Adriean Videanu, obligat de instanta sa dea bani inapoi Primariei Bucuresti

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2009, 17:38 Actualitate | Esenţial

Tribunalul Bucuresti l-a obligat pe Adriean Videanu, fost primar general al Capitalei, alaturi de functionari publici din Primarie, sa inapoieze aproximativ  5 milioane de lei, ca urmare a sesizarii Curtii de Conturi depuse in instanta, transmit televiziunile de stiri.

Decizia Tribunalului poate fi atacata cu recurs.

Decizia a fost luata dupa ce Camera de Conturi Bucuresti a descoperit, la Primaria Capitalei, nereguli in derularea procedurii de achizitie a proiectarii si executiei lucrarilor privind investitiile in stadionul "Lia Manoliu" , dar si in ceea ce priveste bordurile.

Conform Camerei de Conturi, a fost declarata, in cazul Stadionului "Lia Manoliu", castigatoare o oferta inacceptabila si neconforma, pentru ca pretul ofertat depaseste valoarea fondurilor alocate cu aceasta destinatie. Mai mult durata totala pentru proiectare si executie o depaseste pe aceea aprobata prin hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti din 2006.

Update: Ministrul Economiei, Adriean Videanu, va ataca sentinta civila pronuntata de Tribunalul Bucuresti.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2341 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Lol (Vineri, 29 mai 2009, 17:44)

    RTT [anonim]

    Lei vechi sau noi? M-apuca rasul :)
    • +4 (6 voturi)    
      Asta cu bordurile e buna (Vineri, 29 mai 2009, 19:31)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui RTT

      Pai era evident ca sint shmenuri cu bordurile, ca le-a inlocuit fara sa fie nevoie in jumate de orash. Acum multi ani. De ce abia acum "s-au prins"?

      Probabil a deranjat pe careva mai bine pus.
    • +1 (1 vot)    
      nu acum.. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:04)

      ion [anonim] i-a raspuns lui RTT

      Anuntati-ma cand a dat banii, nu acum...
  • +2 (6 voturi)    
    Iar blocaj?? (Vineri, 29 mai 2009, 17:51)

    daniel [anonim]

    Ia sa vedem acum cum urmeaza un blocaj cum a fost si la basarab (sau mai e???). Romania e unica!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Camera de Conturi???? (Vineri, 29 mai 2009, 18:03)

    Andrei [anonim]

    Domnilor jurnalisti,
    Va rog sa va uitati pe net sa vedeti cum se numesc exact institutiile statului in care locuiti. Camera de Conturi in Romania nu exista. Poate camera de gazare, camera de ardere, camera de masina dar nu exista CAMERA DE CONTURI. In Romania, Stat national si unitar, ca suveran nu mai este de la 1 ianuarie 2007, singurul organism care are dreptul si obligatia sa certifice conturile institutiilor publice in Romania si sa ofere ceea ce se numeste in termeni profesionali "descarcarea de gestiune" este CURTEA DE CONTURI. Aceasta are in subordine administrativa si AUTORITATEA DE AUDIT. Va rog sa faceti corectura si nu mai faceti fratilor greseli copilaresti. Ca doar nu suntem la gradinita. Aceasta Curte de Conturi, prezidata de domnul Vacaroiu, are OBLIGATIA, sa efectueze certificarea anuala a tuturor conturilor institutiilot publice din ROMANIA ( de la presidentie, ministere, pina la ultima primarie din tara) si sa emita certificatul de "descare de gestiune" lucru care sincer.......nu cred ca s-a facut niciodata. Pentru ca la cite mizerii exista in contabilitatea institutiilor publice, nu se va putea emite probabil niciodata un asemenea certificat de descarcare de gestiune fara sa bagi in puscarie toti functionarii in frunte cu sefii lor si si jumate din contribuabili. Hai noroc ca face poc!
    • +1 (3 voturi)    
      la asa instutie asa conducator (Vineri, 29 mai 2009, 20:03)

      wc-ul din curtea de conturi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      aceasta institutie de fapt apara borfasii din ro
  • +4 (10 voturi)    
    mai sa fie... (Vineri, 29 mai 2009, 18:05)

    geo12 [utilizator]

    ce surpriza!...portocaliul a facut ilegalitati ??... cu borduri si terenuri?? iar acum e ministrul economiei? nu era PDL-ul dumnezeul politicii romanesti? incoruptibili, albi,imaculati....pana una alta un inalt functionar PDL este condamnat de un Tribunal din Romania!
    • +1 (1 vot)    
      asta n-ar fi rau... ;) (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui geo12

      Insa, drept "plata", Bocul scade salariile magistratilor - sau macar le arunca pisica, sa poata dupa aia sa fluture steagul cu promisiuni :-p
  • +7 (11 voturi)    
    demisie (Vineri, 29 mai 2009, 18:14)

    andy [anonim]

    ca se duce sau nu la recurs, videanu trebuie sa-si dea demisia imediat. si-a pierdut toata credibilitatea.
  • +5 (11 voturi)    
    O stire buna (Vineri, 29 mai 2009, 18:17)

    Horea [anonim]

    Uite in sfarsit o stire buna! Mi-a inveselit week-endul.
    Prevad ca azi-maine se intoarce si flota, sau scoate marinarul banii din chiloti.
    Asa e, nenea, cand ai facut prostii si apoi scazi in sondaje... Toate ti se intorc.
  • +1 (5 voturi)    
    curtea de conturi vegheaza... (Vineri, 29 mai 2009, 18:17)

    pehash [anonim]

    vacaroiu stapan pe vidanja ne arata ce a scos din buda PDLului...
  • 0 (4 voturi)    
    zzzzzzzzz (Vineri, 29 mai 2009, 18:56)

    gabriel4west [utilizator]

    mai naspha este ca astia ne lasa fara stadion pana se decid ei ce si cum......
  • +3 (5 voturi)    
    videne, iti aduc io marmelada si tigari (Vineri, 29 mai 2009, 20:00)

    bordura veche [anonim]

    la puscarie
  • +2 (4 voturi)    
    maruntis (Vineri, 29 mai 2009, 20:06)

    cris.ph [anonim]

    mucles portocalii?
    penalilor!
    nu va e rusine de voi,coruptilor?
  • +3 (5 voturi)    
    Furaciunea cu stadionul e mult mai mare! (Vineri, 29 mai 2009, 20:45)

    sportivul [anonim]

    Asta-i doar varful aisbergului. Smenul cu stadionul Lia Manoliu este mult mai mare. Vechiul stadion demolat avea si pista de atletism si utilitati pt atletism, noul proiect este doar stadion de fotbal. Smecheria asta face inutila baza olimpica de langa stadion, baza care are o gramada de teren. Acum se pot demola si cladirile bazei olimpice (ce se numea satul olimpic) pentru ca au devenit inutile fara pista de atletism si restul utilitatilor demolate cu vechiul stadion, iar pe terenul eliberat se pot face blocuri si cladiri de birouri ca sa faca averi baietii destepti din imobiliare care sunt conectati politic cu partidul portocaliu care pozeaza in aparatorul dreptatii.
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sportivul

      N-avea NICI UN SENS un "stadion-mamut" in mijlocul orasului!
      Singurul motiv adevarat a fost sa transforme parcul in tzinta pentru "imobiliare" >:
  • +3 (5 voturi)    
    hotie (Vineri, 29 mai 2009, 22:16)

    cris.ph [anonim]

    Videanu a invatat meserie de la Basescu ! :)
  • +1 (1 vot)    
    i-o da? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:53)

    Codruta N [utilizator]

    nu i-o da (banii inapoi)?

    Cine indrazneste sa parieze? ;)

    Oricum: ATENTIE la apel: daca ramane sentinta definitiva ca NU ii da, asta se constituie in "precedent" - asa ca, dupa aia, NICI UNUL dintre astia care isi vor bate joc de banu public nu vor mai da banii inapoi - si asta, cu totul "legal"!
  • +1 (1 vot)    
    Cacialma (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:11)

    Ariel [utilizator]

    Noile coduri vor avea grija sa-l scoata basma curata
  • -1 (1 vot)    
    Ocupati-va de Catavencu de Oprescu ! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:19)

    martin [anonim]

    Lasati justitia ,asa cum e ea ,sa finalizeze posibilul caz. Iar voi clone mercenare ocupati-va de Oprescu, pe care l-ati votat si pe care-l iubiti, fiindca nu face nimic, ca si voi, macaci ai bordurilor !