Medvedev denunta tentativele de atac la suveranitatea Moldovei

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2009, 14:02 Actualitate | Esenţial

Presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, a denuntat vineri tentativele de atac la suveranitatea Republicii Moldova, facand aluzie la Romania, dupa ce autoritatile de la Chisinau au acuzat Bucurestiul ca s-ar fi aflat in spatele manifestatiilor anticomuniste din aprilie, relateaza AFP.

"Consideram inacceptabile tentativele de atac la identitatea si suveranitatea Moldovei si sustinem eforturile liderilor moldoveni pentru a normaliza situatia", a declarat Medvedev, in cadrul ceremoniei de primire a scrisorilor de acreditare ale noului ambasador al Chisinaului la Moscova.

Moldova, fosta republica ex-sovietica, a acuzat Bucurestiul de ingerinta in afacerile interne si de sustinere a manifestatiilor anticomuniste din Chisinau. Dupa evenimente, autoritatile moldovenesti au expulzat ambasadorul roman si au introdus regimul vizelor in relatia cu Romania.

Moscova a sustinut puterea comunista si a cerut Bucurestiului si Uniunii Europene sa nu intervina in afacerile interne ale Chisinaului.

Moldova, o tara prinsa intre Ucraina si Romania, considerata cea mai saraca tara a Europei, a intrat de atunci intr-o criza politica, in conditiile in care Parlamentul, unde opozitia dispune de o minoritate de blocaj, nu a reusit sa aleaga noul presedinte care ar trebui sa-i succede lui Vladimir Voronin.

Recent, presedintele Traian Basescu a declarat ca Romania nu va semna un tratat de frontiera cu Republica Moldova, apreciind ca un astfel de gest ar face din seful statului un partener cu Ribbentrop si Molotov.

Dupa aceasta declaratie, Chisinaul a acuzat Romania ca vrea sa o anexeze.


Citeste mai multe despre   






















2499 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Tocmai acum ? (Vineri, 29 mai 2009, 14:15)

    czc_1968 [utilizator]

    Cand Voronin a dat inapoi si nu prea mai acuza Romania de tentativa de lovitura de stat ?
    http://www.jurnal.md/article/15774/
  • -2 (12 voturi)    
    Ciolovecilor.... (Vineri, 29 mai 2009, 14:16)

    dvribe [anonim]

    ....Mujicilor!!!!!Gaaaaattttaaaaa!!!!Mai luatzi o pauza,calmatziva,disperatzilor!!!!!!!
  • +1 (13 voturi)    
    Moldova parte DIN Romania (Vineri, 29 mai 2009, 14:17)

    Lucianmotzul [anonim]

    Prea mult ne-ati furat si din tara si tezaur si despagubiri de razboi ,dupa ce am luptat si am eliberat tara ,ungaria si o parte din Cheoslovacea ,voi muscalilor a-ti deportat si depopulat Basarabia omorind sute de mii de romani iar in Romania cu ajutorul vostru a-ti instalat comunismul,basarabia este a noasra face parte din Romania ,care pina la urma asa va fi.asta sa stii tu mai tapanule de Medvedev .
    • +8 (12 voturi)    
      ...eu l-am facut eu il omor (Vineri, 29 mai 2009, 14:43)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Moldova nu(mai) este parte din Romania de peste 50 de ani. Moldova nu este un obiect. Modova sunt moldovenii, iar o anexare a Moldovei in orice parte: Romania/Ucraina/Rusia, ar fi o nedreptate similara celei din 40 daca este facuta fara a fi intrebati moldovenii.
      Propozitia "Moldova trebuie inapoiata Romaniei" venita din gura altcuiva decat a unui moldovean din Rep. Moldova, este ce-a mai mare idiotenie si dovada le lipsa de respect fata de Moldova si moldoveni. Cam asta e parerea mea. Daca in Moldova exista o majoritate care doreste impartirea actualei Moldove, eventual anexarea la Romania ok, daca nu, nu avem ce comenta.
  • -1 (13 voturi)    
    Marioneta asta a lui Putin (Vineri, 29 mai 2009, 14:24)

    Claude [anonim]

    ... se comporta pe principiul: Rep.Moldova - teritoriu sub sfera de influenta ruseasca. Inteleg sa urle Voronin, nu altcineva....
  • 0 (12 voturi)    
    Latrat de caine (Vineri, 29 mai 2009, 14:29)

    mynerva [utilizator]

    Latrat de caine si nimic altceva. Dupa ce ca rusnacii insisi submineaza 'statalitatea' Republicii Moldova prin mentinerea armatei a 14-a in Transnistria, au incredibilul tupeu si obraznicia sa acuze fara probe in stanga si-n dreapta pe cine vor.
    Vai cat imi doresc sa-i vad pe rusnaci peste vreo 20-30 de ani, pe cand le seaca rezervele lor de gaz si nu-i baga nimeni in seama!!
    • -4 (10 voturi)    
      Ceee? (Vineri, 29 mai 2009, 15:04)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui mynerva

      Rusii sunt intr-un an la pamant. Asta e cantecul de lebada. Mare putere mondiala, deh.
    • -5 (9 voturi)    
      sa te vezi peste 20-30 ani... (Vineri, 29 mai 2009, 16:16)

      PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui mynerva

      ... cand o sa sece gazul si petrolul de la rusi o sa-ti inghete fundu' de n-o sa mai stii ce-i cu tine. Atunci o sa te poti bucura in voie ca a murit capra vecinului!
      • +1 (1 vot)    
        Nu mor caii cand vor cainii (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:28)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui PedaGogu

        Tin sa-ti namintesc ca din fericie noi depindem cel mai putin dintre tarile din zona de gazul rusesc. Asa ca nu fundul nostru va ingheta.
  • +1 (3 voturi)    
    vorba aia (Vineri, 29 mai 2009, 14:33)

    gica [anonim]

    e mai usor sa insinuezi decat sa demonstrezi si e de asemenea mult mai usor sa furi cand distragi atentia de la obiectiv...
  • +7 (7 voturi)    
    Evolution (Vineri, 29 mai 2009, 14:39)

    Costel [anonim]

    Rusul e normal ca doreste sa aiba spatiul tampon necesar in caz de conflict cu Nato, si nicidecum nu iar conveni anexarea Moldovei. Ei (moldovenii)ar trebui sa isi faca revolutia lor acolo, sa fac referendumul cu privire la unirea cu Romania, sa intrebe Romania daca suntem de acord, iar la randul ei Romania trebuie sa intrebe la Bruxelles caci asta e motivul pt care am vrut UE. Vrem fonduri nerambursabile?? Trebuie sa ne subordonam si regulilor create de aceasta Uniune. Primordial e sa nu mai iscam discutii inutile pe tema asta si sa respectam pasii creerii unei astfel de uniri.
  • -3 (11 voturi)    
    Rusi porci si ipocriti (Vineri, 29 mai 2009, 14:42)

    Cezar [anonim]

    russii sa-si retraga trupele din transnistria si sa inceteze sa mai sprijine regimul sovietic de la tiraspol!
  • +6 (8 voturi)    
    E clar! (Vineri, 29 mai 2009, 14:43)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Singura posibilitate de unire cu Basarabia ramane aceea ca Republica Moldova sa declare razboi Romaniei,sa o cucereasca si sa o anexeze.Ha-ha!
    • -7 (9 voturi)    
      Ar mai fi necesara o conditie in plus... (Vineri, 29 mai 2009, 15:14)

      Francisc Rakotzi [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      ...fata de cea visata de tine: un pumn de Prozac pe care sa il iei dimineata pe 'burta goala' si seara inainte sa se accentueze delirul...
      • +7 (9 voturi)    
        Ce delir,ungurule? (Vineri, 29 mai 2009, 16:07)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc Rakotzi

        Am facut o gluma,nu te-ai prins?Sau poate n-am facut,ia gandeste-te...Moldova are aliati puternici (Rusia,noul "Imperiu al Cosmosului" s.a.),Romania s-a izolat singura din cauza politicii babuinului de Basescu,degeaba e in NATO ca la ananghie n-o va sprijini nimenea...
  • -5 (7 voturi)    
    apa? (Vineri, 29 mai 2009, 14:55)

    sadwank [anonim]

    Ma, rusilor, aveti gaz, petrol, aur, lemn, pamint dar ati ramas fara apa?
    Mai beti, ma, si apa, nu numai vodka, altfel va vrajeste Putin de iar va credeti buricul lumii si plecati prin Europa pe tancuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma... (Vineri, 29 mai 2009, 14:58)

    x [anonim]

    .... uimeste putin ca Romania nu are nicio reactie oficiala in urma flegmelor astora. Adica te aberezi o data, de doua ori, de n ori, insa totul are o limita. Poate ar trebui sa vina cineva de la noi ( ministrul de externe de ex. ) si sa le spuna baietilor ca ceea ce a fost in Rep. Moldova nu a fost altceva decat o manipulare grosolana a opiniei publice ca totul sa para ca Romania subminat, vezi tu, suveranintatea tarii. Desigur ca se stiu aceste mirsavii facute de cei de la Chisinau, insa poate ca un oficial trebuie sa le spuna.
    • +5 (5 voturi)    
      pt. patrioti (Vineri, 29 mai 2009, 16:02)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui x

      Sustineti wikipedia in limba romana, avem 2 milioane de emigranti care ar putea sa traduca usor. Cetatenii moldoveni trebuiesc introdusi in cultura noastra, Moscova nu poate forta o persoana sa cautein wikipedia ruseasca, daca ea vrea sa citeasca in romana. In plus Voronin nu are wiki in limb moldoveneasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Hotul striga hotii (Vineri, 29 mai 2009, 17:19)

    ventilator [anonim]

    Iar incepand de astazi, drapelul Rusiei va deveni şi simbolul regiunii transnistrene. In curand si la Chisinau. Daca Moldova nu se trezeste...iese prost.
  • 0 (4 voturi)    
    avocat? (Vineri, 29 mai 2009, 17:24)

    MirceaA [anonim]

    Ma fac ca nu inteleg de ce sare Rusia in problema Moldovei. A angajat Moldova ca avocat pe marea Rusie? Ce treaba are Imperiul Sovietic (ca tot asta a ramas) cu Moldova? S-a luat cineva de Rusia? Dupa ce ca au ramas talhari si nici nu vor sa auda de tezaur, mai sar si la flegme. Cel mai bun rus e ala care-si tine respiratia... definitiv.
  • 0 (2 voturi)    
    Medvedev (Vineri, 29 mai 2009, 22:40)

    george coşbuc [anonim]

    Medve, în limba maghiară înseamnă (urs), în limba rusă nu are vreo semnificaţie. La acest nume unguresc s-a adăugat terminaţia specifică ruşilor . Fiind deci la origine ungur, cum vreţi să-i iubească pe români şi pe România? Bunicul meu îmi spune că mai sigur ar putea fi un israelit ungur, asta este şi mai rău. Aceştia sunt peste tot şefi. Ce prost, putea să emigreze în Israel ori în USA şi nu-şi mai bătea capul cu problemele interne ale românilor(moldovenilor)!. Străbunicul meu a scris o poezie despre alogeni şi venetici! La fel şi Eeminescu.
  • 0 (0 voturi)    
    rasiiia (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:26)

    DORINT [anonim]

    Idiotii astia de bolsevici tot timpul au dictat politica din zona lor de influenta si sa nu credeti ca acum n-o mai dicteaza.
    Santajeaza oricand si pe oricine-au robinetul la gaz,iar restul Europei stau ca fraierii si o iau la buci de la rusi. Si inca or s-o mai ia multi ani de-acu inainte ,atat cat nu se doreste folosirea altor surse de energie si combustibili .