Centenarul CSM

Traian Basescu: Judecatorul nu este detinatorul adevarului absolut, el trebuie sa aplice legea si nu sa o creeze

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2009, 9:35 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu participa vineri la ceremonia de sarbatorire a 100 de ani de la infiintarea Consiliului Superior al Magistraturii si la cea de-a VII-a reuniune a Adunarii Generale a Retelei Europene a Consiliilor Judiciare, care are loc la Palatul Parlamentului.

Cu aceasta ocazie, el a declarat ca judecatorul nu este detinatorul adevarului absolut, iar Consiliul Superior al Magistraturii este independent fata de celelalte puteri ale statului, nu si fata de lege.

Iata cele mai importante declaratii:
  • Judecatorul nu este detinatorul adevarului absolut, el trebuie sa aplice legea si nu sa o creeze. El trebuie sa aplice corect legea fara partinire. Acolo unde legea este stramba, ea trebuie indreptata, dar acest lucru nu il face judecatorul.
  • Suntem intr-un proces de reformare a legislatiei pentru a o adapta noilor realitati sociale. Dreptul trebuie sa corespunda societatii. Adoptarea noilor Coduri sper sa conduca la acest deziderat.
  • CSM este garantul independentei justitiei in Romania, unul dintre principiile constitutionale privind functionarea justitiei, si garanteaza independenta fata de celelalte puteri, nu si fata de lege.
  • Justitia este un serviciu public si trebuie sa ramana asa.
  • Aniversarea a 100 de ani de la infiintarea CSM arata traditia juridica a Romaniei, care este una dintre primele tari europene ce a infiintat o astfel de institutie.
  • Desi pentru o lunga perioada CSM a fost desfiintat, in cei 18 ani de la reinfiintare si-a consolidat pozitia.
Reforma sistemului judiciar
  • Nu cred ca se poate realiza o reforma reala a sistemului judiciar numai prin presiuni exercitate din exterior. Succesul oricarui proces de reforma depinde de gradul in care reforma este inteleasa si dorita de cei din interior.
  • Oricat de bine intentionate ar fi actiunile factorilor exteriori, fara coparticiparea reala si efectiva a celor chemati sa puna in practica aceste masuri nu se poate ajunge la rezultatul dorit.
  • Romania se afla in fata unui mecanism de cooperare si verificarea din partea CE in ceea ce priveste alinierea justitiei romane la justitia statelor membre UE, realitate care ne arata intarzierile si deficientele sistemului justitiei din Romania.

Dupa discurs, Basescu a tinut sa inconjoare sala dreptunghiulara in care se desfasoara lucrarile Adunarii Generale a Retelei Europene a Consiliilor de Justitie pentru "a-si arata respectul" pentru fiecare dintre judecatorii si procurorii prezenti, din tara si din strainatate.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1682 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Tot asa.. (Vineri, 29 mai 2009, 10:21)

    Hic Hic [anonim]

    ...e rost de vreu sprit sau o palinca moca?
    • -6 (18 voturi)    
      Tu ce crezi? (Vineri, 29 mai 2009, 11:00)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Hic Hic

      Altfel de ce s-ar duce acolo?Il doare la basca de justitie, pe care o fenteaza de cativa ani buni.
      • +6 (14 voturi)    
        Alt detinator al adevarului? (Vineri, 29 mai 2009, 11:08)

        scharke [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Cum le stii tu pe toate, nene!
  • -5 (11 voturi)    
    ce sa aplice, ce lege?! (Vineri, 29 mai 2009, 11:06)

    eugen [anonim]

    Pai daca era sa aplice legea, multi dintre domniile voastre erau de mult la mititica.
    Defapt ne sugerezi ca tu esti adevarul si legea, ca te crezi deasupra tuturor;
    te asteptam in toamna....
    la vot...
    :)))
    sa ti-o dam, cu adevar si lege
  • -7 (11 voturi)    
    Important (Vineri, 29 mai 2009, 11:12)

    Rad [anonim]

    Acesta este probabil cel mai important atac la adresa puterii judecatoresti din '89.
  • -3 (11 voturi)    
    jurisprudenta (Vineri, 29 mai 2009, 11:13)

    Common Law [anonim]

    o mare prostie a lui Basescu :
    - judecatorul are obligatia sa interpreteze legea, nu poate spune pur si simplu ca nu exista prevedere legala ntr-un domeniu si deci nu poate emite o hotarare
    - in sistemele de drept american si englez, tocmai pe deciziile judecatorilor se formeaza multe reguli de-a lungul timpului, se numeste case law.
    - daca judecatorul da o decizie proasta pentru ca legea e proasta, trebuie schimbata legea
    - adevarul este ca judecatorii si juristii romani in general trebuie insa sa invete sa gandeasca legile in asa fel incat sa urmareasca obiectivele legilor atunci cand dau o decizie
    - nu ma mai mira prostiile lui basescu, acum cativa ani spunea ca romania nu are nevoie de autostrazi pentru ca nu avem destule masini...
    • -2 (4 voturi)    
      Corect (Vineri, 29 mai 2009, 12:19)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Common Law

      Dar sa nu crezi ca Basescu e intereant de astfel de fapte concrete. El doar critica dur pentru a multumii multimea care vrea circ!
    • +2 (2 voturi)    
      legea Bunului Simt (Vineri, 29 mai 2009, 14:42)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Common Law

      legea Bunului Simt trebuie sa primeze,
      iar judecatorii nostrii nu-i poti compara cu cei din SUA la nici-un capitol - in general vorbind
  • -5 (9 voturi)    
    La cat se da in justitie nu va fi niciodata putern (Vineri, 29 mai 2009, 11:15)

    patrunjel [utilizator]

    La cat se da in justitie din toate partile nu va fi niciodata puternica si independenta.

    Se trage din toate pozitiile , presedinte , guvern , presa , linsaj mediatic etc.

    Si pe caine dupa ce il bati bine in mod repetat nu mai poti avea dupa aia pretentia sa iasa din el nu stiu ce dulau de paza. Se va teme de tine si va executa orice ii ordoni.

    Dar probabil asta si vrea politicul cu farsa pe care o serveste in aceste momente.
  • -2 (10 voturi)    
    Afirmatii valabile si pentru Presedinte, cred eu! (Vineri, 29 mai 2009, 11:21)

    Zgabeartza [anonim]

    Asa cum "Judecatorul nu este detinatorul adevarului absolut, el trebuie sa aplice legea" , la fel nici Presedintele, oricare ar fi el, si oricat de dashtept si "legitimat" prin vot popular ar fi, NU ESTE detinatorul adevarului absolut, si este in acea functie pentru a asigura (printre altele) separatia puterilor in stat, si nu pentru a le ataca si discredita in folos personal de campanie electorala.

    Parerea mea!
    Hac
  • -3 (11 voturi)    
    Adevarul lui si al Monocai (Vineri, 29 mai 2009, 11:30)

    oschy [anonim]

    Prezidentul are adevarul lui cultivat de Macovei si procurorul fara grade profesionale Laura Coldea Codruta Macovei.
    Cand i se da dreptate are orgasme, cand nu pune serviciile pe magistrati ca Ceasescu securitatea, sa vada ce fac acasa, cu cine se cupleaza,cat beau cu cine se culca si cum se culca, cauta papa profesionala.
    Apoi recurge la cantatorii din presa si incepe defaimarea prin tabloide pentru ca apoi jurnalistul sa fie trecut pe listele de candidati pentru PE.
  • -2 (6 voturi)    
    Hic (Vineri, 29 mai 2009, 11:48)

    vasile pop [anonim]

    "El trebuie sa aplice corect legea fara partinire. Acolo unde legea este stramba, ea trebuie indreptata, dar acest lucru nu il face judecatorul."??? exista un principiu in drept care spune ca judecatorul are voie sa faca dreptate atunci cand legea ar nedreptati pe cineva... o asemenea hotarare a unei instante a fost retinuta si de ICCJ si mi se pare normal avand in vedere cine-s persoanele care fac legea dupa propriile interese
  • +2 (6 voturi)    
    adevarat (Vineri, 29 mai 2009, 11:59)

    odorica ion [utilizator]

    Asa este, dar se aplica? coruptia e in floare
  • +3 (5 voturi)    
    No comment (Vineri, 29 mai 2009, 12:18)

    CCC [anonim]

    Mai usor baieti. Eu inteleg ca vi se taie banu, da' mai luati o gura de aer.
    • +2 (2 voturi)    
      li (Vineri, 29 mai 2009, 13:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CCC

      se taie banu' si nu mai pot plati slujbasi umili dar zelosi ca astia de mai sus, mereu aceiasi pe forumul asta...
  • +3 (5 voturi)    
    Legea.. (Vineri, 29 mai 2009, 12:24)

    Doru Ceau [anonim]

    Presedintele are dreptate,a afirmat doar un principiu fundamental,cel al separatiei puterilor in Stat.
    Dreptul de a face Legea apartine "Puterii legiutoare",cel de a o aplica corect"Puterii judecatoresti"
    La noi judecatorii comit abuzuri prin interpretarea textului de lege dupa cum vor ,asta si pentru ca redactarea legilor e in mod voit sau nu ambigigua.
    Il ciupiti de partile dorsale degeaba pe Basescu,stie el bine ce spune.
  • +2 (2 voturi)    
    Judecatorii (Vineri, 29 mai 2009, 14:18)

    bigradu [anonim]

    Judecatorii sunt pusi sa judece cazurile particulare care nu pot fi acoperite de legea generala. Prin urmare, ei trebuie sa "creeze legea" acolo unde legislativul/politicul nu poate si nu trebuie sa o creeze. Pentru asta, si judecatorii si legislativul/politicul trebuie sa dea dovada de cultura, educatie, intelepciune, etc. Din pacate la noi politicul este prost si rau intentionat iar multi din judecatori sunt corupti si prosti.
  • +1 (1 vot)    
    despre cele spuse de presedinte (Vineri, 29 mai 2009, 14:20)

    popa patricia [anonim]

    Presedintele are dreptate.Exemplu concret.Decizia penala nr.1838/10/04/2003/dosar nr.3793/2001 a C.S.J.Judecatorii constata in scris (in considerentele deciziei, admite recursul) incalcarile legii ,dar...arata ca nu le pot valorifica.Curtea constata incalcarea dreptului la aparare al inculpatului arestat(art.171 al.2 C.p.p),incalcare care atrage nulitatea absoluta a tuturor actelor intocmite de organele judiciarea(197 alin.2C.p.p) si cu toate acestea il lasa pe justitiabil condamnat.Ce considerati ca este aceasta????
  • +1 (1 vot)    
    despre cele spuse de presedinte (Vineri, 29 mai 2009, 16:31)

    popa patricia [anonim]

    presedintele are inca odata dreptate.Exemplu concret.Sentinta penala nr.330/13/08/1998 a TMB sectia I penala, agramata,discretionara, abuziva, talharie juridica in toata regula. justitiabilul este trimis in judecata pentru un nr. de 3(trei) infractiuni prevazute de art.282 C.p.iar prin sentinta respectiva judecatorul dispune condamnarea justitiiabilului pentru un nr.de 5(cinci) infractiuni prevazute de art.282 C.p. stati linistiti nu a extins actiunea penala, nu exista nici o incheiere in acest sens desi constata prin aceeasi sentinta ca sa emis cecuri fara acoperie(sigur la dosar nu exista nici cec falsificat si nici fara acoperire). judecatorul de la tribunal acum a ajuns judecator LA INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE.Acum lupta din rasputeri ca aceasta sentinta sa ramana asa.Dar nu va ramane.
  • 0 (0 voturi)    
    eu am dreptate (Vineri, 29 mai 2009, 17:26)

    cip [anonim]

    am ajuns de risul curcilor. la modul cum ne pleaca tinerii din tara si... niciodata nu se vor mai intoarce; acceasi paraziti vor conduce tara si nu se va schimba/imbunatati nimic.
    cu cit se intra la medicina acum?