Vezi propunerile concrete de salarii din legea salarizarii unice: cit ar trebui sa cistige functionarii, magistratii si demnitarii

de R.H.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 15:02 Actualitate | Esenţial

HotNews.ro va prezinta ultimele propuneri de salarizare a bugetarilor, asa cum au fost ele negociate in aceasta saptamina. Vezi in documentele atasate propunerile la negocierile care continua in aceste zile intre Ministerul Muncii si sindicate. Potrivit cifrelor puse la dispozitia HotNews.ro de surse implicate in procesul de negociere, salariul presedintelui Romaniei ar fi de 9.000 de lei, al premierului - de 8.700 de lei, iar un judecator sau procuror de la o Curte de Apel ar cistiga 5.700 lei.

Nota: Pentru a afla salariul care va intereseaza, inmultiti salariul de baza minim (600 lei) cu coeficientul de ierarhizare (scris cu negru, in coloana Baza). Rezultatul este numarul scris cu rosu, in coloana Baza.

Cel mai mare salariu din sectorul bugetar, de 9.000 lei, il vor avea presedintele tarii, presedintii Parlamentului si presedintii Curtii Constitutionale si Inaltei Curti. Potrivit grilei, premierul va avea un salariu de 8.700 de lei.

In aceste conditii, primul ministru va castiga 14,5 salarii minime pe economie, vicepremierul va avea un coeficient de 14, parlamentarii si secretarii de stat vor avea 12,95 salarii medii,iar  ministrii si presedintii comisiilor permanente din Parlament cate 13,7 salarii medii.

Potrivit actului normativ, functiile bugetarilor vor fi echivalate pe trei nivele. Mai mult, sporurile vor reprezenta 30% din veniturile angajatilor de la stat.

Functia de medic primar de clinica este echivalenta cu cea de conferentiar in Ministerul Educatiei, cu cea de maior in Ministerul Apararii, cea de consilier superior in Ministerul Finantelor, cu cea de judecator de tribunal, consilier probatiune si cea de asistent judiciar in Ministerul Justitie.

Functia de profesor gradul II de liceu cu vechime intre 6 si 10 ani este echivalenta cu cea de inspector in Ministerul de Interne, cu cea de locotenent cu studii superioare de lunga durata si masterat in Ministerul Apararii, cu cea de expert principal si cea de expert vamal principal in Ministerul Finantelor, cu cea de grefier gradul II cu functii superioare din Ministerul Justitiei, cu cea de consilier de relatii gradul III din Ministerul de Externe.

Functia de referent superior in minister si cu studii medii este echivalenta cu cea de agent de politie debutant in Ministerul de Interne, cu cea de secretar de scoala si cu cea de pedagog din Ministerul Educatiei, cu functiile corespunzatoare gradelor de soldat si gradat voluntar si cea de referent pentru personalul civil din Ministerul Apararii,


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

43617 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    si totusi... (Joi, 28 mai 2009, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    d c presedintele si premierul au cele mai mari salarii?
    nu prea mi se pare normal

    5700 procurorii??? fratilor la 9000-10000 cat au acu procurorii si judecatorii e spaga in floare, la 5700 o sa se dublze coruptia... niste controale peste ei ceva?!?!?!
    • +6 (6 voturi)    
      Te inseli (Joi, 28 mai 2009, 16:00)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Esti prost informat. Un procuror/judecator cu rang de judecatorie are in jur de 3.000 Ron, la tribunal in jur de 4.500 Ron si la Curtile de Apel in jur de 6.000 RON
      Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie (care e unul singur) are 12.000 RON.
      Datele sunt disponibile public in legea salarizarii magistratilor si in declaratiile lor de avere. Numai ca noi suntem obisnuiti sa credem totul de la telvizor.

      Salariul trebuie sa fie mare, insa nu constituie o piedica impotriva coruptiei. Poate sa aiba si 5000 Euro ca tot poate sa fie corupt. Salariile mari atrag oamenii competenti in magistratura, acesta e scopul unui salariu decent.
      • 0 (2 voturi)    
        nu cred... (Joi, 28 mai 2009, 17:18)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        in legatura cu salariile procurorilor etc... trebuie sa fie o greseala pe undeva...
        bunicamiu a fost procuror si a corupt mai toate rudele sa faca meseria asta (inafara de mine :) )...
        un var are vreo 60 si e procuror la sector parca, unii din provincie au tot vreo 60 fiecare... Si lucreaza de maxim 10 ani, deci n-au cinestie ce vechime...
        Aici ma refer la salariile in mana

        da salariile trebuie sa fie mari, dar ca romanii sa nu fure, trebuie sa ii mai si verifice cineva, si daca-i prinde cu mata-n sac sa-i bage la mititica... ultima parte lipseste la noi
        • +3 (3 voturi)    
          Atentie la grade :) (Joi, 28 mai 2009, 17:36)

          VictorConstantinescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Salut, 10 ani inseamna ca sigur are rang de procuror de parchet de pe langa curte de apel (e nevoie de minim 6 ani), ceea ce se incadreaza in ceea ce am zis eu, 6000 Ron.
          Atentie, poate sa fie la "sector" insa sa isi fi dat toate gradele (cum sigur si le-a dat) pana la Curte de Apel.
          Intreaba-i si o sa vezi ca am dreptate ;)

          Legat de controale, se fac, cel putin in ultima vreme, cand CSM-ul a inceput sa sanctioneze cu adevarat magistrati.
          • 0 (0 voturi)    
            mda probabil ai dreptate... (Vineri, 29 mai 2009, 9:55)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui VictorConstantinescu

            nu prea ma interesat exact ce grade are...
            eu personal fac alergie cand aud cuvantul drept sau procuror...
      • -2 (2 voturi)    
        salariile magistratilor (Joi, 28 mai 2009, 23:20)

        delia [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Daca un procuror de CA cistiga 6.000 Ron adica apr. 1400 de euro si vi se pare mult...Asta pentru ca economia Romaniei e asa cum o stiu, nu inseamna ca nu cistiga jenant. O bursa doctorala de biet student amarit e de 1100 euro.

        Desigur chiriile sunt mai mari, iar studentul nu ia spaga.
      • 0 (0 voturi)    
        SALARIU (Joi, 20 august 2009, 12:13)

        Dora [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Toata lumea are salariu mic
        dar va rog frumos nu luati asa, luati VENITUL care il are un judecator, pe luna, apoi spune-ti dvs ca are un castig mic , va rog sa priviti si la alte categorii (cu studii superioare cu perioade mai mari de scolarizare - nu de 3 ani, masterate poate chiar doctorate , resposabilitati, nu munca de a da uni verdicte care ajung in final si la CEDO, statul roman pierzand o groaza de bani- si d-nul judecator pledeaza in continuare fara nici o "jena" ) care au numai salariul fara sporurile exagerate pe care le au judecatorii.
        Trebuie asezate valoriile in tara asta la locul lor (indiferent daca sunt judecatorii, ingineri ce or fi),altfel se duce de rapa totul.
    • +4 (4 voturi)    
      brut vs. net (Joi, 28 mai 2009, 16:14)

      furia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vezi ca tu compari merele cu perele: salariul brut de acum cu salariul net la intrarea legii in vigoare.
      Salariile nete vor ramane la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      800 euro/luna, o fi mult, o fi putin? (Miercuri, 3 iunie 2009, 0:15)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu fiti ingrijorat. Li se mai rotunjeste castigul (judecatorilor) si cu cei 800 euro, reprezentand chiria pentru cei ce nu au o proprietate personala in localitatea in care se afla tribunalul in care lucreaza. Nu este mult dar decat de loc. Bine ca nu cunosc acest secret si nu cer cer acest avantaj toti bugetarii.
  • -2 (4 voturi)    
    ptr liviu (Joi, 28 mai 2009, 15:57)

    mario [anonim]

    Ti se pare ca acum la salariile care le au nu sunt corupti ? Macar asa iau mai putin de la stat (adica de la mine).
    • +1 (1 vot)    
      citeste mai atent... (Joi, 28 mai 2009, 17:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mario

      am zis ca o sa fie "mai corupti ca acum"
      nu am zis ca acum nu sunt corupti...
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred (Joi, 28 mai 2009, 22:45)

        toro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu pot sa fie mai corupti ca acuma pentru ca pur shi simplu pentru ei nu s-o aplicat legea inainte shi nu se aplica nici acuma. Deci ei se aflau deja la nivelul maxim de coruptie posibila. Tinand cont ca e criza, nu o sa mai fie nici bani pentru mita. In cel mai rau caz, ramane acelashi nivel de coruptie.
        • 0 (0 voturi)    
          te inseli... (Vineri, 29 mai 2009, 9:58)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui toro

          da legea nu se aplica pentru ei, si de fapt de asta sunt asa corupti...
          adica pana la urma daca tu ai sti ca nu risti nimic nu ai fura?

          problema e ca tot timpul se poate mai multa coruptie...
          exemplu simplu: isi scad onorariul sa zicem asa pentru a scapa pe unu de puscarie...
          adica in loc sa-i scape numai pe 50 000 euro + ii scapa si pe "amaratii" care nu dai spaga decat de 5000-10000 de euro...

          cu banii pentru mita te inseli iar... cei care fura fura la fel si in criza economica...
          oricum multi spun ca e cam pe sfarsite criza deci...
  • +3 (3 voturi)    
    pasul 2 (Joi, 28 mai 2009, 17:03)

    cititor de exceluri [anonim]

    in urma noii grile se vor face economii la cheltuielile de personal? mie salariile propuse mi se par mari in unele cazuri, mai ales raportat la functie/pondere/raspundere, dar poate gresesc....

    daca nu se fac economii semnificative atunci e o masura pe jumatate! in aceste conditii, dupa alegeri, vor urma disponibilizari importante... zic eu...
  • 0 (2 voturi)    
    profii? (Joi, 28 mai 2009, 17:13)

    marius [anonim]

    pai si profii unde sunt?
  • -1 (3 voturi)    
    Si noi, belgienii . . . ? (Joi, 28 mai 2009, 18:35)

    george [anonim]

    Unde sunt profesorii? Unde sunt medici? Sau pentru ei ramane cum am stabilit?
  • -1 (1 vot)    
    Ce scoruri... (Joi, 28 mai 2009, 21:40)

    Bond [anonim]

    Unde sunt serviciile?
  • -1 (1 vot)    
    ROMSILVA? (Joi, 28 mai 2009, 22:18)

    Mircea [anonim]

    Eu n-am inteles un lucru din toata legea : Romsilva intra sau nu la deconcentrate? As aprecia un raspuns sincer, nu doritori de-a se "baga in seama".
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru (Joi, 28 mai 2009, 22:43)

    anonim [anonim]

    Daca Oficiul National al Registrului Comertului este in bugetul MJ intra in aceasta grila? pentru a se repara nedreptatile din judetele mari , mijlocii si mici?
  • 0 (0 voturi)    
    ce parere aveti de propuneri ? (Joi, 28 mai 2009, 23:23)

    avramiancu [utilizator]

    mie imi suna .... rezonabil, de bun simtz. nu?
    • 0 (0 voturi)    
      sporul de vechime ??? (Vineri, 29 mai 2009, 0:18)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui avramiancu

      Daca nu sesizezi faptul ca a disparut sporul de vechime care in unele cazuri era de 25% si daca deduci cei aprox. 35% impozit+CAS+sanatate+etc mai ramai cu ceva... maruntis la net. Vad insa ca la judecatori a ramas grila sporurilor de vechime asa cum este ea de zeci de ani aplicata.
  • 0 (0 voturi)    
    Judecatorii de la Judecatorii unde sunt?! (Joi, 28 mai 2009, 23:44)

    Bogdan [anonim]

    Ei nu sunt trecuti in anexa 3. Cu ei ce se intampla?
  • +1 (3 voturi)    
    ???????????? (Joi, 28 mai 2009, 23:47)

    e4rs [anonim]

    nu stiu cu ce se maninca justitia,dar tinind cont ca in romania majotitatea romanilor au un salar de aprox. 700 lei si intind de el ca de guma de mestecat,tinind cont ca statul incepe sa puna impozite cu japca pt a avea el si angajatii lui de lux partea leului ,in aceste conditii salariile lor mi se par aberante...si stati un pic ca oamenii astia vor iesi cu niste pensii uriase si tot noi o sa trebuiasca sa-i ducem in spate..a sau voi ca eu am dat pas demult
  • +1 (1 vot)    
    Procurori si judecatori (Vineri, 29 mai 2009, 7:43)

    edi [anonim]

    Ma amuza inducerea in eroare a unor forumisti legata de salariile procurorilor si judecatorilor. Veniturile nete ale unei familii formate dintr-un procuror si o judecatoare cunoscuti de mine trece de 25.000 lei/ luna. Atentie, ma refer la venituri si nu la salariu! Asta pe langa spagi si celelalte.
  • +1 (1 vot)    
    sporul de vechime (Vineri, 29 mai 2009, 10:43)

    Nautilus [anonim]

    1. Sporul de vechime nu este reglementat de legea salarizarii unice ci de Codul Muncii si reprezinta o masura a experientei angajatului. Se acorda in continuare.

    2. Dupa cum scrie deja in text, salariile includ sporul de loialitate, sporul de confidentialitate si alte cateva

    3. Un senator sau deputat care nu avea salariu ci indemnizatie si deci nu avea nici sporuri castiga 7700 RON (de la 4800) iar presedintii Camerelor la fel de mult ca si Presedintele Romaniei

    4. Angajatii cu salarii mici (referenti) castiga ceva mai bine, angajatii cu venituri medii (experti, consilieri, auditori) doar un mic avantaj

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Ce salarii vor avea pastorii din Cultul Penticosta (Vineri, 29 mai 2009, 10:55)

    SERACIN AUREL [utilizator]

    M-ar interesa foarte mult care este coeficientul folosit pentru salariile pastorilor si conducatorilor din Cultul Penticostal, deoarece si dumnealor primesc salariile de la Bugetul Statului, din taxele si impozitele noastre!!
    Foarte multi sunt interesanti de aceasta informatie, pentru ca atunci cand pastorii vor mai cere bani in biserici, enoriasilor sa nu le mai fie mila de ei si sa le dea putini bani pe care ii mai au, deoarece le cunosc salariul (multi dintre ei spun ca nu au nici un salariu, dar ei pe langa ce ciupesc din biserici, mai au si un salariu de ….).
    • 0 (0 voturi)    
      numai ei? (Vineri, 29 mai 2009, 11:33)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui SERACIN AUREL

      Ortodocsii nostri cer la fel de mult, iar viloaiele nu si le-au facut din salariul de la stat...

      ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    Fonduri europene (Vineri, 29 mai 2009, 11:52)

    Protonic [anonim]

    Atentie! si la proiectul de lege
    1.Cei care au acum 75% pentru fonduri europene nu mai sunt prevazuti cu niciun spor!
    2. Nu este prevazut un salariu pentru concediu de odihna
    In rest la prima vedere pare ok, in afara de faptul ca este copy paste si nimeni nu inlocuiste pe cineva peste 30 zile consecutiv, decat in cazuri cu totul exceptionale, chiar daca in cursul anului inlocuieste seful respectiv jumatate din timp!
    • +1 (1 vot)    
      comparatii (Vineri, 29 mai 2009, 13:19)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Protonic

      Cine o fi fost dobitocul care a comparat salariul unui medic primar de clinica cu cea a unui maior?????? Raportul echitabil ar trebui sa fie 1 la 4 in favoarea medicului si nu cred ca trebuie sa argumentez! Pana acuma vorbeam de salarii si pensii nesimtite,acuma vad ca facem comparatii nesimtite!
  • 0 (0 voturi)    
    NEDREPTATE STRICATOARE LA CER (Marţi, 2 iunie 2009, 14:20)

    Alexa [anonim]

    Un profesor va avea min. 3000 RON salariu, in timp ce eu, La privat eu (munca de birou, tot cu studii superioare) iau in mana 680 Ron, luna trecuta ni s-au luat bonurile de masa, iar luna asta ni se va taia din nou din salariu. Ni s-a explicat de catre conducere ca au fost obligati sa ia aceste masuri pentru a supravietui. Deci muncim ca sa-i ducem pe bugetari in spate, ca ei sa se poata lafai in mii de lei. Asa-mi trebuie daca nu mi-am cautat serviciu la stat, ca m-am uitat la cateva mii de euro de spaga.
    Un gust extrem de amar....
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai spune (Marţi, 2 iunie 2009, 14:56)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui Alexa

      Cine nu-l lasa pe patronul tau sa iti mareasca salariul astfel incat sa nu pleci de la el?
      Sau ai impresia ca nu are de unde ? poate e din cauza ca si-a facut casa si si-a luat masina pe firma, ca sa nu plateasca impozite.
      Si eu lucrez la patron dar daca patronul meu ma va tine pe acelasi salariu si nu-mi va recunoaste munca intr-o luna doua plec.
      Oricum nu cred ca o sa-l doara prea tare asta, pentru ca nu se pune accentul pe profesionalism in privat, de obicei esti doar un pres.
      • 0 (0 voturi)    
        parca numai la privat... (Miercuri, 3 iunie 2009, 21:55)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui naufragiatul

        ...sunt locuri de munca la stat unde te trateaza,ca pe o sluga,dar fiind mai in varsta,taci si rabzi,caci unde sa te duci,la varsta de peste 50 de ani,cine te mai angajeaza?- nici acolo nu conteaza performantza, ci spaga pe care o dai sa te mentzii in functzie, sau daca ai relatzii;daca n-ai nici una nici alta ,taci si rabzi---asta e....asta e sistemul romanesc:-coruptie cat incape. sa auzim de bine
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Miercuri, 24 iunie 2009, 10:50)

    Mariana Claudia [anonim]

    .....consilierii juridici unde sunt in grila?.....
  • 0 (0 voturi)    
    salarii ingineri (Duminică, 28 iunie 2009, 20:56)

    ing [anonim]

    buna! am si eu o intrebare: inginerii exista in aceste minunate grile? am vazut subingineri, dar ing...pauza. poate ma poate lamuri si pe mine cineva
    multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    cautam ... (Luni, 6 iulie 2009, 19:20)

    mada [anonim]

    cautam prin minunile de grile si nu gasesc ... secretarul comunei ... unde este??? in ce grila caut ca la administratie locala ... nu e ... daca vede cineva ...
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Joi, 3 septembrie 2009, 10:03)

    alin [anonim]

    mai fratilor e jale mare in tara asta, numai nenoruciti ne-au condus pana acum,si acum noul guvern vrea sa astupe gaurile pe umerii celor care nu au nici o vina,adica noi,ca in romania ca aici orice e posibil.de ce nu le confisca averile celor care sau imbogatit peste noapte care nu au cum sa isi justifice banii pe care ii au.au milioane de euro in conturi ,dar de unde oare?si tot pe amaratul de rand trage noul guv care au si rate la bancii si traieste de azi pe maine.RUSINE SA LE FIE.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Vineri, 11 septembrie 2009, 9:41)

    lucia [anonim]

    am parcurs anexele cu salariile bugetarilor...dar nicaieri nu se regaseste in tabele functia publica de conducere SECRETAR de mun.,oras sau comuna? Care este corespondentul acestei functii in noua grila....?