Emil Boc: Romanii pot consuma fara probleme carne de porc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2009, 12:24 Actualitate | Esenţial

Carnea de porc poate fi consumata fara nicio problema in tara, a afirmat, joi, premierul Emil Boc, dupa confirmarea a trei bolnavi de gripa porcina in Romania.

"Avem situatia sub control, folosim toate procedurile standard din UE conform celor precizate de OMS si speram sa o mentinem sub control. Carnea de porc poate fi consumata, nu este nicio problema in tara, masurile de precautie la intrarea in tara, monitorizarea cazurilor suspecte si de izolare a celor care exista sunt facute, important este ca si noi, fiecare roman sa respectam regulile elementare de igiena personala pentru a preveni o eventuala extindere", a declarat primul ministru, citat de Mediafax.

Intrebat, joi, de jurnalisti, la finalul conferintei "Mediafax talks about energy", daca are in vedere convocarea comandamentului pentru situatii de urgenta in contextul aparitiei primelor cazuri de gripa porcina in tara noastra, primul ministru a precizat ca acest comandament este "in derulare" si au fost luate "toate masurile de precautie".

Ministrul Sanatatii, Ion Bazac, a anuntat ca Romania figureaza oficial, incepand de miercuri, pe lista tarilor in care virusul H1N1 a fost confirmat.


Citeste mai multe despre   






















603 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    ? (Joi, 28 mai 2009, 12:37)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Conferinta s-a tinut in engleza? In caz ca da mi-ar place s-o ascult. Imi place accentul lui Boc.
  • -2 (8 voturi)    
    Mda... (Joi, 28 mai 2009, 12:38)

    maria [anonim]

    Si Basescu a spus ca tara noastra nu va fi afectata de criza....not!
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Joi, 28 mai 2009, 12:40)

    Clara [anonim]

    Ba este o problema legata de carnea de porc... e cam scumpa.
  • +3 (5 voturi)    
    carne de porc (Joi, 28 mai 2009, 12:41)

    costi [anonim]

    Singura problema este ca nu au bani sa o cumpere
  • +1 (3 voturi)    
    Vreau sa stiu o chestie... (Joi, 28 mai 2009, 13:00)

    ktistes [anonim]

    Carnea de porc e preparata la o anumita temperatura. La ce temperatura rezista virusul asta? Adică prăjită sau fiarta n-ar trebui sa fie probleme. Sau se refera și la mezeluri, care au carne sub 10% și restul mai bine n-ai ști ingredientele și sunt scumpe cu draci (ca, deh, cancer sa faci costa)...?
    • +1 (1 vot)    
      2 nu 4 (Joi, 28 mai 2009, 14:29)

      G [anonim] i-a raspuns lui ktistes

      Gripa porcina nu prea mai are multa legatura cu porcii cu 4 picioare...
  • +2 (2 voturi)    
    si pensionarii ? (Joi, 28 mai 2009, 13:30)

    iul_autentic [utilizator]

    Suntem un grup de pensionari. Noi speram sa fie carne infestata pe piata, poate asa scadea pretul si ne permiteam si noi o bucatica. Dar dl boc ne ia si aceasta speranta...
  • +1 (3 voturi)    
    Really? Not Aviara gripa danger? (Joi, 28 mai 2009, 13:38)

    Vlad [anonim]

    Good!
  • -1 (5 voturi)    
    Foarte tare (Joi, 28 mai 2009, 13:45)

    Tudor [anonim]

    Mai deunazi tot d-l Poc spunea ca o sa se ieftineasca gazele cu 30%, ca apoi sa spuna ca o sa se ieftineasca cu cel mult 5% si pana la urma nu o sa se ieftineasca deloc.

    Mergand pe acelasi fir logic, ar fi mai bine sa nu mancati carne de po(r)c. Cine mai stie?
  • 0 (0 voturi)    
    Indid? (Joi, 28 mai 2009, 14:15)

    Todo [anonim]

    What? Aviara gripa is no dangeros ? Veri gud...
  • -1 (1 vot)    
    ba chiar bagati cat mai multa carne de porc ! (Joi, 28 mai 2009, 14:49)

    votez [utilizator]

    Ca doar coletesterolul, obezitatea, bolile de inima, bolile de ficat, transpiratia urat mirositoare, samd fac parte din "placerile" vietii.

    Bagati in voi jumari, slana, ceafa, caltabosi, dupa care ragaiti (sa se auda ecoul , neaparat !) dupa care rulati tricoul, faceti sul pana peste burta si deschideti o bere !
  • 0 (0 voturi)    
    c p (Joi, 28 mai 2009, 14:55)

    ogzana [utilizator]

    Carnea de porc nu este sanatoasa pentru corpul nostru. Asa sustineau doctorii la consultatii...
    • 0 (2 voturi)    
      Normal... (Joi, 28 mai 2009, 16:09)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui ogzana

      ...asa sustineau pe timpul lui Ceasca ! Tocmai de aia trebuia sa mergi cu cele cateva kg in plasa si sa le lasi la cabinet . Dupa 89 am progresat , asa ca acum mergi cu plicul cu contravaloarea unui porc si il lasi la medic .