Papa Benedict al XVI-lea: Doar austeritatea poate pune capat marii probleme a saraciei

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2009, 13:44 Actualitate | Esenţial

Papa Benedict al XVI-lea a afirmat ca "austeritatea" si renuntarea la proprietatea materiala pot permite rezolvarea "marii probleme a saraciei". Declaratia Inaltului Pontif a fost facuta miercuri, in Piata Sfantul Petru din Vatican, relateaza AFP.

"Nu trebuie sa depindem de proprietatea materiala", a afirmat Benedict al XVI-lea.

"Saracia personala" este "un element esential al vietii monahale" dar este si un "drum de urmat pentru noi toti", a subliniat Papa. "Trebuie sa invatam renuntarea, simplitatea, austeritatea si sobrietatea" pentru ca "doar in acest fel putem construi o societate bazata pe solidaritate si putem rezolva enorma problema a saraciei", a adaugat el.

Seful Bisericii Catolice a cerut credinciosilor, de asemenea, sa "reziste tentatiei de a face din propria lor vointa prima regula a vietii".

"Tendinta Omului, dupa pacatul original, este sa faca din propria sa vointa cel mai important principiu al vietii (...) de a supune orice altceva acestei vointe", da, in acest fel, "tesutul social nu poate sa functioneze", a notat Benedict al XVI-lea, cerand "supunere in fata regulilor vietii in comun".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

773 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Fericirea mai importanta decat adevarul. (Miercuri, 27 mai 2009, 13:51)

    Ion [anonim]

    Religia spune ca moartea e o iluzie si ca , daca triesti virtuos,vei ajunge in Rai.Stiinta ne spune ca vei putrezi tu si familia ta. Eu aleg religia pentru ca viitorul nu este sumbru.Adevarul stiintific ma lasa rece, eu caut fericirea si viata eterna.
    • -1 (5 voturi)    
      acesta e un mesaj cu scop ascuns (Miercuri, 27 mai 2009, 14:00)

      sclavu' [anonim] i-a raspuns lui Ion

      si tu dovedesti ca si-a atins scopul. Tu sti ca biserica catolica are FOARTE MULTI bani, sti ca este in cardasie cu bancherii ?
      • -3 (5 voturi)    
        Religia ofera mai mult decat stiinta. (Miercuri, 27 mai 2009, 14:11)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui sclavu'

        Religia imi ofera fericirea eterna dupa moarte, stiinta nu imi ofera decat putrefactia in mormant. Aleg religia pentru ca ofera speranta.
        • 0 (2 voturi)    
          iertare de intrebare (Miercuri, 27 mai 2009, 14:26)

          scalvu' [anonim] i-a raspuns lui Ion

          Cati ani aveti dvs. ?
          • -2 (4 voturi)    
            37 ani (Miercuri, 27 mai 2009, 14:35)

            Ion [anonim] i-a raspuns lui scalvu'

            Si nu am chef sa mor vreodata asa ca aleg religia care promite viata eterna.
            • 0 (4 voturi)    
              Domnul meu (Miercuri, 27 mai 2009, 14:48)

              sclavu' [anonim] i-a raspuns lui Ion

              nimeni nu-ti promite nimic, religia este un fel de institutie, cum e ministerul culturii de exemplu, e administreaza aici, in lumea asta, viata de apoi este a lui Dumnezeu. Si cum Dumnezeu este in fiecare din noi va sugerez sa va faceti singur promisiuni.
  • 0 (4 voturi)    
    De ce nu.. (Miercuri, 27 mai 2009, 13:54)

    sclavu' [anonim]

    le spune marilor bogati ai lumii "Nu trebuie sa depindem de proprietatea materiala". Ar putea sa inceapa cu biserica catolica de exemplu, care sta pe un munte de aur.
  • +1 (3 voturi)    
    Are dreptate. (Miercuri, 27 mai 2009, 14:03)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Sa dam tot ce avem bisericii. Nu ? (sic!)
  • +1 (3 voturi)    
    cel mai mare instrument de manipulare (Miercuri, 27 mai 2009, 14:04)

    dana [anonim]

    felicitari pt comentariu "de ce nu..", extrem de bine punctat. Cred ca ar fi timpul ca biserica sa vada ca oamenii in ziua de azi sunt mult prea inteligenti ca sa mai fie manipulati cu povesti de adormit copii. Nivelul intelectual actual este mult mai ridicat decat al oamenilor involuati de acum 2000, 1000, 500 de ani. Institutia bisericeasca incepe sa devina usor penibila cu afirmatii de genul in societatea actuala.
    • -1 (3 voturi)    
      Faci o grava eroare. (Miercuri, 27 mai 2009, 14:14)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui dana

      Religia ofera ceva ce stiinta nu va putea oferi niciodata-viata eterna. Asa ca religia va exista si peste 1000 de ani deoarece oamenii isi doresc nemurirea mai mult decat orice altceva iar stiinta nu e capabila de asa ceva.
      • 0 (2 voturi)    
        confuzie (Miercuri, 27 mai 2009, 14:25)

        sclavu' [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Dumneata faci o mare confuzie: credinta versus institutie. Dl.Benedict este reprezentantul unei institutii nu al lui Dumnezeu. Sfaturile lui au un scop precis de aceea sunt si raspandite in media.El spune ceva de genu : 'Religia este a voastra, de restul nu e ocupam noi' sau 'Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor este imparatia cerurilor' (prin religie poti intelege credinta, spiritualitate, viata dupa moarte, ce vrei tu).
      • -1 (3 voturi)    
        vom vedea (Miercuri, 27 mai 2009, 14:29)

        me [anonim] i-a raspuns lui Ion

        nu inteleg de ce faci o asemenea comparatie perpetua intre religie si stiinta? Pana la urma, fiecare este liber sa isi aleaga propria cale, fara a ingradi drepturile celorlalti si vom vedea "pe lumea cealalta" cine a avut dreptate. Cat despre ce afirma Papa mai sus, Biserica catolica ar trebui sa fie exemplul de urmat si sa renunte la averea ei; iar papa sa devina un om simplu - fara haine de mii de euro, fara paza si protectie atunci cand merge in vizite oficiale, sau crezi ca acelea sunt paltite cu aer?
      • +1 (3 voturi)    
        iluzii (Miercuri, 27 mai 2009, 14:51)

        irelevant [anonim] i-a raspuns lui Ion

        "Religia ofera ceva ce stiinta nu va putea oferi niciodata-viata eterna."
        Ati putea sa faceti diferenta intre "perceptie" si "realitate"?
        Pentru ca, din pacate, religia nu va ofera decit iluzii. Ginditi si veti intelege si de ce si cum.
      • 0 (2 voturi)    
        pai sa vedem (Miercuri, 27 mai 2009, 15:56)

        un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Ion

        religia pana acum a oferit sperante intr-o viata mai buna (f frumos) si a adus in schimb razboiae religioase precum cruciade si mai nou jihaduri. a adus crime ( vezi inchizitia ) .
        Stiinta pe de alta parte ne-a adus de la focul omului primitiv pana la internetul pe care il folosesti.
        Ce ti se pare mai sincer si mai rezonabil?
        E drept, dupa cateva milenii de evolutie consider ca am ajuns la punctul la care fiecare dintre noi e liber sa creada ce vrea si ce poate fara sa fie privit cu ura si dispret de cel ce nu ii impartaseste punctele de vedere.
        Nu? doar ne acceptam diferentele noatre si a celor din jurul nostru.
        O zi frumoasa!
  • +1 (1 vot)    
    Papa (Miercuri, 27 mai 2009, 15:05)

    blackarrow [anonim]

    Cred ca ce vrea sa zica Papa e sa nu tinjim dupa bunurile materiale , nu ca e un pacat sa ai bogatie materiala -binenteles, daca nu e dobindita cu oarece pacate.
    Adica in viata asta sa te concentrezi pe sufletul tau , pe intelegerea ta ca om si a celorlalti, sa te bucuri cit poti de mult -daca poti-de viata ,nebagind in seama ca n-ai una ,n-ai alta...
    E un concept pe care putem sa-l intelegem si chiar sa traim asa un timp,dar e f. greu in ziua de azi sa nu cazi din cind in cind in" pacatul de a rivni" la material, sex, sau alte chestii ce-l inlantuie pe om.Chestia e ca daca ai avea un trai material decent, ai putea trai decent si crestineste.
    • 0 (2 voturi)    
      ce ne spune mr.Benedict? (Miercuri, 27 mai 2009, 15:33)

      sclavu' [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

      Ne spune: "Daca vrem sa scapam de saracie avem nevoie de dictatura". Restul e propaganda spirituala care venind din partea bisericii catolice nu are valoarea meritata.
  • -1 (1 vot)    
    de pacatul original, (Miercuri, 27 mai 2009, 17:03)

    laic [anonim]

    mostenit pur si simplu prin descendenta de la Adam si Eva (impus deja in stare embrionala), omul e scapat prin actul botezarii. Pacatele de mai apoi au fost gestionate in decursul istoriei de catre Papalitate ca un "fond de gratie", uzurpand drepturile exclusiv divine de a le judeca si cantari, fapt ce a dus si la baterea in cuie a tezelor lui Luther la usa bisericii. Poate astfel se explica si egalitatea celor mai egali in a pacatui prea adeseori, neverosimila supozitia ca Benedict n-ar fi constient de realizarea somptuoasei sale resedinte in buna parte prin vanzarea harnica de indulgente. Si cum e cu costurile de intretinere?
    • 0 (0 voturi)    
      pacatul (Joi, 28 mai 2009, 11:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui laic

      originar, nu original.
      • +1 (1 vot)    
        aprecieri pentru indreptare (Joi, 28 mai 2009, 13:23)

        laic [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cu asta te alegi de la "copy'n paste", una din cele mai teribile arme ale intelectului contemporan.
        • 0 (0 voturi)    
          asa (Joi, 28 mai 2009, 18:15)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui laic

          e, dar nu prea vad ce-ar fi de facut.
  • -2 (2 voturi)    
    Cine vorbeste!!! (Miercuri, 27 mai 2009, 19:22)

    bobo [anonim]

    Uite cine vorbeste!! Papa!! El care traieste in lux, in haine scumpe.......vorbeste de renuntare. Mare ipocrizie. Sa traiasca toata lumea ca papa cand le-o fi mai rau. Numa bine la toti.