Emil Boc: Recalcularea pensiilor se va face fara privilegii

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 20:51 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Premierul Emil Boc a spus marti ca Legea pensiilor va fi adoptata fara privilegii, in mod similar Legii salarizarii unice, astfel incat acordarea pensiilor sa se faca in functie de cat a contribuit fiecare persoana la fondul de pensii, transmite NewsIn.

Intrebat daca Legea pensiilor va duce la o recalculare a pensiilor speciale, prim-ministrul Boc a raspuns:  "Este ceea ce am spus, vom realiza atat o Lege a salarizarii fara privilegii, vom realiza si o Lege a pensiilor fara privilegii. Asta inseamna ca fiecare cu cat contribuie la pensie, atat va primi si fiecare dupa cat munceste, atat salariu va avea."

Prim-ministrul a motivat aceasta decizie prin faptul ca este necesara stabilirea unui sistem de pensionare si de salarizare echitabil. "E timpul ca in Romania, dupa 20 de ani, sa avem dreptate si in sistemul de salarizare unica si in sistemul de pensionare. Acestea sunt principiile care stau la baza legii, lege care va fi adoptata in acest an, iar principiile au fost deja trecute prin Guvernul Romaniei", a declarat Boc la finele unei manifestari electorale a PDL.

  • Pensiile speciale vor fi recalculate

Pensiile a circa 200.000 de magistrati, cadre militare si ale altor persoane care primesc pensii in baza legilor speciale, vor fi recalculate, astfel incat cuantumul acestora sa fie egal cu valoarea contributiei, a declarat marti consilierul premierului Mihai Seitan. "In fiecare an, eu stiu cat a fost contributia normala - 12, 13, 14%, 30%, si fac calculul, cate puncte ii ies in fiecare an omului, tinand cont de salariul lor. Si o sa iasa o pensie ca si cand au fost in sistemul asta (public n.r.). Cat o sa fie pensia aia, atat le dau", a declarat Seitan.

Consilierul de stat a estimat ca economiile la buget vor insuma astfel 20-30 de milioane de euro anual, dar a precizat ca importanta este echitatea sociala. Mihai Seitan a spus ca in cazul recalcularii pensiilor primite in baza legilor speciale nu se pune problema retroactivitatii aplicarii unui act normativ, argumentand ca pensionarii vor pastra banii primiti pana la data cand noua lege intra in vigoare.

"Legea se aplica din momentul in care apare. Din momentul ala le micsorez pensiile, in viitor, nu in urma. In urma nu le iau banii, ei au castigat acei bani, raman cu ei", a declarat Seitan la Guvern.

El a precizat ca recalcularea pensiilor speciale este o decizie de principiu a Executivului, iar de saptamana viitoare va coordona o echipa care va elabora aspectele tehnice ale legii. Pana la finele anului, Legea de reformare a sistemului de pensii, ale carei principii au fost adoptate saptamana trecuta de Executiv, trebuie sa fie trecuta prin Parlament. Potrivit lui Seitan, noile reguli nu se vor aplica imediat ce noua lege va intra in vigoare, estimand ca acest lucru s-ar putea intampla peste aproximativ sase luni de la acea data.


Citeste mai multe despre   






















2917 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 26 mai 2009, 21:00)

    ileana [anonim]

    Cred ca ies marite si pensiile astea, cum ies marite si noile salarii ale functionarilor publici ( conform noii grile) !
  • +1 (5 voturi)    
    Incredibil ! (Marţi, 26 mai 2009, 21:05)

    Motul [anonim]

    E posibil sa reduceti pensiile securistilor si militienilor ? Nu cred !
    • 0 (0 voturi)    
      pensii politie (Miercuri, 27 mai 2009, 9:58)

      Gogel [anonim] i-a raspuns lui Motul

      Rahatii astia cu pensie mare nu au cotizat decat un 5%....si acum stau linistiti ca vezi Doamne ei au fost angajatii statului ...
      Sa dea domnul sa li le ia de tot ...ca nu au faccut nimica ptr banii aia ....stim bine ce face POLITIA...
  • 0 (2 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 26 mai 2009, 21:37)

    Smoker [anonim]

    Fara privilegii pentru cine?
  • -1 (3 voturi)    
    Din seria o minciună pe zi de Piticot Hotentot ! (Marţi, 26 mai 2009, 22:18)

    Mitică [anonim]

    Obişnuita minciună de astăzi a piticului hotentot.

    Până şi modelul său în "inteligenţă emoţională" tov. Emil Bobu pe vremea când era ministru la justiţie ştia că nu te poţi atinge de un drept deja câştigat.

    Dar pentru marele jurist limbist Bocustang aceste adevăruri nu reprezintă decât un exerciţiu literar.

    Că oricum nu face nimic, doar mai minte pe unul, pe altul, doar doar se prinde cineva ....
  • -1 (1 vot)    
    Epitaf electoral pentru capra vecinului (Miercuri, 27 mai 2009, 0:21)

    Justin Puscasu [anonim]

    Parshiva mutarea Dlui Boc. Daca tot nu mi se mareste mie pensia, macar s-o micsoreze pe-a vecinului, nu?
    Chiar credeti ca vor ramane secursistii si militienii pensionati la 45 de ani fara pensiile lor grase? Presupunand ca, din disperare electorala, o asemenea lege ar fi votata, ea ar fi rapid demonstrata ca neconstitutionala, sau ar ramane pur si simplu ca-n tren aplicarea ei, conform precedentului creat de legea majorarii salariilor profersorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala (Miercuri, 27 mai 2009, 8:42)

    Elminah [anonim]

    Nu se va reusi nimic de acest gen. Dar din cauza lipsei banilor vom fi afectati toti, solutia naturala va fi in prima faza 1EUR = 10 RON si in continuare dupa cum merge treaba. Poate atunci incepem sa muncim si sa ne gandim mai putin la tunuri. Atunci sa vedem de cati bodiguarzi au nevoie bagatasii.
  • 0 (0 voturi)    
    IMPOZITARE !!! (Miercuri, 27 mai 2009, 10:03)

    Marin Ghe [anonim]

    D-le BOC, impoziteaza-le domne toate pensiile care sar de ...3000 lei ....

    Noi oamenii de rand traim cu 5-600 lei ...iar ei cu zecile de mii !! Rusine ....
  • 0 (0 voturi)    
    nu numai atat!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 27 mai 2009, 16:00)

    popescu [anonim]

    daca tot se calculeaza (recalculeaza) pensia fara privilegii atunci ar trebui chemati inapoi in sistem,magistratii, militarii politistii .....sa stea pana la varsta de pensionare standard!!!! sa fie egalitate pana la capat!!!!!!!!!!!!! as vrea sa va pazaesca fundul mare spp de 62 ani si sa vad atunci cum ati fugi de furia multimii !!!!!!!!!!! e dreptul lor sa stea in serviciu ca si profesorii ca si functioonarii publici si eventual sa isi fac si sindicat!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    recalculare pensii speciale (Joi, 28 mai 2009, 19:07)

    felix [anonim]

    Urmaresc cu multa atentie situatia creata de recalcularea pensiilor speciale.Mi se pare normal sa se faca ordine in sistem,insa nu cu incalcarea legii.Doresc sa-i anunt pe cei lezati de aceasta decizie ca sunt cai de atac pentru apararea dreptului castigat.Avocatul Poporului trebuie sa sesizeze Curtea Constitutionala,ori persoana lezata- Forurile europene
    Diminuarea pensiilor speciale, odata cu intrarea in vigoare a legii unice de pensionare, incalca principiul dreptului castigat si ar putea sa coste statul roman de doua sau de trei ori mai mult, in cazul in care persoanele vizate castiga in instanta aceste drepturi,.
    • 0 (0 voturi)    
      recalculare pensii aflate in plata (Marţi, 12 ianuarie 2010, 9:09)

      valahul [anonim] i-a raspuns lui felix

      si cui se pot adresa cei in cauza cand vorbim de foruri europene ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dracul gol (Luni, 13 iulie 2009, 9:09)

    popescu [anonim]

    Ma SEITANE! Baga-ti mai mintile-n cap..... Pe unde ai treierat ai facut numai boacane si incurcaturi.... Ce o fi vazut micul vrajitor la tine? Dracu` stie..... Te sfatuiesc sa pleci de acolo ....
  • 0 (0 voturi)    
    sper ca nu va trece legea asta. (Marţi, 4 august 2009, 18:43)

    ivil [anonim]

    cei care au fost pensionati la 45 de ani au fost obligati sa paraseasca serviciul, pentru ca statul reorganiza de zor intr-un mod tembel politia si armata.

    in plus, precedentul este foarte periculos. statul poate decide in viitor asupra oricarei pensii sa o injumatateasca in momentele in care si-a indesat prea mult buzunarele si a scapat bugetul de sub control. sa vedem cat de bucurosi o sa fiti cand o sa va vina o decizie acasa ca dupa cei 70 de ani de sclavie si o gramada de contributii, statul va decide (pentru ca acum are la ce lege sa faca referinta) ca nu meriti intreaga contributie ci numai un sfert, asa de pamplezir!