“Bucuresti, Parisul Estului” – cronica turistica pozitiva in publicatia The Irish Times

de Cristian Roman     HotNews.ro
Luni, 25 mai 2009, 0:03 Actualitate | Esenţial

Bucurestiul vazut de The Irish Times
Foto: Captura The Irish Times
Cel mai respectat cotidian al Irlandei, The Irish Times, gazduieste in editia de astazi un articol-reportaj despre Bucuresti, dupa ce jurnalista independenta Adrienne Cullen a petrecut mai multe zile in capitala Romaniei. Denumit “Bucuresti, Parisul Estului”, articolul ofera ponturi espre ce poate fi vizitat in Bucuresti, unde se poate minca traditional dar si care este cea mai mare problema a Capitalei.

Tonul este pozitiv, iar articolul poate determina un aflux de turisti irlandezi spre Bucuresti, intr-o perioada in care recesiunea economica din Irlanda ii face pe locuitorii acestei tari sa caute destinatii mai ieftine de vacanta. E gata insa Bucurestiul sa primeasca noi turisti? Articolul este ilustrat cu imaginea Casei Poporului, despre care autoarea spune ca a fost construita conform ego-ului fostului presedinte Nicolae Ceausescu.

Practic, autoarea a revenit in Bucuresti dupa 19 ani, prima vizita, din 1990, lasandu-i imagini inchise ale unui oras tocmai iesit din comunsim. Atunci, Adrienne Cullen sosise in Romania pentru documentarea legata de o carte despre sistemul de adoptii din Romania, subiect intens dezbatut in presa occidentala mult timp dupa 1989. Astazi insa, autoarea scrie ca a dat peste un oras care se modernizeaza continuu, vibrant, plin de viata si de activitati de relaxare.

“Ca si Irlanda dupa anii 90, si Romania incepe acum sa beneficieze de fondurile UE, care incep sa faca diferenta. Transformarea se vede peste tot”, afirma autoarea. Ca obiective de vizitat, jurnalista indica Palatul Parlamentului, Muzeul Taranului Roman, Muzeul de Arta Contemporana, Arcul de Triumf si Muzeul Zambaccian. Ca locuri in care poate fi servita mincare traditional romaneasca, au fost alese Jaristea, Caru Cu Bere, La Mama, Casa Capsa si Hanu Hangitei. Pentru cumparaturi sunt recomandate Calea Victoriei, Bulevardul Magheru si magazinele Unirea si Cocor.

In fine, este recomandat si centrul istoric, fara insa a se mentiona despre santierul si mizeria din prezent. Singurul punct in care autoarea a gasit dezavantaje il reprezinta traficul din Bucuresti. “Evitati sub orice forma sa conduceti in Bucuresti”, afirma raspicat jurnalista, care spune chiar ca “trebuie sa te feresti, ca pieton, chiar si pe trotuare”.

Credeti ca articolul descrie corect realitatile Bucurestiului si potentialul turistic al acestuia?


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10598 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    . (Luni, 25 mai 2009, 0:30)

    radukku [utilizator]

    Potential are orice oras din Romania. Iar referitor la realitatile Bucurestiului, da...il descrie conform realitatii. Doar ca sunt 6,7 miliarde de realitati in lume, pentru fiecare om.
    • +4 (14 voturi)    
      Nu stiu de ce lumea mai conduce prin Buc (Luni, 25 mai 2009, 9:04)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      In loc sa mearga pe jos ca sa mai slabeasca.....
      • +3 (9 voturi)    
        Ehe (Luni, 25 mai 2009, 9:44)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Pai sa vedem, tu te-ai baga cu mine la o plimbare de 20km dimineata si 20 seara?
        • +11 (11 voturi)    
          Era clar (Luni, 25 mai 2009, 10:27)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Aph

          ca mesajul nu era adresat persoanelor care merg zeci de km. Sunt destui cei care nu merg cu masina decat 2-3 statii de autobuz.
        • -5 (5 voturi)    
          :)) (Luni, 25 mai 2009, 11:39)

          cucuzel [anonim] i-a raspuns lui Aph

          domnu frankie s-ar baga oricand la orice daca sunteti baiat
      • +2 (6 voturi)    
        Am condus prin Bucuresti (Luni, 25 mai 2009, 11:06)

        releu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        de la Baneasa in Titan, la ora 11 si la ora 14.
        Era o situatie mai mult decat acceptabila as numi-o, pentru ca o compar cu situatia din Praga, cam pe unde imi fac valeatul momentan.
        Poate am nimerit de doua ori o situatie de exceptie in Bucuresti ? NU ma pot pronunta, dar v-as invita la Praga... S-ar putea sa va schimbati optica...
        • +2 (2 voturi)    
          trafic in praga??? (Luni, 25 mai 2009, 13:49)

          sanziana [anonim] i-a raspuns lui releu

          Traficul din Praga ti se pare mai rau decat cel din Bucuresti??? Haidade...inteleg ca suntem nationalisti si ne place sa fim irealisti...dar totusi! Nici macar nu este de comparat...Stau in Praga de mai bine de un an si nu am vazut in viata mea trafic si blocaje ca in Bucuresti unde m-am nascut si am crescut!
    • 0 (0 voturi)    
      Bucuresti (Luni, 25 mai 2009, 12:30)

      TdM [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Si eu care credeam ca Bucuresti este nimicul Paris.....
  • +2 (6 voturi)    
    Cocor ? (Luni, 25 mai 2009, 1:29)

    Dragos [anonim]

    Ce sa cumperi de la Cocor ? Ca e o schela tot :).
  • +2 (14 voturi)    
    parca ne pare rau......nu? (Luni, 25 mai 2009, 8:48)

    gigi [anonim]

    nu i asa ?

    romanul frustrat prin definitzie nu comenteaza nimic.........."cum,cand la noi e asa de rau ???????????"............adica e ceva frumos la noi ?................nu. !

    "la bulgari e draga...........hai la mare la ei...............e asa misto...."

    ce tzara frumoasa avem si ce frustratzi o populeaza....iar cei care pleaca din ea se oftica si mai rau cand citesc asa ceva...."adica eu am fost prost ca am plecat ?.......eu care sunt atat de deshtept ?"
    • +15 (17 voturi)    
      Frustrati incurabili! (Luni, 25 mai 2009, 9:55)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Eu am vazut un roman certandu-se cu un englez fiindca acestuia ii placea Bucurestiul, sa fii vazut ce vehement era cand ala ii spunea ca in Bucuresti se simte mai in siguranta decat la Londra. Iar pe forum-ul "Expat Life" unde intreba cineva ce e de vizitat in Romania, primul raspuns era dat de o romanca ce-i spunea sa se duca oriunde altundeva numai aici sa nu vina. Eu nu am mai intalnit asa ceva, o ura inexplicabila pentru tara si locurile unde te-ai nascut si unde ai crescut!
      • +3 (3 voturi)    
        E perfect explicabila (Luni, 25 mai 2009, 10:07)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Aph

        De vina sunt bastinasii. Restul nu mai conteaza
      • +5 (7 voturi)    
        O ura pentru tara, da (Luni, 25 mai 2009, 10:14)

        DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Aph

        pentru locuri in nici un caz, sint locurile natale totusi. Dar cand stii ca locurile natale "gazduiesc" justitia romaneasca, curtea constitutionala romaneasca, pupincurismul politic generalizat din RO, e normal sa urasti RO. Tine minte, normal.
      • +3 (5 voturi)    
        nu e ura, e dispret. si nu pt tara, pt bastinasi (Luni, 25 mai 2009, 13:16)

        meh [anonim] i-a raspuns lui Aph

        tara e frumoasa, pacat ca e locuita de oligofreni. si putinii oameni de calitate sunt inecati de o mare de retarzi.
      • +2 (2 voturi)    
        total de acord (Luni, 25 mai 2009, 14:53)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        sunt 100% de acord - in loc sa cautam valorile si frumusetea - scobim jegul si ne scoatem ochii.

        Stiu insa ca nu toti sunt asa... eu am exemple in jurul meu si aud zilnic ca mai exista. Cand insa ziceam ca toti romanii sunt jegosi si frustrati (respectiv si eu design) nu vedeam nimic ok.
        De ceva timp insa am hotarat sa caut si altceva in viata in afara maririi capacitatii de a plati facturi din ce in ce mai imense si crizele de nervi zilnice legate de aspectele vietii de bucurestean.

        si totul apare. e aici, langa noi. suntem incredibil de norocosi
    • +8 (16 voturi)    
      asa e (Luni, 25 mai 2009, 10:11)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ai perfecta dreptate. Am avut ocazia sa umblu prin Europa de vest si sa intilnesc destui romani si sa vad cum traiesc, ce mentalitate au, ce parere au in general despre ce-i inconjoara, despre Romania. Daca aud ceva bun despre Romania, sau de ceva care merge, efectiv se crizeaza si asta este o stare generala, nu cumva sa mearga bine ceva acasa sau sa fie ceva bine facut ca ei doar nu au plecat degeaba. Cind vin acasa si vad santiere si ca se construieste, nu e bine, ca e praf, ca sint deja prea multe cladiri, daca nu se construieste nu e bine ca nu se face nimic, ca sintem in urma, efectiv niste frustrati care bine fac ca pleaca din aceasta tara, dar care nu fac decit sa vorbeasca prostii pe unde se duc si ca ce inapoiata este Romania unde se cistiga premii importante la saloane de inventica, pusti cistiga premii pe la Nasa si altele. Nu se masoara civilizatia in km de autostrada.
      • -3 (11 voturi)    
        io cred ca tu esti frustrat (Luni, 25 mai 2009, 10:58)

        dude [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        cred ca ai auzit de sindrumul Stokolm. asta il ai tu.

        sa traiti bine!!
        • +7 (7 voturi)    
          hai sa vedem (Luni, 25 mai 2009, 11:16)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui dude

          Vine un strain si spune ca nu e chiar asa rau in tara noastra, comenteaza unii romani ca poate are dreptate, iar tu ii faci frustrati pe acestia.

          Cine pare sa fie cel frustrat in situatia asta?
      • +1 (1 vot)    
        Oare? (Luni, 25 mai 2009, 12:13)

        hahalera [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Eu nu contest faptul ca romanii sunt in general carcotasi si unii dintre ei gasesc motive sa critice orice (de unde si vorba "a cauta nod in papura") insa se pare ca tu ai umblat prin Europa de Vest cam degeaba. Sau, ma rog, ca sa-i critici pe respectivii romani. Altfel nu inteleg argumentul legat de "km de autostrada"... In ce oare se masoara civilizatia? in nr de masini parcate pe trotuare, in nr de injuraturi/claxoane auzite in trafic, suprafata acoperita de zone pietonale in centrul orasului (ca sa ma refer si la latura turistica a unui oras), etc? Cineva mai luminat spunea candva ca "civilizatia reprezinta nivelul de respect reciproc existent intre indivizii unei comunitati". Restul sunt aspecte secundare care decurg mai mult sau mai putin din acesta. La fel as putea da si eu exemple de romani care cand ajung intr-un oras din Vest iti arata satisfacuti... "Vezi, si la ei sunt hartii aruncate pe jos, si ei au cersetori, ce mare diferenta intre noi si ei..." Asadar, romanii au frustrari indiferent ca traiesc in Romania sau in afara ei si nu cred ca e oportun sa generalizam in nici un sens.
        In final mi-as permite un sfat: daca mai ai drum prin Europa de Vest incearca mai degraba sa intelegi cum traiesc si ce mentalitate au localnicii, retine lucrurile bune pe care le vezi si lasa-i in pace pe romanii care traiesc acolo ca poate au si ei motivele/problemele lor...
        • +1 (3 voturi)    
          un francez si ar critica tzara ? (Luni, 25 mai 2009, 13:13)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui hahalera

          cu atata ura cum o faci tu ?

          asta e mentalitea ta de frustrat,

          francezul isi iubeste tzara neconditzionat si nu funtzie de km de autostrada....tzara e ca shi mama..........dar romanii nu stiu asta ,nu ?
      • +2 (6 voturi)    
        asa e, civ se masoara in cocalari/hectar (Luni, 25 mai 2009, 13:26)

        meh [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        caz in care romania e cea mai civilizata tara din galaxie. mai bine te intorci sa-ti asculti manelele si sa vezi ce iti fac banii, dusmanii, amicii cocalari, becali, curvulitele ieftine care apar la tv/cancan/libertatea, nikita, irinel, sexy-banateanca sau braileanca sau brasoveanca sau ce era aia, manelistii etc. ca doar astia sunt exponentii "civilizatiei" romanesti.
      • +3 (3 voturi)    
        da (Luni, 25 mai 2009, 14:57)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

        autostrazile curate si parcurile din orase. curatenie de pe strazi si politetea oamenilor. recunoasterea si respectarea valorilor. existenta bunului simt.

        eu as putea vedea aceste variabile ca sa masor gradul de civilizatie?
        dumneavoastra aveti ceva standarde? suntem curiosi sa le auzim
        • 0 (0 voturi)    
          Strazile curate - au! doare! (Luni, 25 mai 2009, 20:58)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui VictorS

          Am avut suficiente drumuri si sederi de mai lunga sau scurta durata prin occident. Asta cu strazile curate e o gogorita. Strazile sunt curate dimineata, dupa ce au fost maturate bec noaptea. Pana dupa amiaza insa se aduna un jeg in majoritatea oraselor occidentale de te ia greatza.

          Cat despre autostrazi, gratis sunt doar alea nemtesti, si pe alea ambuteiajele sunt la ordinea zilei. Seara dupa 5-6 cand pleaca lumea de la lucru e mai nasol ca-n Timisoara inainte de criza - intre timp s-a mai aerisit circulatia.

          Parcuri da, in Europa sunt, si faine si curate. Da' daca o sa ai ocazia, vezi cat de fain e Central Park din New York. Are o reclame fenomenala, da' daca treci pe-acolo te ia groaza de cat de amarata e vegetatia.

          Politetea oamenilor cre' ca ... depinde. Is relativ convins ca un negru sau un arab care cere indicatii in Paris va fi tratat mai prost decat acelasi negru sau arab in Bucuresti, care insa s-ar repezi la gatul meu by default cand ar auzi accentul de Banat.

          Tot ce-am vazut pana acuma din lume pe mine m-a convins doar de un lucru: gradina lu' Dumnezeu e mare, oamenii si locurile nu sunt musai mai bune sau mai rele, ci in mod esential diferite.
  • +4 (14 voturi)    
    Cu regret.... (Luni, 25 mai 2009, 8:53)

    Bamse [anonim]

    Sincer...daca vine un amic din strainatate sa viziteze Bucurestiul, mi-ar fi foarte greu sa gasesc un itinerar cu care sa il impresionez. Sa fim seriosi, nu toti oamenii cauta sa viziteze muzee atunci cand ajung intr-un oras pe care il viziteaza pentru prima data. Impresia generala conteaza, iar la acest capitol Bucurestiul sta extrem de prost: santiere deschise, praf, sute de cabluri intre stalpi, combinatii arhitecturale de prost gust, putine parcuri, etc.
    Noapte buna, Bucuresti! Astia suntem!
    • +10 (12 voturi)    
      Incearca Herastrau (Luni, 25 mai 2009, 10:30)

      Moniq [utilizator] i-a raspuns lui Bamse

      Cred ca o zi intreaga poti sa o petreci in Herastrau - e superb. Incepand cu Arcul de triumf, Muzeul Satului care sunt foarte aproape, se poate lua apoi vaporasul. Sunt expozitii in interiorul parcului. Terase, restaurante sunt foarte multe in special in zona de fitze.
      Cu cateva nuci poti beneficia si de putin zoo - adica sa hranesti veveritele din palma (sunt foarte multe veverite blande).
      Putin PR individual nu ne-ar strica.
    • +5 (5 voturi)    
      daca stii sa cauti... (Luni, 25 mai 2009, 11:36)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Bamse

      Bucurestiul are destule locuri frumoase, dar trebuie sa stii sa cauti.

      Mie intotdeuna mi-au placut plimbarile in zonele cu case si cladiri vechi ale Bucurestiului. Strazi intortocheate, copaci in curtile caselor, cladiri burgheze. Pentru mine acesta este farmecul acestui oras.
    • -3 (5 voturi)    
      Un orash submediocru (Luni, 25 mai 2009, 13:58)

      Granma [anonim] i-a raspuns lui Bamse

      M-am plimbat mult in lume si in mod clar nu am vazut nici o capitala mai urata ca Bucurestiul. E orashul meu si il iubesc pt simplul fapt ca m-am nascut in el dar ca sa fim sinceri e cam amarat. Am niste prieteni englezi care au mers in Buc. Intr-adevar e aproape imposibil sa le umpli macar 2 zile cu lucruri interesante de vizitat.
      In plus mizerie, transport imposibil, cocalari, jecmaneala,... Mi-au spus dupa excursie ca suntem simpatici dar ca nu vor mai merge acolo in urmatoarea suta de ani.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Luni, 25 mai 2009, 16:29)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Granma

        Prietenii tai englezi sunt cam... infumurati. Tot ce vedem in capitalele civilizate sunt rodul transformarilor din anii 70-90, daca te uiti mai in urma era si acolo la fel de mult jeg si saracie cum mai vezi la noi acum. Asta e, unii uita mai repede iar la englezi nu ma mira!

        Asa ca 100 de ani mi se pare mult prea exagerat ca sa zici ca suntem in urma. Ma uit pe zi ce trece si nu pot sa nu remarc: Bucurestiul se schimba in bine si neasteptat de repede. Sunt convins ca in 10-15 ani vom avea o capitala comparabila cu Varsovia, cu care ne asemanam dat fiind ca ei nu au ramas mai cu nimic dupa razboaie, iar noi dupa Ceausescu...
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Luni, 25 mai 2009, 9:16)

    cetateanul suspendat [utilizator]

    e frumos dar n-ai pe unde sa circuli, nici macar pe trotuar, ca pieton..... trist, dar este adevarat. Tot mai multi motociclisti circula pe trotuar si unii chiar cu viteza destul de mare.
  • +9 (9 voturi)    
    nu va faceti iluzii.. (Luni, 25 mai 2009, 9:52)

    RTT [anonim]

    Irlandezii vin sa bea, eventual, aici (e berea ieftina).
  • -4 (16 voturi)    
    Cred ca iar suntem confundati cu Budapesta (Luni, 25 mai 2009, 10:04)

    rremus [anonim]

    Oare omul asta a vizitat si Budapesta?
    Daca noi suntem "Paris" atunci Budapesta este in alt sistem solar.
  • +5 (7 voturi)    
    Spirit critic = intelectual rasat (Luni, 25 mai 2009, 11:22)

    Ben [anonim]

    Astia care isi critica vehement tara, aici sau aiurea, isi afirma in acest mod gradul ridicat de cultura si inteligenta deosebita cu care au fost dotati; numai ca s-au nascut intr-un loc gresit.
    Cu alte cuvinte - ei isi iubesc cel mai mult tara dintre toti, dar - in acest punct - devin asemenea necuvantatoarelor: nu stiu cum sa se exprime...
  • +3 (3 voturi)    
    Se pare ca n-a venit dna. Cullen in Romania (Luni, 25 mai 2009, 13:07)

    Bucharest Life [anonim]

    Un exemplu foarte bun al ziarismului de birou. Daca ar fi venit in Romania cucoana ar fi vazut cu ochii ei ca de fapt:

    1. Hotel Lido e inchis de mult.
    2. Pacha e inchis de mult.
  • +1 (5 voturi)    
    savoir vivre (Luni, 25 mai 2009, 14:20)

    swiss made [anonim]

    Bucurestiul este un oras cu personalitate, fiecare strada din zona veche are o poveste de spus. (Mantuleasa, Lipscani etc).
    in sa se lasa descoperit si ofera chestii foarte misto mai mult locuitorilor care cunosc in amanunt fiecare colt (pacuri, lacuri, terase, piscine, teatre, cinema, sali de concerte, restaurante sofisticate, terenuri de sport etc etc).
    deocamdata nu este promovat in nici un fel iar centrul este destul de neingrijit. murdar, cu publicitate agresiva, magazine cu vitrine indoielnice si firma scrisa cat casa.
    unui turist ii poate parea doar arid si fara stralucire, fiind doar o buna trambulina spre delta, manastiri.
    un bucurestean in schimb poate petrece o seara frumoasa la o partida de tenis in parcul cu platani, intr-o atmosfera aproape pariziana..
  • -1 (3 voturi)    
    CIRC (Luni, 25 mai 2009, 15:16)

    robert [anonim]

    Problema romanilor, cum vad si pe acest site sta in primul rand in mentalitatea lor...de criticat suntem f buni, toata lumea critica, se mistocaresc, frustrari si puncte de vedere de doi lei..alimentati uneori de o furie de neinteles la adresa tarii in care s-au nascut, inarmati cu frustrarea de a nu putea face ceva cu viata lor, multi romani s-au obisnuit sa astepte sa li se intample un miracol, si ceva sa le cada din cer..de gura suntem toti buni, dar cand vine vorba de practica, toata lumea se face ca ploua..si cand nu mai sunt argumente facem apel la renumitele injuraturi si cuvinte care incep cu litera P sau M..ar trebui sa incercam sa vedem si partile buna ale acestei tari si plecand de la acestea sa vedem ce putem face...
  • -1 (3 voturi)    
    Sa deschidem ochii (Luni, 25 mai 2009, 16:56)

    Abraxas [anonim]

    In primul rand, reactiile cvasi-furibunde ale unora si altora care comenteaza sunt caraghioase de-a dreptul. Auto-deprecierea e sport national la romani, si cred ca sub comunism s-a accentuat mult: eram invatati de mici ca tot ce se fabrica in Romania era prost, ca putinele lucruri bune se duceau la export, pentru straini, etc. Si era adevarat. Am fost tratati si ne-am tratat unii pe altii ca o adunatura de vite. Respect de sine zero, respect de tara tot zero. Aia care ne-au condus si care ne conduc tot dintre noi vin, nu vin de pe Marte. Sunt produsul acestei societati. Un amic englez care a calatorit mult imi spunea ca nu a vazut natie care sa se auto-desconsidere mai mult ca noi. Textele cu 'imi pute in Romania' erau la mare moda in anii '90 printre cei care aveau sansa sa iasa din tare, stiu asta pentru ca si eu eram la fel. E o tampenie. In primul rand, esti privit cu curul in vest daca te plangi nonstop de tara ta. Nu te mai vaicari, fa ceva, muta-te daca nu mai poti, sau stai acolo si fa ceva cu manutele tale.
    Cat despre Bucuresti, sunt multe de spus. A compara Bucurestiul cu Paris si Londra, de exemplu, cum o fac multi, este o tampenie. Un simplu search pe Wikipedia ne arata ca Bucurestiul a ajuns intre 2004 si 2008 la rangul de oras mondial de categorie Beta, cot la cot cu Barcelona, Copenhaga, San Francisco sau Berlin, linkul aici:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Global_city
    si asta o spun niste unii care cu asta se ocupa. Asta nu inseamna ca Bucurestiul are arhitectura Barcelonei, civilizatia urbana a Copenhagai, multiculturalismul San francisco-ului sau infrastructura Berlinului. Dar inseamna ca orasul e, roughly, intr-o anumita categorie, ca atare ar trebui comparat cu orase din acea categorie. Evident, Bucurestiul are mari probleme. M-am nascut aici, am trait si in vest, si pot compara situatiile. Tocmai de asta, militez pentru o evaluare corecta a potentialului Bucurestiului.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa deschidem ochii II (Luni, 25 mai 2009, 17:08)

    Abraxas [anonim]

    Daca compari Arcul de Triumf cu un landmark global cum e Turnul Eiffel, esti un ignorant. Bucurestiul ar trebui comparat cu orase ca Belgrad, Budapesta, Varsovia, dar si Kiev, Riyad, Minsk sau Bogota, vezi linkul de mai sus. Nu-l compara cu Londra. Ca importanta regionala, e indubitabil ca Bucurestiul a crescut foarte mult in ultimii ani. Nenumarate multinationale au aici centre de comanda pentru operatiunile din zona, avem doua aeroporturi internationale, chiar daca sunt mici si vai de ele, dar astea faciliteaza schimburi. Avem multi expati, orasul asta e capitala unei tari de 20 de milioane, membra UE (UE e un club select, orice am spune), etc. Daca ne uitam la infrastructura, la modul in care e gestionat orasul, la gradul de civilizatie urbana, e evident ca Bucurestiul e vraiste. Nu poti sa te astepti sa rupi gura unui european cu Muzeul Satului sau Muzeul Sutu, pentru simplul fapt ca muzee ca astea nu au un appeal global. Daca am avea Rubens, Monet si Picasso, daca am gazdui expozitii de talie mondiala, atunci da, am fi competitivi. Cine vine aici vine ca sa vada, pur si simplu, o alta tara, foarte diferita de a lui. Vine sa se plimbe, sa bea bere chiar, cum spunea un comentariu de mai sus, sa gagicareasca, sa vada cum e pe aici. Nu-l atragi cu ceva mai TARE decat are el in tara lui, pentru ca n-ai cum, nu poti inventa secole de istorie. Dar ii poti arata ceva DIFERIT, si asta nu intelegem, ne incapatanam sa nu intelegem. Asta si vor oamenii astia: ceva DIFERIT. Dar acest ceva diferit trebuie prezentat intr-un ambalaj cel putin decent, pentru ca nimeni nu mai are rabdarea, in ziua de azi, sa o arda cu 20km/h pe sosele de cacat, sa se fereasca de maidanezi in mojlocul orasului sau sa caute o buda cat de cat acceptabila kilometri intregi. Asta trebuie sa intelegem. Nu trebuie sa prostim pe nimeni. Tocmai de asta, daca am avea brandingul de tara potrivit, cuplat cu o infrastructura macar pe jumatate ca a ungurilor, ne-ar merge mult mai bine. O zi buna.
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu pertinent (Luni, 25 mai 2009, 22:35)

      Dr(y) Gin [anonim] i-a raspuns lui Abraxas

      ...chiar f pertinent. Pacat ca oamenii din administratie care se ocupa cu turismul la nivel national, regional si local (peste tot in RO) au in mare parte cunostintele si intelegerea unui copil de gradinita in materie. Mai calatoresc prin tara si vad roadele "eforturilor" acestor ***** platiti din banii nostri.
  • +1 (1 vot)    
    strainii au ce vedea in bucuresti (Luni, 25 mai 2009, 18:32)

    sandra [anonim]

    este o experienta personala, dar tocmai am fost in bucuresti cu niste colegi straini, care au ramas placut impresionati de capitala noastra. Evident, le am facut un program riguros, i am acompaniat, si le am explicat de fiecare data ceea ce vedeau, istoria legata de acel monument sau parc, si probabil ca este mai greu cand esti de unul singur, fara un ghid, un indrumator, un parcurs predefinit. Dar eu de exemplu, i am dus prin herastrau, la muzeul satului, la arcul de triumf, pe aviatorilor, la piata victoriei, in piata regala, la ateneu si in cismigiu mai apoi pt o plimbare pe lac, la casa poporului, da, desi toti m au sfatuit sa nu o fac, pt k e un loc aberant. Ei bine, pt ei a fost f interesant, ba chiar i-a ajutat sa vizualizeze ce a insemnat comunismul, ce a insemnat megalomania lui ceausescu, cum a inghitit la propriu istoria si orasul... Nu mai vorbesc de biserici, care apar la tot pasul, de carul cu bere, de muzeul de istorie, de cec sau de muzeul enescu. De expozitiile de pe peste tot, de concertele de jazz sau de muzica live de prin diferite baruri. Nu bamboo-ul impresioneaza, ci serile 'boeme', asa cum isi imagineaza ei balcanii. Au plecat convinsi ca vor reveni si fermi convinsi ca trebuie sa vada mai mult!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Luni, 25 mai 2009, 18:36)

    Io [anonim]

    Ba nene, ceva incredibil aici: vedem in poza clar ca fantanile arteziene merg.... ce e aia frate? Efect in photoshop, 3d studio max, reuniune NATO...?
    Ce mandru ma face! Ei nu ca io chiar ma intorc!
    Cu spatele...
    • 0 (0 voturi)    
      ramai unde esti... (Luni, 25 mai 2009, 22:56)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Io

      esti la locul tau.....