Printul Charles, dulcele gust de Carpati si „presiunea dezvoltarii, care poate submina economia fragila a Romaniei“

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2009, 23:51 Actualitate | Esenţial

Bun venit cu lacrimioare la Sighisoara
Foto: Hotnews
Printul Charles a inaugurat saptamana trecuta un centru de procesare a mierii la Saschiz, nu departe de Sighisoara. Cunoscut pentru implicarea sa ecologica si in conservarea patrimoniului cultural din Transilvania, el a declarat, citat de Die Welt: „Ar fi o tragedie de proportii nebanuite, daca un astfel de sistem, unic prin biodiversitate, s-ar pierde chiar in momentul in care Lumea incepe sa-si dea seama de insemnatatea acestor ecosisteme pentru omenire“.

Este a opta vizita a printului Charles in Romania, care savureaza in timpul vizitelor private gemul de macese si corcoduse galbene, carnatii, branza, lipia de Saschiz si painea de casa. „Cred cu tarie ca Transilvania poate fi un exemplu in lume, pentru producerea ecologica de alimente sanatoase“a spus mostenitorul tronului Marii Britanii.

El a mai avertizat asupra pericolelor pe care le reprezinta „presiunea dezvoltarii, care poate submina economia fragila a Romaniei“. (http://newsticker.welt.de) Unul dintre aceste pericole pentru ecosistemul romanesc si fondul de patrimoniu cultural universal este si proiectul de exploatare miniera prin spalare cu cianuri, de la Rosia Montana din Muntii Apuseni.

Centrul de procesare a mierii inaugurat de Printul Charles este un proiect pilot, finantat din fonduri britanice. Cantitatea de miere care se poate imbutelia pe an este evaluata la 10 tone, distributia putandu-se derula atat pe piata interna, cat si externa. Anterior vizitei la Saschiz, Printul Charles a purtat la Bucuresti discutii cu presedintele Basescu si premierul Boc.

Discutiile s-au referit la „proiecte pentru promovarea agriculturii ecologice si ecoturismului. Subventiile urmeaza a fi organizate printr-un secretariat infiintat cu acest scop“ mai scrie Die Welt.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2836 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    PROFESIONISTII SI DEONTOLOGIA. (Luni, 25 mai 2009, 1:24)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Omul sfinteste locul.Nu ma intorc la Herodot nici la '48. In anii 70 Romania prin presedintele ACA a detinut si presedentia mondiala. Progresele si dezvoltarea apiculturii Romanesti era de notorietate si recunoscuta pe pan mondial.Institul de la Bucuresti livra o gama extrem de variata de produse,si medicamente din apicultura.Sut e de exemple.Profesionistii nici Ceausescu nu era nebun sa-i inlature!
    Un lider nu trebuie sa fie geniu.Sa aiba flerul de a pune omul potrivit la locul potrivit.Toate exporturile Romanesti merg la pret mediu nu la pret de produs ecologic.NCMunteanu povestea de o delegatie de agricultori Elvetieni care stergeau rosiile, date de tarani din gradina, de camasi de 200$ apreciind gustul,aroma si savoarea.La schimb primim rosii de cauciuc utilizat in F1.DDD
  • +4 (4 voturi)    
    respect (Luni, 25 mai 2009, 8:20)

    cet23 [anonim]

    Nu sunt catusi de putin un fan al regilor, printilor si printisorilor.
    Dar pentru omul asta, pentru tot ce face, nu numai in Transilvania, TOT RESPECTUL!
    Avem in Romania, si in Transilvania (eu sunt din Transilvania, deci cunosc mai bine lucrurile de aici decat din restul tarii) un patrimoniu de invidiat! Un plus de infrastructura de calitate, un plus de organizare si un plus de ordine, si cel putin Transilvania (dar sunt convins ca si restul tarii) ar putea devenii un mic paradis! Nu in sensul biblic, ci in sensul omenesc al cuvantului.
    Repet, tot respectul pentru omul asta si pentru curajul lui!
  • +2 (4 voturi)    
    Rosia Montana (Luni, 25 mai 2009, 10:55)

    Codruta N [utilizator]

    De fapt, din cate mi-au povestit persoane din zona, referirea la Rosia Montana a fost foarte clara - lucru pe care un membru al Casei Regale britanice il face extrem de rar.

    Asta, pentru cei care ar mai avea indoieli referitoare la CAT de nociv e proiectul ! >:
    • +1 (1 vot)    
      Charles de Rosia Montana (Marţi, 26 mai 2009, 1:29)

      Albert [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Da, bine, s-a gasit cine sa faca ordine la Rosia Montana. Tocmai printul Charles care toata viata lui a stat doar la poza si a reusit numai sa-si puna tot Regatul Unit in cap cu amantlacurile de doi bani. N-as avea incredere nici cat negru sub unghie in ce crede Printul Charles. Deja exploatarea de la Rosia Montana mi se pare sexy acum, dupa ce a gasit de cuviinta s-o poceasca printisorul.
  • 0 (0 voturi)    
    ce se intampla cand omul lucreaza... (Luni, 25 mai 2009, 11:31)

    yupi [anonim]

    http://www.clujeanul.ro/editoriale/raul-mortii-locuri-ireale-pe-pamant-galerie-foto-4445549
  • +2 (2 voturi)    
    Pai da (Luni, 25 mai 2009, 11:44)

    releu [anonim]

    Romanai sa faca miere, englezii si altii ca ei sa produca aur, prin Africa, Asia, America de Sud...

    Daca respecta reglemetarile de mediu, sa extraga aur... Sau sa aduca pr. Charles o alta investitie comparabila in zona... Sa mearga sa puna o voba la nenorocitii aia, caqre se joaca cu ratingul de tara...
    • 0 (2 voturi)    
      Proiect de investitii (Luni, 25 mai 2009, 14:14)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui releu

      Da, e nevoie de investitii in zona. Ar fi bine sa fie ecologice, iar Printul Charles poate sa faca lobby pentru asta.
    • +1 (1 vot)    
      Cand dai de necaz cumpara un batran ! (Luni, 25 mai 2009, 16:10)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui releu

      @ Lasati localnicii minieri in aur din tata in fiu ..Din stra stra stra bunic la nepot care au lucrat in galerii de mii de ani.Au gena si geniul aurului.Arheologi cu scoala in zeci de ani nu au facut ( E adevarat pagubosI) atatea scoateri de tezaur dacic.( Cu falsurile de rigoare,ca de ,romanii circula,baga la bibilica si sperie Westul civilizat care ,corect polytycaly te ..halesc democratic pe fata cu portavioane dupa colt.) Sa le concesioneze terenuri si miracolul romanesc mioritic poate: .Redivivus! ( Renaste .) Cu legislatie si cota de profit corecte nu clientelare.Guvernul si Administratia sa asigure infrastructura si implimentare de noi oportunitati locale! Lasat-ii sa faca.Suntem totusi in capitalism.Autoadministrare fara partypriuri.DDD
      • 0 (2 voturi)    
        cianura pt. Romania - asta vrea Gabriel Resources (Luni, 25 mai 2009, 17:38)

        roxana-clara [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        Vrajeala cu investitii si bani de la buget de la Rosia Montana! Cele cateva sute de tone de aur, mii de tone de argint si mii de tone de cupru valoreaza mai mult dect firimiturile aruncate, prin contract manarit. Dar oricat ar valora, nu se justifica transformarea Apusenilor intr'un iad ecologic, cu lacuri pline de cianura, munti ciuntiti, oameni mutati, monumente culturale si arheologice distruse. Dupa cativa ani de exploatare intensa si toxica, Gabriel Resources isi pune palma pe fund si pleaca cu conturile pline. Romania ramane cu iadul pe pamant.
        • 0 (2 voturi)    
          Raspuns Roxana-Clara! (Luni, 25 mai 2009, 18:35)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui roxana-clara

          @ Dna/soara! Sunt un forumist utilizator ca si Dvs. Nu sunt din guvern, partid sau ONG ci un pezionar mai de la rasarit( Di pi la Moldova lui Simirad [ptiu'drace!] care va's sa zica!)Nu e vrajeala ci o propunere a mea care sunt membrul unicului partid viabil ,milenar,Partidul Patriotilor Romani,fara deputati,fara program,fara somn,deci insomniaci, care suntem bolnavi de dragoste de tara.Suntem dependenti de Romania de oasele stramosilor razesi si poate ai acelor Daco -Traci demni,cu caciulile ,cu tarabostesi,fara ploconeli si ciolaniade.Banul nemuncit ne arde buzunarele,ne sta in gat bucata de paine luata de la gura compatriotului sau imigrantului afgan,somalez fugit de frica razboiului , etc.Am incredere in Dzeu care ne iubeste pe noi pacatosii,poate de rugaciunile tarancilor Romance tematore de Dzeu sau isihastilor pustiiti de lumea" ra " a neoamenilor,ramasi la ultima nadejde.Nu vreau sa cred,nu pot intelege ca in inima Daciei puii de Dac au pierit!Gabriel asta poarta numele ingerului decazut! Cica are si ceva sange de roman.Si Voronin! Eu cred ca meciul cu G.R sa scoata Romanii in strada!Sper sa plece cu un sut nu cu palma in ..cum ziceati Dvs si fara bani sa-l scopeasca actionarii lor inselati.Suntem PPP, anonimi,nu prosti,dar multi. ,la nevoie nu Motoc va fi acarul Paun, Actele,aprobarile,tradarile raman in memoria documentelor.DDD
          • +1 (1 vot)    
            traditia mineritului (Marţi, 26 mai 2009, 1:33)

            Leonida lizeanu [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

            nu stiu sigur, dar acolo mi se pare ca s-a facut minerit de mii de ani. nu inteleg de ce acum se inchid minele, in plina perioada de criza economica. e ca si cum arabii ar zice intr-o zi ca gata, nu mai vor sa scoata petrol din zacaminte, ca petrolul polueaza si ar inchide sondele. nu mi se pare corect.