Moldova vrea sa atraga Ucraina in conflictul transnistrean. Integrarea in UE a dezlegat mainile politicii expansioniste a Romaniei - expert ucrainean

de Olga Popescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:56 Actualitate | Esenţial

Chisinau incearca sa atraga Ucraina in conflictul transnistrean, crede directorul Centrului pentru problemele societatii civile, Vitali Kulik, citat de agentia UNIAN. "In ultimul timp, se incearca atragerea Ucrainei in calitate de parte la conflict. Cu mainile noastre – prin introducerea unor masuri restrictive pentru operatiunile de import – export desfasurate de agenti economici transnistreni se urmareste a determina Tiraspolul sa accepte unele concesii in procesul de reintegrare a Moldovei", crede expertul ucrainean.

Potrivit afirmatiilor sale, administratia presedintelui Moldovei, Vladimir Voronin, dar si oficialitatile de la Bucuresti, nu privesc Ucraina drept un jucator de sine statator, un subiect de politica regionala, ci incearca sa gaseasca parghii pentru a influenta comportamentul Kievului dincolo de granitele Ucrainei, in special la Bruxelles.

Printre punctele nevralgice ale relatiilor ucraineano-moldovenesti, el enumara: problemele teritoriale, mentinerea restrictiilor comerciale, proiectele de integrare regionala cu participarea Ucrainei etc.

Cu toate acestea, spune Kulik, Kievul trebuie sa se impuna ca 'sponsor' al independentei si identitatii moldovenesti. "Este vorba de o Moldova independenta, neutra, care sa opteze in favoarea aderarii la UE si fara serviciile de mediere ale Romaniei", a explicat politologul ucrainean.

Dar, a subliniat expertul, asta nu inseamna ca Ucraina trebuie sa devina sponsor al reintregirii Moldovei – o chestiune care tine strict de raporturile dintre Chisinau si Tiraspol si care, inainte de toate, trebuie sa refaca increderea in dialogul bilateral, sa introduca mecanisme de garantare a indeplinirii intelegerilor convenite.
 
Romania - principalul concurent al Ucrainei la Marea Neagra

Pe de alta parte, Kulik este de parere ca Romania este principalul concurent al Ucrainei in regiunea Marii Negre. "Ucraina a avut nevoie de 17 ani si o infrangere la Curtea de justitie de la Haga in dosarul platoului continental din Marea Neagra pentru a intelege ca Bucurestiul nu este avocatul Kievului in UE, ci un concurent in perimetrul Marii Negre. In plus, relatiile noastre concurentiale au depasit de mult limitele unei intreceri prietenesti", considera expertul.

Potrivit aprecierilor sale, Romania nu numai ca indeparteaza treptat Kievul din fluxurile de transport pe Dunare, dar isi formeaza un spatiu umanitar pe teritoriul Ucrainei.

Iar starea generala a relatiilor interstatale, investitiile reciproce si absenta unor active cu greutate care sa fie detinute de ucraineni in Romania sau de romani in Ucraina demonstreaza interesul scazut al partilor pentru colaboare regionala.

Kulik a subliniat ca expertii romani nu ascund faptul ca politica de "asimilare" a Moldovei este o perspectiva de lunga durata, a carei piatra de incercare o constituie formarea unui spatiu cultural romanesc sub lozinca "o natiune – doua state" in Europa, spatiu care va reuni Romania, Basarabia si, posibil, regiunile Odessa si Cernauti, unde traiesc 'compact' romani.

In opinia expertului, intrarea Romaniei in UE, in pofida asteptarilor analistilor, nu a domolit, ci a "a dezlegat mainile" politicii expansioniste promovate de Bucuresti pe teritoriul Moldovei.

Kulik estimeaza ca Bruxelles s-a trezit, practic, incapabil sa stavileasca ritmul de acordarea a cetateniei romane populatiei Moldovei si sa opreasca declaratiile zgomotoase ale presedintelui Romaniei, Traian Basescu, care contin aluzii transparente la o posibila rupere a Transnistriei de Moldova.


Citeste mai multe despre   






















2715 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Burebista... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:28)

    Cristian [anonim]

    Frica mare monsher!
    Recapat cele 3-5 judete....si....refac harta asa cum era.
    De facto.
  • +4 (4 voturi)    
    Si a deschis gura mojicul... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:46)

    Anonim [anonim]

    .... si a slobozit toata splendoarea poporului rus (doar nu crede cineva ca exista popor ucrainean?).
    Mojicul categoriseste un proces impartial la Curtea Internationala drept expansionism?
    Oare de ce-l freaca la ridichie grija Moldovei?
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi, mai Kulik... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:48)

    bogdan [anonim]

    Vorbesti pe bune, sau esti si tu in solda ruseasca?
    Nu stiu daca cunosti, sau chiar te intereseaza,istoria basarabeana. Teritoriul care azi se numeste R.Moldova a fost parte din teritoriul actual romanesc. In urm,a tratativelor ruso-turce s-a stabilit alipirea unei partia aMoldovei la Rusia tarista. In 1938, prin tratatul Ribbentrop-Molotov s-a definitivat desprinderea Basarabiei de patria mama. Eu unul sunt ferm convins ca voi apuca clipa reunificarii cu patria mama a Moldovei basarabene. Voi si rusii moscoviti nu va veti putea opune mersului istoriei. Asa cum voi ati devenit Ucraina, tot asa si basarabenii se vor intoarce la patria lor. Nici un Medvedev,Putin, Iuscenko sau Voronin nu vor putea opri roata timpului.
  • +1 (1 vot)    
    Ucraina... (Duminică, 24 mai 2009, 0:33)

    dvribe [anonim]

    un pic de-aici,un pic de-acolo!Ba rushi,ba ucraineni,ba romani,ba polonezi!V-atzi trezit si voi mari strategi ,,dat cu parerea,,.Incetishor baietzi,incetishor!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatii, declaratii populiste (Duminică, 24 mai 2009, 0:44)

    Rhadoo [utilizator]

    Astia mai abereaza mult???
    Intrarea in UE si NATO ne limiteaza tendintele expansioniste spre minim, ne obliga sa avem granite stabile. Da, mai cuvanteaza Basescu necugetat, dar pana si el stie ca trebuie sa ne supunem unor norme stabilite prin apartenenta de aceste doua organizatii.
    Suntem cu sufletul alaturi de Moldova, dar conjunctura mondiala si economica nu ne este favorabila la o eventuala unire, avand in vedere ca suntem un stat mult mai slab acum decat inainte de 1989.
    Iar ... Ucraina vrea in UE si NATO? Nu prea se vede. Singurul lor noroc e ca vor americanii sa ajunga pana in coasta Rusiei, ca altfel nu visau ei la NATO inca multi ani de-acum incolo.
  • +3 (5 voturi)    
    1000 de ani (Duminică, 24 mai 2009, 0:53)

    bogdan [anonim]

    Daca Basescu reuseste sa recreeze Romania mare va domni inca 1000 de ani. Ar fi cea mai mare realizare. Bineinteles, in anii 2000 reunirea teritoriile sa va face folosind mijloace economice si politice, nu pistoale ca pe vremea lui Carol.
    Sper ca in urmatorii 50 de ani sa ne vedem visul cu ochii - Romania Mare !
  • 0 (0 voturi)    
    1st (Duminică, 24 mai 2009, 3:48)

    sisi [anonim]

    Ha ha
  • 0 (0 voturi)    
    Ukraine the country of ocupation -discrimination (Duminică, 24 mai 2009, 4:08)

    canada [anonim]

    As the way and criminal way does Russia over Giorgia so does Ukraine over Romania !

    Ukraine blamed Russia and Stalin for the famine that left millions of people without adequate food supplies in Ukraine dooing the same to the romanian people in Bucovina ,South of Basarabia ,Odesa on Romania soil .

    NATO and UE should know Ukraine is not a country, nether Moldova ,they are formed countries by Russia on other countries territory and designed to create as many victims and murders to lead to a Russia /NATO US WAR.
  • 0 (0 voturi)    
    Ucraina (Duminică, 24 mai 2009, 9:53)

    Aliosa [anonim]

    Banalitati sau lucruri stiute . Interesant posibilitatea
    implicarii Ucrainei in problema Transnistriei . Asta
    este ! Asteptam . Sa-si prinda mainile in problemele teritoriale pe care le-a creat odata cu
    < independenta > [ mostenirea Uniunii Sovietice ]
    In cazul nostru ma refer la Transnistria , Cernauti
    ( Bucovina de Nord + Herta si Hotin ) , Odessa
    ( Basarabia propriu zisa ) . Politica de insistenta
    de durata ? Perfect ( un " bravo " pentru Romania )
    Rivalitate la Marea Neagra , chiar agresiva ? Ei si ?,
    doar n-or fi vrand sa stam cu mainile in san dupa
    secole de umilinte sub Stapanirea Otomana si
    Tarista ( sau Sovietica ) !
  • +2 (2 voturi)    
    expert (Duminică, 24 mai 2009, 10:13)

    kalu [anonim]

    in ce? Il cheama Vadim cumva pe inteligentul asta? Vai de voi de fomisti nu stiti cum sa va mai pierdeti timpul cu problemele altora in loc sa va vedeti de falimentul vostru...
  • +1 (1 vot)