VIDEO FOTOGALERIE Baloane, umbrelute colorate, veselie si diplomati straini - Parada Gay s-a incheiat fara incidente

de M.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:34 Actualitate | Esenţial

Parada Gay Fest, desfasurata sambata in Bucuresti, a fost prima la care nu s-au inregistrat incidente. Cei aproximativ 200 de participanti au cantat si dansat pe tot parcursul traseului, spunand ca au venit sa se distreze, relateaza Mediafax.



"Celebram diversitatea", a spus ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Robin Barnett, prezent la manifestatia de sambata. Diplomatul, jovial, a precizat ca reprezinta Guvernul tarii sale, declarandu-se incantat de "sarbatoarea fantastica".

La fel de euforic a fost si ambasadorul Olandei la Bucuresti, Jaap L. Werner, prezent la Gay Fest , alaturi de ambasadorii Suediei - Mats Åberg, Marii Britanii - Robin Barnett, si cel al Cehiei - Petr Dokladal. La festivitate au fost si cativa europarlamentari straini, membri de familie ai diplomatilor, dar si personal de la ambasade.

Cei patru diplomati au salutat manifestatia de la Bucuresti.

Parada s-au deplasat pe traseul Bulevardul Unirii, Piata Constitutiei, Bulevardul Libertatii pana la intersectia cu Splaiul Independentei.

La editiile anterioare, paradele gay au fost marcate de incidente, in urma carora mai multe persoane au ajuns la politie.

Peste 700 de jandarmi si 200 de politisti au fost mobilizati, pentru a asigura ordinea publica pentru Parada Gay.

'A venit momentul ca homosexualii sa fie vizibili'

Manifestantii care participa la Parada Gay si-au inceput sambata marsul prin Bucuresti, propunandu-si, potrivit vicepresedintelui Asociatiei Accept, Florin Buhucean, sa arate oamenilor ca homosexualii si lesbienele sunt "oameni oarecare", care nu reprezinta niciun pericol pentru societate.

"A venit momentul ca homosexualii sa fie vizibili, asa cum sunt ei, oameni oarecare care se bucura de viata. Daca vom deveni mai vizibili si societatea va intelege cine suntem cu adevarat si ca nu suntem un pericol la adresa lor", a declarat el, la Antena 3.

Intrebat ce trebuie sa explice un parinte copilului sau care se intalneste cu o astfel de manifestatie, Buhucean a raspuns: "Parada Gay trebuie considerata ca un fapt de viata".

"Suntem aici cu partenerii nostri, cu partenerele noastre, pentru a ne bucura impreuna. Este o bucurie la care sunt invitati toti cetatenii bucurestiului", a spus reprezentantul Accept, care a precizat ca este vorba despre "un mars pentru drepturi egale pentru toti cetatenii Romaniei".


Citeste mai multe despre   






















3446 vizualizari

  • +2 (30 voturi)    
    dintr-un studiu.. (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:48)

    neanonim [utilizator]

    Eroticismul homosexual devine pentru multi valoarea centrală a existentei lor si nimic altceva - nici măcar viata sau sănătatea - nu este lăsat să interfereze în căutarea acestui stil de viată. Desi promiscuitatea homosexuală alimentează criza SIDA din Occident, nici măcar această tragedie nu este lăsată să interfereze cu libertatea sexuală.
    • 0 (20 voturi)    
      cum va suna ? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:13)

      bart [anonim] i-a raspuns lui neanonim

      Aici zace Ion sotia iubita a lui Gheorghe Dos.
      Averea familiei Gheorghe Dos a fost mostenita de Gheorghe prin moartea sotiei lui iubite Ion .
      • -1 (15 voturi)    
        imoralitate-sclavie,moralitate-libertate (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:21)

        Akritas [anonim] i-a raspuns lui bart

        Nu, aici e vorba de politica statului laic, care promovează şi favorizează imoralitatea, şi actiuni anticreştine.Deci, dacă majoritatea populatiei este împotriva unor astfel de manifestări anormale, cum îndrăznesc politicienii masoni si atei, mai marii zilei să încalce dorinta majorităţii?Asadar, îndrăznesc pentru că asa au poruncit mai marii occidentului apostaziat, să fim toleranţi cu păcatul, cu viciul, pentru că numai asa omul încătuşat, nu va mai fi liber, şi coborînd mai jos decît animalul, v-a putea fi controlat şi manipulat!!! Deci este clar, sîntem conduşi de nelegiuiţii din occident, pentru că au tupeul, şi au fost lăsaţi să vină să-şi manifeste nelegiuirea, de către politicienii masoni vînzători de neam!!!
        • 0 (10 voturi)    
          masoni (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:04)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui Akritas

          ce stii tu de masoni ficior?ce legatura crezi ca au cu nenorocitii astia?NICI UNA ! ei se ocupa de alte chestii cum ar fi conducerea din umbra a lumii .
          • 0 (0 voturi)    
            occident=imoralitate (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:42)

            Akritas [anonim] i-a raspuns lui alpha

            aşa este o conduce din umbră, din întuneric, pentru a instala o nouă ordine mondială, pentru a construi după planurile arhitectului care îi conduce:satana-lucifer, o lume fără morală, o lume a fărădelegii, a omului stăpînit de vicii, de păcate, pentru că numai aşa va putea fi controlat şi manipulat, aşa cum făceau şi împăraţii romani cu pîine şi circ!
          • 0 (0 voturi)    
            masoni vs. homosexuali (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:59)

            david [anonim] i-a raspuns lui alpha

            promovarea homosexualismului este cea mai eficace metoda de a stopa cresterea demografica la nivel planetar. oamenii sa nu mai procreeze. sa nu se mai impuieze. tocmai asta este legatura intre masoni si homosexuali. o legatura... ombilicala [sic!] carevasazica.
        • 0 (0 voturi)    
          scopul miscarii gay (Duminică, 24 mai 2009, 0:00)

          constantin [anonim] i-a raspuns lui Akritas

          Ma mir cum foarte putini pana acum (articole, forum) isi dau seama care e toata treaba cu gay-ii si lesbienele peste tot in lume si, mai nou, si la noi
          .


          Promovarea desaantata a homosexualismului este metoda cea mai eficace de a stopa cresterea demografica la nivel planetar! Oamenii sa inceteze sa mai procreeze. Sa nu se mai impuieze. E clar pentru toata lumea?



          Astfel se explica sustinerea si incurajarea homosexualismului ca mod de viata de catre fortele oculte care urmaresc schimbarea ordinii mondiale prin decimare demografica.
  • +5 (35 voturi)    
    Risul lumii (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:49)

    Jean Dalidis [anonim]

    Faptul ca sunt asa cum sunt e una.Faptul ca vor sa fie "vizibili" , e alta.Eu ii compar pe homosexuali cu cersetorii care isi expun ranile purulente sau infirmitatile pentru a stoarce compansiune si bani din mila trecatorilor.
    • -2 (26 voturi)    
      marsul este pt drepturi (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:38)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui Jean Dalidis

      ...nu pt exibitionism.
      Gay-ii din Romania nu sunt acceptati, exista o imagine deformata asupra lor, sunt tratati altfel decat restul cetatenilor tarii din pricina orientatii lor sexuala. De aceea trebuie sa iasa in strada, sa-si ceara drepturile, sa se arate lumii.
      Drepturile nu se ofera pe tava ci se dau prin presiuni.
      • +3 (17 voturi)    
        au dreptul (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:58)

        CosminG [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        au tot dreptul sa fie normali si morali
      • 0 (16 voturi)    
        Mama sa-i compatimeasca (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:01)

        kirk [anonim] i-a raspuns lui sebastian

        Vor drepturi? Sa-l acorde mamele lor care le-a dat viata . Acum ca avem inversionisti suntem in Europa. Sa vedeti ca daca nu le dam drepturi de castorie si sa se exprime prin parcuri , vom fi exmatriculati din UE.

        Tara asta si poporul nostru are mari probleme cu locurile de munca , cu invatamintul, pensiile , sanatatea, .... si personal cred ca pot sa-si faca ce vor unii altora fara sa -mi stirneasca mie sila prin a vedea niste indivizi care-si scot limba, au ciorapi de dama si peruci si -si ivart fundu . Trezestete , cautati de lucru si fa chestii serioase in viata ta, nu ai inca prioritate in Romania .
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 25 mai 2009, 16:11)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

        Nu ai ma niciun drept sa fiu de acord cu tine. Dimpotriva. Eu am dreptul sa nu fiu de acord cu tine. Deci mai citeste.
  • 0 (32 voturi)    
    rusine! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 17:51)

    alex [anonim]

    Nu sunt de acord cu astfel de manifestari.... sa se duca in alte tari daca vor dar nu sa reinviem Sodoma si Gomora si aici in Romania!
  • -7 (35 voturi)    
    Dece nu au voie sa fie vizibili? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:15)

    Mihai - Toronto [anonim]

    Ce nu trebuie sa fie vizibil? 2 barbati care se saruta in strada? Eu cred ca romanii au alte probleme - cele mintale. Daca fiul meu va ajunge gay, nu m-ar deranja. M-ar deranja insa sa fie un hot, minicinos sau bolnav la cap. In fne, romanii cu pregatire profesionala, intelectualii, au plecat demult din Romania. Au mai ramas smecherii din conducere si o mare masa de prosti care aplauda un presedinte bolnav ca si ei
    • +10 (26 voturi)    
      Te inseli amarnic (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:52)

      Catalin-Ploiesti [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Toronto

      Daca tu ai imigrat intr-o alta tara pentru ca in Romania nu te descurcai sau pentru faptul ca ai vrut o viata buna, nu trebuie sa-i jignesti pe toti ceilalti cetateni ai acestei tari. In capul tau ce e? Ca in tara asta au ramas doar oameni cu 4 clase? Se vede ca ai plecat de aici un nesimtit si ti-ai imbunatati aceasta "calitate". Daca ai astfel de perspectiva asupra Romaniei inseamna ca nu esti niciun fel de intelectual esti doar un dobitoc.
      • +8 (22 voturi)    
        Nu stim noi de ce a plecat "intelectualu"... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:33)

        justy [anonim] i-a raspuns lui Catalin-Ploiesti

        Poate ca isi dorea sa-i ofere fiului sau mai multe sanse de a deveni gay...
    • +10 (22 voturi)    
      americanita (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:24)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Toronto

      Cred ca suferi de boala specifica nord-americanilor (incluzand Canada): stupiditatea. Te anunt, ratatule, ca nu toti "romanii cu pregatire profesionala, intelectualii" au plecat din Romania. Unii au fost capabili sa se realizeze si aici, fara a face parte din "smecherii din conducere", si fara a fi prosti. E uimitor ca un nemernic de teapa ta poate sa isi bata joc de o intreaga natiune, etichetand-o drept "mare masa de prosti". Pierzi din vedere ca Romania te-a exportat peste Ocean, pe tine, produs romanesc In orice caz, sa stii ca nu toti cei care am ramas il aplaudam pe actualul presedinte, sa stii ca nu toti suntem bolnavi si sa mai stii ca prefer liderii noastri, asa ticalositi cum sunt, decat unor lideri precum aceia cu care i-a "daruit" Domnul pe americani, lideri ce nu ezita sa creeze atentate sangeroase pentru a justifica planurile de expansiune in Afghanistan si Irak. Iar Canada nu este deloc departe de U.S.A. in ceea ce priveste mentalitatea alegatorilor imbroboditi de politicieni.
      Pe viitor, atunci cand te vei simti tentat sa faci comentarii inteligente, incearca sa te abtii sa jignesti oameni mai buni decat tine. Din toate punctele de vedere. Bafta multa in Canada, unde te rog sa-ti cresti copilul, pentru a deveni un demn promotor al drepturilor homosexualilor.
      Romania, fericita ca a scapat de unul ca tine, te saluta.
      • -1 (9 voturi)    
        Cine il saluta? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:45)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Ai baut si tu o bere si de acum te crezi purtatorul de cuvant al Romaniei? Daca ai cu ce, atunci vorbeste in numele TAU. Daca nu-ti poti asuma responsabilitatea unei pareri proprii, taci din gura!
    • +1 (13 voturi)    
      mishule, cum stai tata cu jobu (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:19)

      kalu [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Toronto

      acum pe criza, speli vase telectualule? Zi ba lu fitu ca vrea un prost sa-l cunoasca !!!
    • +1 (1 vot)    
      Dacă tăceai... (Duminică, 24 mai 2009, 2:17)

      Tantza si costel [anonim] i-a raspuns lui Mihai - Toronto

      Dacă tăceai...

      Io-te dom'le nu știam ca toți simpatizanții gay-lor sînt in Toronto.
      Acuma Mihăița ramii acolo și da-te la fund
  • +4 (28 voturi)    
    Florin Buhucean: (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    "A venit momentul ca homosexualii sa fie vizibili, asa cum sunt ei, oameni oarecare care se bucura de viata. "
    Pai oamenii oarecare isi vad de treaba lor nu fac parade ale mindriei pe strazi. Inseamna ca cineva minte, si ca de fapt urmareste cu totul altceva.
    • +8 (16 voturi)    
      bineinteles ca asta inseamna (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:10)

      ca marche [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      se fac parade dinastea, cu balonase si zorzoane, de cativa ani. ele sunt percepute relativ la fel in fiecare an. si anume negativ. cei ce le organizeaza nu se poate sa nu fi observat ca respectivele parade provoaca adversitatea, in loc sa o diminueze. de asemenea, sunt convinsa ca stiu si ei ca acestea nu sunt numai manifestatii anti-discriminare - in principiu, manifestatiile sunt sobre si coerente; nu, sunt parade, ale unui anumit tip de homosexualitate, si folosite fie pentru a 'agăţa', fie pentru a enerva, nici vorba de toleranţa. daca organizatiile gen accept ar urmari incetarea discriminarii, ar adopta un discurs cinstit si neexhibitionist. dar pentru ca nu vor acest lucru, ci manipulare si crearea unor contraste intre cei ce ii aproba si restul populatiei, se folosesc de opozitii eficiente, gen: comunisti vs. homosexuali, biserica ortodoxa vs. libertatea individului etc. in conditiile astea nu-i asa ca devine interesant sa sustii paradele gay ca sa fii cat mai european?
      • 0 (0 voturi)    
        foarte bun (Duminică, 24 mai 2009, 1:29)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ca marche

        cmomentul tau, ma intreb citi au intelea ce ai vrut sa punctezi. Pe viitor. incearca sa fii mai sintetica, in general nimeni nu va avea rabdarea sa citeasca un comentariu lung si plicticos , te va categorisi imediat fara prea mullta rabdare pe o pozitie sau ata.
  • -5 (27 voturi)    
    impuscati!!! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 18:34)

    unic [anonim]

    Daca aveam arma,gastele astea de la parada erau primele mele victime.
    • +1 (23 voturi)    
      hic... nu trage baaaa! (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:15)

      frodo buggins [anonim] i-a raspuns lui unic

      taraneeeeeeee... si ce-ai mai face tu daca ai avea arma? banuiesc ca ar urma tiganii, ungurii, negrii - toti care ti se pare tie ca nu sunt "normali". hai, mars la cotet, imputitule!
      • +1 (1 vot)    
        precizare (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:28)

        ion a. [anonim] i-a raspuns lui frodo buggins

        cu homalaii, evreii si ungurii n-am treaba, dar cu tiganii chiar ca m-as rafui en gros!
    • +4 (18 voturi)    
      Cei ca tine trebuie izolati (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:46)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui unic

      Din punctul meu de vedere eradicarea unor fiinte umane ar trebui sa inceapa cu tine.

      Evident daca s-ar pune problema astfel.

      Tu esti dintre aceia care si-ar omori copiii in bataie daca ar afla ca sunt homosexuali.

      Imagineaza-ti ca proprii tai copii ar fi victimele tale. Imagineaza-ti cum ar fi sa pui pusca la tampla propriului tau copil si sa ii spui "TE OMOR. ESTI HOMOSEXUAL".

      Cei ca tine nu au dreptul la prezenta in spatiul public.
      • 0 (0 voturi)    
        fiinte (Duminică, 24 mai 2009, 1:39)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        umane... Vai ce vorbe mari...Esti bun la " acasa". dar si mai bun la OTV. insista, nu te lasa, si vei fi coleg cu lazarus. Daca esti bun, cine stie, poate ajungi sa vorbesti cu ceausescu in di-rect, anal-istule..
  • +4 (22 voturi)    
    Ce se urmareste? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:16)

    judex1 [anonim]

    De ce ne trebuie circ? Nu am auzit pe nimeni sa condamne un homosexual sau o lesbiana sau sa ii priveze de drepturi. De ce nu-si practica anormalul in mod discret, feriti de ochii oamenilor? Au toate drepturile. In acelasi timp, insa, cererile lor sunt tot mai nerusinate si mai nesimtite. De ce trebuie sa forteze incalcarea unor reguli normale, vechi de milioane de ani, si sa promoveze casatoria intre pederasti sau lesbiene, precum si infierea de copii (ce fel de educatie vor primi niste copii crescuti in promiscuitate?) ? Societatea umana a evoluat pentru ca s-a bazat pr normalitate. Daca incurajam anormalitate si aceasta ne va domina, societatea omeneasca va disparea. Acesti indivizi fara pic de rusine chiar vor sa distruga omenirea?
  • +2 (24 voturi)    
    Cate o teapa pt. fiecare... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:19)

    Vlad Tepes [anonim]

    Sa va fie rusine poponarilor si lichelelor si celor care le luati apararea. Duceti-va dupa nesimtitul acela in Toronto ca pe el nu l-ar deranja sa fie fiu-sau poponar. De fapt asa se curata lumea de rapanosi, ca nu va mai procreati! Faceti neamul stramosesc de ras! Rusine!
  • +4 (12 voturi)    
    "A venit momentul" (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:27)

    Critic [anonim]

    Parca vorbeste de o insurectie.
  • -3 (13 voturi)    
    hotnews de parte cui e? e neutru? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 19:28)

    meda [anonim]

    observ ca cei de la hotnews au scris un articol pe larg despre marsul extremistilor de la Noua Dreapta si unul mult mai scurt despre parada gay.
    Sa fie oare pt ca sambata seara lucreaza mai putini in redactie sau arata subiectivismul vostru?
  • 0 (12 voturi)    
    Moralitatea (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:06)

    CosminG [utilizator]

    fara Dumnezeu totul incepe si se degradeaza. Homosexualitatea e o perversiune si un pacat, un lucru impotriva naturii, a oamenilor si in primul rand a lui Dumezeu. Dar problema nu incepe aici, tot imorala e si curvia (relatii sexualte cu alta persoana decat cu sotul/sotia) si indreptata impotriva oamenilor si lui Dumnezeu - dar multi romanii o acepta sau o traiesc. Sunt impotriva imoralitatii, de la mandrie, minciuna, furt pana la curvie si homosexualitate. E bai cand oamenii ajung sa se mandreasca cu pacatul, mare bai.
  • +6 (14 voturi)    
    Toleranta (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:12)

    Nae [anonim]

    Majoritatea romanilor vor sa se mute in Germania,Anglia,SUA,Spania,etc sau macar 'sa jungem si noi ca ei'.
    Nu uitati insa ca in aceste tari parazile gay sunt tolerate si participa mii de persoane.
    Asadar,pana la urma ce vrem?
    Sa ramanem asa cum suntem si sa ne dorim impuscarea a tot ce nu ne place (gay,vecin,tigan,caini,pisici) sau sa acceptam sistemul acestor tari?
    Hotarati-va.
    Nu sunt cu acord cu homosexualii dar nici nu ma deranjeaza parada lor.
    • +2 (8 voturi)    
      Scuze (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:18)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Nae

      ptr greseli.Graba.
    • 0 (0 voturi)    
      ca ei (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:54)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Nae

      da am vrea sa ajungem ca ei dar nu din punctul asta de vedere.vrem sa luam binele,frumosul,civilizatia,cultura occidentului si nu elementele de anormalitate.hai sa incercam sa fim ecelctici si sa nu luam si gunoiul la pachet cu valoarea.
    • +1 (1 vot)    
      culmea (Sâmbătă, 23 mai 2009, 23:04)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Nae

      culmea e ca eu sunt de acord cu homosexualii, dar ma deranjeaza parada. Sunt hetero convins, dar n-am nimic impotriva unui alt fel de sexualitate. In schimb sunt total impotriva dorintei lor de a fi discriminati pozitiv.
  • +3 (15 voturi)    
    dezbatere si civilitate (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:13)

    Andrei [anonim]

    nivelul de discurs in acest forum este destul de jalnic si jignitor. hai sa nu recurgem la atacuri ad hominem si sa argumentam ideeile.

    eu sunt de parerea ca marsa are un aspect foarte pozitiv: vizibilitatea. unul dintre domnii din forum a spus ca cei gay ar trebui sa-si practica 'anormalitatile' departe de ochii publicului. asa a si fost timp de decenii cu regimul comunist in romania, cand subiectul homosexualitatii pur si simplu nu se aborda si nu se discuta, si era un fenomen ascuns si 'closeted', cum ar spune americanul. acuma iese realitatea la iveala, si rezulta un dialog si dezbatere sociala care pana acuma a fost reprimata din motive de negarea fapturilor insasi.

    acuma se intelege (chestie esentiala) ca sunt multi gays in societate, ca nu sunt numai anormali ci si camarazii si colegii multora, chiar si frati, surori, si copii - si ca nu aduc nici un pericol nimanui. cu cat iese mai mult la iveala aceste fapet, cu cat mai mult o sa li se acorde empatie de catre populatia romaniei si cu cat mai mult o sa fie tratati cu demnitatea datorit fiecarui om. insa o sa dureze ceva timp ca societatea romaneasca sa faca aceasta ajustare (tardiva, deoarece dialogul social a fost tergiversata) , si vizibilitatea ajuta cu mult. ii aplaud pe organizatorii.

    cer celor care vor scrie dupa mine sa se margineasca sa raspunda la argumentele, si sa nu mai injoseasca forumul cu atacuri personale.

    o zi buna.
    • +1 (9 voturi)    
      ce vor ei :) (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:25)

      tineretea [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In orice societate totul este permis atata timp cat nu se opune celor care conduc. Acum avem parte de o conducere care poate sa o duca foarte bine cu aceasta "diversitate". Pana la urma majoritatea doctrinelor sau remarcat pentru ca ei nu au facut ca ceilalti ... dar din pacate nici una nu face nimic cu adevarat pentru ca sa fie armonie in societate. Este discutabil dreptul unui homesexual in momentul in care se suprapune cu dreptul unui "majoritar" normal. Se pune insa problema daca majoritatea striveste unitatea individuala daca nu cumva suntem intr-un sistem autoritar. Pana la urma ar trebui sa existe un set de reguli echivalente pentru ambii indivizi care sa se aplice echivalent cu contributia lor in societate. Mai precis, un exemplu, nu toata lumea primeste pensie, pentru asta trebuie sa lucrezi. Din aceeasi perspectiva daca contributia lor nu este meritoasa ca si a altora sa stea la coada. Cumva cererile lor se aproprie de cererile unui handicapat ... vor doar sa primeasca fara sa dea nimic.
    • 0 (12 voturi)    
      Domnule, Andrei, nu vreau sa jignesc pe nimeni... (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:13)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Eu sunt normal si nu fac parada. Eu, de ce sa fiu jignit, printr-o astfel de parada, de catre cei anormali? Mai vorbim de drepturile omului. De ce persoanele anormale trebuie sa aibe drepturi si cele normale nu? Unde va ajunge societatea omeneasca daca va fi dominata de pederasti si lesbiene? Ati incercat sa va ganditi o secunda la acest aspect? NU am nimic cu acesti indivizi anormali, pot cel mult sa le plang de mila. Dar...sa-si satisfaca anormalitea in discretie asa cum imi satisfac si eu normalitatea, fara sa jignesc si sa sfidez pe nimeni...si, mai ales, cu seranta ca omenirea va evolua si nu involua.
    • +1 (9 voturi)    
      ce vor de fapt? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:49)

      extraterestrul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      nu inteleg unde si cum sunt persecutati homosexualii! Ai spus ca sunt destui printre colegii nostri si pot fi buni camarazi, bla bla bla... OK, sunt de acord, pot fi destui printre colegii mei, poate unii sunt buni amici cu mine, dar pe mine nu ma intereseaza orientarea lor, si nici eu nu ma bat cu pumnul in piept ca sunt normal. Totul este ok atata timp cat nu ne punem in discutie orientarea sexuala. Ce vor ei sa accept de fapt? Sa se casatoreasca intre ei? Nu accept!, Sa infieze si sa creasca copii, care sa nu stie cine este mama si cine este tata? Sa fie eliminate din vocabularul tuturor copiilor cuvintele mama si tata pentru a nu fi discriminati copiii cuplurilor de gay? Nu sunt de acord!
  • -5 (17 voturi)    
    Ha, ha, ha (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:14)

    Soim roman [anonim]

    Au fost mai multi diplomati si europarlamentari straini decat poponari romani.
    Din cauza legilor europene ale unor europarlamentari poponari vedem mizeria asta umana defiland prin centrul Bucurestiului
    Poponarii ar trebui internati si tratati cu forta. Daca nu nu da rezultate .... atunci ramane solutia finala.
  • -4 (10 voturi)    
    Nu va vindeti sufletele diavolului (Sâmbătă, 23 mai 2009, 20:15)

    Ionescu [anonim]

    Uitati exemplul de la noi al luk Bivolaru [dar nu numai] care a inglobat in organizatia sa anticrestina zeci de mii de oameni, majoritatea intelectuali [de la studenti si pana la avocati, politicieni de cel mai inalt rang], unde la reuniuni se petreceau acte oculte, orgii si cine mai stie ce. Acest stat diabolic a ocrotit, ascuns, si sustinut asemenea secte.
    Votati, si instruiti si taranii sa nu mai voteze psd pnl pdl ci sa voteze orice altceva, asta ar fi cred ultima noastra infima sansa de scapare ...
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 23 mai 2009, 21:42)

    Mihai-G [utilizator]

    E foarte probabil ca fiecare dintre voi sa cunoasca pe cineva care e gay dar voi sa nu stiti ca respectivul/respectiva e gay.
    Cei tineri dintre voi vor prinde probabil vremea cand respectivii nu se vor mai ascunde.
    Sunt heterosexual dar cunosc cativa homosexuali si sunt oameni absolut decenti.

    Va doresc sa scapati de prejudecati si sa vedeti oamenii din spatele orientarilor sexuale.
  • 0 (0 voturi)    
    re (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:26)

    geo [anonim]

    incearca sa se popularizeze pt ca deseori lumea necitita [sa zic necultivata este deja alta categorie] ii confunda cu pedofilii sau alte bizarerii sexuale.. dar este evident [si din statistici privitoare la boli] ca partea fizica si deci promiscuitatea este regula in ce-i priveste. ceea ce este patologic pt o fiinta umana care se respecta. fiecare organ are rolul lui..nu intru in detalii..sunt oameni obisnuiti dar in loc sa fac pe fricosul si moralistul prefer sa trec mai departe..
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 23 mai 2009, 22:35)

    S [anonim]

    Acum 25 de ani am fost batut la Polivalenta la iesirea de la un concert rock. Aveam blugi deci eram ... "rocker", altfel decat "ceilalti", deci bun de batut.
    Atunci am luat decizia sa parasesc Romania, si cativa ani mai tarziu am reusit.
    Astazi in Romania rockerii nu mai sunt batuti pe strazi. Sunt batuti in schimb homosexualii, pentru ca sunt altfel decat "ceilalti".
    Nu vad nici o diferenta.
    Astazi in Romania, se dau palme pe fund si se arunca cu cutii de bere dupa campioane olimpice ce se antreneaza. Ce sa mai inteleg ?
    Un singur lucru... bine c-am luat bataie ca "rocker" si mi-am schimbat destinul.
  • 0 (0 voturi)    
    "nora pentru mama"... (Duminică, 24 mai 2009, 2:05)

    xtraterestrul [anonim]

    Nu sunt un fan al emisiunilor de genul "nora pentru mama" sau "test de fidelitate" doar constat ca au o anumita audienta. Mi-e frica sa-mi inchipui cum vor arata intr-o societate in care cuplurile de homo vor fi devenit destul de "vizibile". Fratior, deja "normalii" au destule probleme de moralitate, "poponautii" mai lipseau din peisaj! :))))
  • +1 (1 vot)    
    Pentru a da noroc cu cineva (Duminică, 24 mai 2009, 7:35)

    sabertooth [utilizator]

    Nu am nevoie sa-i cunosc orientarea sexuala. Prea multa informatie.

    Da' acum chiar avem pretentii prea mari la decenta, bun-simt de la homosexuali cand nici alte minoritati - a se vedea pitzipoancele - nu se omoara cu decenta.

    Totusi "dormitorul", ar fi frumos, sa ramana in dormitor, iar acolo numai cerul este limita.
  • 0 (0 voturi)    
    Alegeri (Duminică, 24 mai 2009, 8:29)

    cgnastase [anonim]

    Homosexualitatea este o alegere.
    Adulterul este o alegere.
    Sado-masochismul este o alegere.
    In fiecare clipa facem alegeri bune sau rele.
    Depinde la ce sistem de valori ne raportam.
    Personal, aleg sa ma raportez la sistemul de valori crestin.
    Ceea ce incearca sa faca parada gay este sa dea murdarul drept curat, sa dea raul drept bun.
    "drepturi similare familiilor heterosexuale" inseamna inclusiv adoptia de copii?
    In teritoriul spiritual nu exista neutralitate: "cine nu este cu Mine este impotriva Mea", spune Domnul Iisus hristos in Biblie. Fiecare om are dreptul la alegerile lui, dar nu uitati ca traim totusi un timp limitat pe pamant si nu uitati ca totusi, Dumnezeu exista! :-)