UPDATE Eroare in subiectul tezei unice la Istorie pentru clasa a VIII-a. O mica inadvertenta, corectata imediat printr-o erata, explica directorul CNCE

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2009, 10:35 Actualitate | Esenţial

 documente
(21 Mai 2009) PDF, 73KB
(21 Mai 2009) PDF, 126KB
(21 Mai 2009) PDF, 56KB
(21 Mai 2009) PDF, 71KB
Circa 213.000 de elevi ai claselor a VIII-a au sustinut joi teza cu subiect unic la alegere, la Istorie sau Geografie. Ei au avut de rezolvat varianta cu numarul 5. Durata fiecarei teze cu subiect unic este de doua ore, din momentul primirii subiectelor de catre fiecare elev (ora 12:00).

Membrii comisiei de examinare au descoperit ca subiectul tezei unice la Istorie continea o greseala: in loc de "Armata a II-a" era scris "Armata I". Profesorii au fost instiintati, iar Ministerul Educatiei va verifica modul in care a fost redactat subiectul.

In jurul orei 14:30, Cristian Mirescu, directorul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare a dat o declaratie de circa doua minute in care a explicat ca elevii au primit subiectul corect la ora prevazuta, dupa ce a fost semnalata aceasta "mica inadvertenta" la subiectul II la Istorie:

La subiectul II la Istorie, inadvertenta a fost imediat corectata printr-o erata care s-a transmis pana la 11:27, deci cu cel putin 30 de minute inainte de inceperea tezei. Centrele de comunicare au avut permisiunea sa comunice aceasta erata prin faxuri la toate scolile, astfel incat sa nu fie perturbata buna desfasurare a tezelor.
Referitor la aparitia acestei mici inadvertente, este in curs de desfasurare o ancheta interna, a declarat Cristian Mirescu.

Si la proba de Limba si literatura romana din aceasta sesiune subiectele au fost elaborate eronat. In varianta cu numarul 9, autorii subiectelor pentru clasa a VIII-a au incurcat personajele Nita Ghitescu si Ghita Nitescu din schita Triumful talentului, de Ion Luca Caragiale, exact greseala pe care scriitorul o ironiza.

Normele in vigoare

Subiectele sunt elaborate la Centrul National pentru Curriculum si Evaluare in Invatamantul Preuniversitar, conform programei scolare parcurse pana la data desfasurarii tezei, in conformitate cu temele selectate din programa scolara si comunicate scolilor.

Fiecare teza unica este corectata de profesorul de specialitate care a predat la clasa (care corecteaza lucrarile in scoala) si de profesorul evaluator din centrul de evaluare extern unitatii de invatamant de la care provine teza.

In media de admitere in licee sau scoli de arte si meserii, media generala obtinuta la tezele cu subiect unic are o pondere egala (50%) cu media generala de absolvire a claselor V-VIII.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

2130 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Asta e invatamantul de azi (Joi, 21 mai 2009, 13:23)

    BB [anonim]

    Varza care conduce minsiterul ar trebui sa-si dea demisia imediat !
    • 0 (0 voturi)    
      'Gresiti am fost, gresiti sunt inca ... (Joi, 21 mai 2009, 13:32)

      Arhimede [anonim] i-a raspuns lui BB

      si vor fi cat neamul romanesc/caci rupti ca si din tare stanca/romanii tot timpul gresesc '
    • 0 (0 voturi)    
      rezon! (Joi, 21 mai 2009, 13:38)

      Mazeta [anonim] i-a raspuns lui BB

      a gresi este omeneste, a o pastra pe abramburica in functie e o prostie. Garantata vanghelie spunea zilele trecute ca tb sa analizeze relevanta tezelor unice, date fiind diferentele uriase si inexplicabile. Pai cine le-a introdus si le-a sustinut? tata? cine a patronat jaful si minciuna la toate examenele posibile? cine plateste pentru perpetua reforma din invatamant in afara elevilor insisi, generatii si generatii? na, ca m-am aprins... de acord, demisia!!
  • 0 (0 voturi)    
    The mummy return ! si ajunge si ministru (Joi, 21 mai 2009, 13:29)

    Eneas [anonim]

    ce sa mai spun :prost sa fi ,noroc sa ai ! lectie de viata oferita pe viu de Abramburica ! soyez ministreasa madam, si fa ceva pe parerea noastra !
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 21 mai 2009, 14:33)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      si mai vor si salarii mai mari. Ar trebui ca salariile sa le fie platite in urma unei evaluari a notelor elevilor proprii. Ai elevi buni, ai salariu mare. Nu stii sa te ocupi si sa te impui la ore, mori de foame.
      • 0 (0 voturi)    
        Salarii mari.... (Joi, 21 mai 2009, 14:53)

        Prof [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Nu are treba salariul unui profesor cu ceea ce greseste unul din minister. Asa ca mai cauta in alta ograda ce vor si de ce.
      • 0 (0 voturi)    
        oare? (Vineri, 22 mai 2009, 10:56)

        CoanaKiritza [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        si ce l-ar impiedica pe un profesor sa dea note mari elevilor sai pentru a-si mari salariul?
  • +1 (1 vot)    
    rectorita (Joi, 21 mai 2009, 13:59)

    almanahe [anonim]

    garantat vanghelie.bravos minister.
  • 0 (0 voturi)    
    Cam in bataie de joc (Joi, 21 mai 2009, 14:05)

    Saq [anonim]

    E jenant cum de exista posibilitatea acestor greseli la nivel national; oare este chiar atat de greu ca cei din Comisia de verificare (ca banuiesc...exista asa ceva in cadrul Ministerul Educatiei..) sa verifice mai atent corectitudinea acestor teste??? Incep sa cred ca nu exista deloc profesionalism/bun simt din partea celor responsabili cu asa ceva; Taiati in carne vie fratilor, sanctiuni, demiteri, ceva trebuie facut, prea isi iau activitatea in deradere, cu atat mai mult ca este EXTREM de deranjant faptul ca exista precedente de acest fel !!!
  • 0 (0 voturi)    
    "Triumful talentului" asupra invatamantului (Joi, 21 mai 2009, 14:15)

    Mitica [anonim]

    D-na inca ministru Antropoidescu a reusit finalmente sa triumfe asupra invatamantului romanesc !

    Prin talentul sau incomensurabil, crescut si ingrijit in "umbra" marelui academician doctor inginer Elena Ceausescu, savant de renume mondial, d-na Ministru al Intunericului - prof. dr. ing. Ecaterina Andronescu a reusit sa bage in haos elevi, profesori si parinti !

    Este ceva normal cu profesori de istorie de teapa lui Crin Kong, pregatiti de Roller, Constanta Craciun si Zoe Petre, din cei spalati la creier de rusi.

    In aceste conditii cum credeti ca isi vor mai aminti generatiile viitoare de semnificatia luptelor pentru eliberarea Transilvaniei, de avantul si de crunta reprimare, de sacrificiile de la Mateias, de pe Valea Jiului, a Oltului si de pe culmile Carpatilor ?

    Nici respect, nici profesionalism - doar fripturism politicianist si o mare brambureala la Ministerul Incretinarii si Edubitocirii.
  • 0 (0 voturi)    
    greseli_ teze_unice (Joi, 21 mai 2009, 16:06)

    Popescu Mircea [anonim]

    Cred ca Dna M inistru ar trebui astazi sa desfiinteze CNC E.Doua greseli la rind sunt clar sabotaj prin incompetenta!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravos (Joi, 21 mai 2009, 16:06)

    claudia [anonim]

    domnilor din minister sau mai bine zis misterul educatiei romanesti.. cum ati reusit sa nu gresiti si subiectele de la matematica??
    Cum vreti domniile voastre ca elevii sa raspunda corect atata timp cat dvs aveti un procentaj de 33% (doua greseli din 3posibile). ??
    E mult de discutat.. dar din pacate (si nu e singurul domeniu) in invatamant ramanem doar la stadiul de discutii.. ca nu se face mai nimic ..mai bine zis se darama si ce era.. iar bietii elevi nci nu mai stiu pe ce lume mai traiesc..
  • 0 (0 voturi)    
    Cine l-a numit pe dl. Cristian Mirescu ? (Joi, 21 mai 2009, 17:44)

    Mitica [anonim]

    Ghiciti cine l-a numit pe dl. Cristian Mirescu, directorul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare ?

    Traian Basescu - Nu, caci presedintele nu numeste directori.

    Obama - Nuuuuu, el face numiri in America.

    Poporul ? Nuuuuuuu! Directorii sunt numiti nu alesi, ei sunt un fel de regi - prin mila lui Dumnezeu si ordinul ... director !

    Antropoidica ? Daaaaaaaaaaaaaaaa! corect ! ati castigat marele premiu .... vai ce eroare ! Nu se poate, dar nu vi-l putem decerna caci fondurile au fost utilizate pentru mariri de salarii la Ministerul Intunericului si E-cretinatiei !

    Normal ca ne spune acum cum si cat de repede a corectat d-lui eroarea ! Vai ce erou ! ar trebui sa ii dam Meritul Culturist si Ordinul Ecaterina Tropotescu !

    Pentru edificarea Dvs. membrii comisiilor sunt numiti prin ordin de ministru de mistreatza care mai este inca in functie la Intunecare si Edobitocire!

    Si asta nu-i destul ! Urmeaza ... BACALAUREATUL !

    Asteptam cu interes noile subiecte nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Joi, 21 mai 2009, 20:08)

    gogo [anonim]

    abramburica e varza
    precis miine TRU o sa ne spuna ca psd-ul e de vina
  • 0 (0 voturi)