VIDEO Castelul Bran a intrat oficial in administrarea familiei de Habsburg

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 17:45 Actualitate | Esenţial

Castelul Bran
Foto: AGERPRES
Castelul Bran a trecut oficial, luni, in proprietatea lui Dominic de Habsburg, dupa ce reprezentantii Muzeului Bran si ai Casei de Habsburg au semnat procesul-verbal de predare-primire a obiectivului turistic, acesta functionand in regim privat de la ora 12.00, transmite Mediafax.

"S-a semnat acordul privind predarea castelului, procesul-verbal de predare-primire. De la ora 12.00, castelul functioneaza in regim privat", a declarat, luni, pentru Mediafax, Corin Trandafir, avocatul familiei de Habsburg.

Castelul a trecut in proprietatea lui Dominic de Habsburg dupa ce timp de trei ani a fost lasat in administrarea Ministerului Culturii. Obiectele de patrimoniu din castelul de la Bran au fost retrase in luna aprilie de minister, acestea fiind depozitate la Vama Medievala, unde vor fi expuse pentru vizitatori. In castel au fost aduse, in schimb, obiecte din colectia personala a lui Dominic de Habsburg.

Dupa preluarea in administrare a Castelului Bran de la statul roman, mostenitorul acestuia, Dominic de Habsburg, intentioneaza sa deschida o terasa langa casa de oaspeti Principesa Ileana, anuntand ca va investi sume importante de bani pentru restaurarea cladirilor din parcul castelului.

Arhiducele Dominic de Habsburg si surorile sale, Maria Magdalena Holzhausen si Elisabeth Sandhofer, proprietarii Castelului Bran, vor redeschide oficial, in 1 iunie, monumentul istoric, pe care Ministerul Turismului urmeaza sa il promoveze in continuare ca pe o importanta atractie turistica a Romaniei. Familia de Habsburg va administra Castelul Bran prin Compania de Administrare a Domeniului Bran, ai carei actionari majoritari sunt Dominic de Habsburg si surorile sale, a precizat avocatul proprietarilor.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2815 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    sa-i fie tarana usoara... (Luni, 18 mai 2009, 20:22)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Amin!
  • -2 (8 voturi)    
    Lipitoarea de Habsburg (Luni, 18 mai 2009, 21:54)

    Tantza si Costel [anonim]

    Lipitorile pot avea diferite nume iar de astăzi a apărut o noua specie: lipitoarea Habsburg de România.

    Sug tot, fura tot, pleacă cu trenuri pline de bogăţii şi dondăneşte supărat ca nu poate jefui mai mult din România.

    Habsburgii de România ar trebui declarate persoane indezirabile în România.
    • +4 (6 voturi)    
      Habsburg? Sau Hohenzollern? (Marţi, 19 mai 2009, 0:28)

      aurash [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      Principesa Ileana (al carei tata, Regele Ferdinand, facea parte din casa de Hohenzollern Sigmaringen), s-a casatorit cu arhiducele Anton de Habsburg.
      Dominic, Elisabeth si Maria Magdalena sunt 3 dintre cei 6 copii pe care Ileana i-a avut cu Anton.
      N-a existat niciodata vreun Habsburg de Romania.
      Pacat ca statul roman n-a reusit sa ajunga la un acord civilizat cu familia Habsburg... In Franta, de exemplu, (si nu numai), multe din monumentele aflate in circuitul turistic sunt proprietate privata. Dar colaboreaza bine cu statul, iar turistii le pot vizita fara probleme.
      Ramane de vazut cum vor intelege membrii familiei Habsburg (care au copilarit la Bran) sa permita turistilor accesul in castel.
  • -4 (4 voturi)    
    Va veni si ziua noastra, a romanilor... (Luni, 18 mai 2009, 22:16)

    Axul [anonim]

    ... cand cei fara nume si prenume vor fi caricaturi.
  • +5 (7 voturi)    
    facem pariu (Luni, 18 mai 2009, 22:16)

    gicu [anonim]

    ca o sa fie mai bine promovat decat a facut-o statul roman? cel mai prost administrator este statul.
    nu cred ca va conta cine-i proprietarul atata timp cat turistii se vor simti bine si vor putea sa-l viziteze. problema este ca si la cotroceni si in alte parti ar trebui sa avem administratori straini, ca "bastinosii" nu-s in stare de nimic. lepre puse pe capatuiala si furat.
    sa ne traiti bine!
  • -3 (7 voturi)    
    ? (Luni, 18 mai 2009, 22:57)

    ileana [anonim]

    Daca oligofrenu'asta de "Dominic de Habsburg" cu sor'sa "Maria CasadeLemn"au fost pusi in posesie, eu , cetatean roman, vreau ca astia sa plateasca si impozitu' pe proprietate.
    "Mortii astia de foame", n-au fost nici macar in stare sa deschida o discutie cu Statul ( bun sau rau, nu comentez) ca sa ramana Castelul, MUZEU, CU TOT CE ERA IN EL SI SA IMPARTA PROFITUL!
  • +3 (7 voturi)    
    Habsburg (Luni, 18 mai 2009, 23:28)

    Mihai [anonim]

    De cat sa intre in posesia vreunui baron PSD-L-ist, mai bine sa-l ia niste nobili !
    • -2 (8 voturi)    
      Hoţ de Habsburg nu Habsburg de România (Marţi, 19 mai 2009, 0:27)

      Tanța si Costel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Vrei sa spui hoț de Habsburg nu Habsburg de România.

      In rest, ii invit pe monarhiști sa dea la minusuri cit poftesc.
      • -1 (1 vot)    
        nu (Marţi, 19 mai 2009, 19:13)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tanța si Costel

        monarhistii vor da minusuri, ci PeNaLoizii duda-isti.
  • +2 (10 voturi)    
    Princess Ileana (Marţi, 19 mai 2009, 0:06)

    Marcu [anonim]

    For the record: Princess Ileana and her family were forcibly removed from their home and all of their personal property was stolen by the Romanian State - which continues to retain them. There were no train-fulls of riches.
    • -2 (6 voturi)    
      Right! (Marţi, 19 mai 2009, 7:04)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      And the marmot was packing chocolate in tin foil!
  • 0 (4 voturi)    
    si l-au dat si pe asta... (Marţi, 19 mai 2009, 10:03)

    liviu_ [utilizator]

    eu astept cu interes ziua in care o sa retrocedeze toata romania...
  • +2 (8 voturi)    
    Sunt bucuros (Marţi, 19 mai 2009, 10:48)

    A.Simionescu [utilizator]

    Rusine ca a trebuit sa astepte 20 de ani pentru asta. Rusine Statului roman ca multi fosti proprietari inca mai asteapta ca sa li se faca dreptate. Astept ziua in care romanii isi vor recapata respectul pentru proprietate, respect pierdut in '47 odata cu venirea comunismului. Asta ne diferentiaza de tarile civilizate. Am vorbit cu un englez despre castelele din Anglia: sunt in proprietatea familiilor nobiliare. Nu s-a pus niciodata problema nationalizarii lor. Mi-a zis ca populatia ar iesi in strada daca s-ar face asa ceva. Din patriotism. Comunismul ne-a alterat conceptia de patriotism. Patriotism nu inseamna trecerea obiectivelor istorice in mana Statului.
  • 0 (8 voturi)    
    Ce mentalitati aveti in 2009 (Marţi, 19 mai 2009, 10:52)

    Anonim [anonim]

    Citesc ce scrieti si ma minunez: toti aveti o gandire comunista talibana in anul de gratie 2009. Aveti comunismul in sange, desi majoritatea erati niste mucosi in 89.
    Castelul nu este al romanilor, cum nici masina mea nu este a voastra!!!
    In tara asta nu exista nici un castel ridicat de vreun roman, pe vremea cand altii faceau castele in tara asta poporul roman o tinea intr-o betie perpetua, asezonata cu batutul nevestelor.
    Romanii sunt o natie care a avut de castigat in urma interactiunilor cu popoarele civilizate.
    Dar capra vecinului si scurmatul in rahat pe-aici sunt duse la rangul de arta.
    • 0 (8 voturi)    
      Corect (Marţi, 19 mai 2009, 11:09)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Nationalizarea s-a facut cu pistolul la tampla oamenilor, iar comunismul v-a indopat cu slogane de genul : totul apartine poporului. Se pare ca ati ramas la stadiul de atunci. Este normal intr-o societate, ca unii sa aiba mai mult si altii mai putin. Acesta este un banal act de retrocedare, asa cum fiecare si-a cerut dreptul lui. Doar ca numai Habsburgii si Hohenzollernii si altii (nu romani) au ridicat castele, si e drept sa le apartina.
    • -1 (3 voturi)    
      ok... (Marţi, 19 mai 2009, 14:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      valentin ceausescu mai traieste, hai sa-i dam casa poporului ca doar e construita de tasu!
      • +2 (4 voturi)    
        Gresit! (Marţi, 19 mai 2009, 15:17)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Nu conteaza cine a construit-o, conteaza cine are drept de proprietate. Ala nu a dat un ban din buzunar.
        Pe cand ceilalti au platit din buzunarul lor.
        Terminati cu prostiile astea comuniste.
        Nu vi se cuvine nimic in plus fata de ceea ce produceti. Personal.
  • -1 (7 voturi)    
    hotie (Marţi, 19 mai 2009, 11:08)

    kronk [anonim]

    adevarul istoric a fost inca odata furat.castelul bran nu a fost niciodata proprietatea reginei maria.el a fost dat in folosinta ca resedinta de vara de primaria brasovului.atit si nimic mai mult.cum au aparut acte de proprietate pe acest castel e mai mult decit dubios.nu se poate ca un act de luare in folosinta sa-l transformi in act de proprietate.asta-hotie curata.dna ce spune?sau se invirt si aici spagile ca peste tot.
    • +1 (7 voturi)    
      Ei nu mai spune (Marţi, 19 mai 2009, 11:17)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      I-auzi! Ia convinge-ne cu documente, altfel nu te credem.
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 19 mai 2009, 13:58)

    haha [anonim]

    mai istoricule... ala cu batutul nevestelor..

    intr-adevar numai familiile nobiliare au facut castele in romania..

    dar pe banii si spinarea cui ?????

    a taranilor romani, ca munceau cu zilele sa faca diridari pentru nobili si boieri.

    voi chiar nu vedeti o asemanare aici ? romania lui 2009 sau romania lui 1809, exact acelasi lucru
    • +2 (4 voturi)    
      Sigur ca da (Marţi, 19 mai 2009, 15:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui haha

      Suntem niste asupriti paranoici, ce am muncit de ne-a iesit pe nas toata viata!
      Aiurea! Suntem cel mai puturos neam din lume dar avem pretentia ca ni se cuvine totul.
      Viata e nasoala, unii au 3 case, altii niciuna.
      Daca erau atat de mandrii si muncitori iobagii de ce nu au protestat? Iti zic eu: de lene si pentru ca oricum nu ii ducea capul decat la baut si batut neveste!
    • +2 (4 voturi)    
      Bai comunistule (Marţi, 19 mai 2009, 17:07)

      A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui haha

      Pe acelasi principiu au mers si comunistii cand confiscau averile: "Capitalistii s-au imbogatit pe spinarea voastra, a muncitorilor. De aceea e corect sa le confiscam proprietatile si sa le redistribuim populatiei." Asa gandesti si despre firma sefului tau? Vrei sa-i confisti averea celui care-ti da sa mananci? Poate ca tu muncesti si el nu dar muncesti pentru ca el a avut inteligenta, curajul si inspiratia sa investeasca in ceva...Muncesti pe proprietatea lui, pe utilajele lui...Tu asa consideri, ca se imbogateste pe spinarea ta? Fara el ai muri de foame...
  • -1 (3 voturi)    
    Tara la second hand (Marţi, 19 mai 2009, 14:32)

    Harap Alb [anonim]

    Nu vrea nimeni sa revendice Romania?!?! Putem fi "retrocedati" foarte usor! Imi este rusine ca sunt roman!
    • -1 (3 voturi)    
      si daca... (Marţi, 19 mai 2009, 14:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Harap Alb

      ai citi majoritatea comentariilor aprobatoare de mai sus ti-ar fi si mai rusine... mie mi-e...
      oamenii astia chiar nu inteleg ca aceste castele le-au contruit pe banii si munca noastra...
      castelul bran nu este a lor, cum casa poporului nu este a lui causescu...
      este acelasi lucru...
      • +2 (4 voturi)    
        Versaille (Marţi, 19 mai 2009, 15:03)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si Versailles - ul pe ai cui bani s-au construit? Sans-Souci? Toti cei care au muncit au fost platiti pentru asta. Mai lasa povestile comuniste. Palatul Poporului e o cladire proprietatea statului(publica) iar palatele au fost proprietate privata. Sa nu-ti treaca prin cap ca vila vecinului iti apartine si tie, s-ar putea sa ai probleme.
      • +2 (4 voturi)    
        da,da (Marţi, 19 mai 2009, 15:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Si masina mea e a voastra, ca doar am fost platit de stat.
  • -1 (3 voturi)    
    Lucian Mares (Marţi, 19 mai 2009, 15:03)

    kronk [anonim]

    Pune mina pe o carte de istorie.Familia Hohenzollern nu are nimic de-a face cu castelul Bran.Atita doar ca regina Maria intre 1929-1931 a adus modificari castelului ca sa-l transforme in resedinta de vara.A adus un arhitect austriac Leman care a proiectat curtea interioara.In rest nimic.Iar actul de FOLOSINTA exista inca.Nu de PROPRIETATE de FOLOSINTA.Daca stii care e deosebirea.
    • 0 (2 voturi)    
      Restul e pe Wikipedia (Marţi, 19 mai 2009, 15:37)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      si e in romaneste, adica versiunea pentru adeptii PSD-PD:
      În 1920, Consiliul Orăşenesc Braşov a donat Castelul Bran reginei Maria a României, în semn de recunoştinţă faţă de contribuţia sa la înfăptuirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Regina l-a amenajat şi l-a lăsat moştenire fiicei ei, principesa Ileana, sora regelui Carol al II-lea. După expulzarea din ţară a familiei regale, în 1948, Castelul Bran a intrat în proprietatea statului român, fiind abandonat şi devastat. Castelul s-a redeschis apoi vizitelor publice în 1956, fiind parţial amenajat ca muzeu de istorie şi artă feudală. În 1987 a intrat în restaurare, lucrare terminată în linii mari în 1993.
  • 0 (4 voturi)    
    pentru cei care sunt mari romani pe aici..... (Marţi, 19 mai 2009, 15:15)

    Andrei [anonim]

    As vrea sa stiu citi dintre cei care sustin ca nu ar trebui dat inapoi castelul proprietarilor de drept au facut o donatie pentru restaurarea acestuia. As vrea sa stiu citi dintre acestia au sacrificat o saptamina din viata lor sa mearga sa care la roaba pamint si sa pliveasca iarba ca sa mentina castelul in circuitul turistic. As vrea sa stiu care este suma de bani pe care dumneavoastra sau parintii dumneavoastra au platit-o pentru a deveni proprietarii castelului? Domnilor....putina consideratie. Daca era vorba de casa parintilor dumneavoastra confiscata de regimul comunist nu cred ca mai clocotea patriotismul asta de scena in dumneavoastra. Va doresc sa aveti parte de intelepciune!
    • -2 (2 voturi)    
      pai (Marţi, 19 mai 2009, 19:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      aici e buba, ca casele (cacofonie, sigur), romanilor obisnuiti nu se retrocedeaza. Au avut grija de asta exact cei care i-au daruit castelul fomistului de hapsburg. (hap de la hapsin, ca sa fie clar)
      • 0 (2 voturi)    
        De unde esti? (Marţi, 19 mai 2009, 20:07)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Noi am primit totul inapoi, pana la ultima surcica. Si fara spaga,si relativ repede.
        • -1 (3 voturi)    
          pai (Miercuri, 20 mai 2009, 0:18)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

          tu esti slujbas umil dar zelos la bombonel si la patriciu kgb, sigur ca ai primit, si inca ceva pe deasupra, probabil. Io vorbeam de cetatenii obisnuiti, nu de slugile oligarhilor. Asa ca mai lasa propaganda, ca nu toti sint orbi, cum ai vrea tu.