Codul Civil interzice casatoriile intre homosexuali si nu recunoaste uniunile facute in strainatate

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 19:19 Actualitate | Esenţial

Codul Civil interzice casatoriile intre persoane de acelasi sex si nu recunoaste casatoriile homosexuale facute in strainatate, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, presedintele subcomisiei parlamentare de elaborare a codurilor din justitie, deputatul Daniel Buda. Acesta a afirmat ca, potrivit formei Codului Civil adoptata in urma dezbaterilor de miercuri, sunt acceptate numai casatoriile intre un barbat si o femeie, transmite Mediafax.

"Am precizat in mod expres si neindoielnic faptul ca o casatorie se poate face doar intre un barbat si o femeie, eliminand posibilitatea incheierii casatoriilor homosexuale. Am prevazut si ca pe teritoriul Romaniei aceste casatorii nu sunt recunoscute", a explicat Buda.

Potrivit acestuia, in Cod s-a prevazut si posibilitatea incheierii unei conventii matrimoniale intre soti in ceea ce priveste regimul juridic al bunurilor pe care le vor avea dupa incheierea casatoriei, care are rolul de a preveni procesele de partaj.

O alta prevedere adoptata este cea legata de posibilitatea ca sotul care nu a fost vinovat de desfacerea casatoriei sa primeasca despagubiri pe toata durata vietii, in cazul in care casatoria a durat minimum 20 de ani. "Ne-am dorit sa asiguram o stabilitate a raporturilor de familie si o compensare morala a sotului care nu se face vinovat de desfacerea casatoriei”, a afirmat deputatul PDL.

Potrivit lui Buda, raportul subcomisiei privind codurile va fi inaintat birourilor permanente ale Parlamentului pentru a decide asupra procedurii de aprobare a acestora. El si-a exprimat speranta ca viitorul Cod de Procedura Civila sa fie adoptat pana la sfarsitul sesiunii parlamentare actuale.

Premierul Emil Boc a declarat, miercuri, ca "exista toate sansele" ca Guvernul sa isi asume raspunderea in fata Parlamentului pentru adoptarea Codului Civil si a Codului Penal, precizand ca decizia finala va fi luata si dupa discutii cu reprezentantii societatii civile.


Citeste mai multe despre   






















2251 vizualizari

  • -1 (35 voturi)    
    Ma bucura decizia... dar ma sperie o afirmatie... (Joi, 14 mai 2009, 19:34)

    Mihai [anonim]

    ...si anume aceea ca nici o lege nu e eterna in Romania... mi-e teama ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa ne "aliniem" cu lumea "civilizata"...
  • -1 (43 voturi)    
    din CANADA (Joi, 14 mai 2009, 19:35)

    Mihai Bogdan [anonim]

    Salut frati romani,
    Aflu si eu in sfarsit o veste buna citind presa romaneasca...ma bucur ca nu se incurajeaza si in Romania "casatoriile" anormale si abjecte intre doua "fiinte" de acelasi sex si sper sa ramana asa pentru totdeauna, sper sa nu fie legalizate NICIOADATA asemenea aberatii macar in tarisoara noastra. Aici, in Canada, anormalii si bolnavii astia au innebunit de tot incurajand asemenea porcarii pe motiv ca toti sunt "fiinte umane", iar cei care sunt impotriva, adica majoritatea, sunt discriminatori. Sa luam exemplul tarilor civilizate, dar nu in a sustine si legifera asemenea monstruozitati. Bravo Romania.
    Din Toronto, Mihai Bogdan
    • -18 (30 voturi)    
      du te in romania .. (Joi, 14 mai 2009, 19:56)

      montreal [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bogdan

      bolnav esti tu ca ai plecat de unde iti este locul..ma-rs inapoi daca nu iti convine in canada...vas te faire encule!
    • -3 (35 voturi)    
      Degeaba ai venit in Canada... (Joi, 14 mai 2009, 20:09)

      John [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bogdan

      Draga Bogdanel,

      Esti un bigot absolut jenant!... N-ai invatat nimic venind in Canada... Din nefericire, desi am plecat din Romania ca sa scap de asemenea judecati obtuze, din nefericire, printre co-nationalii de aici, se mai gasesc si uscaturi.

      (Profund) Jenat de prezenta unora ca tine in Canada,

      Ioan
      • -1 (25 voturi)    
        @John (Joi, 14 mai 2009, 20:24)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui John

        Domnu' John (ca Ion nu va putem spune...),

        Unii au venit in Canada pentru alte motive, nu doar pentru libertatile sexuale care, se pare, ca dvs. va fac placere!

        Altii au venit in necunostinta de cauza, caci eu, unul, daca as fi stiut ce raiul pe pamant se egzista in tarisoara asta, stateam acasa! Parol!
        • 0 (18 voturi)    
          dar te poti intoarce oricind in ro (Joi, 14 mai 2009, 21:03)

          meh [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

          te vei simti ca acasa. pt ca acolo e casa ta. ca sa nu zic cocina.
          • +2 (6 voturi)    
            e cocina (Joi, 14 mai 2009, 23:06)

            cip [anonim] i-a raspuns lui meh

            ca nu stim sa o curatim, in rest e ok
            depinde cit de limitat esti in vision
        • +2 (6 voturi)    
          Niciodata nu e prea tirziu... (Vineri, 15 mai 2009, 4:21)

          Ioan [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

          Domnu' Lorenz,

          ... ca sa va intoarceti in Romania, de vreme ce raiul de pe pamint de aici nu corespunde la amoarea d-voastra de lup moralist si profund inradacinat in mult-prea fericita obtuzitate ortodoxa...

          Intimplarea a facut sa traiesc cam 6 ani in diverse tari din lume (Japonia, citeva in Europa) inainte de a veni in Canada. Plus vreo 25 de ani de Romania, tara de vis in comparatie cu Canada... :-) si am cum sa fac o comparatie intre raiul din diverse tari... Daca n-ar fi asa, nu v-ati face veacul pe aici. In fine, imi vine sa rid, si, vorba lui Jan Hus, "O, sancta simplicitas!...."

          Traiasca Articolul 200!

          Ioan, nu Ion...;-)
      • +3 (9 voturi)    
        probabil (Joi, 14 mai 2009, 22:19)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui John

        probabil ca si majoritatea este jenata de prezenta ta
      • +2 (8 voturi)    
        Bigotii Romani (Vineri, 15 mai 2009, 8:07)

        cristi_21 [utilizator] i-a raspuns lui John

        Sociologic s-a studiat si s-a observat ca bigotii plecati dintr-o tara conservatoare se emancipeaza muult mai greu decat cei ramasi acasa! Nu ma mira deloc atitudinea conationalilor emigrati in tari liberale care sunt mai "catolici" decat papa.
        • +1 (9 voturi)    
          Fiindca (Vineri, 15 mai 2009, 9:14)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui cristi_21

          bigotii plecati in tari liberale nu se pot adapta si traiesc in ghetouri alaturi de altii ca ei.
    • +10 (34 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 14 mai 2009, 20:19)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bogdan

      Si pe mine ma sperie cate drepturi au astia pe aici! Si cum au reusit sa isi impuna punctul de vedere chiar in fata unor biserici - Biserica Anglicana le recunoaste dreptul de a oficia casatoria in biserica!
      Mai mult, la scoala copiilor li se spune ca a fi homosexual sau lesbiana nu este anormal si nici rusinos. Rusinos, poate, nu e, insa nu imi poate zice nimeni ca este normal!
      Accept si sa se casatoreasca (dar nu la biserica, dupa cum a zis cineva mai jos, Dumnezeu i-a facut pe Adam&Eve, not Adam&Steve), dar ma opun categoric dreptului de infiere! Cum sa creasca un copil crescut de tata si... tata?! Ce o sa priceapa el din toata chestia asta? Daca oamenii astia sunt atat de inversunati si cred ca ceea ce fac ei este perfect normal, atunci sa isi procreeze singuri copilul!

      Sunt gata sa accept orice, nu am nimic impotriva lor, insa cand aberatiile astea se ridica la rangul de 'normalitate' mi se ridica parul pe ceafa! Ca sa nu mai zic ca aici, nici macar nu poti sa scoti un cuvant, ca esti catalogat una-doua si risti sa iti pierzi si jobul pentru ca ai avut curajul sa iti spui parerea!

      Cred ca traiesc fie un cosmar, fie intr-o epoca pe care nu o inteleg! Ce face fiecare in dormitor este treaba lui, insa cand cu chestia asta se iesei in strada, este deja de neacceptat! Deviatii sexuale au existat intotdeauna, insa lumea nu le afisa cu nonsalanta ca acum! Mai mult: festivalul gay-lor si al lesbienelor se numeste PRIDE! Ce dracu' mandrie este in a fi gay? Sper sa nu apuc ziua in care homosexualismul o sa devina obligatoriu!
      • +4 (22 voturi)    
        super (Joi, 14 mai 2009, 21:02)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

        Exact la fel ca tine gandesc si eu. Unii oameni si-au pierdut cu totul simtului echilibrului, nu mai stiu unde sa spuna stop.

        Copiii crescuti de homosexuali ar avea o sansa foarte mare sa devine la randul lor homo, deoarece sexualitatea umana "se invata" - este mai putin instinctiva decat la alte specii.

        Daca ai creste un grup de baieti de mici cu ideea ca doar "homosexualitatea" este normala, iar ca relatiile intre femeie si barbat sunt "rusinoase", 90% dintre copiii din grup ar fi homo deoarece sexualitatea unor fiinte evoluate cum este omul se *si* invata, nu este pur instinctuala.

        Cu alte cuvinte, acest val de "cultura noua" are potentialul de a distruge noile generatii.
        • +1 (13 voturi)    
          Referinte (Joi, 14 mai 2009, 21:35)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

          Vreau sa vad si eu studiile care sa demonstreze ce sustii tu.
          • +1 (11 voturi)    
            Studii = apogeul prostiei? (Vineri, 15 mai 2009, 0:14)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui soferul

            Oamenii au nevoie de studii care sa le confirme ca viata sedentara dauneaza sanatatii, ca antenele GSM produc radiatii periculoase pentru om etc.

            Ce s-a intamplat cu "the old fashion logic & deduction"?

            Nu o sa vezi niciodata studii cu exemplare umane (copiii) pe tema asta, la fel cum nu o sa vezi niciodata studii nepartinitoare in privinta antenelor GSM (te las pe tine sa judeci de ce).

            Pe de alta parte, faptul ca sexualitatea umana este complexa si se "invata" este un lucru demonstrat. Doar in specia umana este nevoie de mai mult decat de o femela sanatoasa si un mascul sanatos pentru a procrea.

            Din acest punct, poti sa iti folosesti logica sau poti sa spui ca "este nevoie de studii". Pana la urma, riscul de a distruge copiii este mai putin important decat placerea de a da din cur.
            • 0 (0 voturi)    
              si totusi.. (Vineri, 15 mai 2009, 14:25)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

              in grecia si roma antica majoritatea personalitatilor marcante erau barbati homosexuali si bisexuali. asta nu inseamna ca europa de azi a pastrat aceleasi valori. mai mult de atat, respectivele societati au evoluat tocmai datorita acestor oameni. de unde putem trage evident concluzia ca inclinatiile sexuale nu pericliteaza sub nici o forma societatea si evolutia ei.
              • 0 (2 voturi)    
                err (Vineri, 15 mai 2009, 15:19)

                Xu [anonim] i-a raspuns lui pehash

                scuze de interventie...

                Vroiam doar sa punctez faptul (de altfel important) ca in grecia/roma antica, existau razboaie care durau intre 5-20 de ani, timp in care singura companie pe care o aveau erau camarazii lor. Relatiile sexuale intre barbati erau acceptate datorita acestui motiv. Si cum toti politicienii si liderii de la vremea aceea treceau prin armata....

                in orice caz, legat de subiect, un lucru e simplu si logic. Orientarea homosexuala pericliteaza specia umana prin lipsa reproducerii (binenteles nu e cazul acum).

                PS: Nu trebuie sa aiba legatura cu biserica/credinta pentru a fi "anormala" aceasta orientare.
                • +1 (1 vot)    
                  alte pericole (Vineri, 15 mai 2009, 23:00)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Xu

                  pai daca orientarea homosexuala este un pericol... hai sa interzicem si casatoriile intre handicapati, imbecili, infractori...

                  sa se casatoreasca si sa procreeze doar indivizii cu o inteligenta deosebita, fara defecte fizice, care nu mint si nu comit niciodata infractiuni.
                  sa fim consecventi in protejarea speciei noastre :)

                  pe restul propun sa-i impuscam.. pericliteaza specia...
        • +3 (11 voturi)    
          logica (Vineri, 15 mai 2009, 0:47)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

          Tu chiar crezi ceea ce spui?
          Ma intreb atunci de ce toti homosexualii care cresc in familii heterosexuale in care li se spune ca homosexualitatea e ceva anormal, pacat de moarte si alte chestii de speriat nu devin heterosexuali. De ce? Au toate motivele ce tin de mediul cultural ambiant sa o faca.

          Doar sexualitatea se invata nu? Inseamna ca si noua barbatilor heterosexuali din tara asta ne plac femeile doar pentru ca ne-a spus tata si mama cand eram mici ca trebuie sa ne placa femeile, nu?

          Asta mai inseamna ca homosexuali au devenit cei care erau neascultatori sau cei carora parintii nu au considerat important sa le spuna ca trebuie sa le placa femeile.

          Ia mai gandeste-te.
          • +2 (8 voturi)    
            Mai gandeste-te tu (Vineri, 15 mai 2009, 8:07)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

            Am spus de la inceput: sexualitate = proces de invatare + instinct.

            Este chiar asa de greu sa intelegi ca in ecuatie sunt 2 variabile?

            Din familiile clasice, rezulta totusi homosexuali deoarece acestia au dereglari de instinct. Acesta este si motivul pentru care rata homosexualitatii nu este la 90%. Doar cei care au instinctul dereglat intra in aceasta categorie.

            Daca pe de alta parte manipulezi copiii (un proces foarte usor de realizat) in directia homosexualitatii, vei obtine un procent MULT MAI MARE de homosexuali decat in mod "natural".

            Ia mai gandeste-te tu acum daca am sau nu dreptate.
            • -3 (7 voturi)    
              Si daca ar fi asa (Vineri, 15 mai 2009, 9:03)

              soferul [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

              Planeta e deja supra-populata. Deci mai putini copii ar fi un lucru bun.
              • +1 (1 vot)    
                Despre natalitate! (Vineri, 15 mai 2009, 9:47)

                Ducu [anonim] i-a raspuns lui soferul

                http://www.youtube.com/watch?v=6-3X5hIFXYU

                Astept comentarii!
            • +1 (1 vot)    
              afirmatii fara acoperire (Vineri, 15 mai 2009, 12:29)

              Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

              Tu zici ca pot deveni homosexuali si acei copii care nu au "dereglari de instinct" (heterosexuali) doar daca li se spune ca e ok sa fii homosexual? E asa de usor?
              Dar ai vreo dovada pentru ceea ce zici? Te rog sa ne-o arati si noua.
              Ai vreo dovada stiintifica ca exista un procent mai mare de copii homosexuali in cuplurile homosexuale fata de cele heterosexuale? Eu ma indoiesc.

              Dincolo de asta tu pleci de la premiza eronata ca cuplurile homosexuale vor vrea ca copiii pe care ii cresc sa fie si ei homosexuali si aici deja se vad fricile si prejudecatile tale.
      • +1 (11 voturi)    
        vine una si mai tare (Joi, 14 mai 2009, 22:10)

        SODOMEL [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        Azi am citit ca deja in SUA se lupta cu foc pentru legalizarea casatoriilor in trei. Fratilor faceti ceva cu americanii astia ca au innebunit de tot si nu de alta dar dupa ce ca au raspandit rahatul lor de criza pe toata planeta ne mai si distrug familiile. Obamel nu ia masuri?
      • 0 (0 voturi)    
        Argumentatie insuficienta (Luni, 18 mai 2009, 10:56)

        Logica doare [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        Problema acelor copii nu vor fi cei doi "tati" sau doua "mame" ci oamenii care-ti impartasesc punctul de vedere si care cred ca orice e diferit de ei si de standardele lor e profund gresit. Faptul ca cineva ii judeca si le aplica stampila de "anormal" inainte sa studieze problema si sa inteleaga o sa le creeze probleme si nu faptul ca au doi parinti de acelasi sex. "Nu am nimic cu negrii dar nu e normal sa ca un cuplu interrasial sa se afiseze asa in public pentru ca unii oameni sunt deranjati". Nu-ti suna familiar ????
    • +3 (17 voturi)    
      Ce au fiintele umane cu asta? (Joi, 14 mai 2009, 20:56)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bogdan

      Casatoria este un act traditional si trebuie sa ramana asa.

      Casatoria intre homosexuali, intre mai multi parteneri sau intre animale si oameni nu au nimic de-a face cu traditia casatoriei.
    • 0 (14 voturi)    
      re mihai bogdan (Joi, 14 mai 2009, 21:31)

      Zgubilitix [anonim] i-a raspuns lui Mihai Bogdan

      Intre "fratii romani" se afla si "anormalii" de care vorbesti. Tot romani sunt si ei. Ciudat sa vad ca esti in Canada insa nu te-ai destupat deloc la minte. Da' tot e bine ca am scapat de tine....
      • +1 (5 voturi)    
        Da' ma, da' ... (Vineri, 15 mai 2009, 8:32)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Zgubilitix

        ... in orice padure se afla si uscaturi. Aia nu inseamna sa ridici uscaturile la rang de vegetatie sanatoasa.
  • +2 (26 voturi)    
    Bravo ! (Joi, 14 mai 2009, 19:35)

    silviu [anonim]

    In sfarsit o decizie inteleapta a alesilor nostri,Se vede ca e campanie electorala
  • +2 (24 voturi)    
    Bucurati-va si fericiti-va degeaba (Joi, 14 mai 2009, 19:44)

    sisif [anonim]

    Bucurati-va si fericiti-va degeaba. :) nu am nevoie de hartia voastra ca sa fiu impreuna cu EL si sa am o relatie absolut normala.
    • -2 (16 voturi)    
      Fi fericit.... (Joi, 14 mai 2009, 21:11)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui sisif

      Intradevar nu ai nevoie de hartia noastra, si crede-ne ca nici noi nu dorim sa legalizam o relatie impotriva legilor firi. Fiti voi fericiti in dormitor, dar nu ne obligati pe noi sa acceptam ca normalitate ceva cu totul ANORMAL. si nici nu ma obliga sa va privesc cu intelegere cand va sarutati cu foc in mijlocul strazii ca mi-e sila. Din pacate in occident s-a ajuns la acceptarea de catre anumite biserici(secte) a practicilor homosexuale deoarece multi dintre clerici lor sunt.... cu comenzile pe invers.
      • +5 (11 voturi)    
        Acceptare (Joi, 14 mai 2009, 21:54)

        sisif [anonim] i-a raspuns lui asterix

        Cum ai defini tu "acceptarea" de care vorbesti?
        NU o sa ma vezi niciodata sarutandu-ma in mijlocul strazii pt ca nu-mi sta in fire sa fac asta oricum. Nu o sa ma vezi nici purtand haine femeiesti. Deci daca la aspectele astea ale acceptarii te referi, nu-i nevoie....
        Ce nu inteleg eu la voi toti e cum de stiti voi ce simt eu ca sa definiti aceasta drept anormal...?
        • +1 (7 voturi)    
          anormalul inseamna deviatie de la normalitate (Joi, 14 mai 2009, 23:29)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sisif

          iar normalitatea este definita de majoritate. inchipuie-ti ca, asa cum noi nu ne putem da seama de ce simti tu nici tu nu-ti poti da seama de ce simtim noi. asa ca incheiem discutia aici si, cata vreme nu umbli in fuste pe strada, nu te saruti cu foc la metrou si-ti vezi de treaba n-are nimeni nimic cu tine. ce faci in dormitor sa ramana in dormitor, asta este tot, toti cei pe care ii faceti voi bigoti nu vor decat atat: ce se intampla in dormitor, ramane in dormitor.
          • 0 (2 voturi)    
            Offf (Vineri, 15 mai 2009, 11:53)

            luca [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Cat esti de ignorant. of doamne...
          • +1 (1 vot)    
            Normalitatea definita de majoritate (Vineri, 15 mai 2009, 20:39)

            sisif [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Daca normalitatea ar fi fost definita de majoritate de-a lungul istoriei domnia ta ai fi inca intr-un copac. prin forta imprejurarilor esti pe crengile de jos. deci pt ca nu e meritul tau ca ai mai coborat ceva, ai putea sa le multumesti unor minoritari care au pus stiinta in fata bigotismului sau libera gandire in fata dogmatismului.
        • +2 (8 voturi)    
          Normalitate (Vineri, 15 mai 2009, 1:01)

          asterix [anonim] i-a raspuns lui sisif

          Eu nu am o problema cu ceea ce simti tu, e strict treaba ta. Ceea ce nu este normal e ca un barbat sa iubeasca un alt barbat si mai mult sa se si casatoreasca la fel ca si un barbat cu o femeie.Chiar nu poti vedea ridicolul si anormalitatea acestui fapt? Vorbind strict din punct de vedere al perpetuarii speciei este anormal pentru ca nu sunteti in stare sa procreati fiziologic deci totul s-ar termina odata cu voi. Asa ca te rog ai bunul simt sa nu mai ceri explicatii in ceea ce priveste anormalitatea unei astfel de relatii.
          • +1 (3 voturi)    
            Ba e normal! (Vineri, 15 mai 2009, 8:48)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui asterix

            Mi se pare anormal sa ai un bun prieten si sa afirmi ca nu ti-i drag de nici o culoare. Dar de la a-ti fi drag prietenul tau bun pana la a te simti atras sexual de el e dupa parerea mea foarte mare distanta. Si parintii isi iubesc copiii, da' de-aia tot e considerat anormal sexul cu propriii copii - si pedepsit penal.
        • +1 (7 voturi)    
          Normal si anormal ... (Vineri, 15 mai 2009, 8:45)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui sisif

          ... sunt intotdeauna niste notiuni relative. In relatie cu fiinta umana, mai multe notiuni care-s relative. Imi aduc aminte de ex. de cat de greu a fost pt. OMS sa gaseasca o definitie acceptabila a notiunii de sanatate.

          Din punctul asta de vedere, e OK - si normal :-) ca pt. unii homosexualitatea sa fie normala si pt. altii nu. Care-s mai multi sau mai putini nu conteaza.

          Cata vreme vrei matale sa-mi pese de ce simiti, indiferent ca pot sa pricep sau nu, ar trebui sa fii si matale o tzara atent la ce simt eu. Altfel n-am nici o retinere sa-mi impun punctul de vedere cu ranga.

          Matale poate nu te lingi cu pretenu' tau in mijlocul strazii, da' din nefericire is gramada de idioti care o fac. Mai mult, impresia mea e ca sunt destui care o fac doar de dragul spectacolului, nu musai pt. ca ei pe bune is mai atrasi sexual de barbati decat de femei. Astia-s aia care scot lumea heterosexuala si ortodoxa din sarite.

          In alta ordine de idei, exista un vechi proverb romanesc, care se intalneste la foarte multe natii, si care intr-un fel poate fi privit ca principiu de baza a democratiilor occidentale: ce tie nu-ti place altuia nu-i face. Cata vreme e evident ca o gramada de lume e deranjata nu musai de homosexualitate in sine, cat de faptul ca homosexualii sau cel putin o parte dintre ei incearca cu disperare sa o impuna ca normalitate pt. absolut toata lumea, de ex. lingandu-se de mama focului in metrou sau tramvai, sau prin parade de genul gay pride, io cel putin as privi asemenea manifestari ca fiind la fel de ofensatoare ca defecarea in public, si le-as pedepsi in consecinta.

          Cat priveste casatoria: hartia de-o capeti de la sfat pt. mine nu e dovada casatoriei, asa ca daca statul roman da sau nu hartia aia la cupluri homosexuale mi-e perpendicular. Dar ca roman ortodox nu pot privi ca fiind normala o uniune in biserica intre doi barbati sau doua femei, nunta in biserica fiind pt. mine aia care conteaza de fapt.
          • +1 (3 voturi)    
            Proverbe sau ... (Vineri, 15 mai 2009, 9:55)

            Ducu [anonim] i-a raspuns lui Eu

            Proverb romanesc de care vorbesti este de fapt a alta formulare a unei invataturi a lui Iisus Hristos:
            ''Precum voiti sa va faca voua oamenii, faceti si voi lor asemenea"

            Concluzia este ca democratiile occidentale se intemeiaza pe baze crestine desi nu vor sa o recunosca si se feresc ca ... de tamaie!

            ,
    • +1 (11 voturi)    
      casatorie (Joi, 14 mai 2009, 21:22)

      danaclaud [utilizator] i-a raspuns lui sisif

      ar trebui sa fie acceptate si casatoriile intre 3 barbati si doua pisici pentru diversitate.
      SUA este pe drumul cel "bun".
      http://www.hotnews.ro/stiri-international-5704514-sua-dupa-casatoriile-traditionale-cele-dintre-homosexuali-pregatesc-casatoriile-trei.htm#loginPanel
      • 0 (8 voturi)    
        Doar atat poti? (Vineri, 15 mai 2009, 9:05)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui danaclaud

        Sa repeti ca o anumita pasare exemplul cu zoofilia? Doar atat poti? Nu faci deosebirea intre doi oameni care-si dau acordul si intre un om si oricine/orice altceva care e incapabil sa-si dea acordul? Doar atat poti? Observi ca incerc sa repet si eu pt tine, poate poate ti se aprinde beculetul? Doar atat poti?
    • +3 (11 voturi)    
      Relatie absolut normala? (Joi, 14 mai 2009, 21:52)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui sisif

      Cum poti numi o relatie dintre doua persoane de acelasi sex ca fiind 'normala'? Din ce punct de vedere e normala? Voi chiar nu va dati seama cat de dusi cu pluta sunteti? Ce faceti in dormitor mi-e egal, ca va afisati in public, pot sa trec si asta cu vederea! Insa cand vad cum vreti sa nenorociti si pe altii, asta nu pot accepta!

      Dintr-o asemenea relatie normala nu a iesit niciodata nimic bun! Cand veti fi in stare sa procreati normal in urma unui act sexual, mai vorbim! Deocamdata, mama Natura (sau Dumnezeu, fiecare e liber sa aleaga) a creat o anumita NORMALITATE, care include reproducerea prin activitatea sexuala dintre membri de sex opus (cel putin la mamifere, regn din care facem parte). Ganditi-va ca in lumea animala nu exista manifestari homosexuale - ce va face sa credeti ca sunteti peste nivelul lor?
      • -2 (8 voturi)    
        Sunt mai jos ca animalele pe scara evolutiei.. (Vineri, 15 mai 2009, 0:00)

        cristi108 [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

        Nu exista in lumea animala asa ceva..deviatii de acest gen.Si nici notiunea de sexualitate exxtrema(anal;oral)....la care dintre mamifere se intilneste asa ceva?!Nimic de genul acesta...(numai la OM)...care se zice ca e mai ,,evoluat''....
        • +1 (7 voturi)    
          ce le mai stiti (Vineri, 15 mai 2009, 0:57)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui cristi108

          "With the exception of a pair of Cohan gorillas observed doing so, bonobos are the only non-human animal to have been observed engaging in all of the following sexual activities: face-to-face genital sex, tongue kissing, and oral sex."

          Asta pentru ca stiti atatea despre sexualitatea la animale. Vedeti si linkul din comentariul meu de mai jos despre homosexualitatea la animale pentru alte informatii socate!

          Si chiar daca nu ar fi exemplele acestea, ce spuneti dvs despre sex oral, anal dovedeste doar ca oameni au mai multa imaginatie decat animalele si asta nu este tocmai un lucru nou sau iesit din comun.
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Vineri, 15 mai 2009, 12:07)

          luca [anonim] i-a raspuns lui cristi108

          Exista mai baitule, trebuie doar sa citesti si sa citesti. Cam atat. E doar ignoranta....
      • +2 (6 voturi)    
        te inseli (Vineri, 15 mai 2009, 0:27)

        Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

        Esti foarte hotarat pentru cineva care nu s-a informat prea mult asupra acestui subiect. Peste 500 (pana la 1500) de specii de animale manifesta comportamente homosexuale. Sper ca citesti in engleza si ca iti vei da seama ca mama natura nu are o viziune atat de fixa asupra 'normalitatii'.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals

        Disclaimer: Nu sunt homosexual si puteti sa imi dati cate minusuri doriti; asta nu va schimba cu nimic adevarul stiintific privind existenta comportamentelor homosexuale si la alte animale.
        • -1 (7 voturi)    
          statistica (Vineri, 15 mai 2009, 2:32)

          SM [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

          as vrea sa stiu cat de frecvent este actul sexual cu parteneri de acelasi sex la animale? sunt exceptii, nu-i asa? n-am vazut nici o cireada de animale care sa practice actul sexual in acest mod.
          • +1 (7 voturi)    
            Insa animalele (Vineri, 15 mai 2009, 9:07)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui SM

            nu arunca cu pietre
  • +3 (23 voturi)    
    in lege ar trebui mentionat ca... (Joi, 14 mai 2009, 19:49)

    Lucian [anonim]

    .. decizia casatoriei intre barbat/barbat sai femeie femeie, nu poate fi schimbata decat cu votul populatiei.
    Sa fie lasata populatia sa decida in viitor daca aceste casatorii for fi recunoscute.
    GOD created Adam and Eve, not Adam and Steve!!!
    They should understand this!!!!
    • -3 (15 voturi)    
      RE: in lege ar trebui mentionat ca... (Joi, 14 mai 2009, 20:17)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Sa supunem la vot popular:

      Sunteti de acord ca Lucian sa plateasca fiecarui cetatean roman cate 100 de lei noi?
      DA sau NU
      • -2 (8 voturi)    
        sincer? NU (Joi, 14 mai 2009, 20:46)

        Ilie [anonim] i-a raspuns lui soferul

        nu.
        de altfel, s-a mai discutat pe forum: una este o decizie care ne priveste pe toti, alta este o decizie vis-a-vis de Lucian (caci e referire la Lucian, smechere!)
        • -1 (11 voturi)    
          Pai tocmai (Joi, 14 mai 2009, 21:26)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Ilie

          cum te priveste pe tine daca Gheorghe se casatoreste cu Vasile? E treaba lor ce fac.

          Eu doar am vrut sa atrag atentia asupra absurditatii votului popular intr-o astfel de cauza.
          • -2 (6 voturi)    
            ai atras atentia gresit (Joi, 14 mai 2009, 23:32)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui soferul

            cata vreme gheorghe si ion se casatoresc intr-un loc unde nu-i vede nimeni si nu au de a face cu noi, astia, de facem votul popular, da. nu ne priveste. dar cum gheorghe si ion traiesc PRINTRE NOI e nevoie de acest vot popular.
            ai mai dat exemplul asta, cu votul, ai celeasi argumente usor de demontat.
            esti fie musculin fie avocatelul gay care face propaganda la teve. sunteti 2 pe forumul asta dar va agitati cat 200.
            • 0 (6 voturi)    
              Si cat timp (Vineri, 15 mai 2009, 8:55)

              soferul [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Si cat timp Lucian traieste printe noi, mi se pare normal (cf. argumentului tau) sa pot supune la vot popular daca sa ne plateasca sau nu, pe noi toti, din salariul sau.
              • +1 (3 voturi)    
                chiar faci pe prostul (Vineri, 15 mai 2009, 10:04)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui soferul

                dar bine de tot. te faci ca nu intelegi diferenta intre o persoana, numita ea X si un concept. dar deh, atata te duce capul cand esti cu mintea dupa baieti.
      • -1 (5 voturi)    
        clar (Joi, 14 mai 2009, 20:56)

        serban [anonim] i-a raspuns lui soferul

        nu stiu altii cum sunt, da eu votez un DA patimas.
  • +4 (24 voturi)    
    felicitari d-lui Daniel Buda (Joi, 14 mai 2009, 20:06)

    Viorel [anonim]

    In primul rand felicitari d-lui Daniel Buda!

    Ma bucur ca toleranta nu se confunda cu acceptarea oricarei mizerii umane. Fiecare om are slabiciuni, mai multe sau mai putine, dar nu trebuie sa ne etalam cu ele ca fiind normalitati.
    Desi se incearca cu orice mijloace a se demonstra ca a fi homosexual nu este o boala/slabiciune, ci este genetic, totusi, chiar daca ar fi asa, si un criminal ar putea sustine ca el este genetic violent.
    Ma bucur ca exista si politicieni care merg in spiritul romanilor.
    • +1 (7 voturi)    
      nu chiar (Joi, 14 mai 2009, 20:41)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      politicienii nu merg in spiritul cetatenilor niciodata, indiferent ca e romania sau alta tara. in cazul asta se merge in spiritul bisericii, care inca se afla intre primele 3 lucruri in care romanii au cea mai mare incredere. biserica e un factor major de manipulare in masa in romania si poponarii n-au inca un cuvant de spus. cand se vor dezvolta si alte mijloace de manipulare masiva (cum e mass-media in state) atunci o sa aiba si ei drepturi.
  • 0 (16 voturi)    
    Din Montreal (Joi, 14 mai 2009, 20:36)

    mihai [anonim]

    Bravo celor care au respins recunoasterea nenorocirii. Doamne ajuta.
  • +3 (13 voturi)    
    Analogia ta, Viorel (Joi, 14 mai 2009, 20:37)

    blabla [anonim]

    este eronata si tendentioasa. Un homosexual, eventual genetic, nu este criminal. Un criminal, eventual genetic, este un criminal. Nu vad legatura - crima ramine crima, oricum o iei. Homosexualitatea nu este o crima, indiferent de statutul ei genetic. Si daca homosexualitatea nu este o crima, de ce nu e legal sa legalizezi o relatie neincriminabila legal? Un homosexual trebuie sa aiba exact aceleasi drepturi ca si mine. Altfel, poate ca maine si eu voi avea tot atitea drepturi cit un homosexual.
    • -2 (6 voturi)    
      casatoria (Vineri, 15 mai 2009, 2:42)

      SM [utilizator] i-a raspuns lui blabla

      daca definesti casatoria ca fiind unirea dintre 2 persoane de sex opus atunci nu este pentru homosexuali. ei sa-si creeze o institutie paralela, dar sa-i spuna altfel. daca relativizam notiunea de casatorie atunci pot sa ma casatoresc cu un cal, un stalp (sunt cazuri), sau cu mine insumi etc... sau pot casatori doi stalpi de ce nu. daca vrei sa fi diferit de ce nu accepti riscul de a fi diferit? cum o sa fie cand de comun acord vor vrea doi frati, sau parinte si copil sa se casatoreasca?

      in fine, cine vrea sa inteleaga intelege si cine nu nu, oricate studii ar exista si orice ar zice. pacat doar ca ai mei copii or sa fie FORTATI (nu vor putea alege) sa accepte homosexualitatea ca un lucru normal, frumos...
    • -1 (3 voturi)    
      familie = copii, viitor, responsabilitate (Vineri, 15 mai 2009, 12:24)

      mihaica [utilizator] i-a raspuns lui blabla

      Institutia familiei se refera si la copii, la viitor, si inseamna responsabilitate... Homosexualitatea e o cultura care nu s-a dovedit benefica pentru copii si viitor.
  • +3 (13 voturi)    
    In jurul termenului "(a)normalitate" (Joi, 14 mai 2009, 20:38)

    Serban Marin [anonim]

    Si totusi... statistic vorbind, cele mai multe crime le-au comis heterosexualii... Cele mai multe violuri, tot ei...
    Iar aceasta este valabil nu numai ca cifre brute, ci si procentual...
    Marturisesc ca, daca as fi pus in situatia de a alege, as considera normalitatea mai aproape de un homosexual oarecare decat de un criminal oarecare...

    Insa ideea insasi de anormalitate este plasata total aiurea, cel putin in unele din comentariile de mai sus...
    Pentru mine, e mai anormal sa fii analfabet, criminal sau sa ai idei preconcepute decat sa ai un anumit mod de viata sexuala...
    In fond, sexualitatea tine de intimitate, iar a clasifica membrii unei societati sau comunitati in normali si anormali in functie strict de orientarea sexuala dovedeste o minte redusa... Redusa de fapt exclusiv la sex... Ceea ce intr-adevar este foarte grav...

    Introducea cineva termenul de "mizerie umana"... Din punctul meu de vedere e mai mizerabil sa ai un orizont ingust sau sa debordezi de bigotism si inchistare

    Cu cele mai bune si pacifice ganduri,
    S. Marin (pentru conformitate, heterosexual... desi as fi preferat sa spun: istoric, redactor, venetolog, medievist etc. dar, iata cum niste reactii de la limita suburbanului - asa cum sunt cele de mai sus - ma fac sa arborez in primul si in primul propria-mi orientare sexuala...)
    • +1 (9 voturi)    
      Normalitatea... (Joi, 14 mai 2009, 22:01)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Serban Marin

      Uite ca acum avem si dovada ca e mai bine pentru societate sa fi gay! Sunt curios sa vad statistica oficiala care spune ca cei mai multi criminali se inregistreaza in randurile heterosexualilor! Evident, procentual, caci altfel, atata vreme cat heterosexualii sunt (inca) majoritari, mi se pare normal sa fie asa. Iar procentajul sa fie exprimat raportat la comunitatea de hetero, resp, homo, si nu la total.
      Apoi, inteleg ca daca strabunicul a fost analfabet, era musai anormal, dar daca ar fi stiut sa citeasca si ar fi fost homo, era normal! Unde te duce normalitatea asta, bai frate...
    • +1 (9 voturi)    
      daca ai rabdare si vrei adevarul (Joi, 14 mai 2009, 23:40)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Serban Marin

      cauta, tot aici, pe forumul hotnews, pe unul din threadurile legate de acelasi subiect. vei vedea acolo cifre, date de mine, care dovedesc in mod clar ca procentual numarul criminalilor sexuali este mult mai mare in cazul homosexualilor decat in cel al heterosexualilor. Nu mai veni cu afirmatii FALSE, gen statistic vorbind.. fara a da vreo sursa concreta. Esti manipulator.
  • -2 (14 voturi)    
    Jenant (Joi, 14 mai 2009, 20:55)

    amadeusz [utilizator]

    Cand te uiti la ce comentarii apar mai sus si ce declar cimpanzeul asta de Buda (de care nu a auzit nimeni), iti dai seama in ce lume traim.

    Normal, ne-ar placea sa traim ca in Elvetia, Suedia sau Canda, dar sa avem aceleasi idei inteligente ca si pana acum...care ne arata unde si cat de bine o duce Romanica.

    Bravo cimpanzeilor
  • -2 (12 voturi)    
    io nu pricep (Joi, 14 mai 2009, 21:08)

    serban [anonim]

    io inca nu inteleg ce e asa important cum si cu cine se hatzane altcineva? adica imediat o sa fie mitinguti anti hatzanat in patru labe sau cowboy.

    Inca nu pricep de ce e hatzanatul altuia asa de important pentru o alta persoana.

    Si nici nu pricep de ce 2 tati e mai aberant decat mama si tata care beau si se hranesc pe ei si pe copil cu afectiune si bataie.

    Ce e mai rau? un cuplu hetero care se cearta toata ziua, un cupluhetero care isi ignora copilul toata ziua, sau un cuplu popo care stau, discuta cu copilu si il educa foarte frumos?


    oare de ce au iesit popo din familii hetero?

    Problema asta cu popo isi gaserste explicatia in ziarul CanCan. Adica daca asta are un imens tiraj, pentru ca are tzatzisoare si buzisoare, inseamna ca principala ocupatzie, principalul interes al nostru, al acestei societati crestin ortodoxe este, desigur, hatzanatul.

    Acuma bine, e si asta important, da.... altceva nu se mai exista?

    Din punctu meu de vedere incepi sa te uiti in curtea altuia atunci cand in curtea ta nu prea iti place ce vez...
    • -1 (5 voturi)    
      nu ai inteles (Vineri, 15 mai 2009, 2:44)

      SM [utilizator] i-a raspuns lui serban

      nu e despre ce fac ei in dormitor. ii priveste. ii despre ce fac ei in societate: vor sa se casatoreasca, vor sa adopte copii vor sa fie ceea ce nu sunt.
      • 0 (6 voturi)    
        Cine ti-a spus (Vineri, 15 mai 2009, 8:58)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui SM

        Ca vor sa adopte copii? De unde stii ca nu vor sa se casatoreasca pt a avea aceleasi avantaje in obtinerea unui credit bancar ca si un barbat + o femeie? (ca in rest pot trai necasatoriti)
      • -2 (4 voturi)    
        Dovedeste (Vineri, 15 mai 2009, 9:10)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui SM

        ca vor sa adopte copii. Cate exemple ai? 1 din 100? 10 din 100? Si gandeste-te ca acestia apar prin presa mai des din cauza goanei dupa senzational.
        • +1 (3 voturi)    
          sunt si alte solutii pentru credit (Vineri, 15 mai 2009, 12:30)

          mihaica [utilizator] i-a raspuns lui soferul

          infiintati o asociatie ceva pentru un credit...

          daca nu doriti adoptiile, de ce nu specificati cand cereti legalizarea casatoriilor homo?
  • +3 (9 voturi)    
    bucurie mare (Joi, 14 mai 2009, 22:27)

    amidona [anonim]

    ma bucur sa vad ca atatia cetateni se simt usurati de legea cea responsabila, rupta din coasta lui adam si din sutienul evei.
    societatea noastra e salvata ! ura !
  • -1 (11 voturi)    
    Ramanem la fel de imbecili (Joi, 14 mai 2009, 23:03)

    Leo [anonim]

    Si de necivilizati.
    Tara stupida.
    • -1 (7 voturi)    
      Stupid esti tu! (Vineri, 15 mai 2009, 6:42)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui Leo

      Asta este emblema suprema a civilizatiei? Acceptarea anormalitatii ca pe un fapt firesc?
      Esti dus, amice!
      • -1 (7 voturi)    
        RE: Stupid esti tu! (Vineri, 15 mai 2009, 9:12)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Alien

        Nu sefu. Emblema civilizatiei este sa-l lasi pe altul sa-si traiasca viata in special atata timp cat nu te afecteaza pe TINE.
        Pt un citior de tabloide, ca tine, e mai greu de priceput. Nu te mai baga in viata oamenilor sub scuza de aparator al moralitatii.
        • 0 (2 voturi)    
          Really? (Vineri, 15 mai 2009, 12:15)

          Alien [anonim] i-a raspuns lui soferul

          O emblema a civilizatiei, sau a lipsei de civilizatie este si sa clasifici oameni fara sa-i cunosti. Daca am principii morale nu inseamna ca sunt cititor de tabloide! Fiecare poate sa faca ce vrea, cu cine vrea, atata timp cat:
          a. nu incalca legile in vigoare si
          b. o face in intimitatea propriei locuinte
          Atunci cand indivizi cu alte apucaturi decat ceea ce este considerat de majoritate ca fiind normal se apuca sa faca defilari exhibitioniste prin centrul oraselor, cerand lucruri absurde, da, consider ca ma afecteaza si ca am tot dreptul la o opinie si la o atitudine.
          Daca esti homosexual e problema ta, daca te afisezi in vazul tuturor, mai ales daca sunt si copii prin preajma, devine problema tuturor, si nu ai nici un drept sa te consideri "nedreptatit"!
  • +4 (10 voturi)    
    pro casatorie pentru homosexuali (Joi, 14 mai 2009, 23:48)

    ginel [anonim]

    Domnle, eu nu cred ca homosexuali vor sa se casatoreasca in biserica. Oricum biserica ii renega.
    Cred ca problema e cam asa. Sa zicem ca te cheama Ioana si pe prietena ta o cheama Ana. V-ati incurcat cand aveati 19 ani. Parinti Anei nu au fost foarte intelegatori cu pasiunea ei pentru tine. Asa ca au rupt-o in bataie si au dat-o in suturi afara.
    Parinti tai (ai Ioanei) v-au tinut in scoala pe amandoua sa va terminai facultatea. La un moment dat Ana are un accident grav. Cineva trebuie sa semneze pentru ca ei sa ii se faca o operatie. Pe parinti ii doare in cot. Tie (Ioanei) iti pasa. La fel le pasa si parintilor tai ca doar Ana sta cu ei.
    Asta inseamna casatorie. Nu doar procreere.
    Exista gramada de casnici heterosexuale fara copii. Si cei doi soti se iubesc, se mostenesc unii pe alti si tot asa.
    Ce are iubirea si relatia umana de-a face cu procreerea, ca nu suntem animale sa facem sex doar ca sa avem urmasi. Noi si delfini suntem singurele animale care facem sex de placere. Iubirea poate exista si in afara conceptului de procreere. Ioana si Ana vor sa le fie recunoscut legal dreptul la iubire.
    • -4 (6 voturi)    
      vor (Vineri, 15 mai 2009, 2:45)

      SM [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      si daca biserica zice nu, ei se simt discriminati si forteaza biserica.
      • +3 (5 voturi)    
        BOR (Vineri, 15 mai 2009, 8:59)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui SM

        daca vorbesti BOR, atunci nu e nevoie sa forteze nimic. Depinde doar de cati bani ofera.
        • +1 (1 vot)    
          se pot iubi fara casatorie (Vineri, 15 mai 2009, 12:35)

          mihaica [utilizator] i-a raspuns lui soferul

          casatoria NU reglementeaza dreptul legal la iubire. oamenii nu se casatoresc pentru a li se recunoaste dreptul legal la iubire, ci pentru a fi protejata si recunoscuta familia lor.
  • +5 (9 voturi)    
    pro casatorie pentru homosexuali (Joi, 14 mai 2009, 23:48)

    ginel [anonim]

    Domnle, eu nu cred ca homosexuali vor sa se casatoreasca in biserica. Oricum biserica ii renega.
    Cred ca problema e cam asa. Sa zicem ca te cheama Ioana si pe prietena ta o cheama Ana. V-ati incurcat cand aveati 19 ani. Parinti Anei nu au fost foarte intelegatori cu pasiunea ei pentru tine. Asa ca au rupt-o in bataie si au dat-o in suturi afara.
    Parinti tai (ai Ioanei) v-au tinut in scoala pe amandoua sa va terminai facultatea. La un moment dat Ana are un accident grav. Cineva trebuie sa semneze pentru ca ei sa ii se faca o operatie. Pe parinti ii doare in cot. Tie (Ioanei) iti pasa. La fel le pasa si parintilor tai ca doar Ana sta cu ei.
    Asta inseamna casatorie. Nu doar procreere.
    Exista gramada de casnici heterosexuale fara copii. Si cei doi soti se iubesc, se mostenesc unii pe alti si tot asa.
    Ce are iubirea si relatia umana de-a face cu procreerea, ca nu suntem animale sa facem sex doar ca sa avem urmasi. Noi si delfini suntem singurele animale care facem sex de placere. Iubirea poate exista si in afara conceptului de procreere. Ioana si Ana vor sa le fie recunoscut legal dreptul la iubire.
    • +3 (3 voturi)    
      o completare (Vineri, 15 mai 2009, 0:10)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      si cimpazeii Bonobo fac sex de placere.
    • 0 (4 voturi)    
      de acord, dar... (Vineri, 15 mai 2009, 12:29)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      nu sunt impotriva iubirii intre doua fiinte umane, indiferent de sex. Dar nu inteleg ceva. Casatoria este facuta mai ales pentru cresterea impreuna a unui copil. De ce au homosexualii nevoie de ea? Doar pentru o recunoastere din partea societatii? Sau mai bine zis din partea autoritatilor? Ca oricum majoritatea nu-i vor accepta nici casatoriti.
  • +2 (4 voturi)    
    unde e rezerva asta speciala, ca sigur nu e BOR. (Vineri, 15 mai 2009, 0:14)

    la liber [anonim]

    increbidil. romanii din romania le explica romanilor din canada ca it's ok to be gay. ce nu inteleg eu e de unde atata energie IMPOTRIVA ca poate e o resursa de care nu stim si putem sa o refolosim in alta parte. pe bune ca e loc pentru toata lumea.
  • +2 (10 voturi)    
    Atata putem (Vineri, 15 mai 2009, 6:29)

    Daniel [anonim]

    Atata poate statul teocratic orotodoxist-legionaroid roman camuflat in democratie si poporul roman prostit de traditie si popi pana la imbecilizare.
  • -6 (8 voturi)    
    e (Vineri, 15 mai 2009, 7:12)

    e [anonim]

    bravo! nu o sa capitulam niciodat in fata paduchilor progresisti din occident! Romania e una si e independenta! daca vor sa ne oblige sa le acceptam degeneratii ar face bine sa vina si sa o cearca inarmati, pentru ca asa ii vom si astepta, cu arma in mana, sa continuam opera Maresalului de a distruge comunismul!
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo Guvernantilor!!! (Vineri, 15 mai 2009, 7:23)

    Vasilis [anonim]

    Mai dau si ei legi inteligente fara a tot da din codita uitandu-se la ce spune UE!!!
  • 0 (8 voturi)    
    Fundamentalism radical (sic!) ortodox (Vineri, 15 mai 2009, 9:46)

    anonim [anonim]

    Bai e imposibil sa nu-ti placa tara asta. Atata energie consumata inutil, atatea exemple, statistici, sentimente. Atata impotrivire inutila de genul pipi impotriva vantului incat stai sa te intrebi daca oamenii astia au ceva de facut in afara de a apara in gura mare canoane si valori ipotetice ale familiei.

    In Romania casatoriile intre persoane de acel sex vor deveni realitate. In cativa ani. Punct.
  • -1 (1 vot)    
    Sunt de acord 100% (Vineri, 15 mai 2009, 19:35)

    dumi [anonim]

    Îl salut pe dl Buda şi pe toţi oamenii de bun-simţ care au postat mai sus.