Uniforme bilingve pentru politistii din Sfantu Gheorghe

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 16:52 Actualitate | Esenţial

Primarul din Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, vrea ca viitoarele uniforme ale agentilor de politie din localitate sa fie 'inscriptionate bilingv', dupa ce, miercuri, ministrul de interne Dan Nica a anuntat ca vestimentatia politiei locale se va schimba, incepand cu 1 iunie, relateaza Agerpres. 'Vom solicita ca in Sfantu Gheorghe sa fie uniforme bilingve', a declarat Antal Arpad.

Primarul municipiului Sfantu Gheorge a declarat pentru Agerpres ca, potrivit legii, cetatenii apartinand minoritatilor nationale isi pot folosi public limba materna in localitatile in care ponderea lor depaseste 20% din totalul populatiei, prin urmare considera firesc ca in Sfantu Gheorghe, unde peste 70% sunt maghiari, uniformele politistilor sa fie inscriptionate bilingv cu denumirea institutiei la care lucreaza.

Potrivit ministrului de interne Dan Nica, noul model de uniforma al Politiei va fi adoptat incepand cu data de 1 iunie, viitoarea vestimentatie urmand sa fie aproape similara cu cea a nemtilor. Hainele vor fi confectionate dintr-un material bleumarin pentru angajatii Politiei Nationale si albastru deschis pentru cei din Politia Locala. Insemnele unitatii si gradele celor din urma vor fi atasate pe piept, in partea stanga a hainei, in timp ce Politia Nationala va purta insemnele distinctive pe brat.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2106 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Bilingv? (Joi, 14 mai 2009, 17:06)

    Lion [utilizator]

    Nu stiu maghiara, dar cat poate sa fie de deosebit "Politia" in cele 2 limbi, astfel incat minoritatea sa nu inteleaga despre ce e vorba?

    Eu cred ca prin bilingv se incearca de fapt indepartarea minoritatilor de romani: "Nu va chinuiti sa invatati limba tarii ai carei cetateni sunteti, ca va aducem noi toate informatiile (usor trunchiate, cenzurate, modificate in scopul nostru) la nas, in limba pe care o cunoasteti".

    Cred ca UDMR-ul le face un deserviciu maghiarilor din Romania.
    • +2 (12 voturi)    
      pe bune, ai fost vreodata acolo? :) (Joi, 14 mai 2009, 17:28)

      Gyuri [anonim] i-a raspuns lui Lion

      "Rendőrség" - aşa se spune în maghiară. Destul de diferit de cuvântul românesc. Şi oricum, şi limba maghiară e una din limbile ţării, e vorbită de de mai mult de un milion de locuitori. Deci, care-i baiul?
      Pâna nu se apucă peremiştii să mă înjure: nu sunt maghiar şi nici nu vorbesc mai mult de câteva cuvinte din limba maghiară. Dar dacă lângă "Rendőrség" scrie şi "Poliţia" n-are ce să mă doară.
    • +2 (6 voturi)    
      deosebit de tot! (Joi, 14 mai 2009, 17:40)

      popeye [anonim] i-a raspuns lui Lion

      În ungureste la politie se spune "rendörség",deci foarte deosebit de româna.În Texas(de exemplu) masinile de politie sunt inscriptionate în engleza si spaniola(pe engleza scrie" to serve and to protect" pe spaniola ceva asemanator dar nu mai stiu exact cum!)Eu nu cred ca ar fi ceva de obiectat contra inscriptionarilor bilingve,dar cred în schimb ca într-adevar scopul unor politicieni magiari este de a-i înstraina pe unguri de România; si asta din cauza faptului ca la multi maghiari exista o psihoza care frizeaza de-a dreptul isteria în ceea ce priveste natiunea maghiara: ei pleaca de la premiza(complet falsa de altfel!) ca ungurii din afara Ungariei sunt amenintati cu asimilarea si cu disparitia.Asta combinat cu complexele de inferioritate duce la comportamente deseori hilare si bizare ale unor politicieni unguri.
    • +2 (2 voturi)    
      politia in Londra (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Lion

      In cartierul chinezesc, avea scris mare pe spate ceva in chineza si dedesubt, mic, mic, 'police'.
      Nu parea nimeni deranjat de situatie.
    • -1 (1 vot)    
      poate (Joi, 14 mai 2009, 22:52)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Lion

      Intradevar, sunt vizibile vocile din UDMR care ar vrea altceva decat inscriptii bilingve, intentia de a sustine minoritatile pe cat posibil nu ma deranjeaza deloc. Cred ca nimeni nu ar avea probleme daca am pune inscriptii si in germana(unde este cazul), dar elitele maghiare au avut intotdeauna un deficit de imagine in fata publicului roman
  • +3 (5 voturi)    
    Oare (Joi, 14 mai 2009, 17:07)

    Helfdane [anonim]

    cum se scrie Garcea in ungureste ? :)
  • +2 (4 voturi)    
    Cotizatie? (Joi, 14 mai 2009, 17:16)

    G [anonim]

    Are politia asa mare nevoie de uniforme noi pe perioada de criza?

    Sau trebuie sa ajunga banii la niste firme care sa cotizeze apoi la partide?
  • +4 (4 voturi)    
    Cotizatie? (Joi, 14 mai 2009, 17:17)

    G [anonim]

    Are politia asa mare nevoie de uniforme noi pe perioada de criza?

    Sau trebuie sa ajunga banii la niste firme care sa cotizeze apoi la partide?
  • +4 (6 voturi)    
    Statul puternic (Joi, 14 mai 2009, 17:18)

    ady [anonim]

    propun ministerelor sa initieze un program pt cei ce vor sa invete limba romana si sa ofere acces la cursuri de limba romana prin materiale de auto-invatare care apoi sa devina atestati vorbitori de lb romana trecand de testul grila intitulat ''viata in Romania'
    Cei ce beneficiaza de sanatate somaj trebuie sa detina acest certificat de 'admis pt Viata in Romania' in caz ca nu vb limba romana..de mentionat -acest program se aplica cu succes in multe tari vest europene
    • +3 (3 voturi)    
      Nu numai pt ei (Joi, 14 mai 2009, 18:18)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui ady

      Is destui romani care nu stie sa foloseasca pluralul :)
    • +1 (1 vot)    
      baliverne (Joi, 14 mai 2009, 19:56)

      radub [anonim] i-a raspuns lui ady

      Nu exista si nu a existat nicaieri in Europa asa ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    Pai sa le puna... (Joi, 14 mai 2009, 17:27)

    Vorbe goale [anonim]

    ... doua limbi pe uniforma.
  • +4 (8 voturi)    
    Leule ... (Joi, 14 mai 2009, 17:27)

    dan [anonim]

    Politie in ungureste se spune RENDORSEG, e departe de cuvantul romanesc, dar problema e alta, pe care tu de fapt o si numesti: obsesia ungurilor pentru separatism.
    Astia ar fi in stare sa deschida si WC-uri publice separate pentru unguri.
    Aceasta separatie cu orice pret, e "combustibilul" masinariei de vot unguresti. Daca nu s-ar infierbanta niste minti (altfel modeste, tocmai datorita interactiunii inexistente cu ceilalti) cu sloganuri tipatoare, cum si-ar mai obtine grofii unguri privilegiile lor de parlamentari romani ?
    Dar cine sa le deschida ochii sarmanilor manipulati si mereu inselati ?
  • +2 (4 voturi)    
    nationalism perimat (Joi, 14 mai 2009, 17:27)

    Trilingv [anonim]

    politia=rendőrség
    in sec XXI, cind caracteristicile (economice, politice, culturale, etc) ale statului se dilueaza nolens volens in organizatii suprastatale, nationalismul conteaza din ce in ce mai putin
  • +1 (3 voturi)    
    E diferit (Joi, 14 mai 2009, 17:30)

    Mario [anonim]

    Rendőrség
  • +2 (6 voturi)    
    Ai nu zau! (Joi, 14 mai 2009, 17:33)

    Andrei [anonim]

    Oare nu i-a spart capul ideea asta?

    Nea primaru'! Bre! Ia fii-atent.
    Am observat eu ca in ungureste cuvintele au tendinta sa fie lungi si foarte lungi. Deci "Politie" tradus s-ar putea sa aibe vreo 20 de litere.
    Platesti matale din buzunaru tau cele 20 de litere? Nu? Eh, atunci uite, am o veste proasta pentru matale. Io, fraieru, platitoru de taxe si impozite, care lucreaza in Bucuresti, de unde pleaca multi bani, inclusiv in saracia voastra, MA OPUN.
    Daca vrei tu sa vezi "Politie" scris in ungureste te invit frumos sa te cari in Ungaria si-acolo numai asa ceva o sa vezi. Bine?
    Deocamdata matale faci fitele astea pe banii mei asa ca ciocu mic (si stii tu urmarea).
    • +1 (1 vot)    
      bre... (Vineri, 15 mai 2009, 0:00)

      pista [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      nu ne caram de aci... facem autonomie. numai ca tu, mitic de bucuresti sa mori de ciuda. medicatia pt infarct ti-o trimit amu'. nitroglicerina. vre'o 20 de kile. e de ajuns sau mai vrei?
  • +1 (5 voturi)    
    prostie bilingva (Joi, 14 mai 2009, 17:36)

    radu [anonim]

    este deosebita denumirea in maghiara e ceva gen rendorseg!? ideea este insa ca politia reprezinta autoritatea statului roman , a Romaniei, iar aceasta autoritate nu e bilingva!! e o aberatie tipica udmr!
    bine ca nu vrea ca la uniformele cu inscriptie maghiara sa fie si steagul maghiar ca de...
    si apoi zic ca suntem nationalisti...
    • +3 (3 voturi)    
      Statul (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui radu

      este al cetatenilor. Daca platitorii de taxe vor ca Politia sa poarte uniforme roz, atunci aceasta ar trebui sa se conformeze.
      Daca politia locala e finantata din taxele locale, atunci sa se conformeze dorintei populatiei de acolo. Nu e nicio aberatie.
      • -1 (1 vot)    
        Culoarea uniformei sa fie dupa etnie (Joi, 14 mai 2009, 22:47)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Subscriu la propunerea de uniforme roz pentru politistii din localitatile cu maghiari si astept propuneri pentru uniformele politistilor din localitatile unde tiganii sunt majoritari.
  • -1 (5 voturi)    
    Era tot ce ne lipsea.... (Joi, 14 mai 2009, 18:43)

    asterix [anonim]

    Mai frate, ma tot mir cata prostie poate intra in capul unor oameni. Banuiesc ca e singura problema care mai trebuia rezolvata in Sfantu Gheorghe si e musai musai....Pai atunci sa se faca inscriptii in toate limbile minoritatilor din romania pe uniformele politistilor, sa arate precum un banner publicitar..... Banuiesc ca si in Ungaria sunt tot bilingv marcate masinile si uniformele politistilor....Mai lasati-ne cu astfel de idei cretze!
  • -3 (3 voturi)    
    ma Arpico (Joi, 14 mai 2009, 20:17)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ma voi chiar nu va mai astinparati ,tot timpul scormoniti rahatul cu limba voastra,dar ar trebui sa se propuna in parlament o lege ,ca orice cetatean care are cetatenia romana sa vorbeasca si sa cunoasca istoria ROMNIE ,exact ca in USA altfel nu poti fi cetatean al Romaniei si toti acesti cacaciosi de Arpico si beluco sa aiba de lucru ,cine nu obtine cetatenia Romana sa nu mai aiba nici un drept social si nici dreptul la vot copiati USA cea mai inaintata democratie din lume de unde voi unguri de pretutindeni aveti mare ,mare sprigin dela conationali vostri.
  • -1 (1 vot)    
    hai ma.. (Joi, 14 mai 2009, 21:05)

    Ciuc THC [utilizator]

    fraier e "Garcea" care accepta sa poarte o astfel de uniforma...
  • -1 (1 vot)    
    baieti (Joi, 14 mai 2009, 21:39)

    kalu [anonim]

    lasand la o parte lacrimogenele unora eu am o intrebare: nu este o lipsa crasa de bun simt si de inteligenta pentru un cetatean ROMAN sa nu cunoasca limba tarii sale? Pai ma baieti, odata cu acest mic compromis hai sa facem si pentru politia din orasele cu multi tigani care oricum nu stiu carte de altfel uniforme de politie pe care se scrie in tiganeste "politia" sunt sigur ca nu suna la fel in romana. Vai saracii ce s-au facut pana acum? Hai mai subtire cu tupeul si puneti mana si invatati romana atata timp cat locuiti aici ca m-am plictisit de figurile voastre.
    • -1 (1 vot)    
      pe ţigăneşte... (Vineri, 15 mai 2009, 14:28)

      moroshan [anonim] i-a raspuns lui kalu

      ... o fi "gabor" ? M-aş strica de râs să văd scris pe spatele poliţistului că e gabor.
  • -1 (1 vot)    
    Uniforma politiei locale-o rusine (Joi, 14 mai 2009, 21:52)

    Dan [anonim]

    Buna ziua, am privit cu dezamagire noua propunere de uniforma a politiei locale si nu mi-a placut de loc. Este o uniforma fada, fara personalitate si care la prima vedere te duce cu gandul la un paznic si care in nici un caz nu va conferi autoritate si sigur nici nu va fi purtata cu placere de personalul acestei institutii. Culoarea este placuta, paspoalul ar putea fi de aceeasi culoare cu restul uniformei, renuntandu-se la acele romburi inestetice si care fac nota discordanta cu intreaga tinuta, emblema coifura sa fie de dimensiune mai mare si din material textil care sa contina fire aurii, ecusonul poate fi aplicat pe ambele maneci ale uniformei si gasit un model care sa nu fie confundat cu emblema unui club de fotbal, este jenant.
    Aceasta parere de unanima dezamagire fata de uniforma propusa este inpartasita de foarte multe persoane, in special de personalul politiilor comunitare, pentruca se stie foarte clar ca o uniforma frumoasa confera respect si prestanta si nu in ultimul rand produce o impresie placuta din punct de vedere estetic, sau poate ca nu se doreste acest lucru...
    Din pacate, insa s-a putut observa frustrarea politiei nationale fata de cea locala care este destul de mare si se doreste reasezarea acesteia la nivelul gardienilor sau paznicilor.
  • +1 (1 vot)    
    Daaa! (Joi, 14 mai 2009, 23:58)

    vadim [anonim]

    Aveţi drreptate Frraţi Rromăni!
    Ştiaţi că primarul respectiv, pe lângă ungur, mai este şi evreu, negru, catolic, rus şi creco-catolic???
    Este un mare ticălos!
    Frraţi Rromâni, Limba Rromână este cea mai veche, cultă, frumoasă, clară, limpede, melodiosă şi concisă limbă din lume. Toţi trebuie s-o stăpânească la perfecţie. Şi nu trebuie să cheltuim banii noştri, munciţi de Rromâni, pe litere scumpe din alte limbi.
    Successuri! Europa vă adoră. Shalom.
  • +1 (1 vot)    
    Faceti economie la litere, puneti pene la palarie (Vineri, 15 mai 2009, 19:58)

    Mitica [anonim]

    Cred ca s-ar putea face o mare economie aducand uniformelor politistilor locali din Sfantu Gheorghe inlocuind scrisul cu pene la palarie.

    In plus semnalizarea vizuala va fi mai interesanta si mai atragatoare pentru turisti (care nu ar avea prea multe ocazii de a vedea asemenea comedie).

    Pentru varianta bilingva eu propun ca politistii locali din orasul Sfantu Gheorghe sa poate palarii cu pene astfel - pe una din parti pene din coada de cocos (de preferinta verzi) - varinata maghiara si pe cealalta parte pene din coada de paun sau de clapon (curcani care va sa zica) - varianta romaneasca.

    Pentru echidistanta politica - sa poarte cocos pe dreapta-curcan pe stanga in saptamanile pare, si invers curcan pe dreapta si cocos pe stanga in saptamanile impare.

    Beneficiile vor fi formidabile - economie la calendare si progres in agricultura judetului Covasna prin crescatorii de cocosi si curcani.

    Pentru domnul Primar - as propune o uniforma verde-albastra cu palarie stil Garibaldi, decorata cu pene de stutz, cum bine ii sta comandantului suprem al Politiei Locale.

    Uniforma de gala sa prevada obligatoriu o sabie de cavaler teuton, in amintirea celor care au cladit primele cetati transilvane in sec XIII-XIV.

    In acest fel vom reconcilia toate nationalitatile conlocuitoare din Romania, in plus ne vom adresa in mod simplu si clar si nestiutorilor de carte.

    Pentru domn primar - sabia - ca simbol al dreptatii - va trebui purtata in toate ocaziile oficiale - gen casatorii, vizite la caminele de batrani si la inspectia pietelor din oras.

    Nota: acest articol este un pamflet, bun de pus la suflet. In caz de aparitie a unor efecte secundare, adresati-va de urgenta Politiei Locale din Orasul Sfantu Gheorghe sau palimarului de Schitu Sfatu' Onofrei.

    Utilizarea elementele specifice costumelor populare s-a facut pentru a spori atractivitatea noilor uniforme, cu elemente etnice din Transilvania. In plus se vor introduce fluiere speciale ceramice, care sa sune precum pitpalacul.