Studiu: un milion de tineri romani ar vrea sa plece din tara

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 17:30 Actualitate | Esenţial

 documente
(14 Mai 2009) PDF, 456KB
Circa 2,4 milioane de romani intentioneaza sa plece din tara, din care aproape jumatate sunt tineri cu varste intre 18 si 34 de ani, potrivit unui sondaj de opinie comandat de Ministerul Tineretului si Sportului. Cifra este egala cu numarul celor care au parasit deja Romania in ultimii zece ani, transmite RFI.

Tinerii sunt mult mai tentati decat restul populatiei sa paraseasca Romania. Peste o treime spun ca este posibil sa se mute definitiv, 8% dintre tineri raspund "cu siguranta da", in timp ce 7% din restul populatiei intentioneaza sa plece definitiv.

Principalele tari in care vor sa plece tinerii sunt Marea Britanie, Spania, Italia si SUA. Peste 30% dintre tinerii chestionati spun ca cea mai importanta pentru ei este sanatatea, urmata de asigurarea unui loc de munca si asigurarea unui trai decent.

Potrivit sondajului, romanii aleg pe primele locuri sanatatea, familia, siguranta zilei de maine, credinta in Dumnezeu, cinstea si copiii. In ceea ce-i priveste pe tineri, cele mai importante sunt succesul, timpul liber, alte tari, felul in care arata, distractia si sportul.

La intrebarea "Care sunt cele mai importante trei lucruri pe care statul trebuie sa le faca pentru tinerii din Romania?", 69% dintre tineri si 81% dintre persoanele care provin din alte categorii de varsta au indicat "acordarea locurilor de munca si promovarea profesionala", urmate de "acordarea de locuinte sau de terenuri pentru locuinte" si de "salarii bine platite", transmite Mediafax.

Sondajul "Tinerii si preocuparile lor" a fost realizat de Compania de Cercetare Sociologicǎ si Branding, la comanda Ministerului Tineretului si Sportului, in perioada 6 - 10 mai, pe un esantion de 2004 persoane.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1525 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Nu le-au pus si intrebarea (Joi, 14 mai 2009, 17:50)

    marius [anonim]

    "Credeti ca afara umbla cainii cu covrigi in coada?"
    Sun curios cat ar fi fost procentul de raspunsuri afirmative: 85 sau 90%
    • +11 (11 voturi)    
      ce prefer (Joi, 14 mai 2009, 18:04)

      cip [anonim] i-a raspuns lui marius

      Prefer sa umblu dupa caini cu colaci in coada decat sa imi fie copii muscati si omorati de caini comunitari fara colaci in coada. Prefer un sistem de sanatate pus la punct in care sa nu mor cu zile s sa nu fiu tratat ca un animal, prefer preturi la case pe masura venitului meu, prefer sa am la batranete o pensie calumea si sa nu alerg dupa medicamente compensate, prefer curatenia, prefer verdeata in orase, prefer bunul simti mitocaniei si nesimtirii care cuprinde aceasta tara.Daca m-as angaja afara as avea salariul de 4 ori cat am aici, zi si tu daca se merita sa mai stau pe aici.
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Joi, 14 mai 2009, 19:11)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui cip

        corect am sa fiu eu al 1.000.001-lea
      • +1 (7 voturi)    
        oare?? (Joi, 14 mai 2009, 22:19)

        marius 2 [anonim] i-a raspuns lui cip

        de cate ori ai fost plecat in strainatate? Stii cat te costa o asigurare buna in USA? Stii cati romani sunt fara asigurari in USA? Pana una alta asigurarile de sanatate nu sunt chiar asa de proaste in RO, nu va mai tot plangeti. Inteleg ca sunt exceptii, dar in 99.9% te trateaza doctorii. Nu am timp si spatiul necesar sa-ti explic. Daca te-ai angaja afara ai plati jumatate din salar pe chirie si un salar pt 2 copii daca vrei sa-i duci la o gradinita buna, dar daca te multumesti cu un loc mai putin sigur.. atunci poti sa stai acasa..
        • +1 (1 vot)    
          Confirm (Vineri, 15 mai 2009, 19:40)

          Cornel [anonim] i-a raspuns lui marius 2

          Ai dreptate, confirm cele spuse de tine.
          Multi cred ca a emigra e floare la ureche...
          Mai ales in conditiile economice actuale...
          Multi o sa se dea cu capul de pragul de sus...
          Dar, din pacate, tot atit de multi n-o sa recunoasca in ruptul capului ca au facut o greseala si o sa sustina, inclusiv pe site-uri ca acesta, ca "ce bine e dincolo si ce tara de kkt e Romania"
          TREZITI-VA LA REALITATE!!!
      • +5 (5 voturi)    
        partial ai dreptate (Vineri, 15 mai 2009, 0:59)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui cip

        Ai si nu ai dreptate. Traiesc in Londra de vreo 5 ani si desi castig mult peste medie, de imobiliare pe aici parca nu m-as atinge desi chiriile sunt mult mai mari decat intr-o zona decenta din Bucuresti. Cam la fel e situatia si cu o parte din colegii mei englezi care au preferat sa-si achizitioneze apartamente prin oraselele apropiate la preturi ceva mai convenabile. Transportul in comun e ok, dar preturile relativ mari comparativ cu Bucuresti (chiar si pt abonamente care sa acopere 2-3 zone). Reteaua de strazi in oras mi se pare una dintre cele mai bine gandite din cate am vazut. Asigurarile bune de sanatate sunt foarte scumpe. Pentru servicii stomatologice se renteaza mai degraba un drum dus intors + rezolvat in Romania :). Dar serviciilor de sanatatea de aici nu prea am ce le reprosa altceva in afara de pret.

        In rest este ok: spatii verzi, vecini ca lumea, preturile la alimente (chiar si in City) sunt aproximativ ca in marketurile de prin Bucuresti. Restaurantele suntceva mai scumpe (dar ai de unde alege). Preturile la haine parca sunt ceva mai mici pe aici Preturile la electronice (telefoane, laptop-uri, etc) sunt chiar mai mici ca in B. Mitocani sunt si pe aici ... in East London cred ca au chiar o rezervatie a lor :), dar in general oamenii de pe aici sunt OK ... iar caini comunitari nu tin minte sa fi vazut .
    • +7 (7 voturi)    
      Raspuns (Joi, 14 mai 2009, 22:33)

      Boss2013 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Afara nu umbla cainii cu covrigi in coada pentru cine nu stie o limba straina bine si a facut studiile asa cum stim noi ca se fac in Ro.
      Daca stii limba tarii respective, ai o licenta recunoscuta si esti serios, iti gasesti ceva, si cum a spus cineva mai inainte, mediul in care traiesti conteaza mult. Chit ca te simti strain o perioada, e mai bine decat sa te simti strain in propria tara de manelisti.
      • 0 (0 voturi)    
        Studii in Ro ? (Vineri, 15 mai 2009, 18:27)

        liana [anonim] i-a raspuns lui Boss2013

        "a facut studiile asa cum stim noi ca se fac in Ro"???? La ce te referi?

        Ai tot ce vrei la dispozitie, invatamant gratuit, inclusiv universitar, asta doar in cazul in care vrei sa inveti, dar e foarte frumos sa dai vina pe sistemul de invatamant cand sunt foarte multi care se distreaza in loc sa invete.

        In alte tari gen America, astia invata in clasa a 12-a ce invatam noi in clasa a 6-a. Acolo tre sa strangi bani de cand se naste copilul pentru a-i plati o universitate peste 20 de ani. Eu zic sa ne bucuram inca de sistemul nostru de invatamant cat mai putem pentru ca sincer, nu stiu cat timp o sa mai viseze unii romani sa devina profesori cand stiu ca vor castiga 700 ron pe luna.
    • 0 (2 voturi)    
      Irelevant (Vineri, 15 mai 2009, 10:22)

      adi [anonim] i-a raspuns lui marius

      Eu nu cred ca de covrigi e vorba ! E altceva....
  • +4 (4 voturi)    
    Statu sa dea ca de aia e stat.. ? (Joi, 14 mai 2009, 17:55)

    NisanFlexan [anonim]

    "Salarii bine platite" ? un salariu poate fi bine platit chiar daca e mic.. deci inseamna ca oamenii doar isi vor banii la timp... ma temeam ca au si pretentii de la statul degeaba.
  • -1 (1 vot)    
    UNDE ? (Joi, 14 mai 2009, 18:20)

    Nicolae [anonim]

    !!!
  • +3 (3 voturi)    
    pai... (Joi, 14 mai 2009, 18:31)

    gfjk [anonim]

    ...cam astia mai sunt, ca restu suntem noi pensionarii. sau vorbiti de tinerii pensionari?
  • +3 (9 voturi)    
    Nu... nu sunt caini cu covrigi in coada (Joi, 14 mai 2009, 18:44)

    Dragos [anonim]

    Sunt in italia de 12 ani si voi ramane definitiv. Daca intr-o zi voi pleca de aici ma voi duce in alta parte dar nu cred ca in romania. Aici macar oameni sunt tratati ca oameni si caini precum caini.. cu oameni precum caini cu sau fara covrigi in coada..

    Nu ma uimeste ca toti vor sa plece.

    Cine cunoste realitatea din afara cu greu se mai gandeste inapoi.
  • +3 (7 voturi)    
    bye bye (Joi, 14 mai 2009, 22:18)

    cy [anonim]

    si eu sunt printre cei ce pleaca. "de ce? si ce ai sa faci acolo?", ma intreba prietenii. am sa fac tot ceea ce nu am facut 30 de ani in Romania: sa traiesc.
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Joi, 14 mai 2009, 22:26)

    Costel [anonim]

    Eu cunosc realitatea din afara si, ghici, m-am intors.
    • +3 (3 voturi)    
      Si eu... (Vineri, 15 mai 2009, 9:53)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Costel

      ... am facut aceeasi greseala. De cand te-ai intors? Mai vorbim peste doi ani... Enjoy your stay...
  • 0 (2 voturi)    
    lipsa de ideal...... (Vineri, 15 mai 2009, 11:51)

    cetateanu [anonim]

    Saracii..., tinerii nostrii ...nu au nici un ideal! li s-a indus ideea ca singurul lucru important in viatza este sa consumi: sa umpli matzul si sa ai ,spe blugi!
    Dupa 90 manipularea antiromaneasca(sub masca anticomunismului)la care au fost supusi copii tzarii a ingropat natzionalismul specific oricarei natzii puternice din Europa! Oare de ce? Ni se spune continuu pe toata media ,,intelectualizata"(cu degetul mic de la mana stanga sus!) ca suntem prosti! Alaturi de murdaria strazii, cainii vagabonzi,lipsa de disciplina in scoli si universitatzi, lipsa natzionalismului conduce la dorintza de a pleca!!
    • +1 (1 vot)    
      Sperante si idealuri ! (Vineri, 15 mai 2009, 22:16)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu

      Stimate domn, am plecat din tara in 1990. Eu si familia mea ! Doream sa traim mai bine, sa asiguram copiilor un viitor mai sigur si mai bun ! In vest, am muncit pe rupte, chiar simbata sau duminica ! Astazi traim decent, fara grija zilei de miine, fara coruptia din Romania , omniprezenta in toate sectoarele ! Cind merg la medic , nimeni, repet , nimeni, nu are idea sa ceara sau sa deie spaga ! Politia , in cadrul controalelor rutiere, se comporta civilizat si nu cere spaga ! Am primit numeroase complimente din partea lor pentru buna cunoastere a limbii ! Profesional, am numerosi clienti care stiu bine ca sint roman ! Am lucrat (constructii)in casa unora si am obtinut lucrari si in casele fratilor, cumnatilor, prietenilor lor ! Meseria este bratara de aur ! Este o mare placere profesionala sa ajungi sa lucrezi in vile cu proprietari multimilionari (in euro) , sa vezi ca au incredere in tine si lasa cheile vilei pe mina ta !Daca ai fost in vest Europa doar ca turist , orb si surd, nu mai critica generatia tinara ! Au tot dreptul la o viata mai buna ! Si fara sa fie parlamentar, senator , "mogul" sau "baiat destept "!
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebuii sa emigram cu totii (Joi, 27 octombrie 2011, 12:59)

    catalin [anonim]

    Pana la urma nu mai e nimic de facu ,nimic de salvat in tara asta , iar demnitarii si institutiile cat si mass-media daca vor sa faca ceva bun si generos pentru tineri ar trebuii sa participe la ajutarea emigrarii lor cat mai repede pentru a le salva ce se mai poate din viata asta pe care ne-au furat-o....
    Eu as pleca si maine daca as avea posibilitatea....
    Oricum preocuparile si grija 'mogulilor' acestei tari precum si a presei si a institutiilor este de a incuraja si privilegia etnia rroma