Seful CSM: Procurorii fac cheta pentru a cumpara hartie si pixuri

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2009, 15:47 Actualitate | Esenţial

CSM sesizeaza Curtea Constitutionala pentru incalcarea de catre Guvern al rolului Consiliului de garant al independentei justitiei. Contestatia se refera la patru elemente, primul amintit fiind subfinantarea cronica a sistemului judiciar: "nu mai sunt bani de citatii de cateva saptamani, ca de cateva luni nu s-au mai platit utilitatile, iar la unele instante si parchete judecatorii si procurorii fac cheta pentru a cumpara consumabile, respectiv hartie si pixuri. Aceasta subfinantare poate bloca in orice moment sistemul judiciar, aspect care va afecta siguranta nationala a statului roman", se arata intr-un comunicat al CSM.

Afectarea grava a independentei justitiei prin subfinantarea cronica a sistemului judiciar, in conditiile prorogarii, amanarii repetate prin ordonante de urgenta adoptate de Guvern a termenului de predare – preluare a bugetului instantelor judecatoresti de la Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti spre Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Afectarea grava a independentei justitiei prin nesolicitarea avizului conform Consiliului Superior al Magistraturii asupra actelor normative de adoptare si respectiv rectificarea bugetului de stat.

Omisiunea Guvernului de a solicita avizul Consiliului Superior al Magistraturii – avizul consultativ – asupra proiectului de acte normative care privesc activitatea autoritatii judecatoresti. In perioada 2005-2009 au fost adoptate 77 de acte normative care vizeaza activitatea autoritatii judecatoresti fara avizul Consiliului Superior al Magistraturii.

Al patrulea element de conflict se refera la desfasurarea unei activitati de control de catre Ministerul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti la unele instante judecatoresti vizand aspecte care tin de activitatea Consiliului Superior al Magistraturii.

CSM lucreaza la un proiect privind salarizarea magistratilor ce va fi cuprins in legea unica

In acelasi comunicat se mai arata ca la nivelul Consiliului Superior al Magistraturii este in stare avansata elaborarea unui proiect de salarizare al magistratilor.

"In aprecierea noastra ca o solutie de compromis, avand in vedere si acordul cu Fondul Monetar International care a fost semnat, credem ca exista o singura solutie in sensul ca proiectul de salarizare al magistratilor elaborat de Consiliul Superior al Magistraturii sa fie inclus intr-un capitol distinct din legea unica de salarizare".


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1285 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    ce inseamna asta? (Miercuri, 13 mai 2009, 15:55)

    Codruta N [utilizator]

    Inseamna ca Statul Roman face evaziune fiscala - si ca baga banii NOSTRI, din impozite, in tzepe! in loc sa-i dea unde trebuie!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Asta inseamna TUPEU (Miercuri, 13 mai 2009, 17:01)

      Statul degeaba [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      TUPEU 1. Bugetarii de lux plang de foame ! Cand ai salariu de zeci de mii de euro, mi se pare curat "atentat la independenta justitiei" sa fii nevoit sa cumperi un pix de 2 lei (la propriu). Evident, profesorii care cumpara materiale didactice, medicii care platesc pentru instrumentar medical etc. nu au parte de obladuirea "independentei" asa ca nu au decat sa taca si sa inghita. De pensionari si restul cred ca nici nu vor sa auda domnii magistrati, mai bine ii lasa "in legea lor".

      TUPEU 2. Ne plangem ca nu avem bani de pixuri pentru a trece bugetul la instante. la mintea cocosului ce se va intampla in ziua a doua : instantele vor da statul in judecata pentru ca au bugetul prea mic (ca numai la noi poti sa fii si judecator si parte in proces, mai ceva ca in Kafka). Pe urma trai neneaca pe banii babachii : ei isi vor trage pe langa salarii dupa plac si dotari dupa plac. Dar de cand vreti voi prostimea sa aveti un cuvant de spus in fata unor asemenea valori ale societatii ?!?!

      TUPEU 3. Asta-i pohta ce-am pohtit ! CSM-ul arata clar ca ii doare fix in cot de ratiune, de lege si de principiile sociale : dupa ce au instituit regula ca legea se modifica prin hotarari judecatoresti, nu de catre parlament, urmeaza cea dupa care gestionarea se face de catre instante, nu de catre executiv. Nici vorba de prioritati de dezvoltare, de valori sociale si de (Doamne fereste!) responsabilitate. Astea-s pentru fraieri, noi suntem si-asa foarte stresati de "imixtiunile in treburile noastre interne" ale Comisiei Europeane si de presiunile din mass-media care tot analizeaza solutiile noastre inamovibile si independente si superbe si..., dar le dam noi o hotarare definitiva si irevocabila si lor, sa ii invatam minte !
  • +6 (12 voturi)    
    Pares inter pares (Miercuri, 13 mai 2009, 15:59)

    Distinctivemann [anonim]

    corect! sa fie lege unica - primesc! - dar sa nu se schimbe nimic, sa fim mai departe distincti de ceilalti (fraieri!).
    egali intre egali! dar totusi mai egali decat ceilalti!!!
  • +1 (11 voturi)    
    Au de unde, nesimtitii...! (Miercuri, 13 mai 2009, 16:01)

    Prostilor, votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim]

    Mai grav ar fi ca pensionarii sa inceapa sa faca cheta sa-si cumpere de mancare. La asta nu se gandesc, jigodiile.
  • 0 (10 voturi)    
    A inceput PNL si... (Miercuri, 13 mai 2009, 16:03)

    Prostilor. votati PNL/PSD sa v-o mai tragem o data [anonim]

    KGBomasoneria sa atace Romania?
  • +7 (9 voturi)    
    Se strange punga (Miercuri, 13 mai 2009, 16:09)

    Un roman [anonim]

    Atata timp cat judecatorii isi legifereaza singuri salarii imense, sporuri si alte venituri, mi se pare normal sa aiba bani si de hartie, pixuri, utilitati etc.Asa cum ei sfideaza legile in acest stat, cred ca si statul poate sa ii sfideze pe dansii.Auzi ce spun marii legiutori ai neamului :"Aceasta subfinantare poate bloca in orice moment sistemul judiciar, aspect care va afecta siguranta nationala a statului roman" - patetic
    • +2 (4 voturi)    
      Batiste (Miercuri, 13 mai 2009, 16:37)

      gertrude [anonim] i-a raspuns lui Un roman

      Propun Guvernului sa cumpere batistutse de hartie pt totsi romanii, int-atat ne-a induioshat vestea ca mititeii de judecatori (impartsiali, ca tot romanul, nu?) n-au bani de pixuri.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu banii de pixuri sunt problema (Miercuri, 13 mai 2009, 21:05)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui gertrude

        Nu banii de pixuri sunt problema , ci cei de utilitati .
        Nu au facturile de gaz , curent , etc etc platite pt toate salile de judecata si cladirile din Romaina . Sute de milioane / cladire.

        Plus bani de trimis citatii .

        1 judecatorie/zi citeaza sute de martori .

        Daca ziaristii sunt retarzi si doar chestia cu pixurile si hartia au retinut-o ce sa va fac.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu fi ipocrit.Tu ai renunta la bani ? (Miercuri, 13 mai 2009, 20:52)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Un roman

      "Atata timp cat judecatorii isi legifereaza singuri salarii imense, sporuri si alte venituri, mi se pare normal sa aiba bani si de hartie, pixuri, utilitati"



      Ba , tu te vezi ce prostii vorbesti ? Exista 3 puteri in stat : guvernul EXECUTIVA , parlamentul e LEGISLATIVA.

      De LEGIFERAT doar parlamentu poate , nu judecatorii. Legea salarizarii judecatorilor era facuta de parlament de vreo 3 ani , judecatorii doar au profitat de existenta ei dand in judecata statul sa obtina tot ce scria in ea si era inca neplatit.

      Nu stiu ce meserie ai , dar tu daca ai avea o lege care ti-ar oferi sporuri de 20 de milioane pe luna , statul nu tzii da , nu l-ai da in judecata stiind ca dupa legea aia vei castiga sa ti iei 100% ?

      Ba pun pariu ca ai face exact ca ei. Sa vad eu cati din Romania sunt atat de prosti sa sacrifice banii proprii pt binele "colectiv" .
  • +5 (9 voturi)    
    Strasbourg (Miercuri, 13 mai 2009, 16:13)

    dl K [anonim]

    Acuma CSM se plange de lipsa banilor, insa, cad vine vorba, se face ca uita de banii platiti de statul roman in urma proceselor pierdute la Strasbourg datorita abuzurilor savarsite de judecatorii romani, de justitia romana. Acesti bani cui trebuie imputati?

    Mai bine sa faca cheta sa returneze acesti bani contribuabililor romani.
    • +2 (2 voturi)    
      Judecatorii judeca dupa legi (Miercuri, 13 mai 2009, 21:08)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui dl K

      Judecatorii judeca dupa legi nu dupa parerea personala.

      Cand sunt legile proaste si contra reglementarilor europene practic sunt obligati sa dea decizii care 100% vor fi vulnerabile la UE.

      Si daca stii 100% ca hotararea nu va tine la Strasbourg nu prea ai ce face daca legea romaneasca e retardata .
  • +3 (7 voturi)    
    E cumva vorba de procurorii... (Miercuri, 13 mai 2009, 16:19)

    Adrian [anonim]

    ... care ii fac scapati pe infractori din cauza viciilor de procedura? E vorba de procurorii aia care nu reuesesc sa ii bage la parnaie nici pe aia care sunt atat de hoti incat nu mai exista nici un dubiu? E vorba de aceeasi procurori care au niste venituri nesimtite? Atunci e prea mica "pedeapsa" la care sunt supusi.
  • +4 (4 voturi)    
    problema generalizata (Miercuri, 13 mai 2009, 16:36)

    catalina [anonim]

    Din pacate nu e singular cazul. Am fost la o administratie financiara de sector sa vad de ce nu mi se raspunde la o petitie. raspuns: solutia a fost data din 16 martie, dar nu am avut bani de plicuri sa o trimitem la dvs (si asta era in 5 mai).
    Desi adevarul este ca au de unde cumpara pixuri si hartie la ce salarii au, neajunsurile tot noi le vom suporta. exemplu: daca nu se trimite citatia paratului in termenul legal, nu e indeplinita procedura de citare, rezulta hotararea data e nelegala si poate fi atacata cu succes. Sau mai rau, partea adversa nu e citata si se amana procesul pentru efectuarea citarii. E inutil s ava mai spun ca termenele la instante se dau peste o luna...
  • +2 (4 voturi)    
    penurie (Miercuri, 13 mai 2009, 16:42)

    lexus [anonim]

    profesorii printeaza de 10 ani pe banii lor, cumpara de toate, foi, aduc creta, hartie si materiale, ce sa spun ma doare sufletul de zecile lor de milioane...CSM-ul duce gerul, saracutii, poveri tranzitiei, luati spaga de la infractori si bagati-o in consumabile sau unde vreti voi...
    • +1 (1 vot)    
      Si ti se pare normal ? (Miercuri, 13 mai 2009, 21:10)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui lexus

      Si ti se pare normal ca profesorii sa aduca bani de acasa ?

      Acuma ce o sa facem ? Ne apucam toti sa aducem bani de acasa pt "binele" institutiilor unui stat pe care il doare in fund de noi toti ?

      Eu mai bine dau banii aia copiilor mei . Sa avem iertare.
  • +1 (3 voturi)    
    costa, bre...! >: (Miercuri, 13 mai 2009, 16:44)

    Codruta N [utilizator]

    Un pix costa, ce stiti voi? Poa sa ajunga la juma din salariul unui judecator (sau procuror) :-p

    Sa fie "salarii diferentiate", primesc! Si sa fie OBLIGATI judecatorii si procurorii sa PLATEASCA pentru ORICE ban pe care trebuie sa-l dea Statul, din cauza greselilor lor!

    D.ex. n-as avea NIMIC impotriva sa fie scosi in fiecare week-end sa impadureasca suprafetele defrisate de aceia pe care i-au scos ei basma curata, fie prin dosare intocmite prost de procururi, fie din cauza complicitatii judecatorilor cu infractorii!!! >:)
  • +2 (4 voturi)    
    Imi vine sa plang de mila lor... (Miercuri, 13 mai 2009, 16:48)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Una e sa faci cheta pentru pixuri si hartie dintr-un salariu lunar de 10-20.000 de Ron si alta e sa faci cheta din salarii de 1000-2000 de Ron...Cantati la alta usa ca ne-am cam plictisit!
    • 0 (2 voturi)    
      care 10.000, nene?? (Miercuri, 13 mai 2009, 18:27)

      debutant [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      Ce-s cu scorurile astea? 1400 de lei castiga un judecator in primul an de activitate daca nu are vechime. Veniti cu niste sume de pe alta lume, fratilor! Daca-mi arati mie care judecator de la judecatorie sau tribunal castiga 10.000, atunci accept sa ne cumparam noi rechizite pana in veci si amin. Iar de aberatia aia cu 20.000 nici nu are rost sa-mi incalzesc tastatura. Sa moara capra magistratului roman, asta nutreste tot omul de rand. Pana cand nu se va invata respectul fata de autoritatea unui judecator, buna sau rea, cum o fi ea, n-o sa pupe nimeni in tara asta statul de drept.
  • +2 (4 voturi)    
    de remarcat,.. (Miercuri, 13 mai 2009, 16:48)

    ady [anonim]

    stiu cum se lucreaza la stat...85 % din consumabile sunt practic inhatzate de catre angajati care le transporta acasa,este ceva impamantenit inca din anii '90 cand foamea era cronica..si apoi se plang ca nu au ..cam asta-i treaba cu munca la stat..un management bun si treaba se rezolva
  • 0 (2 voturi)    
    Cand e vorba de dreptul lor (Miercuri, 13 mai 2009, 16:55)

    anonim [anonim]

    Cand e vorba sa -si castige EI(JUSTITIARII)un drept tipa cat pot de tare cat sunt de saraci ca nu au nici hartie si pixuri.Sa mai puna si ei din buzunarele lor doldora ca au de unde(din banii nostri care-i varsam la stat)Ma tot intreb se simt fericiti cu atatea bani ?Se gandesc cand dau verdict nefavorabil unui pensionar care isi cauta dreptul in instanta pentru o suma mica si care mai traieste 1 sau 2 ani? "ei isi voteaza intr_o singura zi mii de lei avand in vedere si pensiile si pe amaratii de pensionari ii poarta ani de zile poate mor>
  • 0 (2 voturi)    
    fraieri (Miercuri, 13 mai 2009, 20:10)

    adina [anonim]

    N-as da niciun banut pentru consumabilele din instanta, Trebuie sa fii cam prost sa faci asta, ca oricum n-o sa multumesti pe nimeni. Nu moare nimeni daca nu-si primeste la timp o hotarare judecatoreasca. Sa se multumeasca cu mijloacele care sunt. Procurorii astia sunt niste fraieri pana la urma.
  • -1 (1 vot)    
    Propunere (Miercuri, 13 mai 2009, 23:26)

    Cel ce mai spera inca [anonim]

    Judecatorilor,procurorilor si militienilor sa le fie confiscate toate averile si lor si rudelor lor pana la Burebista si daca dovedesc ca le-au obtinut legal sa le fie returnate. Ar trebui dati afara pana la ultimul si adusi oameni competenti din UE care impreuna cu traducatori ca lumea ar face o treaba mult mai buna
  • +1 (1 vot)    
    Pentru cine este interesat (Joi, 14 mai 2009, 1:43)

    Melisa [anonim]

    Dragii mei, din ce-am citit pana acum, incep sa ma gandesc foarte serios daca eu fac parte din poporul asta. Se presupune ca persoane care citesc vfrecvent astfel de site-uri au un anumit nivel de cultura si educatie (nu sunt acelasi lucru) si au ajuns la o varsta la care li se poate pretinde daca nu un inceput de intelepciune, atunci macar o logica realista si corecta, lipsita de frustrari.
    Cu exceptia a doua persoane, din restul discutiei nu percep decat o furie proletara indreptata impotriva unui balaur care suge sangele poporului onest platitor de taxe, ceva de genul asta.
    Totusi, ca fapt divers, as vrea sa stiu cam cati dintre cei care spumega pe aici si-au dat minimul interes si s-au documentat, sa afle cam cat are salariul (cu sporuri cu tot) un jude de la judecatorie, apoi unul de la tribunal si asa mai departe. Cine si-a rupt 20 de minute din timpul de platit taxe pentru a cauta legile ce reglemenetaza salarizarea magistratilor?Nu de pe la vecini/colegi/rude, nu de prin tabloide sau talk-show-uri populiste, ci din legea propriu-zisa. Dupa cum vad nimeni, pentru ca altfel nu s-ar vehicula sumele exorbitante de aici.
    Cata vreme nu invatam sa gandim cu propriul cap, nu avem niciun drept sa aratam cu degetul in ograda altuia. Nu-mi trebuie raspunsuri la intrebarile de mai sus, imi este suficient daca vi-l dati voua insiva.
    Poate ca lucrurile nu stau chiar roz, dar intotdeauna vor iesi in fata cele rele in domeniul justitiei, oricat de putine ar fi, pentru ca asta vinde ziarul/emisiunea. Niciodata nu vor fi toti cetatenii multumiti, pentru ca intr-un proces (mai putin in penal) o parte pierde, iar cealalta castiga. Este totusi oarecum arogant sa combati zeci de ani de tocit creierii pe mii de pagini de carte cu argumente de genul "e prost/corupt judecatorul".
    In cele din urma, s-a reglementat procedura medierii. O recomand calduros, pentru cei dezamagiti de sistemul judiciar. Dar si aceea e contra cost, usturator chiar.
    • +1 (1 vot)    
      mde (Joi, 14 mai 2009, 12:47)

      W [anonim] i-a raspuns lui Melisa

      nu-ti bate capul.... prosti da' multi
  • 0 (0 voturi)    
    Narod pe ruseste inseamna popor (Vineri, 15 mai 2009, 0:29)

    Adrian [anonim]

    Iar comentarile la articolul asta demonstreaza ca poporul asta, atat de mandru de desteptaciunea sa , este de fapt cea mai mare adunatura de narozi de pe fata planetei asteia. Exceptand comentariul Melisei si inca vreo 3-4, restul nu sunt decat niste ineptii preluate din presa fara macar o secunde de filtrare prin chestia aia de pe gat.
    Daca s-ar folosicreierul, s-ar putea descoperi ca toata chestia asta cu salarile nu este decat o diversiune, pentru a distrage atentia de la adevarata problema. Adevarata problema este cota unica de impozitare. Guvernul nu poate strange destui bani din impozitele pe care le are asa ca da vina pe salarile magistratilor si armatei si politie, pentru ca domnii guvernanti si parlamentari nu vor sa introduca impozitare proportionala cu veniturile (asa cum este in SUA, Germania, Franta, Suedia, Marea Britanie si restul tarilor dezvoltate). Pai nu va imaginati ce ar insemna pentru domnii Boc si Geona si Tariceanu sa plateasca 40% impozit inloc de 16%?
    Lipsa banilor la buget, pentru profi si medici, nu este din cauza ca vreo 100 magistrati, politisti si generali din fruntea ierarhilor lor au salarii mari, ci din cauza ca unor "afaceristi" ca Becali, Tariceanu si mai tuturor li se permit venituri uriase, pe care apoi le cheltuiesc inutil, cu asa zise "investitii imobiliare" , fara sa investeasca in ceva util economiei romanesti cum ar fi industria, ifrastructura, tehnologie, cercetare si dezvoltare, invatamant . Impozitarea proportionala iar impiedica sa-si faca averile pe spatele tinerilor care vor sa-si cumpere o casa si i-ar forta sa ajute economia pe care o jefuiesc.
  • 0 (0 voturi)    
    popor anormal (Duminică, 17 mai 2009, 22:01)

    anonim [anonim]

    Chiar nimeni nu vede ca improasca cu noroi o categorie respectabila in stat? Chiar nimeni nu mai vede cate facilitati au paralamentarii, toti politicienii de care nu se atinge nimeni pentru ca e mare coruptia de sus? Cei mai bogati sunt politicienii- chiar nu vede nimeni? Ce averi fac primarii - peste noapte , functionari de primarii, parlamentari, senatori, toata ``gasca`` de unsi ai politicii de la guvernare si ai lor? Nu vedeti cat se lupta toti sa devina parmanetari, membrii in guvern, primari, senatori? Cat trag cu dintii de aceste posturi? Ati vazut cate isi permite un parlamentar? Se poate compara cu alta categorie sociala? Nu cred. De la operatii estetice de mii de euro, la tot ce se poate mai scump si fitos. Asa ca nu mai flecariti de altii care sunt scosi in fata sa acopere faradelegile lor, ale politicienilor. Care dau examene ( nu se poate ca toti ajunsi in functie de magistrat sa aiba pile!), invata si se chinuie sa aplice cat de cat corect legi strambe votate de parlamentari ca sa le mearga lor afacerile. Uitati-va la cine va conduce , analfabeti, tupeisti, afaceristi, escroci. Daca ii preferati, sunteti ca ei!!!! Fiti de acord cu ei, ca o sa va ia si pielea de pe spate zambind si spunand ca o sa va fie mai bine fara!!