Numere de inmatriculare cu trei cifre la masinile din Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 21:35 Actualitate | Esenţial

Directia Regim Permise si Inmatriculari a anuntat marti ca vor fi atribuite numere de inmatriculare formate din trei cifre pentru autoturismele din Capitala, intrucat actualele numere, cu doua cifre, sunt aproape epuizate. Noile placute de inmatriculare se vor elibera in cel mult trei luni.

Potrivit chestorului Marian Tutilescu, sunt peste 1.250.000 de autovehicule inmatriculate in Capitala, Serviciul de Inmatriculari Bucuresti avand in prezent la dispozitie 155.000 de combinatii posibile pentru numerele cu doua cifre.

Noul sistem va fi implementat doar in Bucuresti, nu si in celelalte judete, inclusiv Ilfov.

Mai mult, Directia Regim Permise si Inmatriculari va introduce noi elemente de siguranta la chitantele pentru plata taxei de poluare, pentru a reduce numarul mare de documente falsificate. Anul trecut si in trimestrul I al acestui an, au fost depistate 665 cazuri de falsificare a taxei de poluare, cu un prejudiciu estimat de peste sase milioane de lei.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

19169 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Cum oare? (Marţi, 12 mai 2009, 22:56)

    stefan [anonim]

    SUnt 26 de litere in alfabet. Cum avem 3 litere, deci pentru 01-B-xxx, avem 76000 de numere. Cum putem avea pina la 99-B, deci se sare de 7 500 000 de autovehicule ce pot fi inmatriculate.
    Deci e o mare minciuna.
    Mai mergeti pe la scoala si terminati macar primele 10 clase de liceu. Combinatorica se face in clasa a X-a.
    • +4 (6 voturi)    
      Inmultire (Miercuri, 13 mai 2009, 0:21)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Sunt 25 de litere, Q nu se foloseste la numere de masini, dupa cate stiu io.
      Deci 25 x 25 x 25 x 99 = 1.546.875 numere posibile.

      Comentariul meu se opreste aici, nu vreau sa vorbesc urat.
      • -3 (3 voturi)    
        Numere, si nu litere (Miercuri, 13 mai 2009, 10:38)

        123...789 [anonim] i-a raspuns lui Horia

        Articolul se refera la NUMERE sau CIFRE ( de la 0 la 9) si nu la litere. Adica vor sa introduca placute de inmatriculare cu 3 cifre pe ele: "a anuntat marti ca vor fi atribuite numere de inmatriculare formate din trei cifre pentru autoturismele din Capitala, intrucat actualele numere, cu doua cifre, sunt aproape epuizate. "
        Adica, un nr. care e acum: B-10-ABC
        va deveni: B-100-ABC

        Chiar nu observa nimeni asta?
    • +3 (5 voturi)    
      Uite asa! (Miercuri, 13 mai 2009, 0:35)

      Made in China [anonim] i-a raspuns lui stefan

      25 de litere (q nu e utilizat)

      Deci 99*25*25*25 = 1.546.875 minus:
      - literele i si o nu pot fi pe prima pozitie
      - unele combinatii sunt interzise
    • +1 (3 voturi)    
      chiar asa! (Miercuri, 13 mai 2009, 0:46)

      alexe [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Inainte sa te spargi cu caramida in piept ne spui si noua cum ai ajuns la minunatul rezultat ? intr-adevar sunt 26 de litere, dar dupa ce scazi una (anume Q) rezulta : 25 ^ 3 = 15 625. Mai departe, inmultit cu 99 rezulta 1 546 875. Aceasta fara sa scadem combinatiile interzise care incep cu 'I' sau 'O'. Semnat cu dedicatie: B-01-BOU.
      • +2 (2 voturi)    
        mai degraba (Miercuri, 13 mai 2009, 12:01)

        viomobil [utilizator] i-a raspuns lui alexe

        B-01-LOR
  • -2 (2 voturi)    
    3 cifre (Marţi, 12 mai 2009, 23:33)

    georgeB- [anonim]

    sper ca nu le-a dat prin cap sa le schimbe si pe cele actuale...adica daca am nr B-44-XYZ sa trebuiasca sa schimb placuta actuala alta B-044-XYZ
  • +3 (3 voturi)    
    exact asa (Miercuri, 13 mai 2009, 0:31)

    nu stefan [anonim]

    26 la puterea a 3-a este
    26*26*26=17576 << 76000

    17576 * 99 = 1740024 << 750000

    dar intrucat numerele de inmatriculare folosesc doar 25 de litere numarul se schimba in
    25*25*25*99=1546875

    daca mai scoti si numerele de cocalari gen POL MAI SRI WM* ETC
    deja te apropi de limita...
  • +1 (3 voturi)    
    matematica, bat-o vina (Miercuri, 13 mai 2009, 9:04)

    binomul lui newton [anonim]

    Pentru toti confratii de mai sus, ar fi interesant sa puna mana pe o carte de algebra de clasa a 10 si sa vada formula aranjamentelor de 25 luate cate 3. Adevarul e dincolo de voi.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 13 mai 2009, 9:52)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui binomul lui newton

      Mai nasol e ca au dat-o si in scris si se mai bat si cu pumnul in piept.
      E imposibil sa nu-ti placa tara asta, doar aduna cei mai inteligenti oameni de pe fata pamantului.
      Ha,ha,ha!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Practica, bat-o vina ! (Miercuri, 13 mai 2009, 10:22)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui binomul lui newton

      Matematic, poate ai dreptate, nici nu m-am obosit sa verific... In practica poti constata ca matematica nu se poate aplica chiar "ad literam".

      Sa mergem la un exemplu simplu, cu aranjamente de 3:
      din literele A, B si C se pot obtine:
      ABC
      ACB
      BCA
      BAC
      CAB
      CBA

      Dar ce te faci daca cele 3 litere sunt A, A, A?
      Pui B-01-AAA pe 6 masini, doar pentru ca asa spune matematica ?! De-aia nu ies decat 25^3*99 combinatii posibile, din care se mai scad si cele interzise.

      Crede in puterea democratiei de pe forum si accepta ca majoritatea este cel mai aproape de adevar.

      Iar adevarul este prea jos ca sa-l vezi din sferele inalte ale teoriei matematice...
      • +1 (3 voturi)    
        formula aranjamente (Miercuri, 13 mai 2009, 11:04)

        binomul lui newton [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Aranjamente de n luate cate k = n! /(n-k)! unde n! = n x (n-1) x (n-2) .... x 3 x 2 x 1

        In cazul tau n = k =3, A(3)(3) = 3!/0! = (1 x 2 x 3) = 6.

        Intr-o tara in care se joaca pe rupte la 6 din 49 ma astept ca multa lume sa cunoasca si sa inteleaga formulele combinarilor, aranjamentelor si permutarilor. Totusi, am pretentii :).

        Poate ajuta asta pe viitorii milionari in euro, castigatori la loto: http://www.mateonline.net/algebra_combinatorica.htm
        • -1 (1 vot)    
          6 din 49 (Miercuri, 13 mai 2009, 12:40)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui binomul lui newton

          La nr de inmatriculare poti avea doar, ci si AAA, AAB, ABB... Deci 25*25*25. Degeaba pui formule care sunt corecte, dar pt a calcula altceva.
    • +1 (1 vot)    
      RE: matematica, bat-o vina (Miercuri, 13 mai 2009, 10:30)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui binomul lui newton

      Aceeasi litera poate fi si pe 2 sau 3 pozitii, nu numai pe una.
  • +1 (3 voturi)    
    uite olimpicii romaniei unde erau (Miercuri, 13 mai 2009, 10:34)

    abramburel [anonim]

    Ma bucur sa vad ca matematica este un hobby pentru tot romanul. Si ca cititorii hotnews sunt atat de priceputi si dornici sa ii invete si pe altii. Glumesc.
    Inainte sa dati copy/paste la ce a debitat autorul inmultirii magice din al 2-lea comentariu mergeti in camera copiilor si imprumutati un pic manualul de matematica.
  • 0 (2 voturi)    
    rezolvare problema gimnaziu (Miercuri, 13 mai 2009, 11:18)

    binomul lui newton [anonim]

    Raspuns final:

    nr.total.posibil.numere.inmatriculare = 23 x 24 x 25 x 99 din care se scad combinatiile obscene, si pe care il inmultim cu 2 pentru ca avem numere si in spate si in fata.

    Cine pariaza pe mine? am cota mica, ca-s minoritar :)
    • 0 (2 voturi)    
      Nu pariez.... (Miercuri, 13 mai 2009, 11:32)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui binomul lui newton

      25x25x25x99 minus combinatii interzise este raspunsul corect, altfel nu ar exista combinatii de tipul TTT pentru ca dupa formula ta literele nu se pot repeta pe pozitii diferite. Mai cugeta putin...
    • 0 (0 voturi)    
      matematica pentru sugari (Miercuri, 13 mai 2009, 12:19)

      viomobil [utilizator] i-a raspuns lui binomul lui newton

      hai ca pariez eu :)
    • -1 (1 vot)    
      Eu pariez (Miercuri, 13 mai 2009, 12:42)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui binomul lui newton

      ca n-ai terminat gimnaziul.
      ar fi fost 23*24*25 daca literele ar fi fost unice (adica AAB sau CCC n-ar putea exista).
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns final 2 (Miercuri, 13 mai 2009, 12:51)

      cristik [anonim] i-a raspuns lui binomul lui newton

      E exact ca la numerele zecimale, doar ca in loc de 10 cifre avem 25. Din 10 cifre rezulta 1000 de numere de 3 cifre, in cazul literelor sunt 25x25x25 combinatii posibile. Combinatorica nu-si are locul aici...
      • +1 (1 vot)    
        Ce poate fi mai clar de atat ?! (Miercuri, 13 mai 2009, 14:21)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui cristik

        Felicitari pentru comparatie ! Poate asa se inchide polemica asta fara sens in care se incearca invingerea logicii cu ajutorul matematicii...
        • 0 (0 voturi)    
          Traiasca prostia! (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:08)

          McCIUKEN [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          De ce e logic??? Ca asa spui tu? Fara matematica nu exista logica. Prostule! Daca faceai clasa a 10-a stiai. LOGICA este:

          B 01 AAA
          B 02 AAA B 03 AAA, pana la 99
          B 01 AAB

          B 01 AAC

          ......

          ......

          B 01 ABA

          B 01 ABB

          B 01 ABC

          .....

          B 01 ACA

          B 01 ACB

          Pe prima pozitie pot fi 23 de litere pt ca nu se poate I sau O, pe a doua pozitie 25 de litere si pe a 3-a pozitie tot 25. Daca matematica nu e logica pentru capul tau, nu te lua la tranta cu ea. INCULTULE! Interneaza-te, cere ajutor. Raspunsul este 10x10=100 (de la cifre) fara combinatia 00 raman 99 LOGIC.

          99x23x25x25=1423125 de combinatii posibile, din care se scad alea obscene si POL si MAI si ce mai vreti.
      • 0 (0 voturi)    
        cls a 10-a (Marţi, 30 martie 2010, 20:55)

        marcel [anonim] i-a raspuns lui cristik

        nu zici bine:))....

        ii foarte aiurea....mai mergi pe la skl...ca shi cum as zice ca.. : 2 la a 2-a egal cu 2+2....nuh?.... si dupa regula ta....atunci 4 la a 2-a ar fi egal cu 4+2...nu:)?/:)cineva....o zis bine..aia cu 23*24*25*99..
  • -2 (2 voturi)    
    Rationament (Miercuri, 13 mai 2009, 11:48)

    dan barbilian [anonim]

    Metoda babeasca, ca am uitat combinatorica. Daca luam grupul ABC, avem urmatoarele variante: ABC, ACB, BCA, BAC, CAB, CBA, pentru litere distincte, respectiv, AAB, AAC, ABA, ACA, BAA, CAA, pentru grupul in care se apare AA (idem pentru BB si CC) si AAA, BBB, si CCC. In total 27 variante posibile. Daca luam in calcul grupul ABCD, disting 4 grupe principale (ABC, BCD, ACD si ABD), fiecare dintre ele cu 27 variante posibile. Daca rationamentul meu e corect, prin extindere vom ajunge pentru 25 de litere la un numar de genul 27 ridicat la puterea a 25-a. Introdusa suma (27 la puterea i, cu i=4...25) intr-un formular excel si inmultit cu 99 de numere, mi-a dat un numar echivalent cu 62 inmultit cu 10 la puterea a 36-a. Din astea se scad numerele dedicate, si tot mai raman cateva...
    • 0 (0 voturi)    
      excel - ultima reduta a matematicii (Miercuri, 13 mai 2009, 12:35)

      newton-ul damboviteanul [anonim] i-a raspuns lui dan barbilian

      Daca pe vremea lui Dan Barbilian exista excel, vai de capul nostru unde eram acum.

      Recomand o refacere a rationamentului.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu cititi titlul? (Miercuri, 13 mai 2009, 16:48)

    simona [anonim]

    se schimba cifrele (3 in loc de 2) la numerele de inmatriculare si nu literele.
    degeaba faceti calcule pt litere
    • 0 (0 voturi)    
      Exemplul clasic... (Miercuri, 13 mai 2009, 17:18)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui simona

      ... pentru vorba aia:"Un nebun arunca o piatra in balta/ Si zece cuminti se chinuie sa o scoata."

      Primul comentariu contine o prostie, cum ca ar fi 7,5 milioane combinatii posibile si nu e nevoie de 3 cifre in numerele de inmatriculare. Si de aici...
  • 0 (0 voturi)    
    oricate combinatii am avea (Miercuri, 13 mai 2009, 17:02)

    me [anonim]

    ramane o problema de baza. cand le-au facut nu s-au gandit ca se vor termina intr-o zi ? ca sunt 1.5 milioane de combinatii (±x%) nu se stia ? nu este o cifra chiar atat de mare si se putea banui ca se va ajunge la ea la un moment dat. din cate stiu la toate seriile se alege combinatia intre un numar maxim de permutari posibile si numarul minim acceptat pentru tinut minte (daca ai avea un numar de 12 caractere alfanumerice ar trebui sa iti tatuezi numarul.

    avem inca o mostra crasa a capacitatii limitate de a face un plan pe termen lung. sau o smecherie de a mai o pune de o licitatie

    (sa va mai dau ceva de analizat) stiti de cate ori s-au schimbat uniformele politistilor pana acum in Romania din 89 ?

    cam de 10 ori . cum fiecare are nevoie de cel putin doua tinute .... faceti calculul...

    la cat mai multe numere
  • 0 (0 voturi)    
    cui foloseste? (Joi, 28 mai 2009, 16:26)

    IAI [anonim]

    de ce nu luati de buna ce va spune politia si anume ca mai sant 155 000 de nr disponibile? cui ii pasa? doar asa, unii mor de grija altora...
  • 0 (0 voturi)    
    incerc si eu, mai bine mai tarziu... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 2:02)

    Isoscel [utilizator]

    C(25,3) = 25!/3!*22! = 2300 combinatii de 3 litere care nu se repeta. Fiecare combinatie este numarata o singura data (de tip ABC). Pt fiecare combinatie de tip ABC putem realiza ABC, ACB ... CBA = 6 variante. Astfel, din 25 de litere care nu se repeta obtinem 2300 * 6 = 13.800 variante.

    La ele se adauga cele cu dubluri si triplete (de tip AAX, AXA, XAA, AAA): pt A avem AAX = 24, AXA = 24, XAA = 24, AAA = 1, deci pentru A avem in total 73. Pentru A-Z avem deci 73*25 = 1825.

    Astfel, in total, din 25 de litere luate cate 3, in orice ordine si cu repetari putem obtine 13.800 + 1.825 = 15.625 de variante. Dintre acestea 23/25 nu incep cu I sau O, asa ca solutia este 15.625 * 23/25 = 14.375.

    Nu am scazut combinatii interzise (vulgare) pentru ca nu stiu regula. Am vazut unele destul de vulgare in uz. Iar MAI, POL exista si se pun, chiar daca nu poate Dl de mai sus sa-si inmatriculeze masina asa.
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Marţi, 5 ianuarie 2010, 11:12)

      Isoscel [utilizator] i-a raspuns lui Isoscel

      La fiecare se adauga numere de la 1 la 99, deci nr total de variante este 14.375 * 99 = 1.423.125
  • +1 (1 vot)    
    adevarul e undeva la mijloc (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 22:28)

    baiatu de la udriste [anonim]

    abc = permutari de 3 = 3! = 6 abc, acb, bac, bca,cab, cba,
    abc = aranjamente de 3 luate cate 2 = 3!/(3-2)! = 6 ab, ac, ba, bc, ca, cb,
    abc = aranjamente de 3 luate cate 3 = 3!/(3-3)! = 6 abc, acb, bac, bca,cab, cba,
    abc = combinatii de 3 luate cate 2 = 3!/2!(3-2)! = 3 ab, ac, bc,
    abc = aranjamente cu repetitie = 3*3*3 = 27 aaa,aab,aac,aba,abb,abc,aca,acb,acc,
    baa,bab,bac,bba,bbb,bbc,bca,bcb,bcc,
    caa,cab,cac,cba,cbb,cbc,cca,ccb,ccc,
    deci:
    pentru, «a,b,c,d,e,f,g,h,j,k,l,m,n,p,r,s,t,u,v,w,x,y,z»....(23 litere) avem;
    permutari = 23 de variante de ordonare a celor
    23 de litere=23!=25852016738884976640000 variante.
    pentru, a,b,c,d,e,f,g,h,j,k,l,m,n,p,r,s,t,u,v,w,x,y,z....(23 litere) avem;
    aranjamente de 23 luate cate 3 =
    =23!/(23-3)!=25.852.016.738.884.976.640.000/2.432.902.008.176.640.000=10.626 variante
    Combinatii 23 luate cate 3 =
    = 23!/3!(23-3)!= 25.852.016.738.884.976.640.000/6*2.432.902.008.176.640.000=1.518 variante
    abc...z = aranjamente cu repetitie = 23*23*23 = 12.167 variante * 99= 1.204.533
    din care, scadeti ce vreti voi……
    ex. daca prima litera din combinatie nu poate sa fie i sau o, = 23*23 *21*99=1.099.791 din care mai scadeti, si cele in care se alatura « ii » sau « oo », de asemenea interzise, la fel ca si combinatii de genul « mui, coi, rom (da da ...rom...e scos) », etc, raman cam 1.098.000*43(judete+mun.B)=47.214.000 variante
    deci la o populatie de 21 de milioane putem avea 47 de milioane de vehicule inmatriculate…..ha, ha , ha…..
    patru vehicule pe cap de locuitor…… in tarile dezvoltate se tinde la un vehicul la 2 locuitori.
    Rationamentul e totusi fals, pentru ca distribuirea vehiculelor pe judete, nu e uniforma, Municipiul B avand aproximativ 1/4 din vehiculele inmatriculate in RO datorita faptului ca firmele de leasing, majoritatea, isi au sediul in capitala, si alte m