Camera Deputatilor: Pasaportul biometric va costa 290 lei, cel simplu temporar 96 lei

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 20:12 Actualitate | Esenţial

Deputatii din comisiile care dezbat OUG privind introducerea pasapoartelor electronice au decis, marti, ca pasaportul biometric va costa 290 lei, in timp ce pasaportul simplu temporar va putea fi achizitionat cu 96 lei. Deputatii au adoptat marti mai multe amendamente la actul normativ, a anuntat Costica Canacheu (PD-L).

Canacheu a precizat ca proiectul ofera optiunea folosirii pasaportului simplu temporar, pentru care s-a stabilit o valabilitate de 12 luni. "Pasaportul temporar poate fi reinnoit ori de cite ori cetateanul doreste", a spus Canacheu.

"De retinut ca prin tratatele pe care statul nostru le-a semnat prin aderarea la UE, prin tratatele internationale la care suntem parte, in UE vom circula cu cartea de identitate care si ea va fi electronica, incepand din 2011. In UE nu vom avea nevoie de pasaport. In afara UE vom circula cu pasapoartele electronice sau cu cel simplu temporar. Cetatenii pot opta.", a afirmat politicianul democrat-liberal.

Canacheu a afirmat ca Imprimeria Nationala a anuntat lansarea licitatiei pentru achizitionarea echipamentelor necesare asigurarii securitatii datelor personale.

Democrat-liberalul a adaugat ca nu se va constitui o baza de date cu amprentele de la cele doua degete de la maini, element ce va fi introdus in noile pasapoarte. "Aceste amprente sunt in sistemul informatic al centrului doar pe durata emiterii pasaportului si dupa aceea sunt sterse. De asemenea, amprentele nu sunt preluate de sistemul criminalistic", a spus politicianul.

Proiectul va intra in dezbaterea plenului Camerei Deputatilor, care este for decizional. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2330 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Drepturi si Obligatii (Marţi, 12 mai 2009, 21:06)

    x [anonim]

    Cred ca o parte din "drepturile omului" sunt intelese prea extins.
    Daca tot ne caznim (si pe BANI GREI) sa ne amprentam, de ce sa renuntam la amprente?
    Cine e cinstit nu are de ce se teme.
    Cred ca tzipa mai tare cine are de ascuns ceva.
    Sa vedem cine tzipa!
    • +2 (4 voturi)    
      Logica expirata (Marţi, 12 mai 2009, 21:33)

      y [anonim] i-a raspuns lui x

      Spui: "Cine e cinstit nu are de ce se teme"
      Sunt o multime de informatii despre tine pe care ai dori sa nu le afle toata lumea. De exemplu, ti-ai dori ca seful sa afle conversatiile pe care le ai cu iubitul/iubita? Ti-ai dori ca soacra sa afle ce marca la chiloti porti? Ti-a dori ca soferul de autobuz sa stie unde mergi si de ce? etc, etc. Similar, nu stiu de ce mi-as dori ca amprentele sa fie cunoscute de politie fara sa fi facut nimic.

      Apoi, au oprit amprentele sau camerele de supraveghere cu ceva atentatul recent sinucigas asupra reginei Olandei? Sunt semne ca toate aceste masuri nu imbunatatesc securitatea dar micsoreaza intimitatea.
      • +3 (3 voturi)    
        Vrem nu vrem ... (Miercuri, 13 mai 2009, 1:09)

        x [anonim] i-a raspuns lui y

        Chiar daca nu toti vor, multe se vor face faca sa le dorim:
        - intrarea in N baze de date (uneori ne "baga" altii, alteori ne bagam singuri);
        - camerele de luat vederi din magazine, intersectii, gari (de ori fel);
        - telefoanele moleculare = ni se poate urmari traseul;
        - de ascultat ... nici nu ma mai gindesc citi o pot face.

        Mi-am spus o parere.
        "Miine" sa fie o zi un pic mai buna decit cea de azi!
      • 0 (0 voturi)    
        De ce fatalism? (Miercuri, 13 mai 2009, 2:48)

        y [anonim] i-a raspuns lui y

        Spui: "Vrem nu vrem"

        Apreciez onestitatea dar fara sa aduci nici un argument, adopti o atitudine fatalista. Nu stiu de ce. Daca ne bagam singuri, si in urma unei analize rationale ne dam seama ca nu ar trebui sa ne bagam, nu vad de ce nu am face-o.
        • +2 (2 voturi)    
          Alte pareri (Miercuri, 13 mai 2009, 9:55)

          JG [utilizator] i-a raspuns lui y

          Parerea mea:
          Lucrez in IT (din 1976) si am vazut (poate am si facut) atit de multe, ca nu pot fi pesimist-fatalist, ci doar un observator-realist.
          Daca e ghinion sau nu, numai viitorul va arata cine a intuit cararile (meandrele, cum ar zice cucuveaua).
          Oricum, eu nu stiu cum sa utilizez netu' sau molecularu' (si sa beneficiez de toate facilitatile), dar sa ramin "neobservat" (neurmarit!).
          Din pacate, civilizatia presupune, din start, un anume grad de auto-restringere a libertatilor.
          La fel de evident, nici mie nu-mi plac multe din pericolele potentiale (devierile de la "normal") ce ne pasc din super-tehnologizare si din super-informatizare, dar am ales sa nu ma gindesc la ele, in masura in care caile de evitare/contracarare mi se par de neacceptat.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu tzip. Nu trage concluzii! (Marţi, 12 mai 2009, 22:00)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui x

      Ok, eu tzip. De ce crezi ca as avea de ascuns ceva? Nu cumva tocmai tu esti cel care are ceva de ascuns, fortandu-ma pe mine sa fac ceva ce eu nu vreau, insa vrei tu?

      Pana la urma, cine judeca pe altii aplicandu-le propriile sale modele de valori face aceeasi greseala ca si comunistii: "cine nu e cu noi, e impotriva noastra", respectiv: "cine nu e cum zicem noi, e dusmanul nostru si, prin extensie, al tuturor". E primul pas spre totalitarism.

      Libertatea mea e greu de definit la modul absolut, dar cu siguranta libertatea ta se termina acolo unde incepe a mea. Asta trebuie sa fie principiul de baza, pe care insa multi au tendinta sa-l calce in picioare odata ce se vad cu puterea de a lua decizii. Eu nu vreau sa ajung(em) acolo, asa ca tzip - tzip la comentariul tau. Faptul ca n-am nimic de ascuns nu-ti da tie dreptul sa te uiti dupa perdeaua mea.
      • +1 (3 voturi)    
        Pareri si pareri (Miercuri, 13 mai 2009, 1:29)

        x [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        1. Cred ca gindesti despre mine prea complicat:
        <<De ce crezi ca as avea de ascuns ceva? Nu cumva tocmai tu esti cel care are ceva de ascuns, fortandu-ma pe mine sa fac ceva ce eu nu vreau, insa vrei tu?>>
        Mi-am spus doar o parere.
        Oricum, nu ma ocup de lucruri imbirligate (precum citatul tau).
        2. Nu am judecat pe nimeni.
        Repet: mi-am spus doar o parere.
        3. In majoritatea parerilor din comentariile la articol m-am regasit si eu, dar cred ca de unele "erezii" ale celor care ne diriguiesc (direct sau din umbra) nu vom putea "scapa".
        4. Fii linistit!
        N-o sa ma uit dupa nicio perdea.
        (Da' oare ce ascunzi dupa ea?)
    • +1 (1 vot)    
      Si eu tip (Miercuri, 13 mai 2009, 0:24)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui x

      si cazierul mi-i curat!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine e cinstit (Joi, 14 mai 2009, 13:15)

      Cinstit [anonim] i-a raspuns lui x

      are a se teme de cei necinstiti - hoti, excroci, hackeri etc. Bati câmpii.
  • +1 (1 vot)    
    Optiune reala (Marţi, 12 mai 2009, 21:38)

    y [anonim]

    Optiune reala ar insemna valabilitate echivalenta. Nu e logic sa se ofere optiunea pasaportului temporar (deci fara masura securitara a cipului) si in acelasi timp sa fie limitat in timp. Apoi, tot nu e clar la ce ajuta amprentarea. Securitatea documentului e data de criptare, nu de informatia criptata. Oricum s-a vazut ca nu ajuta cu nimic daca individul vrea sa se sinucida (vezi cazul recent cu atentatul la regina Olandei).
  • +1 (1 vot)    
    ei (Marţi, 12 mai 2009, 21:48)

    opiu99ro [utilizator]

    poate nu e ca are cineva ceva de ascuns dar unii tin la integritatea omului si privesc raportul cetatean - stat ca un beneficiu, nu ca o mare favoare :)
  • +1 (1 vot)    
    de pe noi ne intreaba cineva? (Marţi, 12 mai 2009, 22:04)

    john [anonim]

    ne baga astia pe git ca la giscan, si noi inghitim ...
  • +1 (1 vot)    
    Siguranta (Marţi, 12 mai 2009, 23:15)

    parere [anonim]

    Se vorbeste de siguranta acestui nou tip de act... de fapt e unul foarte vulnerabil, informativa
  • +2 (2 voturi)    
    De ce asa de scump??? (Marţi, 12 mai 2009, 23:34)

    Vlad [anonim]

    Un pasaport biometric german costa 59 EUR (245 RON) - exista un motiv pt. care acest pasaport trebuie sa coste in Romania chiar mai mult decat in Germania? De asteptat ar fi ceva mai putin...!!!
  • +3 (3 voturi)    
    jenant (Marţi, 12 mai 2009, 23:55)

    The Saker [utilizator]

    consider ca e o violare flagranta a drepturilor suverane ale unei fiinte umane.
    Sunt stapan pe corpul meu, statul nu are nici un drept sa-mi impuna sa cedez atribute care sunt ale mele si umai ale mele, intime si personale, gen amprenta, scanare iris, etc., mai mult, inmagazinate intr-un chip, pe care sa il poata scana, ca sa nu mai intru in amanunte, cand oricce tablagiu si idiot va avea posibilitatea sa imi citeasca toate datele mele medicale si intime.
    In fine, sunt multe argumente, mi se pare ceva foarte grav. Nici in dictatura comunista nu ni s-a impus asa ceva.
    Asa ca, oameni buni, watch out!
    Daca acesti asa-zisi democrati au inceput deja cu din astea, sincer va zic, din parte lor sa va asteptati la chestii cu muuuult mai grave pe viitor.
    Somnul ratiunii naste monstri!
    Mai tineti minte? Asa scriam pe ziduri in zilele Revolutiei. Se pare ca am uitat cu totii.
  • +3 (3 voturi)    
    elvetia (Marţi, 12 mai 2009, 23:57)

    ts [anonim]

    si inca ma intreb de ce elvetienii au refuzat pasaportul biometric...ca aia nu s cine stie ce mari crestini...
  • +1 (3 voturi)    
    pasapoarte (Miercuri, 13 mai 2009, 7:57)

    midnightk [anonim]

    de aia suntem inca in epoca de piatra mai oameni buni. progresul se face prin tehnologie. dar ce progres vrei sa faci cu babe si barbosi in rochie care tipa in fata patriarhiei ca isi vand sufletu` diavolului daca isi fac pasaport? frate, in uniune nu e nevoie de pasaport. vrei sa te duci in state, aia e...dar cati din cei care i-am vazut batandu-se cu biblia in piept vor pleca in SUA? asa ca..lasati-o mai moale cu aberatiile religioase...pana si Doamne Doamne rade de voi cand va vede asa de prosti. Da, intr-adevar, exista sansa ca pasapoartele biometrice sa nu fie sigure. SI informatia sa fie furata. Dar asta e alta mancare de peste mai oameni buni.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt infractor (Miercuri, 13 mai 2009, 8:22)

    gigi [anonim]

    Si eu tip si nu pentru ca as avea ceva de ascuns. Mie mi-e teama ca datele respective vor putea fi folosite de altii pentru a savarsi infractiuni. Asa cum se intampla foarte frecvent cu cartile de credit, de plida. Asa cum se savarsesc multe infractiuni prin preluarea identitatii altcuiva (s-au scris si carti pe tema asta, si nu de fictiune). Si-atunci, de ce sa le pun la dispozitie ceva ce mi-e extrem de personal: amprenta! De ce nu si o mostra de ADN? Dvs. aveti incredere in faptul ca institutiile statului roman sunt capabile sa securizeze ceva? Sunt incoruptibile, poate?
  • 0 (0 voturi)    
    194 de lei cipu'? Libertatea? (Miercuri, 13 mai 2009, 9:33)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    In conditiile in care un cip costa vreo 19 dolari, se pare ca e iar vorba de o afacere la un curs "bun" de vreo 10 lei pe dolar a unor "baieti destepti".

    Cat despre tratate si restul, ar face bine sa ne mai slabeasca stimabilii: libertatea e individuala si nimeni nu ne-o poate lua pe furis, prin niste hartoage facute pe ascuns de indivizi avizi de putere, petrol etc.

    Daca vor sa rezolve problema terorismului, altfel trebuie procedat.
  • 0 (0 voturi)    
    E riscant (Miercuri, 13 mai 2009, 10:14)

    Razvan [anonim]

    Oare ce se intampla in cazul in care pierzi pasaportul sau iti este furat? cineva s-ar putea da drept tine si ar putea face chestii nasoale.

    OK, poti sa zici ca ai grija de acte, le pastrezi, dar se mai intampla sa le pierzi, unii oameni sunt mai putin atenti etc deci nu e ceva imposibil si in cazul respectiv consecintele ar putea fi destul de grave.
    • 0 (0 voturi)    
      Aici e avantajul ! (Miercuri, 13 mai 2009, 11:00)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      Daca pierzi un document fara cip, acesta poate fi falsificat - mai mult sau mai putin vizibil - si poate fi folosit de o alta persoana care sa preia o identitate falsa pentru a lua-spre exemplu-un credit de la o banca.
      Un document cu cip NU MAI POATE FI FALSIFICAT pentru ca dupa ce se scriu datele titularului in cip, se distrug caile de acces pentru scriere/modificare si acesta poate fi DOAR CITIT ! In felul asta, la orice verificare se va vedea ca este o poza pe document si alta in cip.
      Chiar credeti ca acest cip a fost inclus in documente doar ca sa le faca mai scumpe ?
      Sau poate autoritatile nu au fost destul de explicite cu privire la avantajele acestui pasaport si asa au aparut protestele ...
      • 0 (0 voturi)    
        Da cip-ul poate fi CITIT (Joi, 14 mai 2009, 13:19)

        Da [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        si apoi CLONAT !!! Doar faci pe prostul sau chiar esti?
  • 0 (0 voturi)    
    Aprentele nu sunt stocate? (Miercuri, 13 mai 2009, 10:22)

    Esuatul Debusolat [anonim]

    Ceva nu se leaga. Daca amprentele nu sunt stocate in nici o baza nationala atunci de ce le mai vor? Ca doar nu ca sa le puna pe un cip si apoi sa uite de ele. Si cu pasapoartele expirate ce facem? Ca pe cipul aflat in ele sunt datele noastre si nu putem sa-l aruncam la gunoi. Il predam la stat inapoi cand il luam pe ala nou?
    • 0 (0 voturi)    
      E prea simplu, de-aia pare ca nu se leaga (Miercuri, 13 mai 2009, 11:17)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Esuatul Debusolat

      Cand vrei sa intri intr-o tara, la frontiera pui un deget pe un cititor de amprente si un program citeste in acelasi timp amprentele din cip si le compara. La fel si cu fotografia, se afiseaza pe un ecran poza din cip pentru ca politistul sa o compare cu cea din document si cu persoana.
      In acest fel, americanul, mexicanul, japonezul de la frontiera este sigur ca persoana din fata lui este chiar cea careia i s-a emis pasaportul in Romania si documentul nu a fost falsificat.

      Daca expira pasaportul, cipul poate fi distrus prin simpla presare cu varful cutitului (se poate vedea unde este in document).
      • 0 (0 voturi)    
        Si daca ma scaneaza... (Miercuri, 13 mai 2009, 12:43)

        me [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Daca ma scaneaza la frontiera nu inseamna ca-mi poate stoca/fura amprenta? Poate legea in tara respectiva e alta decat la noi, de ex.
        In plus, din moment ce amprenta mea e in cipul pasaportului care am vazut ca poate fi citit cu usurinta de oricine in cazul in care l-as pierde, nu mi s-ar putea inscena o crima, ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Nejustificat (Miercuri, 13 mai 2009, 12:58)

    y [anonim]

    Oricum o dai amprentarea nu se justifica. Securitatea documentului e data de criptare nu de continut. Apoi oricum o dai nu era necesar cipul RFID: Daca tot numai la granita cica se vor a fi citite si se apropie documentul de cititor, nu e nevoie de citire de la distanta care introduce toate problemle legate de pierderea datelor.

    Ma mira servilismul unora care nu vad nici deschiderea unei cutii a pandorei in ce priveste introducerea tehnologiei RFID (vezi planurile pt internetul lucrurilor) nici pretul exorbitant, nici faptul ca sunt amprentati fara sa fi facut nimic.

    Oricum, insistenta de a baga pe gat documente electronice(pasap temporar nu e optiune reala iar cartea de identitate e obligatorie din 2001) va face rau in ultima instanta industriei.
    • 0 (0 voturi)    
      Securitatea documentelor... (Miercuri, 13 mai 2009, 14:47)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui y

      ... este una si securitatea continutului este alta.

      Datele vizibile din document pot fi falsificate. Inca nu s-a inventat documentul tiparit protejat 100% impotriva falsificarii.

      Pentru a proteja titularul de necazuri, cip-ul contine o copie a datelor tiparite si in plus amprentele, la care nu au acces decat autoritatile indreptatite.

      Accesul la cip nu se face batand din palme, exista chei private si alte mijloace de a preintampina citirea neautorizata a datelor.

      Tehnologia RFID este potrivita pentru pasapoarte pentru ca nu implica si contacte fizice (ca la cardurile cu cip), care se pot deteriora in cei 10 ani de valabilitate.

      Astept cu mare interes prima demostratie de acces la datele din cip, facuta de unul din miile de "minitehnicus" care-si dau cu parerea pe forumuri si in pietele publice, despre cat de usor ne vor fi furate datele din pasaport...
      • 0 (0 voturi)    
        Problemele raman (Miercuri, 13 mai 2009, 16:37)

        y [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Atitudinea aroganta a comerciantilor RFID (vezi apelative gen "minitehnicus" precum si cea a unora din media) menita sa intimideze trebuie depasita.

        Exista suficiente argumente pentru a pune sub semnul intrebarii introducerea RFID in documentele personale mai ales cand se face pe banii nostrii, cu potential impotriva datelor noastre personale.

        2. Exista demonstratii care au aratat slabiciunea unor documente cu cip RFID (search youtube).

        3. Exista recomandari ale comisiei europene care atrag atentia asupra pericolelor RFID.

        4. Daca deteriorarea documentului este o preocupare, atunci cu siguranta ca in 10 ani hartia documentului se va deteriora mai mult decat cipul cu contact.

        5. Spui: "Pentru a proteja titularul de necazuri, cip-ul contine o copie a datelor tiparite si in plus amprentele, la care nu au acces decat autoritatile indreptatite." Poti explica mai precis ce vrei sa spui? Cum sunt protejat de necazuri? Ce necazuri? Cum contribuie concret amprentarea mea la eliminarea acelor necazuri? Cum sunt protejat efectiv?

        Bagatul pe gat nu va aduce nimanui beneficii. Avand in vedere toate aceste probleme devine din ce in ce mai evident ca aceste masuri sunt luate impotriva oamenilor de interese comerciale si de control asupra individului (cu cat mai multe date despre populatie cu atat mai bine pentru putere).

        Rezistenta e nu numai justificata dar necesara!
        • 0 (0 voturi)    
          Necazuri : (Miercuri, 13 mai 2009, 17:31)

          Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui y

          Insemna
          - cand pierzi pasaportul si cineva il falsifica in zona tiparita, apoi face niste chestii penale si se identifica dand datele tale (sa zicem ca se cazeaza la hotel).
          - cand ti se cam deterioreaza hartia si nu prea se mai cunosc datele (te prinde ploaia sau il uiti in buzunar si-l speli la masina la 25.000 km de tara ta.

          Exemplele pot continua... In aceste cazuri, copia datelor din cip te salveaza de multe explicatii.

          Vrei doar de hartie, poti lua, nu e obligatoriu sa ai cu cip...

          P.S. Eu nu vand dispozitive RFID, dar sunt realist, nu nihilist sau misticist... Si nici nu ma conving facaturile de pe youtube...
          • 0 (0 voturi)    
            Internetul lucrurilor (Miercuri, 13 mai 2009, 21:28)

            y [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            In sfarsit argumente si exemplele ar fi bine sa continue pentru ca din pacate sunt atat de slabe argumentele in raport cu masura introducerii pe scara larga a acestei tehnologii scumpe (pe banii nostrii) incat tot nu se justifica.

            Tot nu e clar de ce trebuie sa fim amprentati pe langa poza, de ce nu pot avea valabilitate echivalenta documentele fara cip, de ce e obligatorie cartela de identitate cu cip din 2011?

            Spui: "Vrei doar de hartie, poti lua, nu e obligatoriu sa ai cu cip" Ok, atunci sa aiba valabilitate similara, nediscriminatorie. Nu e logic sa existe alternativa dar sa fie discriminatorie.

            Spui: "Si nici nu ma conving facaturile de pe youtube" Aici vorbim deja de rea vointa Spargerea documentelor cu tehnologie de la NXP este documentata in nenumarate locuri. Verifica.

            Nu trebuie sa fii misticist ca sa vezi pericolul fata de intimitate si implicit libertate individuala. Citeste despre urmatorii pasi: RFID si Internetul lucrurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Miercuri, 13 mai 2009, 13:50)

    Mihai [anonim]

    De ce Elvetienii au voie si noi nu? (Referendum despre introducerea documentelor biometrice).