Un parc de 3.000 mp din centrul Bucurestiului va fi inlocuit cu Monumentul Holocaustului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2009, 17:06 Actualitate | Esenţial

Actualul parc de linga Primaria Capitalei
Foto: HotNews.ro
Un parc de circa 3.000 de mp, aflat intre strazile Anghel Saligni, Mihai Voda, Brezoianu si Lipscani, langa Primaria Capitalei, va disparea in urmatoarele zile pentru a face loc Monumentului Holocaustului. Primarul General al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat ca cei 32 de copaci de pe spatiul verde nu vor fi taiati, ci vor fi stramutatati in Parcul Izvor, unde vor mai fi plantati inca 130 de arbori.

“Vrem sa producem camp de lucru, constructorul sta sa inceapa, stiti ca proiectul este finantat si va fi realizat de Ministerul Culturii', a declarat Oprescu la ultima sedinta a Consiliului Local.

Diana Culescu, inginer peisagist, spune insa ca arborii sunt sortiti pieirii daca vor fi mutati de la o zi la alta. “Vegetatia matura poate fi stramutata, dar numai dupa o pregatire prealabila care se desfasoara pe parcursul a minim trei ani. Daca-i muti de pe o zi pe alta nu au nici o sansa sa mai traiasca”, spune aceasta.

Schita monumentului
Schita monumentului
Foto: HotNews.ro
In plus, mai multe ONG-uri sustin ca proiectul incalca legea. “Atat Planul Urbanistic Zonal cat si autorizatia de defrisare si autorizatia de constructie, daca vor fi emise, incalca OUG 114/2007, care interzice schimbarea destinatiei spatiilor verzi, reducerea suprafetei ori stramutarea lor. Noi nu ne opunem realizarii monumentului, ci doar locatiei alese, care ar face sa dispara unul din putinele spatii verzi centrale” , a declarat Nicusor Dan, presedintele Asociatiei Salvati Bucurestiul.

Proiectul Monumentul Holocaustului a fost aprobat de Consiliul General al Municipiului Bucuresti pe 29.10.2008. Potrivit presedintelui de sedinta al CGMB, Calin Murg, proiectul  are  aviz de la Agentia de Mediu.

Ansamblul cuprinde cinci constructii: un Memorial, Steaua lui David, Via Dolorosa, Roata Tiganilor si Coloana, inalta de 20 de metri.


Citeste mai multe despre   






















14498 vizualizari

Sunteti de acord cu desfiintarea unui parc din centrul Capitalei pentru a construi un monument?
(Un singur răspuns posibil)
  • Da
  • Nu
  • Nu ma intereseaza


  • +25 (31 voturi)    
    ?????????? (Joi, 7 mai 2009, 17:10)

    LO [anonim]

    "unde beneficiarii monumentului..."
    Genial!
    • +30 (32 voturi)    
      Dupa ce ca si-asa ne sufocam de praf si fum.... (Joi, 7 mai 2009, 18:03)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui LO

      Desteptii din primaria mutileaza orasu asta dupa cum vor dumnealor. Rusine ca ne omorati cu poluarea asta incet dar sigur !!!
      • +17 (21 voturi)    
        Shoric Oparescovici aka Sorin Oprescu (Joi, 7 mai 2009, 20:15)

        Gogu Pintenogu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Primarul fiudegeneral isi trage monument ! Oparescovici , iti iese de un gheseft ? ce mai conteaza pentru tine cativa copaci in oras ? Si ovreii ar trebui sa fie suparati ca ii antagonizezi cu natia romana -in cimitirul ovreiesc nu puteai ridica monumentul ? Goimule..
        • +19 (23 voturi)    
          Sa facem monumente (Vineri, 8 mai 2009, 0:29)

          X [anonim] i-a raspuns lui Gogu Pintenogu

          Eu vreau si monument pentru romanii deportati in Siberia (pe vremea aia erau romani nu "Moldoveni"). Maine depun cerere la primarie si va tin la curent.
          • +9 (9 voturi)    
            Sa le facem mai mici (Vineri, 8 mai 2009, 16:13)

            eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui X

            Eu zic sa le faca mai mici ca sa incapa printre copaci .

            Poate iesim si mai ieftin la bani in cazul asta .
    • +26 (38 voturi)    
      hmm.... (Joi, 7 mai 2009, 18:28)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui LO

      Fiindca ai fost primul care ai comentat ar fi trebuit sa treci peste greseala gramaticala si sa treci direct la subiectul principal... anume acela ca nu este posibil ca noi contribuabilii sa platim pentru asa ceva. Este un monument care nu are nici o treaba cu poporul roman. Protestez vehement pentru acest lucru si as dori ca societatile civile din tara noastra sa faca ceva in legatura cu acest lucru.
      • +19 (23 voturi)    
        si inca ceva... (Joi, 7 mai 2009, 19:33)

        ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        oprescule, esti veriga slaba, iesi afara!
        • +4 (4 voturi)    
          Oprescule , ne-ai trombonit (Sâmbătă, 9 mai 2009, 14:19)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

          Cind oare vom avea oameni capabili sa aleaga soluti de compromis prin care sa impace si capra si varza , fiindca cu lupul te intelegi mai greu si in realitate sunt greu de impacat toti trei chiar daca in poveste exista totusi o solutie ?

          Cind oare vor aparea oamenii care sa isi doresca sa ia decizii in favoarea comunitatii fara a umarii un cistig personal ?

          Cind oare ne vom recistiga mandria nationala si nu ne va mai fi rusine ca suntem romani ?

          Oprescule, cum ai putut sa aprobi o astfel de initiativa care ucide inca un spatiu verde din acest sarman Bucuresti ?
      • -19 (29 voturi)    
        istoria (Joi, 7 mai 2009, 22:07)

        cristi b [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        si eu as fi vrut sa nu avem nici o legatura cu monumentul asta insa noi am facut si pogrom si deportari; e un gest de asumare a istoriei.
        • +20 (26 voturi)    
          De ce sa plang eu mortii altuia? (Joi, 7 mai 2009, 22:44)

          Axul [anonim] i-a raspuns lui cristi b

          Unde sunt monumentele celor 30,000 de romani ucisi de "revolutia" maghiara de la 1848?
          Unde sunt monumentele celor 36,000 de romani morti si disparuti in "retragerea" din Basarabia din 1940?
          Mai mare datorie avem sa ne asumam aceasta istorie, decat pe a celor care ne numesc "gagi" si "goimi".
          • +2 (10 voturi)    
            http://sitadeasa.wordpress.com/2006/11/12/dosare-s (Vineri, 8 mai 2009, 0:03)

            lucaci [anonim] i-a raspuns lui Axul

            un site interesant de tot despre evrei care ar trebui sa faca acest monument in Israelul luat cu japca de la palestinieni
          • 0 (0 voturi)    
            revolutia maghiara (Luni, 7 septembrie 2009, 21:35)

            Doru [anonim] i-a raspuns lui Axul

            Mai, desteptule!
            Revolutia de la 1848 nu a fost "maghiara", precum eronat afirmi.Ai lacune serioase, lergate de acest subiect.
            Si, de altfel, unde este monumentul dedicat ungurilor ucisi bestial, de "fratii" lor romani, la Rosia Montana si imprejurimi?
            Ma uimeste aceasta prostie generalizata, care se revarsa oriunde si oricand este vorba de harnicul, tolerantul, ospitalierul popor roman, care nu s-a deosebit cu nimic de vecinii lui, nici in perioada razboiului si nici dupa.
        • +3 (11 voturi)    
          Vorbeste doar pentru tine (Vineri, 8 mai 2009, 8:42)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui cristi b

          Sunt convins ca la inceputul razboiului s-au facut crime pe criteii etnice dar eu nu am nci o legatura cu ele, nci macar prin rude sau cunoscuti. Asa ca nu noi am facut aceceste crime. Chiar si raportul cominsiei de studiu al holocaustului nu acuza intreg poporul roman. Pe de alta parte sunt de acord cu monumentul care dupa mine ar trebui sa celebreze inclusiv pe evreii cel putin persecutati in perioada comunista despre care nu se spune nimic, nu stiu de ce-sionistii inchisi din acest motiv de exemplu-dar nu sunt de acord cu locatia, nu trebuie distruse putinele spatii verzi ale orasului. Si asa cum au scris si altii, monumentul pentru romanii ucisi pentru ca erau romani unde si cand se va construi?
        • +4 (8 voturi)    
          re: (Vineri, 8 mai 2009, 11:41)

          adib [anonim] i-a raspuns lui cristi b

          Poate tu sau cei apropiati tie au facut pogromuri si deportari. Eu nu am de ce sa ma simt vinovat pentru ceva petrecut acum 60-70 de ani. Daca tu vrei sa-ti asumi acest lucru poti face monumentul la tine in curte.
      • +3 (9 voturi)    
        :)) (Vineri, 8 mai 2009, 9:32)

        bogo [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        nu mai exista societate civila in Romania de ceva vreme..nu le-am mai vazut fatzucile intelectuale de o perioada buna de timp.. sunt si ei probabil consilieri pe undeva
    • +22 (28 voturi)    
      Monumentul lui Menumorut (Joi, 7 mai 2009, 18:32)

      gogu52 [utilizator] i-a raspuns lui LO

      Propun a primaria sa ia in considerare si un Monument al lui Menumorut, poate si Gelu si Vlad. Si, de ce nu Zamloxe si altii care au fost pe aici. Sau un Monument al Rapirii din Serai...

      Adica asta lipsea in Bucuresti? Monumentul holocaustului? N-am nimic cu evreii de nicaieri, dar.... Nu e cazul.
      • +10 (20 voturi)    
        o sa devenim cu totii antisemiti (Joi, 7 mai 2009, 23:27)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui gogu52

        un monument facut deansulea evreii astia nu se mai satura sa faca pe victimele dar cand vine vorba de crime sunt primii sa-i macelareasca pe palestinieni
    • +34 (36 voturi)    
      SFAT (Joi, 7 mai 2009, 18:54)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui LO

      Cei care vor sa protesteze impotriva monumentului ar face bine sa o faca in ideea ca se distruge un spatiu verde. Protestele civice, vegetale si neutre sunt cele mai eficiente (vezi si cazul protestelor impotriva bisericii din Parcul Carol).

      Continutul monumentului este putin relevant in discutie. Distrugerea spatiului verde este insa INACCEPTABILA.
      • +9 (11 voturi)    
        Spatiul verde este INVIOLABIL (Vineri, 8 mai 2009, 9:57)

        Hanna Rabinsohn [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Intr-adevar, argumentul spatiului verde cantareste mult mai greu decat orice atitudine morala, nationalista sau de principii istorice, care din contra, pot face un deserviciu.

        Si eu sunt pentru folosirea argumentului spatiului verde, indiferent de motivul pentru care nu acceptati un asemenea monument pe teritoriu romanesc.
    • +28 (28 voturi)    
      NUUUUUUUUUUUU (Joi, 7 mai 2009, 20:40)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui LO

      de ce ma rog sa inlocuie un parc cu bucati de beton? Sa puna o placa comemorativa eventual in centrul parcului si sa lase parcul acolo
    • +12 (12 voturi)    
      halal Oprescule (Vineri, 8 mai 2009, 9:35)

      niky86 [utilizator] i-a raspuns lui LO

      Nu va vad prea bine stimabile primar Oprescu, daca tineti la imaginea dvs si vreti sa fiti popular ar fi bine sa nu mai aprobati astfel de proiecte gen monumente sau hoteluri inalte in centrul Bucurestiului, puneti mana si refaceti centrul istoric si apoi mai ridicati si altceva. urat din partea voastra, nu va vad prea bine.
    • +14 (16 voturi)    
      Sa li se faca monumente in toata lumea !!! (Vineri, 8 mai 2009, 9:53)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui LO

      pt cate atrocitati s-au intamplat in istorie, ar trebui ca toate parcurile sa fie pline de monumente nu? lasati frate prostiile la o parte si ocupati-va de natura si de calitatea vietii la oras, care e din ce in ce mai proasta
  • +29 (37 voturi)    
    Uraaaa (Joi, 7 mai 2009, 17:13)

    mitica [anonim]

    Uraaa, un spatiu verde mai putin in Bucuresti! :)
  • +39 (41 voturi)    
    rusine!!! (Joi, 7 mai 2009, 17:13)

    www [anonim]

    Astia nu mai au pic de rusine!!! Din cate maidane mizere sunt in Bucuresti, nu au gasit decat un alt parc de stricat?
  • +22 (26 voturi)    
    +1 Jews & gits (Joi, 7 mai 2009, 17:14)

    bogdan192 [utilizator]

    ///  Da de ce nu construiti minunatul monument undeva pe langa Palatul Parlamentului, ar fi mai frumos asa si ati lasa si parculetul oamenilor in pace. Ma intreb cati i-au intrebat si pe locatari daca vor loc de intalnire si urlete pentru toti tembelii din noua dreapta in fata casei.
  • +25 (43 voturi)    
    dezinformare (Joi, 7 mai 2009, 17:16)

    hans [anonim]

    holocaust?!? a fost vreun lagar de concentrare in Romania?
    • -23 (45 voturi)    
      au fost (Joi, 7 mai 2009, 17:59)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui hans

      dupa germania nazista, romania a omorit cei mai multi evrei in al doilea razboi mondial
      intre 250.000 si 350.000 de evrei au fost omoriti de armata si jandarmerie
      numai germania nazista ne-a intrecut
      • +7 (13 voturi)    
        hai sa nu mai traim in trecut (Joi, 7 mai 2009, 18:17)

        vasy [anonim] i-a raspuns lui gogu

        pai parca exista unul deja....
      • +10 (18 voturi)    
        citi romanasi au murit ca unii au.. (Joi, 7 mai 2009, 18:19)

        shop [anonim] i-a raspuns lui gogu

        fost cauza razboiului? citi mai sufera azi din cauza deciziilor politico financiare a unora?
      • +2 (18 voturi)    
        cifrele sunt ireale (Joi, 7 mai 2009, 18:34)

        Consonant [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Este adevarat (din pacate si cu mare rusine nationala) ca statul roman a facut asa ceva. Insa cifrele tale sun ireale.
      • +7 (17 voturi)    
        vorbesti prostii (Joi, 7 mai 2009, 20:19)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        aberezi sau esti platit sa dezinformezi; nu imi bat capul sa te combat ca nu am cu cine.
      • +13 (21 voturi)    
        Ai probe pentru cei ai declarat? (Joi, 7 mai 2009, 21:21)

        x [anonim] i-a raspuns lui gogu

        0. Ai probe pentru cei ai declarat?
        1. Din pacate, au fost excese, pe care Romania si le-a asumat dupa '90 (Iasi si Moldova aialalta), dar in numar de citeva sute sau mii.
        2. Cei din Transilvania OCUPATA, deportati in lagarele din Germania ... NU NE APARTIN CA VINA.
        De vina e NUMAI statul hortyst.
        3. In rest, am toata compasiunea pentru ORICE victima, INDIFERENT de natie, rasa, sex ori religie.
        4. DAR IN CAZUL DE FATA ... victima e: SPATIUL VERDE.
        Discutia de aici trebuie sa se limiteze la "spatiul verde".
        • -5 (7 voturi)    
          uitati-va aici (Vineri, 8 mai 2009, 15:08)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui x

          http://yad-vashem.org.il/about_yad/what_new/data_whats_new/pdf/english/EXECUTIVE_SUMMARY.pdf
          Of all the allies of Nazi Germany, Romania bears responsibility for the deaths of more Jews than any country other than Germany itself.
      • +8 (10 voturi)    
        dovezi? (Vineri, 8 mai 2009, 9:07)

        serban [anonim] i-a raspuns lui gogu

        de unde ai scos frate cifrele astea...?? iti place sa te joci cu numerele?
      • +4 (6 voturi)    
        Pinnochio (Vineri, 8 mai 2009, 11:44)

        adib [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Man, Ungaria are are cei mai multi evrei ucisi in razboi dupa Germania. Cinta la alta masa minciunile astea.
      • +3 (5 voturi)    
        aberezi (Vineri, 8 mai 2009, 11:54)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Romanii nu au fost niciodata criminali, macelari si cotropitori. Cauta natia care era cantonata in Romania in acea vreme si i-a macelarit pe evrei. Nu erau romani printre ei.
    • -2 (20 voturi)    
      da (Joi, 7 mai 2009, 18:41)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui hans

      Au fost, in Basarabia, in Transnistria. Inainte sa acuzi pe altii de dezinformare informeaza-te tu. Exista carti numeroase pe tema participarii Romaniei la Holocaust. Chiar si un raport al unei comisii prezidentiale. Uite gasesti aici un rezumat al lui:
      http://www.ushmm.org/research/center/presentations/features/details/2005-03-10/pdf/romanian/executive_summary.pdf
      • +5 (9 voturi)    
        dezinformare (Vineri, 8 mai 2009, 10:31)

        costin [anonim] i-a raspuns lui PaulR

        dezinformare faci tu PaulR ai uitat ca acea comisie prezidentiala a facut raportul la comanda sionistilor prin unealta Basescu, s-au platit multi bani pe el, este incomplet si incorect, la el au lucrat si vreo 3 evrei patimasi si razbunatori ca Tismaneanu, fiu de stalinist si el insusi linge blide comunist, acum mari democrati.
        Mai citeaza si unele surse chiar evrei, din occident care au descoperit ca in spatele marilor pogromuri si chiar lagare au stat ... niste evrei luminati. Cauta si explicatia la 11 sept. Fii impartial, daca nu esti din cei platiti sa ne indobitoceasca drept vinovati de serviciu pentru anume nationalitati.
    • -9 (27 voturi)    
      Cifre oficiale din documentele de arhiva (Joi, 7 mai 2009, 18:51)

      Musculin [utilizator] i-a raspuns lui hans

      Lagare de concentrare aflate sub jurisdictia autoritatilor romane au existat la:

      Targu Jiu - 40 000 evrei deportati din sudul Romaniei
      Secureni - 10 356 evrei deportati din Basarabia, Bucovina si restul tarii
      Edineti - 11 762
      Limbenii Noi - 2 634
      Rascani - 3 072
      Rautel - 3 253 at Rautel
      Vertujeni - 22 969 at Vertujeni
      Marculesti - 11 000 at Marculesti
      Chisinau - 11 525

      Lagare de exterminare in Transnistria aflate sub controlul autoritatilor romane (nu germane):

      Mitki, Peciora, Rogozna - 47 545
      Obodovka, Balanovka - 30 981
      Bobric, Krivoie-Ozero, Bogdanovka - 29 476
      Akmetchetka - 4 000

      Din cei 756 930 evrei inregistrati pe teritoriul Romaniei Mari la recensamantul din anul 1930 si cei 331 000 evrei inregistrati la recensamantul sovietic din anul 1939 ca locuind pe teritoriul Transnistriei anexate ulterior de Romania antonesciana:

      - 50-60 000 din evreii din Romania au fost executati in lagarele de exterminare

      - 120 000 evrei deportati din Basarabia, Bucovina si restul Romaniei au murit in lagarele de concentrare din Transnistria

      - 150 000 evrei din Transnistria au fost ucisi de armata romana in timpul ocupatiei

      - 15 000 evrei ucisi in pogromul din Iasi in iunie 1941, 121 evrei ucisi in pogromul din Bucuresti in ianuarie 1941

      Regimul "eroului national" Antonescu a fost responsabil de uciderea a 300-380 000 evrei din cei 1 088 000 evrei ce traiau in anul 1939 pe teritoriul Romaniei Mari si al Transnistriei anexate de armata romana in timpul razboiului, ceea ce inseamna ca o treime din populatia evreiasca a fost ucisa in lagarele de concentrare si cele de exterminare aflate sub jurisdictia autoritatilor romane.

      Circa 135 000 de evrei din Nordul Transilvaniei anexata de Ungaria horthysta au murit in lagarele de exterminare naziste din Polonia si Cehoslovacia.

      In plus, 11 000 din cei 25 000 romi din Romania deportati in Transnistria au murit in lagarele de exterminare administrate acolo de armata romana.
      • +8 (20 voturi)    
        monumente 1000 (Joi, 7 mai 2009, 19:41)

        ady [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        complet de acord..s-au facut nedreptati si poate se vor mai face...dar s-au ridicat monumente ..si consider ca sunt prea multe..pana cand ?
      • +14 (24 voturi)    
        si asta e o metoda (Joi, 7 mai 2009, 20:00)

        papadie [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        sunt vehiculate cifre scoase din context si false, din surse mai mult decat dubioase si neverificate. dar raman scrise, si peste zece ani o sa apara unul care o sa spuna ca, conforma celor scrise poe site-ul hotnews, romanii au omarat mai multi evrei decat au existat vreodata in romania. este foarte clar spre exemplu ca la iasi, evreii comunisti au omorat ramani, fiind colaboratori cu rusii. iar represiunea impotriva dusmanilor romaniei in timp de razboi e interpretat ca holocaust
        • -3 (27 voturi)    
          Holocaustul din Romania e DOVEDIT categoric (Joi, 7 mai 2009, 21:54)

          Musculin [utilizator] i-a raspuns lui papadie

          Subiectul acestui articol era faptul ca Primaria a aprobat distrugerea unui parc, contrar legii care interzice schimbarea destinatiei unui spatiu verde, pentru a construi acolo un monument.

          In loc ca nemultumirea comentatorilor sa se indrepte asupra deciziei Primariei de a construi monumentul intr-un loc nepotrivit, ea se revarsa asupra celor pe care monumentul ar trebui sa-i comemoreze, precum si asupra celor ce-si doresc un monument care sa onoreze memoria familiilor lor in centrul capitalei statului care, in loc sa-i protejeze, i-a deportat si exterminat in lagare de concentrare.

          Daca nu vedeti unde e antisemitismul in majoritatea comentariilor postate la acest articol, inseamna ca aveti o grava problema de perceptie.

          Reactia mea a fost provocata tocmai de un comentariu care contesta motivul construirii unui monument care sa comemoreze victimele Holocaustului din Romania sub pretextul ca in Romania nu a avut loc nici un Holocaust. Comentatorul nu contesta nicidecum decizia de amplasare a acestui monument intr-un parc - asta era mai putin important decat negarea Holocaustului.

          Stiti de ce negarea Holocaustului este interzisa prin lege? Nu pentru ca evreii ar fi incredibil de influenti dar ar prefera sa fie vazuti ca victime inocente ca sa ne poata controla mai bine - ce logica imbarligata trebuie sa aiba cineva ca sa ajunga la o asemenea concluzie! - ci pentru ca negarea comiterii unor crime, pentru care exista destule dovezi, in scopul reabilitarii criminalilor contravine ideii de justitie. Un accident nu are aceleasi consecinte juridice pentru faptuitor ca o crima cu premeditare.

          Afirmand ca sutele de mii de evrei ucisi in 1941-44 pe teritoriul Romaniei au fost victimele razboiului, la fel ca alte sute de mii de romani, sau ca au fost inamici ai Statului executati pentru tradare (fara proces, desigur, doar pe baza convingerii ca evreu = tradator de neam si de tara), nu faceti decat sa gasiti circumstante atenuante faptuitorilor unor crime cu premeditare.
          • +5 (15 voturi)    
            MANELISTII distrug VERDEATA pentru CE???? (Joi, 7 mai 2009, 22:18)

            Duda [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            Du-te tata si iati pastilele. Romanii nu isi miros nici propria basina de la cur. Ce crezi ca le pasa lor de holocaust si altele. Sa fim seriosi, ai venit cu lectia invatata sa vanezi nazisti. Romanii au atata indolenta ca li se rupe pana si de propria memorie.

            SPATIUL VERDE e PROBLEMA. E inacceptabil ca intr-un oras ca Bucurestiul sa fie distrus un spatiu verde.

            E tipic pentru manelismul bucurestean sa distruga spatiul verde.

            Cei care vor sa distruga spatiul verde din acel loc (de langa Primaria Capitalei/Dambovita) sunt niste MANELISTI corupti!

            Nu e nici o diferenta intre distrugerea acelui spatiu verde si plasarea de turnuri in jurul Cismigiului.
          • +1 (17 voturi)    
            aloo (Joi, 7 mai 2009, 23:33)

            mariusik [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            amice tu te auzi ce prostii debitezi?cum adica ti se pare ok sa -ti fie interzis dreptul la exprimare? la exprimarea unei idei?pai eu daca vreau sa studiez mai intai problema sa ma conving de acest presupus holocaust nu am voie?nu am voie sa neg??unde-i democratia pentru care si-au dat viata atatia oamnei la revolutie??
          • +1 (11 voturi)    
            frumos (Joi, 7 mai 2009, 23:49)

            gigel [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            felicitari pentru un comentariu excelent.
          • +3 (9 voturi)    
            incredibil! (Vineri, 8 mai 2009, 9:15)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

            deci dupa tine orice crima pentru care a fost data o sentinta nu mai poate fi comentata? se pierde din start dreptul la recurs? sau exista exceptii.. pe criterii religioase!?
          • +6 (8 voturi)    
            pro si contra (Vineri, 8 mai 2009, 9:51)

            satul [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            Corect punctat cu de ce sa distrugi spatiul verde cand ai atata maidan la dispozitie, o tampenie! Daca o parte a comunitatii doreste asta sa o faca la ei acolo unde au ei proprietatile nu la mine! Acum pe de alta parte, cu tot respectul dar atata toba batuta pe acest subiect al holocaustului ... reactia de pe site este clara vis a vis de acest subiect si aici subscriu, m-am saturat sa fiu intoxicat de propaganda, nu este vorba de negarea crimelor in sine./
        • +11 (17 voturi)    
          papadie,aidreptate, (Joi, 7 mai 2009, 22:11)

          drona [utilizator] i-a raspuns lui papadie

          acesta natie s-a victimizat facand un ghisheft din numarul victimelor care, este drept,au existat,,au fost victime dar,nu de dimensiuni halucinante cum le repeta pana la obsesie.Marea majoritate a inteles subiectul,s-a saturat si trateaza corspunzator.Aceasta nu inseamna sa distrugem o nou viata pentru un trcut indepartat.
        • -3 (15 voturi)    
          Cine a avut acces direct la documentele din epoca? (Joi, 7 mai 2009, 22:25)

          Musculin [utilizator] i-a raspuns lui papadie

          Comisia Internationala pentru Studierea Holocaustului din Romania a fost compusa din:

          Elie Wiesel - presedinte

          Cercetatori din Romania:

          Mihail E. Ionescu - Institutul pentru Studii Politice de Aparare si Istorie Militara, Bucuresti

          Ioan Scurtu, Viorel Achim - Institutul de Istorie Nicolae Iorga, Bucuresti

          Adrian Cioflâncă - Institutul de Istorie A.D. Xenopol, Iasi

          Ioan Ciupercă - Universitatea A.I. Cuza, Iasi

          Mihai Lungu - Arhivele Nationale ale Romaniei

          Andrei Pippidi - Fac. de Istorie, Universitatea din Bucuresti

          George Voicu - Scoala Nationala de Stiinte Politice si Administrative, Bucuresti

          Alexandru Florian - Universitatea Dimitrie Cantemir, Bucuresti

          Irina Cajal Marin, Alexandru Elias - Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania

          Liviu Beris - Asociatia Supravietuitorilor Holocaustului din Romania, Bucuresti

          Lya Benjamin - Centrul pentru Studierea Istoriei Evreilor, Bucuresti

          Menachem Hacohen - Rabinul-sef al Romaniei

          Vasile Ionescu - Centrul Rom Aven Amentza

          Cercetatori internationali:

          Mihai Dinu Gheorghiu - Centre de Sociologie
          Europeene, Paris

          William Totok - Arbeitskreis für Geschichte, Germania

          Hildrun Glass - Ludwig-Maximilians-Universitaet, München

          Randolph Braham - City University of New
          York

          Raphael Vago, Liviu Rotman - University of Tel Aviv

          Leon Volovici - Hebrew University of Jerusalem

          Radu Ioanid, Paul Shapiro - United States Holocaust Memorial Museum

          Jean Ancel - Yad Vashem, Ierusalim

          Andrew Baker - American Jewish Committee

          Michael Shafir - Radio Europa Libera

          Tuvia Friling - Arhivele Statului Israel

          Meir Rosenne - Ambasadorul Statului Israel

          Colette Avital - membru al Parlamentului israelian

          Daniel S. Mariaschin - B’nai B’rith
          International

          Cred ca profesorii si cercetatorii de la Institutele de Istorie si Universitatile din Bucuresti si Iasi, cercetatorii de la Institutul National de Istorie Militara si de la Arhivele Statului au acces direct la documentele din epoca si stiu mai bine ce s-a intamplat atunci
          • +10 (16 voturi)    
            usurel cu propaganda (Joi, 7 mai 2009, 23:52)

            florin [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            dar de evreii care au ucis sute de mii romani nu zici nimica?Silviu Brucan, Dobrogeanu Gherea,Ana Pauker, Vasile Luca, Walter Roman si multi, foarte multi altii majoritaea comunisti criminali
          • +1 (5 voturi)    
            Numarul (Vineri, 8 mai 2009, 10:28)

            iokan [anonim] i-a raspuns lui Musculin

            Care este numarul de victime acceptat de aceasta lucrare?
      • +9 (13 voturi)    
        sunt curios.. (Joi, 7 mai 2009, 20:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

        din documentele oficiale pe care le studiezi, ai aflat cumva si cati erau efectiv evrei ca nationalitate, nu doar ca religie?

        de fapt in razboi au murit romani din cate inteleg eu. multi. ca unii credeau in bani si altii in mantuitori.. asta nu e motiv sa le faci monumente separate.
      • -7 (11 voturi)    
        so (Joi, 7 mai 2009, 21:21)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

        what?
      • +9 (13 voturi)    
        alta propunere (Joi, 7 mai 2009, 23:01)

        Lala [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        am locuit in Bucuresti 7 ani, si m-am ales cu nisip la rinichi de la cat praf e in orasul ala. o sa fie si mai rau, daca tot taie din copaci.

        conform listei dvs., nu a fost nici un lagar de concentrare in Bucuresti. asa ca propunerea mea ar fi sa se construiasca cate un monument in fiecare din locurile unde intr-adevar au fost lagare de concentrare. si autoritatile romane sa organizeze excursii care sa includa vizite la toate monumentele.

        am stimula si economia cu ocazia asta !
      • +10 (14 voturi)    
        40 mii evrei in lagarul Tg Jiu (Joi, 7 mai 2009, 23:32)

        lucid [anonim] i-a raspuns lui Musculin

        musculin: sunt extrem de curios care este SURSA de unde tzi-ai luat aceasta informatzie. Desi ai scris ambiguu, probabil cei 40 de mii au si fost ucisi acolo. Prin SURSA intzeleg document de arhiva sau marturie oculara. ABSOLUT NICIUN "TRECATOR" PRIN LAGARUL TG-JIU - de la Carandino si Arghezi pana la Dej si Apostol (asta inca traieste, il potzi intreba) nu au pomenit de "zeci de mii de evrei' in acel lagar - lasa ca nici nu incapeau. Evreii inchisi acolo - cateva zeci, cred ca spre 200 in total, ERAU TOTZI INCHISI IN CALITATE DE COMUNISTI AGENTZI AI DUSHMANULUI CU CARE SE LUPTA ATUNCI ROMANIA. Cu Transnistria e altceva, dar nici acolo NU AU EXISTAT LAGARE DE EXTERMINARE< doar lagare de CONCENTRARE, mai precis ghettouri. Apropos, vad ca nu ai auzit de orasul asta, "Minunea de la Moghilev" itzi spune ceva?
  • +10 (32 voturi)    
    Locatia monumentului (Joi, 7 mai 2009, 17:18)

    TdM [anonim]

    Cred ca au gresit locatia cu cateva mii de km. Fie la stanga, dincolo de ocean, in tara aia mare formata din tarisoare, fie in dreapta, in tara aia furata si luata pe nedrept de la tarile din jur, pentru care sunt multe razboaie si crime.

    Comparabil de multe crime cu holocaustul de care se plang ei de ani de zile. De fapt de ce nu se plang ei?
  • +26 (36 voturi)    
    Dar eroii nostri? (Joi, 7 mai 2009, 17:19)

    Gerula [anonim]

    Toti cei care au murit in lagarele comuniste? Toti cei care au platit pentru blestematia asta de comunism? Astia deloc ?
    De ce nu comemoram victomele stalinismului?
    Sau victimele americane din razboiul din Vietnam?
    Sau mortii din batalia de la Trafalgar?
    Sau soldatii francezi morti la Waterloo?
    In curand acest popor ,caruia i se pare ca a fi patriot este "desuet" , atunci cand ii vor muri parintii va fi nepasator, iar cand vor muri vecinii sa ii planga si sa ii cinsteasca.
    Cam asta inseamna sa nu fii patriot , pe intelesul tuturor.
    • +16 (30 voturi)    
      primii comunisti... (Joi, 7 mai 2009, 17:43)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      Cozile de topor care au introdus comunismul in Romania erau majoritatea evrei... La fel si aia care i-au deportat pe basarabeni in Siberia... Dar in schimb doar ei au dreptul sa fie victime, culmea, dupa ce au omarat si ei la randul lor atatia... Dar ei sunt poporul ales, nu-i asa? Si nu avem voie sa ii vorbim de rau.
      • +6 (12 voturi)    
        de ce e holocaustul asa important? (Joi, 7 mai 2009, 22:01)

        indianu gions [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        eu as propune un monument care sa comemoreze si victimele din fasia gaza, e un pic mai de actualitate.
        ... sau nu ne intereseaza, e prea recent,
        oricum nu invata nimeni nimic din trecut, nici macar cei care ar fi trebuit.
        • +11 (15 voturi)    
          niste criminali (Vineri, 8 mai 2009, 0:00)

          anti [anonim] i-a raspuns lui indianu gions

          ce fasia Gaza ca evreii vor sa-i gazeze p-aia, cu tot holocaustul lor n-au invatat nimica.
          Am si eu o nedumerire.De ce exista antisemitismul ? Ce au oamenii cu evreii?De ce nu exista "antipolonezism" , antispaniolism" "antifrancezism"...ci antisemitism ! Oare nu cumva?
          Cand doi oameni iti spun ca esti beat, du-te si te culca , spune un proverb ! Dar cand iti spun sute de milioane ?
    • +9 (15 voturi)    
      Brovo, ai pus punctul pe i (Joi, 7 mai 2009, 17:50)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      Ma bucur ca gandesti obiectiv. Felicitari!
    • -6 (16 voturi)    
      pentru ca (Joi, 7 mai 2009, 18:46)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Gerula

      Nu comemoram victimele americane din Vietnam sau mortii de la Trafalgar pentru ca nu am luat parte la acele razboaie. In schimb am luat parte cu varf si indesat la al doilea razboi mondial si peste 200.000 de evrei au murit ca urmare a actiunilor statului roman.
      Eu stiu de cel putin 2 monumente in tara dedicate victimelor comunismului; ar trebui probabil si la Bucuresti unul reprezentativ.
    • -3 (15 voturi)    
      Eroii nostri? (Joi, 7 mai 2009, 18:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      Exact acest tip de gandire i-a si adus pe nazisti si fascisti la putere: patriotism si nationalism irational. Evreii si tiganii care au murit in anii '40 in Romania au fost, scuza-ma, tot romani. Tot de-ai nostri! Sau tu crezi ca daca un roman e de alta etnie, gata, e un strain si nu ne intereseaza soarta lui...

      D-aia nu functioneaza la noi democratia: xenofobie, sovinism si incultura...
    • +2 (10 voturi)    
      pai din doua motive: (Joi, 7 mai 2009, 21:11)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      1. aia nu au bani
      si
      2. nu au un reprezentant in primaria bucuresti spre deosebire de poporul ales care are ca reprezentant un consilier pitic cu parul grizonat pe la 50 si ceva de ani care este chiar de-al lor!
  • +24 (38 voturi)    
    holocaust (Joi, 7 mai 2009, 17:20)

    o romanca [utilizator]

    de ce ne trebuie noua romanilor acest monument?
    n-am nici-o treaba cu evreii, dar cu actiuni din astea isi fac mai mult dusmani decat prieteni
    de ce trebuie un asemenea ansamblu monumental? si de ce din banii statului? de ce nu se face din banii evreilor? de ce nu ar fi de ajuns o placa pusa intr-un parc? de ce sa distrugem un spatiu verde?
    • +2 (4 voturi)    
      holocaust (Vineri, 8 mai 2009, 4:49)

      jon [anonim] i-a raspuns lui o romanca

      subscriu ideii D_VS >
      aveti perfecta dreptate .
  • +15 (23 voturi)    
    se intrece masura? (Joi, 7 mai 2009, 17:20)

    ciocan [anonim]

    in Aushwitz,Polonia evreii fac legea.,nimeni nu are voie sa faca vreo petrecere ....totusi au trecut 70 ani iar evreii s-au inarmat si radicalizat,drept urmare compasiunea a disparut
  • +17 (27 voturi)    
    De ce??? (Joi, 7 mai 2009, 17:21)

    vio [anonim]

    De ce sa taie copacii si sa toarne beton intr-un loc verde? Sunt asa de multe in Bucuresti?
    Pacat, mare pacat, pentru ca sigur se va face ca, deh.......daca nu,.....se stie povestea Hitler, Ahmedfinejad, teroristi tc etc.
  • +15 (15 voturi)    
    de ce (Joi, 7 mai 2009, 17:21)

    eu [anonim]

    nu muta monumentul respectiv in parcul izvor cu totul?
    • +9 (21 voturi)    
      ... (Joi, 7 mai 2009, 17:34)

      ... [anonim] i-a raspuns lui eu

      auleo, Doamne fereste! ar mai rau ca la nemti...nici macar ei nu au monumentul holocaustului CHIAR in fata parlamentului...atata ne-ar mai trebui...maine-poimaine mai fac si monument pt homosexuali...
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 8 mai 2009, 0:29)

      ana [anonim] i-a raspuns lui eu

      da dc sa strice parcul izvor? ala nu tot parc e??
  • +6 (14 voturi)    
    bravo baieti (Joi, 7 mai 2009, 17:23)

    ghita [anonim]

    poate aduceti si niste Merkava sa netezeasca locul.
  • +22 (30 voturi)    
    Nu sunt de acord! (Joi, 7 mai 2009, 17:23)

    cosnstantin [anonim]

    Asta e chiar culmea slugarniciei! Adica cum? Nu se face un monument al celor care au fost omorati in inchisorile comuniste si lingusim institutional-cultural (cum se facea si in 50) noua putere ?
    Dezgustator!
    Domnule Primar, sa va fie rusine! Nu puteti sa va faceti un transplant de coloana vertebrala?
  • +5 (23 voturi)    
    Legatura (Joi, 7 mai 2009, 17:24)

    gigi [anonim]

    Ce legatura avem noi cu Holocaustul?
    Pe cand unul si la Mecca sau in New Dehli?
    Sau Bucurestiul avea mai multe spatii verzi decat norma UE?
  • +14 (24 voturi)    
    aiurea (Joi, 7 mai 2009, 17:25)

    normal [anonim]

    1. au trecut aproape 70 de ani de la evenimente 2. nici astazi nu e clar cine ce a facut; a insista, chiar cu pretul lichidarii INCA unui spatiu verde al Capitalei, pe rememorarea continua a UNUI eveniment tragic din istorie este aberant; in plus, mi se pare nefiresc sa fie montat in Romania un monument atat de masiv dedicat altor natii, pentru care, zic eu, s-a facut deja mult prea mult tam tam; sunt impotriva acestui monument, acolo sau oriunde altundeva in Romania.
  • +13 (23 voturi)    
    Nesimtire (Joi, 7 mai 2009, 17:30)

    unu [anonim]

    Culmea e ca se plateste din fondurile ministerului culturii. Altceva mai bun nu se gasea de facut cu banii astia?
  • +17 (21 voturi)    
    Criza? Sacrificii?? (Joi, 7 mai 2009, 17:31)

    dudu [anonim]

    E exact lucrul cel mai necesar pe timp de criza: cheltuieli pentru a demola un parc si a construi niste "chestii".
    Sunt sigur ca primaria Bucurestiului ar putea directiona banii publici pentru nevoile PUBLICULUI!!!!
  • +8 (22 voturi)    
    relax (Joi, 7 mai 2009, 17:34)

    Liviu [anonim]

    Stati linistiti, nu se va face monument acolo. Eu sunt primul care ies in fata primariei sa protestez. O sa imi iau si oua stricate la mine, just in case.
  • +10 (20 voturi)    
    haideti sa nu-i lasam (Joi, 7 mai 2009, 17:42)

    Cris [anonim]

    maine, 8 mai 2009 ora 18.00 ne adunam cu totii la o manifestatie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      haideti sa nu-i lasam ! (Vineri, 8 mai 2009, 4:57)

      jon [anonim] i-a raspuns lui Cris

      pleaca ba de aici ! uiti cat santem de lasi ?
      ministerul culturii + ministerul transporturilor ar trebui sa cada de acord si sa ,,planteze" acest monument undeva in asa fel sa mai construiasca si o autostrada ; numai asa mai dezvoltam si turismul.... sant o gramada de terenuri libere de a putea fi folosite in acest scop ,,nobil" .
  • +14 (18 voturi)    
    Efect contrar (Joi, 7 mai 2009, 17:42)

    Andrei [anonim]

    Cand problema spatiului verde este atat de spinoasa in Bucuresti, efectul monumentului nu va fi de a trezi compasiunea pentru cei care au murit in vremurile ale, ci de a-i condamna pe cei care distrug parcul.
    O rezolvare elegenta ar fi un monument de dimensiuni mai mici- daca locatia urmarita e atat de importanta sau alt loc daca se doreste acel monument.
    • +9 (9 voturi)    
      exact! (Joi, 7 mai 2009, 22:56)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Din pacate ai dreptate, exact asta se va intampla. Astia ar putea sa faca monumentul in alta parte, de exemplu pe un teren viran si sa construiasca si un parc langa acel monument, asa ar fi cel mai civilizat.
  • +15 (21 voturi)    
    loc de dat cu graffiti (Joi, 7 mai 2009, 17:45)

    extruder [anonim]

    Si-asa nu mai prea erau locuri de grafiti prin bucuresti. nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa faca punkerii acolo.

    in cativa ani o sa se construiasca memorialul parcurilor disparute. rusine comunitatii evreiesti si rusine ministerului culturii.
  • -13 (29 voturi)    
    ura si ignoranta (Joi, 7 mai 2009, 17:45)

    Lucian [anonim]

    Este incredibil cata ura , ingoranta si prostie pot debita atatia oameni. Mi-este rusine cu ce e scris mai sus.
    E chestionabila amplasarea dar nu despre asta este vorba.
    Multi nu stiu ca armata romana a ars de vii mii evrei la Odesa, ca au fost deportati din Romania sute de mii de evrei. E nevoie sa ne asumam crimele astea chiar si dupa generatii mai incolo. Oricand putem noi fi ca romani intr-o situatie similara. Vezi ce se intampla in Italia unde nu iti este confortabil sa vorbesti romaneste.
    Si ce usor va este sa ve exprimati ignoranta in spatele unor nume false . Stiti probabil ca este ilegal in Romania sa faci afirmatii rasiste. Spuneti-va numele , asumati-va curajul, iesiti in strada si demonstarti daca nu va convine ceva. Stati la calculator si va ascundeti ca niste catzelusi care latra isteric in spatele gardului.
    Sunt Lucian Mihai, si sunt roman care crede in individ si nu eticheteaza dupa rasa sau religie.
    Va multumesc si va doresc numai bine!
    • +10 (14 voturi)    
      care ura nene?? (Joi, 7 mai 2009, 18:32)

      zamfirescu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      domnule draga se pare ca ai grave probleme psihice.
      avem prea multi bani si nu avem ce face cu ei??
      avem prea multe parcuri in bucuresti??
      • -5 (13 voturi)    
        fie, agresivitate, nu ura :) (Joi, 7 mai 2009, 19:12)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui zamfirescu

        Domnule Zamfirescu,
        scriam mai sus ca amplasamentul este chestionabil, adica nu sunt de acord cu el, nu de asta vorbeam. Linistiti-va!
    • +5 (15 voturi)    
      mai (Joi, 7 mai 2009, 18:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      citeste o data postarile lui Gerula si Mihai. Si inca o data. Si inca o data. Si dupa ce citesti si intelegi despre ce e vorba, atunci vii si ai opinii in cunostinta de cauza, da?
      Marturisesc ca imi pasa foarte putin de copacii respectivi, dar imi pasa mult mai mult de sutele de mii de romani asasinati de pcr-ul compus in proportie de nouazeci la suta din evrei, care in numele ideologiei comuniste-tot un mesianism, ca si religia lor- ne-au fericit cu un regim criminal timp de peste cincizeci de ani.
      In ww2 au murit intre douazeci si treizeci de miloane de rusi si cel putin sase milioane de polonezi, ca sa ma rezum doar la atit. Evrei, da, au murit cam un milion doua sute de mii. Despre al cui holocaust vorbim?
      Si apropo, las-o mai usor cu ce e ilegal si ce nu.
      De libertatea de exprimare n-ai auzit? Sau asta e un fel de Calea Victoriei, are sens unic?
      Si de altfel, iubitul consiliu de cenzori ai discriminarii-nici mai mult nici mai putin- a fost declarat neconstitutional de catre CCR. Iesi in strada si cere modificarea Constitutiei, care va incepe cu urmatorul articol:
      1.Cine zice ceva rau depre evrei, va lua de la douazeci de ani pina la pe viata.
      Vinatori de antisemiti din toate tarile, uniti-va !
      • -8 (16 voturi)    
        relax (Joi, 7 mai 2009, 19:02)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Domnule 'bec', nu cred ca ma intelegeti pentru ca nu separati lucrulrile atunci cand ganditi.
        1. Sunt total de acord cu dvs in legatura cu crimele comunismului, eram in piata universitatii in '90 si sustineam si acest punct de vedere. Regimul criminal din Romania dupa 65 a fost sustinut de concetateni de ai nostri din pacate si asta nu cred ca ma califica nici pe mine nici pe dvs ca si criminali, dar suntem amandoi de acord ca trebuie condamnate crimele comunismului si am apreciat mult cand dupa 18 ani presedintele pe care l-am votat a facut asta oficial.
        2. Sunt la fel de acord si cu crimele contra evreilor si cu condamnarea lor.
        3. Libertatea de exprimare presupune si asumarea identitatii si a responsabilitatii celor exprimate. Nu vad ca o faceti. Sustin cu tarie ca ea sa existe. Ba mai mult voi protesta daca cineva va va opri sa va exprimati. Democratie si liberatate pentru mine inseamna ca ma voi lupta - in felul meu- domnule 'Bec' pentru ca dvs sa aveti dreptul sa nu fiti de acord cu mine. Cred in asta.
        4. Este ilegal in Romania sa faci afirmatii rasiste si sa promovezi intoleranta indiferent ca vorbim despre evrei , maghiari, romani, tigani sau homosexuali. motivul pentru care exista aceste legi este ca oameni care au fost responsabili pentru crimele pe care le condamnati dvs sa nu mai ajunga niciodata in zone de decizie si sa ramana simple 'becuri' anonime care isi exprima opinii in limita cunostintelor si experientelor de viata acumulate.
        5. E usor sa faci afirmatii sub numele de 'bec'. E si pueril si lash.

        Va doresc sa fiti ma luminat !

        Multumesc
        • +9 (15 voturi)    
          Adevarul nu are nevoie de legi pentru a fi scos la (Joi, 7 mai 2009, 20:09)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Lucian

          Aceste asa zise "legi" sunt impuse tocmai pentru a adeveri o mare MINCIUNA!Cat priveste intoleranta, in propria mea tara, am tot dreptul sa fiu intolerant cu coruptii, hotii, mincinosii, sodomiti si leprele care le canta in struna!
          Sunt atatea probleme in tara asta, iar noi radem copacii si irosim banii pentru a comemora niste victime care lipsesc de fapt.Intocmai ca la Revolutie!Mai aveau putin si ne puneau in carca tot neamul evreiesc!
    • +7 (11 voturi)    
      tu esti oprescule?? (Joi, 7 mai 2009, 18:36)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      eu cred ca te cheama sorin oprescu...
    • +18 (22 voturi)    
      evreu (Joi, 7 mai 2009, 18:38)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      sunt evreu care locuiesc in bucuresti.
      nu sunt de acord cu desfiintarea unui parc intr-un oras atat de poluat cu parcuri atat de putine.
      nu vad nimic antisemit in faptul ca oamenii zic nu.
      • -7 (13 voturi)    
        nici eu nu sunt pentru amplasarea in parc (Joi, 7 mai 2009, 19:05)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Domnule Andrei,
        Nu sunt nici eu de acord cu amplasarea monumentului in acel parc. Eu imi exprim dezacordul cu afirmatiile rasiste pe care daca dvs nu le percepeti , nu este nici o problema. Realitatea este perceptie. Va doresc sa nu aveti parte de discriminari doar pentru ca mama dvs pe care ati ales-o era de o anumita rasa sau religie.
        Multumesc
    • +8 (12 voturi)    
      numele (Joi, 7 mai 2009, 19:47)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      din fericire, a nu fi constrans sa-ti dai numele, prenumele si codul numeric personal face parte (inca) din privilegiile internetului. iar dv. trebuie sa respectati asta.
      fiecare foloseste libertatea anonimatului in felul sau. poti injura si debita afirmatii rasiste si daca-ti dai numele si prenumele, dupa cum poti discuta civilizat si daca alegi un pseudonim ca "bec" sau mai stiu eu cum. nu felul cum ne numim pe internet conteaza, ci ce spunem.
  • -15 (27 voturi)    
    E necesar! (Joi, 7 mai 2009, 17:50)

    dolfi [anonim]

    E necesar un astfel de monument!
    De ce? Foarte simplu: "cineva" va citi posturile de mai sus si le va cita afirmand ca "Iata, antisemitismul nu a disparut in Romania! Evreii nu au liniste! Deci, un monument care sa amintesca romanilor ca sunt antisemiti e necesar. Si cu cat mai multi vor fi cei care vor protesta, cu atat mai mult vom avea dreptate noi, care vrem monument!"
    • +3 (5 voturi)    
      Dar nu acolo! (Vineri, 8 mai 2009, 9:07)

      Un romam anonim [anonim] i-a raspuns lui dolfi

      Nu inteleg totusi de ce trebuie distrus un parc pentru un monument. Indiferent pentru cine s-ar face monumentul. Faptul ca protestam impotriva distrugerii unui parc nu este antisemitism. Si am si eu o nelamurire. de ce nu se spune nimic despre evreii persecutai in timpul regimului comunist? Am gasit referinte punctuale despre sinisti detinuti in conditii asemanatoare cu cele ale legionarilor, dar despre asta nu se spune nimic. Comunistii nu sunt vinovatii de antisemitism, nu? Dar cei care ii plang pe palestinieni la gramada-civili utilizati ca scuturi umane dar si teroristi-si acuza Israelul prin definitie nu pentru fapte incriminabile reale, ce sunt? Are dreptate Vladimir Tismaneanu cu antisemitismul de stanga dar cati inteleg?
  • +16 (16 voturi)    
    sugestie (Joi, 7 mai 2009, 17:56)

    Ioan [anonim]

    Sa-l faca in Drumul Taberei, vis-a-vis de P-ta Sergiu Celibidache. Oricum terenul a fost defrisat iar mizeria persista de ani de zile acolo: un patinoar artificial (o mizerie)-afacerea primariei sector 6- si tot felul de dughene insalubre. Poate scapam si noi de aceasta mizerie intr-o zi.
  • +14 (20 voturi)    
    monument (Joi, 7 mai 2009, 18:00)

    un anonim [anonim]

    nu se va construi niciun monument
    este doar o modalitate de a schimba destinatia terenului. dupa ce se schimba destinatia din parc in teren construibil, vor aparea proteste si primaria va renunata la proiect. iar in locul parcului va aparea o cladire de birouri.

    facem pariu pe cat vreti.
  • +22 (22 voturi)    
    de ce??? (Joi, 7 mai 2009, 18:03)

    emil22 [anonim]

    de ce, de ce....pentru ca ati ales un primar de tot rasul....
    Pacat de parc intr-un oras sufocat....
    • +4 (6 voturi)    
      asta pt ca nu ai pe cine alege (Vineri, 8 mai 2009, 10:06)

      niky86 [utilizator] i-a raspuns lui emil22

      S a ales un primar prost pt ca oferta a fost proasta, cam la fel o sa fie si cu alegerile la presedintie, problema e ca nu ai de unde alege pe cine sa votezi, e vai de noi. suntem un popor din ce in ce mai prost, mai investiti si voi in educatie ca poate peste un timp o sa avem pe cine alege.
  • +13 (13 voturi)    
    Exact ce ii mai trebuia Bucurestiului (Joi, 7 mai 2009, 18:04)

    Cristi [anonim]

    Ce bine ca s-au rezolvat toate problemele Bucurestiului si au trecut la constructia de monumete!
    Poate ar trebui sa rezolvati mai intai problema cainilor vagabonzi din Bucuresti pentru ca or sa vina si or sa se c...ce pe monumentul vostru.
  • -3 (9 voturi)    
    Sa-l........ (Joi, 7 mai 2009, 18:08)

    Mihaita [anonim]

    Sa-l puna in curte la Cotroceni....
  • +16 (20 voturi)    
    pt Lucian Mihai (Joi, 7 mai 2009, 18:08)

    unu [anonim]

    Domnule Lucian Mihai, daca spunem ca nu vrem monument imediat suntem considerati antisemiti. Si nu putem zice nimic de evrei in nici un sens ca suntem imediat considerati antisemiti si amenintati cu puscaria, ca este ilegal peste tot in lume sa vb de evrei. Au reusit sa impuna peste tot.
    Revenind la monument, daca este asa de ce nu se face monumentul la Odesa, la inchisorile unde au fost torturati evreii sii de ce acum cand ar trebui sa ocrotim parcurile si zonele verzi se gasesc fix alea pentru desfintare.
    • +5 (11 voturi)    
      pentru 'unu' (Joi, 7 mai 2009, 18:35)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui unu

      domnule 'unu' nu ma refeream neaparat la comentariul dvs care nu este cel mai relevant pentru ceea ce sustineam eu. Cred ca nu ma intelegeti, suntem din filme total diferite. Eu, nu pot , asa cum gandesc si ma raportez la oameni sa vorbesc despre evrei in general, si despre oricine in general mai ales cand e vorba de lucruri negative.
      Eu personal am opinii foarte negative despre politica guvernului statului Israel, si despre anumiti indivizi din clasa politica din Israel. Dar nu pot sa ii includ pe toti evreii cand imi exprim astfel de opinii.
      Daca cineva spune ca romanii sunt hoti, harnici, geniali, nespalati, in fiecare din aceste afirmatii poate sa fie o greseala daca ne referim la mine sau la dvs. Si daca pe astfel de considerente dvs nu beneficiati de o viza sau de un tratament respectuos sunt convins ca nu va simtiti confortabil.
      Si la final, eu nu sunt de acord cu acel amplasament in acel parc. Cred ca acel monument este necesar si imi exprm o opinie legata de modul de exprimare si de gandire ale unor oameni.

      Va multumesc si sper ca m-ati inteles.
      • +1 (9 voturi)    
        eu (Joi, 7 mai 2009, 21:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        am o opinie foarte buna despre evreii din Israel.
        Si mai am o opinie foarte proasta despre evreii din USA, Franta, Germania, etc. care isi urmaresc strict interesele lor de multe ori chiar impotriva celor ale tarii gazda. Aceeasi opinie o am despre antirasistii, antisexistii, etc.de profesie, in general despre toti cei care doresc legiferarea ingradirii libertatii de exprimare in favoarea anumitor grupuri, de orice fel ar fi ele.
        Clar?
  • +4 (12 voturi)    
    astia chiar fac ce vor ei? (Joi, 7 mai 2009, 18:16)

    gabriela [anonim]

    De ce au nevoie de 3000 mp?
    Care monument al neamului nostru ocupa o asa suprafata?
    Acolo unde se construiesc astfel de monumente se acrediteaza ideea ca poporul respectiv isi cere scuze ptr Holocaust si acest monument ar fi o compensatie morala; nu am nimic impotriva unui monument de aducere aminte ptr acele victime dar nu poporul roman le-a sacrificat ptr ca acum poporul roman sa plateasca; ptr ce?
    Si intreb inca o data: de ce 3000mp?
    De ce in buricul targului unde pretul terenurilor e foarte mare?
    Nu e iar implicat spiritul recunoscut al evreilor de buni afaceristi in asociere cu lipsa de caracter a unora din factorii de decizie din acest domeniu?
    Cand ne vom trezi, vom vedea ca nu mai avem nimic al nostru pentru ca suntem comozi si ii lasam sa ne jefuiasca cu legea in mana.
    Pacat de tinerii aia care au murit la asa-zisa Revolutie pentru ca sacrificiul lor a servit nu poporului intreg ci unui grup restrans de oameni ; suntem mai saraci decat inainte de Revolutie ptr ca nu mai avem multe din bogatiile tarii si nici unde munci dar suntem datori la bancile care au acaparat cat au putut si acum, prin fel de fel de organizatii, vor mai mult- vor si parcurile, nu numai casele noastre ;dupa ce le vor obtine, ce ne mai ramane?Sa stam in casa si sa urmarim programele lor pline de mesaje subliminale ca sa ne poata dirija, ca si pana acum.Vizionare placuta!
  • +9 (13 voturi)    
    Parcu lu' peste (Joi, 7 mai 2009, 18:16)

    Doctoru' [anonim]

    Daca tot e musai sa se faca (deh, ordin de sus) nu se poate face monument in parc? Fara sa distrugeti nimic?
    Sau un monument inseamna betonarea suprafetelor inconjuratoare??
    Monument in parc, inteligentilor!
    Sau deloc, ca tot nu ajuta la nimik.
    Un vot al cetatenilor nu ar ajuta?
    Sau e impus de sus si idiotul de arhitect care va voi sa betoneze tot in jur?
  • +12 (14 voturi)    
    aha (Joi, 7 mai 2009, 18:18)

    h [anonim]

    aha, cine l-a votat sa spele cu el pe cap. asa dobitoc nu am mai vazut. problema e ca suferim toti din cauza dobitocului. a mai gasit de unde sa ia un comision. evident, lucrarea o va face o firma psd-ista.

    tot inainte, tovarasi, ce-mi era cu comunistii, ce-mi e cu astilalti. lupul isi schimba doar parul.

    o sa respiram praf si dupa aia o sa ne miram ca ce avem de murim. oare cat de prost sa fii, sa nu realizezi ca parcurile=sanatate?
  • +14 (14 voturi)    
    Orasul Pastelui (Joi, 7 mai 2009, 18:24)

    copy carbon [anonim]

    Bucurestiul calca apasat pe urmele Insulei Pastelui unde indigenii au tot taiat padurile si au construit in loc monumente din piatra. In final au murit cu totii pina la ultimul locuitor. Oprescu e de un cinism incredibil cind spune ca cei 32 de copaci vor fi "relocati" de parca problema ar fi taierea unor copaci oarecare. Problema e ca ACEI copaci dispar, ca dispare inca un parc si nu mai intereseaza pe nimeni daca sint replantati in Ploiesti sau Brazilia sau transformati in parchet.
    Cred ca in curind vor spune ca nici padurile hacuite ale Romaniei n-au fost defrisate ci "relocate".
  • +14 (16 voturi)    
    incredibil (Joi, 7 mai 2009, 18:49)

    eduard [anonim]

    sunt uluit, revoltat si scarbit de aceasta hotarare si de motivatia penibila a acestui primar in care aveam incredere. este INCREDIBIL ca se distruge acest spatiu verde su cu ce? monument pt evrei ... INCREDIBIL. Oprescule esti o rusine - o sa te mai voteze cucu peste cativa ani. pretextul este jalnic, faptul ca se muta copacii in parcul izvor e doar gargara ieftina. rusine sa iti fie! din primaverii este greu sa vezi praful si mizeria din acest oras - bine ca te-ai hotarat sa tai copacii care mai sunt.
  • +14 (14 voturi)    
    Protest (Joi, 7 mai 2009, 19:01)

    Protest [anonim]

    Protest!!!!! Protest!!!!! Protest!!!!
    Sa se faca monumentul in alta parte unde sa nu afecteze spatiul verde!!! Si daca nu se poate atunci la iesirea din oras!!!
  • +8 (12 voturi)    
    of of (Joi, 7 mai 2009, 19:11)

    radu [anonim]

    desi sunt ardelean si cam stramb din nas cand vine vorba de mitici, cateodata, cum e si de data asta, chiar ca-mi pare rau ce patziti voi acolo. ce pot sa zic... nu mai opereaza doctoru oameni, s-o apucat de operat copaci, face transplant...
  • +14 (14 voturi)    
    rusine (Joi, 7 mai 2009, 19:14)

    Ionut [anonim]

    Rusine domnului primar pentru asa o initiativa!
  • +10 (10 voturi)    
    Eu nu sunt de acord (Joi, 7 mai 2009, 19:24)

    dumi [anonim]

    Eu nu sunt de acord!
  • -4 (14 voturi)    
    Nu avem dreptul sa uitam (Joi, 7 mai 2009, 19:24)

    Musculin [utilizator]

    Inainte sa va indignati de influenta pe care o au evreii si de pretentiile lor ca cel mai abominabil genocid din istoria umanitatii, produs acum mai putin de 70 de ani inclusiv pe teritoriul Romaniei, sa fie comemorat asa cum se cuvine, cititi macar concluziile Raportului Wiesel:

    http://www.inshr-ew.ro/

    Acolo sunt prezentate numeroase documente de arhiva - care pot fi verificate de oricine are curiozitatea sa mearga la la Arhivele Statului, nu sunt clasificate "top secret" - inclusiv rapoarte ale autoritatilor din timpul regimului Antonescu care inventariaza numarul de evrei arestati, deportati, internati si executati in lagarele de concentrare si exterminare aflate sub jurisdictia autoritatilor romane.

    Peste 300 000 de evrei au fost ucisi in mod deliberat de autoritatile romane, care au condus al doilea program de exterminare al evreilor, dupa cel al Germaniei naziste din teritoriile ocupate de Hitler.

    Romania lui Antonescu nu a fost un stat ocupat de armatele hitleriste, precum Polonia, Cehoslovacia, Franta, Olanda etc., ci a fost un aliat al Germaniei naziste, la fel ca Italia lui Mussolini sau Ungaria lui Horthy.

    Dar, spre deosebire de Mussolini si Horthy care au deportat populatia evreiasca din Italia si Ungaria in lagarele de concentrare naziste, regimul Antonescu a avut propriul program de exterminare a evreilor din Romania.

    Evreii din teritoriile administrate in timpul razboiului de Romania antonesciana nu au fost deportati la Auschwitz sau Dachau, ci in lagarele romanesti din Transnistria. Cei 135 000 evrei din Nordul Transilvaniei, unul din ei fiind chiar Elie Wiesel, au fost deportati la Auschwitz de autoritatile horthyste care anexasera acea zona.

    Dar ceilalti 300 - 380 000 evrei din Romania au fost ucisi de autoritatile romane, care au pastrat evidenta acestor executii, ca doar fusesera comandate de insusi Conducatorul statului, Antonescu.

    Daca familiei mele i s-ar fi intamplat asta, nici eu n-as vrea ca aceste crime sa fie uitate asa usor.
    • +5 (13 voturi)    
      Ceva mai impartial? (Joi, 7 mai 2009, 19:41)

      veru [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      n-ai gasit?
      Chiar as dori sa citesc un raport impartial, pe baza caruia sa nu se calculeze daune si reparatii materiale.
      Exista?
      • -4 (14 voturi)    
        impartialitate (Joi, 7 mai 2009, 20:14)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui veru

        Asta e marea ta frica? Ti-a cerut cineva bani?

        Faptul ca statul al carui cetatean esti a omorat acum 70 de ani cateva mii dintre cetatenii sai doar pentru ca erau de alta etnie decat cea majoritara nu ti se pare important?

        Ce inseamna impartial pentru tine? Uita-te pe lista autorilor raportului si vei vedea ca sunt istorici profesionisti.
      • -5 (15 voturi)    
        E impartial! (Joi, 7 mai 2009, 20:29)

        popeye [anonim] i-a raspuns lui veru

        Acest raport este impartial "verule",în plus este de o calitate stiintifica recunoscuta de toti specialistii în materie.Problema este ca voi astia care va simtiti jigniti în orgoliul vostru national(ist) si resimtiti un disconfort real pentru ca vi se darâma miturile nationalist-sovine("natiunea noastra e cea mai pasnica si blânda din lume","noi n-am atacat niciodata pe cineva în istoria nostra,doar ne-am aparat" s.a.m.d. cu astfel de aberatii neistorice),voi nu veti accepta niciodata un asemenea raport si veti cere permanent unul chipurile impartial.Asta se numeste refularea sentimentului de rusine si culpa,culpabilizarea victimelor si victimizarea criminalilor("antonescu,erou national").Asta doar în cazul ca nu este vorba de antisemiti sadea,cu acestia e imposibil de discutat deoarece în creierul lor ceva e inversat în mod ireversibil din cauza infectarii cu "virusul" de antisemitism.Si mai sunt destule lucrari(si românesti) care arata cu prisos ce crime au comis românii pe atunci(a pune totul în cârca criminalului antonescu e prea usor,nu el era acela care apasa pe tragaci sau omora în batai niste batrâni si copii evrei,el doar ordona,apoi i se raporta executarea ordinului!!)Totul e sa vrei sa stii cu adevarat ce s-a întâmplat pe atunci,ai destule documente si monografii la dispozitie;dar daca vrei sa refulezi sau sa ignori din cauza ca te simti jignit în orgoliul tau nationalist,poti sa o faci,dar nu tot cere în mod ipocrit "un raport impartial".Dupa cum am mai mentionat deja,acesta este un raport impartial,trebuie doar sa ai curajul sa îl citesti si sa tragi concluziile necesare chiar cu riscul de a trebui sa-ti revizuiesti niste pareri obsolete si niste mituri neistorice de preamarire nationala care nu au nimic în comun cu realitatea istorica.E greu,admit asta,dar se merita.Încearca!
        • +3 (11 voturi)    
          a se lasa deoparte (Joi, 7 mai 2009, 21:34)

          veru [anonim] i-a raspuns lui popeye

          Scrii bine, esti convingator, nu zic nu, dar...dar, cand incepi cu "creierul inversat" al antisemitului "sadea" (exista si altfel??), cu "virusul" antisemitismului, pierzi orice caracter stiintific.

          Specialistii in materie (care "materie") sunt cu totii la fel, toti afirma, toti stiu, toti au aceeasi teza. Nici unul nu se indoieste de nimic. Bizar, ca sa nu zic mai mult.


          In rest, ce sa zic, "refularea sentimentului de rusine" (sic!), culpabilizare victimelor - am observat ca intotdeuna cand omoara civili palestinieni evreii spun ca erau vinovati, cand bombardeaza scoli din Gaza, cica erau folosdite pentru terorism, cand bombardeaza case civile, cica erau pline de copii-terorist samd.

          Las-o moarta ca macane.
    • +6 (16 voturi)    
      de unde scoti datele? (Joi, 7 mai 2009, 20:10)

      parodie [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      o afirmatie tipic kgb-ista. datele se gasesc in arhivele statului. nimic mai fals. unde ai gasit cifra de 300000 stimabile? nicaieri. dar ii dati incontinuu din gura si peste cativa ani lumea o sa chiar creada scornirile voastre. romanii, cel mai tolerant popor din europa, care a acceptat peste 1 milion de evrei pe teritoriul ei, pe care i-a lasat sa traiasca in pace, sa-si faca familii, sa ocupe economia, sunt acum acuzati de fapte care nu s-au intamplat. o nemernicie in plus pe care o suporta mioriticul popor roman de la cei pe care i-a primit in casa.
    • +2 (14 voturi)    
      Pentru adormiti! (Joi, 7 mai 2009, 20:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      Aflati cine este Elie Wiesel si veti afla si cat de "adormit" trebuie sa fii atat din punct de vedere intelectual, cat si al tariei de caracter, pentru a crede minciunile sale!Domnul sa-l mustre, iar voua sa va dea mintea cea de pe urma romani facuti gramada!
      Puneti mana si faceti o facultate de istorie daca doar asa veti fi in stare sa aflati adevarul, iar atunci veti intelege si de ce se da atacul impotriva istoriei ca materie in invatamant si asupra Bisericii Ortodoxe Romane!
      • +7 (9 voturi)    
        nu am citit niciodata raportul ala (Vineri, 8 mai 2009, 1:50)

        gutza [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        si nici nu cred ca o sa-l citesc. habar nu am daca este exagerat sau nu pentru ca nu sunt istoric. dar m-am uitat putin pe wikipedia, la sfatul de mai sus, si am gasit urmatorul lol-fapt despre domnul Elie Wiesel:

        "Bernard Madoff scandal losses
        In December 2008, the Elie Wiesel Foundation for Humanity issued a press release on their website stating that nearly all of the foundation's assets (approximately $15.2 million USD) have been lost through Bernard Madoff's investment firm. 'We gave him everything, we thought he was God, we trusted everything in his hands,' Wiesel said. Wiesel and his wife Marion, lost all of their life savings as well."

        mi s-a parut nostim..
    • +5 (13 voturi)    
      amice taiat imprejur (Joi, 7 mai 2009, 20:26)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui Musculin

      Elie e un mincinos notoriu.
    • +6 (12 voturi)    
      wiesel (Joi, 7 mai 2009, 21:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Musculin

      este unul dintre cei mai subiectivi deformatori ai istoriei care exista, ca sa ma exprim elegant. Mai pe romaneste, minte cu nerusinare. La fel ca wiesenthal-ul de trista amintire. Din fericire, asta s-a dus in paradisul lor. Astia sint interesati de doar doua lucruri: bani si putere. Atit.
      • -4 (6 voturi)    
        Pardon (Vineri, 8 mai 2009, 9:20)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Wiesenthal a avut totusi taria sa-si afirme propriile pareri. A sustinut despre Waldhheim ca, desi a cunoscut situatia, nu a participat efectiv la crimele impotriva iugoslavilor din rezistenta. Asta in timp ce toti il acuzau. Cel putin in declaratii a cerut drepatate, nu razbunare, nu a propagat ura contra germanilor. Faceti comparatie cu declaratiile lui Wiesel care a declarat batandu-se in piept ca va sustine pe oricine sufera fara sa fie vinivat si a ignorat total mamorialul anticomunist din Sighet.
      • +2 (4 voturi)    
        Corect! (Vineri, 8 mai 2009, 14:16)

        ave99 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        wiesel e un anti-roman notoriu. orice afirmatie a lui trebuie privita cu foarte mari rezerve. cu alte cuvinte minte de stinge.
  • +15 (15 voturi)    
    Monumentul Parcurilor din Bucuresti (Joi, 7 mai 2009, 19:31)

    moroes [anonim]

    Eu propun sa fie amplasat in locul Casei Poporului. Aceasta va fi demolata si in locul ei se vor planta copaci, ce vor servi ca amintire a tuturor spatiilor verzi disparute din capitala.
  • +17 (17 voturi)    
    argument de doi lei (Joi, 7 mai 2009, 19:36)

    xy [anonim]

    ce nerusinare, nu se taie copacii dar se stramuta! cu ce ii incalzeste asta pe oameni, daca se distruge parcul? dupa logica asta, daca distrugi un parc in drumul taberei si muti copacii in damaroaia, ai constiinta impacata si oamenii din drumul taberei trebuie sa fie fericiti... sau cum? atunci sa mutam toate parcurile din oras intr-unul singur si gata, am facut loc pentru toate fanteziile platite cu bani publici!
    si ce fel de monument mamut e asta? eu stiu ca monumentele se construiesc IN parcuri, nu IN LOCUL parcurilor!
  • +15 (15 voturi)    
    intrebare (Joi, 7 mai 2009, 19:38)

    Regat [anonim]

    De ce pentru a construi ceva, trebuie distrus altceva? Cu atat mai mult cu cat un parc nu cred ca impieteaza memoriei acelor oameni.
    • +6 (12 voturi)    
      Buna intrebare! (Joi, 7 mai 2009, 19:59)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Regat

      Exista si un raspuns, dar cel care il va da va fi etichetat imediat drept antisemit si negationist si alte epitete nemagulitoare.
  • +12 (12 voturi)    
    de asta avem nevoie... (Joi, 7 mai 2009, 19:59)

    cristi [anonim]

    monument..ca in rest avem de toate.
    astia parca-s nebuni...ridica monument peste monument. de ce nu se invetesc acei bani in altceva??? spitalele o duc prea bine?elevii olimpici au laboratoare unde studia?
    parcurile astea amarate pe care le mai aveam..si p-astea vreti sa le distrugeti ma tampitilor??!?! ati fi in stare sa puneti ciment si pe ultimul fir de iarba..asa ati scapa si de grija ca cineva sa nu incalce faimoasa regula "nu calcati iarba"
  • +9 (11 voturi)    
    Rusinos (Joi, 7 mai 2009, 20:04)

    Laura [anonim]

    Ridicol de rusinos
  • +11 (13 voturi)    
    Monumenta (Joi, 7 mai 2009, 20:46)

    Gabriel [anonim]

    Domnule Primar General,
    In Bucuresti,pe cal.Grivitei,aproape de gara de nord este un teren de mai mult de 6000 mp.care sta in paragina de peste 20 de ani(de cand s-a construit acest tronson de metrou).Dati-i o utilizare - faceti monumentul in acel loc - este central,este reprezentativ si in felul acesta ati mai asana o postiune lasata in paragina din acest "minunat oras european".SUCCES.
  • +1 (9 voturi)    
    sa faca (Joi, 7 mai 2009, 21:24)

    chachapoya [utilizator]

    Sunt de acord sa faca insa pentru asta nu inseamna ca nu pot lasa acolo copacii si verdeata. Doar nu fac bloc acolo sa betoneze tot parcul.
  • +11 (13 voturi)    
    civilizatie (Joi, 7 mai 2009, 21:37)

    Mihai [anonim]

    in restul lumii (civilizate) un asemenea proiect este supus unei dezbateri publice chiar inainte sa fie proiectat. si mai mult s-ar face un concurs international pt proiectarea ansamblului
    pacat de bucuresti, pacat de romania
    • +4 (6 voturi)    
      hei... (Vineri, 8 mai 2009, 9:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      da cine a spus ca romania e o tara civilizata? ce naiba mai.... jignesti prostia si ignoranta romanilor ... chiar asa...
  • +4 (10 voturi)    
    Cauza si efect (Joi, 7 mai 2009, 21:46)

    Critical Thinking [anonim]

    Ma indoiesc sincer din cauza asta ca se poate pune problema vreunei influente sioniste in spatele acestui monument. Steaua lui David in centru Bucurestiul ar crea concursuri ad-hoc de cine-se-pisa-de-mai-multe-ori-pe-monument-fara-sa-fie-prins, care nu ar fi oricum in favoarea minoritatii evreiesti. Concursurile respective ar fi castigate detasat de jandarmii care pazesc zona respectiva.

    De aia ma indoiesc de vreun complot sionist.
    Fie cineva la primarie a avut un exces de zel, fie intentia este exact opusa din spatele acestui monument. Si daca intentia e cea opusa, de creare a unui val anti-semit, atunci nu e decat un exercitiu de inginerie sociala.

    Oricum, Oprescu a gresit aproband un asemenea monument, cu atata saracie si cu disperarea in crestere, numai un motiv in plus de extremism nu ne trebuia in Bucuresti.
    • +3 (11 voturi)    
      Axa 'Oprescu-Vierita-AIPAC' (Joi, 7 mai 2009, 22:45)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui Critical Thinking

      Oprescu, cu vocatia lui innascuta de lacheu libidinos, raspunde, clar, unui ORDIN. Ocult. Al congregatiei sioniste mondiale.

      Citez:

      "Primarul Capitalei a declarat ca ambasadorul roman din SUA l-a rugat sa gaseasca solutii pentru urgentarea realizarii monumentului."

      sursa: http://www.ziare.com/Comentarii-Oprescu_muta_30_de_copaci_pentru_monumentul_Holocaustului-735001.html

      De la cine crezi ca Adrian Cosmin Vierita, ambasadorul mioritic de la Washington a primit dispozitie sa rezolve urgent problema cu inaltarea "monumentului" si a stelei lui David la Bucuresti, eh? ...AIPAC... ring any bell?
    • +1 (1 vot)    
      Autorul (Duminică, 10 mai 2009, 4:33)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Critical Thinking

      autorul monumentului este "sculptorul roman, stabilit in Germania, Peter Jacobi"...
  • +8 (8 voturi)    
    Asta da nesimtire... (Joi, 7 mai 2009, 22:57)

    eugen [anonim]

    P e zi ce trecem ramanem fara cuvinte, si asa mai sunt cateva spatii verzi in capitala, le distrug nesimtitii si pe astea.
    Aveti un milion de alte optiuni:
    aveti atate cladiri ceausiste pe care le puteti transforma in ce holocaustul muschiului vostru vreti:
    casa radio, cladirea bibliotecii nationale de pe splai, etc sau mai bine in casa poporului ca si asa nu o folositi nici 5%.
    Mai bine creati noi spatii verzi decat sa le distrugeti pe cele existente.
    Oprescule Trezestete tata!!!
  • +6 (8 voturi)    
    viziune (Joi, 7 mai 2009, 23:05)

    xy [anonim]

    din cate vad pe net, proiectul se modifica pe zi ce trece. acum cateva zile erau sase piese, inaltime maxima 7 m, nu 20... si Oprescu spune aici ca initial nu era nevoie sa fie scosi copacii, dar ca "viziunea constructorului" s-a schimbat pe parcurs:
    http://www.cotidianul.ro/monumentul_holocaustului_muta_32_de_arbori_din_parcul_izvor-82590.html
    asa imi explic si de ce cand a fost aprobat monumentul n-a iesit nici un scandal. piatra de temelie a fost pusa in 2006 de Basescu, iar anul trecut in octombrie, Tariceanu "dadea asigurari" ca va incepe constructia "in perioada urmatoare". n-a inceput insa nimic si probabil de aici si presiunile de acum prin ambasada.
  • +2 (8 voturi)    
    afaceri (Joi, 7 mai 2009, 23:06)

    eu [anonim]

    Nu s-a spus pana acum urmatoarea parere: construirea acestui monument face parte dintr-o strategie cu bataie mult mai lunga. Trebuie sa se inoculeze in constiinta noastra ca sintem pe veci vinovati pentru moartea si persecutarea acelor evrei, prin urmare, trebuie sa platim compensatii. E o "idee de afacere" patentata si probata cu zeci de popoare si merge de minune. De ce sa nu cotizam si noi? Insa mai intii trebuie sa ajungem sa ni se para nu numai firesc, dar rusinos ca nu am facut-o mai demult...
  • +4 (12 voturi)    
    holo.... ceeee? (Joi, 7 mai 2009, 23:10)

    istoric [anonim]

    In Romania (si niciunde de altfel) nu a exisat holocaust. Exista insa Holoca$h...

    Cei "corect politic" sa nu sara in sus, sa mai citeasca si altceva si sa stie ca intotdeauna istoria este scrisa de invingatori iar o minciuna repetata des sfarseste prin a fi luata drept adevar.
  • +5 (13 voturi)    
    ma opun (Joi, 7 mai 2009, 23:28)

    george [anonim]

    Categoric nu are ce sa caute asa ceva acolo.De fapt niciunde alt undeva in Ro.La Tel Aviv poate ar fi mai indicat.
  • -6 (16 voturi)    
    Sunteti (Vineri, 8 mai 2009, 0:09)

    georgmihai1211377215 [utilizator]

    romani, sunteti niste ignoranti total!

    habar nu aveti de ce s-a intamplat nici acum 20 de ani nici acum 70 de ani !

    v-a protejat comunismul de orice sentiment de vina , nu -i asa, va considerati mai buni si mai drepti decat altii!!

    ei uite ca sunteti niste ignoranti si niste increzuti care nu pot sa accepte ca a existat holocaust in basarabia si restul moldovei;

    invidia voastra e atat de fara de margii incat sunteti singurul popor care manifesta "antisemintism fara evrei", incredibil dar adevarat, sunteti antisemiti fara sa aveti evrei in romania!

    mai bine vedeti-va de lungul nasului si nu ma mai faceti de rusine, mi-e rusine ca sunt si eu roman atunci cand va vad hapsini si rai.

    sunt contra amplasamentului, dar da pentru monument, aflati ca nu suntem imaculati!
  • +7 (13 voturi)    
    Inchizitia si adevarul unic (Vineri, 8 mai 2009, 0:30)

    vio [anonim]

    Nu sunt istoric si deci imi scapa subtilitatile care au dus, caz unic in stiinta istoriei, la gasirea unui adevar total si unic in cazul mortii evreilor din Europa.

    Dar admit ca e posibil, si atunci, de ce e nevoie ca acest adevar indubitabil sas fie aparat de o lege? De ce e pasibil cu inchisoarea cel acre neaga sau se indoieste de acest adevar? Cel care ar dori sa cerceteze "mai altfel" evenimentele? Cel care se intreaba cum de la Auschwitz se schimba o data la 5 ani numarul de morti de pe placa comemorative, ajungand la 5 mil?

    Mai exista vreun adevar istoric aparat prin lege?
    Mai exista, in vreo stiinta, o afirmatie a carei negatie sa fie pedepsita cu inchisoarea? In sec XXI!
  • 0 (8 voturi)    
    e bine (Vineri, 8 mai 2009, 0:38)

    catalin [anonim]

    Oameni buni, dar de ce atata suparare pentru un amarat de parc?
    Sa zicem "merci" ca va fi pus in parcul acela si nu va lua locul monumentului din parcul Carol!
    Sa fim bucurosi oameni buni! Si sa ne rugam in continuare ca aceasta natie speciala, aleasa, net superioara, sa ne dicteze in continuare cum sa-i slavim! Daca se ordona sa fie pus in Piata Romana? Sau in locul statuii "Aviatorilor"? Sau de ce nu, in fata Academiei Militare? Eu zic sa ne bucuram....
  • +7 (9 voturi)    
    referendum (Vineri, 8 mai 2009, 0:39)

    cocosila [utilizator]

    ii pasa cuiva sa intrebe si pe bucuresteni (daca nu pe romani ) daca vor o "mea culpa" atat de gigantica in bucuresti??
  • +6 (8 voturi)    
    Greata! (Vineri, 8 mai 2009, 1:06)

    nano2k [utilizator]

    Greatza! Atat!
  • +1 (7 voturi)    
    Hm (Vineri, 8 mai 2009, 1:28)

    gigi [anonim]

    "..prin sondajul " Sunteti de acord cu desfiintarea unui parc din centrul Capitalei pentru a construi un monument?" Adica ministrul de externe se duce la Washington si vorbeste despre acest monument si dv. faceti sondaj!!!!"
    Tehnic vorbind, suntem, totusi, o democratie nu o colonie.

    "De ce nu faceti sondaje cand se organizeaza circuite in jurul Parlamentului ( si se taie copacii din Parcul Izvor), de ce nu faceto sondaje daca suntem de acord cu cel mai lung carnat, cu cei mai multi Mosi Craciuni s.a.m.d.!!!????"
    Pentru ca nici unul din evenimentele enumerate de dumneata nu distrug un parc ireversibil pentru a-l transforma intr-un pietroi.

    "Ca de obicei, noi, romanii, ne dam cu stangul in dreptul."
    Aoleo, cum asa, ce pierdem prietene daca nu daramam parcul? O tona de noxe in plus?
  • +6 (10 voturi)    
    ce spuneti (Vineri, 8 mai 2009, 2:09)

    xy [anonim]

    1 - "nu credeti ca impingeti la antisemitism" - titlul nu impinge pe nimeni daca cel/cea care il citeste nu e deja antisemit/a. pe mine m-ar fi deranjat la fel ideea de a strica un parc si daca titlul ar fi sunat "parcul va fi inlocuit cu un monument" sau "parcul va fi inlocuit cu un monument al eroilor romani".
    2. - "ministrul de externe se duce..." - i se impune cumva ministrului si LOCUL unde trebuie construit monumentul?
    3 - "stiti ca este inconjurat cu bariere... masini care polueaza..." - si ce relevanta are asta, nu mai e parc daca e inconjurat de cladiri ale MI si e langa o benzinarie? cu atat mai mult trebuie pastrata vegetatia, daca e intr-un loc poluat.
    4 - "proiectul monumentului, prezentat in urma cu 3 ani" - atunci de ce spune Oprescu in Cotidianul ca initial nu trebuia sa fie scosi copacii, dar ca proiectul s-a modificat si s-a extins pentru ca intre timp si-a schimbat constructorul viziunea?
    • +6 (6 voturi)    
      Multumesc,xy (Vineri, 8 mai 2009, 7:47)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui xy

      Da, de acord cu tine, vezi corect problema. De, dupa miezul noptii asa am vazut eu.dar, iata ca in raspunsurile tale ai un comportament civilizat, de cetatean al Europei.Daca toti ar gandi asa corect, cu argumente, ar fi foarte bine, ne-am "drege" mai repede.
  • +6 (8 voturi)    
    . (Vineri, 8 mai 2009, 3:08)

    Laura [anonim]

    silviu, comentariul tau m-a impresionat, pentru ca familia bunicului meu a fost deportata in Siberia. si nu a mai auzit nimeni nimic de ei. bunicul meu era soldat in armata romana, de-aia a scapat, si datorita acestui fapt eu traiesc acum.
    sunt sigura ca alti mii de romani au povesti asemanatoare.
    dupa ce a luptat in armata romana, bunicul meu a fost deportat de 2 ori pe teritoriul Romaniei (avea nume care nu suna romaneste). si bunicii mei, alaturi de toti ceilalti deportati merita un monument. li s-a facut o mare nedreptate.
  • +4 (6 voturi)    
    e o crima (Vineri, 8 mai 2009, 4:07)

    Cosmin [anonim]

    E o crima. Punct.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce-a scapat... (Vineri, 8 mai 2009, 5:10)

    Talida [anonim]

    ... de la ceilalti, se straduieste sa distruga Oprescu.
    Pe cind si un monument al prostiei si al nesimtirii?
  • +6 (8 voturi)    
    distrugere parcuri (Vineri, 8 mai 2009, 7:02)

    anonim [anonim]

    nici nu e de mirare ca banii publici nu ajung niciodata. se planteaza floricele si se taie in schimb copacii care dainuie, se "planteaza" statui si se desfiinteaza fantani racoritoare, monumente fara rost pentru romani si apartamente de lux in schimbul spatiilor verzi si asa putine.
    nici o corelare intre lucrari, de parca e un joc dirijat de Mesterul Manole: repara-si-strica trotuare si drumuri. si se poate continua la nesfarsit cheltuirea fara cap a banilor publici.
    acum, in plina criza, monumente ne trebuie ?
    parca e o conspiratie secreta de distrugere a plamanilor Bucurestiului sau ... sa fie vorba de "afaceri" personale?
    nu mai muta copacii, "domnule", planteaza in plus acolo unde vrei sa-i muti pe astia.
    fratilor, votati-i asa in continuare pe "gospodarii neamului", ca parca ii alegem special sa ne distruga.
  • +2 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 8 mai 2009, 7:18)

    calamaru [anonim]

    Pe cand un monument in memoria lui Enescu? Pe cand un monument inchinat lui Eminescu? Pe cand un monument care sa ne aminteasca de valorile noastre nationale? De ce un monument ridicat intru slavirea sionismlui si in amintirea unui holocaust inexistent (cel putin la noi in tara)? Petitii peste petitii, greve si amenintari la adresa guvernului, asta trebuie facut pentru a nu se duce la indeplinire aceasta crima, aceasta constructie in Romania!!!
  • +8 (8 voturi)    
    atat poate (Vineri, 8 mai 2009, 8:02)

    kalu [anonim]

    oprescu !!! Autostrazi suspendate pe hartie, declaratii sforaitoare, emfaza prafuita si tampenii de monumente !!! Asta era o prioritate in opinia lui, aviz celor care au votat acest personaj: "nu poti sa faci omleta fara sa spargi oualele" este raspunsul lui la deschiderea a nenumarate santiere simultan. Lasa-neeeeeeeeeee
  • +5 (9 voturi)    
    Inteleptul Solomon.... (Vineri, 8 mai 2009, 8:44)

    judex1 [anonim]

    trebuie ca, alaturi de monumentul holocaustului, sa se construiasca si un monument al victimelor comunismului. nu de altceva, dar sa nu creada lumea ca suntem antisemiti.
  • 0 (8 voturi)    
    bravo ma... (Vineri, 8 mai 2009, 9:16)

    liviu_ [utilizator]

    cand nu mai sunt bani sa se cinstruiasca blocuri peste spatiile verzi construiti monumente...
    ce frumos...
    eu propun o lege prin care orice spatiu verde din bucuresti sa fie asfaltat...
    orice bucurestean care nu are astm sau care traieste mai mult de 60 de ani sa fie amendat!

    PS: noi am fost unu din aliatii germanilor care nu prea am omorat evrei... d c trebuie sa ne simtim noi vinovati pt. ei?!?!?!?!

    PPS: cine era primar in octimbrie? parca videanu sa inteleg ca asta e modalitatea lui de a-si lua adio?! (mai distruge un spatiu verde asa de la revedere)
  • +2 (6 voturi)    
    eu zic... (Vineri, 8 mai 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    sa te multumesti ca nu au pus-o in locu statuii lui mihai viteazu de la universitate...

    ce sa mai zic... nesimtire totala...
  • 0 (8 voturi)    
    Asa, pentru informarea ta (Vineri, 8 mai 2009, 9:24)

    Un roman anonim [anonim]

    Americanii nu au avut nici o problema nici cu Mayasii, nici cu aztecii nici cu incasii. Nu lasati antiamericanismul in fond tot un fel de antisemitism dar cu un alt obiect al urii, care insa nu e condamnat cu manie proletara sa va orbeasca si sa va dezinformeze.
    • +1 (1 vot)    
      off topic (Duminică, 10 mai 2009, 5:11)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Cherokee, Choctaw, Nipmuc, Ojibwe, Abenaki, Algonkin, Lakota, Sioux, Navajo, Apache, Seneca, Mohawk, Iroquois, Seminole, Hopi, Mohave, Zuni...

      sunt doar cateva dintre sutele de triburi indiene din america de nord care au reprezentat problema coloniilor engleze in america de nord si a s.u.a. in secolele trecute.

      ceea ce se intampla acum in Palestina este doar o copie redusa la scara a colonizarii americane......
  • +8 (8 voturi)    
    de ce? (Vineri, 8 mai 2009, 9:26)

    Vladutz [anonim]

    de ce? de ce acolo? de ce sa dsfiintam un PARC pentru un monument...

    de ce nu alta locatie? sunt o gramada de locuri goale (evident pline de gunoaie)... de ce parcul?
  • +6 (8 voturi)    
    si un momument... (Vineri, 8 mai 2009, 9:29)

    liviu_ [utilizator]

    dedicat spatiilor verzi distruse cand o sa se faca???
    rusine... suntem de toata jena!
  • +10 (12 voturi)    
    32 copaci ne fac bine, betonul ne face rau! (Vineri, 8 mai 2009, 9:31)

    Totpelok [anonim]

    M-am saturat sa vad ca nici o institutie nu respecta OUG 114/2007. Se sacrifica in nestire spatiile verzi! Este o inconstienta crasa, nu va dati seama, primari si politicieni? Vrem sa vedem ca se planteaza masiv, vrem sa vedem ca se protejeaza peluzele sin jurul blocurilor, parculetzele, vrem aer curat! Inca niste betoane care sa se incinga sub razele ucigase ale soarelui de vara? Ati sacrificat o halca din parcul Circului, ati taiat masiv din Parcul Floreasca, nu mai vorbesc de padurea Baneasa, m-am crucit cand am vazut ca...nu mai exista padure intre Pipera si Voluntari...Este o crima ceea faceti, primari alesi de noi. Semanti fara sa ganditi proiecte aberante. Opriti-va! Parcurile sunt ale noastre, nu ale voastre! Ne luati aerul, ne sufocati, din toate punctele de vedere!
  • +8 (8 voturi)    
    parc (Vineri, 8 mai 2009, 9:43)

    giga [anonim]

    domnule oprescu,perfect de acord cu matale,dar cu conditia sa se faca acel monument sub autostrada suspendata pe care ai promis-o si o tot visezi,dar sa o faci asa cum ai promis,pe diametru,nu pe raza,ca altfel se supara cei care te-au votat!
  • +3 (9 voturi)    
    NICIODATA !!! (Vineri, 8 mai 2009, 9:50)

    Alexios [anonim]

    repet: niciodata !!!
  • +6 (8 voturi)    
    nu sunt bani (Vineri, 8 mai 2009, 10:25)

    Ana [anonim]

    Dacă un astfel de monument se construieşte acum, va fi privit cu ostilitate de către bucureşteni. NU SUNT BANI. Ne împrumutăm de miliarde ca să ridicăm monumente?! Nu mai vorbesc despre faptul că un spaţiu verde nu trebuie distrus, credeam că atâta a priceput şi Oprescu... Bucureşteni, nu le permiteţi !
  • +3 (9 voturi)    
    Mai bine s-ar investi in educatie sau sanatate (Vineri, 8 mai 2009, 10:28)

    Frankie [utilizator]

    Decat in monumente fara sens si unde mai pui ca ne taie din oxigen.,...
  • +6 (8 voturi)    
    De ce in fata primariei? (Vineri, 8 mai 2009, 10:45)

    nam [anonim]

    Ca sa dea peste el tot prostul de roman care are trebi pe acolo, adica tot poporul, sa le intre adanc in creierul asta bolnav si idiot. orice fotografie cu cladirea primariei va contine si niste "stampile" odioase de acum. Daca il faceau intr-ul loc mai aparte si mai dosit nu era bine, tre sa treaca zilnic un pogon de romani prin el ca altfel nu se simt bine. Va deturneaza unul din locurile care ar trebui sa fie sfinte in tara asta, denumita Republica, unde primaria este un simbol pentru oricine. Ce primar jenant... bine ca nu stau in Buc.
  • +2 (8 voturi)    
    istorie (Vineri, 8 mai 2009, 10:47)

    PaulR [utilizator]

    Faptul ca Antonescu nu a deportat evreii din Regat a fost singurul lucru care s-a spus timp de 50 de ani pe aceasta chestiune si tu imi spui ca nu se vorbeste de asta? Cati ani ai?
    Apoi scuza asta cu ceva ce s-a intamplat in est?
    Cum numesti pe cineva care omoara 200.000 de oameni dar lasa alte sute de mii sa traiasca? Erou sau criminal?
    In 43 germanii pierdusera deja Stalingradul si era clar ca vor pierde razboiul; asa se explica pozitia lui Antonescu.
  • +2 (8 voturi)    
    un primar bolnav (Vineri, 8 mai 2009, 10:52)

    florin [anonim]

    Nu spune nimeni ca evreii n-au patimit in razboi; dar au patimit si rusii, si polonezii si romanii.
    Si indiferent cat au patimit , acum trebuie oare sa transformam tot ce avem in monumente inchinate lor? /
  • +4 (8 voturi)    
    SI INCA O PROPUNERE (Vineri, 8 mai 2009, 10:56)

    florin [anonim]

    draga redactie hotnews,
    doamna catiusa ivanov

    tipariti va rog toate aceste mesaje si livrati-le domnului sorin oprescu si parlamentului, poate vor intelege ca nu tot ce le trece lor noaptea prin cap este cu adevarat ce isi doresc oamenii

    cu respect,
    un cititor
  • +7 (9 voturi)    
    "I have a dream" (Vineri, 8 mai 2009, 11:02)

    MihaiMese [utilizator]

    Visez si eu sa citesc intr-o zi o stire reala despre cum o hala parasita sau o cladire inutila construita ilegal au fost demolate pentru a face loc unui parc... sau macar unei parcari. E un lucru pe care nu-l inteleg totusi: sa zicem ca esti o persoana intr-o functie importanta, ales de o multime mare de oameni (primar, parlamentar, presedinte), iar acea multime de oameni te-a ales sa faci lucrurile intr-un anumit fel. Totusi, tu faci exact pe dos, de fiecare data. Intrebarea mea este: nu ti-e teama ca tot intinzand coarda, acea multime va ceda? Nu ti-e teama ca vei fi linsat? Nu-ti dai seama ca "torni apa cu galeata intr-un pahar deja plin"? In clipe ca astea nu-mi vin in minte decat cuvinte urate pe care sa le adresez tuturor celor care isi bat joc de mediul in care traim, dar nu are rost sa le adresez, nu vreau sa ma cobor la nivelul lor.
  • +4 (6 voturi)    
    oare merita? (Vineri, 8 mai 2009, 11:18)

    Alexandra - arhitect [anonim]

    Oare merita sa ne sacrificam spatiile verzi? E adevarat ca nu exista niciodata un loc ideal pentru fiecare din cladirile (monumente vechi, in devenire sau pur si simplu cladiri noi) pe care noi le vrem.

    Oare cei care vad toate comentariile noastre isi pun intrebari? Eu as propune o noua locatie, sa procure o parcela care poate sa nu fie din spatiul verde public, si acolo sa construiasca. Dar iar zic.. oare avem destul loc in Bucuresti? Si daca tot ar construi acest monument (care are sau nu mai multa legatura cu poporul nostru) de ce nu incearca sa gaseasca (mai ales ca ar avea POT-ul destul de scazut , POT insemnand procent de ocupare teren - unde spatiul verde ramas ar putea pastra arborii existenti, si chiar poate ar fi frumos sa mai planteze altii noi).

    In legatura cu functiunea viitoarei cladiri - cea de holocaust.. eu ma intreb asa.. Tinand cont ca nici macar cei din Berlin - care au Monumentul Holocaustului - si in cazul in care cineva a fost la el, este mai mult simbolic, doar prin prezenta. Ca inauntru, nu prezinta absolut deloc ce se intampla cu evreii, mai ales ca totul a pornit de la nemti. Ei nici macar nu pun accentul pe ce a fost (ca de ex.. prima parte a muzeului este cu reclame in care apar evreii - la levis, coca-cola si chiar si figurine cu evrei..). Un astfel de monument vom avea si noi???? Mai bine ar face un muzeu interactiv, precum Nemo din Amsterdam sau orice altceva care sa atraga si lumea si pe care sa o invete ce este aceea CULTURA!
  • +7 (9 voturi)    
    dezacord (Vineri, 8 mai 2009, 11:20)

    Anonim [anonim]

    1. Proiectul a fost aprobat fara discutii prealabile. In mod normal trebuia pus in atentia opiniei publice. Acest oras nu apartine Primariei ci cetatenilor!
    2. Se intelege ca un astfel de monument serveste memoriei publice care trebuie constant improspatata, desi evenimentele trecute sint inca tulburi. Intr-o oarecare masura resimt acest eveniment ca pe o culpabilizare de care ma simt
    strain.
    3. Cum se justifica alegerea acestui loc? Firesc ar fi ca acest monument sa se afle in apropierea unei sinagogi si nu cladit pe distrugerea putinilor copaci ramasi.
  • +3 (7 voturi)    
    Chiar e nevoie...???? (Vineri, 8 mai 2009, 11:52)

    roxana [anonim]

    Ok, mi se pare un gest destul de frumos sa se ridice un monument al Holocaustului, dar chiar e nevoie de 3000 mp pentru a face asta? Nu se poate proiecta acest monument in asa fel incat sa se incadreze undeva in acest parc daca tot ii musai sa se realizeze pe aceasta locatie???? Pana la urma tre sa fie vorba de constructia unui monument, unei chestii simbolice care sa ne aduca aminte de ororile holocaustului insa asta se poate si cu un monument de dimensiuni normale ce sa ocupe, ce stiu io, 10 -20 mp.
    Alta problema ar fi provenienta banilor pentru finantarea acestui proiect. De ce trebuie sa platim noi toti pentru acest monument ( Min. Culturii = buget strans din taxele si impozitele contribuabililor )? Cati evrei au omorat romanii in timpul razboiului??? Cred ca am fost natiunea cea mai toleranta cu evreii in acele timpuri si nu numai. Si daca tot se vrea un monument de ce nu contribuie si Comunitatea evreiasca la asta ca membrii acesteia sunt printre cei mai bogati in lumea asta... Vor ca lumea sa isi aduca aminte de Holocaust, sa contribuie si ei dom'le , nu sa tot stranga banii la ciorap... Si in cele din urma banii investiti intr-un astfel de monument mai bine s-ar folosi pentru renovarea vreunui teatru sau ceva mai util, ceva care intr-adevar sa stimuleze dezvoltarea culturii nu plantarea unei pietre in mijlocul Bucurestiului, o piatra care in 3 zile o va uita toata lumea....
    Poate comentariile mele par lipsite de condescenta in ceea ce priveste suferintele evreilor in timpul razboiului insa de ce ne axam mereu pe ceea ce au suferit ei atunci? Ce sa mai zicem de etnia rroma ce a fost deportata la Bug in timpul lui Antonescu ? Ca sa nu mai mentionam de toate prejudecatile cu care s-au infruntat de-a lungul vremii. Sau toate acele victime colaterale, civili, din cele doua razboaie, cate monumente au ridicate in lumea asta pentru a putea fi comemorate din cand in cand????
    Sunt atatea lucruri ce merita un monument pentru a fi mentinute in memoria natiunii ..
  • +4 (8 voturi)    
    jegurile umane din consiliu (Vineri, 8 mai 2009, 11:56)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Nenorociti indivizi se tot infiltreaza in consiliul asta.
    Orasul asta e blestemat de cand au fost demolate bisericie.
    Care ajunge consilier sau primar, devine ca prin minune dusman al bucurestenilor.
    Ne-a inselat si doctoru' cu toate ca e nascut aici.
    Sa-ti fie rusine domnule Oprescu, vrei sa-l depasesti pe Videanu prin porcariile pe care le faci.
    xxx.guvernarea.ro
  • +5 (7 voturi)    
    betoanele ne inconjoara (Vineri, 8 mai 2009, 11:59)

    oq [anonim]

    Inlocuirea arborilor cu o masa atat de mare de beton si piatra care pe timpul verii va iradia caldura va influenta negativ ambianta, va creste temperatura. Aerul va deveni irespirabil, poluarea va creste.
    Monumentul mie mi se pare ca putea fi realizat mai profesionist, prin colaborarea cu specialisti in amenajari peisagere, care stiu ca pentru imbunatatirea spatiilor publice este nevoie de vegetatie si de fantani, oglinzi de apa.
  • -4 (10 voturi)    
    Cine si-ar fi imaginat (Vineri, 8 mai 2009, 12:05)

    Rad [anonim]

    cata mizerie umana starneste un astfel de proiect.

    Sa ne lamurim, Armata romana a reusit performanta sa omoare zeci de mii de evrei pe care a incercat sa-i deporteze in Transnistria (atunci romaneasca.) A facut-o cu incompetenta si indolenta criminala tipica unei organizatii de stat romanesti din toate timpurile: au murit toti la gramada, soldati si detinuti, de boli, de foame si de frig, intr-un mars abominabil, nascut din prostie si rautate.

    Este un monument necesar, tocmai pentru incapacitatea noastra funciara de a accepta adevarul si de a ne asuma istoria. Pentru ca suntem infantili moral, amnezici si lasi.

    Reactia de pe acest forum este instructiva: ura dezlantuita, paranoia, conspiratii si victimism. Sa ne ajute Dumnezeu ca istoria sa nu ne ofere niciodata ocazia sa ne demonstram pe deplin putinatatea morala.
    • +3 (9 voturi)    
      Nimic...????? (Vineri, 8 mai 2009, 13:53)

      Ortodox-crestin-ortodox [anonim] i-a raspuns lui Rad

      Despre Ana Pauker & co. nu spui nimic ?
      Despre Basarabia dupa ultimatumul rusesc nu spui nimic ?
      Or probabil chestiile aste nici nu conteaza -sunt despre goi.Nu ?
      Etichetati rapid "antisemit " orice nu va convine.
      Monologul nu duce la nimic.Poate dialogul !
      • -1 (9 voturi)    
        Nu (Vineri, 8 mai 2009, 14:30)

        Rad [anonim] i-a raspuns lui Ortodox-crestin-ortodox

        Nu, spune dumneata, daca ti se pare ca scuza sau justifica ceva. Fiecare cu constiinta lui.
    • +1 (7 voturi)    
      ? (Vineri, 8 mai 2009, 14:04)

      MihaiMese [utilizator] i-a raspuns lui Rad

      Mai multa indarjire este la tine. Discutia nu este legata de monumentul in sine, ci de amplasarea lui total nepotrivita. Vorbeste, te rog, in numele tau cand pomenesti de infantilism, amnezie si lasitate, nu generaliza. Si inca ceva: "incapacitate funciara"???
    • +1 (7 voturi)    
      a gandi... (Vineri, 8 mai 2009, 14:10)

      emil33 [anonim] i-a raspuns lui Rad

      cand iti revii,te trezesti, gandeste-te bine,daca poti,sant atatea probleme de rezolvat in educati,sanatate,mediu etc atat de putin bani, iar noi ridicam monumente ptr o vina incerta si expirata...
      Chiar crezi ca e normal ca bucurestenii sa accepte ,inghita,orice aberatie...
      Ori esti implicat in afacere ori ai probleme de logica...
      • 0 (6 voturi)    
        Asa e (Vineri, 8 mai 2009, 15:17)

        Rad [anonim] i-a raspuns lui emil33

        Sunt probleme mari in educatie. Uite si tu la perplexitatile lexicale ale lui MihaiMese...
  • +6 (8 voturi)    
    Ce mai idiotie. (Vineri, 8 mai 2009, 12:51)

    Cristina [anonim]

    Mä fratilor, da politicieni ästia de la voi nu pre stiu ce sä facä cu banii!!!!!!
    Mi se pare inacceptabil asa ceva. Dupä ce cä Bucurestiul e vai de mumäsa, in ce hal aratä in unele pärti, mai distrug si ce este mai frumos. Parcurile Bucurestiului sunt minunate si sunt refugiul cetätenilor din hectica orasului si din parcul de betoane oribile fäcute de Tovaräsu´. Eu m-as revolta public inpotrivä. Din päcate sunt plecatä din Tarä.
    • +1 (1 vot)    
      ce e (Sâmbătă, 9 mai 2009, 12:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cristina

      aia ,,hectica", mama?
  • +4 (12 voturi)    
    De ce? (Vineri, 8 mai 2009, 13:17)

    Crapu' [anonim]

    De ce trebuie neaparat ridicat acest monument?
    Este cumva o clauza ultra-secreta a imprumutului de la FMI?
    Si de ce tocmai in centrul capitalei?
    Iar ne vindem pentru citiva arginti?
    Asta ar fi recunoasterea oficiala a faptului ca Romania a comis crime de razboi.
    De ce nu se construieste in Baragan..sau mai bine in Transnistria si Odessa...de ce nu la Moscova sau Budapesta sau Berlin?
    • +3 (9 voturi)    
      Ghici cine ? (Vineri, 8 mai 2009, 13:55)

      Decebalus per Scorillo [anonim] i-a raspuns lui Crapu'

      Cineva isi bate joc de noi !
  • +9 (11 voturi)    
    alte monumente? (Vineri, 8 mai 2009, 13:35)

    bogdan [anonim]

    in curand ar fi necesar un monument comemorativ pentru spatiul verde din bucuresti :))
  • +4 (10 voturi)    
    Injositor (Vineri, 8 mai 2009, 14:22)

    ave99 [anonim]

    Este inutil si costisitor sa se faca acest monument. Nu avem nevoie de asa ceva. Dimensiunea holocaustului in Romania a fost mult exagerata de "cercetatori" gen wiesel.
    Parca exista o lege a spatiilor verzi ce interzicea construirea pe spatiile verzi si asa putine. Aaaa, dar stati putin, traim in Romania unde legile sint incalcate de unii dupa bunul plac. Incredibil!
  • +1 (3 voturi)    
    mai intai la Berlin si Moscova , in fiecare parc (Vineri, 8 mai 2009, 22:29)

    Maxyn [utilizator]

    mai intai la Berlin si Moscova , in fiecare parc.Pentru idei si fapte.
  • 0 (2 voturi)    
    vai si amar (Vineri, 8 mai 2009, 22:58)

    corcolis [anonim]

    Pe mine ma distreaza si ma face sa pling faptul ca si in aceste comentarii dovedim ca suntem un popor cu gura mare ,dar care nu face nimic(si da,ma includ si pe mine aici)...toata lumea este suparata ,comenteaza inadmisibilul acestei initiative timpite,insa toti o fac frumos, de acasa ,pe net...si-a spus parerea , si-a facut datoria civica (asa consideram noi romanii ca suntem toleranti sau lenesi sau comozi sau ce vreti voi)Daca va uitati la alte popoare care stiu ce e aia democratia, care s-au luptat pt drepturile lor,vedeti ca aia nu se sfiesc de un atribut ca huligan si ies in strada sa-si ceara dreapturile si sa ceara socoteala alesilor lor...vedeti Franta,Germania, Grecia,Italia etc....la noi???discutii peun forum si atait...macar recunoasteti ca atita timp cit sunteti vehementi in cuvinte dar nu faceti nimic sa va luptati pt ideile astea , sunteti doar lasi...inclusiv me...e dureros , dar astia suntem noi romanii, si daca eu nu ma angajez la o astfel de initiativa,promitca daca cineva organizeaza o manifestare referitoare la aceasta tampita initiativa, voi participa si eu cu o pancarta!
  • +1 (1 vot)    
    hai sa plangem! (Sâmbătă, 9 mai 2009, 19:20)

    vlad [anonim]

    Nici eu nu sunt antisemit, DAR

    Despre evrei, eu am urmatoarea conceptie: cu cat se pun mai mult pe plans, cu atat discriminarea pozitiva le aduce profituri. Prin urmare, ca natiune unita ce sunt (pentru ca ei sunt foarte uniti!), bat apa-n piua toata ziua pe tema asta cu holocaustul. Nu zic ca n-a fost! A fost si a fost odios. Dar au trecut 65 de ani! Nu mai sunt evreii de plans!

    Am sa va spun una pe care poate n-o stiti: SUA este un stat eminamente evreu. Totul, de la companii de succes, la case de avocatura si guvern sunt conduse numai de evrei. Prin urmare, nu-s chiar asa de plans.

    In ceea ce priveste parcul, sunt convins ca acel memorial se va face pentru un singur si simplu motiv: costa bani, care trebuie cheltuiti! In ce buzunare ajung? Vom vedea! Nici gand de lacrima fierbinte scursa pe obrazul romanului sau cu atat mai putin al lui Oprescu ne face pe noi sa le aducem omagii… Ci doar BANUL, TATA, BANUL!!!

    Parca pentru vreo 100.000 usd as plange si io vo cateva ore… saracii!!!
  • +1 (1 vot)    
    Parc sau monument (Duminică, 10 mai 2009, 1:56)

    Mirela [anonim]

    Avand in vedere ca nu pot vota, ca m-ati anuntat ca am votat ce mai conteaza cine sunt, de obicei imi dau tot numele adevarat daca se solicita. Dar in cazul de fata mi se cere numele doar daca vreau sa demonstrez ca nu am votat si pentru ca vreau votez da. Asta inseamna ca de fapt nu conteaza.

    Pentru cei care nu doresc acest monument ii anunt ca nici oficialitatile nu-l vor, de aceea au ales sa distruga un parc. Oamenii sa protesteze si va mai sta 20 de ani (numai de la revolutie mai sunt 20) aprobat si nerealizat.

    Numai citind comentariile am inteles de ce nu s-a facut pana acum si nici nu o sa se faca acest monument. Intradevar "beneficiarii monumentului" sunt morti, dar parca de aceea se ridicau monumente sa nu fie uitati si ororile sa nu se mai repete, ca oamenii normali sa se disocieze de legile"intelepte" care au facut posibile ororile.

    E momentul potrivit sa se atraga atentia asupra evreilor, care chiar si morti distrug ceva........
    • 0 (0 voturi)    
      Salvati parcul! (Marţi, 26 mai 2009, 23:17)

      Ioan Dumitrescu [anonim] i-a raspuns lui Mirela

      Buna ziua!
      Manevra asta cu distrugerea parcului pentru construirea unui monument este foarte vicleana si loveste atat pe noi romanii, cat si pe evrei:
      - pe noi, pe de o parte, in sanatatea noastra si a copiilor nostri, iar pe de alta parte prin sentimentul de frustrare (*) al crestinilor.
      - pe evrei, prin actele de refulare care vor transforma acel monumet in murdarie (**) ; in afara unor scelerati de "satanisti" de acum cativa ani care profanau mormintele evreiesti, in Romania eu nu am sesizat manifestari antisemite!
      Propun ca impreuna, romani si evrei, sa semnam o petitie lunga (***)... sa salvam parcul si sa facem monumentul in alta parte!
      Sincer mie mi-ar place sa se faca monumetul, dar sa fie frumos. Pentru ca numai uratanii s-au construit in ultimul timp... pana si bustul lui Coposu parca-i taiat cu fierastraul... iar de pocitania care se uita chiorash la el de vis-a-vis ce sa zic! parca-i spart cu barosul... Intrebati orice copil ce-i aia "cartoful intzepat" si este clar despre ce "monument" este vorba...
      Mi-ar place un monument al holocaustului ajuns la impacare si pios, cu ingeri si porumbei langa steaua lui David. Ar infrumuseta orasul si ar fi un act de compasiune fata de concetateni de-ai nostri, care au murit in acele vremuri in Germania.
      Evident ca-mi asum limitele estetice, dar acestui oras ii lipsesc monumetele cu ingeri; la care eu as adauga statui cu daci (cine a fost la Roma intelege de ce) si sfinti!
      Sa devenim un oras al Bucuriei!

      Cu consideratie,
      Ioan Dumitrescu


      (*) adica pe noi romanii crestini ne-au ascultat autoritatile cand am cerut sa mutam Catedrala Mantuirii Neamului dintr-un parc in alta parte, dar evreiilor li s-a dat un parc sa-l distruga!

      (**) pe mine asta ma doare cel mai tare, pangarirea amintirii unor Oameni care au suferit si a caror tihna merita respectata (sa-ti fie rusine Mirela ca tocmai de morti te iei!)

      (***) oare cine si-ar aloca timp sa stranga semnaturile in parc, sau pe net
  • 0 (0 voturi)    
    Monumentul Holocaustului (Miercuri, 27 mai 2009, 17:43)

    Deportat in Transnistria decatre Antonescu 1941-19 [anonim]

    Monumentul Holocaustului trebuie sa fie construit pe locul cladirilor care au gazduit sediile partidului si a administratiei statulu legionar antonescian.

    La inceputul anului 1940, inainte de raptul sovietic al Basarabiei si Bucovinei, de raptul unguresc al Transilvaniei de Nord si de raptul bulgar al unei parti din Dobrogea, circa 810.000 de evrei traiau intre granitele Romaniei. In mai 1945, la sfarsitul razboiului, ramasesera in viata doar jumatate din ei. Circa 140.000 fusesera asasinati de fascistii unguri si de nazistii germani; vina disparitiei restului de circa 270.000 de victime evreiesti apasa asupra autoritatilor romanesti antonesciene. Indiferent de echilibristica verbala a negationistilor Holocaustului din Romania, aceste cifre vor condamna in eternitate raul totalitar antonescian.Holocaustul continua sa reprezinte capitolul cel mai incomod din istoria Romaniei. Spiritele care incing repede "strada" ajung, adesea, sa tulbure si atmosfera academica. Nu e inca limpede in mintile oamenilor ce s-a intamplat in anii guvernarii maresalului Ion Antonescu. "Istoria exterminarii si supravietuirii evreilor romani in timpul celui de al doilea Razboi Mondial este plina de contradictii si de paradoxuri", scrie istoricul Radu Ioanid. Aceste "contradictii si paradoxuri" au facut ca multa vreme, romanii, dar si destui evrei, sa traiasca cu imaginea unei Romanii pastorale nepatate de acele grozavii ale Holocaustului care au intunecat istoria Germaniei, Poloniei sau Ungariei. Intr-adevar, la sfarsitul celui de-al II-lea Razboi Mondial, evreii traitori intre granitele Romaniei dezmembrate (Vechiul Regat si Transilvania de sud), au ramas aproape cu totii in viata. Da, au fost aplicate legi rasiale! Da, persecutii de tot soiul au amarat viata evreilor, chiar si pogromuri au avut loc la Iasi, Bucuresti, Dorohoi, dar evreimea din Muntenia, Moldova, Dobrogea, Banat si Transilvania de Sud nu a fost aneantizata de masinaria "Solutiei Finale".
  • 0 (0 voturi)    
    MONUMENTUL HOLOCAUSTULUI (Vineri, 29 mai 2009, 17:58)

    CERNAUTIAN [anonim]

    Maresalul Antonescu a publicat inca in anul 1919 cartulia:ROMANII, originea,trecutul,sacrificiile si drepturile lor.
    Folosind statistici,argumente "istorice" ,pledind pentru Romania dela Tisa pina la Nistru ,a negat dreptul de prezenta a minoritatilor in urma anexarii Transilvaniei,Bucovinei,Bsarabiei la vechiul Regat.
    Desi Evreii(330000 adica 4,5%)) nu-si aveau tara lor,spre deosebire de Unguri,Secui,Germani,Sirbi,Turci,Bulgari ei aveau sa fie unicii sa sufere persecutii care au culminat cu deportarea,jefuirea si exterminara in lagarele de munca din Transnistria 1941-1944.
    Antonescu a acumulat mai multe ore"Hitler" in cele 15 intrvederi decit Mussolini,Franco si Hiroihito si astfel a devenit un harnic "elev" al Fuererului.
    Trupele sale au ajuns pina la Stalingrad!
    125000 evrei din Bukovina si 148000 din Basarabia au fost exterminati.
    Este adevarat ca ei n-au fost gazati si incinerati ca o parte din cei dela Auschwitz si Birkenau ,ci au fost aruncati in gropi comune.
    Citeva din localitatile din Transnistra unde evreii au fost deportati si exterminati:Obodovca,Balta,Bersat,Moghilev,acolo se gasasc gropile lor comune.
    Trupele lui Antonescu din propiul sau ordin ,au macelarit la Odesa 48000 de evrei.
    Romania de azi ,desi generatia prezenta nu are nici o vina si cum o veche zicala spune:greselile parintilor o platesc copiii,nu poate sa se eschiveze dela acest act simbolic si educativ adica ridicarea MONUMENTULUI HOLOCAUSTULUI.
    Romania nu a fost o tara sub ocupatia Germana ci una din putinele tari europene aliate Nazistilor.

    ACESTA ESTE RASPUNSUL MEU LA TOTI CEI DE TEAPA LUI GOGU PINTENOGU, CARE DACA AR FI TRAIT IN ANII DE URGIE 1940-1945 AR FI PARTICIPAT LA ACEST GENOCID.
    • 0 (0 voturi)    
      numai 48.000? (Joi, 22 septembrie 2011, 9:16)

      Crisan [anonim] i-a raspuns lui CERNAUTIAN

      i-ai numarat tu,nu? Nu erau 148.000? hai, zi încă 100.000 că la cît căcat mîncaţi ce mai contează?
  • 0 (0 voturi)    
    monumentul haosului (Vineri, 9 octombrie 2009, 9:56)

    eris [anonim]

    Sa tai un parc ca sa instalezi un monument de 3000 mp este ceva inimaginabil.Cei de la ecologisti ce au spus? Adica noi punem iarba pe marginea trotuarelor ca sa declaram cati mai multi metri patrati de verdeata si acum venim cu aceste pitroaie care oricum nu-i mai poate invia pe cei morti. Dar pentru romanii prigoniti de otomani, taiati, decapitati, sfasiati, batjocoriti pe cand un monument, si unde ?Cumva la Stanbul? Oare de ce nu dictam si noi in alta tara si vin toti in saraca noastra Romanie si vor monumente si vor sa se imbogateasca si vin sa comande si vin si fura, si unii din investitori nu au nici patru clase, nu stiu nici sa scrie dar sunt PATRONI !
  • 0 (0 voturi)    
    Monumentul holocaustului (Sâmbătă, 10 octombrie 2009, 21:00)

    Emil [anonim]

    Intru totul de acord cu monumentul si locatia. E o reparatie morala pentru cei care au suferit si o lectie de istorie si pentru noi. Antonescu a facut destul rau Romaniei si politica lui nu a dus decat la suferinta si rezultate dezastruase pentru tara. Cand eram mic nu intelegeam de ce bunicul meu din Transilvania nu vroia sa ne povesteasca nimic de razboi. A fost pentru o perioada granicier in Transnistria si insotea peste granita convoaiele cu deportati. Am inteles ca odata a salvat doua fete , nu a stiut niciodata daca au reusit sa supravietuiasca, cert e ca le-a facut scapate din convoiul care trebuia predat pe partea cealalta la nemti. Un gest mic care era sa-l coste curtea martiala. Da, imaginea Romaniei pastorale la care se face referire mai sus, ne convine tuturor insa ar fi mai usor sa-i ascultam pe supravietuitorii acelor timpuri, cat timp mai sunt printre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    romani dragi (Miercuri, 5 mai 2010, 15:29)

    maria [anonim]

    Romani dragi, care mai aveti creier si constiinta! Este mai mult decat strigator la cer cat de mult au ajuns acesti slugoi fara pic de coloana vertebrala si omenitate sa isi bata joc de bunul nostru simt si de tot ce inseamna valoare de pret pentru mine si pentru tine, draga romane!!
    Pe mine ma doare intai de mama mea, de tata meu, de bunicii mei, de fratii mei...care au murit cu sutele de mii ..intr-un imens holocaust rosu, ai carui pioni au fost cei carora acum eu, fiu ai acelor martirizati sa le inchin monumente??? Mergeti la osuarul de la Aiud si ve-ti citi numele a mii de parinti de-ai nostri care au murit exterminati...despre care stim atat de putin...
    Stiati ca exista un proiect de construire a unui muzeu memorialistic la Aiud, pe locul osemintelor a mii de romani martirizati ?
    Va inchipuiti ca cineva din acesti indurerati de suferintele unei natiuni straine s-a interesat macar de aceasta aducere aminte a durerilor parintilor nostrii...Darmite sa mai dea si un leut!!! Cred ca stiti deja raspunsul....
    Poate intentioneaza Israelul, din spirit de solidaritate si reciprocitate sa construiasca in Israel un monument al martirilor neamului romanesc...
    Sa-ti fie rusine Oprescule, si voua tuturor slugoilor ticalositi si nenorociti....mi-e mila de voi! Vai, vai...