60.000 de functionari publici, in greva japoneza

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2009, 8:58 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 60.000 de sindicalisti afliliati la Alianta Sed Lex au intrat, marti, in greva japoneza. Protestul este intitulat "Greva pentru responsabilitate guvernamentala", se va desfasura pe toata durata zilei si va avea loc fara incetarea activitatii - a declarat liderul de sindicat Vasile Marica, pentru Agerpres.

Sindicalistii solicita acordarea sumelor de bani necesare elaborarii legii unice de salarizare in cuantum de aproximativ 30%, precum si micsorarea diferentei dintre salariul minim si cel maxim.

De asemenea, sindicalistii cer retragerea hotararii de guvern privind politizarea sistemului institutional public si rediscutarea acesteia cu partenerii sociali pentru a gasi solutii de imbunatatire a activitatii in administratia publica.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1222 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Greva fuse romaneasca (Marţi, 5 mai 2009, 10:00)

    Cetateanul [anonim]

    Profesorii n-au avut dreptul sa faca greva astazi, dar ... au avut dreptul salariatii de lux ai Judecatoriei Sector 1 Bucuresti. Dupa ce le-am platit taxa de timbru si am asteptat ziua procesului de astazi, politistul de servivciu al institutiei m-a impiedicat sa intru in sala de judecata, pentru ca era GREVA ROMANEASCA. Nu mai vorbesc ce motivatii ne dau in sentinte. Nu le e rusine ... !
  • +2 (2 voturi)    
    Sa le fie rusine functionarilor publici !!! (Marţi, 5 mai 2009, 10:58)

    Un cetatean simplu [anonim]

    Pur si simplu nu stiu cum au tupeu sa faca greva, salarii au, prime au luat, plan de facut nu au , targeturi nu au, te poarta in procese si 15 ani, niste jigodii.
    Ei nu stiu ce inseamna sa lucrezi la privat, unde mergi dimineata la serviciu si nu stii cind te intorci, pe un salariu mic.

    Sa le fie rusine !!!

    P.S.
    Ma bucur ca este criza, pentru ca incet dar sigur se face o echilibrare intre salarii.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtitii fac greva (Marţi, 5 mai 2009, 13:26)

    tibi [anonim]

    As spune ...RUSINE sa le fie, dar acestia nu au asa ceva.
    ManiPULAre guvernamentala !

    Traiasca rsr -ul !
  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Marţi, 5 mai 2009, 19:07)

    ana [anonim]

    aveti si voi dreptate, dar au si unii functionari. Nu cred ca daca ai fi functionar ti-ar place sa lucrezi si cate 10-12 ore pe zi pentru 1000 ron.Ore suplim. nu, prime ... care? Sefi nervosi, cetateni si mai si, nu mai apuci sa iti faci treburile zilnice, stai peste program, mai tipa seful la tine,vin situatii peste situatii de facut, daca se poate ieri, nu mai apuci sa iti vezi familia, divortezi, copilul se apuca de golanii si de droguri, banca trebuie platita ca ai facut imprumut sa platesti intretinerea... Asa ca nu mai judecati fara a fi patit pe pielea voastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Despre SedLex (Miercuri, 6 mai 2009, 0:06)

      Cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ana

      ptr.Ana
      ATENTIE! Articolul era despre sindicalistii SedLex, adica judecatori, grefieri, s.a.
      Ati vazut dumneavoastra instante lucrand 10-12 ore pe zi? Sau judecatori platiti cu 1000 ron/luna? Au ei sefi? ... si inca nervosi? Apuca partile sa tipe la complet fara sa ia amenda? N-apuca ei sa stea cu familiile ... in cele doua vacante imense iunie-august si decembrie-ianuarie? Nu cred ca v-ati referit la pielea lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusinica!!!!!!!!!!! (Marţi, 5 mai 2009, 20:57)

    Georgi [anonim]

    Sa le fie rusine...ca sunt vai de capul lor...Fereasca Dumnezeu sa-i intrebi ceva sau sa-i deranjezi cu ceva....Habar nu au!!! Care nu le convine sa plece acasa...sunt destui fara un loc de munca care sigur si-ar face treaba mai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns pt.cetatean (Miercuri, 6 mai 2009, 17:35)

    ana [anonim]

    lucrez in sistem si nu ma refer la judecatori sau la grefieri, ci chiar la functionarii publici care lucreaza in acest sistem.(contabili, referenti, ingineri). Sunt un simplu referent cu 25 ani vechime, din care 20 in justitie. Muncim mult pentru cat suntem platiti, asta datorita atator schimbari legislative care au facut "varza" sistemul de salarizare. Unde erau atatea discrepante inainte de 1990? Cine sta in "afara" crede ca ar face mai multe, dar nu doresc nimanui sa treaca in locul meu.
    • 0 (0 voturi)    
      Functionari (Miercuri, 6 mai 2009, 18:20)

      Cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ana

      Doamna Ana,
      Functionarii ceilalti din "sistem" -contabili, referenti, ... sunt cei care au expertizat Bancorex, Rompetrol, Flota, Safi, ... si au concluzionat ca n-a existat prejudiciu? Pe mana lor au scapat de pedepse felurite lichele, ... si inca mai scapa.
  • 0 (0 voturi)    
    pt.cetatean (Miercuri, 6 mai 2009, 19:39)

    ana [anonim]

    inseamna ca nu stiti nimic sau din "afara" se vede altfel. Ce spuneti dvs. nu a putut fi expertizat de catre contabilii functionari publici fiindca din anul 2000 acestia au fost numiti asa tocmai pentru a-i lasa muritori de foame. In ceea ce priveste aceste titluri "bombastice" ale multor "gauri" lasate mostenire de "...anterioara guvernare...", aceste dosare s-au judecat de "ochii lumii", la comanda politica. Asa ca micile rotite au ramas mici (recte noi,sarmanii) ,iar hotii adevarati infloresc in continuare, se bat cu pumnul in piept si dau vina pe anteriori si pe mosteniri. Mai nou, pe criza mondiala... Poate puteti urmari in timp si pe cei care se"invart" pe "sus": ieri primari, azi ministri, ieri ministru la ministerul "X", azi la cel vecin. Numai d-l Sarbu, de ex. ,parca s-a nascut ministru... Chiar azi m-au dat pe spate doua ordonante pe care le-a semnat dumnealui in diverse perioade in care era ministru la diferite ministere si care tare se mai bat cap in cap... Halal tara, "mandrii ti-s guvernantii!!!"
  • 0 (0 voturi)    
    tot pt.cetatean (Miercuri, 6 mai 2009, 19:43)

    ana [anonim]

    un contabil la tribunal calculeaza salariile juzilor si pe cele ale grefierilor, face plati pt. utilitati,etc., etc.,cu alte cuvinte fac cu totul altceva. Cei care fac expertize in dosare sunt contabili autorizati si care iau bani frumosi pt.asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Greva japoneza (Joi, 7 mai 2009, 14:25)

      Cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ana

      Stimata doamna Ana,
      Lamuriti-ma
      1. De ce in timpul grevei dumneavoastra, "japoneze", sindicalistii i-au usuit pe justitiabilii din salile de la Judecatoria Sector 1 Bucuresti.
      2. Ce salarii le-au calculat juzilor "sindicalistii" dvs. pentru procesele judecate asa cum ati afirmat doua mesaje mai sus. Daca ma puneati pe mine, le dadeam lefuri negative cu multe zerouri si ... cu ceva ani de puscarie.
      3. Sindicalistii SedLex stiau perfect la ce avea sa duca "neglienta in serviciu", puteau sesiza si n-au facut-o, si s-a ajuns la starea care abia satazi va nemultumeste.
      4. SAFI a fost inainte de 2000, in '96, Flota asisdelea, ... mi-e greu sa mai comentez.