UPDATE MAE roman face apel la autoritatile din Republica Moldova sa nu cedeze violentei si provocarilor/ In 10 orase din Romania se pregatesc manifestatii de solidaritate

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 17:33 Actualitate | Esenţial


Ministerul Afacerilor Externe sustine pozitia Uniunii Europene exprimata de Inaltul Reprezentant al UE pentru Politica Externa si Securitate Comuna, Javier Solana, in ceea ce priveste situatia de la Chisinau, se arata intr-un comunicat. Totodata, MAE  face apel la toate partile implicate in actiunile din Republica Moldova sa nu cedeze violentei si provocarilor.

"MAE atrage atentia ca violentele impotriva institutiilor statului nu pot fi acceptate si subliniaza ca este foarte importanta respectarea drepturilor inalienabile de intrunire libera si de manifestare pasnica a cetatenilor".

MAE precizeaza ferm ca la fel de importante sunt respectarea principiului statului de drept, in acelasi timp cu respectarea drepturilor omului.

UPDATE: "Grupul de actiune Noii Golani" a anuntat organizarea, marti seara, de manifestatii de solidaritate in 10 orase din Romania.
  • Vaslui - ora 18.00, Centrul Civic
  • Petrosani - ora 18.30 - la Primarie
  • Cluj - ora 18.00 - Piata Avram Iancu
  • Iasi - ora 20.00 - Piata Unirii
  • Bucuresti - ora 20.00 Piata Universitatii
  • Arad - ora 20.00 la troita din fata Primariei
  • Constanta - ora 20.00, Primarie
  • Brasov - ora 20.00, in fata la Modarom
  • Galati - ora 19.00, Gradina Publica
  • Craiova - ora 20.00, Piata Mihai Viteazu


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4014 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Jena totala! (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:38)

    panadol [utilizator]

    Decit sa veniti cu frectia asta de declaratie, mai bine taceati. Sunteti penibili!
    • +1 (3 voturi)    
      Romania nu trebuie sa se implice pe fatza (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:17)

      KGB reloaded [anonim] i-a raspuns lui panadol

      Romanii sunt suficient de inteligenti ca sa stie ca Voronin atata asteapta, sa arate cu degetul "interventia Romaniei imperialiste in treburile interne". El de asta se chinuie sa declare peste tot ca "stim noi cine e in spatele loviturii".
      Nu trebuie trimisa armata, nu trebuie declaratii politice dure, dimpotriva.
      Romania trebuie sa arate statelor UE ca violenta, agresivitatea si frauda e de partea comunistilor si mai ales sa arate ca Voronin e omul Moscovei si vrea sa aduca Rusia pe frontiera UE !

      Vom castiga daca tacem si facem, comunistii lui Voronin n-au nici o sustinere in Europa, iar Rusia ii va vinde la schimb cu Nabucco (pentru care UE tot nu vrea sa ne dea bani!).
      • +2 (6 voturi)    
        desteptarea (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:50)

        Moarte comunismului!!! [anonim] i-a raspuns lui KGB reloaded

        Pe statele UE le doare in cot de noi frate!Si cu jigodiile nu poti sa te comporti omeneste !Au trecut 20 de ani , 20 de ani de minciuna si sclavie . de 20 de ani ne amagim ca va fi mai bine .. Niciodata nu ne va fi bine si nu vom pute trai in pace atata timp cat suntem condusi de cele mai infecte specimene umane, care isi bat joc de noi !Sa luam exemplul lor si sa iesim in strada sa terminam odata pentru totydeauna cu comunismul!Si ce mai conteza Nabucco si asa in cateva zeci de ani se vor termina resursele de hidrocarburi .Sa iesim in strada si sa incepem o noua revolutie sa lasam lumea curata macar pentru urmasii nostri!!!
        • 0 (2 voturi)    
          ca la tara? (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:44)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Moarte comunismului!!!

          asa se iese? tu nu ai auzit de subtilitate? cativa sniperi pentru voronin si dam vina pe rusi, ce este atat de greu?
  • 0 (2 voturi)    
    fraieri (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:38)

    atreus [anonim]

    sigur ca o sustinem, dar nu trebuie sa ne si entuziasmam pentru asta... aiuriti, puteau sa nu declare nimic. Oare sunt chiar asa de fraieri romanii?
  • 0 (4 voturi)    
    OMFG (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:40)

    ealexs [utilizator]

    Astia chiar tin cu comunisti ... macar sa taca ... dobitoci ... nu conteaza oamenii pentru ei ... doar linistea ... Bravo lor ... revolutie & victorie !!!
    Go Go Go
  • +1 (5 voturi)    
    "Multzumesc" (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:40)

    Dorin din RM [anonim]

    Multzumesc fratzilor! Multzumesc ca ne sustineti!! ... magarilor ...
  • -1 (5 voturi)    
    Trimiteţi armata (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:42)

    Razvanel [utilizator]

    şi lăsaţi gargara diplomatică
    • +1 (5 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:39)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Razvanel

      Bai, unde dracu te crezi sa trimiti armata, pe vremea lui Stefan cel Mare, acum suntem tara membra NATO si nu poti trimite armata asa cum te taie pe tine capul ala ocupat cu un singur neuron mort si ala de plictiseala.
      • +1 (3 voturi)    
        Pai tocmai de aia (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:23)

        razvanel [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Cred ca ar fi cazul sa faca si Romania "o nebunie" in toata istoria ei de javra batuta cu cnutul peste fata.

        La urma urmei nu ne-ar invada nimeni tocmai pt ca facem parte din nato si din UE (si nici nu ne-ar da afara).

        Chiar daca am putea fi sanctionati, ar merita incercat.
        • +1 (5 voturi)    
          Trei probleme (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:11)

          ALex [anonim] i-a raspuns lui razvanel

          1. Va scriu din Praga, oras in care amintirea rusilor este inca omniprezenta. Nu cred ca in Bucuresti sau in alte orase din Romania pe fiecare strada sau in fiecare tramvai sa auzi vorbind ruseste.

          2. Da, suntem membre NATO si UE, dar daca va fi sa ne atace rusii, credeti-ma pe cuvant ca UE si NATO ar dezmembra Romania pe bucatele, asa cum au facut cu Polonia in WW2. De unde asa ceva, o asa o enormitate? Pentru ca in toata istoria, Romania nu a fost ajutata nici macar o singura data de marile puteri. Si ce va face sa credeti ca situatia s-a schimbat tocmai acum? Faptul ca nu se mai cheama Antanta ci NATO? Continentele arata la fel ca acum un secol, la fel si ambitiile si pretentiile.

          3. Ca membre UE si NATO atat Romania cat si multe alte state care au fost primite "din mila", adica doar ca piete de desfacere si ca zone militare tampon (nu uitati ca RO nu intra sub scutul antiracheta, Cehia da), am cedat deja dreptul de a deschide gura si de a actiona pe dreptul de a calatori fara vize.

          Zarurile au fost nu aruncate, ci jucate.
  • -1 (1 vot)    
    Lol (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:42)

    Lol [anonim]

    Hehe, revolutie "tovarasi" farisei. Sau cuvantul va sperie?:)
  • +1 (3 voturi)    
    Eh fratilor... (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:44)

    Vorbe goale [anonim]

    ... v-ati convins cum e treaba cu UE?
  • +1 (5 voturi)    
    despre MAE (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:47)

    tupeu [anonim]

    Nu stiu cine e Mae asta, dar mi se pare ca seamna cu catelus cuminte.
  • 0 (4 voturi)    
    reactie (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:47)

    il che [anonim]

    halal reactie.. daca am fi fost maghiari, am fi stiut sa ne tinem partea si sa fim verticali.
    • -3 (5 voturi)    
      Moldovenii dau lectii la secui (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:23)

      Ferencz Takacs [anonim] i-a raspuns lui il che

      E foarte uimitor ce fac moldovenii, tot radeam de ei, dar vad ca sunt mai tari ca noi. Ei se bat contra politiei comuniste, noi ne uitam cu respect la militarii din Sf. Gheorghe. Ei se bat contra comunistilor care ii fura de 20 de ani, noi tot cu hotii nostri votam.
      Romanii l-au bagat pe Becali la puscarie si pe Vadim l-au scos din parlament, noi tot cu Verestoy si Tokes votam.
      Nu am vreun motiv de mandrie speciala, probabil trebuie sa iau masina si sa ies pe autostrada in orzsag sa-mi treaca jena de "noi maghiarii".
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:49)

    paul cj [anonim]

    si uite asa ne'am facut de toata rusinea. In loc sa ii sustinem pe bietii oameni, ca doar sunt fratii nostri, noi indemnam la calm si sustinem UE. frumos...
  • +2 (4 voturi)    
    MAE face apel... (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:52)

    moldoveanu' [anonim]

    MAE trebuie sa mai invete sa taca in anumite momente...
  • +4 (6 voturi)    
    huoooo! (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:53)

    good girl gone bad [anonim]

    Romania trebuie sa-i sprijine pe moldoveni!
    U.E. habar nu are ce se intampla acolo!
    Comunismul trebuie sa cada!Marea majoritate a tarilor din UE habar nu au cum este sa traiesti in comunism, sa nu fii liber!
    Noi, romanii, care am trait atata vreme in comunism, stim cel mai bine ce inseamna sa traiesti fara sa fii liber!
    Libertate pentru Basarabia!Jos comunismul odata pentru totdeauna!

    Basarabia=Romania, sa-i sprijinim pe fratii nostri moldoveni!
  • -1 (1 vot)    
    statul de drept, al dreptului sovietic... (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:56)

    a [anonim]

    cu urmari in creerele oamenilor... cu adevarat trebuie asteptat pana creerele acestea vor muri pentru a respecta principiul... prea tarziu pentru tinerii de azi care nu au urmari...
  • +3 (5 voturi)    
    MAE tine cu URSUL..? (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:57)

    GOGU [anonim]

    bai celovecilor!!!!!!!!!!! tineti cu ursul..? nu e deajuns cit sufera saracii moldoveni de peste prut..? ani si ani de saracie... si umilinta.. si voi ce faceti... tineti cu ursul..?????
  • +3 (5 voturi)    
    rusine!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:59)

    silviu [anonim]

    Rusine sa le fie celor din MAE.Inca o data se dovedesc habotnici si incompetenti.Ma asteptam la mai mult de la ministrul Diaconescu.Astia habar n-au sau nu vor din diferite motive sa apere interesele romaniei!!!
  • +2 (4 voturi)    
    bravo (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:00)

    tudor [anonim]

    mai bine taceati... slugilor
  • +1 (3 voturi)    
    Daca... (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:02)

    v [anonim]

    Daca faceam si noi revolutia asa cum li-se recomanda moldovenilor probabil ca eram si acum la coada la "adidasi".
  • +2 (4 voturi)    
    Deci... (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:02)

    ... [anonim]

    Va asteptati cumva ca MAE sa declare altceva? Sclavi am fost sclavi vom ramane
  • +2 (4 voturi)    
    Romania trezeste-te! (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:05)

    Anonim [anonim]

    Momentul pentru amabilitati a trecut (de vreo 20 de ani), e momentul sa punem mana pe bisturiu si sa scoatem buboiul afara!
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:12)

    adi [anonim]

    Ma intreb cat de mult reprezinta aceasta pozitie oficiala sentimentul romanilor. Trebuia sa zica si ei ceva :)
  • +2 (4 voturi)    
    viva la revolutia! (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:27)

    yo [anonim]

    Jigodiile!sa iesim si noi in strada sa terminam odata cu comunismul !asa nu se mai poate fratilor astia ne cred dobitoci isi bat joc de noi la ce buna asa o viata de rahat ?.De 20de ani suntem condusi de aceeasi comunisti infecti . Sa le dam foc ,iesiti cu totii in strada sa terminam cu ei odata pentru totdeauna!!!
    • +1 (1 vot)    
      cata impostura! (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:37)

      niv [utilizator] i-a raspuns lui yo

      vrei sa zici ca suntem prostii vostri? v-ati gasit voi revolutionari, cand noi, pe aici, de pe la Dambovita, stim cam cat de "revolutionari" erau cei de la Bucuresti, cand cu "ievenimentili" din... dechemvrie '89!..
  • +2 (4 voturi)    
    S-o credeti voi!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:40)

    trapped [anonim]

    "MAE atrage atentia ca violentele impotriva institutiilor statului nu pot fi acceptate..."
    Ba nu, domnilor de la MAE, atunci cand respectivele institutii lucreaza impotriva propriilor cetateni, pot fi acceptate, ba chiar recomandate. S-a mai intamplat o data, in decembrie 1989...
  • +3 (5 voturi)    
    obosit de toate... (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:42)

    Dedalus [anonim]

    In acest moment, Romania nu mai este un stat. Adica, nu exista o politica de stat si o domnie a legii.

    Conducerea Romaniei este doar o colectie de personaje sinistre, dubioase, retardate care s-au ales conducatori si care utilizeaza resursele si puterea statului in folosul si profitul lor personal.

    Cum ar putea asemenea jivine sa dea o declaratie, macar diplomatica, nu mai zic de favorabila?

    Nu vad in nici unul dintre partide (vorba Bibliei: "macar unul!"), macar o persoana capabila si discute coerent si logic despre un subiect.

    Fratii moldoveni ar face mai bine sa se teama de "conducerea" Romaniei, decat sa astepte ceva de la ea.

    Acum, Conducerea tarii noastre este de fapt un dusman al Moldovei la fel de mare ca fortele lor reactionare interne. Cel putin prin lipsa de reactie, sa nu zic altceva.

    Astazi mi-ar fi parut mai bine sa fiu moldovean decat "roman".
  • +2 (4 voturi)    
    Moldovenii vor sa fie iar ,Romani (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:47)

    catalin [anonim]

    Si asta e un lucru normal.
  • -2 (4 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:07)

    moshulik strikes again [anonim]

    romania nu trebuie sa faca nimic. sunt problemele lor interne. au fost alegeri cu observatori straini care nu au reclamat nimic. autoritatile trebuie sa numere din nou voturile foarte transparent, pentru a credibiliza alegerile. daca au fost nereguli, trebuie discutat, negociat si luata decizia daca au fost suficient de grave pentru a vicia rezultatul.
    prea mult scandal pentru nimic. majoritatea de acolo a votat chiar daca rezultatul nu-i convine unei minoritati agresive, care trebuia sa faca mai mult in alegeri daca vroia alt rezultat. atata vreme cat sunt alegeri libere, exista campanii electorale si media pe care opozitia se poate exprima, sistemul nu e comunist cum abereaza unii pe aici. intr-un sistem comunist nu sunt mai multe partide. daca majoritatea a votat pro-comunisti, asta e rezultatul care trebuie respectat, nu se poate impune alta vointa politica cu forta, pentru ca puterea nu ar fi legitima.
    • +2 (4 voturi)    
      ////////?? (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:18)

      yo [anonim] i-a raspuns lui moshulik strikes again

      Tu sigur esti un sugaci de comunist care toata viata ai stat in genunchi . ,,Prea mult scandal pentru nimic "?ha ,ce bine v-ar sta voua comunistilor cu un glont in frunte...
      • 0 (2 voturi)    
        yo yo (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:29)

        moshulik [anonim] i-a raspuns lui yo

        se vede ca n-ai exercitiu democratic. trebuia sa raspunzi cu argumente, dar o dai in acuzatii aiurea.

        daca majoritatea din moldova voteaza comunisti, ce vreti bai sa venim noi sa va votam opozitia? ca sa ce, sa va folositi de romania pentru a intra mai usor in vest? numai fraieri in romania asta... am vazut eu destui ca voi care se invart repede de o cetatenie, o bursa ceva pe aici si-si iau zborul mai departe, in timp ce "fratii romani" platesc ca fraierii pentru niste vise.
  • 0 (2 voturi)    
    la loc auzit si vazut (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:34)

    a murit jderul lui cantemir [anonim]

    mai multe animale au aparut in locul
    lui
    afara de
    gluste.
    interesant pare a fi
    oielnicul.
    ariciul sta inca in umbra.
    stramosul animalelor din
    targa berladului
  • -3 (3 voturi)    
    Moldova vs Romania (Marţi, 7 aprilie 2009, 23:00)

    geni [anonim]

    cam incinse creierele pe acest forum! dintr-o data s-au trezit spiritele nationaliste. poate ca e bine si asa, demult nu au mai simtit romanii ca sunt romani. trist e ca se intampla numai in asemenea cazuri. trebuie s aadmitem ca deocamdata, Moldova este, ca si Romania, un stat independent. ce se intampla acolo ne intereseaza in masura in care ne sunt vecini. dar nu va mai ganditi la cai verzi pe pereti, ca nu a fost vorba niciodata de o eventuala realipire. oamenii aia vor sa scape de comunism si atata tot. In Moldova nu traiesc numai romani, care de fapt se numesc moldoveni, ci si alte etnii care de-a lungul rimpului au fost aduse de bunavoie sau cu forta. incercati oamenilor sa ganditi si cu creierul linistit, nu involburat de posibilitati efemere si inselatoare.
    • 0 (2 voturi)    
      Desteapta-te, romane... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:33)

      moshulik [anonim] i-a raspuns lui geni

      Asta incerc eu sa explic, dar impresia mea e ca forumurile si site-urile din Romania sunt bombardate de mesaje ale basarabenilor care vor sa asmuta romanii impotriva regimului de la Chisinau pe care ei n-au putut sa-l dea jos prin vot.
      Foarte multi pun botul la vrajeli cu "fratii de peste Prut" dar nu-si dau seama ca suntem in NATO si-n UE si cel mai grav lucru pe care l-am face ar fi sa sprijinim o tentativa de lovitura de stat intr-un stat vecin.
      Si noi am platit o gramada votand Iliescu atatia ani, ei de ce continua sa voteze comunistii? Oricat ar fi frauda de mare diferenta de scor e enorma, in conditiile in care acolo au fost observatori straini.

      Chiar daca asa-zisa revolutie din Romania a fost facuta tot de o minoritate cel putin cei care au stat pe margine nu au impiedicat-o, dar apoi au votat FSN si Iliescu pana s-au prins o parte din ei ca era nevoie de o alternativa la putere. De asta trebuie sa se dovedeasca in stare basarabenii, sa nu astepte minuni daca nu pot macar sa-si dea seama ca votand comunisti isi inchid viitorul.
  • 0 (2 voturi)    
    jos comunismul (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:22)

    dex [anonim]

    sustinem cu totii rasturnarea comunismului indiferent de felul cum se va face.
  • 0 (2 voturi)    
    demisia personalului MAE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 3:56)

    muska [anonim]

    de prost gust