Romania, castigatoare la cel mai mare salon de inventii, desfasurat la Geneva

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:00 Actualitate | Esenţial

Romania a castigat marele premiu la cel mai prestigios salon international de inventii, desfasurat la Geneva, desi asteptarile se indreptau spre Spania din cele o mie de inventii, cupa inmanata societatii romanesti castigatoare avand legate de toarte steagul elvetian si spaniol. Inventia romaneasca Roboscan 1 M, cel mai avansat sistem de radiografiere cu raze gama a camioanelor, a fost votata cu unanimitate, informeaza Mediafax.

Firma MB Telecom SRL, cu capital integral romanesc, a castigat marele premiu cu cu inventia Roboscan, la cel mai mare salon international in domeniu care se desfasoara in perioada 1-5 aprilie 2009, la Geneva. "Aceasta inalta distinctie este obtinuta pentru prima data de un inventator roman - in acest caz o societate comerciala - in istoria de 37 de ani a salonului", a declarat, sambata, pentru Mediafax, presedintele companiei MB Telecom, Mircea Tudor.

Succesul inventatorilor romani este cu atat mai rasunator cu cat juriul international de 82 de membri a votat "in unanimitate si cu felicitari acordarea marelui premiu - The Grand Prix of the 37th International Exhibition of Inventions of Geneva - firmei MB Telecom pentru produsul Roboscan 1 M, apreciat a fi cel mai avansat sistem de radiografiere cu raze gama a camioanelor". In aceasta competitie au fost inscrise aproximativ o mie de inventii din 45 tari, din care firma romaneasca a iesit castigatoare desi, la deschiderea salonului, favorita era o firma spaniola.

Roboscan 1M este un sistem mobil pentru radiografierea containerelor si camioanelor, complet robotizat, care poate fi operat de o singura persoana, de la o distanta sigura pentru a evita total expunerea profesionala sau accidentala la radiatie ionizanta. In prezent Roboscan 1M este singurul sistem din lume care asigura protectia totala a operatorilor impotriva radiatiei ionizante produsa de sistemele de radiografiere, fiind in acelasi timp cel mai automatizat si inteligent, cel mai flexibil si versatil sistem.


Citeste mai multe despre   






















9409 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Felicitari ! Multumim pentru stire.. (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:26)

    Eneas [anonim]

    ..in tigania politica in care a ajuns Romania ,este o stire care merita toate laudele ! Felicitari inventatorilor !
  • -7 (9 voturi)    
    Cmon guys! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:28)

    aac [utilizator]

    Nu poate fi adevărat. Trebuie că-i o neînțelegere la mijloc. Un mic accident de citire.

    PS. Poate dacă iese Radu Duda președinte și monarh că am auzit că s-a hotărît. Candidează!
    • +3 (3 voturi)    
      Stimabililor (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:16)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui aac

      nu mi-ați gustat ironia drept pentru care îmi dau un binemeritat minus!
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:29)

    Dani [anonim]

    Ma bucur tare cand mai aud si astfel de stiri. Felicitari!
  • +6 (8 voturi)    
    Mai mult decat bravo! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:36)

    Oana [anonim]

    Sa nu uitam ca motorul cresterii economice in economia capitalista este inovatia (si nu inventia). Sa speram ca aceasta inventie va face pui.
    • +4 (4 voturi)    
      inventia (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:11)

      Ticu [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Felicitari colectivului de inventatori si as dori ca acest lucru sa fie difuzat si la TVR international,PRO-Tv international si alte posturi Tv.pe care le urmarim in SUA.Cu interviuri si stiri de acest gen ar trebui sa delecteze acest e posturi Tv,nu cu crime si balacareala politica.
    • 0 (2 voturi)    
      rechinii pe pozitie (Duminică, 5 aprilie 2009, 13:05)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Oana

      daca am avea un stat care sa tina aceste inventii si sa dezvolte mai departe,poate am ramane in istorie..dar te pot asigura ca rechinii vestici vor insfaca aceasta inventie iar peste ani si ani istoria nu va aminti de nici un roman inovator
  • +4 (4 voturi)    
    BRAVO ! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:53)

    rRaddi [anonim]

    Bravo inventatorilor ! Pacat ca be ocupam cu altele ...
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo romani (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:57)

    naufragiatul [utilizator]

    Felicitari Felicitari Felicitari

    Cat mai multe stiri pozitive si lumea va fi mai buna, tot astfel cum e mai rea cand citeste stiri negative.
  • +2 (2 voturi)    
    inventie (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:09)

    doina [anonim]

    as vrea sa vad : in cate secunde de emisiune se "epuizeaza" aceasta stire de INTERES NATIONAL, avand in vedere ca rating nu face si ca nici nu "este ceruta de popor..." ?
    Cu toate ca stiu sigur raspunsul, nu pot decat sa ma bucur din tot sufletul, iar tuturor celor care au facut posibila o astfel de mandrie, sincere FELICITARI ! BRAVO!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:10)

    Georgi [anonim]

    Bravooooo romanilor......In sfarsit reusim si noi sa mai facem lucruri bune....felicitari romanilor care au lucrat la acest proiect!
  • -2 (4 voturi)    
    inventie (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:16)

    doina [anonim]

    uitasem : cei care au fost la geneva, primesc vreo recompensa? daca da, va fi cumva mai mare decat salariul presedintelui?
    atunci : sa se impoziteze cu 90%....
    si ...chiar daca nu vor primi, propun sa li se impoziteze salariile pe ultimii 20 de ani cu 90%, intrucat nu au produs nimic pentru aceasta societate...de dat la TV
  • -1 (5 voturi)    
    Prea mult (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:28)

    Cristi [anonim]

    Marele premiu e prea mult si o mentiune ar fi fost suficient. Cred ca sunt prea mari fondurile la cercetare si ar mai trebui taiate un pic.

    Bravo lor, sper sa "aud" mai des stiri de genul asta.
    • +5 (5 voturi)    
      o mica rectificare (Duminică, 5 aprilie 2009, 2:46)

      ingineru [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Am doar o mica rectificare la cele afirmate de dvs: nu avem nicio tangenta cu fondurile alocate de catre guvern pentru cercetare, proiectul fiind finantat integral, aprox 6 milioane de euro timp de vreo 4 ani (deh, cercetarea cere bani / oameni si timp printre altele) din propriile resurse MBTelecom.

      Numai bine!
      • +1 (1 vot)    
        Atunci o bila alba si pentru firma (Duminică, 5 aprilie 2009, 23:07)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui ingineru

        Nu vroiam sa fiu rautacios mai sus ci doar sa mentionez ca statul nu face nimic pentru a ajuta cercetarea in Romania, drept dovada fiind faptul ca inventia dumneavoastra a fost fondata din banii firmei. Ma bucur ca unele firme se implica pentru a sprijini partial sau total diverse initiative, dar sunt iritat la culme ca statul nu recunoaste adevaratul potential al cercetarii stiintifice.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu uitam... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:47)

    Rhadoo [utilizator]

    Ca acest popor ofera si oameni inventivi si inteligenti!
    Prea ne-am obisnuit cu stiri rele in fiecare zi, cu manelisti, parveniti, sexy brailence, politicieni corupti si fotbalisti antitalent.
    Aceasta stire ne mai indulceste un pic amarul si ne aduce aminte de ce trebuie sa fim mandri ca suntem romani!
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 21:56)

    Stiinta Azi [anonim]

    Asta duce la cresterea economica. Inovatia. Felicitari multe inventatorilor si HotNews pentru promovarea stirii.
  • -2 (4 voturi)    
    ???????????? (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:53)

    Scanneru' de serviciu... [anonim]

    Stirea, daca a fost tradusa corect, suna ca facind parte din actiunile CC al PCR de educare a maselor. Spun asta pentru ca sistemul descris mai sus ca INVENTIE este o gluma sovietica. Gem vamile lumii de asa ceva (gamma sau X, mobile sau semimobile). In schimb, daca este vorba de o INOVATIE sau INOVATII la un echipament existent, lucrurile sint mai aproape de lumea reala.
    Daca se intimpla ca cel care a dat stirea sa fie paralel cu gazetaria si sa fie vorba, totusi, de o inovatie, il sfatuiesc sa se apuce de oierit. Asta poate i-o iesi...
    • +1 (3 voturi)    
      Precizare (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:34)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui Scanneru' de serviciu...

      Salonul de la Geneva ete unul de INVENTII, deci pana aici e buna stirea. Mai mult, comunicatul oficial al acestui salon spune "Apart from its exceptional precision, the main advantage of this invention is the integral remote control of the scanner, which eliminates all danger for the operators". Deci, inainte de a le dat in cap redactorilor, hai sa ne documentam noi. Ca sa nu fim sfatuiti sa ne apucam noi de oierit.
  • +1 (1 vot)    
    superb (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:56)

    tepes [anonim]

    bravo bravisimo,multumim.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo felicitari (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:10)

    FLORIN [anonim]

    E bine sa auzim si lucruri bune nu doar tiganeala lui Basescu toata ziua.
  • -4 (4 voturi)    
    bai gugustiucilor care atzi lesinat de mandrie... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:22)

    lucid [anonim]

    ....rrrromaneasca: in lumea globalizata in care traim TE STERGI LA FUND CU DIPLOMELE ACORDATE "INVENTZIILOR". Inventziile adevarate SE BREVETEAZA IN USA, JAPAN SAU EU SI APOI BREVETUL SE VINDE PE BANI GREI MARILOR COMPANII, DACA ESTE O INVENTZIE ADEVARATA. Punem pariu ca pe robotul asta nu-l va cumpara nici macar Bashkortostanul?
  • -1 (3 voturi)    
    nu vad care este inventia... (Duminică, 5 aprilie 2009, 0:53)

    MG [utilizator]

    Doar n-au descoperit razele gama, doar le-au pus la treaba intr-un alt mod. Radiografii se fac de peste un secol. Marele castig ar trebui sa fie productia de astfel de dispozitive, dar m-ar mira sa se faca la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Duminică, 5 aprilie 2009, 1:57)

    antonel [anonim]

    bravo!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 5 aprilie 2009, 3:38)

    ingineru' [anonim]

    Felicitari companiei si echipei care a lucrat la acest proiect! Acestia sunt cei care ma fac sa ma simt mandru ca sunt roman. Nu Jiji, nu Mitica, nu Iliescu, nu Simona Senzual, nu Sexy Braileanca.
    M-ar bucura daca as citi pe Hotnews si un interviu cu seful de echipa de la MB Telecom SRL si poate un articol ceva mai detaliat cu informatii despre aceasta invetie. Mi-as dori ca Hotnews sa creeze o petitie prin care sa cerem statului roman o scutire de taxe a acestei companii, macar partiala. Mi-as dori ca statul roman sa faca un contract cu aceasta companie pt dotarea punctelor de frontiera sau a armatei pentru a folosi aceasta inventie pe teatrele de razboi unde armata romana deruleaza operatiuni. Dar ma gandesc ca e doar o utopie ca generalii si ministrul apararii sa faca un contract fara sa tina seama de "comisioanele" luate in contractele de achizitie.
    Oricum, inca o data felicitari companiei si intregii echipe!
  • +1 (1 vot)    
    bine ma (Duminică, 5 aprilie 2009, 4:41)

    diktatoru' [anonim]

    de parca ne intereseaza pe noi chestii de genul asta. ziceti mai bine ce mai face simona sensual si gagiul ala al ei care se pisha pe masini. Sau ce chestie inteligenta a mai zis sexy braileanca.

    P.S. faptul ca stirea asta e cea mai citita stire la ora asta ar trebui sa va spuna ceva, hotnews. Poate publicul nu e asa de retardat cum credeti cand il bombardati zilnic cu o tona de stiri despre jiji si alte pseudovedete preluate din atac si cancan.
  • +4 (4 voturi)    
    CU ATAT AM MAI RAMAS (Duminică, 5 aprilie 2009, 6:57)

    ZANA [anonim]

    Remarcabil !. Faceti cunoscuti si pe cei ce-au muncit pentru acest succes. Nu este suficient numai numele societatii. Peste tot apar numele politicienilor imbecili, ale excrocilor ordinari, dar ale celor ce fac cinste tarii mele nu apar. De ce atata discretie ?. Nu directorul societatii a lucrat !. Dati domnilor numelw celor care au trudit cu minte, si s-au luptat cu nesomnul, cu cautarile si atunci cand ar fi trebuit sa se odihneasca sau sa se relaxeze.
  • +1 (1 vot)    
    Radiografiere (Duminică, 5 aprilie 2009, 7:59)

    Dan1492 [utilizator]

    Pe cand un sistem de radiografiere a creierilor candidatilor la presedentie,cu protectie totala pentru cei care utilizeaza aparatul ?
  • 0 (0 voturi)    
    pagina lor web (Duminică, 5 aprilie 2009, 8:15)

    turistul [anonim]

    http://www.mbtelecom.ro/en/roboscan.html
  • +1 (3 voturi)    
    ironie (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:01)

    sarge [anonim]

    In anul in care fondurile cercetarii romanesti au fost reduse la 30% din cele de anul trecut, iata ca a aparut acest premiu desosebit. Cat mai multe stiri de genul acesta si ne vom simti mai mandri ca suntem romani. Bravo lor!
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:02)

    dumil [utilizator]

    e tare imbucurator sa afli ca o firma cu capital integral romanesc angajeaza oameni de mare valoare si investeste in cercetare...
  • +1 (1 vot)    
    BRAVO! (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:39)

    bogdanc [anonim]

    BRAVO!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:09)

    Felicitari [anonim]

    FELICITARI, FELICITARI, FELICITARI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ...mai usor (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:46)

    Felicitator [anonim]

    ...in fiecare an pe vremea asta apare Romania ca tara tehnologiei de nivel inalt. Ma rog, e bine ca in anumite competii (iata, si nesportive) Romania mai castiga cate ceva. Notati insa ca de zeci de ani de cand luam diplome pe la saloane (la care, in treacat fie spus, cam jumatate dintre participanti iau medalia de aur) Romania se tot afunda in ignoranta si isi "ascute" profilul tehnologic de "tara montatoare" (adidasi, haine , dacii etc.). Bugetul cercetarii a scazut la o treime, deci lasa-ti la o parte mandria de doi bani si priviti realitatea in fata: un concurs minuscul si o inventie derizorie. Suntem departe de ceea ce parem la "Salonul de la Geneva"...
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:51)

    Petre [anonim]

    Am incercat sa trimit amicilor mei din strainatate stirea in engleza...nimic !!! de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    È pericoloso sporgersi (Luni, 6 aprilie 2009, 5:23)

    Alo tovarashi! [anonim]

    Felicitari pentru inventie. Dupa decenii de agonie iese si Romania in fata...apare pe harta.

    Ceea ce totusi nu-mi suna bine la urechi e ce se intimpla cu marfa. Daca oamenii dau in berry-berry (mor) daca stau pe linga scula aia, marfa nu devine contaminata si ulterior un pericol pentru consum????
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Luni, 6 aprilie 2009, 10:27)

    mvc [anonim]

    Felicitari firmei MB Telecom SRL ptr ca intr-un mediu economic relativ ostil au resurse umane / financiare ptr inventii / inovatii. Felicitari hotnews ptr articol. Astept urmarea, sub forma unor interviuri / reportaje despre firma, proiect, echipa de cercetare.
  • 0 (0 voturi)    
    Am fost la salon... (Luni, 6 aprilie 2009, 11:42)

    Anonim [anonim]

    Si cred ca merita felicitari Romania. Am avut cel mai mare stand, pe langa cel al Iranului; o puteti lua sau nu ca ironie.

    Eu unul nu am vazut Germania sau SUA, Franta era cu o singura cu un singur stand, ceva pentru implanturi dentare.

    Daca acesta este cel mai mare salon de acest gen, inseamna ca inventiile s-au cam terminat :)

    Am vazut multe alte saloane interesante la Geneva, acesta insa m-a dezamagit.

    Oricum, Felicitari castigatorilor! Conteaza ca sunt lucruri bune si nu numai tiganii din gara de la Geneva.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari si protejati-va inventia (Luni, 6 aprilie 2009, 13:24)

    GALA [anonim]

    Sincere si entuziaste felicitari.
    Sunt sigur ca ati luat in calcul vinderea de produse catre armata noastra,politia de frontiera si alte organisme nationale si internationale care pot folosi acest scaner.Cu multa seriozitate va pot spune ca si trupele ONUdislocate in diverse regiuni intre beligeranti pot fi interesate.Avem si militari romani care lucreaza la organismele centrale ale ONU ,platiti de ONU si care pot face loby pentru acest produsAm sa transmit stirea si catre ei.
    Nu lipsit de importanta este sa va protejati inventia .Stiti dumneavoastra cum.
    Inca odata felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    well done (Luni, 6 aprilie 2009, 15:29)

    simona [anonim]

    bravo bai
  • 0 (0 voturi)    
    CITITI CU ATENTIE !!! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 13:15)

    Vasile Feraru [anonim]

    Ma chinui de 7 luni sa inregistrez ceva la OSIM, inca sunt departe de a finaliza...( chiar ca, de la Paste la Craciun). Nu aveti idee cata nesimtire poate fi la acesti functionari de la Bucuresti. Se calca in picioare prin birouri, stau cate doi pe un loc si tot atatea cafele si integrame pe cap de angajat.  M-au plimbat pe la toate ghiseele, caserii, registratura, etc. ... si pana la urma nimeni nu a fost in stare sa decida daca e inventie sau model de utilitate...  Bineinteles, sa-mi ia o groaza de bani au stiut (din prima m-au trimis la caserie...) Am venit de la Brasov de 3 ori, am dat telefoane la greu ( zeci de interioare...)bani, stres, nervi... Nu te ajuta nici macar cu o informatie, iti plimba dosarul pt. analiza prin toate departamentele ( zic ei...) ca dupa cateva luni sa primesti prin posta o notificare, ca e ceva gresit la dosar, ca nu corespunde ceva...( desi totul s-a completat impreuna cu ei) si... ce credeti ?!...  trebuie luat totul de la capaaaat... Tare nuuuu ?...  Se mai numeste si Oficiul de Stat...  Eu cred ca... stat degeaba ! Ei... da ia sa-ti reuseasca treaba si sa incepi sa vinzi ideea la diverse companii si atunci sa vezi ce repede intinde Statul Roman manutza la taxe si impozite ! Desi m-a apucat sila, nu voi renunta !