Emil Boc vrea sa taxeze cu 90% veniturile bugetarilor care depasesc salariul sefului statului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2009, 14:40 Actualitate | Esenţial


Guvernul analizeaza posibilitatea introducerii unei contributii de solidaritate pentru cei care au venituri de la stat peste salariul presedintelui Romaniei.

"Toti cei care au venituri de la stat peste salariul presedintelui Romaniei, venituri care sunt peste 80 de milioane, vor fi taxate cu 90%, daca o asemenea propunere se va adopta. Daca cineva castiga din diverse surse 150 de milioane de lei vechi, diferenta de la 80 de milioane pana la 150 de milioane, respectiv 70 de milioane, va fi taxata cu 90%", a afirmat premierul Emil Boc, la finalul sedintei de Guvern de miercuri, potrivit site-ului Executivului.

"Este in fapt o contributie de solidaritate care va merge intr-un fond special din care Guvernul va putea sa asigure sprijin salarial pentru cei cu salarii mici, astfel incat sa putem proteja in societate categoriile cele mai vulnerabile in aceasta perioada de criza. Urmeaza sa avem discutii in continuare pe marginea acestui subiect, pana la finalizarea actului normativ despre care am vorbit. Repet, tot ce este pana la valoarea salariului presedintelui Romaniei nu suporta nici un fel de interventie", a subliniat primul ministru.


Citeste mai multe despre   
















2698 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    prostii (Joi, 2 aprilie 2009, 14:46)

    andrei [anonim]

    in loc sa fie preocupat ca oamenii aia sa isi faca bine treaba si sa aduca profit statului, guvernul e preocupat sa para haiduc. asa, noi nu castigam nimic, guvernul castiga voturile prostilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Joi, 2 aprilie 2009, 15:02)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Atat timp cat salariile pentru functiile de conducer e nu vor fi competitive in raport cu mediul privat vor fi atrasi numai incapabili. Nu spun ca acum lucreaza capabili la stat. Ar trebui ca directorii sa fie si evaluati. Daca ia 30.000 lei si a avut rezultate de ce sa-i micsorezi veniturile la 8.000 lei? Daca ai 30.000 lei si nu faci nimic, nu ar trebui sa ia nici 8.000 lei, ar trebui zburat.

      Din punctul meu de vedere in departamentele care atrag fonduri europene ar trebui sa fie cele mai mari salarii, salarii bazate pe comision. Atragi multi bani castigi multi bani.
      • +5 (5 voturi)    
        rezultateeee (Joi, 2 aprilie 2009, 20:18)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ce rezultate justifica 30.000 lei salariu? aproape de 30 de ori peste medie? ala de langa el care munceste pt 7-8 milioane cat de imbecil o fi?
        da, sunt de acord sa premiem excelenta, dar voi vreti sa-l premiem pe cel care doar isi face treaba pt care e angajat?
        s-a auzit cumva prin presa de vreo institutie din administratia publica romaneasca sa depaseasca asteptarile? in marea lor majoritate functionarii publici au activitiati care pot fi inlocuite lejer de niste aplicatii software (asta daca nu vine siveco sa o dea in bara ca de obicei).
        daca se simte ofensat super managerul cu peste 2000 de euro salariu sa se duca sa-si caute de lucru la o firma privata.. cu valentele lui sigur si-ar gasi de lucru, nu?
    • +5 (5 voturi)    
      care milioane ? s-a trecut la RON de 4 ani (Joi, 2 aprilie 2009, 15:15)

      meh [anonim] i-a raspuns lui andrei

      daca primul ministru nu e in stare sa discute in RON, atunci la ce sa te astepti de la "vulg" ? caz in care degeaba s-a facut denominarea.

      si daca nu-s in stare sa se adapteze la o schimbare minora ca asta, atunci nu e de mirare ca mentalitatile tot comuniste au ramas, ca doar toti astia de acum de comunisti au fost educati.
      • 0 (0 voturi)    
        meleoane (Joi, 2 aprilie 2009, 23:29)

        mili vanilli [anonim] i-a raspuns lui meh

        Primul ministru trebuie sa vorbeasca pe limba tuturor, ca sa inteleaga si aceia care nu au pricipit denominarea...asta e!
    • +9 (9 voturi)    
      stat = ineficienta (Joi, 2 aprilie 2009, 15:15)

      Me [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Asa cum realitatea a dovedit-o, stat = ineficienta. "sa-si faca bine treaba" daca lucreaza la stat nu prea ai sa vezi. In plus, gindestete la cei care obtin sume ametitoare din cumul de functii. Crezi ca poate fi cineva eficient cu adevarat daca ocupa mai multe posturi simultan?
      Nu cred ca aceasta "taxare" va aduce mai multi bani la buget, cred in schimb ca multi vor renunta la o parte din "activitatile" lor si vor lasa loc altora. Efectul este interesant.
    • +4 (6 voturi)    
      Parca vezi (Joi, 2 aprilie 2009, 15:17)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      ca se mareste salariul presedintelui (oricare ar fi el acum sau in toamna) de vreo zece ori :))
    • -6 (8 voturi)    
      Fraticule ce idiot avem premier (Joi, 2 aprilie 2009, 15:49)

      nam [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Mai trebuie si comentat?!
    • +4 (6 voturi)    
      mai Andreias (Joi, 2 aprilie 2009, 17:12)

      roman [anonim] i-a raspuns lui andrei

      mai Andreias, cand o sa platesti tui salariile barosanilor atunci sa comentezi asa.
      Vrei banu gros, de 20 de ori mai mare decat bieti oameni care chiar muncesc in productie, esti liber sa castigi, da PRIVAT !
      Capisci ?
  • +6 (10 voturi)    
    praf in ochi, ca sa uitam de mizeriile lui Base (Joi, 2 aprilie 2009, 14:50)

    berila [anonim]

    Vedeti ca fetele marelui luptator anticoruptie se dau cu masini scumpe si stau in vile luxoase, in timp ce fratele dansului e dintre "baietii destepti".
    E rusinos pentru tara asta.
    Boc vine cu praf in ochi, cu masuri trambitate pentru prostime.
    Stiti ceva ? Nu o sa mearga ! Nu va mai merge si anul asta !
    Destul ne-a pacalit gasca pedelista.
    Jos Basescu !
  • +6 (10 voturi)    
    ..... (Joi, 2 aprilie 2009, 14:51)

    Alex [anonim]

    O idee foarte "buna"... numai daca in schimbul celor 90% primim toate avantajele pe care le are presedintele. In felul asta fiecare companie va avea, cel putin in conducere, vreo 15 presedinti.
    Eu ma abonez la masina Elenei Basescu si la casa lu sora-sa. Asta daca nu ma provoaca Badea la un duel.
  • +2 (6 voturi)    
    !!! (Joi, 2 aprilie 2009, 14:53)

    mario [anonim]

    cea mai mare prostie....nicaieri in lume nu se intampla asa ceva,maxim 50% se impoziteaza!!
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Joi, 2 aprilie 2009, 14:54)

    c [anonim]

    Se aplica si pentru cei care sunt in consiliile de administratie la diverse firme care sunt in proprietatea statului sau unde are statul actiuni si trimite oameni acolo ?
    • +4 (4 voturi)    
      Ma indoiesc (Joi, 2 aprilie 2009, 15:16)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui c

      de faptul ca cei ce administreaza proprietatile statului traiesc din salarii. Sa n-aiba oare si ei acolo macar o firma capusa?
  • +5 (5 voturi)    
    nu "din diverse surse" (Joi, 2 aprilie 2009, 14:55)

    bagator de seama [anonim]

    Premierul a spus "Toţi cei care, de la stat, au venituri peste salariul preşedintelui României...", deci nu "din diverse surse" cum se scrie in articol. E o diferenta importanta.
  • +5 (5 voturi)    
    Corect sa se aplice de mine sau chiar de ieri (Joi, 2 aprilie 2009, 14:59)

    Falco [anonim]

    8000 ron (sa vb odata in Ron daca tot s-a facut acea "reforma "monetara dn-l BOC) reprezinta cam 15 salarii minime pe economie (550 Ron) . Tot se vrea o reforma in sistemul salarial bugetar dece nu se face o renumeratie in fuctie de acest salariu minim , Cel mai mare salar presedintele (15-20) salarii minime pe economie , cu o salarizare sub aceasta forma s-ar face economie serioasa la buget . Si sporuri cam sincer ca bugetar nu vad dece , iar ca ore suplimentare sa se plateasca maxim 10 pe saptamina ca altfel o sa avem iar o gramada care se vor ponta 20 de ore pe zi cind ei au fost la servici doar 6, In rest daca nu iti termini treaba inseamna ca esti incompetent si lasa locul la altul .
    • +5 (5 voturi)    
      Ron (Joi, 2 aprilie 2009, 16:24)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Falco

      nu exista ca moneda. Exista insa moneda numita leu.
  • +5 (5 voturi)    
    Prostie populista (Joi, 2 aprilie 2009, 15:03)

    Addy [utilizator]

    Si cine ii va opri pe acesti bugetari sa-si mareasca salariile de 10 ori care sa le acopere paguba ?
  • +4 (6 voturi)    
    ce sinistru... (Joi, 2 aprilie 2009, 15:06)

    Mihai [anonim]

    Doamne, nu credeam ca intr-un singur om poate zace atata prostie, demagogie si nesimtire... Din decembrie nu face altceva decat sa debiteze enormitati, sa invrajbeasca oamenii intre ei... A fost intrebat de un "goazar" sau de o "tiganca imputita" cum se poate aplica o asemenea tampenie si a raspuns ca: ... " nu e vb de impozit, ci de o contributie"... Oare omul asta e sanatos la mansarda?
  • +1 (7 voturi)    
    .... (Joi, 2 aprilie 2009, 15:06)

    un oarecare [anonim]

    nu sunt bugetar, dar asta e cea mai primitiva decizie auzita saptamana asta. cred ca o sa aud multe bazaconii pana pe la alegeri....
  • +3 (5 voturi)    
    Cu ce exact nu sunteti de acord? (Joi, 2 aprilie 2009, 15:36)

    EnigmaPsi [anonim]

    Cat mi-i de antipatic Boc, apreciez ca aceasta este cea mai buna idee pe care a avut-o de cand este prim-ministru.

    Desigur, si mai buna ar fi fost o grila unica de salarizare a bugetarilor, unde presedintele sa aiba cel mai mare venit si pana la ultimul portar, care are cel mai mic salariu. Dar e bine si asa.

    Acestia care iau sute de milioane salariu de la stat (sefi de regii autonome si alti mafioti de genu') paraziteaza bugetul ceva de groaza, pe spinarea functionarilor marunti, care trag la carca. Si sunt pusi si politic, pe deasupra.

    Cu ce nu sunteti de acord, dragi ante-tastatori? Sa-i delapideze statul si pe marii rechini. Atentie, este vorba de salariati bugetari, nu de cei de la privat. Acestia din urma oricum sunt taxati de le sar capacele.
    • -1 (3 voturi)    
      Grila unica de salarizare a bugetarilor (Joi, 2 aprilie 2009, 16:27)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui EnigmaPsi

      Adica tu vrei sa spui ca unul cu studii superioare sa ia acelasi salariu indiferent de domeniul in care lucreaza?
      Adica minerul sa aiba acelasi salariu cu muncitorul, femeia de serviciu, gunoierul iar doctorul acelasi salariu cu profesorul, cu judecatorul cu inginerul etc.

      Prietene gandesti sau te iei dupa Boc, ca doar el a lansat ideea asta.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu, nu-i asa (Joi, 2 aprilie 2009, 18:33)

        EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Cel cu studii superioare va lua salariu de studii sperioare, femeile de serviciu din toate institutiile de stat vor lua salarii de femei de serviciu (mai mici, desigur). Dar nu-i corect ca o angajata - femeie de serviciu la STS sa ia salariu aproape 2000 de RON, mai mult ca un profesor cu facultate, de exemplu.

        La fel, un parazit pus politic in fruntea ANC, de exemplu, nu-i corect sa ia salariu de 30.000 RON, adica mult mai mult decat presedintele.

        Grila de salarizare unica inseamna sa dea salariu la fiecare bugetar pe masura competentelor si acticvitatii, dar cel mai mare salar de la Stat sa il aiba presedintele.
      • +1 (1 vot)    
        Asta-i culmea!!! (Joi, 2 aprilie 2009, 19:27)

        Symbol [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Adica de ce un profesor cu toate gradele didactice nu ar castiga cat un medic,ori judecator, ori inginer????Nu de un profesor bun depinde calitatea unui : medic, judecator, inginer....?
      • +2 (2 voturi)    
        tu stii ceva ce noi nu stim.. (Joi, 2 aprilie 2009, 20:23)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        minerii si gunoierii lucreaza la stat?
        esti cumva bugetar si la tine in "institutie" toti angajatii, inclusiv femeia de serviciu au peste 8000 ron? ca altfel nu vad cum ar ajunge toti sa castige cat femeia de serviciu din cauza acestei posibile ordonante...
        • +1 (1 vot)    
          Da prietene (Vineri, 3 aprilie 2009, 10:29)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui alin

          Compania nationala a huilei ti se pare ca e vreo firma privata?
          Crezi ca in toate orasele din tara asta gunoierii lucreaza la privat?

          Cu ocazia asta raspund si aberantilor de mai sus.
          Unde in lumea asta un profesor are acelasi salariu cu un doctor si cu un procuror ca doar toti au studii superioare.
          Asta inseamna comunism prieteni. De acolo am plecat si se pare ca acolo vom ajunge cu asemenea conducatori.

          Deci daca esti director de regie autonoma de transport trebuie sa ai acelasi salariu cu un director de regie nationala. Adica ala care are in subordine cativa zeci de oameni va castiga la fel ca cel ce are in subordine mii de oameni.
          Sanatoasa gandire. :)
          • 0 (0 voturi)    
            esti pe langa subiect.. neprietene.. (Vineri, 3 aprilie 2009, 12:23)

            alin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            1. regiile autonome se autofinanteaza
            2. este un impozit care se va aplica doar la extreme. venitul mediu net in administratia publica este cam de 2000 ron. in sanatate si invatamant undeva intre 1000 si 2000. se impoziteaza doar aia care castiga de 7-8 ori peste medie. ti se pare ca ne-am intors in comunism? emigreaza tu in vestul europei si cauta-ti un job la stat cu salariu cat al presedintelui tarii respective.
  • +1 (3 voturi)    
    curaj (Joi, 2 aprilie 2009, 15:38)

    amu [anonim]

    In statele capitaliste fiscul trezeste fiori reci oricarui baiat destept,pentru ca nu iarta si face dreptate.Sa nu uitam cum a procedat fiscul in USAcand conducerea falimentara a AIG si a dat bonusuri nesimtite ,cu toate ca erau subventionati de stat.Castigurile nemeritate au fost impozitate cu90% si nu au fost anulate.La noi in Romania s a ajuns acolo ca magistratii sa si dea singuri salarii nesimtite,prin hotarari judecatoresti,sa nu aibe nici o raspundere fata de procesele pierdute la CEDO,si pagubele platite de noi toti.Trebuie sa se faca dreptate si la noi.Bravo boc!
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Joi, 2 aprilie 2009, 15:39)

    hahahah [anonim]

    15 comentarii venit de la 15 oameni care ori sunt afectati in mod direct de asta, ori sunt membri de partid opus pd-l, si evident ca isi fac campanie electorala.

    mie mi se pare corect, ai salar mare, impozit taica.

    eu lucrez de dimineata pana seara pentru 2000 lei lunar, si 400 mi-i ia dintr-un foc statul pe impozite, pensionari si alte rahaturi.

    cu 1600 lei, supravietuieste daca poti.

    inca este indulgenta, pai 8000 lei e boierie, mananci numai fripturi zilnic, nu paine cu margarina.

    mi se pare cea mai buna initativa luata pana acum de actualul guvern.

    taxarea ipocritilor care traiesc pe banii nostri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Prietene "destept" (Joi, 2 aprilie 2009, 16:30)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui hahahah

      Daca esti asa de bun de ce lucrezi de dimineata pana seara pe 2.000 lei?
      Piata este libera, oamenii capabili sunt bine platiti. Cauta-ti alt loc de munca.

      Cu ce greseste unul cu salariu mare de trebuie sa tina in spate pe aia carora nu le-a placut cartea?
      • +2 (2 voturi)    
        pretene (Joi, 2 aprilie 2009, 17:15)

        pretenu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Pretene , la fel e valabil pentru imbuibatii din salariile contribuabililor, sunt baieti destepri, sa castige si dublu dar privat !
        Nu o mai aburi pe aici.
        • 0 (2 voturi)    
          Zau (Joi, 2 aprilie 2009, 17:57)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui pretenu

          ca nu inteleg nimic. Am citit de vreo 3 ori si nu mi-am dat seama ce ai vrut sa spui. Poate ma lamuresti totusi.
          • 0 (2 voturi)    
            daca taceai.. (Joi, 2 aprilie 2009, 20:27)

            pehash [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            ce nu intelegi alexandre? l-ai trimis sa-si caute alt loc de munca pe om si el a zis ca la fel de bine bugetarul ala care castiga peste 8000 ron si e afectat de superimpozit poate sa-si caute si el alt loc de munca la privat..
            nu mai citi de inca 3 ori.. e clar ca ti-ai atins limitele.
  • +1 (5 voturi)    
    mi se pare corect (Joi, 2 aprilie 2009, 15:40)

    Anonim [anonim]

    Teoretic, presedintele e cel mai important om din stat. respectand aceasta simpla analogie, ar trebui sa aiba cel mai mare salariu din tara (nu intelegeti gresit, nu ma refer la domeniul privat). e ca si cum, intr-o companie privata, un "plimba dosare" are salariul mai mare decat directorul general.
    daca intr-adevar, omul ala a dovedit ca merita 15000 lei, institutia in care lucreaza functioneaza impecabil, atunci intr-adevar e o problema, dar cum in romania institutiile statului nu functioneaza decat pe hartie, mi se pare normala o astfel de masura.
    indiferent cate lucruri bune sau rele a facut base, e totusi presedintele romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      Prietene (Joi, 2 aprilie 2009, 16:31)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Sunt o gramada de exemple in domeniul privat in care un vanzator bun castiga mai mult decat directorul de vanzari.

      De ce nu s-ar aplica si la stat acelasi principiu, performezi esti recompensat?
      • 0 (2 voturi)    
        vezi ca te-ai prins (Joi, 2 aprilie 2009, 18:46)

        prietene [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Vezi ca pana la urma ai inteles !
        Deci ..la privat sunt liberi sa castige si dublu, dar nu pe bani publici .
  • 0 (2 voturi)    
    Prostie mai mare nu pot concepe. (Joi, 2 aprilie 2009, 16:24)

    duduS [anonim]

    Daca vrea sa scada salariile, la stat, poate sa o faca - ca prim ministru e statul; e indreptatit si poate chiar recomandabil sa o faca in conditiile actuale de criza (in contrapondere cu cealalta masura - reducerea personalului).
    Dar sa modifice impozitarea, sa renunte la pragul unic de 16%? Ne intoarcem la principiile lui Iliescu si renuntam la singura masura de succes a guvernarii de dreapta (scuze, de fapt acum nu mai avem guvernare de dreapta).
  • 0 (2 voturi)    
    comunistii! (Joi, 2 aprilie 2009, 16:46)

    io [anonim]

    Iar la impozitul progresiv al lui Nastase ...
  • +3 (3 voturi)    
    Astia nu mai stiu nici ei ce sunt (Joi, 2 aprilie 2009, 17:34)

    FLORIN [anonim]

    Acu 4 ani erau de dreapta acum sunt comunisti de stanga, haiduci pe veniturile mari. Asta a votat poporul?
  • +1 (1 vot)    
    normal (Joi, 2 aprilie 2009, 18:37)

    Lola [anonim]

    In sfarsit o veste buna. Intram in normalitate. Asta am votat mereu, sa le taie castigurile nemeritate ale mafiotilor. Cat despre eficienta lor se vede in traiul nenorocit al tarii.
  • +1 (1 vot)    
    baietii ! (Joi, 2 aprilie 2009, 18:43)

    Gica [anonim]

    Pentru baietii veseli !
    nimeni nu are nimika cu castigurile barosanilor, la sa castige muncind la PRIVAT si nu pe banii contribuabililor.
    Asta sa nu care cumva sa discutam de eficienta si ce s-a intamplat in tara de 20 de ani !
  • 0 (0 voturi)    
    O chestie pompieristica fara finalitate (Joi, 2 aprilie 2009, 20:54)

    ionescu [anonim]

    M-am lamurit de cunostiintele de drept constitutional ale "marelui" profesor universitar Boc (legea care interzice cumulul pensiei cu salariul). Acum tovarasii directori se vor coaliza, vor da in judecata statul roman, vor invoca legislatia europeana (care primeaza asupra legislatiei statelor membre) si care impiedica orice fel de discriminare, inclusiv cea fiscala. Si legislatia europeana este impanata de tot felul de parascovenii privind discriminarea. Si astfel se va ajunge la urmatoarea situatie: ori se impoziteaza toti bugetarii cu 90% (ca sa nu existe discriminare - o situatie cel putin absurda) ori se renunta la susnumita lege.
  • 0 (0 voturi)    
    cum se poate eluda legea ? (Joi, 2 aprilie 2009, 21:09)

    ionescu [anonim]

    Sa presupunem ca legea cu impozitarea intra in vigoare. Baietii destepti cu functii de conducere (astia sunt target-ul, nu ?) vor gasi niste metode foarte simple de eludare a legii. Una dintre ele este: se angajeaza un SRL care sa presteze activitate de consiliere, renumerata la sume astronomice. SRL-ul este proprietatea respectivului sau a unor interpusi. Dom' director este factor de decizie, deci .. Mai mult, noua legislatie mosita de Boc et co. a ridicat suma de la care se impune efectuarea unei licitatii.
    Alta metoda: sa zicem ca salariul de 100 mil /luna este impozitat cu 90%. Conducerea va majora salariul la un miliard /luna care dupa impozitarea de 90% va da tot 100 mil/luna
    • 0 (0 voturi)    
      Intai citeste cu atentie declaratia (Joi, 2 aprilie 2009, 21:25)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Este vorba despre diferentele intre salarul castigat si salarul de 8000 de lei al presedintelui. Aceasta diferenta va fi impozitata cu 90%.

      Hai sa nu mai plangem acum pe saracii directori/sefi platiti de la buget...
      • 0 (0 voturi)    
        re (Joi, 2 aprilie 2009, 23:26)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Nu ii plang pe "saracii" directori ! Am spus doar ca legea e stupida si va putea fi eludata la modul cel mai simplu cu putinta fie prin firme capusa fie prin majorarea excesiva a salariului ca sa compenseze impozitarea. Este suficient sa iti cresti de 9 ori salariul ca sa anulezi impozitul de 90%. Daca s-ar fi vrut ceva palpabil s-ar fi putut face o grila unica de salarizare pentru bugetari in functie de domeniul de activitate, studii si pozitie ocupata. In plus, din articol (inca nu am vazut textul legii) se poate deduce ca impozitarea se aplica pentru orice salariat care depaseste 8000 RON/luna indiferent daca e in mediul privat sau de stat. Asta ar fi cea mai mare aberatie. Eu cunosc cel putin 4 persoane din mediul privat care castiga lejer 1500-2500 Eur /luna (doi sunt project-manageri in companii de soft, unul este contry manager intr-o companie farmaceutica iar ultimul este designer vestimentar). Inchipuieste-ti ca acesti oameni se vor pomenii cu un impozit de de 90% . Crezi ca sunt idioti sa il plateasca? Primul lucru pe care-l vor face este sa isi mute angajarea pe compania mama din exterior. Vor plati impozit pe venit in Germania sau Italia, vor plati pensii si sanatate in tarile respective. In Romania se vor incadra cu salariul minim pe economie ca sa aiba asigurare de sanatate. Si astfel statul roman mai mult pierde decat castiga
  • 0 (0 voturi)    
    salariu de bugetar exagerat = Puscarie (Joi, 2 aprilie 2009, 22:07)

    pippolino [anonim]

    In loc sa taxeze cu 90%, ce ar fi sa-i trimita la parnaie pt. abuz si sa-i dea afara. N-avem nevoie de capuse.
  • +1 (1 vot)    
    competenta se plateste (Joi, 2 aprilie 2009, 22:44)

    marius [anonim]

    Cand scapam oare de ipocrizie? Un CEO de companie cu buget de cheltuieli de 3-4 Miliarde Euro cat are un Minister are un venit de cateva Milioane de Euro pe an. Noi avem pretentia sa avem astfel de oameni capabili la conducerea ministerelor si sa-i platim cu 3000 Euro/Luna?!? La asa salarii asa oameni intra in politica... We pay peanuts we get monkies...
  • 0 (0 voturi)    
    competenta nu exista in stat (Vineri, 3 aprilie 2009, 10:26)

    me [anonim]

    Nu stiu marius unde ai vazut tu competenta la stat .. ca eu stau cu ochii pe el de 20 de ani si nu vad nimik. In schimb vad salarii nesimtite si multi nesimtiti care stau degeaba pe bani multi invocand tot felul de motive pentru care ei nu fac performanta. Nu este mediul in care sa poata face .. asta e .. sunt si alte variante .. altele decat sa ne rupa pe noi de bani .. ca in fond .. sunt banii nostrii ..si datorita acestui sistem tampit ajung la ei.. daca ai intreba fiecare om in parte daca ar da banii astia .. ti-ar raspunde simplu ..NU.
    Acesti "capabili" si-ar merita banii in momentul cand cel putin jumatate din oamenii intrebati ar raspunde cu "DA".
    Pana atunci ... faceti performanta in alta parte ... ca tot e criza si e nevoie de idei pe care cu siguranta daca le aveti nu le puteti pune in aplicare la stat ... ca e prea greu .. si clar va depaseste
  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai proasta masura (Vineri, 3 aprilie 2009, 17:27)

    BBB [anonim]

    Venitul meu din activitatea de cercetare (la un institut de cercetare) este variabil. Intr-o luna am 1500 RON, in alta luna pot avea peste 8000 RON (salariul de baza care este mic + sume din contracte de cercetare castigate prin competitie de proiecte).
    Prin urmare, e normal sa-mi ia atunci cand depasesc 8000 RON, iar atunci cand nu dapasesc sa mi se spuna : "Te priveste" ? Asta avand in vedere ca venitul mediu este de circa 4000 RON ?

    P.S. Si mai este un argument impotriva acestei masuri : cel care munceste, nu va mai munci pentru ca i se ia prea mult; cel care nu munceste, nu va munci caci asteapta sa primeasca de la altii !