Presedintele CNAS, Irinel Popescu: "Nu vad cum medicii de familie ar putea sa lase populatia fara asistenta medicala"

de Magda Barascu     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 12:48 Actualitate | Esenţial

Irinel Popescu
Foto: HotNews.ro
Medicii de familie vor decide astazi daca inchid sau nu cabinetele la 1 aprilie, in functie de rezultatul celei de-a doua runde a negocierilor cu Ministerul Sanatatii. Presedintele CNAS, Irinel Popescu, explica intr-un interviu HotNews.ro motivele pentru care acest acord nu se semneaza si care sunt nemultumirile medicilor de familie.

HotNews.ro:
De ce refuza medicii de familie sa semneze contractul cu Casa de Asigurari de Sanatate?

Prof. Irinel Popescu: Din mai multe motive. In primul rand ca bugetul alocat medicinei de familie a fost redus in acest an. Aceasta reducere este in concordanta cu reducerea globala a bugetului alocat sanatatii in 2009.

In al doilea rand, medicii de familie considera ca nu au avut suficient timp pentru a discuta cu managerii sanatatii toate clauzele contractului cadru si ale normelor la contractul cadru. Daca discutiile ar fi fost mai detaliate s-ar fi ajuns la concluzii mai nuantate pentru nevoile lor zilnice care sunt numeroase in conditiile in care traiesc si muncesc nu sunt intotdeauna cele mai propice. Problemele cu care se confrunta sunt uneori grave, sa nu uitam de singurul medic de familie pana in momentul de fata care a fost ucis bestial in timp ce isi exercita profesia.

"Nu cred ca medicii de familie responsabili cu destinele sanatatii in Romania isi pot permite sa lase populatia fara asistenta medicala primara"

In acest an se intampla discutii mai detaliate ale problemelor medicilor de familie, din pacate uneori timpul alocat unor astfel de discutii este limitat de necesitatile intrarii in vigoare ale actelor normative mentionate anterior si in virtutea carora se face finantarea la nivelul intregului sistem de sanatate din Romania. De la etapa la etapa, conditiile se pot schimba si ceea ce s-a negociat ieri, maine poate sa nu mai fie valabil. Cu toate acestea eu cred ca discutiile sunt utile si se vor finaliza cu rezultate pozitive si in niciun caz nu cred ca medicii de familie responsabili cu destinele sanatatii in Romania isi pot permite sa lase populatia fara asistenta medicala primara.

Tot bugetul sanatatii a scazut in acest an si este proportional cu ce se asteapta sa se colecteze de la populatie in virtutea sistemelor de finantare a sanatatii din Romania: casa nationala care este principalul finantator colecteaza 10,7% de la salariati din care 5,2 plateste angajatorul si 5,5 plateste angajatul iar Ministerul Sanatatii contribuie cu un supliment de finantare care conduce la un buget global al sanatatii reprezentand 3,2% din produsul intern brut.

In conditiile in care bugetul este mai mic cu 1 miliard de roni decat cel din 2008, a trebuit sa scadem finantarea fiecarui segment si medicii de familie stiu acest lucru. In urma unor negocieri care s-au purtat chiar la sediul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si la care a participat si ministrul Sanatatii, s-a ajuns la un acord prin prisma caruia scaderea este mai mica si se spera ca prin programe de preventie pe care Ministerul Sanatatii vrea sa le introduca sa se reajunga la veniturile anterioare.

Intelegem perfect nemultumirile medicilor de familie

HotNews.ro: Cum credeti ca se vor solutiona discutiile de astazi?

Prof. Irinel Popescu: Sper sa se solutioneze in mod pozitiv. Singurul lucru pe care nu ni-l putem permite este sa lasam populatia fara asistenta medicala. Intelegem perfect nemultumirile medicilor de familie, mai ales ca cei mai multi din cei care conduc ei sanatatea sunt chiar ei medici.

Dorim sa fie foarte bine inteles ca actuala criza economico-financiara prin care trece toata lumea poate sa insemne o perioada in care nu numai medicii de familie ci si cei care activeaza in orice sector vor fi supusi anumitor constrangeri bugetare.

HotNews.ro: Cum se calculeaza bugetul care este alocat unui medic de familie?

Prof. Irinel Popescu: Sunt detalii tehnice, exista puncte care se atribuie. Sunt doua segmente prin care sunt platiti medicii de familie, asa-numita plata per capita care se refera la numarul de pacienti inscrisi pe lista fiecarui medic de familie si asa-numita plata per servicii care se refera la serviciile directe oferite acestora. Raportul in momentul de fata este unul nefavorabil serviciilor per capita, aceasta creeaza un sentiment de liniste pentru asigurati, e ca la pompieri, nu trebuie sa ai incendii ca sa platesti pompierii, dar trebuie sa stii ca exista.

Medicul de familie exista si are in grija sa 1.500 de persoane. Pentru viitor exista intentia de a dezvolta mai mult plata per servicii, deoarece asta premiaza activitatea directa si curenta. Pentru fiecare se calculeaza o valoare a punctului si in functie de asta se calculeaza venitul fiecarui medic de familie.

Sistemul medical romanesc versus cel din statele Uniunii Europene

Prof. Irinel Popescu: Multe modele europene seamana cu modelul romanesc. Vorbim de fapt de sistemul de asigurari de sanatate din Romania. El a fost preluat dupa modelul german, modelul bismarkian in care cei care contribuie la bugetul de asigurari de sanatate respectiv vor primi tratamentele, serviciile medicale de care au nevoie.

Exista un pericol pe care toti finantatorii din sistemul de sanatate l-au semnalat in prezent si oricat de bogata ar fi tara respectiva, in conditiile dezvoltarii medicinei moderne si a unor procedee si terapii din ce in ce mai scumpe, aproape nicio tara din lume nu poate acoperi integral costurile acestor servicii medicale chiar si acolo unde salariile sunt foarte mari.

Sistemul de asigurari de sanatate din Germania nu merge nici el foarte bine. E nevoie de ierarhii, de prioritati, e nevoie de mecanisme de coplata, chiar minimala o data pentru a completa finantarea unei sanatati care nu este peste tot 100% finantata si nu poate fi 100% finantata si in al doilea rand pentru a disciplina intr-un fel populatia si de a evita abuzul, consumul in exces de medicamente fara justificare. Sunt probleme pe care orice sistem de sanatate si le pune.  

HotNews.ro: Ce-o sa se intample daca pe 1 aprilie medicii de familie nu vor intra in cabinete?

Prof. Irinel Popescu: Eu nu cred ca o sa se ajunga la aceasta situatie. Nici nu doresc sa-mi pun o astfel de problema pentru ca nu vad cum medicii ar putea sa lase populatia fara asistenta medicala.


Citeste mai multe despre   






















2678 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ce ipocrit! (Marţi, 31 martie 2009, 13:14)

    alin [anonim]

    adica sarmanul profesor Irinel Popescu, atat de amarat ca face poze doar in halat, nu intelege diferenta intre cauza si efect.. faptul ca medicii nu vor mai intra in cabinete este un efect.. al politicii de 2 bani din ministerul sanatatii.. ar vrea sa lucreze medicii pe gratis ca sa-si ia el in continuare salariul baban de manager peste o organizatie falimentara?
    • -1 (1 vot)    
      Nu este ipocrit ci doar corect (Duminică, 5 aprilie 2009, 9:28)

      Ado [anonim] i-a raspuns lui alin

      Ar tebui sa va abtineti sa acuzati un om care vrea numai binele medicinii romanesti. Altfel ar fi ramasa in SUA unde si-a facut specializarea. Oamenii buni s-au intors pentru Romania si romani.
  • +2 (4 voturi)    
    Da vinci (Marţi, 31 martie 2009, 13:43)

    Alexandru C [anonim]

    Pai daca ar renunta sa mai faca operatii cu robotul Da Vinci ar iesi ceva bani si pentru doctorii de familie sau nu poate renunta la comision?
    Cam cat din cei 10.000 Eur cat costa o operatie cu acel robot s-or duce in comisioane?
    Efectele operatiei cu acest robot sunt identice cu Laparoscopia doar ca sunt de 10 ori mai scumpe.
    • -1 (1 vot)    
      celor care scriu la comanda (Marţi, 31 martie 2009, 20:08)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Cu ce va incurca pe dv robotul? Nu vedeti ca amestecati lucrurile doar din dorinta de a da in cineva... Si de unde stiti dv ca costa 10000 de euro? cum ati dedus asa exact in afara de o afirmatie nebazata pe dovezi. Lasati rautatile si treceti la munca. In timp ce va ocupati de rautati "dusmanul" opereaza, scrie articole stiintfice. Cum il vezi ajunge din urma, ca de depasire nu poate fi vorba
      • +1 (1 vot)    
        Alina draga, (Miercuri, 1 aprilie 2009, 3:05)

        doc01 [utilizator] i-a raspuns lui alina

        Gura pacatosului adevar graieste! Probabil ca tu stii cel mai bine cum e cu scrisul la comanda, nu?!...
    • -2 (2 voturi)    
      Chirurgia robotica este finantata separat (Marţi, 31 martie 2009, 20:10)

      Pentru Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Nu inteleg de ce toti medicii care nu au nici in clin nici in maneca cu operatiile robotice, vin pe forumuri si comenteaza acest aspect. Daca nu va pricepeti si nu veti reusi niciodata ce a reusit Prof. Irinel Popescu mai bine taceti. Este un om care a revolutionat chirurgia romaneasca.
      • +2 (2 voturi)    
        transplant de putere? (Marţi, 31 martie 2009, 23:32)

        crina [anonim] i-a raspuns lui Pentru Alexandru

        Pai,tocmai...
        De acord ca a revolutionat chirurgia...a stea sa se bucure de efecte.
        Cat poate fi cineva de avid de putere incat sa renunte la un loc in care e adulat de toata lumea pentru un loc in care e injurat de toata lumea?
        Un doctor pasionat de ceea ce face nu se apuca de politica.
        Chiar nu stiu ce-a fost in capul lui...
      • +1 (1 vot)    
        robot (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:57)

        finantist [anonim] i-a raspuns lui Pentru Alexandru

        Poate toti medicii nu se pricep dar prof. dr. Ionel Sinescu care este si el tot in spitalul Fundeni probabil se pricepe. Suma de 10.000 euro a aparut in reportajul TVR de ieri, spusa tot de prof. Sinescu iar pretu de 2 milioane de euro al robotului nu cred ca poate fi contestat. Foarte bine ca se utilizeaza tehnica moderna in Romania, insa este ipocrizie sa faci astfel de declaratii ca cele din interviul acesta cum ca nu sunt bani si se taie peste tot. nu sunt fonduri ? pentru robot de 2 milioane de euro si operatii cu el de 10.000 Euro bucata la Fundeni sunt ?
        http://medic-de-familie.blogspot.com/2009/03/ipocrizie-la-nivel-inalt.html
        • -1 (1 vot)    
          Sinescu e vinovat ca nu a folosit banii (Duminică, 5 aprilie 2009, 9:31)

          Invidia ucide [anonim] i-a raspuns lui finantist

          Daca au fost bani de ce nu i-a folosit. Ce a asteptat?
  • -1 (3 voturi)    
    pt alin (Marţi, 31 martie 2009, 14:23)

    Lupu [anonim]

    alin, profesorul irinel popescu vine la spital (fundeni) inainte sa apara pacientii; deja la ora 8 sunt 30 pacienti care asteapta sa intre la el. sunt nopti in care doarme in spital, are o canapea in cabinet. l-a operat pe tatal meu si i-a salvat viata.
    • +1 (1 vot)    
      Analiza (Marţi, 31 martie 2009, 15:23)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

      Deci vine la spital inainte sa apara pacientii dar sunt deja 30 de pacienti care asteapta. Tare :)

      Nu contesta nimeni capacitatile doctorului Irinel Popescu. Este un chirurg foarte bun.
      • -1 (1 vot)    
        logica... (Marţi, 31 martie 2009, 17:07)

        Lupu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        da, domnul meu, rezulta ca profesorul vine la spital inainte de ora 8, iar pana la 8 se strang atatia pacienti...citeste cu atentie
      • -1 (1 vot)    
        Da frate... (Marţi, 31 martie 2009, 20:11)

        Pentru Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Vin toti inainte sa apara profesorul. Ce nu intelegi?
    • +2 (2 voturi)    
      lol (Marţi, 31 martie 2009, 15:45)

      nergalus [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

      da?? si eu am un var pe care nu a acceptat sa il opereze fara 20.000 euroi cash in mana!
      A trebuit sa isi vanda casa sa poata sa il plateasca pe "profesorul" irinel popescu !.
      P.S. Am terminat medicina in bucuresti si stiu foarte bine cine e acest "profesor" !
      E o jigodie, care a indepartat toti oamenii de valoare din jurul lui numai sa fie promovat , si totl prin scamatorii politice, initial cu PCR, dupa revolutie a reusit sa ii pacaleasca pe aia de la PNTCD sa il primeasca ( cum naiba , nu stiu!) si chiar sa il puna vicepresedinte la un moment dat. Prin 2000 isi da demisia din ce a mai ramas din PNTCD si sare in tabara PUR - PSD (Voiculescu & comp. ) unde este si acum, strangand ceva mandate de senator intre timp ( oare are timp ??) !
      Si lasa-o balata cu "doarme pe canapea" si alte baliverne , tot fundeniul stie ca nu e adevarat!
      Daca tot vrei sa ai un model de Profesor si Om , tot in Fundeni este Dr. Ionel Sinescu - care sta in spital de 2 ori mai mult , iar la capitolul modestie si bun simt sta cu mult inaintea "profesorului" irinel popescu !
      • +1 (1 vot)    
        Profesional (Marţi, 31 martie 2009, 16:24)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui nergalus

        Profesional vorbind e un chirurg foarte bun. Moral nu.
        • +2 (2 voturi)    
          este un chirurg bun, (Marţi, 31 martie 2009, 17:55)

          nergalus [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          dar nu cel mai bun asa cum insista multi sa spuna.
      • -3 (3 voturi)    
        chiar sunteti doctor? (Marţi, 31 martie 2009, 20:05)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        Sfat sustinatorilor prof Sinescu: incercati un limbaj mai civilizat, mai ales daca ati terminat medicina. Incercati sa il "plagiati" pe prof Sinescu, to este dansul expert in domeniul plagiatului si tot va este model si capatati bunul simt.
        Puteti sa scrieti si 50000 E: cine va crede? Asa doctor ca dv mai rar.
      • -3 (3 voturi)    
        Au inceput sa comenteze aplaudacii lui Sinescu (Marţi, 31 martie 2009, 20:14)

        Vai de capul vostru [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        Chiar asa de multi aplaudaci are Sinescu? Terminati mai baieti cu comentariile rautacioase la adresa profesorului. Inventati povesti de rasul curcilor. Auzi... a vandut casa. Du-te ba in alta parte...
      • -1 (1 vot)    
        Ce povesti de adormit copiii (Duminică, 5 aprilie 2009, 9:33)

        Supri [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        Multe povesti mai inventati. Pastrati-va cerneala si pentru alte materiale. Probabil ca deabia asteptati. IRINEL POPESCU ESTE UN LIDER. UN FOARTE BUN CHIRURG, PUNCT
      • -1 (1 vot)    
        AS (Luni, 6 aprilie 2009, 18:23)

        Cazacu A. [anonim] i-a raspuns lui nergalus

        Se pare ca sunt multi in tara aceasta care nu recunosc valoarea si nu apreciaza performanta si inclin sa cred ca acestia nu au habar ce inseamna medicina si nu au discutat nici macar cu chirurgi de valoare pt. ca atunci ar fi inteles ca multi chirurgi buni si corecti din Romania recunosc ca Prof.Dr. IRINEL POPESCU este cel mai bun.
  • +3 (3 voturi)    
    Pt Lupu (Marţi, 31 martie 2009, 15:27)

    costan [anonim]

    Probabil ca aveti dreptate cand sustineti ca profesorul Irinel Popescu este f bun chirurg si este extrem de ocupat la spital.Eu va intreb daca mai are energie sa coordoneze eficient un sistem national de aigurari de sanatate? Functia de Presedinte al CNAS nu este una onorifica.
  • +3 (3 voturi)    
    Irinel Popescu este un criminal (Marţi, 31 martie 2009, 15:46)

    un parinte [anonim]

    Domnul Irinel Popescu este un criminal din moment ce nu lasa copii ce au nevoie de transplant de ficat sa plece in strainatate, pentru a-i pastra drept cobai la Fundeni. Pentru cei care nu sunt in tema, la Fundeni exista o sectie de transplant hepatic, dar nu exista si o sectie de pediatrie specializata in tratamentele post-transplant. Adica domnul Irinel Popescu mai facea acum cativa ani transplant hepatic la copii fara ca in perioada critica post - transplant (3 ani) copii respectivi sa aiba vreo sansa. La Spitalul Fundeni la et. 7 puteti intalni copii verzi (la propriu) ce au nevoie de transplant si care sunt amanati ani de zile pana ce mor. Nu sunt ajutati nici cu E112 si nici prin fondurile MS din ORGOLIU.
    • -2 (2 voturi)    
      fonduri (Marţi, 31 martie 2009, 17:16)

      Lupu [anonim] i-a raspuns lui un parinte

      v-ati gandit ca aceste fonduri, poate nu exista? eu mi-am facut niste probe hepatice pe 6 ianuarie si nici pana zi nu au fost prelucrate deoarece nu au markeri hepatici (tot la fundeni). ma gandesc ca pt o asemenea operatie e nevoie de fonduri serioase. nu cred ca trebuie blamat un om (care a reusit primul transplant de ficat din romania) pentru esecul unui intreg sistem. imi pare sincer rau pt toti oamenii din Romania care au de suferit de pe urma unui sistem medical defectuos (avem doctori buni, dar nu sunt fonduri).
      • +2 (2 voturi)    
        avem doctori buni, dar orgoliosi (Marţi, 31 martie 2009, 20:13)

        un parinte [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        O fi bun la adulti, dar este orgolios si din cauza asta au murit copii. Ca sa va faceti o idee cat de bun este domnul Irinel Popescu mortalitatea la transplanturile hepatice la copii la Fundeni (50%) este de 10 ori mai mare decat cea din occident (5%). Practic la Fundeni s-au facut experimente nereusite pe copii.

        vedeti http://www.eltr.org/publi/results.php3?id_rubrique=44

        Chiar daca ar fi finantat Fundeniul mai bine, tot un dezastru one man show ar fi datorita acestui distins domn Irinel Popescu.

        Orgoliul ucide! Ar trebui sa recunoasca in dosarele E112 si DSP pe care le blocheaza ca nu se pot realiza in Romania cu succes transplanturi hepatice la copii.
      • +2 (2 voturi)    
        fonduri (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:50)

        finantist [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        nu sunt fonduri ? pentru robot de 2 milioane de euro si operatii cu el de 10.000 Euro bucata la Fundeni sunt ?
        http://medic-de-familie.blogspot.com/2009/03/ipocrizie-la-nivel-inalt.html
  • +1 (3 voturi)    
    ha ha (Marţi, 31 martie 2009, 17:57)

    s [anonim]

    o fi bun, n-o fi bun, desi personal cred ca e o jigodie spagara ca 95% din doctori, dar de ce si-or fi batut parintii joc de el si i-au pus numele Irinel =))
  • -3 (3 voturi)    
    Cel mai bun chirurg - Irinel Popescu (Marţi, 31 martie 2009, 20:19)

    Adrian [anonim]

    Terminati cu injuriile. Nu se poate sa catalogati unul dintre cei mai mari chirurgi ai Romaniei in halul in care ati inceput sa o faceti pe forum. Marturie ca este printre cei mai iubiti de romani sta sondajul de opinie realizat acum un an de zile. Prof. Irinel Popescu este printre primii oameni in care au incredere romanii. Dupa Nadia, Hagi... Este un exemplu de om. Munceste asiduu. MULTUMIM CA EXISTATI !!!
  • -1 (1 vot)    
    E112 versus Minculescu (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:03)

    lala [anonim]

    de ce pt Minculescu ,un betiv, s-au gasit imediat bani in sanatate ca sai plateasca integral operatiile in Germania si pt altii, mai ales tineri, nu sunt! cat despre spaga, va spun sigur ca o inlocuire de vase la inima fara 2000 euro nici nu se apropie de tine.
  • +1 (1 vot)    
    interviu irinel popescu (Miercuri, 1 aprilie 2009, 12:20)

    dr.m [anonim]

    Subscriu parerii celorlalti vis-a vs de dl Prof. Sinescu.Nu-l cunosc personal, nu sunt absolvent de Buc. dar renumele domniei sale a depasit granitele.Cea mai nedreapta atitudine a presei ,indreptata spre corpul medical, a fost spre dumnealui....cat despre D-l dr. Popescu mai stie cineva ce-i fac pacientii transplantati ?...care a fost evolutia lor post transplant?
    Una peste alta un chirurg dedicat profesiei e in sala de operatie sau in spital nu la "hartii" si sedinte.
  • +1 (1 vot)    
    un criminal (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:31)

    dan [anonim]

    Irinel Popescu este un criminal! A gresit operatii si apoi a mai avut aroganta sa spuna rudelor - „luati-va pachetul acasa, nu mai are nicio sansa”.
    • -1 (1 vot)    
      Minciuni ordinare. Nu mai mintiti despre PROF. IRI (Duminică, 5 aprilie 2009, 9:36)

      Ovi [anonim] i-a raspuns lui dan

      Cum puteti inventa aceste lucruri. Daca le spuneti banuiesc ca aveti si dovezi, nu? Pacat ca blamati un om care isi da sufletul pentru romani.
  • 0 (0 voturi)    
    bani pt.medici da!pentru farmacii ,nu (Joi, 2 aprilie 2009, 19:53)

    farmacist [anonim]

    rusine medicilor de familie pentru ,,tatareala,, de care au dat dovada in negocieri! d-nule dr. IPopescu ,stiti ca-n tara asta farmaciile inca asteapta decontarea retetelor eliberate in luna ianuarie 2009 ?stiti ca in judetul vaslui ,cjas-ul,are probleme < oare?>,cu sistemul informational si raportarile retetelor sunt ba 1 rp, eronata, ba2-3 , ba medici inexistenti si diferite alte motive! noi credem ca sunt baliverne! n-au chef de munca sau vor spagi ? ce-ar trebui sa facem ? sa amenintam precum medicii de familie ? ASTEPTAM SOLUTII
  • -1 (1 vot)