Anii iubirilor periculoase

Ion Mihai Pacepa: DIE a pregatit prostituate ca spioni

de E.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2009, 13:10 Actualitate | Esenţial

Toate tarile din fostul bloc comunist au folosit ca spioni prostituate, dar Departamentul de Informatii Externe (DIE) "excela in acest domeniu", afirma Ion Mihai Pacepa, citat de The Times. Erau folositi deopotriva femei si barbati, a caror pregatire dura intre trei si opt ani, in 150 de case conspirative. In unele cazuri, acesti agenti speciali erau supusi si unor interventii chirurgicale.

"Nu erau agenti obisnuiti", povesteste Pacepa. Cei mai multi erau ilegali, recrutati pentru anumite abilitati si calitati, dar cele mai importante se legau de organele sexuale. Penisul este acoperirea, sursa de informatii si imunitatea unui ilegal, asta invatau agentii." Cu toate ca DIE acorda prioritate recrutarii acestor agenti ilegali, singura operatiune de seductie utilizata pe plan extern a fost realizata cu ajutorul unei agente Stasi folosite si de DIE. Aceasta unica operatiune a esuat.

Ilegalii au fost initial inventia lui Stalin, care a cerut in anii '20 serviciilor de contraspionaj sa pregateasca un nou tip de spion, care sa poata obtine informatii din tari potential ostile, fara a-si compromite propria tara in cazul in care sunt descoperiti. Cel mai cunoscut astfel de spion a fost Richard Sorge, descris de presa si literatura drept "James Bond al lui Stalin" sau "cel mai formidabil spion din istorie".


Citeste mai multe despre   























5820 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    MUAHAHAHAHA... ce tare (Duminică, 29 martie 2009, 13:41)

    Surfer [utilizator]

    bun asa
  • +7 (7 voturi)    
    Spionajul se face in toate formele ! (Duminică, 29 martie 2009, 13:51)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca memoria ma mai ajuta, figura lui Richard Sorge a fost dezvaluita in RSR de Editura Meridiane, in anii 1973-1976. Se tiparea o serie de traduceri din literatura mondiala, carti extrem de bine vindute si mult cautate in acele timpuri (in tiraje limitate la 100.000- 150.000 de exemplare). Richard Sorge a fost cel mai mare spion sovietic , a actionat in Japonia si datorita lui, guvernul japonez a refuzat sa atace URSS ! Acest fapt a permis lui Stalin sa aduca din Extremul Orient pe frontul european trupele care erau masate acolo pentru a opri o eventuala agresiune japoneza ! (sute de mii de oameni) Aceste trupe proaspete au permis ruperea asediului de la Moscova, Leningrad si au obtinut victoria de la Stalingrad !
    Acest spion a fost descoperit de japonezi si executat !
    Cit priveste folosirea prostitutiei in spionaj, este o arma veche folosita de toate tarile din lume, inclusiv USA, Anglia, Franta, CINA, URSS- Rusia . Deci, nimic nou sub soare !
    • +1 (1 vot)    
      Olimpiada de spionaj (Luni, 30 martie 2009, 15:52)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Poate ca Sorge a fost cel mai mare spion sovietic care a actionat cu fata, dar Kim Philbi a evoluat cel mai bine la proba de spate.
  • -2 (10 voturi)    
    Visul imaginatiei (Duminică, 29 martie 2009, 13:59)

    george [anonim]

    Aducerile aminte ale domnului Pacepa sunt din ce in ce mai hazlii. "femei si barbati, a caror pregatire dura intre trei si opt ani, in 150 de case conspirative". Deci asa statea treaba, nu trimiteam fetele nepregatite cum ne inchipuiam noi civilii. Le trimiteam pregatite. Pregatirea lor dura minim 3 ani! Tare!
    Pana acum credeam ca, din punct de vedere al raportarii la acivitatea sexuala, oamenii se impart in doar doua categorii: cei carora le place sa faca sex si cei carora le place sa priveasca. Odata cu "dezvaluirile senzationale" ale domnului Pacepa aflu ca exista si a treia categorie - cei carora le place sa vorbeasca despre sex (in speta Pacepa) - si a patra categorie - cei care fac sex ca forma de pregatire pentru activitatea de spion(despre acestia nu ni se spune daca le place sau nu. Sau, te pomenesti ca aici e cheia - cei care aveau nevoie de 8 ani de pregatire erau cei carora nu le placea si din cauza asta prindeau greu!).
    Mai bine dati-i generalului o tableta de sildenafil si ajutati-l sa se intoarca in grupul celor care fac ! Poate asa ii mai tace gura plina de dezvaluiri.
  • -2 (6 voturi)    
    intrebare (Duminică, 29 martie 2009, 14:11)

    the [utilizator]

    cam cât ia pacatosul asta pentru fiecare snoava pe care o mai scoate din servieta ?
  • -5 (7 voturi)    
    tradare (Duminică, 29 martie 2009, 14:14)

    canaris [anonim]

    Nu pricep in ruptul capului cum mai poate reprezenta ceva acest tradator ordinar, nici macar ca element de stiri. Multi s-au grabit sa spuna ca l-a tradat pe Ceausescu. Nu este adevarat! Vedeti juramantul lui de ofiter, semnat personal: a jurat credinta Romaniei nu lui Ceausescu. Ceausescu a fost tradat, de exemplu, de Brucan, Apostol, Manescu, etc. Numai ca acestia au "renuntat" la privilegii, au spus ca Ceausescu este un dictator, ca regimul nu este unul democratc, dar nu au fugit ca niste lasi, precum acest ins, cu tot ceea ce adunase (tot din tradari). Brucan (pe care nu -am simpatiyat niciodata) a "renuntat" la Primaverii si s-a mutat in Damaroaia, de unde l-a atacat pe Ceausescu. Acest alogen a plecat varsand tot ce avea in gusa. Ceausescu nu a pierdut decat ceva "prestigiu" (daca mai avea), Romania a pierdut imens din fuga acestui neispravit. Si nu numai a lui ci si a altora pe care acum ii facem eroi (sa ne fie rusine), cum ar fi Raceanu, liviu turcu. Au fost sunt si vor fi tradatori ordinari ai Romaniei, Romainia a pierdut din defectiunile lor, nu Ceausescu.
  • -3 (7 voturi)    
    trebuie sa ii actualizeze pensia ? (Duminică, 29 martie 2009, 15:17)

    Semafor [anonim]

    se baga si asta in seama; e vreo noutatea ? bine ca nu pregateau si doici ca spioni , care sa creasca de mici , puii de capitalisti in dogma comunista !
  • +1 (3 voturi)    
    spioni (Duminică, 29 martie 2009, 15:32)

    hammurabi [anonim]

    si ce noutate spune Pacepa ? Chiar daca ar spune-o in orice alta limba: engleza, rusa, maghiara etc....
  • +6 (6 voturi)    
    Romanita, Bote, si cati altii.... (Duminică, 29 martie 2009, 15:45)

    americanu [anonim]

    Va mirati ca azi sunt bogati, celebrii si plini de afaceri? Pailogic daca ei aveau multi bani inca de pe vremea impuscatului...Mama Zina a scos o gramada de ofiterashi pe banda...Oare cati din cei ce-i banuim au fost penisuri si vagine undercover? Bote, Romanita, TINAR, ...:)
    Intotdeuna Romanica a fost plina de parasutishti...ce jucau bi...
  • -4 (6 voturi)    
    Este un mare bou batran ... (Duminică, 29 martie 2009, 15:46)

    Freelancer [anonim]

    ... Mishu - securistu', daca a ajuns la asemenea elucubratii ...
    Vezi ca te-asteapta Doicaru sa-ti taie penisul, o te dibuiasca pe lumea ailalta, ilegalule mic , prost si tradator ce esti ...
    Lasa-ne, ca mirosi urat !!!
  • 0 (4 voturi)    
    Pacepa (Duminică, 29 martie 2009, 21:23)

    Didi [anonim]

    Bai pastarnac expirat,spionaj prin prostitutie se face de 7000 de ani.Nici chiar tu nu ai fost in stare sa inventezi ceva mai josnic.Retrage-te in canalul unde iti este locul!
  • +1 (1 vot)    
    Tradatorul Pacepa (Luni, 30 martie 2009, 20:13)

    Loerincz [anonim]

    Tradatorul de tara Pacepa revine in forta sa ne spuna ceea ce se stie de cand lumea! Femeia spion este meserie la fel de veche ca si prostitutia - imi pare rau ca Pacepa de abia acum a descoperit asta. Poate varsta sa fie de vina...

    Ceea ce ma frapeaza, totusi, este antentia pe care mass-media i-o acorda acestui trepadus de doi lei. Nu este suficient ca i s-a anulat pedeapsa cu moartea, nu e de ajuns ca statul roman ii mai si plateste pensie, trebuie sa ii mai facem publice si aberatiile. Oare chiar atat de foame sa ii fie lui Pacepa incat trebuie sa scoata periodic capul din rahat?

    Invit pe cei care nu ii cunosc 'opera' sa citeasca 'Orizonturi rosii'. Este o carte care a prins foarte bine la publicul american, care este avid de orice subiect de scandal. Nu prea exista nicio diferenta intre ceea ce spune Pacepa si revistele de gen 'National Enquirer'.

    Oricum, raman la parerea mea: Pacepa nu este nimic altceva decat un tradator de tara -- sa nu uitam ca multumita lui intreaga retea de spionaj a Romaniei a fost desconspirata in anii 80, dupa ce a dezertat si 'ciripit' americanilor, si asta a adus deservicii majore Romaniei. Orice stat are un serviciu de spionaj. In unele cazuri, spionii se cunosc intre ei, alteori, insa, lucreaza sub acoperire. Prin desconspirarea agentilor secreti, Pacepa nu a lovit in Ceausescu si nici in Securitate, ci a adus deservicii imense intregului popor roman! O retea de spionaj nu se cladeste intr-un an!

    Sa nu uitam un lucru: daca tradatorul Pacepa ar fi fost cetatean american, in serviciile CIA si ar fi tradat, americanii nu s-ar fi lasat pana cand nu l-ar fi gasit si pedepsit asa cum se cuvine. Noi, condusi de un guvern iresponsabil si pupincurist, l-am ridicat la rangul de erou national si ii ascultam palavrele de mos retardat!

    Sper sa apuc ziua in care Pacepa, alaturi de Iliescu, vor fi judecati asa cum se cuvine pentru ceea ce au facut si pedepsiti cum merita!
  • +1 (1 vot)    
    Pacepa=gunoi (Luni, 11 mai 2009, 5:39)

    Pacepa Jr [anonim]

    Mr. Pacepa received a payment from US Counter Intelligence in 1978 of approximately $250.000,a comfortable home of his choice and a blank guarantee for his needs taken care of for life.
    Mr. Pacepa is not and never was a patriot, he was a Spy chief that sold information for money and an American passport, that’s all.
    I will never understand why he is that popular in Romania, I believe that Romania is a country of idiots…