Surse: 6 miliarde lei vor fi taiate din cheltuielile publice, dupa prima rectificare bugetara 

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2009, 17:16 Actualitate | Esenţial

Guvernul va rectifica bugetul pe 2009 printr-o Ordonanta de Urgenta, pentru a se incadra in deficitul bugetar convenit cu FMI, de 4,6% din PIB, urmand sa reduca cheltuielile bugetului general consolidat cu circa 6 miliarde lei, au declarat vineri, pentru NewsIn, surse guvernamentale.

Potrivit celor doua anexe ale ordonantei de urgenta ce urmeaza a intra in dezbaterea Executivului, cheltuielile totale ale bugetului - ce includ si bugetele locale si cele de asigurari - vor fi diminuate cu circa 6 miliarde lei, potrivit calculelor actuale ale Finantelor.

Astfel, prima rectificare bugetara din acest an, care va lua in calcul cifrele convenite cu Fondul Monetar International (FMI) si Comisia Europeana, ar urma sa diminueze cheltuielile din bugetul de stat cu 3,99 miliarde lei, bugetul asigurarilor sociale cu aproape 1,5 miliarde lei si cheltuielile de mediu cu circa 670 milioane lei.

Deficitul bugetar este prevazut sa se dubleze in cifre absolute - de la 11,8 miliarde lei (2% din PIB-ul de 579 miliarde lei), in bugetul actual, la aproximativ 24 miliarde lei (4,6% din PIB-ul revizuit la 531 miliarde lei), astfel incat si cheltuielile cu dobanzile vor creste.

Totodata, in Ordonanta de Urgenta ar putea fi prevazuta obligatia principalilor ordonatori de credite de a prezenta lunar cheltuielile facute in acest an, au precizat sursele guvernamentale.

Surse guvernamentale declarau, marti, pentru NewsIn, ca primele calcule facute dupa noua prognoza de crestere economica indica incasari la buget mai mici cu aproximativ 20 miliarde lei fata de nivelul din bugetul actual - adica de circa 173 miliarde lei, in loc de 193 miliarde lei.

Miercuri, Ministrul Finantelor a declarat ca trebuie redus deficitul bugetar cu 1,1 puncte procentuale pana la nivelul de 4,6% din PIB, ceea ce presupune reducerea cheltuielilor bugetare primare cu 0,85% din PIB si majorarea veniturilor cu 0,25% din PIB.


Citeste mai multe despre   






















1605 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Autostrazi (Vineri, 27 martie 2009, 17:58)

    Vlad [anonim]

    Clar. Deci nu se fac autostrazi nici anul asta...
  • +1 (1 vot)    
    romania (Vineri, 27 martie 2009, 17:59)

    taranul [anonim]

    bine ca ne mintiram singuri atata timp.
    cresterea economica si deficitul lu' peste!
  • +1 (1 vot)    
    cine mai intelege? 2%>4,6% ????!!! (Vineri, 27 martie 2009, 18:31)

    neexpertu [anonim]

    Eu unul nu mai inteleg nimic. Pai nu s-a laudat actualul guvern (de fapt domnii Boc si Pogea) ca au muncit la greu ca dupa nenorocita de mostenire de 5,2% sa aduca deficitul asta la 2% pe 2009 astfel incat din cate stiu in Legea Bugetului de Stat pe 2009 unul din indicatorii macroeconomici este deficitul bugetar de 2%!! Pai si acum gata au unda verde de la FMI sa faca deficit de 4,6% dar pentru asta desi 2% < 4,6% ei mai trebuie sa reduca cheltuieli bugetare ca nu stiu cate alte procente? Pai daca creste deficitul inseamna ca va creste diferenta intre venituri si cheltuieli nu? Sau s-au prins in final ca de fapt tara asta nu mai produce nimic (desi aia albastrii-galbeni le ziceau de asta vara ca scad incasarile) si mai mult ca vor creste cheltuielile cu dobanzile (sa inteleg ca deja vom plati prima dobanda anuala a imprumuturilor preventive denumite plastic centuri,tampoane). A si inca ceva: oare eu daca ma duc la o banca comerciala (ca dupa sosirea banilor printati de IFI in tare acestor banci li se vor debloca partial rezervele de la BNR si vor dispune de euro din belsug) si ii cer 100.000 euro ca presimt eu ca la anul in 2010 va fi criza mai mare si vreau sa am bani pusi deoparte de pe acum acea banca imi va da???
  • +2 (2 voturi)    
    dreptate (Vineri, 27 martie 2009, 20:06)

    emil [anonim]

    Cand o sa eliminati pensiile si salariile de lux ,care sunt barometrul smecheriei si n final a hotiei in Romania.? Sa ti votezi legi care sa te ajute sa vandalizezi sistemul bugetar ,spune totr despre calitatea clasei politice .Se face politica pentru a face avere si ati asigura o batranete luxoasa. Rusine !
  • +4 (4 voturi)    
    educatie (Vineri, 27 martie 2009, 20:14)

    marius [anonim]

    pe cit punem pariu ca taie de la... educatie si cercetare. Discutam atunci.
    • +1 (1 vot)    
      pariul cu educatia (Vineri, 27 martie 2009, 21:44)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Eu cred ca ar taia cu draga inima, dar nu mai au ce. Invatamantul e plin de suplinitori iar cercetarea e ca si inexistenta. Oaia a fost jupuita, nu tunsa.
  • +1 (1 vot)    
    Marmota (Sâmbătă, 28 martie 2009, 11:15)

    Jon [anonim]

    Asadar, guvernul Tariceanu a incheiat anul 2008 cu un deficit de 5,2% din cauza incompetentei si a risipei, in timp ce guvernul Boc a ajuns in 3 luni la un deficit de 5,7% doar din cauza efectelor crizei economice.

    Si marmota invelea ciocolata in staniol...