Nouriel Roubini, Dr. Doom al economiei: Bursele vor continua sa scada, mai multe banci americane vor fi nationalizate

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2009, 17:59 Actualitate | Esenţial

Bursele americane vor cadea iar administratia Obama va nationaliza si mai multe banci, in conditiile in care economia se va contracta pana la sfarsiul anului, crede Nouriel Roubini, profesorul de la New York University care a prezis in urma cu doi ani aparitia actualei crize mondiale, motiv pentru care a fost supranumit Dr. Doom al economiei.

"Piata actiunilor este un pic inaintea macroeconomiei reale si a ultimelor evolutii financiare", a declarat Roubini, intr-un interviu acordat joi televiziunii Bloomberg.

"Vom avea cateva banci importante care vor ajunge in pragul falimentului si nationalizarea lor va fi necesara", sustine el.

In opinia sa, aprecierea puternica pe care a cunoscut-o bursa din New York nu reprezinta decat un fenomen temporar, iar investitorii sunt "mult prea optimisti" in ceea ce priveste estimarile privind reluarea cresterii economice.

Indicele S&P 500 a castigat 7,1% in 23 martie, dupa ce Geithner a anuntat un plan de preluare a activelor imobiliare negative in valoare de 1.000 miliarde dolari.

Pierderile pe burse si pe sectorul imobiliar vor ajunge la 3.600 mld.$

Roubini, care estimeaza ca pierderile din domeniul titlurilor de valoare si ale creditelor imobiliare vor atinge, in SUA, 3.600 miliarde dolari in 2009, crede ca testele de stres la care vor fi supuse bancile americane pentru evaluarea nevoilor de finantare vor arata ca o serie de banci au nevoie de interventia statului, prin nationalizare, urmand sa fie separate activele negative de cele solvabile, care ar putea fi vandute ulterior sectorului privat. El nu a dorit sa comenteze care banci s-ar putea afla in aceasta situatie.

O alta predictie a sa se refera la sectorul imobiliar: pretul caselor va scadea cu 20% in urmatoarele 18 luni.

Daca dolarul se va aprecia intr-o prima instanta, pe fondul investitorilor care vor prefera o investitie sigura, moneda americana va cadea pana la urma, pe masura ce deficitul comercial se va accentua.

Roubini a respins si propunerea Chinei privind crearea unei noi monede internationale de rezerva, apreciind ca este putin probabil ca ea sa devina realitate in viitorul apropiat. 


Citeste mai multe despre   






















2361 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ce misto! (Joi, 26 martie 2009, 18:44)

    georgica [anonim]

    Ce misto ! Se incearca atat de mult nationalizarea pierderilor si pomparea banilor in banci pe toate caile !
  • +1 (3 voturi)    
    Nici macar o singura banca nu a fost nationalizata (Joi, 26 martie 2009, 19:53)

    Dan B Charles [anonim]

    Traiesc de 35 de ani in America/Canada, sunt din Bucuresti. Bancile care au fost IMPRUMUTATE cu differite sume de bani, nu sunt nationalizate, dar pana vor inapoia banii imprumutatii vor raspunde in fata unei comisii guvernamentale.Banii depusii in banci sunt in siguranta.Banca Americana, una din banci ajutate de stat, deja a anuntat ca este posibil ca la sfarsitul anului sa-si plateasca datoria fata de guvern.Asa si cu GM, si celelate companii, cand platesc datoria ies de sub obligatiile statale.
    America/Canada au o politica comuna care, de fapt, se aplica de G20.Nationalizarea nu a lucrat, lucreaza sau va lucra vreodata pe acest pamant.
    • +1 (1 vot)    
      Articol corect (Joi, 26 martie 2009, 20:10)

      sso [anonim] i-a raspuns lui Dan B Charles

      Daca tot esti tu american/canadian, poti intelege urmatoarea propozitie, simpla:
      "“Some banks are going to have to be nationalized,” said Roubini".
      Cum e, americanule/canadianule?
      Apropo, nu exista "Banca Americana". Vrei sa spui "Bank of America", poate?
      • +1 (1 vot)    
        Va plati GM ? (Joi, 26 martie 2009, 21:26)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui sso

        Va plati GM datoria? Cum,prin ce minune , vor incepe sa vanda frenetic masinile lor mari,se vor napusti americanii sa le cumpere? Altfel,de unde bani?
      • -1 (1 vot)    
        nationalizare != nationalize (Vineri, 27 martie 2009, 3:56)

        dr. ciomu [anonim] i-a raspuns lui sso

        depinde ce intelege romanul si americanul. la noi, nationalizarea = luare cu japca, la ei faptul ca statul cumpara pachetul majoritar de actiuni ar trebui tradus in romana cu CUMPARARE nu NATIONALIZARE, si nu numai de www.hotnews.ro, ci de toata presa si massmedia romaneasca ! Si mai sunt vreo 4-5 bazaconii - traduceri mot-a-mot lipsite de sens - care circula in prezent in toata mass-media romaneasca, si culmea, pe subiecte f. importante ! Vai de europarlamentarii romani care nu cunosc istorie, economie si nici limba engleza cum trebuie, ne fac si ei de ras ca "italienii" nostri !
    • -1 (3 voturi)    
      SUA .... e sub umbra lui Marx mai mult decat Cuba (Joi, 26 martie 2009, 22:59)

      Cioara din varful parului [anonim] i-a raspuns lui Dan B Charles

      Nici pic de respect nu mai am pentru defunctul sistem capitalist american.
      Bine ca e pe punctul sa se duca dracului.
      Prea-bronzatul Obama mai bine l-ar asculta pe Chavez.
  • +2 (2 voturi)    
    :D (Vineri, 27 martie 2009, 0:42)

    Cojones [anonim]

    Cred ca nu mai pot astia sa scrie numele Roubini si fara sa specifice "Dr. Doom al economiei" si cum a ajuns sa fie supranumit asa ...

    Gata frate, cred ca nu mai e cititor HotNews sa nu stie asta ...