Judecatoarea Viorica Costiniu, in conflict cu DNA, a dispus eliberarea inculpatilor din dosarul DGIPI - Baneasa Investment

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2009, 12:31 Actualitate | Esenţial

Judecatoarea Viorica Costiniu, fostul presedinte al Asociatiei Magistratilor din Romania, a dispus cercetarea in libertate a inculpatilor din dosarul DGIPI-Baneasa Investment, au declarat pentru Hotnews.ro surse judiciare. Cornel Serban, fostul sef DGIPI, Petru Pitcovici, de la DGA, si omul de afaceri Gabriel Popoviciu nu au primit mandate de arestare preventiva, joi dimineata, de la Curtea de Apel Bucuresti, insa decizia poate fi atacata. Judecatoarea Costiniu a intrat in conflict cu DNA la inceputul anului, aplicand chiar o amenda sefului sectiei a II-a. La randul lor, cei de la DNA au inaintat  la CSM o sesizare disciplinara impotriva judecatoarei.

Potrivit Codului de Procedura Penala, se considera ca un magistrat este incompatibil cu situatia de a judeca o cauza atunci cand "exista dusmanie intre el, sotul sau una dintre rudele sale pana la gradul al patrulea inclusiv si una dintre parti, sotul sau rudele acesteia pana la gradul al treilea inclusiv". Or, aici una din parti era DNA, care facuse sesizare la CSM impotriva judecatoarei Costiniu.

Ziarul Cotidianul a scris in data 11 februarie ca DNA a inaintat CSM o sesizare disciplinara impotriva judecatoarei Viorica Costiniu, de la Curtea de Apel Bucuresti, fosta presedinta a Asociatiei Magistratilor din Romania, in care o acuza de „executarea functiei cu rea-credinta sau cu grava neglijenta“, abatere disciplinara prevazuta de statutul magistratilor.

Concret, la Costiniu a ajuns, in aprilie 2008, o plangere impotriva inceperii urmaririi penale depusa de Gheorghe Cuzuc, unul dintre invinuitii din dosarul Posta Romana, in care este cercetat si fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu, pentru ca ar fi avizat ilegal o asociere a Postei Romane cu un grup de dezvoltatori imobiliari. Desi DNA a avertizat-o pe Costiniu, de la primul termen, ca plangerea impotriva inceperii urmaririi penale este inadmisibila, judecatoarea a insistat ca Directia sa-i trimita dosarul original.

Pentru ca seful Sectiei a II-a a DNA, Doru Tulus, a refuzat sa trimita dosarul, Viorica Costiniu a decis sa-l amendeze cu 500 de lei, desi procurorul a argumentat de ce nu-i poate trimite dosarul, scrie Cotidianul.

Viorica Costiniu a insistat sa primeasca dosarul si l-a amendat pe seful Sectiei a II-a pentru ca acesta a refuzat sa-l scoata din DNA inaintea finalizarii anchetei.

Costiniu a declarat pentru Cotidianul ca ar fi fost obligata de lege sa solicite dosarul original pentru a putea solutiona plangerea.  Dupa sase luni de insistente, in octombrie 2008, Costiniu a respins plangerea lui Cuzuc impotriva inceperii urmaririi penale.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6043 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Presa,a 4-a putere din stat...reflectoarele pe ei! (Joi, 26 martie 2009, 12:41)

    Ovidiu [anonim]

    asta e singurul mod de presiune ca sa isi faca treaba...

    speram sa vedem un istoric al judecatoarei daca favorizeaza infractorii si daca e un trend ce se confirma...

    Doar asa putem schimba Romania...
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza (Joi, 26 martie 2009, 12:44)

    buha [utilizator]

    mai, mai, mai ce surpriza.
    o fi vorba despre justitia privata despre care vorbeau unii...
    • +4 (4 voturi)    
      Pariez ca o sa dispara din tara (Joi, 26 martie 2009, 13:12)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui buha

      Daca se ingroasa treaba pentru ei, pun pariu ca dispar "misterios" (adica cu masina, printr-un punct de frontiera normal) din tara inainte ca "autoritatile" sa poata sa faca ceva.

      2 saptamini le dau...
  • +8 (8 voturi)    
    Traim intr-o tara minunata. (Joi, 26 martie 2009, 12:44)

    Mircea [anonim]

    Sunt mandru ca sunt roman si traiesc intr-o tara demna de mileniul 3, cu institutii publice eficiente si cu o justitie corecta si transparenta. Cetatenii romani se pot adresa cu incredere justitiei stiind ca isi vor obtine dreptatea. Avocatii sunt niste oameni cinstiti la fel ca judecatorii iar spagile in sistemul juridic sunt o fantasmagorie a unor minti bolnave. Nu exista judecatori corupti si nici avocati care fac trafic de influenta. Toti cetatenii sunt egali in fata legii iar atata omul bogat cat si cel sarac beneficiaza de acelasi tratament din partea justitiei.Judecatorii sunt niste oameni de caracter care impart dreptatea si nici nu vor sa auda de foloase necuvenite.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 26 martie 2009, 12:46)

    aha [anonim]

    intrebare: oare cata spaga a primit tanti judecatoarea pentru a elibera hotii ?

    intrebare pentru clasa a 4-a

    raspuns: muuuulte zerouri

    alta intrebare: oare chiar nu exista vreo divinitate sa-i trasneasca pe astia care isi bat joc de orice misca in tara asta ?

    raspuns: nicidecum, tineti post degeaba, si va duceti la biserica aiurea, pentru ca singura divinitate e sfantul BAN.

    AMIN si ALELUIA
    • +5 (5 voturi)    
      s-o crezi tu! (Joi, 26 martie 2009, 13:17)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui aha

      nu-s prea multe zerouri pentru ca romanu e ieftin. vorba aia: de ce sa platesti o gramada de bani un avocat cand poti cumpara foarte usor un judecator.
      • -1 (5 voturi)    
        caut judecător (Joi, 26 martie 2009, 14:22)

        cumpărător [anonim] i-a raspuns lui berenger

        Da, chiar, cât mai costă un judecător?
        Cât a dat cel care a cumpărat ultima dată?
        L-a luat la ofertă, i s-a făcut vreun discount?
        Cine îl comercializează?
        Vorba aia cu toţii ştim că se cumpără dar nu ştim cu cât, de unde şi cum!
        Dă-ne detalii!
        Sau mai bine trimite-le la DNA decât să infestezi forumurile aiurea!
        • +1 (3 voturi)    
          :) (Joi, 26 martie 2009, 15:40)

          berenger [utilizator] i-a raspuns lui cumpărător

          multumesc Domnului, nu am de-a face cu sistemul judiciar romanesc si sper nici sa nu am de acum inainte, insa am prea multe exemple oferite de altii. de ce nu se duc ei la dna? simplu. ca le convine status quo-ul. cat despre infectarea forumurilor, mai usor cu disperarea pe scari, nu de alta, dar esti prea transparent.
      • 0 (0 voturi)    
        Adevarat( din pacate) (Joi, 4 iunie 2009, 15:35)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui berenger

        Eu stiu caz concret la Alba Iulia .
        O judecatoare Gaspar care da decizii cred dupa pret ca nu au nimic cu legalitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo (Joi, 26 martie 2009, 14:18)

      Minunata tara [anonim] i-a raspuns lui aha

      Mi-ai placut ! Bravo !
    • -2 (2 voturi)    
      alta intrebare (Joi, 26 martie 2009, 17:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui aha

      daca dosarul prezentat de DNA nu era concludent? ca de arestari propagandistice (mama-mama ce mai lucreaza oamenii lu' Base) m-am cam saturat!
  • +2 (4 voturi)    
    hai sa vedem (Joi, 26 martie 2009, 12:53)

    roman [anonim]

    Hai sa vedem istoricul acestei Domane Judecatoare.Pariez ca vom gasi in CV-ul Dumneaei o neobosita lupta impotriva coruptiei.
    Voi nu ati auzit ca se face curat in tara ? batrani care muta tarusul mosiei in cearta cu rudele au fost incarcerati !

    felicitari Domamnei Judecator !
    • 0 (0 voturi)    
      PARTE E SOR'TA (Vineri, 27 martie 2009, 11:02)

      Cipix [anonim] i-a raspuns lui roman

      cf art. 23 si urm din c pr penala, procurorul-parchetul nu este parte in procesul penal. sunteti niste dezinformatori
  • +2 (2 voturi)    
    Divide et impera (Joi, 26 martie 2009, 12:54)

    bataie [anonim]

    Asta mi se pare o solutie geniala - ii imparti in doua tabere, si ii pui sa se bata intre ei. Pe invingatori ii imparti iar in doua tabere, si tot asa pana macar raman mai putini, macar sa fie un progres cu justitia asta de 2 lei
    • +2 (2 voturi)    
      "Uneste si conduce" - Friedrich Nietzsche (Joi, 26 martie 2009, 16:36)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui bataie

      o idee mult mai buna! te prinzi unde bat?
  • +3 (3 voturi)    
    sperante (Joi, 26 martie 2009, 13:10)

    PaulR [utilizator]

    Sper sa fie dati afara sau sa moara odata toti judecatorii corupti si sa existe justitie profesionista si curata in tara asta.
    Daca cei care trebuie sa ii judece pe corupti sunt la randul lor corupti ce asteptari putem avea.
  • +3 (3 voturi)    
    nevinovati (Joi, 26 martie 2009, 13:12)

    jan de la bucuresti [anonim]

    sunt nevinovati acesti amarati...si oricum bolnavi pentru a suporta regimul de detentie. li s-ar putea atrofia testicolele :(
  • +5 (5 voturi)    
    E recunoscuta (Joi, 26 martie 2009, 13:25)

    cornel [anonim]

    Tov. Costiniu e recunoscuta ca mare admiratoare a lui Iliescu, de profil ceausist.
    Romania nu are ,in principal ,judecatori. Asta e marea hiba a tarii !!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    tovarasi ! (Joi, 26 martie 2009, 13:55)

    tovarasu [anonim]

    Justitie exista in tara ! Aveti incerdere in ea !
    Toti cei arestati in ultimii 20 de ani au fost eliberati deoarece sunt nevinovati !
    Judecatorii nu au luat spaga cum insinuati !

    Tovarasi ! Oamenii aia sunt nevinovati, au muncit si economist constit .
    Tovarasi ! Nu mai fiti gelosi si ranchiunosi !
  • 0 (4 voturi)    
    vorbe..... (Joi, 26 martie 2009, 14:12)

    x [anonim]

    Bateţi câmpii şi vorbiţi bazaconii !
    Fără să cunoaşteţi dosarul şi fără a avea vreo dovadă concretă acuzaţi de corupţie un judecător care şi-a făcut doar meseria alegând dintre două posibilităţi (arestarea sau nu a celor cercetaţi penal).
    Cred că v-aţi dori un astfel de judecător dacă aţi fi în situaţia de a se cere de procuror arestarea voastră preventivă, dar cum nu sunteţi în cauză, judecătorul e corupt pentru că nu a făcut ce a cerut procurorul!
    • +1 (1 vot)    
      Dle X (Joi, 26 martie 2009, 15:45)

      y [anonim] i-a raspuns lui x

      Dle X-ulescu, nimeni nu acuza nimic, doar se sesizeaza o realitate care e de notorietate internationala; Romania este cea mai corupta tara fara corupti. Asta de 20 de ani.
    • +3 (3 voturi)    
      da,poate ai dreptate (Joi, 26 martie 2009, 16:20)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui x

      dar justitia a oferit multe exemple de violatori,talhari,camatari,etc,eliberati pe motiv ca nu prezinta pericol public,in timp ce o eleva si o profesoara au primit mandat de 29 zile pt ca au fraudat un examen de bac,iar cand judecatoarea care pronunta o sentinta se mai numeste si Costiniu fandaxia e gata
  • +2 (2 voturi)    
    hai DNA-ul! (Joi, 26 martie 2009, 14:49)

    bedexe [anonim]

    Vrem "sange" proaspat in inchisoare de la scursorile care fac "afaceri" !
  • +3 (3 voturi)    
    Rationament de judecator ! (Joi, 26 martie 2009, 15:01)

    martin [anonim]

    Am vazut-o candva la televizor pe distinsa doamna Costiniu. Evident ,dupa varsta aratata, provine din perioada dinainte de 1989 , cand la Drept se prezentau contingente enorme de indivizi care nu stiau cam nimic din materiile scolare, nici macar sport.
    Desigur au fost si exceptii, dar Viorica Costiniu nu pare a fi,dupa vocabular si inteligenta manifesta.
    Pentru ca aceasta cucoana sa ceara inchiderea cuiva, ar trebui ca individul sa fie criminal sau violator, sa recunoasca in scris si chiar sa ceara sa fie inchis, cam ca Madam Vlas. Iar delictele economice si probele lor sunt cam greu de inteles, iar judecatorii de tipul asta nici nu trebuie sa fie corupti, e suficient sa fie fricosi si incompetenti.
    Speranta ar fi ca dupa 1989, au invatat si intrat in sistem tineri dotati, desi e o speranta cam schiloada, amintindu-ne de excelentul Chiuariu ,dar numai in premierile gastii provenite din aceleasi facultati dubioase, private si cam desfiintate !
  • +3 (3 voturi)    
    Ca intotdeauna (Joi, 26 martie 2009, 15:55)

    Alex [anonim]

    Furi o punga de pufuleti te baga la inchisoare cativa ani. Furi miliarde, te da curat.
  • -1 (1 vot)    
    Tulus &Coo (Joi, 26 martie 2009, 20:05)

    Nicolae [anonim]

    In cazul de fata judecatoarea are dreptate.
    Cum poate o judecatoare sa judece daca nu are dosarul original ?
    DNA este instrument politic pana in maduva oaselor iar Tulus exponent de seama.
    Nu discutam daca invinuitii sunt sau nu vinovati ,asta eventual se va proba (dar cu formidabila justitie romana vor scapa sigur !).
  • +1 (1 vot)    
    Asta-i boala (Vineri, 27 martie 2009, 0:01)

    semo [anonim]

    Daca vroiati sa vedeti ce distruge cu adevarat Romania acum aveti unul dintre raspunsuri. Retineti numele acestei judecatoare. Asta-i cancerul care a distrus societatea romaneasca.

    Politicieni corupti si incompetenti? Nu ar fi fost nici o problema daca sistemul juridic era pus la punct. Dar politicieni si judecatori (procurori, politisti si avocati) corupti = reteta distrugerii unei societati umane
  • 0 (0 voturi)    
    aleatoriu? (Vineri, 27 martie 2009, 8:47)

    Iri [anonim]

    In codul penal ar trebui introdusa si pedepsirea magistratilor care dau verdincte gresite (vezi platile pe care Romania le plateste dupa hotararile de la CEDO in privinta restituirilor; sau plecarea din tara a unor cetateni carora li s-a interzis parasirea teritoriului). Ar trebui sa plateasca ei sau sa faca ei detentie.
    • 0 (0 voturi)    
      Judecatori (Joi, 4 iunie 2009, 15:49)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Iri

      Sa-i puna la plata nu merita caci creste pretul mitei. Sa-i pedepseasca cum trebuie sau sa-i dea afara.O parte sint incompetenti o parte sint murdari.O parte sint si una si alta.Astia sint cei mai periculosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Aceasta individa dubioasa si inconstienta.... (Vineri, 27 martie 2009, 9:55)

    judex1 [anonim]

    are, la randul ei, o mare vina pentru situatia actuala din Romania. ca judecator este o criminala si trebuie recuzata in permanenta si scoasa din justitie. Asta nu e nesimtita care, cand critica Base pe judecatori la sedinta CSM, avea de comentat si carcotit?