Exclusiv HotNews.ro

Fostul sef al serviciului secret din Ministerul de Interne, acuzat de trafic cu informatii clasificate. Posibil caz de politie politica  

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 12:21 Actualitate | Esenţial

Al doilea cap de acuzare in baza caruia DNA l-a retinut pe Ilie Cornel Serban, fostul sef al Directiei Generale de Informatii si Protectiei Interna, este “folosirea de informatii ce nu sunt destinate publicitatii si permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii in scopul obtinerii pentru sine de foloase”. Acest cap de acuzare a fost mai putin comentat in presa, iar unele surse din Ministerul de Interne sustin ca ar fi vorba de o grava operatiune de politie politica. Cornel Serban ar fi oferit unei persoane care ocupa o functie oficiala in statul roman listinguri telefonice din care rezulta cu cine tine legatura un anumit politician. In schimbul acestor informatii, Serban ar fi ajuns seful DGIPI.

Ministrul de interne, Dan Nica, l-a numit in data de 15 februarie pe comisarul sef Cornel Serban (46 de ani) la sefia Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna (DGIPI). In mandatul guvernului Tariceanu, Serban fusese numit de ministrul de interne, Cristian David, in functia de sef al Diviziunii de Protectie Interne, departament in cadrul DGIPI. Si fostul ministru de interne, Gabriel Oprea, il promovase in functie, fiind numit ca adjunct la DGIPI.

Ramai pe HotNews.ro pentru a afla detalii despre evolutia acestui caz



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4411 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Mai avem institutii in tara asta ? (Miercuri, 25 martie 2009, 12:27)

    Laur X [anonim]

    Diplome false
    Permise false
    Doctorate false
    Ofiteri falsi
    etc.
    • +5 (13 voturi)    
      Victimologia bate Romania ! (Miercuri, 25 martie 2009, 13:07)

      Vrancioaia [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      Daca nu erau procurori, politisti si oameni din serviciile secrete care lucrau corect nu aflai din presa de diplome si permise false, nu vedeai miliardari si sefi de servicii secrete arestati !
      Nu te mai vaicari ca o muiere proasta, munceste bine pe metrul tau patrat si gandeste ce poti sa faci si tu pentru tara, nu doar tara pentru tine!
    • +7 (11 voturi)    
      Traian Basescu e singura speranta a Romaniei. (Miercuri, 25 martie 2009, 13:10)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      Singura speranta de a avea un viitor prosper, o justitie curata si institutii publice functionale.A avut dreptate atunci cand l-a mentinut in functie pe Daniel Morar.Cuplul Basescu-Morar va face ordine in aceasta tara care nu are nevoie de parlament ineficient ci de un presedinte mana-forte care sa conduca nemijlocit armata, politia, serviciile secrete si parchetul.Activitatea presedintelui Basescu ma face mandru ca sunt roman si ca mai exista o raza de speranta.
      • -7 (7 voturi)    
        "Cuplul Basescu-Morar" (Miercuri, 25 martie 2009, 13:51)

        eroan [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        "Cuplul Basescu-Morar va face ordine in aceasta tara"

        Astia doi s-au casatorit? Cand, unde? Eu de ce nu stiu nimic?..
        • +6 (8 voturi)    
          Basescu a dovedit prin fapte. (Miercuri, 25 martie 2009, 14:34)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui eroan

          Ca este un luptator impotriva coruptiei. Intreaga sa viata si activitate a aratat un om hotarat, atasat valorilor morale, bun sot si tata de familie,capabil sa isi asume riscul de a lupta contra caracatitei coruptiei ce a cuprins tara.Pentru a invinge sistemul ticalosit este nevoie de un om viteaz, cinstit, familist, cu frica lui Dumnezeu iar Traian Basescu a dovedit cu prisosinta acest lucru. Milioane de romani cinstiti ,muncitori il sustin pe acest om cu un caracter puternic ,calit in lupta cu Hidra coruptiei.
          • -4 (4 voturi)    
            eroare monser...... (Miercuri, 25 martie 2009, 14:41)

            luputehno [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

            dupa ce furi o flote de 300 miloane de dolari.....poti tot striga.....hotii....
          • -2 (4 voturi)    
            Si ce fapte!!!!! (Miercuri, 25 martie 2009, 14:53)

            bart [anonim] i-a raspuns lui Mircea

            Flota lipsa , asta a fost pretul platit ca sa ajunga Presedinte . Romania era a opta putere naval comerciala in lume cu 374 de vapoare .
            Cite nave s-au construit pentru Romania de cind este presedinte .
            Acum este comandant de scondru sau de geamandura. Nu-l intreaba nimeni de afara cite nave mai are Romania si pe care a mai mare a Romaniei se va imbarca .
            Prima tilharie a inceput la Sulina cu nava Prahova de 18000TDW vinduta impreuna cu Suteu turcilor la fier vechi - nava furata efectiv din Romania .
            Romania o tara mica era prezenta la stabilirea preturilor mondiale la navlu / transport naval. Chestia asta deranja tarile mari.
            Mircea draga , trezeste-te , nu uita si de casa din Bucuresti, nu uta ca oameni de valoare l-au parsit, nu uita ca nici un Presedinte al unei tari importante nu ne-a vizitat, nu uita de starea de tensiune pe care o creiaza, nu uita ca face declaratii contradictorii , ca Presedinte trebuie sa respecte Constitutia. Peste citiva ani va primi un calificativ mai prost decit Iliescu si lumea va uita de el si de fica-sa.
            De tiganca imputita ai auzit , de tonomate precum esti si "Sa traiesti bine domnule Mircea"
            • 0 (2 voturi)    
              Basescu-un om dintre oameni pentru oameni. (Miercuri, 25 martie 2009, 15:06)

              Mircea [anonim] i-a raspuns lui bart

              Intreaga sa activitate politica s-a axat pe satisfacerea intersului public. Nu a facut parte din nici un grup de interese iar averea sa si a familiei este perfect justificabila prin munca depusa cu abnegatie si hotarare pe marile si oceanele lumii iar mai apoi ca slujitor public in calitate de ministru,primar si presedinte.Toate acuzatiile la adresa sa s-au dovedit a fi niste fantasmagorii fara obiect lansate de caracatita coruptiei care nu a putut suporta ca acest brav om cu un caracter darz nu s-a lasat cumparat precum alti lideri politici. Basescu este un lider vizionar care va pune Romania pe drumul cel bun catre integrarea in structurile euroatlantice si catre o societae a bunastarii si echilibrului.
              • +3 (3 voturi)    
                Flota PSD (Miercuri, 25 martie 2009, 16:09)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui Mircea

                Cine vrea sa afle cine a vandut navele respective, cauta frumusel pe Google si da peste niste nume foarte cunoscute : Vacaroiu (Hagi al finantelor), Dima (FPS - PSD), Micky Spaga... Pe filiera sunt, probabil si altii, de acelasi calibru.
                E ca si cum, daca dupa ce
                tu vinzi o masina cuiva, afirmi ca ti-a vandut-o omul de la RAR care a facut radierea masinii de pe numele tau !
                Dupa ce Basescu a devenit periculos pentru sistemul mafiot, au curs si acuzatiile, dosarele si linsajul mediatic.. Oamenii onesti simt cat neadevar este in comparatia intre dosarul flota si dosarele lui Nastase si ale altor mafioti putrezi pe dinauntru si putred de bogati pe dinafara
            • 0 (0 voturi)    
              Flota (Miercuri, 25 martie 2009, 15:23)

              costi [anonim] i-a raspuns lui bart

              pentru luputehno si bart .
              este evident ca nu va pricepeti .
              Cu flota a fost cam asa :
              Costul unei nave este in functie de capacitate .la navele romanesti sa zicem o medie de 12000 usd/zi .270 nave X 12000=3240000 usd/zi .
              Cost .Navele romanest in imensa majoritate erau construite pentru marfuri
              la sac,cu 2 punti la magazie ,motoare sovietice sau romanesti.nu puteau opera departe de o sursa de aprovizionare cu aceste piese. deci nu puteau fi angajate sa voiajeze extensiv .Sa fie profitabile .Si atunci erau operate dus-intors Romania in lipsa oricarui profit .
              Cateva nave puteau totusi fi folosite intensiv dor 20-30. de fabricatie straina .
              si atat.Flota a fost un adevarat dezastru.
              Cine vrea sa afle adevarul .il poate afla.
              in rest legende urbane .
              Apropo : daca va da cineva pe gratis o nava . De a doua zi incepi sa platesti . si daca nu ai marfa si ai defecte si ai viteza redusa dai faliment in 30 zile.
      • -7 (7 voturi)    
        e o gluma? (Miercuri, 25 martie 2009, 14:08)

        haha [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        nu stiu daca e o gluma sau esti serios. sinteti activi, tovarasi.
      • -7 (7 voturi)    
        IN CE TARA TRAIESTI? (Miercuri, 25 martie 2009, 14:21)

        c-tin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        in ce tara traiesti?
      • +6 (6 voturi)    
        Subscriu (Miercuri, 25 martie 2009, 14:34)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        De acord cu tine, 100%
      • -5 (5 voturi)    
        fraieri..... (Miercuri, 25 martie 2009, 14:39)

        luputehno [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        e doar un mod de a spune la unii....baieti trebuie sa cotizati avem alegeri....
      • -1 (3 voturi)    
        Financiarul spune altceva despre acest Basescu (Miercuri, 25 martie 2009, 16:41)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        http://www.financiarul.com/articol_7250/radiografia-unui-tun-aproape-perfect:-baneasa-investments.html

        citind acest articol conex putem spune ca fostul primar basescu a bagat mana in fonduri europene pentru a-l ajuta pe pui popoviciu mai mult e posibil sa fi facut si ceva trafic de influenta si acesti oameni acuzati acum sa-i fi urmat sfatul. astfel ca speranta romaniei Basescu este venita dintr-un mare rahat! pe scur basescu e la fel de corupt si cei implicati!
      • -1 (1 vot)    
        Dute la contol (Miercuri, 25 martie 2009, 18:07)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        esti putin bolnav frate sa afirmi asa ceva!!!
        sau cred ca mai mult!!!
      • 0 (0 voturi)    
        daca cineva mai crede in oameni cinstiti in lumea (Miercuri, 25 martie 2009, 18:38)

        ata [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        asta, e sigur bolnav psihic. in aceasta lume exista doar interese si oameni prosti! in mod evident oamenii prosti nu-si urmeaza interesele pentru ca din pacate nu sunt capabili sa se concentreze asupra lor, ei servesc intereselor altora!
    • +1 (3 voturi)    
      tara e reala (Miercuri, 25 martie 2009, 13:15)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      aia din Congo sunt copii mici fata de putem face noi. Din pacate, si oamenii devin din ce in ce mai falsi.
    • 0 (0 voturi)    
      Pronostic (Miercuri, 25 martie 2009, 15:28)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      Personajul politic care a beneficiat de listingurile telefonice ale unui om politic, o fi Mircea Geoana? Imi dau si eu cu presupusul, asa, din context.
      • 0 (0 voturi)    
        Beregata (Miercuri, 25 martie 2009, 17:09)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        Va amintiti episodul cu "coltii lui Mitrea in beregata lui Geoana"?

        Asa vine de se leaga. De unde a avut Geoana informatia si l-a executat la presa pe Mitrea?

        De ce presedintele Basescu a spus despre candidatura lui Geoana "proasta inspiratie"?

        Acum Mitrea, care nu-i nataflet, l-a executat la randul sau pe Geoana.

        Din executie in executie spre curatenia de primavara. Ura!
  • +7 (7 voturi)    
    hmmmm... (Miercuri, 25 martie 2009, 12:52)

    corvus [utilizator]

    cin sa fie persoana?! Oricum se simte ceva in aerul devenit irespirabil din Romania. Sa nu cobim ca se razgandesc. In fond asta si vrem, ca insitutiile statului sa isi faca treaba corect si atat. Cerem prea mult?!
  • -2 (4 voturi)    
    Da Doamne sa plec de aici... (Miercuri, 25 martie 2009, 13:02)

    Vegetalu [anonim]

    Sper sa fiu cistigator la programul Lottery Visa....
    Sa pot creste si eu copilul in conditii mai civilizate ....cine mai are sperante pt rromania, ar trebui sa se duca si pe la un medic mai intii.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca te-ai gandit cu vreo 10 ani prea tarziu... (Miercuri, 25 martie 2009, 13:50)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Vegetalu

      Sincer, iti urez multa bafta, dar America nu mi se pare o optiune acum. Copilul tau va trai mult mai prost decat iti imaginezi... Da' ce sa-i faci, e mai frumoasa capra vecinului :).
      • 0 (0 voturi)    
        Am fost acolo, stiu ce zic (Joi, 26 martie 2009, 7:48)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui CCC

        Nu doar ca va trai mult mai prost - asta e si o chestie de valori si preferinte personale. Scoala de la noi, cat de dezastruoasa o vedem noi, e aur pe langa scoala americana pe care si-o permite omui' de rand, viata de zi cu zi e de cacao rau de tot. Americanu' de rand nu are traiu' lu' neamtu' de rand sau lu' francez, care mere de doua ori pe an in concediu, ci sta si da la sapa cam tot anul in afara de craciun, si si de craciun daca asa-i job-ul. Potolul e in majoritate perfect ermetic ambalat in folie, da' intre folie si potol nu-i mare diferenta la gust. Oricum omu' de rand n-are incotro si tre' sa se indoape cu fast food, si McDonalds e calitate superioara fata de ce mananci in mod uzual. Ce vezi in filme sunt povesti de adormit copiii si ametit fraieri din toata lumea.

        Vezi ca a scris unu' Radu Pavel Gheo o carte, despre cum a castigat nevasta-sa la loteria vizelor si de ce s-au intors ei in RO dupa un an, si asta era inca inainte de 11 septembrie 2001, cand inca le mergea si lor cat de cat bine - titlul nu-mi mai vine. Nu stiu daca o mai gasesti pe undeva, ca a aparut mai de mult, da' poate gasesti sa o iei imprumut de undeva.
    • 0 (0 voturi)    
      VEZI CORTURILE din America !!!!! (Miercuri, 25 martie 2009, 14:49)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Vegetalu

      Ieri afost un articol cu sute de americani care si-au pierdut slujbele si implicit casele si locuiesc in corturi la marginea oraselor mari mai ales in vestul Americii unde criza e mai dura . Asa ca stai linistit in tara ta ,munceste cu spor si nu visa ca undeva e mai bine . Mai ales acum. Si daca esti tanar de ce nu incerci sa lupti impotriva acestor ticalosi care conduc Romania de ani de zile ??? E prea usor pentru ei daca toti oamenii cinstiti si harnici pleaca din tara . Probabil dintr-un anumit loc se vor ruga sa se intoarca cei care muncesc inapoi ca sa poata sa-i slugareasca in continuare. Eu zic ca trebuie un partid nou si bun.
  • +7 (7 voturi)    
    Seful DGIPI (Miercuri, 25 martie 2009, 13:05)

    Ibrahim [anonim]

    Cine l-a propus pe Ilie Cornel Serban acu 2 saptamani ? Demisia si a aluia, si a ministrului de interne si a tuturor celor implicati. Cui i-a furnizat informatiile ?? Fiind propus din partea PSD.... miroase !
  • +6 (6 voturi)    
    e an electoral! (Miercuri, 25 martie 2009, 13:18)

    Lapusneanu [anonim]

    Daca voi nu ma vreti, eu va vreu! Si asa cu surle si trambite au sa cada pe ici pe colo cateva capete! bune si astea, de-ar fi toate!
  • 0 (2 voturi)    
    ah, anii '80! (Miercuri, 25 martie 2009, 13:37)

    Istoreanu [anonim]

    Ah, anii '80, ce vremuri! Fara bani, fara mancare, dar cu multa dreptate, cu multe victime in razboiul fratricid securisto-securisto-partinik...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cat facem pariu ca nu vor pati nimic?... (Miercuri, 25 martie 2009, 14:48)

    eu [anonim]

    ...si ca toata povestea asta se va topi in liniste, exact ca toate celelalte "mari dezvaluiri"! Oricum, de curand a scapat si Iliescu...
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 25 martie 2009, 15:02)

    dan [anonim]

    Bravo dle Tapalaga!!! Excelenta treaba! Ma uit de dimineata la televiziunile "de stiri" si nici pana acum nu vad nimic de genul asta. Bravo din nou.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragul meu Mircea (Miercuri, 25 martie 2009, 15:48)

    Laur X [anonim]

    Buna Ziua Mircea,
    Sa vedem daca te ajuta sinapsele :
    - Privatizarea SIDEX
    - Privatizarea PETROM
    - Situatia Facultatilor Acreditate si neacreditate.
    - Cazurile Pitesti Cluj Covasna - permise ....
    exista dragul meu dintotdeauna iar rezolvarea lor institutionala ar trebui sa se faca "intocmai si la timp" nu dupa o medie de 10 ani....si fara a se tine cont de cine este sau nu este la putere....
    Asta inseamna eficienta, eficacitate al unei administratii.
    Cat despre metri patrati si parafrazarea lui bietul Kennedy fii sigur ca imi fac treaba destul de bine in metrul meu patrat atat cat se poate relationand cu....
  • 0 (0 voturi)    
    Draga domnule Tapalaga, (Miercuri, 25 martie 2009, 17:45)

    marius [anonim]

    eu stiam ca politia politica era facuta de securisti si informatorii lor...: credeti ca mai exista SI ACUM ? Ca, ma ia cu frig...
  • 0 (0 voturi)    
    25.03.2009 - Solicit demascarea si desfiintarea... (Joi, 26 martie 2009, 23:14)

    Tzucky Ioan TODIROAE [anonim]

    IOAN TODIROAE,

    STR. PRINCIPALA, NR. 48,
    SATUL si COMUNA TIMISESTI,
    JUDETUL NEAMT,
    COD POSTAL 617470




    RECLAMATIE si PLANGERE PENALA
    =========== = ===============


    1.) Intrucat in Constitutia Romaniei se
    apara inviolabilitatea corespondentei postale
    si
    2.) intrucat cele 2 (doua) colete postale
    de la 2 edituri din Romania primite si
    platite astazi prin Chitantele 0632298 si
    0632299, aceste 2 colete postale prezinta
    urme VIZIBILE de 2.a) violare a corespondentei,
    2.b) umblare, rupere a ambalajului

    acuz ca pe traseul de la cele 2
    edituri la mine au intervenit DIN NOU
    codosi_turnatori_agenti ai "Politiei"
    politice pentru a ma deranja, intimida
    in continuare si in data acestei
    mari Sarbatori religioase ortodoxe Bunavestire.

    Solicit demascarea si desfiintarea
    "Politiei" Politice din Judetul meu Neamt.


    25 Martie 2009