VIDEO UPDATE: Seful serviciului intern de informatii al MAI, anchetat de DNA. Omul de afaceri Puiu Popoviciu, retinut de procurori

de Marius Mihaiescu,Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 20:24 Actualitate | Esenţial

Seful DGIPI, comisarul Ilie Cornel Serban, si seful Diviziei de operatiuni al Directiei Generale Anticoruptie, Petre Pitcovici, au fost retinuti, noaptea trecuta, de procurorii DNA, pentru 24 de ore, sub acuzatia de complicitate la favorizarea infractorului, pentru fapte comise inainte de a ocupa actualele functii. In acelasi dosar a mai fost retinut si omul de afaceri Puiu Popoviciu.

Ilie Cornel Serban, doar o saptamina in functie

Ilie Cornel Serban fusese audiat marti seara de Directia Nationala Anticoruptie, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale. Alaturi de el, a fost audiat si seful diviziei de Operatiuni al DGA, Petre Pitcovici.

Cei doi, alaturi de alte patru persoane, sunt anchetati pentru trafic de influenta. Potrivit unor surse judiciare citate de Mediafax, Petre Pitcovici, a coordonat actiunile in anchetele privind permisele auto obtinute fraudulos in judetele Arges, Covasna si Cluj.

Ilie Cornel Serban fusese numit la conducerea Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna de ministrul Dan Nica in data de 15 martie.

Dosar complex, cu Puiu Popoviciu retinut de procurori

Omul de afaceri Puiu Popoviciu a fost retinut, in noaptea de marti spre miercuri, de procurorii DNA in dosarul in care seful DGIPI este acuzat de favorizarea infractorului, anunta Mediafax.

Avocatul Dan Apostol a declarat ca procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au emis o ordonanta de retinere pe o perioada de 24 de ore pe numele lui Gabriel Puiu Popoviciu, cercetat in acest dosar.

Inca un cutremur la varful MAI

Potrivit unor surse politice, ministrul Dan Nica intentioneaza sa desfiinteze DGIPI si sa restructureze Directia Generala Anticoruptie din cadrul Ministerului de Interne.

De la instalarea noului guvern Emil Boc, Internele par urmarite de ghinion. Primul scandal a izbucnit cand Gabriel Oprea a demisionat, in 13 ianunarie 2009, dupa numai 20 de zile la conducerea MAI, din cauza ca PSD i-a retras sprijinul politic deoarece nu a consultat partidul la numirea secretarilor de stat, inclusiv a lui Virgil Ardelean la DGIPI.

A urmat Liviu Dragnea, sef al Ministerului Administratiei si Internelor doar pentru 10 zile, dupa care a demisionat invocand fonduri insuficiente primite de MAI prin proiectul de buget pe 2009.



Citeste si:
Agenti de politie de frontiera, arestati pentru implicare in contrabanda cu tigari in valoare de peste 1.5 milioane de euro


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

334256 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cine te crede? (Marţi, 24 martie 2009, 21:12)

    ady [anonim]

    pleaca ai nostri vin ai nostri!
  • +4 (4 voturi)    
    Toti au bube , zise omul (Marţi, 24 martie 2009, 21:37)

    Costel Ivu [anonim]

    si daca nu puneti unu' sa-mi placa mie , il trimit la "doctor" sa se caute de bube .
  • +7 (7 voturi)    
    sa-i desfiinteze (Miercuri, 25 martie 2009, 0:00)

    niste lichele [anonim]

    Merita desfiintati!!! toti din dgipi sunt niste lichele care nu fac altceva decat trafic de influenta
  • +4 (6 voturi)    
    romania - tara borfasilor in uniforma! (Miercuri, 25 martie 2009, 4:20)

    eeeuuuu [utilizator]

    in teritoriul asta, improprui numit tara, pentru contribuabilul onest, politaiul este cel putin tot atat de periculos ca si talharul de la coltul strazii! iar mai periculos decat toti este cel pus sa "vegheze" la "onestitatea" si "incoruptibilitatea" arnautilor! dar suntem balcanici, cu veche traditie fanariota, si cuvinte pe masura: bacsis, ciubuc... rahat, hazna!
    • +2 (4 voturi)    
      unde? (Miercuri, 25 martie 2009, 7:27)

      gica [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Mai eule, unde traiesti tu frate ? Cosmos ? In tara asta nu se fura in uniforma. Se fura cu legea-n mana, cu HG-uri s-a dat economia, finantele si bancile si petrolul ! Acum Romania se imprumuta ca sa le dea bani privatilor :-)
      • +1 (1 vot)    
        ma lasi! (Joi, 26 martie 2009, 6:06)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui gica

        aici e vorba de caralii! astia sunt dovediti (cel putin acum). in rest ai dreptate, suntem o specie care nu se alapteaza ci "fura de la ţâţa mă-sii" inca de la nastere!
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 25 martie 2009, 9:45)

      kramer [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Partial ,ai dreptate. Totusi, incearca sa fii realist si sa vezi si dincolo de "gardul" tarii. Vei fi surprins sa afli ca "dincolo" hotzii au alte denumiri: US Government, toata "gashka nebuna" de pe Wall Street etc.
      • +1 (1 vot)    
        chestia cu "la altii e mai rau"... (Miercuri, 25 martie 2009, 12:53)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui kramer

        tine-o pentru tine, mie mi s-au acrit urechile de cate ori am auzit-o! asta n caracterizeaza p noi: ne uitam la igrasia de pe peretii vecinului, dupa ce ne-a luat torentul casa! caraliul mioritic (nascut militian, rebotezat politai) ramane mai periculos decat un borfas, dar pe tine treaba asta nu te intereseaza, chiar daca il platesti din banii tai! sa fie obtuzitate, sa fie lasitate? orice ar fi, daca ai ajuns pe fundul vidanjei, n-are rost sa-ti inchipui ca o duci bine!
    • +1 (1 vot)    
      Si nu numai in uniforma (Miercuri, 25 martie 2009, 10:11)

      Ariel [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Daca ar fi numai in uniforma am mai avea o speranta.....
  • +2 (2 voturi)    
    HUO ! (Miercuri, 25 martie 2009, 7:03)

    gica [anonim]

    Acum o sa le dea drumul ! Mafia a patruns si conduce institutii importante ale tarii ! Ei fac ordinea, ei judeca.
    Deja situatia asta ne exaspereaza ! Au murit toti ROMANII si avem parte doar de tradatori care ne-au vandut tara si altii care acopera TRADAREA primilor ?
  • +1 (1 vot)    
    coruptia politiei (Miercuri, 25 martie 2009, 7:27)

    ioana [anonim]

    e firesc sa-i desfiinteze. oricum activitatea lor e zero barat. avind leafa asigurata,avind spagile asigurate, nu-i mai intereseaza nici macar cind le dai o "retea" pe tava; ba, se si duc la cei din grupul mafiot si,contra spaga consistenta, te "sifoneaza". vreti o imagine pusa pe ecrane? uitati-va la golanul de sef de agentie, numitul vlad, din serialul "regina" un serial pe care multi il iau ca pe o telenovela ieftina. e o radiografie perfecta a societatii romanesti de azi. din pacate,incet,incet,incet, ne transformam intr-o societate "bananiera".
  • 0 (0 voturi)    
    crancena ... (Miercuri, 25 martie 2009, 8:30)

    nety [anonim]

    ... lupta pentru informatii (compromitatoare)! decat sa aiba si psd un asemenea serviciu, mai bine il desfintam! culmea ca o facem cu mana psd (nica)!
  • +2 (2 voturi)    
    DE CE? (Miercuri, 25 martie 2009, 9:19)

    Florin [anonim]

    DE CE inregistrarile SRI nu au fost luate de in considerare atunci cand au aratat clar implicarea unor ministrii si oameni de afaceri in jafuri si coruptie ?

    Cum se poate obtine aprobarea spre verificare a unui nou ministru ? Sub ce motiv cand nu exista motiv ? Sau ca acesta sa afle de la relatiile care le are ?

    Eu zic ca atunci cand se dovedeste clar implicarea unor mafioti ai statului , aceste dovezi sa fie luate in considerare si nu facute nule de alti mafioti !
  • +2 (2 voturi)    
    puiu popoviciu arestat? (Miercuri, 25 martie 2009, 9:24)

    dimofte [anonim]

    BINGO!

    scurta documentare despre marele capitalist venal puiu popoviciu:

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/796013/Perla-afacerilor-lui-Popoviciu/

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/796127/Afacerile-cu-statul-trambulina-capitalistului-Puiu-Popoviciu/
  • +3 (3 voturi)    
    PITCOVICI (Miercuri, 25 martie 2009, 9:46)

    bostina [anonim]

    Dl. Pitcovici se afla si pe statul de plata al Energy Holding. A facut in cateva randuri servicii dl. Buzaianu: lobby, presiune pe linga jurnalisti etc. Si asta din postura de ofiter de crima organizata. E foarte alunecos si cauta sa ajunga in pozitii inalte cu orice pret. Fara etica, fara valoare umana.
  • -1 (1 vot)    
    lupta de clasa se ascute (faza lichidam sponsorii) (Miercuri, 25 martie 2009, 10:08)

    ionica fonosch [anonim]

    *dupa o cariera plina de succesuri in armata politie etc unii "jmecheri"
    ajung in spp , daca celelalte institutii sunt cu probleme chiar involuntar
    nu se exporta acele probleme si la spp ???
    **daca baieti astia meritau sa fie arestati ok , dna sa-si faca treaba !
    (se pare ca popoviciu si costanda au cotizat la oprescu un talc exista..)
    #>dar ce facem cu bandele care graviteaza in jurul localurilor unde isi
    desfasoara activitatea cunoscuti manelisti , de unde bani ptr lux (evaziune )
    cum isi permit violenta institutionalizata (traficanti de droguri/trafic de persoane)
    ?? strang banii de alegeri ?? pentru cine ?? ei cu ei ....... ???
  • 0 (0 voturi)    
    arestari (Miercuri, 25 martie 2009, 10:15)

    cruyff [anonim]

    nea popoviciu nu era dusmanul de clasa a lui becali de acum ceva timp pe care il injura pe toate posturile?
  • +2 (2 voturi)    
    Si ce punem in loc? (Miercuri, 25 martie 2009, 10:18)

    Ariel [utilizator]

    In loc sa dradicheze coruptia din politie, ei favorizau infractorii. O.K. numic nou sub soare. Ii desfiinteaza dar ce pun in loc fiindca este evidenta necesitatea unui paznic la politisti dar unul de care sa le fie frica. De unde ii ei, eventual niste extraterestri...
  • 0 (0 voturi)    
    cateva linkuri interesante .... (Miercuri, 25 martie 2009, 10:49)

    ionica fonosch [anonim]

    *cateva linkuri care ar trebui sa va puna pe ganduri !
    (daca iei regulamentul disciplinei militare iti dai seama ca baietii
    astia nu au nici o treba cu institutiile unde presteaza ...)

    http://www.ziua.net/display.php?data=2002-12-13&id=106725

    http://www.interesulpublic.ro/18-01-2008/Generalul-Silion-ia-masa-cu-lumea-buna.html

    http://www.cotidianul.ro/noaptea_generalilor_din_psd_catalin_voicu_sau_gabriel_oprea-68006.html

    http://www.ziarultricolorul.ro/articole.php?aid=8139&_nr=359

    http://stiri.rol.ro/content/view/97458/2/

    http://stiri.kappa.ro/actualitate/canibalism-la-interne/stire_67270.html

    http://www.semperfidelis.ro/news.php
  • 0 (0 voturi)    
    :| (Miercuri, 25 martie 2009, 14:51)

    festinalente [utilizator]

    cel mai corupt guvern de la 89 pana acum. Cum om putea oare sa ii facem pe toti sa plece?
    • 0 (0 voturi)    
      cum sa plece cei din guvern ? (Joi, 26 martie 2009, 15:23)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      chiar numele tau e o sugestie: festina lente.
      statul e o asociatie liberă a locuitorilor teritoriului, cam ca o societate pe actiuni.
      guvernul e cam "consiliu de administratie" al "Statul român" S.A.
      procedurile de schimbare sunt cunoscute.
      nu uita: consiliul de administratie e votat de fiecare actionar pe criteriul "c-asa vreau eu, asa ma duce pe mine capul, tu n-ai decât sa faci cum crezi tu"
      nu-ti convine S.A.-ul sau deciziile actionarilor ?
      1. vinzi actiunile si investesti al alt S.A.
      2. candidezi tu insuti
      3. actionezi pentru a influenta actionarii in sensul dorit de tine.
      4. te plângi prin forumuri, poate-poate o face altcineva ceva ("se va face ceva")
  • 0 (0 voturi)    
    SA VA CERETI IERTARE!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:32)

    Cineva [anonim]

    SERBAN ILIE CORNEL.... este un om cu o cariera ireprosabila...un om corect si cinstit care a luptat de mic pentru corectitudinee si anticoruptieee!!! el a fost crescut in bratele adevarului si educat de mama onestitate!!Unchiul sau este fost veteran de razboi...a fost....inainte sa jigniti tin sa va anunt ca gresiti....sper sa va dati seama ca acuzatiile aduse impotriva lui sunt niste vrajeli....abureli...facaturi.....dar familia sufera...si fetita lui va ramane marcata....au distruso....un copil asa de bun si cuminte ajuns in starea asta...pentru ce? pentru interesele politice...? dumnezeu sa ii ajute...ptr ca taticul ei este nevinovat!
  • 0 (0 voturi)    
    O PARERE.... (Duminică, 17 mai 2009, 15:54)

    ABTINETI-VA! [anonim]

    oare fata domnului serban cum se simte cand ii numiti tatl lichea.....ganditi-va ce e in sufletelul ei!