VIDEO Barack Obama: Sa adoptam un buget care va pune America pe drumul prosperitatii

de Adrian Novac     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2009, 19:56 Actualitate | Esenţial

Presedintele american Barack Obama a cerut, sambata, adoptarea unui buget care "va pune natiunea pe drumul unei prosperitati de durata". Liderul american a facut aceasta declaratie in timpul discursului sau video saptamanal, postat pe pagina electronica a Casei Albe.

El a facut referire la californienii pe care i-a intalnit in aceasta saptamana, in timpul vizitei pe Coasta de Vest. "Barbatii si femeile din California nu sunt atat de preocupati de stirile zilei din Washington, cat sunt in legatura cu incercarile foarte reale si serioase cu care se confrunta familiile lor".

Temerile acestor oameni care locuiesc "in afara Washingtonului" sunt luate in calcul in "bugetul pe care l-am trimis Congresului luna trecuta", a afirmat Obama, adaugand ca "nu vede bugetul doar ca simple numere pe pagina sau o lista de programe. Este un proiect economic pentru viitorul nostru".

Liderul de la Casa Alba a precizat ca se asteapta ca bugetul ce va fi votat de Congres sa respecte patru principii de baza:
  • reducerea dependentei SUA de petrolul strain, simultan cu o politica ce va include energii alternative, curate
  • reinnoirea promisiunii ca fiecare copil american va avea o educatie completa si competitiva
  • investirea de fonduri in reforma sistemului de sanatate
  • reducerea la jumatate a deficitului pana la sfarsitul mandatului sau


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

835 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    reteta (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:23)

    odorica ion [utilizator]

    Sa ne dea si nouia reteta daca are succesuri ! sic!
    • 0 (0 voturi)    
      Gata Manolica, baga propterun priza, cumon! (Duminică, 22 martie 2009, 16:09)

      Obama aka Prompteradict [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Dragi americani, afrosi, whitey, latinos si din eshtia cu perciuni din famelia lu Manolica Ram..ah, da, si dragi paralimpani, handicapanti si dezabiliti, ma rog, si toti halitorii da orez care a ajuns pa la noi la Vancouver..buun, asa..
      Deci va dati si voi seama ca e un fel da criza si chestia e ca navem bani sa va dam la toti dar totusi am si io suflet nu pot ca sa trag tzeapa la tozi care ma votat dan prostie si am facut o lista de stat la coada chear de cand m-a lasat sa intru la Casa presedintelui.

      Primii pa lista a fost oamenii de la AIG ca ma stiu cu ei de cand imi dadea in plic lovele ca sa ajut afrosii din SouthSide Chicago sa puna stampila pa numele care il aveam atunci la posteru electoralist da partid.

      Bun, gata, imi fac "meia pulpa", am gresit meam dat seama ca nu trebea sa le dau lor primii ca ma doare si pa mine inima cand ma gandesc ce ghertzoi au fost, ca ei mia dat doar 100.000$ si io leam dat 218 da milioane, pai e clar cam perdut nu? Bagabonziii dreaku, ma tras in pept..da am gasit solutzea pentru problema, mea dato Manolica Ram, segretaru meu, ca el e brici la chestii din astea cu parai, cum gaseste unu pa jos cum il da cu dobanda mai departe.

      Si uite brada ce zice asta si varusau ala, tot ministru la mine, Timotei Getner, carei stie pa aia de la AIG ca fost salareatu lor: cica bagam taxa 90% pa aia 218 milioane, ii lasam pe nesimtizti da la AIG cu ochiin soare si aia 200 da milioane recuperati la budget ii mai dam odata ca ajutor la cine vrea muschii nostri! Adeca cu aceleash lovele dam de 2 ori ajutor si bagam la contabil ca fost efort de la noi da peste 400 da milioane.. Si ne aplauda si prostala..adica electorii, ca le place can dam cu ciocanu in boashe la delinguenti. Mishto, nu?

      Asa ca nu va mai crizati atata cu AIGu asta ca ma doare si pa mine creerii si nevasta acu sapa prin gradina ca nebuna sai treaca da suparare ca cati bani mia tras tzeapa cocalari-i de la banci.

      Bun, neam inteles, va pup, Taves Bahtalo Amerika!
  • 0 (2 voturi)    
    bun discurs. (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:52)

    Yetesi O' Plua [anonim]

    e un discurs insufletitor, reusit al lui Barack.
  • -2 (2 voturi)    
    ha ha ha (Sâmbătă, 21 martie 2009, 20:58)

    vladone [anonim]

    "reducerea la jumatate a deficitului pana la sfarsitul mandatului" - asta cred ca n-o sa fie greu - tinand cont de deficitul bugetar IMENS de la carea pleaca anul asta !! :))
  • 0 (2 voturi)    
    domnul presedinte teleprompter a zis: (Sâmbătă, 21 martie 2009, 21:39)

    john [anonim]

    buget trei trilioane, deficit 1,8 trilioane!!!!! ce sa zic, prosperitate, nu gluma. Se roaga prosperii americanii de comunistii chinezi sa-i imprumute cu un trilion.!!! pai chinezii de unde au bani? Se dau afara profesorii pe rupte, bugetele scolilor sint reduse, dar domnul teleprompter ne citeste de pe teleprompter despre o educatie completa si competitiva.
  • 0 (4 voturi)    
    Bara (Sâmbătă, 21 martie 2009, 21:39)

    amatorul [anonim]

    Am si eu o intrebare Barack, provine de la Baraca sau de la Bara?... sau de la prompter
  • -1 (3 voturi)    
    Nenea.... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:09)

    X [anonim]

    .... asta a fost investit la Casa Alba cu mare tam-tam, de parca ar fi fost primul martian venit pe Pamant. Desi asteptarile sunt foarte mari de la el, deocamdata nu a facut decat sa scoata pe gura niste declaratii sforaitoare si cam atat de parca astea o sa aduca America pe drumul cel bun. Insa cine stie, poate si americanii sunt la fel de prosti ca romanii, care pun botu' la toate promisiunile politicienilor.
  • -1 (1 vot)    
    AVE (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:32)

    o la la [anonim]

    are dreptate cu aceste puncte.


    sa vedem cat de greu e drumul de la teoria la practica !!!
  • -2 (4 voturi)    
    He is just talking the talk (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:39)

    Nika [anonim]

    Deocamdata baiatul asta nu face decat sa vorbeasca vorbe si sa complice si mai tare lucrurile prin masurile de "salvare" (bani aruncati).
    Nu intelege nimic dar tine discursuri si este foarte optimist. Un politician desavarsit.
    ... pacat de cei care - saracii !! - chiar cred in el.
  • -3 (3 voturi)    
    URA!!!!!!!!! (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:48)

    ssn, gc si bzn [anonim]

    URA! URA! URA!
    Traiasca si infloreasca dl. Obama, farul calauzitor al americii spre societatea capitalista mutilateral-dezvoltata!
    Obama si cu Bush, subprime crysis ne-a adus!!!!
    URA!...si la gara
  • 0 (2 voturi)    
    deficit bugetar de 1,8 trilioane. (Sâmbătă, 21 martie 2009, 23:23)

    contabilu' [anonim]

    asa scria pe teleprompter. Nu poate fi vorba despre prosperitate, cu un asemenea deficit bugetar. Nu poate fi vorba despre o educatie completa si competitiva cind in prezent se dau afara profesorii din cauza bugetelor reduse. Reforma in sanatate, adica asigurare de sanatate gratuita pentru toti inseamna impozite impovaratoare suportate de contribuabili. Energie curata si reducerea deficitului la jumatate, in conditiile in care democratii cheltuie fara responsabilitate...doar vorbe fara acoperire.
  • 0 (0 voturi)    
    O mica observatie... (Sâmbătă, 21 martie 2009, 23:59)

    M.I. [anonim]

    Discursul e de calitate, sper sa reuseasca ce si-a propus/sau spune ca si-a propus si sa nu se transforme in o mare dezamagire....

    Si acum observatia: Mi se pare mie sau a zis "I've proposed a budget that cuts our deficit in half by the end of MY FIRST TERM" (Am propus un buget/plan bugetar care va reduce la jumatate deficitul nostru pana la sfarsitul PRIMULUI MEU MANDAT)??? Adica, nu stii ce iti rezerva viitorul asa ca nu era mai corect sa fi zis "..la sfarsitul MANDATULUI MEU" si atat...punand un numar inseamna mai mult ;). Sper sa nu bat campii...:))

    Nu stiu de ce, dar mie mi se pare ca abia si-a inceput mandatul si deja se increde ca il va obtine si pe al DOILEA...ramane de vazut insa...pare un om capabil si cu bune intentii...dar dupa cum am mai spus...sper sa nu fie o dezamagire majora...
  • -2 (2 voturi)    
    f (Duminică, 22 martie 2009, 9:10)

    dsd [anonim]

    prea le-a mers bine la americani in ultimele secole. acum o sa vada si ei ,cum am vazut si noi ,cum e sa fi condus de imbecili si semi-inteligenti!
  • -1 (1 vot)    
    micinosi (Duminică, 22 martie 2009, 9:54)

    eu [anonim]

    "nu vede bugetul doar ca simple numere pe pagina sau o lista de programe. de fapt asta este adevaru bani sunt niste cifre
    asi bat joc de noi moleculele astea
  • -1 (1 vot)    
    criza lu' peste (Duminică, 22 martie 2009, 10:14)

    mugur isarescu [anonim]

    Aceast regres economic se va termina odata cu incheierea sistemului de tip capitalist. Inceputul a fost doar amanat 20 de ani ca urmare a schimbarii sistemelor comuniste, deschiderea pietelor de desfacere in Est si dezvoltarii explozive a industriei IT. Pregatiti-va pentru un vechi tip de sistem. Cel de ginta (fara reguli scrise). Se va intampla in timpul vietii noastre.