Presedintele Traian Basescu discuta cu reprezentantii Bancii Europene de Investitii despre creditul pentru Ford si Renault  

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2009, 9:21 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu, care se va afla joi la Luxemburg pentru o intalnire cu reprezentantii Bancii Europene de Investitii, a declarat ca va discuta cu acestia despre creditul acordat companiilor Ford si Renault. La plecarea spre Luxemburg, seful statului a precizat, joi dimineata, ca pentru amandoua este necesara garantia Guvernului care trebuie sa acopere 80% din valoarea imprumutului.  

Basescu a mai spus ca va discuta cu oficialii BEI si despre finantarea pentru dezvoltarea intreprinderilor mici si mijlocii si despre asistenta tehnica necesara pentru pregatirea proiectelor de finantare.  

Presedintele Traian Basescu va participa apoi la Bruxelles la Consiliul European de primavara unde liderii europeni vor evalua problemele economice si financiare la nivelul Uniunii Europene si vor analiza structurile de sprijin financiar al tarilor din Europa de Est.   Liderii UE vor incerca sa adopte o pozitie comuna pentru summitul G20 de la inceputul lunii aprilie de la Londra.  

Pe de alta parte, presedintele si premierul vor participa la summitul PPE unde se va discuta despre criza finanaciara dar si despre pregatirea alegerilor europarlamentare.


Citeste mai multe despre   






















851 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nu garantati credite pentru firme falimentare... (Joi, 19 martie 2009, 10:50)

    Ovidiu [anonim]

    pentru ca le vor plati generatii si iar vom avea inca 5-10 ani de sacrificiu.

    Faceti piste pentru biciclete, modernizati casele sa foloseasca panouri solare, sa nu mai depinda atat de gazul rusesc, investiti in cercetare, ca le-ati taiat toate fondurile.

    In SUA somajul intre ingineri este la cel mai jos nivel din ultimii 25 de ani, aproape de 2%.

    Criza, necriza, lumea devine din ce in ce mai specializata, si acum vom alege daca investim in fabrici care oricum se vor muta in alta parte cand vor trebui sa plateasca salarii decente, sau in centre de cercetare si hi tech, care nu vor mai putea fi relocate atat de usor.
  • 0 (4 voturi)    
    Ei se imprumuta si noi garantam ? curat capitalism (Joi, 19 martie 2009, 10:54)

    Matrozul trist [anonim]

    cum vine asta?, un privat din sua se imprumuta pentru fabrica din romania si statul roman garanteaza imprumutul in plina criza .(adica eu contribuabil) . de ce nu il impriumuta americanii ca sunt firmele lor.??
    din suveica aceasta ar trebui sa fie naivi imprumutatii sa mai restituie banii,..
    vor spune sa plateasca romanii daca tot au garantat.
    banii vor disparea imediat si se vor intoarece la companiile mama pentru a fi salvate iar noi ramem cu
    notele de plata de achitat si cu dobanzile.
    cu astfel de afaceri paguboase
    falimentul bate la usa romaniei.
    intai am vandut ieftin ca de vin strainii si trebuie sa faca si saracii profit,
    au facurt profit sute de milioane de euro/usd.
    iar acum cand nu mai merge le dam noi alti banii..
    poporul roman cand scapa de sclavie dragi conducatori de titanic ??
    • +1 (3 voturi)    
      esti naiv (Joi, 19 martie 2009, 11:31)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Matrozul trist

      Ford si Dacia sunt exportatori mari. Statul are nevoie de valuta. Foarte bine ca ii sprijina.
      • +1 (1 vot)    
        Sa-i sprijine... (Joi, 19 martie 2009, 14:23)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui alex

        ...dar nu cu bani pe care sa-i platesc eu inapoi. Sa-i ramburseze firmele respective, cand or fi vremuri mai bune.

        Pardon, dar esti super-naiv. Sau ai un interes la treaba asta...
  • +2 (2 voturi)    
    adica cum ? (Joi, 19 martie 2009, 11:07)

    roman [anonim]

    adica dupa ce statul a vandut pe moca -privatizari 1 $ -nu ma refer la cele 2 fabrici ) economia tarii si resursele si bancile , acum cica se imprumuta pentru intreprinderile private sau banci ?
    si ne mai miram ca nu-s judecati cei care au vandut tara.

    foarte bine, statul sa cumpere actiuni nu acte de binefacere !
  • +1 (1 vot)    
    Basescu (Joi, 19 martie 2009, 11:46)

    Nicolae [anonim]

    De cand are acest impostor si astfel de atributii,sau nu am aflat eu ca acum cumuleaza si functii din guvern ???
  • +1 (1 vot)    
    Se baga-n seama Base ... (Joi, 19 martie 2009, 15:30)

    Mitica [anonim]

    ... ne crede prosti, sanchi, el stie tot, negociaza tot, ce sa mai zicem?! N-avem nevoie de guvern, iar fara el suntem fripti in urmatorii cinci ani, nu-i asa?
    Du-te, nene si lasa-ne, creste-ti copii (sau nepotii) cum trebuie . Ne-am saturat de prostiile tale!!!