Papa Benedict nu are voie la Zidul Plangerii cu crucea la vedere

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2009, 15:06 Actualitate | Esenţial

Cu doua luni inaintea vizitei Papei Benedict in Israel, rabinul Shmuel Rabinovitch ii cere Suveranului Pontif sa vina fara cruce in vizita la Zidul Plangerii, cel mai venerat loc al iudaismului, informeaza Jerusalem Post.

Asteptat la Ierusalim pe 12 mai, Papa Benedict al XVI-lea poarta cruce in toate aparitiile publice. Rabinul Shmuel Rabinovitch considera insa ca la Zidul Plangerii nu trebuie permis accesul cu insemne religioase, fie ele crestine, iudaice, musulmane samd.

Wadie Abunassar, purtatorul de cuvant ce are in grija vizita Papei, a replicat ca acesta nu va renunta la insemnul crestin. "Nu mi-l pot imagina pe Sfantul Parinte dandu-si jos crucea", a spus Abunassar.

Jerusalem Post mentioneaza ca Papa Ioan Paul al II-lea a fost lasat sa poarte crucea in timpul vizitei sale din 2000 pe Pamantul Sfant.

In 2007, Rabinovitch a interzis accesul unui grup de episcopi condus de arhiepiscopul Vienei, Christoph Schonborn, dupa ce acestia au refuzat sa renunte sau sa isi ascunda crucile. La vremea respectiva, rabinul a declarat presei ca crucile sunt simboluri care jignesc sentimentele evreilor.

Incidentul s-a repetat in 2008, cand unor prelati irlandezi catolici si protestanti nu li s-a permis sa viziteze Zidul, din acelasi motiv.

Rabinovitch mai are un motiv de suparare: masurile de securitate speciale pentru vizita Papei. Autoritatile intentioneaza sa restrictioneze accesul catre Zidul Plangerii timp de cateva ore, inaintea si in timpul vizitei. "Timp de 42 de ani, nimeni nu a fost impiedicat sa se roage aici si, cu voia Domnului, nici nu va fi. Trebuie gasit un compromis in care Papa sa beneficieze de siguranta fara a restrictiona dreptul de a se ruga al oamenilor. Zidul Plangerii apartine tuturor", a declarat rabinul.

Un inalt oficial al Bisericii Catolice a explicat ca aranjamentele speciale de securitate tin strict de afacerile interne ale Israelului si nu au nimic de a face cu chestiunile religioase.

Evreii nu aveau voie sa se roage la Zidul Plangerii inainte de 1967, cand zona se afla sub ocupatia Iordaniei. Odata cu Razboiul de Sase Zile, cand Israelul a ocupat Ierusalimul de est, rugaciunea la locul sacru a fost permisa tuturor credintelor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3956 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Serios? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:12)

    Alex [anonim]

    Dar arabii nu au nici o problema in a purta val in Europa...cand s-a incercat instituirea unei astfel de legi in Franta s-a facut un taraboi imens...trist...
    • +4 (4 voturi)    
      vina valulului in Europa (Miercuri, 18 martie 2009, 15:36)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      vina valulului in Europa nu o au evreii;
      parca ceva nu se potriveste in aceasta asociere :)
      • +2 (4 voturi)    
        ok (Miercuri, 18 martie 2009, 17:06)

        alex [anonim] i-a raspuns lui MG

        Sunt de acord cu tine daca imi arati ca evreii nu au voie cu tichie in curtea Vaticanului. Ei?
    • +1 (3 voturi)    
      foarte serios (Miercuri, 18 martie 2009, 16:28)

      Ionutzelu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Legea prin care se interzice afisarea simbolurilor religioase in scolile de stat din Franta a fost adoptata, in ciuda scandalurilor. O lege similara a fost adoptata si in Germania.
      Cat despre faptul ca nu i se permite ES Papa Benedict al XVI-lea nu i se permite sa poarte crucea la Zid, nu mi se pare o problema, cu toate ca sunt crestin ortodox. Zidul este al oricaruia dintre noi, indiferent de religie, prin urmare trebuie sa ii respectam neutralitatea. La Zid oamenii sunt doar oameni, umili, dezgoliti de religii. Ca tot acolo sunt si rabini ultrasi, care canta si danseaza, asta e cu totul altceva. Nu poti sa impui gazdei cu ce haine sa se imbrace cand te primeste in vizita. Iar faptul ca ES Papa Ioan Paul al II-lea i s-a permis sa poarte crucea la Zid, este o exceptie pentru un om exceptional. Crezi ca e usor de trecut cu vederea ca in tinerete actualul Papa a fost inscris (chiar si din greseala) in organizatia de tineret a nazistilor?
  • +3 (7 voturi)    
    Si ei au voie cu.. (Miercuri, 18 martie 2009, 15:27)

    M@CA [anonim]

    ..barbile si perciunii lor lungi?
    Astea nu sunt tot insemne religioase?
    SA SE RADA/TUNDA si atunci va merge si Papa fara cruce.
    • 0 (4 voturi)    
      casa mea (Miercuri, 18 martie 2009, 18:11)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui M@CA

      Probabil tu nu ai auzit de 'cate bordee atatea obicee'.

      "My position is that it is not fitting to enter the Western Wall area with religious symbols, including a cross," said Rabinovitch in a telephone interview with The Jerusalem Post Monday. "I feel the same way about a Jew putting on a tallit and phylacteries and going into a church."
  • -3 (5 voturi)    
    sa nu uitam (Miercuri, 18 martie 2009, 16:31)

    slotin [anonim]

    tot ce s a intamplat in europa in anii 40 , lagarele de concentrare si exterminarea evreilor s a intamplat sub incuviintarea tacita a bisercii catolice care nu a luat nici o pozitie fata de aceasta situatie mai mult a spijinit o, iar acest papa facea parte din organitzatia jurgen hitler - a tinerilor nazisti . mi se pare numai bine sa nu aiba ce sa caute in israel adica sa i se restrictioneze accesul la locurile sfinte. Vizita papei in ierusalim este o vizita de imagine si politica
  • +1 (5 voturi)    
    Zidul Plangerii (Miercuri, 18 martie 2009, 16:40)

    ion [anonim]

    " Zidul Plangerii apartine tuturor ", a declarat rabinul Rabinovitch.
    Daca apartine TUTUROR, de ce sa interzici accesul unui om doar pt. ca poarta un insemn religios ?? Oamenii se duc acolo sa se roage, nu sa faca propaganda religioasa.
    " .... crucile sunt simboluri care jignesc sentimentele evreilor "
    Sa inteleg ca ( unii ) evreii, pun crucea pe acelasi plan cu zvastica hitlerista ??

    Trist, foarte trist ....
  • +3 (5 voturi)    
    Mai bine (Miercuri, 18 martie 2009, 16:42)

    Saunix [anonim]

    Mai bine i-ar convinge pe palestinieni sa vina fara bombe, asta in primul rand, iar apoi crucea e un simbol al credintei crestine, papa e si el un simbol al credintei crestine, catolice... e meschin sa ceara Papei sa vina fara cruce cand.....
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:47)

    Tulburel [anonim]

    Ma intreb, in cazul in care evreii l-ar lasa pe Papa Benedict al XVI-lea sa poarte crucea la vedere si sa viziteze Zidul Plangerii, daca si sauditii l-ar lasa sa poarte crucea si sa viziteze Kaaba .
    Ar fi un lucru ce nu a mai fost facut pana acum, ca un cap de biserica catolica, de fapt de religie crestina, sa viziteze "dusmanul de moarte"-dar doar din perspectiva musulmana.
    Chiar ar fi ceva deosebit daca Papa ar incerca macar o intentie de a vizita Kaaba .
    Chiar daca ar primi un refuz .
    Inainte de a fi cladit templul lui Solomon evreii se rugau in Cortul Intalnirii , dupa ce au primit Poruncile de la Dumnezeu prin Moise se rugau in corturile intalnirii, adica Dumnezeu era acolo unde se rugau oamenii, pretutindeni.
    Se bat in principii religiosii insistand pe FORMA ADEVARULUI si NU pe FONDUL ADEVARULUI .
    Ma refer la Adevarul Lui Dumnezeu .
  • -5 (5 voturi)    
    sa nu-l primeasca deloc (Miercuri, 18 martie 2009, 18:32)

    dares [anonim]

    ......cine mai e si papa asta ?
    tot o face pe sfantul .....sa stea acolo sa se roage
    ce tot atatea vizite ?
    n-or mai putea aia de catolici ....
  • 0 (2 voturi)    
    tara sfanta pentru cine? (Miercuri, 18 martie 2009, 22:36)

    Norbi [anonim]

    la modul in care evolueaza politica in Israel (cu partide extremiste la putere), papa sa zica mersi ca il primesc in tara pt ca el reprezinta crestinismul care e "o sfidare" pt bastinasi
  • +1 (1 vot)    
    Pe cine... (Joi, 19 martie 2009, 8:33)

    Vorbe goale [anonim]

    ... intereseaza zidul plangerii? Lasa-i frate sa planga acolo, doar nu o sa se lepede Papa de cruce, asta ar fi chiar culmea!