Traian Basescu de ziua maghiarilor: Trebuie sa fiti mandri si de calitatea de cetateni romani

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2009, 11:29 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu le-a adresat maghiarilor din Romania un mesaj cu ocazia sarbatoririi zilei de 15 martie, in care ii indeamna sa fie mandri si de calitatea de cetateni romani, mentionand ca asumarea dublei identitati, de a fi maghiar si cetatean roman, a devenit, in prezent, mai usoara ca niciodata. "Cred ca trebuie sa fiti mandri si de calitatea dumneavoastra de cetateni romani. Romania este patria comuna a tuturor cetatenilor ei, indiferent de originile acestora", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

"Doresc maghiarilor din Romania, cu ocazia sarbatoririi zilei de 15 martie, fericire si bunastare alaturi de toti ceilalti cetateni romani".

Ziua de 15 martie este sarbatorita de etnicii maghiari, inclusiv in Romania, ca ziua de sarbatoare a maghiarilor de pretutindeni. Evenimentele evocate sunt legate de revolutia pasoptista din Ungaria, parte integranta a valului revolutionar care a cuprins Europa in anii 1848-1849. Atunci aspiratiile maghiarilor, ale romanilor, si ale altor natiuni europene, au fost legate de valorile modernizarii si emanciparii nationale.

Deviza revolutiei era „libertate, egalitate, fraternitate”, iar scopurile urmarite au fost desfiintarea iobagiei, libertatea presei, abolirea cenzurii, suportarea egala de catre cetateni a obligatiilor publice. Revolutia, inceputa pe 15 martie 1848, a intrunit un larg consens in societatea vremii si a fost sustinuta de cele mai luminate personalitati ale epocii, uneori chiar cu pretul vietii, cum a facut-o poetul Petofi Sandor, se mai arata in mesajul Presedintiei.

Presedintele Ungariei, Laszlo Solyom, a vizitat Tinutul Secuiesc in cursul zilei de sambata, vizita fiind devansata pentru ca autoritatile aeronautice romane au retras permisiunea de aterizare a avionului prezidential.

Autoritatile romane i-ar fi recomandat lui Solyom sa nu participe la manifestarile din Transilvania.

Presedintelui Ungariei i s-ar fi sugerat ca vizita sa nu ar fi oportuna in aceasta perioada, avand in vedere intentia acestuia de a sustine ideea autonomiei teritoriale, in contextul manifestarilor de la 15 martie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2195 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    :D (Duminică, 15 martie 2009, 11:38)

    conscab [utilizator]

    Bravo dom' presedinte :D
    Trebuie sa le amintim constant, ca fac ce fac si uita sa vorbeasca in romaneste cand mergi la magazin sa cumperi ceva( in unele localitati).
    • -3 (15 voturi)    
      du-te acasa la tine unde iti sunt ingropati .. (Duminică, 15 martie 2009, 12:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui conscab

      .. bunicii.
      • +4 (10 voturi)    
        Unul dintre ai mei bunici... (Duminică, 15 martie 2009, 14:01)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui Alex

        E ingropat in Tatra Mica ,hunule...
        Asta dupa ce v-a 'rupt putin la linia frontului"..dar numai un pic in Budapesta...
        Iar strabunicul a ajuns si el,in 1919,tot in Budapesta...si tot cu arma...sa te scape de bolsevici...
        Ce nume frumoase in 1919,Budapesta,Paris-Trianon....
    • -1 (5 voturi)    
      strainatate (Duminică, 15 martie 2009, 18:40)

      attila [anonim] i-a raspuns lui conscab

      cind sint in italia ma declar ungur
      cind ma intreaba un strain de ce fiica presedintelui candideaza la PE ma declar ungur
      ...
  • -2 (18 voturi)    
    sunt mandrii (Duminică, 15 martie 2009, 11:41)

    gica [anonim]

    Sunt mandrii pe naiba !
    Atata a fost spurcata tarisoara asta de toti , atata a fost la cheremul marilor imperii ..... uneori ma intreb de unde mai exista !
    Nu va fi pace pana ce cetatenii linistiti si muncitori care cu adevarat duc greul si reprezinta spiritul tarii nu vor baga pumnu-n gura sluta a iredentistilor fara de inima si neam si tara .
  • -5 (21 voturi)    
    D-LE BASESCU SA FITI MANDRU... (Duminică, 15 martie 2009, 11:48)

    oneman [anonim]

    ca sunteti si presedintele maghiarilor din Romania si nu umiliti maghiarimea chiar de ziua ei. nu poti fi mandru de o tara care incearca sa te umileasca din cand in cand. lasati maghiari d-le Basescu... aveti o fata faina de tot :)
    • +11 (23 voturi)    
      prietene (Duminică, 15 martie 2009, 12:26)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui oneman

      De 1 decembrie voi maghiarii spuneati ca e o zi trista pt voi! Marko Belo spunea ca nu ar trbeui sa sarbatoriti ziua nationala a Romaniei. Sunteti chiar nesimtiti am impresia. Presedintele Romaniei va ureaza totusi un la multi ani.
      Pe Vadim il votez data viitoare sa vad daca mai suflati ceva.
    • 0 (8 voturi)    
      doar ungurii au dreptul sa umileasca .... (Duminică, 15 martie 2009, 13:13)

      agora [anonim] i-a raspuns lui oneman

      acelasi lucru l-as sugera si maghiarilor sa fie mandri de Presedintele romanilor ,adica si al lor si sa aplice acelasi tratament adica sa fie mai atenti ce canta pe strazile Clujului chiar in aceste ore Daca vor sa imparta ca fratii acelasi spatiu /si nu sa si-l revendice in exclusivitate/ atunci si ei ar trebui sa cante doar in casele lor ceea ce tocmai acum canta prin Cluj Bunicii nostri au trebuit sa fuga din Cluj in 1940 cand se auzeau aceleasi cantece Deci cine pe cine vrea sa umileasca???
    • +2 (6 voturi)    
      Cam repede ati fugit de la ziua voastra.. (Duminică, 15 martie 2009, 14:07)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui oneman

      Daca butonezi p-aici...e ora 14,00 acum..inseamna ca ai chiulit miseleste de la ziua eroilor tai...
      S-au terminat kurtoshii p-acolo???
      Inclusiv fabulatiile???
    • +2 (8 voturi)    
      mandru (Duminică, 15 martie 2009, 15:01)

      eu [anonim] i-a raspuns lui oneman

      Pentru voi este o umilita sa mandru ca sunteti cetateni romani? De ce nu va duceti , voi astia care da-ti din gura nu cei ce isi vad de treaba,in Ungaria? Sau stiu si aia ce poame sunteti si nu va primesc?
  • -12 (26 voturi)    
    ipocrit (Duminică, 15 martie 2009, 11:58)

    timis [anonim]

    Te-ai folosit de sarbatoarea noastra ca sa deturnezi atentia publicului roman de la nominalizarea fiicei tale la Europarlamentare... Te-ma votat de doua ori dar nu o sa mai intample...
    • +14 (22 voturi)    
      Ungurul voteaza basescu (Duminică, 15 martie 2009, 12:39)

      un ungur [anonim] i-a raspuns lui timis

      Sunt ungur si-l voi vota inca o data pe Basescu. Am participat si referendumul din 2007 pentru readucerea lui Basescu.
      • +13 (15 voturi)    
        pro-basescu (Duminică, 15 martie 2009, 14:50)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui un ungur

        sunt roman si il voi vota evident pe basescu pentru ca sper intr-o buna intelegere intre romani si maghiari, romani si germani etc. si doresc sa se incheie santajul politic al extremistilor din orice partid politic din Romania. Romania nu este si nu a fost niciodata o tara extremista iar extremele ajunse la putere au provocat permanent daune civilizatiei. Din acest motiv cred ca basescu ne reprezinta, atat pe romani cat si pe maghiari
        • +1 (1 vot)    
          sint roman si m-am saturat (Duminică, 15 martie 2009, 22:03)

          base [anonim] i-a raspuns lui atreus

          de toti aia care zic ca fac ceva si nu fac, iar altii asteapta ca vine vara sa le cada fructul in gura.
  • +15 (17 voturi)    
    maghiari (Duminică, 15 martie 2009, 12:25)

    user [anonim]

    ungurii sint oameni-relationam ca oamenii,cu mai bune ,mai rele...
  • +4 (16 voturi)    
    ... (Duminică, 15 martie 2009, 12:41)

    hartagramz [utilizator]

    sarbatorim cu abnegatie ziua americanilor, a francezilor (suntem francofoni, deh) a irlandezilor (st. patrick acum in 2 zile) si nu e nicio problema. se fac manifestari in strada (anul trecut de st patty au inverzit apa de la fantana univ) si e ok. dar cand cea mai insemnata minoritate din ro sarbatoreste ziua maghiarilor de pretutindeni va opariti toti. ipocritilor!
    un roman!
    • 0 (12 voturi)    
      despre ipocrizie sau...nestiinta (Duminică, 15 martie 2009, 13:28)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

      In conditiile in care primesti un musafir in casa, iar el se ... in sufrageria ta, e normal sa-l cam dai afara...
    • -3 (5 voturi)    
      incearca (Duminică, 15 martie 2009, 21:24)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

      incearca sa intelegi ce se intampla, si apoi te rog sa comentezi.
      • +3 (3 voturi)    
        mai nano mai (Duminică, 15 martie 2009, 22:33)

        hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        amice, am crescut intre ei, cred ca inteleg mai bine ce dincolo de carpati doar se presupune. habar n-aveti!
        • -2 (2 voturi)    
          E ceva ce nu am inteles eu? (Luni, 16 martie 2009, 1:12)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

          E ceva ce nu am inteles eu din postarea ta? Sunt 100% clujean. Asa ca astept explicatiile tale.
          Mersi.
    • 0 (2 voturi)    
      N-ai tu grija... (Luni, 16 martie 2009, 13:50)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui hartagramz

      O sa ma oparesc si atunci cand americanii, francezii, irlandezii de care vorbesti vor avea pretentia la autonomie teritoriala pe baze etnice, asa cum pretinde "cea mai insemnata minoritate".

      Tot un roman!
  • -4 (14 voturi)    
    mandru? (Duminică, 15 martie 2009, 12:46)

    ungur [anonim]

    Am pasaport romanesc dar ma declar ungur.De ce?
    Pentru ca la romani se uita urat.
    Pur si simplu din chestiuni mult mai pragmatice si rationale decat "nu-ti iubesti tara", "urasc romanii" si alte idiotisme.
    Si uite asa in anumite situatii parca se comporta altfel cu mine.
    Sunt la fel de mandru ca alti romani care dupa ce pleaca isi uita tara si vorbesc urat de ea.
  • +9 (13 voturi)    
    pt cei care se dezic de Romania (Duminică, 15 martie 2009, 13:03)

    mandru! [anonim]

    Romania e patria care v-a dat ceva. Erati altceva fara ea. Si acum are nevoie de noi toti. Mai ales acum in criza. Sii eu am trait 8 ani in afara tarii dar intotdeauna am fost mandru ca am fost roman. La o conferinta de stiinta internationala eram singurul roman si mai multi unguri s eluasera de Romania la cina festiva. Dar nu le-a mers atunci. Cel care se declara maghiar cand pleaca din tara. De ce nu te declari "idiot", adica cel care sufera de glanda endocrina.
  • +12 (12 voturi)    
    Romanii si ungurii... (Duminică, 15 martie 2009, 13:15)

    judex1 [anonim]

    trebuie sa traiasca in pace si intelegere. Orice exces nu face bine nici romanilor si nici ungurilor. Trebuie sa fim intelepti si si toleranti, sa actionam uniti pentru a ne fi tuturor mai bine.
  • +10 (14 voturi)    
    ungurii, chiar daca nu o recunoastem, (Duminică, 15 martie 2009, 13:17)

    ready4war [anonim]

    sunt mai bine vazuti decat noi: fratele meu e stabilit in ungaria si are buletin de budapesta. Vara trecuta a fost in italia, la intrarea in spatiul shengen i-a aratat vamesului pasaportul romanesc si i-a fost controlata toata masina aproape o ora. La intoarcere a aratat buletinul de budapesta si nu a stat in vama mai mult de 1 minut! Sunt anti-autonomie si l-as executa(daca as avea ocazia) fara nici o remuscare pe marko bela, poate chiar si pe laslo tekes, DAR NOI TREBUIE SA MAI LUCRAM LA IMAGINEA NOASTRA IN AFARA, CA NE FAC TIGANII(SI NU MA REFER DOAR LA ROMI, CI SI LA ROMANII CARE UITA TOT CAND PLEACA) DE TOT RASUL!
  • -10 (14 voturi)    
    penibil presedinte (Duminică, 15 martie 2009, 13:58)

    eduard [anonim]

    cum naiba poti sa ceri unui ungur sa fie mandru ca e cetatean roman? e absolut natural ca acel om sa fie atasat de limba si cultura stramosilor lui care n-au nimic in comun cu romania. ei sunt unguri si basta, mi se pare chiar hilar ca ianos din covasna sa iasa in strada si sa strige din toti rarunchii ca el e fericit si mandru ca traieste in romania. mandru pe naiba!
    • +10 (12 voturi)    
      nu cred ca intelegi! (Duminică, 15 martie 2009, 15:22)

      GEORGE [anonim] i-a raspuns lui eduard

      Cred ca la tine e ceva in neregula.
      Germanii din Elvetia nu declara ca sunt nemti, ci ca sunt elvetieni de nationalitate germana. Si spun cu mandrie ca sunt elvetieni, nu cu frustrare. Ce-i impiedica pe maghiarii din Romania sa afirme o realitate si anume ca sunt cetateni romani de nationalitate maghiara?
      Mi se pare normal sa sarbatoreasca Ziua maghiarilor de pretutindeni, fiindca sunt unguri, e de bun simt mesajul presedintelui, deoarece sunt cetateni romani. In ceea ce priveste aberatiile conducatorilor UDMR cu privire la autonomie teritoriala, sunt de acord cu Basescu, adica NICIODATA!
      • -1 (5 voturi)    
        Sau pe limba lor (Duminică, 15 martie 2009, 21:28)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui GEORGE

        Ca sa inteleaga si ungurienii: "Nem nem soha!". Adica, "niciodata"!

        Fiti destepti si nu va mai agitati atata la maraielile liderilor vostri.

        Hai sa traim linistit, fara probleme aici.
        Parerea mea.
      • +1 (1 vot)    
        ??? (Luni, 16 martie 2009, 14:47)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        ce nu este in regula,ce nu intelegi?
        tot timpul asa am fost,cetateni romani de nationalitate maghiara si mai lasati-ne naibii in pace cu tampeniile voastre!
        nu mai compara rsr- ul cu elvatia, ca chiar ca-mi imi vine sa urlu.
        omul este om si-n romania si-n elvetia si unde vrei tu, sry lanka ,daca vrei.

        citesc toate tampeniile posibile si imposibile legate de noi,maghiarii.
        hooo ca-i gara! coborati si mergeti acasa oameni (ne)buni, sau mai putin (ne)buni.

        ca daca nu, uite asa dati in damblageala.

        stiu ca ne doare pe toti, roman sau ungur -ca astia fura ca-n condru si noi muncim pe bani putini,dar va rog insistent sa observati ca ne facem dusmani (incet - dar sigur) pe degeaba, iar ei stau linistiti in fotoliile lor si rad de noi cum ne invrajbim. asta da inteligenta.

        sa fiti iubiti !
  • -1 (7 voturi)    
    dasd (Duminică, 15 martie 2009, 14:04)

    un ungur [anonim]

    si eu am pasaport romanesc dar daca ies pe undeva declar ca sunt ungur, bine spunea cineva mai devreme. si tot dintr-un pragmatism necesar. multi fac asa.
    • -1 (5 voturi)    
      bravo tie (Duminică, 15 martie 2009, 21:29)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui un ungur

      nici sa nu te mai consideri roman, atunci.
    • -1 (3 voturi)    
      Corect! (Luni, 16 martie 2009, 2:32)

      nae [anonim] i-a raspuns lui un ungur

      Asa e.Cand a plecat Istvan din tara s-a dat drept ungur.Cand a fost arestat pentru viol si-a amintit ca e roman.
      Stii de cine vorbesc,caz concret.
      • 0 (2 voturi)    
        corect (Luni, 16 martie 2009, 7:48)

        gica [anonim] i-a raspuns lui nae

        BRAVO ! Asta dovedeste caracterul unora si spiritul lor cica de..Romani...
        Scuipa tara asta si fac pe patriotii !
  • +6 (10 voturi)    
    INTREBARE (Duminică, 15 martie 2009, 15:53)

    observator [anonim]

    PE CAND ZIUA ROMANILOR DE PRETUTINDENI,ZIUA TUTUROR ROMANILOR?
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Duminică, 15 martie 2009, 22:35)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui observator

      pe cand o sa fie poporul roman in stare sa organizeze asa ceva. evident, nu suntem :))
  • +4 (8 voturi)    
    politica (Duminică, 15 martie 2009, 17:07)

    nelu [anonim]

    UDMR-ul ar trebui sa se uite la sinonimul lui PRM si sa inteleaga ca extremismul nu i bun si nu aduce beneficii ,din contra aduce incrancenare si intoleranta.Ar fi mai bine sa faca ceva pentru maghiari nu sa i atate tot timpul la ura interetnica.Pacat !
  • +3 (3 voturi)    
    toleranta (Duminică, 15 martie 2009, 21:04)

    feri [anonim]

    Suntem condamnati sa traim impreuna pe aceste meleaguri si bine ar fi sa ne respectam unii pe altii si n perioadele mai grele sa fim atenti la sensibilitatile celuilalt ca intr o familie .Daca tot visam la Ungaria medievala,fara sa tinem cont de situatia europeana in care suntem plasati si pe fondul extremismului sa atatam la ura interetnica nu facem decat rau si ungurilor si romanilor.Se gasesc atatea oportunitati in proiectul acesta minunat al Europei unite ,incat poti sa ti cultivi traditiile culturale ,limba materna,educatia numai sa vrei.Este pacat ca tocmai conducatorii imping etniile spre extremism,intoleranta .Oare nu si dau seama ca in mileniul trei in nu se mai traseaza granite europene dupa placul unuia sau altuia.Numai armonia si colaborarea nu separarea in enclave ne vor face viata mai buna.
  • -2 (2 voturi)    
    precizari (Luni, 16 martie 2009, 0:32)

    roman [anonim]

    Nu exista "tinutul secuiesc" pe teritoriul Romaniei,iar presedintele maghiar a cerut,daca a cerut,permis de survol si de aterizare pentru o aeronava militara,el venind in vizita particulara.La fel de normal arr fii ca,Traian Basescu sa se duca in vizita in Ungaria,cu tancul.
    • +1 (1 vot)    
      nu mai spune...? (Luni, 16 martie 2009, 11:22)

      eu [anonim] i-a raspuns lui roman

      si vezi ca te faci de ras.
      majoritatea aeronavelor prezidentiale sunt aparate militare.
      tinutul secuiesc exista de sute de ani
      • -1 (1 vot)    
        vezi... (Luni, 16 martie 2009, 13:31)

        roman [anonim] i-a raspuns lui eu

        ...ca te faci de ras!Din 1968,exista judetele Harghita si Covasna,nu tinutul secuiesc.
        Oricine stie ca, multe dintre aeronavele prezidentiale au anumite capacitati de aparare,ele nefiind insa aeronave militare,ca cea cu care a vrut sa vina in Romania presedintele maghiar.
  • +1 (1 vot)    
    90% din romani nu sunt mandrii (Luni, 16 martie 2009, 7:45)

    roman [anonim]

    ca sunt romani. De ce sa ne asteptam ca ei. ungurii sa fie mandrii ca sunt romani? Mi se pare foarte hilar... Dar de la Base la ce sa te astepti...
  • +1 (1 vot)    
    ma dezic de identitatea mea nationala (Luni, 16 martie 2009, 12:45)

    om carpatin [anonim]

    mi se pare anacronic si primitiv ca cineva sa dea importanta identitatii nationale, sa se identifice prin asta. Identitatea nationala e un construct politic prin intermediul caruia puterea manipuleaza masele (le trimite la razboi sa omoare alti mandrii de identitatea lor nationala). romanii au un avantaj ca nu prea mai pun botul la asa ceva nu se mai simt neaparat reprezentati prin eticheta de romani in schimb majoritatea ungurilor refuza sa gaseasca ceva mai bun prin care sa-si construiasca identitatea. sunt "roman" din tg. mures am crescut intr-o atmosfera nationalista (o oarecare ura subliminala pentru unguri), pana cand am inteles ca si ei sunt oameni daca trec dincolo de chestia asta identitar nationala.
  • +1 (1 vot)    
    Cum asa trebuie !!!??? (Luni, 16 martie 2009, 15:03)

    eu [anonim]

    esti mandru daca ai motive sa fi mandru.
    Treaba asta nu merge cu porunci!
  • 0 (0 voturi)    
    ziua Ungariei (Luni, 19 martie 2012, 20:50)

    cristina [anonim]

    Autoritatile romane au procedat ine ca nu au permis aterizarea presedintelui ungar in Romania pe 15 Martie de ziua nationala aUngariei,pt ca s-ar fi creat o situatie incendiara.De ziua nationala a Romaniei,ungurii au declarat ca este zi de doliu,dar nu ungurii din Ungaria ci ungurii din Romania,tara care i-a primit aici,care le-a creat scoli si universitati in limba maghiara si cre le-a dat posibilitatea sa-si aleaga cetatenia.Acesta este un lucru graav si jignitor la adresa Romaniei si ungurii sa nu uite caputem sa zicem oricind TRECETI BATALIOANE ROMANE CARPATII!