CFR: Calatorii vor putea rezerva online locuri in tren, incepand de saptamana viitoare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 16:07 Actualitate | Esenţial

Calatorii CFR vor avea posibilitatea, incepand de saptamana viitoare, de a-si rezerva pe internet locuri in trenurile care circula in tara, in schimbul a 3,5 lei pentru un loc, pe care ii vor achita in momentul in care isi cumpara legitimatiile de calatorie de la casele de bilete, se arata intr-un comunicat al CFR Calatori.

Potrivit comunicatului, incepand cu data de 16 martie, se activeaza Serviciul de Rezervare a Locurilor Online, pentru trenurile care circula in trafic intern, disponibil persoanelor fizice.

Rezervarea se poate face de catre orice persoana care intra pe site-ul http://www.cfr.ro/calatori/ si se inregistreaza ca utilizator al acestui serviciu. Pentru securitatea sistemului, dupa inregistrare, fiecare utilizator va trebui sa se prezinte la o casa de bilete CFR care emite electronic legitimatii de calatorie, in maxim 30 de zile, pentru activarea contului. Inregistrarea si activarea se fac o singura data pentru fiecare utilizator.

Costul operatiunii de rezervare a locurilor online este de 3,5 lei pentru rezervarea unui loc si de 5 lei pentru rezervarea mai multor locuri si se achita la cumpararea legitimatiilor de calatorie din unitatile CFR Calatori.

Astfel, o persoana poate face rezervari la maxim trei trenuri care circula in aceeasi zi, numarul locurilor dintr-o comanda nu poate depasi limita celor aflate intr-un compartiment pentru fiecare clasa de rezervare, pot fi date maxim sase comenzi intr-o zi, nu trebuie sa depaseasca numarul de 15 comenzi pentru care nu se cumpara legitimatii de calatorie intr-o luna, iar numarul de comenzi efectuate si anulate intr-o luna trebuie sa fie mai mic de 100.

In cazul atingerii sau depasirii acestor limite sistemul de rezervare on-line va refuza efectuarea altor comenzi, iar in unele cazuri va bloca definitiv contul utilizatorului.

Rezervarea locurilor se poate face pentru toate trenurile si toate clasele de rezervare ale CFR Calatori, cu maxim 30 de zile inainte de plecare si, cel mai tarziu, cu doua zile inainte de plecare.

Perioada de timp in care locurile rezervate ramane la dispozitia calatorului este de 9 zile calendaristice (calculate fara ziua de introducere a comenzii). Dupa rezervarea online, clientul trebuie sa se duca la casieriile CFR pentru a-si lua legitimatiile de calatorie, avand cu el tiparit formularul de rezervare, cel mai tarziu cu doua zile inainte de plecare.

Formularele de „comanda de rezervare online” nu se substituie legitimatiei de calatorie, mai precizeaza comunicatul.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8108 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Sa o vedem si pe asta! (Vineri, 13 martie 2009, 16:53)

    Vasile Viorel [anonim]

    Nu stiu cum o sa functioneze, astept sa vad .
    Din articol nu reiese ca ne putem cumpara un bilet achitand cu cardul si listand un formular.
    De ce sa ne mai ducem pe la tanti casierita de la bilete ?
    Sa-si prinda urechile la calculator?
    Recomand un sistem de rezervare pe net ca la biletele de avion: alegi ziua, destinatia, nr. calatori , introduci numarul de card , faci plata on line si ai biletul?tichetul.
    Aici trebuie sa ajungem!
    • 0 (0 voturi)    
      tichet electronic (Vineri, 13 martie 2009, 17:54)

      rodin [anonim] i-a raspuns lui Vasile Viorel

      si acolo trebuie sa faci un check-in si sa primesti permisul de imbarcare ... deci treci si pe la tanti casierita :)
  • +2 (2 voturi)    
    de pe alta planeta (Vineri, 13 martie 2009, 17:11)

    sadwank [anonim]

    Te apuca si risul cind vezi la ce masuri de securitate s-au gindit astia de la CFR, dar nu le-a trecut prin minte ca sint inselati chiar de proprii controlori si ca acolo sint cele mai mari pierderi.
    Dar sa vedem:
    - desi iti poti face cont online, trebuie sa te duci la gara sa ti-l activezi;
    - desi vrei sa faci o actiune simpla, aceea de a merge cu trenul, nu poti plati online, cu cardul;
    - desi poti sa-ti rezervi un loc, nici aceasta rezervare nu o poti plati online; platesti abia cind te duci sa platesti biletul;
    - mai mult decit atit, trebuie sa ai imprimanta, pentru ca dupa ce ai facut rezervarea online trebuie sa te duci la casieria CFR cu formularul de rezervare;
    - in fine, la casierie trebuie sa ajungi cu macar 2 zile inainte de a pleca. Adica nu merge la ora 10 sa faci rezervarea, sa tiparesti formularul si sa te duci la gara.
    Cred ca astia nu inteleg prea bine ce inseamna online. Or avea impresia ca inseamna "pe sina".
  • +2 (2 voturi)    
    Ce poate fi mai stupid de atata (Vineri, 13 martie 2009, 17:17)

    Marius [anonim]

    Orice eShop are o metoda de a cumpara online numai cfr nu poate. E asa greu sa vinzi biletele online?
    Si sa le trimiti apoi prin posta la om acasa? Sau sa ii dai un cod unic de rezervare si doar in sa se prezinte in gara si sa ii printati biletele inainte de a urca in tren (fara a mai sta la rand). Ce stupid, sa dai bani sa faci o rezervare online, dar tot sa te duci la ghiseu sa cumperi efectiv. Singur posibil mic avantaj il vad daca e f aglomerat trenul ( dar nu e cazul :-) ).
  • +2 (2 voturi)    
    Rezervari bilete CFR online (Vineri, 13 martie 2009, 17:32)

    Cyrus 55 [anonim]

    Initiativa buna, dar cu specific local: taxa de 3,5 lei. Pentru ce? In loc sa vina in sprijinul calatorilor, le iau bani in plus. Si asa trenurile circula mai mult goale. Pe noua relatie cu aeroportul Henry Coanda nu au mai mult de 2-8 calatori/garnitura.
    CFR-ule trezeste-te.
  • +1 (1 vot)    
    ce tehnica avansata (Vineri, 13 martie 2009, 17:35)

    dan [anonim]

    cine a inventat prostia asta? E un mare rahat. Nu puteau sa faca din start un sistem profesionist, care include plata cu cardul fara sa mai merg la ghiseu sa-mi activez contul sau dupa sa platesc biletul. Si rezervarea e contra cost????
  • +1 (1 vot)    
    Cu ce ma ajuta pe mine acest sistem? (Vineri, 13 martie 2009, 17:45)

    nedumerit [anonim]

    La ce e bun un sistem de rezervare online daca te obliga sa te prezinti cu doua zile inainte la o agentie CFR pentru a cumpara tichetul? Ce se schimba fata de situatia actuala cand poti face acelasi lucru fara sa fii nevoit sa mai faci o rezervare online?
    Daca sistemul nu va evolua spre un serviciu cu adevarat online (care sa te scuteasca sa pierzi timpul pe la cozi) atunci avem in fata un alt exemplu de cum sa faci lucruri inutile si sa irosesti bani.
  • 0 (0 voturi)    
    CFR inventeaza Roata (Vineri, 13 martie 2009, 17:46)

    Adriana [anonim]

    Nu stiu de ce si CFR-ul ca si alte institutii din Romania se scarpina pana fac bube sa nasca noi sisteme cand exista deja unele functionale.
    www.renfe.es , www.bahn.de sunt doar doua mostre.In Spania iti si tiparesti singur biletul acasa sau la munca si nu mai treci pe la nici o caserie. Nimeni nu iti face blocari la cumparari. Poti cumpara si 1000 de bilete. plata on line.
    Stau si ma gandesc ca la Bucuresti in gara de nord la biroul bilete Internationale nimeni nu vorbeste vreo limba straina ! Asta drept completare la sistemul aiurea inventat de CFR. Apropo ! A fost vreo licitatie pentru acest sistem informativ ? Sau a fost facut de vreun SRL micut micut da destept foc ??
  • 0 (0 voturi)    
    Online de rasul curcilor (Vineri, 13 martie 2009, 18:15)

    Liviu [anonim]

    Ba nanacilor CFR daca nu va pricepeti de ce nu va uitai la alti (Franta,Belgia,Olanda etc)cum fac online.Pei daca ai card platesti cu el de ce sa te mai duci la ghiseu,la avion cum mergi cu hartia cu codul scos la imprimanta,cu locurile au terminat demult lumea circula mult cu trenul care pleaca din ora in ora,pai daca-ti cumpara omul bilet cu luni inainte trebuie sa-i faci o reducere,doar te folosesti de banii lui inainte sa prestezi serviciul.Biletele dus-intors sunt mai ieftine si cu deschidere o luna.In weekend sunt promotii pentru destinatii turistice in familie sau grup.Daca vreti sa iesiti din rahat,atrageti clienti si vedeti cum fac altii in transportul feroviar care va fi viitorul.Voi ati reusit performanta sa va taiati craca singuri,in sezonul estival aveti trenuri care nu opresc nici macar unul, in municipii , in schimb vine o hodoraga diesel privata pe ruta Brasov-Constanta si va sufla toti clientii.
  • 0 (0 voturi)    
    care-i diferenta? (Vineri, 13 martie 2009, 20:43)

    Catalin [anonim]

    Care e diferenta intre a cumpara biletul la ghiseu si a-l comanda online? culmea, daca ti-l comanzi online trebuie sa te mai duci si la ghiseu - adica mai mult timp. pe vremuri facea asa si tarom-ul dar le-a trecut. atat in cazul cfr cat si tarom, nu inteleg de ce nu poti face rezervarea cu doua zile inainte ori chiar cu o ora inainte de plecare? Daca nu ajung la gara, e problema mea, societatea respectiva si-ar incasa c/v de pe card in momentul rezervarii, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      iti spun eu... (Vineri, 13 martie 2009, 22:50)

      madalin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      de ce nu poti rezerva cu 5 minute inainte ..fiindca nu au sistem de gestiune a locurilor si incearca (desi fara succes) sa nu vanda aceleasi locuri de doua ori in doua statii/agentii diferite.
      asa e cand te intereaza cfr-ul ca si vaca de muls si nimic altceva. practic, se puteau face foarte multe cu costuri medii, dar....
      si asta e valabil cam peste tot la noi...
  • +1 (1 vot)    
    un sistem aberant si inutil care va fi un esec (Vineri, 13 martie 2009, 21:02)

    valentin [anonim]

    din pacate inca o dovada ca o intitiva necesara c aerul va esua tipic romaneste, pentru ca handicpatii platiti pe bani publici de la CFR nu sint in stare sa inteleaga ce inseamna un sistem de rezrvare onlie; pai decat sa folosesti aberatia pe care o propun ei, e mai simplu si mai comod sa faci rezervare telefonic in continuare: nu ai nevoie de inregistrare, nu ai nevoie de imprimanta....nicaieri in lumea civilizata nu am auzit de un asemenea sistem imbecil si idiot, in care de fapt nu poti face decat o rezervare onine(pentru care iti mai ia si bani, in timp ce toti iti ofera discounturi pentru cumpararea onine a biletelor), asa ca prevad ca va esua lamentabil, iar cretinii de la conducerea CFR nu vor intelege ca sistemul ropus de ei e o aberatie, ci vor pretinde eventual ca romanii nu sint pregatiti pentru asta, iar de platit pentru banii aruncati pe fereastra evident ca nu va plati nici un sef sau sefulet incompetent instalat doar pe criterii politice intr-un loc caldut
  • 0 (0 voturi)    
    sistemul romanesc (Sâmbătă, 14 martie 2009, 2:17)

    Catalin [anonim]

    Tre sa te gandesti destul de mult ca sa realizezi o aberatie de genul asta. Sa puna aparate de vandut bilete in gari macar, daca nu-s in stare sa implementeze un sistem online. Cretinii astia care vin cu proiectele, nu vad in tarile prin care se plimba (pe banii publici) cum au facut alti oare? Nu-i pune nimeni sa fie creativi, macar sa copieze, ar fi mai mult deca suficient.
    Evident, toata combinatia asta de plati online, are in spate servere de milioane de euro si tot atat cred ca s-a platit si pe aberatia de site al lor...
  • 0 (0 voturi)    
    INTREBATRE INTREBATOARE (Joi, 26 martie 2009, 13:49)

    Ovidiu [anonim]

    Am vrut sa imi fac o rezervare On line la un tren .

    Surpriza!!!!!!!!!
    (citat din clasici de pe siteul lor)

    Toate detaliile privind modalitatea şi condiţiile în care se fac rezervările sunt disponibile pe site-ul: http://www.cfr.ro/calatori/ la link-ul Rezervari Bilete.

    se intra pe adresa de mai sus si............pauza.
    care link???? care posibilitate de inregistrare????

    Tara lui Papura Voda !!!!!!!!