Traian Basescu: Se negociaza cu FMI o perioada de gratie intre 5 si 7 ani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2009, 18:36 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat joi la finalul reuniunii CSAT ca Romania are nevoie de imprumutul de la FMI pentru modernizarea tarii, dar si pentru a nu pune populatia intr-o situatie dificila. Seful statului a refuzat sa spuna ce suma va fi imprumutata de la FMI, precizand totusi ca se negociaza o perioada de gratie cu FMI intre 5 si 7 ani. "Nu va pot da o cifra, dar sunt adeptul valorificarii acestei perioade de criza in vederea modernizarii".

Declaratii Traian Basescu:

  • ne mentinem obiectivele avute la summitul NATO de la Bucuresti
  • continuarea prezentei noastre in Kosovo si Afganistan
  • am discutat despre restructurarea politiei de frontiera; se va reduce numarul politistilor de frontiera
  • am discutat despre sistemul integrat pentru securizarea frontierei
  • am constatat o solicitare de majorare a pretului
  • dupa sedinta am discutat despre deteriorarea situatiei economice
  • Romania are nevoie de un element de siguranta finaciara
  • le-am sugerat sefilor celor doua partide sa gaseasca solutii comune pentru criza
  • nu voi avansa o suma pe care Romania sa o imprumute de la FMI; acest imprumut poate avea termenul de finantare pentru un an sau pentru doi ani
  • marti sau miercuri vom avea analiza FMI si abia atunci vom afla daca mergem pe o finantare de un an sau doi
  • eu sunt partizanul folosirii acestei crize pentru modernizarea tarii
  • ar fi necesar sa avem la dispozitie sursele de finantare necesare pentru investitii si pentru reformele structurale in educatie, sanatate
  • eu am un sentiment de optimism; romanii trebuie sa stie ca pe aceasta situatie de criza guvernul face ce trebuie si va lua cea mai buna decizie privind volumul imprumutului
  • recurgem la imprumutul FMI pentru modernizarea tarii, dar si pentru a nu pune populatia intr-o situatie dificila; daca nu ar fi existat acest obiectiv nu am fi avut nevoie de imprumut la FMI.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

891 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ref.prezenta reuniune (Joi, 12 martie 2009, 18:57)

    CURIOSU [anonim]

    ???...a fost "prezent"si d-l jeoana,a avut scaun sau numai a servit cafele...???a debarasat,a fost barbierit,n-a fost racit,sa nu stranute'n cesti...haideti ca unii suntem curiosi...d-na margareata,numai in dv.ne este sansa sa aflam cum a fost ca de astia,scortosii din csat ,nu ne putem apropia!!!
  • +2 (2 voturi)    
    "intre 5 si 7 ani", nu? (Joi, 12 martie 2009, 19:27)

    eeeuuuu [utilizator]

    adica, de la inca un mandat prezidential, pana la... ce? se trece la mandat de 7 ani? sau se elimina numarul-limita de 2 mandate consecutiv pentru ocuparea functiei de presedinte?
  • +1 (3 voturi)    
    gratie de 3-7 ani (Joi, 12 martie 2009, 20:11)

    3 - 7 [anonim]

    Interesanta perioada de gratie. Este vorba de durata mandatului ce-si doreste Basescu? Adica la mine liniste, dupa mine potopul? Sincer, nu doresc copiilor mei aceasta ... perioada de gratie basesciana.
  • +1 (1 vot)    
    Boc? (Joi, 12 martie 2009, 20:36)

    buncrestin [utilizator]

    Gata, a disparut? Deja avem un nou premier?
  • +1 (1 vot)    
    he he he (Joi, 12 martie 2009, 20:59)

    bgd [utilizator]

    "se negociaza o perioada de gratie cu FMI intre 5 si 7 ani"....adica sa nu fie problema in caz de castiga alegerile...si sa nu impovareze si mai tare actuala guvernare...stie si el si noi toti de ce...E clar. Doamne fereste de iese tot el presedinte...care o sa-l urmeze...o sa aiba de tras multe, ca si urmatorul guvern. Sa traiti bine !
  • +2 (4 voturi)    
    tata si mama a poporului , don Presedinte ! (Joi, 12 martie 2009, 21:21)

    Eneas [anonim]

    1.ce faceti cu Hidroelectrica si cu Videanu imbogatitu din marmura de cruci "?
    2. stiti ca ,cunoasteti ca FMI este intitulat Bastionul capitalismului” e o instituţie creată de guverne pentru a avea grijă – atenţie! - de „sănătatea economiei mondiale”. funcţiile sale oficiale principale: acordarea de asistenţă financiară şi de consultanţă în formularea politicilor economice. Sursele din care se constituie asistenţa provin din contribuţiile ţărilor membre, cu numele de „cote”.
    e limpede că în spatele denumirii de „FMI” stă un grup de birocraţi internaţionali care jonglează cu banii contribuabililor, majoritatea occidentali.
    aceşti birocraţi doresc şi ei să reuşească în viaţă, să aibă salarii mai mari, să fie persoane importante, respectate; nu trebuie să uităm nici că guvernele care sunt principalii contributori , nu lăsâ la latitudinea birocraţilor FMI decizia de distribuţie a fondurilor (politicul, cu toate tocmelile şi târgurile murdare, intră în forţă în scenă); şi nici guvernele „receptoare” de asistenţă nu trebuie uitate: adevărate caracatiţe, , care şi-au distrus societăţile şi economiile în interior prin privatizarea fiecărui aspect al vieţii oamenilor.
    birocratul de la FMI şi care îi formează mentalitatea pe dorinţa omenească de a reuşi si îl determină să facă compromisuri cu elitele de pradă din ţările receptoare, cu toţi Ilieştii şi Putinii de pe glob (altfel rămâne fără obiectul muncii), dar şi cu guvernele principalilor donatori. Aceste credite merg în vistieria guvernului, întărind coruptia politica; putem lua la deruta ,'daca e sarcina , cu placere 'un 3-4 miliarde euro ,dar nu va compromiteti tara cu mai mult
  • +1 (1 vot)    
    imprumutu' de care nu avem nevoie (Joi, 12 martie 2009, 23:24)

    BPM [utilizator]

    Ce negociati bei dasteptilor asa perioade scurte?

    Pana acu' cateva luni se cheltuia cu mare larghete de la bugetul statului pe masini si deplasari in strainatate pe banii contribuabililor...

    Acum va tremura mana sa luati bani de la UE si FMI... si mai faceti si pe galantonii cum ca Romania nu ar avea nevoie de banii astia...

    Nu-i luati pentru burtile voastre imbuibate bai frecangiilor, de aia va tremura mana... ii luati pentru amaratii pe spinarea carora traiti, la asta sa va ganditi cand negociati acordul cu FMI-ul
    • +1 (1 vot)    
      nu..nu e pt noi! (Vineri, 13 martie 2009, 1:47)

      don jose [anonim] i-a raspuns lui BPM

      nu ti se pare ciudat ca renault cere statului hop 150 de milioane, base vrea sa mai trimita carne vie prin afganistan....sa protejeze recoltele de coca? stai ca mai urmeaza citeva "datorii morale" care trebuiesc platite...
  • +2 (2 voturi)    
    cum era de priceput! (Vineri, 13 martie 2009, 1:42)

    don jose [anonim]

    cind a zis 2 ani acum 2 zile am prevazut un 4-5 ani insa FMI se pare ca are ginduri serioase cu noi pe 7 ani!!!e interesul lor e sa aiba cit mai lunga prezenta in zona! sionistii le plac investitii pe termen lung ( incet dar sigur)! L-au cumintit si pe "rebelul" isarescu ! pai nu zicea el ca o sa fie stabilitate in tara acum o sapt sau 2 azi treb sa ne preg de recesiune!bai baieti se coace o treaba mare!in rest...sa fiti iubiti dragi romani
  • +1 (3 voturi)    
    Socoteala (Vineri, 13 martie 2009, 3:44)

    Filomena [anonim]

    Dragi copii,
    voi v-ati prins ce se intampla? US si-au facut deja calculele. Ca sa iasa din criza au impartit suma pe la lume. Romania 30 miliarde.. din care 7 se duc pe autostrada facuta de americani, 3 pe avioane F16, vreo 10 se duc pe la nemti, englezi si francezi, iara cu ultimile o sa-si faca mai marii gros la buzunare si se va da ciunga la prostime.
    Cam asta e socoteala. Sa traiti bine!