VIDEO Circulatia ATV-urilor pe drumurile publice ar putea fi interzisa

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2009, 13:31 Actualitate | Esenţial

Politia Romana are in vedere interzicerea circulatiei ATV-urilor pe drumurile publice, a anuntat joi comisarul-sef al Directiei Politia Rutiera, Lucian Dinita, intr-o conferinta de presa. "Politia are un proiect si vrem sa interzicem circulatia ATV-urilor pe drumurile publice", a spus Dinita.

Data la care ar urma sa intre in vigoare masura nu a fost anuntata.

De duminica, 15 martie, Politia va verifica si starea permisului auto, in cadrul controalelor in trafic: "Din 15 martie, Politia, cand va opri un sofer, va verifica si starea permisului. Exista situatii cand permisul este suspendat, dar soferul nu l-a predat, situatii cand permisele sunt expirate, precum si altele", a mai spus Dinita.

De asemenea, Politia intocmeste o baza de date ce cuprinde masinile inmatriculate in afara Romaniei, conduse pe drumurile din tara.

ATV-ul pe gheata a devenit sport national. Apar insa si rateuri





Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11622 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Foarte bine ! (Joi, 12 martie 2009, 13:34)

    geo [anonim]

    Sunt perfect deacord !
    • +3 (5 voturi)    
      Pentru (Joi, 12 martie 2009, 16:06)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Sustin
      • +2 (4 voturi)    
        vai de voi (Vineri, 13 martie 2009, 9:30)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui gososan

        Daca ar fi dupa oameni ca voi, si motocicletele ar trebui interzise pentru ca nu sunt cu nimic mai sigure pe drumurile publice. Mersul cu ATV-ul nu prezinta nici un pericol pentru persoanele cu macar jumatate de creier. Cine incearca din rasputeri sa fie retardat si sa faca tot felul de figuri pentru a se da in spectacol trebuie sa suporte consecintele.
        Un ATV este pur si simplu o unealta cu care unii oameni chiar fac treaba.
        • +2 (2 voturi)    
          ..pe drumurile publice (Vineri, 13 martie 2009, 10:37)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

          Vor fi interzise pe durmurile publice. Vrei sa zici ca voi folositi aceste "unelte" in alte scopuri decat "recreationale"? ATV-ul este un autovehicul utilitar, dar voi i-ati deturnat aceasta destinatie in favoarea "placerii" de a-l conduce, o placere limitata, pentru ca un manelist nu poate mai mult. De exemplu placerea de a citi o carte... :D
          • +1 (1 vot)    
            Esti varza marcele.... (Luni, 16 martie 2009, 8:52)

            cox [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            ...si nu am scris gresit cu 'm' mic,ce draq te doare pe tine in ce scop folosesc oamenii atv-urile???atata timp cat e legal ,platesc taxe si impozite ,au dreptul sa o faca indiferent de cati frustrati ca voi spurca aiurea prin targuri'.Cei care fac nazbatii sa plateasca asa cum o cere legea,cat despre 'CARTEA' aia pe care tot o bagati in fata va dau eu un sfat:CITESTE_O TU FRATE!!!!!
            • 0 (0 voturi)    
              Raspuns pentru cox, un mare varzist! (Luni, 15 noiembrie 2010, 23:47)

              Paul [anonim] i-a raspuns lui cox

              Omule, te doare cand incurca circulatia. Un principiu liberal elementar, libertatea unuia se opreste acolo unde incepe libertatea altuia! Sa interzica circulatia ATVurilor pe drumurile publice si sa le retraga numerele, platesc un impozit mai mic si gata!

              Vezi ca la faza cu crtea te-ai cam facut de rahat si ai aratat ca Marcel are dreptate!

              Pentru toti ATVistii cautati pe Google ATV safety si o sa vadeti ca va spune clar ca ATVurile nu sunt pentru drumuri pavate/asfaltate, sa nu mai zicem de drumurile publice!
        • +2 (2 voturi)    
          sustin (Marţi, 17 martie 2009, 11:37)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Liviu

          traim intr-o tara de inculti comunisti care ingradesc dreptul la libertate,pe de-o parte au si ei dreptate, unii posesori de atv le sunt asemanatori si nu respecta nimic.dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel.daca se interzic atv-urile, propun sa se interzica si motocicletele, suv-urile, masinile tunate, rablele...plm....sa ramane-ti toti la bicicleta. va multumesc!
        • 0 (0 voturi)    
          Deacord cu tine (Miercuri, 22 februarie 2012, 19:18)

          George [anonim] i-a raspuns lui Liviu

          Deacord cu tine . Eu am ambele categori sau vara folosesc doar motocicleta si sunt mare fan a atvurilor si m-am gandit : Daca legea asta absurda se voteaza eu ies in strada si pe net si adun semnaturi impotriva , si trimitem la parlamentu sau guvernu European si la noi impotriva ei . s-a facut ?
  • -15 (21 voturi)    
    alo (Joi, 12 martie 2009, 13:48)

    costica [anonim]

    Alo nenea militianu ..... aaaa... politaiu. Ma scuzati dar cu ce sunt diferite ATV urile de motociclete, autovehicole etc, in afara de numarul de roti? Sunt omologate, necesita permis, etc, de ce sa le interzicem? Dezvaluiti-ne niste motive din mult prea complicata dumneavoastra gandire. Ma bufneste rasul si chiar nu pot sa mai scriu . Aaaaaa ... plansu scuze.
    • +2 (6 voturi)    
      Inconstienta (Joi, 12 martie 2009, 16:07)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui costica

      unul din principalele motive ti-l spun eu inconstienta posesorilor de atv este direct proportionala cu numarul de roti...... si as mai avea multe
      • -2 (2 voturi)    
        motoare (Joi, 12 martie 2009, 21:41)

        superior [anonim] i-a raspuns lui gososan

        si la motociclisti cu incostienta lor nu ai nimic de obiectat
    • -2 (4 voturi)    
      costicla (Joi, 12 martie 2009, 16:54)

      tibirk [anonim] i-a raspuns lui costica

      Din punctul meu de vedere sa le scoata si din procesul de fabricatie .....nu numai de pe strada. La fel si cu motocicletele. Le-as interzice sa mai circule prin oras. Ca m-am saturat sa ma trezesc de 5 ori pe noapte pt simplul fapt ca-i merge lui motoru' la 12000 de ture si trebuie sa-l ambaleze..ca el e smecher si are motor. La fel si tractoru'diesel care circula pe strada sub denumirea de Passat sau A4 BMW sau mai stiu io ce.....De-as putea as usura si poluarea fonica si poluarea aerului emisa de utilajele agricole sus mentionate...
    • +6 (8 voturi)    
      ATV (Joi, 12 martie 2009, 17:34)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Vrei sa stii de ce? Datorita (dis)abilitatilor persoenlor care le conduc. Intelectuale, ele, disabilitatile. E bine? dis-a-bi-li-ta-ti-le.

      In acceptiunea mea ATV-urile sunt vehicole utilitare, al calor scop constructiv nu este acela de a fi folosite pe drumurile publice. Numai la noi in Romania, in tara asta de doi bani vezi ATV-uri pe drumurile publice. Dar asta e, manelistilor le place sa se dea in ATV, foarte bine, eu zic sa le facem un tarc si sa-i punem pe toti acolo, impreuna cu placerile lor.
      • 0 (0 voturi)    
        atv (Duminică, 15 martie 2009, 23:42)

        cox [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        In acceptiunea ta, NEURONUL (singurul pe care il detii) ar trebui interzis prin lege :))Sa asociezi mersul cu atv-ul cu fenomenul manelist e dovada ca ce am spus mai sus e adevarat,si mai afla un lucru ,atv-urile sun ALL TERRAIN VEHICLE-vehicule pentru orice tip de teren,drum sau peisaj ,in toata europa si america ele circula liber pe drumurile publice conform reglementarilor in vigoare, sunt folosite pentru agrement cat si pentr treburi 'utilitare',eu v-as pune pe voi intr-un tarc, astia care ganditi cu neuronul de rezerva sa va disecati intre voi prostia si invidia ce va roade pentru faptul ca unii dintre noi au si alte modalitati de a petrce timpul liber,problema mare nu sunteti voi,sunt cei care au ajuns in functii de varf si in loc sa puna mana pe munca si lucruri serioase se tin de idiotenii de genul asta ,MI_E SCARBA CA TRAIESC IN ROMANIA ALATURI DE EXECRABILE SPECIMENE CA VOI "HUUUUUA
        • 0 (0 voturi)    
          Neuronu lui e mai eficient decat creierul tau! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 0:13)

          Tache [anonim] i-a raspuns lui cox

          ATVurile nu sunt pentru drumurile asfaltate si nu e recomandat sa mergi pe drumurile publice! Cauta pe Google subiectul ATV Safety si o sa vezi ca ce am spus mai sus e adevarat!

          Vezi ca oamenii aceia execrabili alaturi de care ti-e scarba sa traiesti iti sunt superiori!
          • 0 (0 voturi)    
            ATV (Vineri, 6 aprilie 2012, 11:25)

            nasu [anonim] i-a raspuns lui Tache

            Fratele meu cel retardat, atv-urile sunt de 2 feluri;o categorie exclusiv pt offroad -nu are semnalizari si nici faruri, decat lumini pe care le folosesti pt proximitate si cauciucuri de teren--- nu ai voie sa circuli cu ele[atv-ul] pe sosea. cealalta categorie e echipata complet exact ca un autoturism si e pt circulatia pe drumurile publice[lumini complete,faza mica ;mare;pozitii,semnalizari, avarii,claxon etc. plus cauciucuri mixte care merg si pe sosea;celelalte se tocesc pe sosea si nu e decat 85 de euro buc. Asta doar pt cultura ta generala sa nu te mai bagi la discuti daca nu detii nici macar bicicleta.stima
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli (Marţi, 9 martie 2010, 23:56)

        plomba27 [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        ar trebui sa mai iesiti din tara sa vedeti cum se circula pe dincolo.casca e obligatorie ier atv/ul poate circula pe orce drum cu exceptia autopistelor cu plata.eu lucrez mecanic la o pista de cartinguri si ar trebui sa sti ca intrind in lumea asta a motoarelor o sati sch parerea .prima data ar trebui sa ai un atv,sa inveti sa/l folosesti,sa inveti sa/l stapinesti,sa inveti sa/l repari ,apoi vei vedea care e diferenta dintre un hobby si un manelist.bafta in continuare
      • 0 (0 voturi)    
        app... (Vineri, 20 mai 2011, 21:06)

        aquilla [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        ba frate ...uite cum sta treaba dak tu ai stat inchis in Romania, "tara asta de doi bani" ar trebui sa mai iesi prin lume si sa vezi cum pe drumurile publice din tarile europene (si chiar prin partea americii) oamenii se plimba cu atv-urile. Incearca sa mai lasi cartile cu povesti pe care le citesti noapte de noapte si iesi putin la lumina. Eu unul chiar vreau un atv si chiar nu imi plac manelele.
    • +3 (5 voturi)    
      Inca odata: Foarte bine!!! (Joi, 12 martie 2009, 19:56)

      max [anonim] i-a raspuns lui costica

      Alo, nenea ATV-ist. Problema este in spatele ghidonului. Pentru ca multi dintre ATV-isti nici nu au carnet si se cred zmei pe drumuri. De aia sa le interzica. Masina este masina, motocicleta este condusa de responsabili nu de predispusi la accidente ca si cei de pe ATV. Au fost multe cazuri in care a trebuit sa am grija de ATV-isti care depaseau prin dreapta, care se baga in coloane ca si cei cu motoare. Diferenta este, da, de inca 2 roti in plus fata de un motor, deci dimensiuni mai mari.
      Nici nu trebuiau vreodata legalizate pentru circulatie pe drumuri publice.
  • +11 (15 voturi)    
    sa fie interzisa si IN PADURI si ZONE PROTEJATE (Joi, 12 martie 2009, 13:48)

    eu [anonim]

    acolo fac mai multe pagube!!

    Pe drumurile publice in cel mai bun caz se hara-kirizeaza.
    • +7 (7 voturi)    
      DA!!!!!!! (Joi, 12 martie 2009, 16:29)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui eu

      Aveti dreptate!
      Turistii pe ATV-uri intra in zone protejate in ciuda panourilor ce interzic asta, iar padurarii & autoritatile sa scarpina in ceafa... :(
  • -3 (9 voturi)    
    e de inteles, restul problemelor erau rezolvate (Joi, 12 martie 2009, 13:49)

    adi [anonim]

    E buna masura asta! Probabil se plictisesc acum...
    Au rezolvat cu carutele de pe drumuri europene si nationale, au rezolvat si cu tarzanii de pe tiruri, toate harburile cu ITP expirat au fost casate, toate daciile merg cu farurile aprinse in afara localitatilor, de ATV-uri mai ramasese sa se ocupe...
  • -2 (6 voturi)    
    Ce fain.. (Joi, 12 martie 2009, 13:51)

    Dorelus [anonim]

    .. pe drumuri publice interzis.. offroad nu e valabila asigurarea ce tare.. sa-ti tot iei atv.
    • +1 (3 voturi)    
      Adica (Joi, 12 martie 2009, 16:06)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Dorelus

      fara asigurarea optionala nu poti merge? Atunci ramai la trotineta.
  • +9 (21 voturi)    
    excelenta idee (Joi, 12 martie 2009, 13:52)

    clujean [anonim]

    sper ca asta sa fie doar un prim pas in eliminarea de pe sosele a producatorilor de zgomote iritante; ar trebui sa urmeze masinile si motocicletele cu esapamente "tunate" si sistemele audio concepute pt.a sparge urechile trecatorilor, astfel incat posesorii acestor device-uri sa fie obligati sa-si aline complexele de masculi slab performanti prin alte mijloace (sugerez munca fizica grea).
    • -4 (4 voturi)    
      Bravo tie ! (Joi, 12 martie 2009, 14:31)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Bravo mai clujene ! Bine ca trebuie interzise ATV-urile si motociclete tunate care produc zgomote iritante . Sa ramina pe sosele doar RABA , basculantele Roman , autobuzele cu burduf , tractoarele iesite de pe camp cu vreun ametit la covrig , carutasii cu cai silentiosi si atunci tu o sa fii multumit !
    • 0 (0 voturi)    
      Caline... (Joi, 12 martie 2009, 14:57)

      m [anonim] i-a raspuns lui clujean

      tu esti ? :))
    • +3 (5 voturi)    
      capatrat (Joi, 12 martie 2009, 15:34)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui clujean

      ineleg ca vrei sa scapi de taranii din trafic, de cei care fac orice ca sa iasa in evidenta, ok! dar cu motocicletele ce ai? motociletele si scuterele sunt cele mai eficiente mijloace de transport in orasele aglumerate pentru cei care nu au mare lucru de luat cu ei. daca tie iti place sa stai in trafic cu orele e problema ta si iti doresc sedere placuta. eu vreau sa ajung acasa repede dupa ce termin munca, sa fac un dus, sa mananc ceva si sa ma relaxez. probabil dupa ce termin toate astea, ajungi si tu la casa ta, dar nu ai timp de mai nimic, pentru ca in 5 minute tre sa pleci inapoi de unde ai venit.
    • +2 (4 voturi)    
      este o prostie sa le interzici (Joi, 12 martie 2009, 16:55)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Poti in schimb sa ceri Permis de conducere obligatoriu si ITP si Asigurarea de raspundere.
      Nu poti decide pur si simplu ca nu mai au ce cauta pe sosele. Asa poti interzice si bicicletele , ca deranjeaza traficul, si pietonii ca indrasnesc sa treaca strada.

      Trebuie stabilite norme de zgomot pe langa cele de poluare (vezi TUV-ul din DE) si gata.

      Daca eu am casa in camp si-mi permit doar un ATV chinezesc ieftin, tu ai vrea sa merg pe jos, sau cum?
      • 0 (0 voturi)    
        De fapt eu un lucru inteligent sa le interzici! (Luni, 30 mai 2011, 21:05)

        Paco [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        Ba da! Poti sa le interzici! Dar anunti cu 1 an sau 2 ani inainte! Nu este o prostie sa le interzici, e un lucru foarte inteligent si responsabil!

        De fapt ATVurile ar trebui folosite doar cu scop recreational! Pietonii au voie sa treaca pe la treceri doar! Interzicerea bicicletelor chiar ar fi o prostie!

        Gandeste-te ca ATVurile polueaza foarte mult si nu au siguranta pe asfalt pentru ca nu au diferential la rotile din spate! Mai e si faza ca au motoare cu cuplu mare care nu sunt facute pentru viteza si la 50 km/h incep sa trezeasca vecinii din somn!

        Vezi ca acele norme de zgomot si de poluare vor face ATVul tau chinezesc sa nu aiba ce cauta pe drumurile publice! Unde ai tu casa nu priveste autoritatile sau pe ceilalti! Daca nu iti permiti un quad care sa asigure un minim de siguranta nu il mai cumpara sau nu il scoate pe drumurile publice!
  • +9 (13 voturi)    
    Pana acum ce se verifica?! (Joi, 12 martie 2009, 13:53)

    zenit [anonim]

    Dar pana acum ce verificau politistii cand se uitau la un permis auto?! Sa vada daca nu s-a dezlipit poza? :D
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Joi, 12 martie 2009, 16:54)

      loss [anonim] i-a raspuns lui zenit

      :))))))))))))))))))))) corect
  • -9 (11 voturi)    
    Legal? (Joi, 12 martie 2009, 13:57)

    G [anonim]

    Are voie oare politia sa faca baze de date cu ceea ce are ea chef? De ex baza de date cu masinile din strainatate???

    Cu protectia datelor personale cum ramane?
    • +4 (6 voturi)    
      raspuns (Joi, 12 martie 2009, 14:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui G

      are voie, ba chiar e necesar, pt.a nu se umple tara cu masini periculoase care evita legea romaneasca inmatriculandu-se in Bulgaria, de pilda! apropo, ce te roade pe tine? ai ceva in neregula, ascuns prin datele personale?
    • 0 (2 voturi)    
      E vorba de masini (Joi, 12 martie 2009, 16:05)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui G

      nu de persoane.
    • +2 (4 voturi)    
      are voie si trebuie sa o faca (Joi, 12 martie 2009, 16:50)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui G

      In Timisoara vad tot la 30 de minute masini inmatriculate in BG. Ce faci cu ele?
      Te zgarie (sau te calca) si fuge: Daca i-ai retinut numarul cui te adresezi? Suni in BG sa-ti dea aia numele proprietarului.

      Ce te aberezi acolo?
      • +1 (1 vot)    
        ce complexe aveti!!!! (Vineri, 13 martie 2009, 1:35)

        bulgaru' [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        esti mai linistit daca vezi o masina cu numere de germania? nu mi se pare normal sa interzici un vehicol atata timp cat el este omologat. observ in aceste comenterii numai persoane frustrate care nu-si permit un ATV. intrebare: nu a-ti inchiriat niciodata un ATV si nici nu va doriti unul? baieti stirea asta v-a atins unde va doare.
        • 0 (0 voturi)    
          Bulgaroiul se crede mai tare! (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:46)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui bulgaru'

          Bulgarule, nu e vorba de frustrati. Ai vrea tu sa fie! Asta e adevarul, ATVul este pentru camp, nu pentru asfalt. Nu trebuie sa mergi cu ATVul pe asfalt, nu e facut pentru asta! Nu au diferential, deci nu sunt bune pentru asfalt!
          • 0 (0 voturi)    
            mersu sau nu cu atv (Marţi, 1 noiembrie 2011, 6:28)

            ggagiuuu [anonim] i-a raspuns lui Paul

            fratilor fiti calculati in ce ganditi vorbiti si postati aici in primul rand atv nu are cd ca sa asculti manele nu vad nici o legatura ,daca eu conduc un atv 2011 si tu o dacie 1973 cred ca eu am mai degraba dreptul la sosea ,fiecare sofer are modul lui de gandire poate eu folosesc atv ca si scuter sa ma deplasez pe distante scurte si merg in asa fel dandindu ma la viata mea de ce ar trebui interzise pt ca deranjeaza pe cei cu masini grele si copii de bani gata care nu mai au loc pe sosea
  • -3 (3 voturi)    
    Bazele de date ale Politiei sunt varza (Joi, 12 martie 2009, 14:14)

    Profitati cat se mai poate [anonim]

    Dragi soferi de pe drumurile patriei, va recomand sa contestati fiecare amenda pe care o primiti, aveti mari sanse sa castigati in instanta si le dati peste cap toata baza de date.
  • -2 (4 voturi)    
    clip (Joi, 12 martie 2009, 14:26)

    cocosila [utilizator]

    intr-adevar, ardelenii sunt mult mai civilizati si inteligenti decat regatenii... lol

    taranoi ingamfati si frustrati
  • -1 (3 voturi)    
    Sa interzica si motocicletele in egala masura cu a (Joi, 12 martie 2009, 14:33)

    Adrian [anonim]

    Pacat ca astia cu ATV urile au sanse mai mari sa scape cu viata decat aia cu motoarele.
  • -2 (6 voturi)    
    De ce sa fie interzise? (Joi, 12 martie 2009, 14:35)

    dan [anonim]

    Alte masuri ale Politiei Romane egale cu ZERO. Pai mai trebuie interzise si vehiculele pe 2 roti ce au un motor. Ca toate sunt periculoase, zgomotoase si poluante. Pai fratilor, in Germania de exemplu, ai voie sa circuli cu ATV pe toate tipurile de drumuri inclusiv pe autostrada( cu conditia sa aiba o viteza minima de 80 kmh). Numai la noi tot apar legi din astea....sa se spuna ca lucreaza cica in slijba cetateanului.
    Dar de ce sa se interzica? Pt ca asa vor muschii unuia care se plictiseste? Pe ce motive sa se intezica? Carutele au fost interzise dar tot circula si nimeni nu amendeaza. Mai bine sa se faca drumur paralele pe unde sa poate circula in voie biciclistii, carutele, atv-urile...si tot ce mai vor astia sa interzica. Asta e marea problema a Politiei Romane?
    Ar fi mai bine sa se ocupe de problemele din ograda proprie: problema permiselor, care nu e numai in Arges sau Olt . E in toata tara. Cum spunea un prieten "Tot prostul are permis".
    Eu spun sa ii felicitam pe Domnii POLITISTI si sa faca asa mai departe.
    Poate cu chiu cu vai vor interzice si circulatia pe 2 picioare.

    Ha..Ha..HA
  • +1 (3 voturi)    
    Rutiera poate face ordine in trafic (Joi, 12 martie 2009, 14:37)

    bedexe [anonim]

    Politia Rutiera este singura care poate face ordine in traficul rutier: auto- moto -pietoni.

    Daca este haos, este numai vina lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu era nevoie (Joi, 12 martie 2009, 14:55)

    Casargoz [anonim]

    Atunci cand cand o firma prestigioasa ca Polaris, specifica clar pe caroserie, ca vehiculul nu trebuie sa circule pe drumuri publice, ma intreb cu a omologat RAR-ul ATV-urile.
    • +2 (2 voturi)    
      omolat neomologat (Duminică, 15 martie 2009, 23:56)

      cox [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Straveziule ,toti producatorii de atv-uri au modele omologate si neomologate ,daca pe un polaris scria ca nu e omologat asta nu inseamna ca tot ce face polartis nu tre sa circule pe drumurile publice ,din lipsa de educatie si miscare va apucati sa comentati aiurea ,macar puneti mana pe o carte daca tot nu sunteti in stare de a avea un hobby
      • 0 (0 voturi)    
        Omologat nu inseamna sigur! (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:32)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui cox

        Vezi ca omologarile se fac in functie de legislatia in vigoare si legislatia din tarile acelea nu e intotdeauna bine pusa la punct, chiar daca sunt state dezvoltate. De cele mai multe ori aceste ATVuri omologate au doar faruri, lumini semanlizatoare, lumini de frana si cauciucuri diferite fara diferential!

        Daca ATVurile nu au diferential nu au ce cauta pe drumurile publice sau pe cele pavate de orice fel! Desigur mai e si faza cu ecartamentul si distanta dintre osii care erau prea mici (practic suprafata de sprijin - suprafata dintre punctele de sprijin) si faceau ATVul instabil pe drumurile asfaltate!
  • -1 (5 voturi)    
    sport (Joi, 12 martie 2009, 15:03)

    Mircea [anonim]

    masinile sport cand vor fi interzise?
    atunci cand Romania vca avea drumuri pentru masini sport sunt de acord sa li se permite sa conduca masini sport pe drumurile Patriei
  • -1 (3 voturi)    
    aiurea (Joi, 12 martie 2009, 15:07)

    Nu [anonim]

    Se trezeste cate un politist sa scoata ceva din putul gandirii. Cum argumenteaza interzicerea ATV-urilor? Stie ce inseamna drum public? Dreptul la libera circulatie? Daca lui nu-i plac ATV-urile le interzice ca doar e seful politiei rutiere. Maine vor interzice motoarele si curand vor avea dreptul sa circule pe drumurile publice numai masinile cu girofar. Asa vor putea sta linistiti politistii in Logan-urile lor de 70 mii euro.
  • -1 (1 vot)    
    detalii? (Joi, 12 martie 2009, 15:08)

    dani [anonim]

    alooooo!! un pic mai multe informatii s-ar putea? de ce se intampla lucrurile astea? ce a facut politia romana sa ia aceste decizii?
  • +5 (5 voturi)    
    Delimitare zone pentru aceste sporturi (Joi, 12 martie 2009, 15:15)

    Otto_csm [anonim]

    Daca tot copiem ce fac cei din alte tari macar sa copiem tot.
    Adica ai interzis accesul pe drumurile publice, macar specifica o zona unde ai voie gen Circuitul de la Ciolpani dar mai mare.(Sarata Monteoru Buzau :d);drumuri forestiere ...in afara zonelor protejate,etc..zone sterpe.
    In afara se fac studii,a.i. sa se protejeze cat mai mult mediul.
    Nu o sa poata interzice niciodata aceste sporturi !De ce?..pentru ca si ei le practica. Majoritatea atv-istilor adevarati aleg zone nepopulate pentru a-si face "damblaua".
    Aaa ca sunt baietii care merg la Bamboo in Bucuresti cu Can-am-uri si tobe sport pe ele...no comment.
  • -3 (3 voturi)    
    Intrebare (Joi, 12 martie 2009, 15:22)

    costica [anonim]

    Ce rau fac aceste ATv uri in plus fata de celelalte vehicole??? Urmand logica ar trebui interzise si motocicletele si autoturismele, etc.
  • -1 (1 vot)    
    Basme (Joi, 12 martie 2009, 15:42)

    chupacabra [anonim]

    Politia nu are autoritatea sa faca asta.
  • +6 (6 voturi)    
    afara din Romania cu atv-istii (Joi, 12 martie 2009, 15:48)

    Trekker [anonim]

    Romania a devenit paradisul dementilor de o vreme.
    ATV-istii si prietenii lor, motociclistii enduro au fost interzisi recent in parcurile nationale ale Romaniei.Acum se discuta de interzicerea lor pe drumuri publice.E un inceput, dar e totusi praf in ochi. ATV-istii si motociclistii enduro au in general, comportament de descreierati, asa ca interzicerea lor totala, prin lege, e singura solutie.
    De ce trebuie sa fie Romania paradisul descrieratilor motorizati? De ce am ajuns noi gazda unor concursuri gen "Enduromania", interzise in alte tari?De ce sa nu mai ai pace nici macar la munte? Nu faci doi pasi pe carare, ca apare mitocanu' cu motocicleta ambalata la maxim si ti-a pierit cheful de drumetie.
    E bine, totusi, ca autoritatile incep sa miste.Poate vom avea acea "Romania curata" de care se tot vorbeste aici.
  • +4 (4 voturi)    
    ATV-urile: o calamitate (Joi, 12 martie 2009, 15:53)

    trois [utilizator]

    atat pe drumuri publice, unde sunt zgomotoase si fara sens cat si, mai ales, in paduri, unde distrug totul, o adevarata catastrofa.

    Sper sa fie primul pas, al doilea sa fie cel al interzicerii comercializarii acestor masini stupide.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce-i corect e corect (Joi, 12 martie 2009, 16:34)

    Crapu [anonim]

    Si eu sunt posesor de ATV, e inmatriculat si nu face mai mult zgomot ca o dacie veche. Nu am modificat nimic la el (tobe etc.). Nu cred ca ATV-urile sunt o problema in orasele noastre ci motocicletele cu tobe "goale" - pentru cei care stiu ce sunt.
    Ata cu bazele de date sunt intru totul de acord, sa se stie ce masini sunt furate sau cu acte in regula.
    Cele mai multe masini cu numere straine sunt furate din alte tari europene. E un lucru bun.
    Cam acelasi lucru vrea sa se faca si cu pasapoartele - sa fie datele biologice pe ele - sa repereze mai usor infractorii neprinsi in tarile unde au comis-o dar au lasat urme, chiar daca nu recunoastem din romanica provin cei mai multi infractori din uniunea europeana.
  • +4 (6 voturi)    
    foarte bine (Joi, 12 martie 2009, 16:46)

    anonim [anonim]

    atv-ul este un utilaj ce nu are ce cauta pe sosele si cu atat mai putin in ariile protejate, paduri si cursuri de ape!
    • 0 (0 voturi)    
      unde sa circulam cu atvurile ? (Duminică, 26 februarie 2012, 14:34)

      paul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pe offroad nu, pe sosea nu, te dai tu in bucatarie cu ele ?:)
  • +3 (5 voturi)    
    atv (Joi, 12 martie 2009, 16:58)

    sebi [anonim]

    sunt de acord !!!! fara atv si motorete de offroad pe sosele !
  • +3 (5 voturi)    
    IN PADURI TREBUIE INTERZISE! (Joi, 12 martie 2009, 17:16)

    trois [utilizator]

    Acolo fac aceste ATV-uri un rau incomensurabil: pentru distractia dubioasa a catorva indivizi toata natura este ravasita, animalele sunt gonite, flora distrusa.
    Pe sosele nu au decat sa se sinucida acesti indivizi.
  • -2 (4 voturi)    
    tractoare rutiere (Joi, 12 martie 2009, 17:24)

    gepeto [anonim]

    Cred ca suntem singura tara cu pretentii moderne, care permite inregistrarea tractoarelor cu regim rutier.
    ATV-ul e ceva moderm, tractorul este traditional, ne leaga de trecutul glorios.
    Politia in consecinta este legata de trecutul glorios respectiv militia.
  • +3 (5 voturi)    
    ATV (Joi, 12 martie 2009, 18:04)

    oxigen [anonim]

    Hurrrraaa !

    Da-le doamne romanilor mintea cea de pe urma !

    Numa bine s-ar face cu aceasta lege !
    Eu personal si multi alti prieteni impatimiti ai muntelui si naturi suntem pentru interzicerea circulatiei ATV-urilor pe drumurile publice.
  • +1 (5 voturi)    
    O TARA CONDUSA DE TOLOMACI! (Joi, 12 martie 2009, 21:06)

    PH11DMJ [anonim]

    Bai fratilor pe ce lume traiti?Sa stie toata lumea,posesorul de atv alege de la bun inceput dreptul de a circula pe drumuri publice prin a inmatricula sau nu atv-ul,cu exceptia celor ce detin atv-uri NEINMATRICULABILE,sau ramane doar cu dreptul de a circula pe off-road!Odata ce eu am platit niste taxe ca sa circul pe drumurile de ***** ale patriei noastre cred ca sunt indreptatit sa circul!Va mai intreb ceva:cate accidente rutiere in care au fost implicate atv-uri ati vazut pana acum pe drumurile publice?daca se interzic atv-urile,se vor interzice si motocicletele,asa ca... o sa iasa "un show ca la Paris!!!"atat la propriu cat si la figurat.Si de ce sa se interzica?pentru ce?Sunt atatia "soferi" care au facut crime cu volanul in mana,sunt atatia soferi care au luat amenzi pt diverse contraventii si radare;si VOI condamnati atv-urile???CONDAMNATI DOAR POSESORII DE ATV CARE INCALC LEGILE SI LUATI-LE DREPTUL DE A CONDUCE PE DRUMURILE PUBLICE,NU II BAGATI PE TOTI POSESORII DE ATV IN ACEEASI OALA!!!
  • -1 (3 voturi)    
    ATV-uri (Joi, 12 martie 2009, 21:08)

    Sorin [anonim]

    Mi se pare absurd sa interzica ATV-urile, nu sunt cu nimic mai rele decat motocicletele sau scuterele. Eu as zice sa interzica masinile mai bine, sunt cele mai periculoase si zgomotoase!
    As fi curios cum vor interzice ei circulatia unor vehicule INMATRICULATE.
    Iar pentru cei care cred ca ATV-urile sunt tractoare, sa caute un tractor care merge cu peste 100 km/h. In Germania ATV-urile se pot inmatricula mai usor decat in Romania si au voie pe orice drum mai putin pe autostrazi evident. Mai documentati-va!
    • +1 (1 vot)    
      tu stii ce spui? (Vineri, 13 martie 2009, 0:16)

      blazzaj [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      afara lumea e civilizata, in orice zona rezidentiala iti este absolut interzis sa circuli cu masina tunata, motor cu toba care face zgomot si stii f bine ca iti oa foc camasa dupa tine daca iti da amenda. In orice zona verde, proprietate publica, munte, zona de recreere nicaieri in europa nu exista asa ceva. Enduro de orice fel se practica numai in cluburi care au proprietati , si aleg singuri sa isi distruga peisajul sau in cariere parasite. In rest liniste si pace si daca tu vrei sa ma deranjezi la munte pe mine cu zgomotul tau infernal , personal iti demontez atelajul. Merg la munte sau in padure sa scap de tine din oras, pentru ca nu poti veni cu masina dupa mine, dar daca si acolo ma deranjezi ti-ai gasit dusman pe viata. Tu ai vrea ca langa copilul tau sa alerge un descreierat cu un atv sau un motor enduro?
      • 0 (0 voturi)    
        serios ? (Duminică, 26 februarie 2012, 14:32)

        paul [anonim] i-a raspuns lui blazzaj

        Serios baiete? Am stat 7 ani in spania, le permite sa circule cu un quad (atv pt cine nu stie dar sport) de 700 cc la 60 de cai putere de la 16 ani, cu tobe, cu tot ce vor ei. Altfel nimeni nu prea si-ar achizitiona astfel de motoare, deoarece nu toata lumea isi permite un quad ce circuit sa schimbe suspensii, bucsi si toate cele dupa fiecare cursa:)
  • 0 (2 voturi)    
    nu imi vine sa cred... (Vineri, 13 martie 2009, 8:23)

    DA [anonim]

    nu imi vine sa cred ca s-ar putea intampla asta!!...ar fi incredibil de frumos daca ar fi asha...nu ar mai trece toata noaptea niste descreierati prin cartier cu atvurile trezind pe toata lumea in fiecare noapte cu un zgomot imens...daca ar reusi sa includa un paragraf care sa limiteze si motocicletele in functie de decibelii pe care ii scot si sa introduca sanctiuni extrem de dure pentru cei care isi sparg toba la motociclete s[pecial cas a faca zgomot si pentru cei care fac "liniutze" de la un stop la celalalt ar fi prea de tot cred:)
  • 0 (2 voturi)    
    in fine (Vineri, 13 martie 2009, 9:22)

    zed [anonim]

    O initiativa f buna, printre putinele ok ale Politiei Romane :)
    Sa fim seriosi, nu va primi nimeni amenda pe drumurile forestiere.
  • +2 (2 voturi)    
    Este chiar hilar, (Vineri, 13 martie 2009, 12:56)

    Elle_elle [utilizator]

    dupa toate comentariile, in afara de loganul 1.4mpi nimic n-ar trebui sa circule....Ce aveti mai oameni cu masinile sport, diesel si motociclete ?? Fiecare isi alege motorizarea is felul de masina care ii convine lui ? Va derajeaza sunetul de la diesel, dar maneaua va ghidila urechea, ei ?


    Is curioasa cine posteaza pe acest site, ecva gen varsta , ocupatie...pt ca multi is picati de pe luna, pur si simplu!
  • 0 (2 voturi)    
    PENTRU DUSMANII ATV-urilor (Vineri, 13 martie 2009, 15:05)

    PH11DMJ [anonim]

    atv-urile inmatriculate deja,nu pot fi retrase din circulatie,acesta este un principiu de drept ce se numeste "principuil de drept castigat",asa ca ... bagati-va unghiile in gat.legea e lege peste tot,iar comunitatea atv-istilor si nu numai ,va avea grija sa tarasca prin tribunale pe oricine va incerca sa o priveze de acest drept!!!noi atv-istii stam linistiti si lasam comunistii stupizi sa se manifeste,ca nu suntem chiar picati de pe luna cum zice o parasuta de aici de pe forum care nu stie vorba aia:"oricine are dreptul sa fie prost,dar unii abuzeaza de acest privilegiu!
  • 0 (2 voturi)    
    PENTRU DUSMANII ATVISTILOR (Sâmbătă, 14 martie 2009, 1:43)

    BOND [anonim]

    NU IMI VINE SA CRED CAT DE IDIOTI SANT UNI
    SANTEM UN NEAM DE FRUSTATI SI IDIOTI ASTA SANTEM
    NE MERITAM SOARTA
    IN PADURE VEDETI DECAT ATVURI, NU VEDETI CAMIOANE CARE CARA LEMNE ,OAMENI CU DRUJBE CARE TAIE COPACI,UTILAJE CARE INCARCA LEMNELE ,VANATORI LA GREU ,VEDETI CATIVA ATVISTI CARE SE DAU DIN CAND IN CAND PRIN PADURE , DACA VOI CUMPARATI O MASINA SI DATI CEVA BANUTI PE IA ,(DAR NEAVAND NICI UNUL DIN VOI MASINA CA DE ASTA SANTETI FRUSTATI SI DISPERATI SAU CA NU AVETI ERECTIE SAU ORGASM)SI DE MAINE ITI SPUNE CA NU MAI AI VOIE SA MERGI CU IA ,SI TREBE SA O TI IN SUFRAGERIE CE ATI FACE::::::::: VA SPUN EU --VA DATI FOC IN FATA GUVERNULUI IN SEMN DE PROTEST,LA CAT DE DISPERATI SANTE-TI
    ASTA E PROBLEMA IN TARA ASTA ATVEURILE ENDURO MOTOCICLETELE ,NU AVEM DRUMURI ASTFALTATE ,NU AVEM AUTOSTRAZI NU AVEM MAI NIMIC DECAT FRUSTRARE SI AROGANTA ,SNOBISM SI SANTEM CEI MAI DE RAHAT ,
    DA SANTEM DEMENTI CUM SPUNEA UN ONANIST PE AICI CA AM DAT 10000 DE EURO PE UN ATV SI ACUM NU ITI MAI DA VOIE SA MERGI CU EL
    DAR COMUNITATEA ATVISTILOR O SA PUNEM MANA DE LA MANA CA AVEM DE UNDE MULTUMIM LUI DUMNEZEU SI CUMPARAM SAU INCHIRIEM UN MUNTE
    SI VOI TOT DISPERATI SI FRUSTATI O SA RAMANETI
    • 0 (0 voturi)    
      mare dreptate ai !!! (Duminică, 15 martie 2009, 23:50)

      cox [anonim] i-a raspuns lui BOND

      Ai mare dreptate ,te apuca groaza cata prostie ,incultura si snobism exista in tara asta , ne meritam soarta frate
      Apropo ,tin si eu la muntele vostru::))Bravos,bine zis.
  • 0 (2 voturi)    
    eu cred ca astia au inebunit (Sâmbătă, 21 martie 2009, 9:14)

    dracuteidacamacontrazici [anonim]

    Mai omule care nu intelegi cu atv se merge unde e cea mai mare groapa cu noroi si unde e cea mai devastata zona unde sa te muradresti pana in dinti de noroi ...si acuma te intreb ceva mai antiatv ..tu mergi sa te recreezi in locuri cu noroi , mocirla ,apa , gropi ?
  • 0 (2 voturi)    
    exact (Sâmbătă, 21 martie 2009, 9:19)

    dracuteiadacamacontrazici [anonim]

    Toti tinem la tara noastra dar ne gandim sa interzicem lucruri de genul atv in loc sa ne ocupam de multe altele care ar fi mai grave in tara asta .....hai sa interzicem alcolul , ce spui , ca asta chiar dauneaza mediului :)))))) .Ce gandire au oamenii ....in loc sa avanseze in gandire ..ei tot decad
  • 0 (2 voturi)    
    pro atv (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 19:17)

    PRO ATV [anonim]

    bai frate adica eu dau 13000 euro pe un bombardier si astia sa mil scoata de pe sosea sal tin in garaj aiurea .Sunt corect de acord ATV (all terain vehicule) este numai pt teren accidentat dar pana sa ajung acolo in padure lacuri etc vrei sal car in carca FUCK ROMANIA SI TOTI COMUNISTII CARE O SUSTIN MOARTE VOUA SI LA TOTI MANELISTII COCALARI
  • +2 (2 voturi)    
    Ce bine ar fi fara tractorase pe sosea (Duminică, 12 iulie 2009, 16:11)

    Strainu [anonim]

    Ce bine ar fi fara tractorase pe sosea. Insa cei cu atv-uri pot sa stea linistiti: aceasta lege nu se va vota. Sunt o groaza de burtosi (a se citi mafioti) care traiesc din vanzarea atv-urilor. Cum si-ar mai umfla ei burtile daca nu ar mai vinde atv-uri? Si-au facut si forum casa isi faca reclama. Ce conteaa ca in tarile civilizate aceste atv-uri sunt interzise? Noi suntem in tara burtosilor care pentru a-si rotunji veniturile prefera sa arunce Romania in evul mediu.
    Dinspre partea mea as fi extrem de fericit daca nu as mai vedea tractoare (atv-uri) pe sosea. Dar nu voi trai sa vad asta ... burtosii care vand atv-uri nu vor ceda. Stima Politiei Romane daca vor reusi sa starpeasca mafia atvistilor.
  • +1 (1 vot)    
    atv (Luni, 13 iulie 2009, 12:37)

    silviu [anonim]

    Suntem o tara de retardati. Exista atv-uri pentru drumuri publice .... sunt facute pt asa ceva. S-a platit taxa de inmatriculare, RCA, etc.
    Asa exista si enduro pt offroad. De ce nu le interzice?
  • -1 (1 vot)    
    Atv (Marţi, 14 iulie 2009, 23:11)

    Ciprik [anonim]

    Asta chiar k nu e normal cu interzicerea ATV-urilor , ei nu se gandesc la cati oameni au ATV-uri si pun pariu ca nu le convine sa nu mai mearga cu ele pe strada si in primul rand si politia are ATV nici ea sa nu mai mearga cu ATV-ul.

    Eu nu sunt de acord cu interzicerea ATV-urilor.
  • -1 (1 vot)    
    ,, (Marţi, 14 iulie 2009, 23:20)

    SUNTETI PROSTI??? [anonim]

    BAA!!!SUNTETI PROSTI???CUM SA SE INTERZICA CIRCULATIA ATV`URILOR??VOI AVETI PERMIS SI GATA VA DATI TARI A?...LASATI MA ATV`URILE IN PACE SA MEARGA..pana acum circula orice...carute....
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 16 iulie 2009, 15:05)

    BN 00 ATV [anonim]

    deci sa incep...de ce nu observam ca padurea este taiata,nu mai avem paduri,tafurile si tractoarele strica fauna si aproape totul...si ne ziceti ca atv-urile strica totul ! ! ! de ce?si nu putem sa ziceam ca exageram mult k vehiculele astea...si de ce?pt ca lumea nu prea permite sa isi cumpere...nu putem sa zicem ca in romania ,umbla exagerat atv-le...daca nu ,sa interzicem si motocicletele si scuterele si masinile tunate...si atunci o sa ajungem sa ne plimbam k roaba...aici in forumul asta vad ca,umbla gura...cine nu are atv ! nici nu stie ce inseama sa ai atv...ar trebui interzisi pe ei...sa nu mai conduca pe drumurile publice...''' hai sa iesim k dacia pe drum,care abia troncane si abia merge si scoate fum ca din fabrica si este plin de rugina...dar stickere nu lipseste de pe el'''flacara''' :)) sau ascultam guta si impodobim masina k garoafe :))...hai sa lasam chestia asta...ia ziceti...noi k atv-le...facem accidente?ucidem oamenii de pe strada?intram in radare?imi pare rau pt ROMANIA asta...tara noastra..si imi cer scuze daca am jignit pe cineva ...dar tin ca tot care atv-uri, ori sa cumparam,ori inchiriem muntele nostru :)) ! ! ! ! ! ! ! ! !
  • 0 (0 voturi)    
    sa ii lasam (Joi, 10 septembrie 2009, 9:47)

    laurentiu [anonim]

    eu zic sa ii lasam sa bage acea lege ...fiindca in momentul in care ei o sa introduca legea atv-urile o sa fie foarte ieftine....si o sa putem sa ne cumparam atv bun la bani de nimic...si dupa ce ne luam tav misto ......ne impotrivim legiii....dar noi sa ne putem lua ceva bun la banii de nimic....
  • 0 (0 voturi)    
    o prostie (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 20:56)

    popica [anonim]

    daca scoate atv-urile dc sa nu scoata si motocicletele ?.. nu au ce face..atata timp cat legea se respecta nu e nimic rau,cei care gresesc sa plateasca conform legii .
    • 0 (0 voturi)    
      atv (Duminică, 3 aprilie 2011, 21:22)

      atv [anonim] i-a raspuns lui popica

      este o prostie mare motocicletele dc nu se scot alea merg cu 200 pe drum in timp cu atv nu mergi atata cred eu unu nu am vazut atv sa ma depaseasca nici pe drum nu prea vad asa ori pe amandoua ori niciuna si atv e mai sigur
  • 0 (0 voturi)    
    Legea ATV (Miercuri, 22 februarie 2012, 19:11)

    George [anonim]

    E cea mai mare abreatie si porcarie sa interzica ATV-urile pe drumurile publice . Ce credeti ca toti bieti tarani au bani de atv sa-si are campu ? Cum altfel sa fie folosit ca vehicul utilitar decat la muncile campului impins zapada sau carat lucruri . Atunci hai sa interzicem toate vehicule utilitare , incepand cu papucuri dube si tiruri .Pentru toti cei care o ramas prosti si vb ca e utilitar , ia sa caute Yamaha Raptor 6-700 cmc , care e de strada , nu are nimic deaface cu utilitaru . Are sha , motor , controale de motocicleta , e doar o motocicleta cu 4 roti . Si ca ea sunt Destule . Ar fi cea mai mare aberatie sa se interzica ATVurile pe drumurile public , iar maine poimaine ofticati or interzice motociclete scuterele etc . Tara in dezvoltare pe draqu , altfel ar lasa lumea so dezvolte cu ce au si-si permit . Ce fain e vara sa mergi cu motocicleta sau atvu . Siguranta si stabilitate pe 4 roti vantu in par si caldura , la ce sa mai iei masina sa consumi pe aer conditionat , mai bine e atvu si vantu care te loveste FRONTAL nu o adiere care intra pe geam . Toti ofticatii pe care ii depasesti la se afor cu scuter/motor se comenteaza . CIUDA? I-ATI SI TU . TI RUSINE SA IEI ? NU COMENTA . CLAR !!! M-ar bine ar interzice masinile cu motoare de la 4L in sus nu ATVurile . Iar atvurile nu sunt vehicule utilitare sunt All-Terain-Vehicle , sau pentru cei prosti , vehicul pentru toate terenurile . Tanku e construit special pentru razboi , si cu toate astea este unu complet legal , modificat pentru sosea in Anglia . Daca in tara aia cu taxa de circulat si poluat prin Centru e voie , dc draqu ar interzice la noi ? Pe cuvant , daca le interzic , adun semnaturi si trm instintare la Parlamentu European . Da ce draqu ASTA E INCARCAREA DREPTURILOR LIBERTATILOR OMULUI , DA PANA CAND ...?!
    • 0 (0 voturi)    
      atv (Joi, 23 februarie 2012, 12:39)

      laur [anonim] i-a raspuns lui George

      ptru fraierii care interzic atv-urile... ce mai spuneti de atv-urile de strada ..???cele echipate cu jante de asfalt??? DACA vreti siguranta retragetii pe cei ce cercula fara permis pe drumurile publice. .. nimic nu este sigur daca sari de pe pod sau intri in stalp.. eu sunt sofer profesionist, conduc autobuz de 19 m lungime si 40 de tone si vrei sa imi spui ca nu ma descurc cu un atv pe strada?
  • 0 (0 voturi)    
    ATV-uri pe drumuri publice (Duminică, 26 februarie 2012, 13:39)

    Paul [anonim]

    Asta doar o sa incinga spiritele ATV-istilor si vor fi mai multe accidente, deoarece cei cu atv-uri in special adolescentii (15-17 ani) vor iesii oricum cu ele pe drumurile publice iar in graba lor spre a nu fi prinsi cu ele de politie, se vor naste multe accidente :) Si nu vad rostul interzicerii . Deloc.