VIDEO Emil Boc: Actele necesare pentru descentralizarea administratiei vor fi gata pana pe 4 mai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 16:35 Actualitate | Esenţial

Proiectele de acte normative necesare pentru descentralizarea administratiei publice vor fi gata pana la data de 4 mai, a anuntat premierul Emil Boc, dupa sedinta de Guvern de sambata, care a avut ca tema desecntralizarea administratiei, potrivit Mediafax.

La sedinta de Guvern de sambata a participat si presedintele Traian Basescu. Seful statului a afirmat, cu aceasta ocazie, ca "Nu cred nici o clipa in mentinerea unui aparat birocratic supradimensionat. Avem obligatia sa gasim formula ca si cetatenii sau structurile societatii civile care reprezinta birocratia romaneasca sa fie convinse ca reforma aparatului de stat trebuie facuta. Din 300.000 de locuri de munca nou create in ultimii ani, 160.000 sunt in aparatul de stat".

"Asta este strigator la cer. Ne laudam cu cresterea numarului locurilor de munca, dar noi pompam bani de la buget in clientela politica. Asta s-a intamplat in ultimii ani, ori reformarea aparatului de stat este obligatorie”, a continuat seful statului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

812 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    bai limbricule (Sâmbătă, 7 martie 2009, 16:58)

    mihai [anonim]

    mai handicapat imbecil ce reforma faci tu si chiorul imbecil ? prin noi ministere pt putorile cocos si jidanca rizzi? asa faci tu reforma imbecilule ?
    • +1 (1 vot)    
      chiar daca te oftici, (Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:57)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      au dreptate.Eu ca angajat la privat sunt satula sa tin in spate bugetarii.Chiar nu vezi ca sunt mult prea multi?
    • +1 (1 vot)    
      alooooo! adminuleee! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:05)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ce limbaj de mahalagiu imputzit permitzi pe site? limbric, handicapat, imbecil, chior imbecil, putori, jidani????? nu tzi-este jena adminule? lasi asemenea imputzitzi demni de "cancan", otv si "liberatea", sobolani ciutaci sa se manifeste in asa hal? ia incearca sa-tzi inchipui ca toate acele invective tzi se potrivesc chiar tzie, adminule! hai, baneaz-o p-asta si tzine-o p-aialalta! macar stiu sigur ca ai citit-o. rusine vesnica! ca pitecantropului care vorbeste perfect neanderthaleza nu-i pot zice decit ca este dovada vie a necesitatzii contraceptziei!
    • 0 (0 voturi)    
      oglinda (Sâmbătă, 7 martie 2009, 23:18)

      Oschy [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Balig de seama ca vorbesti privindu-te in oglinda si din greseala (betie, droguri) ai apasat pe niste butoane si ai incurcat treburile.
      O multime de studii ne prezinta marea aglomeratie birocratica din toata administratia si de-abia asteptam marea curatenie de primavara. Macar 50 % din gunoaie daca ar fi duse la tomberoane si tot ar fi ceva pentru sanatatea tarii sufocate in prezent de niste dolce far niente adormite pe canapelele neputintei.
  • 0 (0 voturi)    
    reformà de jumàtate (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:32)

    mikael [anonim]

    restul sà vinà la mine sà le explic cum trebuie sà o ducà pinà la capàt ,pentru cà nu au imaginatie cum trebuie pusà in aplicare,,un exemplu ,cind vom inmatricula o masinà in douà minute,fàrà sà trecem pe la nici o institutie, ce direct la ghiseul de inmatriculàri,si in douà minute sa rezolvat totul,, mai astept ,cit ,10 ani ,poate 20 ,in ro totul este posibil,
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, domnule Boc! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:04)

    judex1 [anonim]

    In sfarsit a inceput reforma pe care o asteptam de 18 ani. Tot inainte, nu te lasa impresionat de comentariile si piedicile puse de tradatorii Romaniei si jefuitorii nationali! Tara trebuie sa se civilizeze si sa progreseze.
  • 0 (0 voturi)    
    D-rei Alina Neagu ! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:04)

    mihaiu [anonim]

    Stimata Alina Neagu,

    Scrieti va rog un articol in completarea acestuia referitor la ce intelege guvernul prin aceasta operatiune descentralizatoare. Din articolul Dvs. am ramas doar cu intelegerea afirmatiilor domnului presedinte Traian Basescu legate de excesiva birocratizare a aparatului de stat si de - Vai noua ! - lipsa de intelegere populara pentru chirurgia si cruciada antibirocratica.
    Faptul ca nu sunt puse in circulatie suficiente informatii ma face sa cred ca descentralizarea respectiva nu va insemna altceva decat o perdea de fum, pe de oparte, si o actiune de transferare a responsabilitatilor financiare, pe de alta parte, de la guvern la administratiile locale. In SUA se considera ca o comunitate locala este sanatoasa atunci cand este capabila sa intretina o scoala locala. Cate dintre comunele noastre pot face acest lucru ? De ce atata graba, de ce nu se recurge la un experiment pe 6 luni, in diferite conditii ?
    Cat despre rezistenta cetatenilor la intelegerea necesitatii reducerii aparatului administrativ, rugam guvernul a ne produce probe pentru fiecare post desfiintat, dovezi de genul fisei postului in care pentru o functie oarecare sa ne fie prezentat bugetul de timp si activitatile obligatorii corelate cu acesta. In lipsa acestora, reducerea posturilor poate deveni o masura haotica, nu una rationala.

    Cu multumiri.

    PS. Ce parere aveti domnule JUDEX1 ?
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Duminică, 8 martie 2009, 12:05)

    c.i.a [anonim]

    Oameni buni, descentralizarea pentru mine inseamna ceva bun, nu la fel si celor din exteriorul arcului carpatic. Asta inseamna ca impozitele platite de mine tot in orasul meu se va intoarce si nu la un sat ... oare care din oltenia sau moldova. Nu am eu nimic personal cu acesti oameni, dar sa mearga la munca si sa faca ceva pentru localitatea lor ca eu unul m-am c-am plictisit sa tot citesc si sa ma enervez ca defapt impoztul platit de mine se duce la o localitate oarecare unde baietii destepti il baga in buzunar. Asa macar vine inapoi la localitatea mea si vor resurse pentru infrastructura ca de exemplu. Vreti si exemple? Ia cautati ultima rectificare bugetara facuta de Tariceanu. Sa vedeti cite localitati au primit sume imense. A fost si la tv prefectul Brasovului care a declarat cit a virat in contul bugetului si la cit aprimit la rectificare.