VIDEO Bucuresti - zeci de persoane au iesit in strada pentru a protesta fata de facturile mari la intretinere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 14:38 Actualitate | Esenţial

Zeci de locatari ai cartierului ANL "Constantin Brancusi" din Bucuresti au iesit sambata in strada pentru a protesta fata de facturile prea mari la intretinere. Oamenii spun ca in luna ianuarie au avut de achitat sume de trei ori mai mari decat in luna precedenta si se plang ca sunt obligati sa suporte, din propriul buzunar, pierderile din retea, potrivit Mediafax.

Factura la intretinere pentru un apartament de 3 camere, in luna ianuarie, a ajuns si la 700 de lei, se plang locatarii cartierului ANL "Constantin Brancusi", cu toate ca, spun ei, au centrale proprii. Ei s-au adunat sambata dimineata in fata blocurilor din cartierul in care locuiesc, cerand explicatii pentru cresterea facturilor la intretinere.

La fata locului s-au deplasat reprezentati ai Administratiei Domeniului Public Sector 6, care au stat de vorba cu locuitorii cartierului, dar si reprezentanti ai fortelor de ordine, pentru a preveni eventuale incidente. Directorul ADP Sector 6, Daniel Istrate, a declarat, pentru Mediafax, cavina pentru cresterea facturilor la intretinere ar apartine exclusiv Distrigaz, care a facturat zece zile in plus din luna urmatoare.

El a adaugat ca toate sumele trecute pe listele de intretinere au explicatie, respingand astfel acuzatiile locatarilor care sustin ca exista sume pe aceste liste care nu sunt insotite de explicatii.

  • Repartizarea locuintelor din cartierul Brancusi, subiect de scandal

Cartierul ANL "Constantin Brancusi", din sectorul 6 al Capitalei a fost inaugurat in luna noiembrie 2005. Locuintele sunt administrate de primaria de sector, care a stabilit atunci nivelul chiriei in jurul a 10-15 euro pe luna. Beneficiarii repartitiilor pot locui in aceste imobile pentru doar o perioada de cinci ani cu acelasi nivel al chiriei.

Repartizarea locuintelor din cartierul "Constantin Brancusi" a starnit un imens scandal in vara anului 2005, intrucat patru consilieri locali PNL si PD, mai multi directori din primarie si rude ale responsabililor locali se aflau printre primele locuri, pe o lista de 1.180 de beneficiari.

Ulterior, lista de repartitii a fost anulata de Consiliul Local al sectorului 6, care s-a intrunit in sedinta extraordinara si a abrogat hotararea - votata de acelasi consiliu, cu putin timp inainte de schimbarea decizie.


Citeste mai multe despre   






















1316 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ROFL (Sâmbătă, 7 martie 2009, 15:12)

    Socrate [anonim]

    Voi, plangaciosii astia de bucuresteni, ma faceti sa rad. Vreti sa vedeti facturi la intretinere cu adevarat babane, mergeti in orasele din restul tarii. Si nu de azi, de ieri, ci de ani de zile. Pana acum pe voi v-au tinut guvernantii in puf, ca le era frica de gura voastra. Dar acum cu criza, s-a terminat cu boieria. Bun venit in lumea reala.
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Sâmbătă, 7 martie 2009, 15:44)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Socrate

      Daca nu ai trait in Bucuresti pana acum si nu stii ce a fost, nu mai vorbi aiurea. Nu stiu de ce tot timpul cand vorbiti de bucuresteni, voi acestia din orasele din restul tarii, generalizati. Aveti impresia ca toti bucurestenii sunt niste nenorociti etc. Ganditi exact ca italienii: un roman a violat o italianca, gata toti romanii din Italia sunt niste violatori. Crezi ca aici nu se platesc facturi? Fura Distrigaz si Electrica si nu spune nimeni nimic. Daca nimeni nu a indraznit pana acum sa protesteze, nu inseamna ca am avut facturi de 10 ori mai mici decat ale voastre. In toata tara e problema asta, nimeni nu protesteaza, prefera sa stea in fata tv-ului si sa se uite pe OTV si sa-si planga de mila. In toata tara e urata situatia, nu numai la voi. So, guvernantii nu ne-au tinut in puf, au facut ce au vrut si si-au batut joc de noi, doar ca pana acum nu a protestat nimeni, ceea ce a fost si mai bine pentru ei. Nenorociti sunt peste tot, nu numai in Bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Sâmbătă, 7 martie 2009, 15:50)

      Tiborg [anonim] i-a raspuns lui Socrate

      Este adevarat, sume mult prea mari apar de plata la intretinere in toate orasele din restul tarii de ani buni, iar problemele de coruptie legate de ANL-uri sunt la fel de vechi in toata tara... Ce sa zic, s-au trezit acum bucurestenii, saracii de ei... Mie cand imi venea de plata cat un salariu minim pe economie iar eu eram la liceu si mama avea, normal, salariul minim, n-am mai iesit in strada... ne-am descurcat cum am putut...
      Dar vreau sa intreb altceva: bun, a aparut acest scandal... care este finalitatea lui? Se dezvaluie corupti, smecherii de calcul la facturile la gaze, etc., etc. Se face scandal in presa, ok, dar care este finalul??? De ani de zile se intampla aceleasi lucruri si absolut nimic nu se schimba, ba din contra se inventeaza noi modalitati de a-i fura pe oamenii de rand (Bucuresti sau provincie, nu are importanta). Da, bun, ma bucur ca a aprut acest articol... Asa, si?
  • 0 (0 voturi)    
    Las ca... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:15)

    Tetelu [anonim]

    economisiti de la chirie. Auzi la ei: "10-15 euro/luna chirie".
    "0amenii se plang ca sunt obligati sa suporte, din propriul buzunar, pierderile din retea". I-auzi frate! Un cartier inaugurat in 2005 are pierderi in retea. Nu zau! Aia din restul cartierelor vechi de zeci de ani ce sa mai zica?
  • 0 (0 voturi)    
    cauze (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:06)

    daniel [anonim]

    Defapt, lumea este suparata ca nu stie pentru ce plateste iar administratorul este o institutie si nu o persoana fizica, deci nu ai cu cine sa te certi.
    Exista diferente foarte mari intre blocurile vechi aflate peste drum de cartierul brancusi unde intretinerea este la jumatate.
    Asta e cauza supararii.
  • 0 (0 voturi)    
    Titlul nu este corect (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:24)

    locatar [anonim]

    Complet fals. Nu este adevarat ca "zeci de persoane au iesit in strada".
    S-a pus un anunt la fiecare scara sa ne intalnim la blocul S pentru a discuta cauzele costurilor mari la intretinere.
    A fost doar o sedinta de bloc (de 20 de blocuri in cazul asta) la care cineva a chemat televiziunea.
    Nu cred ca asa arata o iesire in strada. Nimeni nu striga nimic, copii se jucau in jur totul s-a desfasurat absolut normal.
  • 0 (0 voturi)    
    Case de la stat. (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:57)

    AlinN [anonim]

    La un moment dat se facea valva in presa ca au primit case de la ANL doar persoane din birocratie. Ceva adevar probabil este.
    Pe de alta parte astia le cer 800RON pe luna pe garsoniera. Altii care fura. O tara de hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    cate case ? (Joi, 16 aprilie 2009, 13:55)

    angelescu [anonim]

    Ce a fost si ce a ajuns Daniel Istrate ,simplu un cititor de contoare si- a ajuns un Director ! familist nicidecum,nevasta il inseala cu tipi inalti si frumosi c-a doar bani sunt,el cu secretara lui c-a asa este la moda,case ,masinii are c-a doar a fost si director la directia generala corp control sector 6 /2004-2006,domnilor intrebati-l daca puteti cum a facut atatea banii?mai ales cand a venit in administratia locala in 2004 era dator vandut,s-a ajuns omul,pardon dl .director.