Campanie HotNews.ro: Cetateni care nu asteapta nimic de la stat

Parinti care repara scoala pe cheltuiala lor. De ce n-au mai asteptat banii statului

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 15:09 Actualitate | Esenţial

Campanie
Foto: HotNews.ro
Scoala Generala nr. 5 din Sibiu a fost renovata de parintii celor 600 de elevi care studiaza acolo. In decembrie 2008, acoperisul scolii a cedat iar apa s-a infiltrat in salile de clasa. Cornel Benchia, presedintele comitetului de parinti, a mobilizat parintii si a reusit sa stranga 15.000 de lei cu care a izolat acoperisul. Directorul scolii spune ca, desi nu li se cer bani pentru fondul scolii, parintii se ofera in permanenta sa ajute scoala.

In decembrie, am constatat ca izolatiile au cedat. In vreo doua sali de clasa apa se infiltrase deja destul de tare, ba chiar, intr-una din sali, apa curgea pe pereti. Nu se mai puteau tine cursurile acolo. Era si un pericol, curgea apa pe prize”, povesteste Cornel Benchia. Presedintele comitetului de parinti a mobilizat intreaga scoala pentru a aduna banii necesari pentru reparatii.

Era decembrie, dupa alegeri. Bugetul local nu era gata. Nici nu se stia ce fonduri o sa primeasca scoala. Am zis, hai sa nu asteptam pana primim bani si sa facem noi. Cine stie cat timp dura pana se aprobau banii si pana veneau muncitorii.

Copiii invatau prin alte clase cu schimbul; nu era in regula. Am mobilizat toti parintii, si pe cei care nu aveau copii in acele clase, si am strans 15.000 lei
”, mai spune Benchia.

Cu banii stransi a fost realizata izolatia, astfel ca apa sa nu se mai infiltreze in salile de clasa. Dupa ce elevii au intrat in vacanta de sarbatori, au fost adusi muncitorii, care in trei zile au izolat cateva sute de metri patrati de acoperis.

Tot parintii elevilor au renovat si o alta parte a scolii si au contribuit la introducerea uniformelor in scoala. “Tot cu parintii am mai renovat si laboratorul de fizica si holul care duce acolo”, spune Cornel Benchia. Cat despre motivatie si rasplata, acesta spune ca principalul motiv este reprezentat de copiii care invata la Scoala Generala nr. 5. “Nu stiu cum este la alte scoli. Aici, la noi, parintii se implica pentru ca doresc ca totul sa fie frumos pentru copiii lor. Nu putem astepta la nesfarsit dupa ajutoare de la stat, desi asa ar fi normal”, spune Benchia.

"Multa lume asteapta ca totul sa vina de la stat"

Directorul Scolii Generale Nr. 5, Nicolae Salade, spune ca este ajutat in permanenta de parinti. “Stiti, noi nu cerem parintilor bani pentru fondul scolii sau fondul clasei. Dar mereu parintii vin si fac diverse lucrari pentru ca elevii sa invete in conditiile cele mai bune”, declara directorul Salade. El a mai povestit ca parintii celor peste 600 de elevi au contribuit cu bani la renovarea mobilierului scolar si la alte lucrari.

Normal era ca acestea sa fie facute din banii statului dar, dupa cum stiti, acum nu sunt bani. Asa ca parintii se ofera ei sa contribuie. Noi mai facem una alta din veniturile extrabugetare obtinute din inchirierea unor spatii, dar nu putem acoperi toate nevoile. Oricum e de apreciat, avand in vedere ca multa lume asteapta ca totul sa vina de la stat
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa semnaleze cazuri asemanatoare. Cele mai bune povesti vor deveni articole in campania "Cetateni care nu asteapta nimic de la stat"
  • Citeste si cazul localnicilor din Marginea, care au construit un pod intr-o zi si cazul unui director de scoala din Tatarusi, care a construit un WC cu banii parintilor

Multumim cititorului Johnny care ne-a semnalat cazul de la Sibiu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1709 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    In 2005 la Scoala 75 Bucuresti... (Vineri, 6 martie 2009, 15:33)

    Cristian [anonim]

    Prin munca voluntara si prin sponsorizari adunate exclusiv de parinti,fostul atelier dezafectat al scolii de la parter a fost transformat integral dintr-o "ruina" intr-o sala de clasa.De la parchet pana la tavan+tabla de scris cu marker.
    Nu toti parintii au putut cotiza din cauza starilor materiale.
    Nimeni nu a comentat.
    S-a impartit "frateste" cheltuielile si gata!
    • +2 (2 voturi)    
      Legea (Vineri, 6 martie 2009, 21:14)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Ar trebuii judecati si dati pe mana legii, cum de si-au permis sa repare scoala pe banii lor, ce o sa facem cu banii statului , cine-i mai cheltuie , act imoral si nedrept intr-un' stat de drept, stat democratic' ....... Nelegiuitii .................................
    • +1 (1 vot)    
      Bugetul este furat de mult (Vineri, 6 martie 2009, 21:26)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Ai doar ce irti faci singur ..nu astepta nimic de la stat,
      statul NU ARE DE DAT ..
      STATUL ARE DE LUAT
      IAR DE LA STAT
      FURA SMECHERII DIN POLITICA SAU
      DE LANGA EA,
      SPONSORII CAMPANIILOR ELECTORALE
      SI SPAGARII
    • +1 (3 voturi)    
      NU STATUL E VINOVAT!!! (Vineri, 6 martie 2009, 23:33)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      Sa ne intelegem: autoritatea statului este importanta. Banii sunt insa utilizati de institutiile locale. Asta se intampla in orice stat civilizat si asta se intampla din fericire (exceptand coruptia pe criterii politice) si in Romania. NU STATUL este cauza acestor aberatii ci autoritatile locale. (posibil si reprezentantii guvernului in teritoriu, nu zic nu, dar pana la urma vorbim de reprezentantii LOCALI, termenul "locali" fiind important.) Cine gestioneaza banii in teritoriu? Boc? Basescu? nu prea cred, si nici nu cred ca ar fi bine... Ceea ce trebuie sa facem in romania (si nu stiu daca aceasta criza este destul de puternica) este sa eficientizam si sa simplificam sistemul (in general)... si sa strangem legatura intre autoritatile locale si populatia pe care o reprezinta. Senatorul TREBUIE sa citeasca si sa ia in considerare cerintele majoritatii celor ce il voteaza. Daca nu face asta trebuie sa fie sigur ca NU VA MAI FI ALES...
      • 0 (0 voturi)    
        Pe fond aveti dreptate,dar.... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 8:09)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Incepea anul scolar si clasa fiicei-mele nu exista???
        Ce sa faca parintii?Sa stea deoparte si sa vada impotenta celor de acolo?Sa ne lamentam cantand "aria neputintei"???
        Clasa respectiva sa fie purtata dintr-un loc intr-altul???
        Am pus mana de la mana,nu ne-am suparat pe cei care nu aveau si nici nu i-am 'izgonit'din clasa,am impartit cheltuielile cu cei care aveau si gata,copii aveau clasa lor!
        Trebuie aratata insa solidaritatea la vot.un boicot general n-ar strica umflatilor alora...
        Asa cum nu strica si campania aceasta...poate citeste vreun 'ales'....si i se provoaca ceva tulburari gastrice in w/e....ca de somn nu o sa duca lipsa grobianul...
      • 0 (0 voturi)    
        Da, Doamne, sa fie asa! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:06)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui atreus

        Oricum, si "localii" tot "de sus" sunt controlati.
        Nu i-as exonera de vina pe restul, dar tehnic este asa cum zici.
  • +8 (8 voturi)    
    Buna ideea campaniei! (Vineri, 6 martie 2009, 15:39)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Dar nu pot sa nu ma-ntreb: la ce mai e bun atunci statul?

    Si banii nostri unde se duc, cand se duc? Nu mai bine-i tinem noi si-i folosim doar cand e nevoie, fara sa mai hranim nu prea se stie pentru ce tot felul de iresponsabili deghizati in parlamentari, ministri, nepoate, soferi etc.?
    • +6 (6 voturi)    
      Descentralizare (Vineri, 6 martie 2009, 15:59)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Ati enuntat principiile descentralizarii. Acest concept este de mult implementat in statele europene.
      • +2 (2 voturi)    
        Corect! (Vineri, 6 martie 2009, 16:22)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        Doar c-am incercat s-o fac intr-un mod cat mai simplu de inteles, plecand de la cazuri concrete.

        Iar campania si de asta e buna - prezinta exemple!

        Cat despre implementarea la noi a conceptului...
      • 0 (0 voturi)    
        NU STATUL E VINOVAT!!! (Vineri, 6 martie 2009, 23:37)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        NU STATUL ESTE VINOVAT!!!
        Cei care sunt in teritoriu si sunt incapabili sa ia actiuni hotarate si logice. Birocratia LOCALA este vinovata, nu "statul"... statul este o inventie destul de geniala, facuta in momentul in care oamenii au observat ca impreuna au mai multe de castigat decat daca migreaza prin stepa africana... deci sa ne intelegem, NU STATUL E VINOVAT iar solutia NU este DESCENTRALIZAREA ci eficientizarea sistemului local de gestionare a fondurilor. Nu stiu daca asta se poate realiza printr-un control mai puternica din partea autoritatilor centrale sau prin autoevaluarea reprezentantilor locali. Romania este destul de descentralizata din punct de vedere al legislatiei, si nu cred ca asta e problema. UF, sper ca sunt destul de logic pentru a putea arata ca nu s-a gasit inca problema, deci mai e pana la gasirea solutiei...
        • +2 (2 voturi)    
          Statul? (Sâmbătă, 7 martie 2009, 0:19)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Am impresia ca unii nu-si dau seama ca statul include si autoritatile locale, nu doar pe cele centrale: avem si la acest nivel LEGISLATIV (consilii locale) si EXECUTIV (primarii), cu raspunderi pe masura, de care nu trebuie scutiti!

          Iar a-i privi ca pe niste simpli birocrati (exista si acestia - angajatii din primarii etc.) exact asta face!
          • +1 (1 vot)    
            poate nu m-am exprimat corect, mai inerc odata... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 0:50)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

            pai cereti descentralizare prin care introduceti noi institutii locale! Inteleg ca primarii si prefectii reprezinta statul dar sunt un rezultat al descentralizarii prost intelese! Nu observi? Nu descentralizarea e solutia ci RESPONSABILIZAREA si DEBIROCRATIZAREA. Inteleg ca prefectii si primarii reprezinta (intr-o oarecare masura) statul, dar crearea de noi si noi institutii locale (in numele descentralizarii) nu este solutia. Problema este extrem de complicata: statul este important in proiectele strategice in care orice actiune privata este prea slaba. (In Romania ar fi infrastructura feroviara, autostrazi etc.) Totusi, reparatul unei scoli este ceva ce poate si trebuie realizat de COMUNITATILE locale, de cei care au de profitat de pe urma acelei scoli, deci de parinti, elevi etc. Comunitatile locale trebuie ajutate pe cat posibil si nu trebuie blocate dar de aici pana la a pune fata in fata statul si comunitatile este o cale lunga: nu vad cum puteti sa va asteptati ca o firma privata in Romania sa finanteze constructii de autostrazi. Statul actioneaza prost? DA, absolut, pentru ca nu e responsabilizat, ci protejat in spatele unor imunitati absurde... UUUF, n-as vrea sa fac politica in Romania, sincer, fizica e incomparabil mai frumoasa (e drept ca nu in Romania...)
            • +1 (1 vot)    
              Responsabilitatea (Sâmbătă, 7 martie 2009, 7:17)

              Cetateanl turmentat [anonim] i-a raspuns lui atreus

              intra oricum in fisa postului. Da, probabil ca trebuie facut ceva ca sa si functioneze.

              Ma refeream la un alt fel de descentralizare, nu doar institutionala, ci si fiscala, sa spun: de ce trebuie adunati si trimisi banii "la centru", de unde nu stim daca ii mai vedem, sau cine ii vede, cand am putea sa reducem partea asta "centralizata"? Atat timp cat mormanul de bani e mare, va fi mare si tentatia de a ajunge in varful lui!
  • +5 (5 voturi)    
    TITLU (Vineri, 6 martie 2009, 15:45)

    yo [anonim]

    Cel mai bun ar fi numele "Cetateni care nu (MAI) asteapta nimic de la stat".
  • -5 (5 voturi)    
    ce-i cu campania asta (Vineri, 6 martie 2009, 15:50)

    Ovidiu [anonim]

    stim si noi ca daca nu exista un interes pe undeva, nu se face nimic in orice domeniu unde avem aparatele statului.

    dar chiar credeti ca era cineva care nu stia? avem si un proverb: interesu' poarta fesu'

    voi chiar vreti sa ajungem sa-l vedem pe base spunand "statul sunt eu!"
  • +4 (4 voturi)    
    Drumul banului (Vineri, 6 martie 2009, 15:56)

    tzuptzup [anonim]

    Se traseaza cam asa: "pulimea" munceste -> plateste bani statului prin taxe, impozite, accize si altele -> statul aduna in draci bani -> cheltuie banul public organizand licitatii trucate, iar baronii si smecherii impartind prea-necesara spaga -> ce mai ramane, daca mai ramane, dar nu prea ramane, se imparte cateodata invatamantului romanesc. In concluzie, banii se duc, dar cele mai multe ori nu se mai intorc.
  • +1 (1 vot)    
    trebuia sa intample odata....pe agenda publica (Vineri, 6 martie 2009, 15:56)

    teekaz [anonim]

    eu m-am saturat de mult de figuri triste la jurnalele de stiri, din categoria "ma plang si nu fac nimic, sunt la carciuma/ma uit din casa/ dorm, astept statul faca ceva"...chestia asta cu "Statul sunt ceilalti" si eu stau cu mainile in san, arata a persoane cu grave tulburari psihice...foarte corect este sa aratam ca statul roman este construit ca un stat asistential, este gresit, si reporterul sa intrebe INTOTDEAUNA, "Dar dvs. ce ati facut, dar vecinii ce au facut, cum ati participat la eforturile...?!!!".....tot felul de milogi plangaciosi care asteapta ca noi ceilalti sa platim faptul ca si-au construit case in zone inundabile, desi nu aveau voie....daca au fost batuti in cap.....?
  • +1 (1 vot)    
    perioada de gratie (Vineri, 6 martie 2009, 16:00)

    MG [utilizator]

    ar trebui aplicata o metoda cu perioada de gratie. Depui o cerere, si daca un termen de 1 luna nu se raspunde, sa se considere ca si aprobata. Sunt destule metode de a rezolva o problema atunci cand se vrea...
    • 0 (0 voturi)    
      ai tras cu ochiul la vecini (Vineri, 6 martie 2009, 22:58)

      tufe de venexia [anonim] i-a raspuns lui MG

      Ce spui tu se aplica in Italia de cativa ani si se numeste "padroni a casa nostra" adica stapani la noi acasa .Doar ca politica nostra nu stie sa importe decat decat smecherii ambigue care pot aduce profit. Iti dai seama cata spaga ar diparea aplicand aceasta simpla si banala lege.Pacat ca nu e impusa de europa.
  • -2 (2 voturi)    
    Faceti diferenta ! (Vineri, 6 martie 2009, 16:05)

    Vasalie [anonim]

    Va rog sa nu creati confuzie prin articolele dvs. Dupa lege, n-ai voie nimic fara autorizatie de construire. Acuma, sigur, una e sa faci un WC si alta sa construiesti un pod. Maine o sa se apuce unii de capul lor sa-si faca blocuri pentru ca nu le face Statul. O fi bine ??
    • +3 (3 voturi)    
      autorizatie (Vineri, 6 martie 2009, 16:24)

      mos ion roata [anonim] i-a raspuns lui Vasalie

      Mai Vasalie,s-ar putea ca maine sa se apuce unii sa faca Stat fiindca asta de acuma nu face mare lucru.Si nu trebuie pentru asta "autorizatie de construire''
    • +1 (1 vot)    
      Pai tocmai asta-i problema! (Vineri, 6 martie 2009, 16:26)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Vasalie

      Ca in toate exemplele de pana acum STATUL (cine-or fi fost cei care-l reprezentau) ar fi trebuit sa faca lucrurile alea!

      Pai pana cand mai, pana cand?
  • +3 (3 voturi)    
    Astept cu interes incarcerarea parintilor. (Vineri, 6 martie 2009, 16:38)

    AlinN [anonim]

    Doar n-au avut autorizatie nu? Cred ca ar fi bine sa-i aresteze intrucat prezinta pericol social. Daca incep si mai construiesc ceva? Statul trebuie sa ne apere de astfel de oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      Democratia la romani (Sâmbătă, 7 martie 2009, 9:06)

      Vasalescu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Dupa 20 de ani de la impuscarea dictatorului romanii habar n-au ce-i aia democratie. Ei nu inteleg ca o baza a democratiei este respectarea legilor. Dupa mintea unora, daca am chef, maine ma apuc sa imi fac o casa in parcul Cismigiu, ca Statul nu imi face casa. Citind comentariile unora de pe aici, imi dau seama ca suntem foarte departe de Europa civilizata, ca suntem inca in stadiul haiducismului...
      • +1 (1 vot)    
        Despre democratie. (Duminică, 8 martie 2009, 10:12)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Vasalescu

        Institutiile statului democrat sunt datoare sa construiasca un pod care poate fi construit intr-o zi, macar in 3 luni. Intr-un stat democrat cu autoritate nu sunt impuscat in cap de un asasin platit cu acte-n regula care a fost eliberat pe motiv de calvitie de politie si/sau justitie. Intr-un stat democrat 80% din scoli nu functioneaza ilegal deoarece statul nu reuseste sa le aduca la standardele legii date chiar de el si pretinse de la cetateni. Intr-un stat democrat cu institutii care functioneaza nu este posibil ca un judecator sa dea o sentinta in Calarasi si in Bucuresti alt judecator, pentru acelasi caz sa dea alta sentinta care se bate cap in cap cu cealalta. Intr-un stat democrat cu autoritati functionale judecatorii care nu respecta legile sunt sanctionati pentru ca acolo toti sunt egali in fata legii. Prin urmare, nu populatia trebuie acuzata de "haiducism" pentru ca s-a apucat sa inlocuiasca institutiile care chiar nu mai functioneaza decat in sensul negativ. Poate n-ar fi rau sa se formeze alte institutii paralele si in cativa ani institutiile actuale sa dispara de la sine. Poate ar trebui sa intelegeti ca legea a devenit atat de stufoasa si aberanta incat decat cei care o incalca pot face ceva.
      • +1 (1 vot)    
        Democratia la romani (Luni, 9 martie 2009, 18:45)

        CRONO [anonim] i-a raspuns lui Vasalescu

        D-le. Vasalescu,
        A-ti face o casa pe domeniul public este altceva decat a repara o scoala. In primul caz avem de a face cu o infractiune (de regula nepedepsita la noi in tara) iar cel de al doilea caz este unul de dezvoltare comunitara, la care noi suntem prea deficitari fata Europa civilizata ca sa ne permitem sa inhibam astfel de initiative.
  • 0 (0 voturi)    
    "Statul" (Vineri, 6 martie 2009, 17:13)

    dami365 [utilizator]

    in aceste cazuri se refera la legislativ si executiv . Si la noi problema sta cam asa: legislativul nu face legi(sau le face pentru a-si apara interesele) si executivul nu face mai nimic(sau e prea ocupat cu chestii aiurea). In acest timp cetatenii care au tot asteptat, isi rezolva problemele care cum pot(mai fac un pod,mai repara o scoala).Nu e bine nici sa isi construiasca fiecare de capul lui,cum nici pe partea cealalta nu e bine,adica sa vezi ca cei pe care ii platesti pentru aceste lucruri nu au niciodata timpul necesar sa isi indeplineasca indatoririle.Rezolvarea acestei probleme rezulta foarte clar din poezia "Noi vrem pamant" : Cand nu vom mai putea rabda,
    Cand foamea ne va rascula,
    Hristosi sa fiti, nu veti scapa
    Nici in mormant! Destul de clar,nu?
  • +1 (1 vot)    
    pericol (Vineri, 6 martie 2009, 19:36)

    tavi [anonim]

    la puscarie cu ei ........trebuie arestati imediat si condamnati la puscarie pe viata pt ca au indraznit sa construiasca fara comision .....fara spaga... fara licitatie trucata...... fara campanie electorala ....sunt un pericol public deosebit ......au indrazit sa jicneasca autoritatile statului care permanent trudesc pt bunastarea tarii........

    ps. sa va dea dumnezeu sanatate oameni buni si tot ce va doriti in viata pt. gestul dumneavostra un pic cite un pic romania pare sa se trezeasca din prostie
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb pana unde se poate merge cu aceasta idee (Vineri, 6 martie 2009, 20:45)

    bigbrother [utilizator]

    Pentru ca nici eu nu mai astept de mult ca primaria (sect 3 in speta) sa-si faca treaba, de exemplu sa faca parcarile alea nenorocite a.i sa nu mai merg cu copilul pe strada pentru ca unii soferi nesimtiti parcheaza pe tot trotuarul. Da, am trimis mailuri. Da, am sunat la ei. Da, au venit, au vazut, au plecat. Si dusi au fost.

    Urmand ideea de mai sus, cum ar trebui sa-mi rezolv singur problema:

    1. Sa ma duc la primarie, sa-l scot de o ureche pe primar in strada si sa urlu la el pana trece la treaba? Desi asta cred ca ar trebui sa o faca soferii, doar ei nu au locuri de parcare..

    2. Daca nu reusesc, as putea sa le desenez soferilor care parcheaza mai rau ca soacra-mea cercuri pe masina? Asta daca tot ne facem dreptate singuri, ei parcheaza pe tot trotuarul, eu le tunez masina, din Dacie fac Audi

    3. Sa apelez la politie? Unde ii gasesc pe baietii astia? Sunt aia care se plimba cu Loganurile de dimineatza pana seara dar nu-i vede, nu-i aude nimeni (cica merg la intimidare..emotionant)?
  • 0 (0 voturi)    
    posibila "frauda" fiscala (Vineri, 6 martie 2009, 23:47)

    mitica [anonim]

    ma intreb cand o sa se sesizeze garda financiara in legatura cu directorii respectivi - au "incasat" bani de la parinti fara a taia o chitanta. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Floresti de Cluj (Sâmbătă, 7 martie 2009, 2:56)

    tufa de venexia [anonim]

    La Floresti (Cluj) oamenii au facut singuri (fara bani de la buget) mai mult de jumatate din canalizare , reteua de gaz metan, trotuare, au extins reteaua de apa etc...
    Si n-am vazut inca nici un articol despre ei.Cine vrea poate.
  • 0 (0 voturi)    
    thumbs up (Miercuri, 11 martie 2009, 13:11)

    writeman [anonim]

    felicitari, as vrea sa vad mai multe stiri ca asta