Sed Lex: 3000 de oameni ar putea iesi in strada

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 14:10 Actualitate | Esenţial

Comitetul director al Aliantei "Sed Lex" a hotarat, vineri, demararea procedurilor pentru organizarea unui miting, urmat de un mars in Capitala la care participa cel putin 5.000 de salariati, precum si pregatirea pichetarilor sediilor Guvernului si ale prefecturilor, astfel incat in 24 de ore sa poata organiza manifestatii de strada cu cel putin 3.000 de membri de sindicat la nivel national, a declarat presedintele Aliantei, Vasile Marica, informeaza Mediafax.

Functionarii publici afiliati la "Sed Lex" ameninta cu un miting si un mars de amploare in Capitala si pichetarea prefecturilor din toata tara, principala solicitare fiind pastrarea locurilor de munca si a principalelor sporuri de care beneficiaza bugetarii.

Acesta nu a precizat o data la care vor avea loc aceste proteste, spunand ca vor sa le organizeze impreuna cu federatiile bugetarilor din toate confederatiile.

Marica spune ca, in functie de decizia Guvernului de disponibilizare a personalului din administratie, sindicalistii sunt pregatiti sa ajunga chiar la greva generala.

Proiectul de Ordonanta de urgenta privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul cheltuielilor de personal in sectorul bugetar, prin care anumite sporuri sau indemnizatii ar urma sa fie sistate sau diminuate, a fost pus, saptamana trecuta, in dezbatere publica pe site-ul Ministerului Muncii.

In proiect se arata ca vor fi sistate sporuri salariale pentru functionari, salariile de merit nu vor mai fi acordate bugetarilor in acest an, iar sporul de radiatii va fi platit in functie de cat de necesare sunt instalatiile emitatoare pentru activitatea institutiilor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

799 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ii rog sa ramana in strada. (Vineri, 6 martie 2009, 15:00)

    horatiu09 [utilizator]

    Si sa nu mai mearga deloc la servici. Sunt o gramada de oameni care abia asteapta sa le ia locul.
    Chiar nu inteleg de ce nu incearca in domeniul privat care este un mediu concurential si unde asteptarile lor vor fi implinite cu siguranta
    • 0 (0 voturi)    
      vb. prostii (Vineri, 6 martie 2009, 15:32)

      joop [anonim] i-a raspuns lui horatiu09

      Amice, vb. aiurea! Aia care "asteapta" sunt foarte pregatiti, presupun, au o vasta experienta si vor cu tot dinadinsul sa se certe la ghisee cu pensionari care nu inteleg ce li se spune, de exemplu. Nu auzi ca sunt prea putini functionari publici. A zis-o chiar si Pogea. Iar inlocuirea lor cu programe de calculator, cum zicea Prigoana, e o prostie. Niciun calculator nu copiaza date din carti de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Vineri, 6 martie 2009, 15:15)

    dan [anonim]

    de acord cu comentariul de sus, ce atatea greve ei nu traiesc in Romania
  • +1 (1 vot)    
    SED LEX (Vineri, 6 martie 2009, 15:22)

    NostraDamus_IT [anonim]

    N-ar fi rau sa va mai analizati numele ales al gruparii Dvs. - daca nu din punct de vedere al...legii macar din punct de vedere moral! Bine-ar fi sa putem trece sontac,sontac peste aceasta grea perioada pe care voi,bugetarii o tratati cu ingrijoratoare indiferenta de ansamblu dar cu mare grija pentru nevoile voastre si-atat! Oare-i corect?
    Hai sa-i intrebam pe romani ce cred despre acest aspect! Nu credeti ca ati ramane acolo,in strada in care va veti striga oful in zilele urmatoare?
    Da, veti spune ca se va crea haos in tara fara voi! Ei bine eu cred ca-s multi printre voi(majoritatea!) care au cap si ar "" fraterniza"" cu "" adversarul"" !
  • +2 (2 voturi)    
    sed flex (Vineri, 6 martie 2009, 15:49)

    mos ion roata [utilizator]

    Sa ramana in strada ar fi foarte bine! Asa s-ar observa ca o mare parte din ei merg degeaba la servici (ma rog,sa bea cafeaua,sa faca piata,sa leneveasca).Dupa indepartarea prisosului se vor putea garanta salarii firesti,apropiate cu cele din sectorul privat (dar nu mai mari).Apoi vor munci cu spor-nu cu sporuri!
  • 0 (0 voturi)    
    La munca (Vineri, 6 martie 2009, 16:34)

    Garcea [anonim]

    Mai bine va rugati la guvern sa va lase cu leafa asta pe care nici macar nu o meritati.
    O stiti si voi treaba asta!
  • 0 (0 voturi)    
    e perfect ca se duc in greva... (Vineri, 6 martie 2009, 19:15)

    aa [anonim]

    e perfect ca avem greva la astia, caci asta inseamna ca nu li se mai platesc salariile si sporurile de la buget, si nu vom mai fi nevoiti sa le dam spaga!!!!!!!