Romania si Ucraina isi puteau reglementa conflictul pe cale amiabila - presa ucraineana

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 12:58 Actualitate | Esenţial

Presa ucraineana incepe sa analizeze culisele scandalului diplomatic aparut intre Kiev si Bucuresti, intrebandu-se de ce s-a ales varianta scurgerii de informatii in media, in conditiile in care Ucraina si Romania ar fi putut sa rezolve diferendumul pe cale amiabila, pe cai neoficiale si in niciun caz publice, relateaza NewsIn.

Publicitatea necaracteristica in astfel de situatii a fost subliniata de fostul sef al Seviciului ucrainean de Securitate, Igor Smesko. Intr-un interviu pentru agentia UNIAN, Smesko declara ca expulzarea diplomatilor militari ucraineni din Romania reprezinta un eveniment extraordinar in relatiile dintre doua state si serviciile speciale ale acestora.

"Expulzarea diplomatilor, a diplomatilor militari, reprezinta o actiune extraordinar de serioasa, care are consecinte mari pentru imaginea statului si a relatiilor bilaterale", a subliniat Smesko.

El a explicat ca seviciile speciale pot aplica numeroase metode, in cazul in care intervin "anumite neintelegeri", de exemplu, manifestarea activitatii seviciilor unui stat pe teritoriul altui stat. Insa, in astfel de cazuri sunt folosite, in primul rand, cai neoficiale, evitand atragerea atentiei comunitatii internationale si a mass-media, a explicat Smesko.

"Demersul oficial care a fost facut public reprezinta o actiune extraordinara, ceea ce ar putea fi o dovada a nerespectarii relatiilor normale de parteneriat - a relatiilor de vecinatate, in primul rand - intre serviciile speciale ale statelor sau este, intr-adevar, o combinatie pe mai multe planuri, cu anumite consecinte serioase pentru relatiile bilaterale la nivel international", a declarat Igor Smesko, fost sef al Serviciului ucrainean de Securitate si al Directiei Generale de Informatii din Ministerul Apararii.

"Daca scurgerea informatiei in presa s-a facut din partea Ucrainei, aceasta, din contra, pune sub semnul intrebarii nivelul de eficienta si profesionalism al sistemului seviciilor speciale, precum si al institutiilor de stat ce le coordoneaza si le controleaza", a comentat Smesko. El a adaugat ca nu ar vrea sa creada ca partea romana a facut un astfel de demers confidential, avand in acest sens, din punct de vedere profesional, o baza intemeiata, iar cercurile de stat ucrainene sau serviciile speciale au fost sursa primara de scurgere a acestor informatii in presa.

Romania a ales calea scandalului - deputat ucrainean

Aleksandr Skibinetki, deputat din partea Blocului Iulia Timosenko si membru al comisiei parlamentare pentru probleme de securitate nationala si securitate, a declarat ca Romania putea rezolva problema cu Ucraina pe cale amiabila, relateaza agentia ProUA.

"Romania avea doua posibilitati. Daca ar fi chemat pe cineva la MAE si i s-ar fi spus: 'Indepartati acest coleg, in liniste', aceasta ar fi fost o varianta amiabila. Alta cale este de a da drumul informatiei in presa, de a anula vizita presedintelui Romaniei in Ucraina. Este o decizie politica, orientata spre crearea unui scandal. Romania a mers pe aceasta cale", considera Skibinetki, citat de ProUA.

Problema aparuta intre Ucraina si Romania intereseaza si publicatia rusa Vzglead care scrie, vineri, ca Ucraina a gasit un raspuns la decizia Romaniei de a-l declara persona non-grata pe atasatul ucrainean din Bucuresti. Potrivit unor surse, Kievul a decis expulzarea din Ucraina a doi diplomati romani, acuzati de separatism si propaganda in favoarea unor idei antiucrainene.

S-a dorit compromitearea aderarii Ucrainei la NATO

In acelasi timp, scrie Vzglead, in Ucraina au aparut zvonuri potrivit carora scandalul de spionaj a devenit o provocare bine pregatita cu scopul de a compromite definitiv imaginea Ucrainei fata de NATO si pentru a-i inchide odata si pentru totdeauna usa de aderare la Alianta.

"Scopul Romaniei este de a crea in fata NATO si a statelor membre UE o imagine a Urcainei ca stat ce practica o activitate de spionaj impotriva unui stat membru NATO", a declarat directorul Centrului de cercetare a problemelor societatii civile, Vitali Kulik, citat de Segodnia.

Kulik vede si o legatura cu interesele economice din regiunea Dunarii. "In prezent, romanii lucreaza la crearea a zece porturi si treceri pentru traversarea canalului Dunare-Marea Neagra, il adancesc neluand in considerare normele ecologice internationale. In acelasi timp, Ucrainei ii sunt inaintate pretentii de incalcare a conventiilor internationale in amenajarea canalului nostru si incearca prin ONU sa interzica navigatia pe acesta. E posibil ca si acesta sa fie un pas intermediar", spune analistul ucrainean.

El aminteste, de asemenea, ca, de curand, unul dintre deputatii romani din Parlamentul European a inregistrat un proiect de rezolutie ce presupune facilitati pentru minoritatile romane mergand pana la autonomia culturala nationala. "Iar aceasta deja se invecineaza cu pretentii teritoriale", spune Kulik, potrivit publicatiei ucrainene Segodnia. 


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2281 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    cel putin ciudat (Vineri, 6 martie 2009, 13:14)

    flynt [anonim]

    premisele de la care pleaca kulik sunt cel putin ciudate. interesul Romaniei este de a nu fi frontiera NATO, ci invers, de a pasa aceast raspundere Ucrainei, de aceea nu vad de ar vrea Romania sa discrediteze Ucraina. in plus, din cate am urmarit eu desfasurarea evenimentelor, nu Romania a fost cea care a dezvaluit opiniei publice expulzarea atasatului militar ucrainean, ci tot un parlamentar ucrainean (care a avut la dispozitie astfel de informatii si nu si-a tinut gura). in plus, nu s-a afirma niciodata, pana la dezvaluirea parlamentarului ucrainean, ca Ucraina ar avea vreo implicare in aceasta afacere (s-a afirmat "o putere din afara NATO"), iar Basescu nu a afirmat niciodata ca nu a mers la Kiev din cauza scandalului. sunt foarte curios cine este victima dezinformarii, noi sau ucrainenii.
  • +1 (7 voturi)    
    cale amiabila.... (Vineri, 6 martie 2009, 13:15)

    Observator OSCE [anonim]

    Cu cine ma cale amiabila??? Cu Ucraina???
    Pai daca te duci la ucrainieni parca intri in cusca cu maimute. Am fost odata la Kiev si de atunci tot explic poporului ca noi fata de ei suntem Elvetia. Coruptie la noi?...sa vezi acolo....
    Alcoolism la noi?...nu am vazut nici un ucrainean treaz...
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Vineri, 6 martie 2009, 13:49)

      toro [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

      poate erai beat ca altfel nu se explica cum ai intrat in tara aia....:)
    • +3 (7 voturi)    
      . (Vineri, 6 martie 2009, 14:00)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

      poti zice orice dar nu compara Kiev ul cu Bucurestiul. mi s-a parut mult mai curat, mai ingrijit, mai fara ciori si cersetori
      • -2 (4 voturi)    
        Normal (Vineri, 6 martie 2009, 17:29)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        Au linsat de mult toti tiganii.
        Iti place mai mult la Kiev? Drum bun si n-am cuvinte!
        • +1 (1 vot)    
          . (Sâmbătă, 7 martie 2009, 0:03)

          Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui un roman

          nu i-au linsat, dar nu le permite sa te fure la urcare in autobuz.. daca sunt tigani care dau in cap nu e bine, daca nu sunt iar nu e bine.. nici tu nu stii ce vrei
      • -2 (2 voturi)    
        si bucurestiul.... (Vineri, 6 martie 2009, 20:37)

        G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        ..... nici nu e asa de tare sa aiba vreo conducta de gaz si sa opreasca gazu lu Baba Europa...
  • +2 (6 voturi)    
    Cred ca presa din Ucraina are dreptate.... (Vineri, 6 martie 2009, 13:40)

    judex1 [anonim]

    Nu inteleg in ce joc pagubos pe termen scurt si mediu ne-am lasat iar antrenati?! Ucraina este, totusi, vecinul nostru.
    • +1 (3 voturi)    
      Le-am dat o palma binemeritata (Vineri, 6 martie 2009, 16:00)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Ce tot vorbiti tampenii mah?! Ne-au spionat cativa ani buni, si acum, cand a fost dat totul pe fata, tot ei fac pe victimele?! Foarte bine a facut MAE roman, si poate niste declaratii oficiale transante ar fi fost si mai potrivite. Daca vor aderare la NATO ar face bine sa inceteze cu actiunile ostile impotriva statelor membre ale organizatiei.
  • +1 (3 voturi)    
    minciuna nerushinata (Vineri, 6 martie 2009, 13:44)

    toro [anonim]

    In Romania nu se lucreaza la nici un port :P
  • -4 (4 voturi)    
    dar Mama Rusia ce-o fi planuit?? (Vineri, 6 martie 2009, 14:32)

    laura [anonim]

    Nu vreau sa speculez, insa totusi mi se pare mie sau Romania incepe sa perie Ursul Rusesc. Face vizite, Basescu vb la telefon cu Putin in relatii f stranse, nu da declaratii de presa despre ce a vb de parca Putin ar fi matusa-sa,,, ei ei... nu cumva treaba cu spionajul a fost chiar la sugestia Rusiei. De ce ar vrea Ucraina sa-si strice relatiile cu Romania? Mai ales acum cand e asa de luata la ochi. Hai sa gandim obiectiv de altfel. Nu-s pro rusiei sau ucraienei, insa de ce nu am fi putin relaisti. Cand eti vazut voi conducatorii noastri dragi ca au luptat pt binele nostru. Macar o singura data. Acu de ce ar fi asa de corecti daca nu ar fi ceva mai gros la mijloc. Poate ne face Putin cu ochiul si noi chiar il credem,
    • -1 (1 vot)    
      Rusia (Sâmbătă, 7 martie 2009, 1:21)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui laura

      intre Ucraina si Rusia e de preferat Rusia - logica licuriciului mai mare, iar Rusia are interesul ca Ucraina sa nu intre in Nato. Vrem nu vrem atat timp cat Europa nu devine o super putere , Rusia o sa aiba o influenta din ce in ce mai puternica in zona.
  • +2 (2 voturi)    
    Cam mint ucrainenii astia (Vineri, 6 martie 2009, 14:37)

    sabertooth [utilizator]

    Ne acuza ca muncim???!!!

    Noi nu muncim si cu atat mai putin la vreun port.
  • +2 (4 voturi)    
    le-am facut-o ucrainienilor! (Vineri, 6 martie 2009, 15:12)

    pietricel [anonim]

    Nu expulza MAE doi diplomaţi ucrainieni şi nu era atâta panică la Kiev, cu demisia ministrului de externe şi ameninţări că ne expulzează şi ei pe-ai noştri, dacă era un caz banal, de doi lei!
    Nu cred că Floricel – Bond era un căcănar cum sugerau marii analişti de la Antene. Întăi că a recunoscut ce-a făcut, şi el şi bulgarul, deci nu sunt basme şi invenţii, doi, dacă avea informaţii secrete pe mână şi mai erau şi de la armată, clar că îi interesau pe aia din Est (n-avem noi baze americane în ţară, nu ne jucăm noi cu focul pe la Marea Neagră şi ne certăm şi cu ruşii şi cu ucrainenii?), trei, că nu ieşea fum fără foc – nu dădeau tipii de la SRI degeaba pe mâna justiţiei doi indivizi, trebuiau să aibă probe, tată!! Tocmai că e un caz complicat şi nasol, a apărut în presă, dacă erau doi terchea-berchea nu se riscau ăia de la Parchet să se facă de râs....
    Cred că punem botu la toţi pseudo-analiştii care vin şi ne spun bălării, câţi şi-or lua solda de la Moscova?
  • 0 (4 voturi)    
    Ucrainieni = mincinosi (Vineri, 6 martie 2009, 17:32)

    un roman [utilizator]

    Ministrul lor de externe fiind un exemplu graitor pentr cinstea lor.

    Nu pupati voi in Nato si UE nici la pastele cailor! In schimb Rusia va asteapta cu bratele deschise.
  • 0 (0 voturi)    
    Kiev (Sâmbătă, 7 martie 2009, 8:18)

    sabo [utilizator]

    SE PARE CA O TERTA PUTERE ESTICA NU VREA LINISTE IN UKRAINA SI DECI FACE TENSIUNE PE TOATE CAILE!!...PRIN OAMENII SAI ...CARE LUCREAZA.
  • +1 (1 vot)    
    Spionaj si sabotaj (Sâmbătă, 7 martie 2009, 11:34)

    Albu Zahar [utilizator]

    Ucraina nu numai ca ne-a spionat. Dupa revolutie s-a dedat si la acte remarcabile de sabotaj. Va voi aminti cateva:

    - Scufundarea navei Rostok pe canalul Sulina in 1991 cu blocarea canalului navigabil (declarat "accident" de statul roman). Rescufundarea componentelor ramfulate pe canalul Sf. Gheorghe. Mai tarziu ucraina construia canalul Bastroe netinand cont de niciun protest al Romaniei.

    - nenumaratele explozii de gaze care s-au petrecut intr-un numar foarte mare si in timp foarte scurt in diferite cartiere.

    - organizarea unor structuri mafiote - racketi care au activat si activeaza inca sub forma de camatari, clanuri, grupuri

    - spionaj puternic

    Actiunile Ucrainei in Romania se numesc terorism de stat.

    Pot sa concluzionez fara gresala ca pana acum Romania a tratat si rezolvat aceste probleme "pe cea mai amiabila cale cu putinta".