Campanie HotNews.ro: Cetateni care nu asteapta nimic de la stat

L-au amendat ca a construit un WC pentru elevi din banii parintilor

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2009, 16:00 Actualitate | Esenţial

Campanie
Foto: HotNews.ro
Un director de scoala din comuna ieseana Tatarusi a construit cu ajutorul parintilor elevilor un grup sanitar de 6.000 de lei. Fara bani de la bugetul local, parintii si profesorul au pus mana de la mana si au ridicat WC-ul pentru elevii scolii din localitate. Dupa doi ani, directorul Ion Ghiban a fost amendat cu 3.000 de lei de Primarie pentru ca nu ar fi avut toate autorizatiile. Directorul scolii spune ca parintii elevilor au mai “recidivat” si au modernizat si mobilierul invechit al salilor de clase. 

“Cand am ajuns eu director in 2005, exista un grup sanitar impropiu acoperit cu placaj asa cum e la tara. Era si periculos pentru copii sa mearga acolo. Nu se mai putea asa”, povesteste directorul Ion Ghiban.

Parintii elevilor coordonati de directorul scolii au pus mana de la mana si au construit grupul sanitar. “Parintii au donat bani la fondul scolii. Unii au venit cu materiale de constructii, ciment, lemn, ce era nevoie. In septembrie 2006 s-a terminat lucrarea. Nu e cine stie ce dar era necesar ca sa fie conditii minimale pentru elevi”, mai spune directorul scolii. Intreaga investitie a fost evaluata in 2006 la aproximativ 6.000 de lei.

Amenzi PSD pentru PNL

Ion Ghiban spune ca, probabil, scoala sa nu este cea mai frumoasa din judetul Iasi, dar ca a incercat alaturi de parinti sa o reconditioneze si sa o pastreze. “Tot cu parinti am mai reconditionat si mobilierul. Erau banci din anii 50 pe care le-am prins si eu cand eram elev. Puteti sa va imaginati in ce stare erau. Bani de la bugetul local nu erau.

Asa ca, din nou, cu parintii am cumparat schelete de banci de la alte scoli si le-am pus lemn nou ca sa fie bancile bune. Sigur, apoi au venit si ajutoare de la Guvern
”, a mai declarat Ion Ghiban. El spune ca parintii elevilor ajuta scola ori de cate ori e nevoie. “La tara asa e cand e de facut ceva ne ajuta comitetul de parinti”, a mai adaugat directorul.

La fel ca si in cazul podului de lemn construit de localnicii din comuna suceveana Marginea, autoritatile l-au amendat pe directorul scolii pentru ca nu ar fi avut toate autorizatiile. In acest caz, povestea are si o conotatie politica.

Eu am anuntat Primaria si mi-au spus sa dau drumul la lucrari ca o sa primesc avizele. Totul a fost bine, am inaugurat grupul sanitar in septembrie 2006. Anul trecut, la alegeri, in campania electorala, am fost amendat. Aici toata povestea e electorala. Primarul e de la PSD eu sunt de la PNL. A primit ordin sa-i pedepseasca pe cei din alte partide care nu merg pe mana lor”, a mai declarat Ion Giban.

Directorul scolii a fost amendat de Primaria Tatarusi cu 3.000 de lei. Directorul scolii spune ca a atacat in instanta amenda si a castigat. “Eu nu am inteles amenda lor, dar oricum eu am contestat-o pentru ca dupa doi ani s-a prescris”, a mai declarat directorul Ghiban.

Primarul comunei Tatarusi sustine ca probleme scolii sunt si mai grave. “Si ce daca a facut o toaleta acolo? Mi se pare putin pentru un director de scoala. Oricum problema acolo este si faptul ca scoala nu are drept de persoana juridica. Nu puteau sa construiasca nimic acolo. Nu e nimic reprezentativ daca un director a construit un WC”, ne-a declarat Costel Iosub (PSD) primarul comunei Tatarusi.
  • Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa semnaleze la sectiunea comentarii cazuri asemanatoare celor de la Marginea si Tatarusi. Cele mai bune povesti vor deveni articole in campania "Cetateni care nu asteapta nimic de la stat"


Citeste mai multe despre   






















4756 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 4 martie 2009, 16:14)

    superadi00 [anonim]

    boschetaru asta de primar probabil isi lafaie funduletu intr-o vila cu piscina si 5 bai.. iar copiii aia n-ar avea dreptul nici macar la un WC mai k lumea, ca sa nu se imbolnaveasca, dupa parerea lui.. cat de nesimtiti au ajuns oamenii in tara asta.. incredibil..
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai dreptate (Joi, 5 martie 2009, 20:27)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui superadi00

      nu am "ajuns" nesimtiti, asa suntem de fooooarte mult timp. sunt ferm convins ca primarelul era nesimtit si inainte, nesimtit a ramas si dupa. pe ei i-am ales, ne meritam soarta
  • +17 (17 voturi)    
    Dati-l jos pe primar ! (Miercuri, 4 martie 2009, 16:17)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Acum parintii ar trebui sa stranga semnaturi pentru demiterea primarului care-si bate joc de munca si de banii lor, in loc sa fie in slujba comunitatii care l-a ales si sa le dea o mana de ajutor cu autorizatiile, care - culmea!- tin chiar de autoritatile locale. Intr-o comuna cread ca este si posibil sa il dea jos pe nesimtit...
    • +2 (10 voturi)    
      pai .. cine l-a ales? (Miercuri, 4 martie 2009, 16:44)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      daca este atat de nesimtit pe cat reiese din articol.. de ce l-au votat?
      • +6 (6 voturi)    
        pai... (Miercuri, 4 martie 2009, 19:28)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui alin

        Pana sa-l aleaga i-a pupat bin cur pe toti (cum se face in mod normal) si acum isi arata coltii si joaca cum i se canta.Un gunoi si un nesimtit!Asa va fi daca nu se despart problemele politice de gospodarirea unei localitati sau conducerea unei intreprinderi.
    • -8 (8 voturi)    
      sigur ca daca se aplica legea, cerem demisia (Miercuri, 4 martie 2009, 19:28)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      pai sigur ca da, imediat cum vrea cineva sa aplice legea si sa faca ordine, imediat le cerem demisia si cetatenii trec la anarhie. De-aia a ajuns tara unde a ajuns, pt ca cetateanul de rand saboteaza. De aia nu au si nu vor avea sansa politicienii sa impuna ordinea si democratia, pt ca cetateanul vrea sa faca cum il taie capul.

      Din contra, primarul ar trebui sa expulzeze pe ce-i care nu se supun ordinii din satul sau.
      • +5 (5 voturi)    
        Esti oaie sau lup (Miercuri, 4 martie 2009, 22:57)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Daca esti oaie, merita sa stai cu oile si noi, lupii te vom mulge pentru noi si pentru lupanii nostrii...

        Sau poate esti gasca..., daca nu pricepi ca omul ala a facut ceva bun pentru altii!

        Cand o sa ai probleme cu legea pe care o "sfiintesti" tu, o sa-ti plangi de mila singur ce o sa-ti faca politicienii.

        Expulzeaza-te-n praf pe tine! Ia-l si pe primar!
      • +3 (3 voturi)    
        cetatean (Joi, 5 martie 2009, 8:33)

        SOROS [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        domnu ionescu?
        chiar nu sesizati inadecvarea?
        zau..exagerati!!
      • +5 (5 voturi)    
        eroare! (Joi, 5 martie 2009, 20:56)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        acel vece trebuia facut din banii primariei, de mult! daca don primar nu l-a facut trebuia sa zica sarumana si sa dea iute autorizatiile celor care au facut ei treaba in locul lui, nu sa se puna bine cu sefii de la judet! asa se pune problema corect, amice!
      • +1 (1 vot)    
        Nu vorbiti (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:23)

        unul de acolo [anonim] i-a raspuns lui ionescu

        Nu va dati cu parerea daca nu stiti despre ce este vorba. Eu am lucrat la scoala asta si stiu despre ce este vorba, directorul are dreptate. De fapt totul are la baza un conflict mai vechi pe linie politica.
  • +18 (18 voturi)    
    Statul e bun doar la pus bete in roate (Miercuri, 4 martie 2009, 16:24)

    gigi [anonim]

    E clar.. n-o sa se faca nimic in tara asta. Cat timp cei care ridica putin capul si vor mai mult (evident pe banii lor) sunt apoi amendati de cei care ar fi trebuit sa faca ceva, tara asta o sa ajunga la anarhie.
    O sa meregem din rau in mai rau.
    Rusine tuturor lichelelor care au ajuns sa ne conduca.
    • +12 (12 voturi)    
      da anarhie (Miercuri, 4 martie 2009, 16:43)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu mai confundati anarhia cu haosul...
      ... sa stii ca teoretic ce s-a intramplat acolo si langa suceava a fost un act anarhic , nesupunerea fata de o autoritate... si dupa cum vezi functioneaza mai bine decat statul actual...
      si cel mai bine ar fi ca locuitorii comunei sa-l de-a jos de urgenta pe nenorocitul de primar sa se inteleaga ca autoritatile trebuiesc sa fie supuse si loiale cetatenilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Nici la Sibiu nu-i mai bine (Miercuri, 4 martie 2009, 16:24)

    Johnny [anonim]

    La scoala numarul 5 din Sibiu hidroizolatia a fost facuta pe banii parintilor (150 milioane lei) pentru ca deja apa de ploaie infiltrata deteriorase instalatia electrica si parchetul din doua clase.

    Parintii au dotat clasele cu scaune, mese, dulapioare si chiar... termopane!
    • +10 (10 voturi)    
      Ah, da? pai va denunt ma 'narhistilor ! (Miercuri, 4 martie 2009, 18:18)

      Primar PSD [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Bai neamule, adica pui tu termopanu fara sa liciteze firma lu soacra-mea, care eu n-am legatura cu ea?
      Pai iei painea de la bugetul public de unde traiesc eu?
      Si ce daca ploua in scoala, te udai tu ma, pai si finutzu cum mai iese la licitatie, unde mai pune el izolatia lui adusa din Germania pe banii care i-am dat io lui la nunta?
      Baaai, ia nu mai stricati voi afacerile, anarhistii dreaku, va puneti voi mobila din capu vostru, lasa ca vedeti voi amenda, asa ca sa va invatati cu ploaia, sensibililor !
  • +11 (11 voturi)    
    Dincolo era mai ieftin ... (Miercuri, 4 martie 2009, 16:33)

    Cris [anonim]

    Si parca vad ca o sa apara cativa cetateni "de bine" care o sa se arate absolut stupefiati, indignati si umpluti de repulsii de tot soiul deoarece omul a luat 'chestiunea" in mana si nu a mai asteptat statul sa intervina.

    Pai ... da ... suntem o tara vai de capul nostru. Daca nu intelegem nici acum faptul ca in orice alta tara, omul de rand pune manuta la bunastarea generala ... inclusiv sa faca o cheta generala pentru a repara ceva, sau chiar a reconstrui.

    Nuuu ... noi asteptam sa ne cada maru-n gura. Ne place sa urlam ca Basescu nu ne astupa gaura din perete, sau ca Boc nu se ocupa de cultura noastra de praz.
    Nu ne place sa muncim. Se vede ... Dar, mai ales, nu ne place gandul ca am muncii si pentru altii. Ca podul ala, sau WC-ul nu ar fi proprietate personala. E pentru toti. Si cum adica? Gigel sa faca ceva pentru vecinu? Daca vecinu' profita mai mult? Doaaamnnee Feressttee ... Sa moara capra vecinului!

    De aia unele state stau mai bine la capitolul comunitati!
    • +7 (7 voturi)    
      bravo (Miercuri, 4 martie 2009, 19:23)

      Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Că bine mai zici! Ce bine ar fi dacă ar începe lumea să gândească aşa .. dar de unde atâta bucurie.
  • +7 (7 voturi)    
    Analfabetism! (Miercuri, 4 martie 2009, 16:51)

    Walter [anonim]

    Primar cu nici patru clase.In majoritatea satelor romanesti,primarii sunt alesi dupa scoala terminata:deci de la analfabet in sus si nu invers.
    Tiganiada romana!In alte tari comunitatile locale se bucura de asemenea sprijin,dar la noi ca nicaieri.
    Cum cineva mai sus spunea:semnaturi de protest si trimise toate prostanacului de Dabuleni.
  • +1 (9 voturi)    
    amenzi (Miercuri, 4 martie 2009, 16:55)

    Mekel [anonim]

    S-au trezit moldovenii si s-au apucat de lucru.
    Isi rezolva singuri problemele, nu stiu daca realizati "grozavia" faptelor acestea!
    • +4 (4 voturi)    
      Te-ai trezit tu sa comentezi.... (Joi, 5 martie 2009, 2:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mekel

      Uite de asta e asa in tara asta...ca unu se crede mai destept ca altu....altu mai harnic decat celalalt..si tot asa. Stai in banca ta acolo si nu te mai lua de moldoveni. In loc sa fii dezgustat de ce se intampla in tara asta, tu faci comentarii deplasate. Ia si munceste, ai grija de familia ta si vezi-ti de treaba ta, ca nu te-a bagat nimeni in seama. Oameni rai peste tot...mi-e sila de tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      despre moldoveni (Joi, 5 martie 2009, 10:56)

      byanka [anonim] i-a raspuns lui Mekel

      inteleg cumva printre rinduri o nota de ironie? are cumva vreo insemnatate ca e vorba de moldoveni? ai fost vreodata la marginea sa vezi ce oameni gospodari sunt acolo?
  • +6 (6 voturi)    
    o campanie de succes.. (Miercuri, 4 martie 2009, 17:03)

    oops! [anonim]

    ma inspira campania asta.. cumpar 10k perechi catuse, strang cativa prieteni si incepem sa ridicam politicieni corupti, ii judecam (la gramada cu magistratii aia fosti securisti), ii condamnam.. ii inchidem.. in fantana..
  • +4 (4 voturi)    
    unde semnez petitia? (Miercuri, 4 martie 2009, 17:05)

    gigi [anonim]

    linkul va rog.
  • +7 (9 voturi)    
    Nici o speranta de mai bine (Miercuri, 4 martie 2009, 17:06)

    Goa Uld [anonim]

    In Romanica noastra , vrei nu vrei, trebuie sa stai si sa rabzi.
    Statul, se comporta cu cetateanul care-l hraneste ( prin impozite, taxe etc. ) precum cu vitele. De fapt asta se doreste de la noi sa stam ca vita la taiat.
    Daca statul nu face nimic atunci nici tu, cetatean de rand nu ai voie sa faci nimic.
    Poporul roman nu este puturos, este doar condus de o sleahta de oameni mediocri si obedienti. Poporul roman are nesansa de a nu avea intelepciune atunci cand trebuie ( a se citi la vot ), si de a avea sclipiri geniale atunci cand momentele oportune au trecut.

    Este revoltator ca si la un prapadit de sat sa se dea asemenea lupte politice. Unde a disparut omenia romanilor?
    Pai ce mai conteaza de la ce partid este unul sau celalalt? Atata timp cat cineva face ceva pentru comunitate, ar trebui incurajat nu lovit in moalele capului.
    Vai si amar de capul nostru. Nu stiu daca ceva sau cineva ne va mai salva vreodata.
    Suntem ca in bancul cu ursul si Iepurasul, unde iepurasul si-o fura de la Urs de fiecare data cand se intalnesc pe motiv ca are sau n-are palarie.
    Daca nici la nivel de oameni simpli nu exista coeziune, ce sa mai asteptam de la rapacii de politicieni?
  • +4 (4 voturi)    
    Contact primar Tatarusi (Miercuri, 4 martie 2009, 17:10)

    Lord Sith [anonim]

    Daca vreti sa protestati faceti-o pe adresa primar@tatarusi.ro
    • +2 (2 voturi)    
      Altceva trebuie facut.. (Miercuri, 4 martie 2009, 17:25)

      asd [anonim] i-a raspuns lui Lord Sith

      Degeaba protestati, Cel mai probabil legea este de partea lui. Trebuie ca societatea civila sa actioneze in vederea schimbarii legilor.Vedeti si cazul cu podul.
      • +1 (1 vot)    
        Unde e spiritul legii? (Miercuri, 4 martie 2009, 19:18)

        horatiu [anonim] i-a raspuns lui asd

        Din pacate ai dreptate. Probabil ca primarul e in litera legii. Cit despre spiritul ei? Ce sa zic ....

        Daca vva descurcati in engleza urmariti scurta prezentare despre o tema aproape similara ....

        http://www.ted.com/talks/barry_schwartz_on_our_loss_of_wisdom.html

        Merita! Vizionare placuta.
  • +8 (8 voturi)    
    200 000 RON (Miercuri, 4 martie 2009, 17:21)

    andu [anonim]

    daca lucrarea era facuta de primarie costa 200 000 RON
    • +7 (7 voturi)    
      De asta e si supararea mare la primarie (Miercuri, 4 martie 2009, 18:20)

      DNA la toti [anonim] i-a raspuns lui andu

      Nu mai iese lozu!
      Si in plus descopera electorul ca aceeasi lucrare cand o faci tu costa de 10 ori mai ieftin decat facuta pe banii publici. Curios, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      si in acest caz... (Miercuri, 4 martie 2009, 19:37)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui andu

      a ramas finul primarului fara lucrare si primarul fara spaga! Ce porcarie mai e si asta?
  • +4 (8 voturi)    
    autoritatea statului (Miercuri, 4 martie 2009, 18:59)

    BPM [utilizator]

    Se pare ca autoritatea statului incepe sa dispara... Oamenii incep din proprie initiativa sa isi rezolve problemele pe care ar trebui sa le rezolve autoritatile locale.
    Sa fereasca D-zeu sa se manifeste acest fenomen si in privinta justitiei (care este de mult la pamant si nu da semna sa isi revina)...sa inceapa oamenii sa isi faca dreptate singuri...
    • +3 (3 voturi)    
      se va intampla (Miercuri, 4 martie 2009, 23:03)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui BPM

      si atunci sa te tii!

      Tiganii de mult desconsidera orice lege.
      Si dreptatea si-o impart singuri (lor si la altii...)
    • +1 (1 vot)    
      vezi alta solutie? (Joi, 5 martie 2009, 21:35)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui BPM

      sau propui sa ne resemnam, in ideea ca, daca statul nu-si face treaba, e mai important sa respectam principiile democratice si sa suferim decat sa ne rezolvam problemele? citeste Contractul Social al lui J.J. Rousseau, poate te mai luminezi si tu cum devine chestiunea!
  • +5 (5 voturi)    
    Tara lu` Papura-Voda (Miercuri, 4 martie 2009, 19:01)

    gep [anonim]

    Suntem condusi de niste incompetenti comunisti
  • +2 (4 voturi)    
    hai sa fim nepartinitori ! (Miercuri, 4 martie 2009, 19:18)

    parinte [anonim]

    Asa cum se pune problema aici , directorul pare un erou .! Ani de zile insa am cotizat din greu la modernizarea clasei (undeva in Romania) -ca parinte nu poti spune NU , chiar daca n-ai bani , ca sa nu-i faci cumva rau copilului -in fiecare an plateam zugravit , vopsit , fondul scolii etc
    Habar n-am daca banii dati au fost folositi pentru scoala sau nu , oricum se spune ca in Romania scoala e gratuita ! Ce sa mai spun de 8 Martie ??
    Bravo lui , directorului , ca a facut ceva ! Adevarul insa este ca scoala in general ii jecmaneste cu nerusinare pe parinti . Si profii stiu asta , dar se complac . Dau un minunat exemplu copiilor !!!
    8 martie , banchet , ziua dirigintei etc copii vor face si ei la fel !
  • -4 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 martie 2009, 19:22)

    Dan D. [utilizator]

    daca printr-o intimplare nefericita proiectul e facut prost si se infiltreaza rahatu in pinza freatica, atunci sa vezi bucurie... si cum iti dai cu palma in cap, uite mah la ce iti trebuie autorizatii si aprobari...
    • +3 (3 voturi)    
      bai, desteptule (Miercuri, 4 martie 2009, 19:47)

      dandana [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      directorul ala nu a construit un closet unde a vrut muschii lui, ci tot pe amplasamentul celui vechi, pe care doar l-a consolidat si l-a facut functional, asa ca treaba cu panza freatica cade (cacofonia e on topic!).
  • +1 (1 vot)    
    si se mai isteriza o cucoana (Miercuri, 4 martie 2009, 20:41)

    zaboo [anonim]

    la articolul de la informatiile de la departamentul american ca "nu ne mobilizam" dom'le sa facem noi (cetatenii) una-alta... si cu amenda de dupa cum facem?? o plateste ea?
  • +3 (3 voturi)    
    Parcare in TM (Miercuri, 4 martie 2009, 22:29)

    Vic [anonim]

    Administratorul de la blocul meu a cerut primariei sa amenajeze parcare din spatele blocului. A fost refuzat deoarece zona respectiva nu e inclusa in planurile de viitor ale primariei. Omul a cerut apoi informatii despre cum putem sa facem noi parcarea (pe banii nostri) si a primit ca raspuns:
    "- Nu puteti. Doar primaria are voie sa contracteze o firma pt amenajarea acelei parcari"
  • +3 (3 voturi)    
    asa da (Miercuri, 4 martie 2009, 23:44)

    Simona David [anonim]

    parca e la camera ascunsa! absurd in tara absurdului! bravo hotnews pt campanie - cineva trebuie sa dezbata si probleme reale ca astea, ca ne-am saturat de fumigene... reactia autoritatilor tine romania pe loc, nu atitudinea oamenilor...
  • +1 (1 vot)    
    auslander (Joi, 5 martie 2009, 1:53)

    fe [anonim]

    Statul roman a fost dus inainte de romani - si acuma Statul pune piedici mari.

    Si nu e prima data...

    Dar sa vedem ce iasa de aici.
  • +2 (2 voturi)    
    tara non-sensului (Joi, 5 martie 2009, 8:57)

    axa [anonim]

    suntem tara non-sensului!
    aici pina si gesturile altruiste sunt penalizate...din cauza incompetentei unora care nu sunt in stare sa produca o strategie, coerenta a planificarii unui buget local si nu numai.
  • +3 (3 voturi)    
    pai da... (Joi, 5 martie 2009, 9:17)

    liviu_ [utilizator]

    trebuia sa le propuna tuturor ca, daca nu au WC sa se duca la parlament sa-si faca nevoile...

    cum asa sa construiasca WC din banii lor??? FARA SPAGA ?!?!?!?! pai nu trebuie numai amendati trebuie sa infnde puscaria ca acestia sunt criminalii romaniei !!!
  • +1 (1 vot)    
    WC scolar (Joi, 5 martie 2009, 14:02)

    Gabriel [anonim]

    pai vezi bine ca nu au platit spaga cea de toate zilele.foarte bine acun sa plateasca amenda si altadata sa nu mai greseasca,altminteri ii dam fum de ardei iute fanariot.traim in romania si asta ne omoara cu zile.tampenia si lacomia nationala sa traiasca
  • +1 (1 vot)    
    exista solutie! (Joi, 5 martie 2009, 14:07)

    dorinteodor [anonim]

    directorul trebuie acum sa dea in judecata primaria si sa ceara daune in suma dubla pentru ne-asigurarea de catre primarie a conditiilor normale de invatamint.....
  • -2 (2 voturi)    
    wc (Joi, 5 martie 2009, 14:28)

    ionascu [anonim]

    din cate inteleg direktorasul si-a facut 2 wc-uri. toti acuza primarul; vina apartine direktorasului ghiban ion - un plangaret dobitoc; amenda se plateste din salar, nu de la copiii.
  • -2 (2 voturi)    
    Despre comuna si primar (Joi, 5 martie 2009, 14:58)

    costin [anonim]

    Observ ca pe acest forum se scriu o multime de prostii si nu stiu de ce administratorii forumului dau voie la atatia frustati sa-si scrie opiniile. In primul rand multe lucruri sunt neadevarate. Motivul adevarat al supararii fostului director este faptul ca pe baza unei hotarari de consiliu local, Scoala Pietrosu a pierdut personalitatea juridica (nu avea minim 200 de elevi) si deci implicit d-nul director si-a pierdut leafa de 3 200 RON (cam mult pentru cat castiga un profesor normal).
    Activitatea primarului a fost aprciata de catre oamenii din comuna(a fost ales a doua oara din primul tur de scrutin cu 72%).
    Mai multe despre comuna puteti afla de pe site-ul primariei www.tatarusi.ro
  • -4 (4 voturi)    
    wc (Joi, 5 martie 2009, 15:35)

    profesoar Scoala Pietrosu [anonim]

    Sunt o profesoara la Scoala Pietrosu si pot spune ca d-nul fost director nu are o calitate morala prea ridicata. A absolvit o facultate tehnica si deoarece nu a reusit sa profeseze in meseria lui (mai trebuie si competenta) s-a facut profesor la Scoala SAM din localitate. A mai facut cateva cursuri si datorita partidului a ajuns director. Ceilalti profesori (cu vechime si cu rezultate ) se uitau cum le rade in nas. Acum s-a facut dreptate. Mai avem doar un singur director pe comuna care se ocupa de problemele scolii (oricum lemne si alte lucruri necesare sunt facute de primarie).
    Sa nu fie suparat d-nul fost director si sa-si reia activitatea de PROFESOR LACATUS.
    • +5 (5 voturi)    
      Rautatea orbeste ratiunea si opareste inima (Joi, 5 martie 2009, 16:10)

      Florin M [anonim] i-a raspuns lui profesoar Scoala Pietrosu

      Draga "profesoar Scoala Pietrosu", tu esti un prototip comunist in stare naturala.

      Exact de oameni ca tine trebuie sa scape Romania. De oameni care nu fac nimic, nu sunt in stare de nimic si care nu stiu altceva decat sa atace persoane. Oameni ca tine cu o constiinta profunda comunista, profund rea sunt cel mai daunator lucru si cel mai imoral lucru pe care-l contine Romania in ea de peste 60 de ani. Daca directorul ala e un om imoral, atunci tu cum esti, cat de jos poti tu sa fii ca sa te apuci sa ataci o persoana, nu un fapt. Poate omul asta cladea un castel in satul ala si veneai tu si ziceai, da, dar e imoral pentru ca a ajuns director avand o facultate tehnica.
      Daca omul asta are dusmani ca tine, aproape incep sa-l admir. Daca cu oameni asa josnici se confrunta, si reuseste sa faca ceva, atunci chiar merita laudat.
      De mult n-am mai citit un mesaj atat de perfid ca al tau pe Internet. Si tu predai la clasa? Ai copii care te asculta? Mi-e groaza. Doamne ce mutilati trebuie sa iasa copiii aia din maineile tale.

      Sunt convins ca tu nici nu intelegi despre ce e vorba. Intelegi doar dusmaniile voastre marunte. Stiu ca am scris degeaba mesajul acesta, am cunoscut si eu oameni ca tine si stiu ca principala lor vina e o rautate atat de mare incat le orbeste si ratiunea si simtirea.

      La fel si omul de mai sus pe care primarul l-a pus probabil sa scrie si el ceva. Nici el nu intelege nimic.
      • +1 (1 vot)    
        de acord! (Joi, 5 martie 2009, 21:45)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Florin M

        primarul e un dobitoc pesedist tipic, iar fostul director (cu toate defectele lui) i-a demonstrat cate parale face; cam asa sta treaba pe acolo
    • +1 (1 vot)    
      wc (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:34)

      distratu [anonim] i-a raspuns lui profesoar Scoala Pietrosu

      E uimitor la ce se dedau unii pentru a denigra pe cei de langa ei. Facultate tehnica... tot facultate e. Dvs ce facultate ati facut? Matematica, romana, istorie, limbi straine, desen (asta daca intr-adevar sunteti la profesoara la scoala Pietrosu). Daca da, atunci stiti ca profesor devii daca ai absolvit modulul pedagogic, nu conteaza ce profil are facultatea. De fapt cred ca sunteti di "gasca" (pardon, apropiatii) primarului si nu ati pierdut inca o ocazie sa-l ponegriti pe director. Dar ceilalti profesori de acolo si elevii ce spun? Nu conteaza parerea lor, mai ales ca WC-ul (are apa? WC - Water Closet - closet cu apa) este pentru toti? Inainte de a fi construit, unde mergeau cand aveau nevoie? Trageau o fuga pana acasa? Asa cum spun si altii, primarul trebuia sa se ocupe de asta, dar poate e prea ocupat cu altele...
      In rest, numai bine... ca si-asa isi bat joc guvernantii de invatamantul romanesc.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Dimnule Director! (Vineri, 6 martie 2009, 18:09)

    Vasile [anonim]

    felicitari pentru director si pentru parintii implicati. dar sa stie ca nicio fapta buna nu ramane nepedepsita!

    sa traiti, domnu director!
  • +1 (1 vot)    
    puterea si adevarul (Sâmbătă, 7 martie 2009, 10:56)

    cititor2009 [anonim]

    La francezi, regele Ludovic al XIV-lea, supranumit şi „Regele Soare” şi-a pus o amprentă de neînlăturat atât asupra culturii franceze cât şi pe dezvoltarea economică şi administrativă a întregului regat. El a rostit celebrul dicton „L’Etat, c’est moi”, adică, pe româneşte „Statul sunt eu”. Cam asa gandesc si unii conducatori de-ai nostri, inclusiv unii primari. Acestia ar fi bine sa vada filmul PUTEREA SI ADEVARUL, in care un personaj care spune un adevar neplacut sefului este dat afara din functie, din partid si bagat in puscarie cu ajutorul securitatii.
    Esenta campaniei este aceea subliniata in titlu, nu atacurile la persoana. Faptul ca subiectul a fost comentat de 50 de cititori dovedeste ca lumea este sensibila la nedreptate, la abuzuri , la masurile discutabile ale celor platiti din banii nostri sa administreze localitatile.
    Nivelul cel mai inalt intr-o disputa este sa recunosti meritele adversarului. Nu sa-i pui bete in roate cand acesta vrea sa realizeze ceva.
    Oare ce se va intampla cand va fi votata legea descentralizarii? Inainte de 1989, incadrarea suplinitorilor era aprobata de secretarul PCR. Vom reveni la aceasta metoda? Depolitizarea invatamantului va fid oar pentru elevi? Exista temeri ca bunele intentii ale legiuitorului vor fi aplicate conform democratiei noastre originale…
    Felicitari pentru HOTNEWS pentru aceasta campanie! Stirile dv. au fost preluate de foarte multe agentii si publicatii!
  • 0 (0 voturi)    
    wc la scoala (Marţi, 10 martie 2009, 10:45)

    liviu [anonim]

    Primaru ala ar fi fost in stare sa amendeze toti parintii oare?Cine a votat un asa primar?Problema e rezolvabila---------schimbati primarul...