Greva de avertisment a functionarilor publici, intre 8:30-10:30

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 7:51 Actualitate | Esenţial

Functionarii publici incep saptamana cu o greva de avertisment de doua ore, in semn de protest fata de decizia Guvernului de diminuare a veniturilor angajatilor din administratia publica. Sindicalistii cer alocarea sumelor aferente drepturilor salariale ale functionarilor publici si personalului contractual din administratia publica - plata orelor suplimentare si a sporurilor, precum si inceperea negocierilor privind incheierea Acordului si Contractului Colectiv de Munca la nivel de ramura.

,,Subfinantarea administraţiei publice, lipsa protectiei juridice a functionarilor publici in perioadele de criza economica, perioade in care comportamentul unor agenti economici sau grupari infractionale poate fi influentat negativ de realitatile socio-economice, vor avea efecte negative asupra bugetului de stat si chiar a ordinii de drept", a declarat presedintele Sindicatului National al Functionarilor Publici, Sebastian Oprescu, citat de Agerpes.

Potrivit Radio Romania Actualitati, Sebastian Oprescu a avertizat ca, in cazul in care solicitarile nu vor fi rezolvate, va fi declansata greva generala incepand de saptamana viitoare.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1800 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    GREVA? (Luni, 2 martie 2009, 8:51)

    soros [anonim]

    pai cum fac, pentru ca ei sunt tot intr-o greva!!?
    • -2 (6 voturi)    
      pentru soros (Luni, 2 martie 2009, 10:16)

      darian [anonim] i-a raspuns lui soros

      De unde stii asa bine, lucrezi la Finante? Vezi ca iar intarzii la scoala! Daca urmezi vreuna, ca dupa mentalitate se pare ca ai prea multa!
      Se plateste pupatul ?
  • +5 (11 voturi)    
    GREVA!!! (Luni, 2 martie 2009, 9:41)

    inspector [anonim]

    II poftim pe domnul INGINER mistru al Finantelor Publice sa lucreze ca organ de inspectie fiscala(inspector), sa mearga la agentii economici...sa rasfoiasca toate hartiile si dosarele prafuite de prin arhiva, sa isi toceasca nervii pe incadrare legala, sa lucreze la mai multe lucrari in acelasi timp, sa fie presat cu termene de predare a lucrarilor si nu in ultimul rand...sa aiba raspunderea incheiriii unui act de control...si toate astea...avand un salariu de incadrare de 650 RON!!!Cu banii acestia...nu iti poti plati nici macar chiria in Bucuresti!!!
    • -2 (8 voturi)    
      Daca nu iti convine, cauta-ti alt loc de munca (Luni, 2 martie 2009, 10:27)

      Gheorghe Pascu [anonim] i-a raspuns lui inspector

      Si vreti sa credem povestea ca sunteti inspector si aveti un salar de 650 ron?? Ha-ha-ha!!!
      • +2 (6 voturi)    
        "povestea"..episodul 2 (Luni, 2 martie 2009, 10:56)

        inspector [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Pascu

        http://www.contractdemunca.ro/UserFiles/articleFiles/aaa_02081131.htm .......este anexa 1 la OG nr. 9/2008 ...punctul B...salariul de incadrare ...pentru inspector asistent treapta 3 de salarizare este de 857 RON Brut...in mana 650 RON...mai studiati...inainte de a va da cu parerea!!!...:)...
        • -1 (3 voturi)    
          Fii corect.. (Luni, 2 martie 2009, 11:38)

          Buster [anonim] i-a raspuns lui inspector

          Sunt de acord ca este un salariu foarte mic..dar fii corect.
          Stimulente 3*salariu = 1.950 ron, rezulta venit lunar de 2.600 ron.

          Stiu ca vei spune ca stimulentele nu sunt sigure...si asa este dar totusi ele sunt acordate lunar !!!
          • +4 (4 voturi)    
            "povestea"-episodul 3 (Luni, 2 martie 2009, 12:06)

            inspector [anonim] i-a raspuns lui Buster

            este adevarat...dar...pentru luna decembrie...au redus acest stimulent la un coeficient de 1,5*salariu=1300 ron care a intarziat cu o saptamana, pentru luna ianuarie...nu s-au acordat inca stimulentele..desi suntem in data de 2 martie, al 13-lea salariu...nu s-a acordat desi suntem in luna martie...ideea este...ca daca ne pierdem aceste stimulente(care le luam pentru faptul ca suntem cei care colecteaza venituri la bugetul de stat!!! )...o sa avem niste salarii de mizerie...si daca stam si judecam...cinstit...nu stiu daca e corect...sa ai o facultate...si un salariu de tot rasul...
            • -1 (3 voturi)    
              'stimulente' (Luni, 2 martie 2009, 12:33)

              alin [anonim] i-a raspuns lui inspector

              pai domnule inspector eu propun sa va dea stimulente doar din banii economisiti prin concedierea frecatorilor de menta din aceeasi administratie publica. nu mai cereti aiurea alti bani ca aveti destui!
              scapati mai intai de merele stricate din propriul butoi.. si vedem dup-aia daca mai aveti nevoie de stimulente.

              ce daca ai o facultate? stim cu totii cum se obtine o diploma in ziua de azi..
              de ce e praf in arhiva? n-ati invatat sa folositi un calculator?
              crezi ca meriti mai mult bani? cine te opreste sa lucrezi in sectorul privat pe mai multi bani?
            • 0 (0 voturi)    
              Obiectiv ... (Luni, 2 martie 2009, 18:13)

              Buster [anonim] i-a raspuns lui inspector

              Da este frustrant !! Si munca de inspector de control nu este usoara iar pozitia ingrata (de multe ori).

              Insa daca faci un review al salariilor bugetare, nu numai de la noi, observi ca nu sunt ridicate in general vorbind. Practic vorbim de avantaje si dezavantajele pe care o pozitie le ofera ....la stat serviciul este mai sigur iar programul lejer ...

              Nu intelege gresit dar trebuie sa existe o balanta...
    • 0 (6 voturi)    
      Nu va e rusine?? (Luni, 2 martie 2009, 10:28)

      Spagalache [anonim] i-a raspuns lui inspector

      Luati salariu de 650 ron si spagi de 65000 ron/luna!
      • +1 (3 voturi)    
        functionari publici (Luni, 2 martie 2009, 12:28)

        darian [anonim] i-a raspuns lui Spagalache

        De ce nu va dati datele de identificare reale, si institutia, numele persoanei careia i-ati dat mita. Ajutati politia!
        • 0 (2 voturi)    
          pentru ca (Luni, 2 martie 2009, 13:06)

          Ene [anonim] i-a raspuns lui darian

          Pentru ca shpaga e singurul lucru care mai face sa se miste cit de cit lucrurile in tara asta. Cind legile sint multe si proaste apare shpaga... singura problema a shpagii este ca genereaza concurenta neloiala. Nu avem toti acces in mod egal la shpagari (unii sint mai piloshi decit altii).
    • 0 (0 voturi)    
      invitatie (Marţi, 3 martie 2009, 8:58)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui inspector

      cand termina la tine, sa vina si la mine, sa il invat ce e ala FIDIC, ce e ala DAB, ce a ala ICC, ce e ala contract de lucrari si chestii din astea "pur ingineresti"...ce zici....si ii dau salariul meu de 780 Ron fara 75%. si sa stea si dupa program sa faca licitatii si sa semnaeze contracte...ooooffff...era sa uit...sa verficie si un dosar de licitatie facut de un beneficiar idiot....totul la doar 780RON...CADOOO...
  • +1 (5 voturi)    
    GREVA (Luni, 2 martie 2009, 10:11)

    anonomus [anonim]

    Avand in vedere cele spuse de dl BOC, si tinand cont de strategia adoptata de dl. POGEA, s-ar parea ca domniile lor cred ca functionarii publici sunt o categorie favorizata. Poftiti atunci stimatbili domni de dati cu subsemnatul pe zeci de mii de euro, in conditiile in care esti remunerat cu 739 lei. Unde este dle Boc protectia categoriilor defavorizate in fata recesiunii? Cum puteti pretinde ca un functionar sa fie amabil si zambitor cand banii de salariu abia ajung de intretinere? cum sa fii credibil intr-o tinuta ponosita, cand banii nu ajung pentru nevoile zilnice? nu mai vorbim de chirie!! Asta este deja un LUX.
    Dar este normal pentru unii care incaseaza suficient de la stat, prin contracte castigate .... miraculos de aceleasi firme al e baietilor DESTEPTI, sau din garda cu ochi albastri.
  • -1 (7 voturi)    
    Functionarii = paraziti sociali (Luni, 2 martie 2009, 10:26)

    Sargon [utilizator]

    Cei mai mari paraziti care se hranesc cu resursele cetatenilor sint functionarii! Ei nu sint capabili sa produca nimic util, ci doar sa fure, prin impozite , hrana oamenilor!
    • +1 (5 voturi)    
      serios? (Luni, 2 martie 2009, 10:48)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sargon

      domnule Sargon se pare ca habar nu ai cine incaseaza taxele...... statul iti ia banii..asa ca daca habar nu ai mai bine ai sta in banca ta si ti-ai vedea de ale tale
      • 0 (6 voturi)    
        Functionarii = pionii statului (Luni, 2 martie 2009, 11:31)

        Sargon [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Functionarii sint celulele acestui organism parazitar (organizatie) pe care il numim stat!
  • +2 (4 voturi)    
    pe scurt (Luni, 2 martie 2009, 11:03)

    aac [utilizator]

    toti functionarii publici care nu sint multumiti de salariul la stat, unde muncesc de se sparg, sint urgent invitati sa se angajeze la firmele private care produc 75% din PIB.

    Acolo e banul fratilor! Tabariti pe el, nu mai pierdeti timpul cu greve sterile! De ce asteptati pe STATUL sa va dea bani cu tiriita? Mergeti si luati-i direct de la sursa.
    • +1 (5 voturi)    
      Doar n-or fi nebuni! (Luni, 2 martie 2009, 12:11)

      Helfdane [anonim] i-a raspuns lui aac

      Pai la patron e de munca nene! Nu mai bine e la stat, mai iei o spaga, mai bei o cafea, mai iei o spaga... Studiu de caz: in Romania salariul mediu in sectorul privat este in jur de 1200 lei iar in cel bugetar este 1700 lei! Situatia asta nu o mai gasim nicaieri in lumea civilizata! Spre exemplu intr-o mica tara vestica numita Germania, salariul la bugetari este de aproximativ 3 ori mai mic decat cel din sectorul privat, fapt pentru care nimeni nu se inghesuie va dati seama sa lucreze la stat. In Romania noastra pitoreasca insa, sa lucrezi la Stat este maximum de performanta pentru lenesii autohtoni, care lenesi, culmea, ii privesc de sus pe cei care nu asteapta pomana statului.
      • -1 (1 vot)    
        Oare ? (Luni, 2 martie 2009, 22:49)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui Helfdane

        Intr-o alta tara mica, pre numele ei Marea Britanie, situatia e urmatoarea : "The percentage difference between the median level of full-time earnings in the public sector (£523 per week in April 2008) and the private sector (£460 per week) narrowed over the year to April 2008, following annual increases of 4.3 per cent and 4.6 per cent respectively"

        Sursa : www.statistics.gov.uk. O sursa sufiecient de serioasa, nu ?
  • 0 (6 voturi)    
    gresit ganditi (Luni, 2 martie 2009, 11:57)

    valentin [anonim]

    Gresit ganditi unii despre functionarii publici.Sa nu mai venim sambata si duminica la serviciu pentru a oficia casatoriile la diferite ore,dupa placul tinerilor.La fel ,in zilele de Paste,Craciun si alte sarbatori legale cand nu se lucreaza,sa nu mai venim sa inregistram mortii,sa stea familiile cu ei pe masa pana incep functionarii serviciul.Cine le plateste orele suplimentare pentru ca libere nu au timp sa ia ?
    • 0 (2 voturi)    
      Cassatorii (Luni, 2 martie 2009, 13:38)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      D'aia nu se mai insoara romanu ca nu mai are functionari publici. Ma nene tu faci ca si cocosul ala care sa suparat ca nu mai ii dadea stapanul de mancare si s-a hotarat sa nu mai cante dimineata sa nu mai rasara soarele. Si n-a mai cantat asa ca l-a taiat stapanu!!
  • 0 (4 voturi)    
    Hai la greva cea mare!! (Luni, 2 martie 2009, 12:29)

    Nea Merin [utilizator]

    Rau cu rau da mai rau e fara rau. Mare lucru nu s-ar intampla cu greva asta. Diferenta ar fi ca in loc sa astepti o saptamana sa iei un rahat de hartie, vom astepta doua, dar nu conteaza ca oricum vom fi someri in cateva saptamani si o sa avem timp destul. In rest ceva economie la buget cu salariile pe durata grevei, mai mult timp liber pentru noi ca timpul asta il putem petrece acasa nu pe la primarie si cam atat, ca de intors la munca se vor intoarce asa cum au pleca la greva, cu aceleasi salarii sau mai mici chiar, pentru ca asa cum spunea marele filozof anonim Tzucaev DACA NU-I, NU-I. Sau cum spune mama, cand o sa-l intrebi pe unul ce a facut la greva o sa-ti raspunda simplu: Eee, m-am dus bou si m-am intors vaca, findca de primit nu au ce. Ma gandeam chiar ca ar fi bine sa se introarca mai putini, sa lase in "greva" permanent toti pilosii, verii, prietenii, nepotii si amantele dar asta ar insemna sa stea toti acasa nu?
  • +1 (5 voturi)    
    Se incurajeaza spaga (Luni, 2 martie 2009, 12:42)

    Alex [anonim]

    Ceea ce se pierde din vedere in general in povestea cu functionarl public este inclusiv ca prin reducerea castigului se va incuraja spaga!!!
    Pai cum altfel credeti k vor "supravietui" functionarii care, dintr-un salariu mizer, trebuie sa plateasca intretinere, rate/chirie, mancare, sapun (ca sa nu miroasa din spatele ghiseului) etc... Asa ca nu stiu pentru cine o sa fie bine toata povestea asta...
    Ca nu din salariul lor saraceste Romania! Jocurile sunt la un alt nivel: alaiul cu nepoata de la Cluj, soferul, consilieri peste consilieri, directori si strategi personali prin toate structurile Statului, care nu sunt bugetari, dragii mei. Nu, ei sunt CONTRACTUALI, iar diferenta de salariu intre ei si functionarii publici este URIASA.
    • 0 (0 voturi)    
      Spaga (Marţi, 3 martie 2009, 8:19)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Brava domnule! Pai sa le facem atunci salarii de ministrii sa nu se mai uite la spaga mica. Doar la aia mare.

      Foarte bine face Boc ca taie toate sinecurile. Tie nu-ti convine fiindca te-ai obisnuit sa nu faci nimic si sa umfli salariu de la stat in fiecare luna.
      Cum am mai zis: nu va convine ca trebuie sa puneti osu la treaba la stat - mergeti la privat ca acolo va da bani pe gratis. Daca functionaru e corupt nu-i maresti salariul ca sa nu mai fie ci il dai afara pe mina legii sa infunde puscaria fiindca de-aia si-a ales meseria asta. Cu cit mai putini functionari cu atit mai bine.
  • +2 (4 voturi)    
    solutie optima (Luni, 2 martie 2009, 12:59)

    anka [anonim]

    Nu vreau sa generalizez, cum ca toti functionarii ar fi hoti, insa nu exista nici o indoiala ca birocratia domneste in Romania si aparatul de stat este supradimensionat la toate nivelurile. In plus, nu exista nici un criteriu de competenta la angajare, toti nou-angajatii sunt rude, pile etc.
    O crestere a salariilor se poate face prin reducerea numarului de posturi si prin responsabilizarea angajatilor. Adica sa nu se mai ia sporuri la gramada si aberante, gen "de calculator" sau mai stiu eu ce. Sa se dea cui merita, cui are rezultate, nu oricui invarte 3 hartii tota ziua.
    In plus, nu vad cum se face ca, asa amarati cum se considera functionarii publici, un vecin al meu, angajat oarecare la primarie, isi permite un jeep adus din State, sau o prietena, angajata tot la primarie, facea "cursuri" de perfectionare la mare, vara, si la munte, iarna, unde mergea cu tot cu copil cate 2 saptamani, pe banii contribuabililor
    Iar daca nu le convine, sectorul privat ii asteapta cu bratele deschise.
    • +2 (2 voturi)    
      Sector privat? (Luni, 2 martie 2009, 13:18)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui anka

      Anka draga mea, in sectorul privat trebuie sa munceasca iubito. In sectorul privat nu-l mai pot trimite pe nea Costica, soferul lu' dom' primar sa le faca piata si sa le ia copii de la scoala. Patronu' nu te trimite la specializare decat daca el considera ca poti da un randament mai mare asa. Deci nu stau mai bine asa, cu salariu mic si spaga mare?. Mai marai din cand in cand. sa nu zica lumea ca o duc bine dar am eu grija de "veniturile" mele.
  • +2 (2 voturi)    
    performanta (Luni, 2 martie 2009, 13:21)

    ion [anonim]

    Cu toate comentariile astea printre care mai apare si un functionar care se plange de salar nu vad unul sa spuna sa se introduca salarizarea in functie de performanta. Gata oameni buni suntem in capitalism nu toata lumea castiga la fel indiferent cat lucreaza. Muncesti mult si bine ai bani multi invarti trei hartii si bei cinci cafele esti platit pe masura. Atata timp cat nu se trece la stat la un sistem de salarizare bazat pe performanta orice greva este o palma data tuturor celor care merg la patron si primesc un salar similar diferenta fiind cantitatea de munca depusa. (Asta ca sa nu vorbim de faptul ca este nevoie de un sistem informatic eficient si performant care ar reduce cu 50% numarul functionarilor)
    • +2 (2 voturi)    
      eu vreau (Luni, 2 martie 2009, 13:51)

      functionar [anonim] i-a raspuns lui ion

      Eu vreau sa se faca evaluarea pe bune, de experti independenti, in functie de performanta. Sa se faca angajarile in functie de studii si experienta. Eu vreau sa se refaca toate concursurile si sa reduca cu 50% posturile din administratie. Noi suntem 10 in directie dintre care doar 3 muncesc pe bune dar cu toate astea inteleptul Boc si ordonanta lui face ca mie imi scade salariul cu 85% plus inca aproape 5% cat luam suplimentare pentru weekend-uri intregi la birou iar colegilor mei care stau degeaba toata ziua pierd doar 10% la salariu. In aceste conditii, cine credeti voi ca mai ramane in administratie, eu sau plantele?
      • 0 (0 voturi)    
        De ce taci? (Marţi, 3 martie 2009, 8:23)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui functionar

        "Noi suntem 10 in directie dintre care doar 3 muncesc pe bune"

        Ai luat vreo masura inafara sa te plingi de Boc? Presupun ca te incadrezi in cei 3 care muncesc. De ce taci si astepti sa-ţi rezolve altcineva problema mai ales daca crezi ca este incorect?
  • +1 (1 vot)    
    multi functionari (Luni, 2 martie 2009, 13:49)

    johngood [utilizator]

    se pare ca sunt multi functionari care citesc articolul si comentariile si dau voturi negative celor impotrive si pozitive celor care le deplang soarta.

    hai bagati fratilor si aici, sau e dupa ora 10.30 si greva s-a terminat? e ora 2 acum, daca nu ati plecat inca acasa, si nu stiti ce sa faceti bagati voturi.
  • +1 (1 vot)    
    alooo (Luni, 2 martie 2009, 16:12)

    anomimus [anonim]

    O sa fiti fffffffff misto someri o treime din voi, cind de la "privatul productiv" o sa va dea afara. De ce? fiindca guvernul cel destept va face o economie de cica 300 milioane de euro luimndu-mi jumatate din salar.....ei bine, te invit pe tine, privatule muncitor si care traiesti din vinzari sa imi mai vinzi ceva...orice...o sa lasi la pret, o sa imi faci oferte, o sa ma pupi si in c......... sa cumpar ceva, si eu o sa zic ca NIET - n-am bani, n-am cu ce, ca bocul cel destept v-a facut dreptate si de pe piata din Ro au disparut 300 milioane euro care mergea sub forma de bunuri si servicii la firmele de KKo de retail, la Dacia Logan pt cutiile lor de tabla ce le zic masini, pe electrocasnicele ce le produceti voi, pe bunuri si servicii ce VOi le vindeti....si cind nu o sa mai aveti CUI le vinde, evident, conform calculului cererii si ofertei, VOI o sa ramineti primii someri, o sa va uitati cu ochii beliti in soare in gura lu Baselu si tot la nenea statu o sa mergeti cu mina intinsa dupa somaj, pe care "colegii" functionari de la Somaj o sa vi-l calculeze....cu placere.
    • -1 (1 vot)    
      Sic (Luni, 2 martie 2009, 16:39)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui anomimus

      Or sa dispara trei sute de mi de euro care oricum mergeau in buzunarele voastre, asa ca ce-am avut si ce-am pierdut?
      • 0 (0 voturi)    
        Cunostiinte economice ca la privat (Luni, 2 martie 2009, 22:18)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui Nea Merin

        Si din buzunarele alea incotro mergeau ? Puteti intelege un aspect simplu, cum ar fi de exemplu ca cineva va plateste salariul ? Nu patronul, ci cel ce cumpara produsele firmei la care lucrati ? De inde vin banii aia ? Ii emite Banca Nationala special pentru firma dumneavoastra ? Nu, fireste. In alta ordine de idei, poate n-ar fi rau sa fie date publicitatii numele firmelor private ce au facut profituri babane prestand servicii catre stat in ultimii ani. Sa vedem si noi care-s privatii aia care au trait 'pe banii nostri'. Si de asemenea sa fie date publicitatii toate externalizarile actuale si viitoare ale statului.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai tu linistit. (Luni, 2 martie 2009, 16:45)

      Helfdane [anonim] i-a raspuns lui anomimus

      Asta sa fie problema. Noi ne gasim de lucru pana la urma dar pe voi bugetarii sa va vad cum va descurcati. Dupa cunostintele economice vaste de care vad ca dispui pui problema in felul urmator: daca noi bugetarii nu mai luam bani de pomana voi cui va mai vindeti produsele. Pai sa-ti spun cum vine treaba. Cu banii economisiti din concedierea voastra se construieste o autostrada destul de mare. La aceasta autostrada vor lucra niste oameni care vor dispune de mai multi bani si care vor cumpara produse. Asa ca vezi tu, produsele tot se vand si pe deasupra se mai si face ceva in tara!
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e la varf ! (Luni, 2 martie 2009, 17:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anomimus

      ...dupa cum spuneam si-n titlu ! Mi-a placut comentariul tau ! Adevarul e , ca nu poti imparti oamenii in doua : functionari si lucratori la privat ; daca gandesti un pic de aia se cheama "societate " - ca sunt interpatrunse .
      Majoritatea prin " functionar " vizualizeaza pe cel cu care nu a reusit sa-si rezolve problemele la ultima vizita la o institutie publica ....si sunt multe probleme , ce e drept ! ......dar acum sa ne apucam sa dam cu bata in toti .....e cam mult totusi !
      Eu ma situez in mediul privat 100% si sunt de parere ca in toate serviciile publice ar trebui marite salariile / veniturile cu pana la 300 % DAR apoi instituite criterii serioase de performanta - ca in mediul privat ! Binenteles ca e o utopie , dar mai stii ?
  • -1 (1 vot)    
    Nedumeriri (Luni, 2 martie 2009, 16:37)

    Nea Merin [utilizator]

    Ma Nea Merine, dumireste-ma bre si pa mine ca nu mai pricep nimic. Ma bagara astia in ceata ca pa magar. Astia e bre in greva sau nu? Ca ma uitai si vazui intre 8:30 si 10 :30 ceva functionari poblici pa site. Acuma, daca era la munca (ca no' fi fost toti in conced) ce cauta bre pa site in timpul serviciului, nu-i vatameaza la ochi? Da daca era la greva inseamna ca are laptoape delea cu internet vireless si dacai asa cum si lea cumparat bre din salariul lor de mizerie. Zi ma Nea Merine ca mata ai mai multa minte
  • +1 (1 vot)    
    bugetarii (Luni, 2 martie 2009, 19:12)

    wasabi [utilizator]

    doamne ce ineptii, pot sa debiteze si unii si altii. atat va umflati in pene ca lucrati la privat de zici ca vio sunteti un fel de "donal trump" al afacerilor, si vezi domle ce greu este la privat, si de fapt la privat numai eminentele cenusii pot ajunge. si la stat lucreaza numa pilosii si tot analfabetii. eu am dat concurs pt postul meu si pot sa spun cu mandrie, venind din mediul PRIVAT, ca am obtinut postul si fara pile, cum mai toti gaditi pe aici, ca astia bugetarii sunt angajati numai pe pile. da! sunt agajati pe pile bugetari, asa cum sunt angajati pe pile si la PRIVAT, unde sunt unii care freaca menta si la PRIVAT, si daca ar fi sa fac o proportie intre ciuri-buri de la privat si stat, ei bine, aflati ca sunt EGALI!!! panarame cu titluri de manager, asistent manager, accountant, sales manager, regional manager, engineer sales manager bla bla ca nici nu mai poti sa le spui pe nume ca, deh, ne`am americanizat, scoase la titlu de mari mari vedete. in proiectare pe raza judetului sibiu sunt numai si numai ageami, habar nu au de chestiuni elementare, apar la primarie pt autorizatii de construire cu niste documentatii de te doare mintea. desigur ca exista VERIFICATOR de PROIECTE care este P R I V A T si doar pune S T A M P I L A !!! nici macar nu isi dau interesul. vorbiti de privat ?!?! pai toate casele si blocurile astea de chirpici din tara sunt facute de STAT ?! sau P R I V A T ?! intri in magazine vezi niste speriati de bombe, habar nu au care ce ii ala NIR !!! am vazut pe una ca a scris in loc de N(ota) de I(ntrare) R(eceptie)..M I R !!! faaantastic frate. si ca ea sunt 90%. care privat frate? care ?! ala care da pe cartea de munca salariu minim pe economic si restul banilor la N E G R U ?!?! laa ala?! care P R I V A T care in viata lui nu a auzit de plan de afaceri sau plan de marketing? care privat ?! ala de are chioscul langa blocul tau si vinde bere la pet? care P R I V A T ?! aia 78% din sales care nu isi gasesc oameni pt ca nu le convin conditiile?!
  • +1 (1 vot)    
    partea a2a (Luni, 2 martie 2009, 19:21)

    wasabi [utilizator]

    care privat domle? ala care atunci cand te imbolnavesti trebuie sa vii la lucru, pt ca BANII LUI sunt mai importanti decat sanatatea ta?! care PRIVAT ?! ala de sustrage de plata catre stat a datoriilor?! ala de se cara cu banii si lasa oamenii cu buza umflata?! care PRIVAT?! toti buticarii astia voi ii numiti privat?! PRIVAT ?! paaai mai nene voi, haideti si veniti sa dati concurs pe bune la primarie si sa va angajeze aia, sa nu aiba aia ce sa va reproseze, dar voi saraci in duh, mai mult de privat nu puteti ...ca nuuu puteti asta este conditia voastra, sa fiti sclavi la niste ciuri-buri care au nume de astea sonore, auzi la ei pretentii, PATRONI, pai hadeti ma la stat, sa lucrati cu cetateanu turmentat, haideti sa aveti de a face, cu marele PRIVAT sa vedeti cum se lucreaza pe toate liniile, constructii, proiectare, dirigentare de santier! sa vedeti si voi cu ochii vostri, ca de latrat pe un forum toti sunteti buni de gura, dar cand este de pus mana pe MUNCA LA PRIVAT ...TOTI fugiti ca potarnichiile!!! cine s`a gasit sa vorbeasca despre munca la stat....tot aia care trag matza de coada la PRIVAT...dar au mari ifose de marii muncitori din tara. Ar trebui sa ne faceti STATUI ca lucram pe banii astia si in conditiile astea si cu oameni ca voi ...si PRIVATI ca voi ...STATUI ati inteles ?!
  • +1 (1 vot)    
    partea3a (Luni, 2 martie 2009, 19:40)

    wasabi [utilizator]

    DA !!! am salariu mic si sunt nemultumit de el, dar sunt mandru ca L U C R E Z fara ghilimele de rigoare pentru comunitatea mea, ca vin senin la munca, si imi fac treaba cu profesionalism, si cu atat ma bucur mai mult cu cat stiu ca poate sa vina si PSD si PNL si PDL si nu au cum sa ma dea afara, pentru ca eu nu sunt PILA nimanui si nu ard timpul de pomana, imi fac treaba si plec acasa destins fara griji ca nu am facut targetul pe luna asta, care este mai mare ca si luna trecuta si asa mai departe. DA!!! eu am ales sa fac asta si sunt mandru ca am reusit sa ajung pana aici, asa cum sunt mandrii si restul de colegi care au facut o facultate si acum lucreaza in sistemul bugetar pe merit? stiti care ii diferenta intre noi astia fara pile si voi ? ca noi putem pleca la privat la orice ora, avem usile deschise oricand, haideti si voi la o primarie, consliu judetean sa aplicati pt un post. ce stiti voi sa faceti ?! asa este ca sunteti ciudosi ..pt un locul nostru caldutz? ia ziceti`mi mie pe cine o dat afara astia de la guvern ?! fostele pileee eeexact puslamalele. aia fara pile si seriosi au ramas....de ce ?! unde au plecat puslamalele? care nu mai sunt la guvernare? la P R I V A T !!!! cand se schimba guvernarea.....se face ROCADA!!! si uuii asa ...am ales eu sa lucrez la stat ..comod intr`adevar pe bani mai putini ...decat la PRIVAT la stres cu toate puslamalele.
    • -1 (1 vot)    
      Pa mine mai omorat da cu limba ce-ai avut? (Luni, 2 martie 2009, 21:05)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      Saraca limba romana, ce-ai avut bre cu ea, se cunoaste ca esti bugetar, aveti atata scarba'n voi ca nici limba romana nu se mai lipeste. Oricum fiind unul dela care functioneaza public, chiar daca o face prost, nu ma asteptam la mai mult, pentru ca asta faceti tot timpul la servici (voi nu mergeti la munca mergeti la servici la stat in cur si cersit ,a se citi furat) la alti. Dar s-o luam metodic, tata (sau mama ca nu stiu ce nume e asta), bre la inceput de propozitie se scrie cu litera mare bre (era sa-i spun majuscula dar nu sunt sigur ca intelegi)
      Apoi aici iti dau dreptate la privat lucreaza numai eminente cenusii (dar tu nu sti ce inseamna asta, altel nu ai fi scri, ai vrut sa jignesti probabil dar ti-a iesit bine pentru noi). Normal ca ai dat concurs pentru postul tau, sa vada daca nu cunva depasesti coeficientul de inteligenta maxim admis in administratia publica ( nu mai mult de 50). Ai obtinut postul fara pile zici (deci nu ai trecut de 50)? Atunci spunene si noua cat mai merge spaga.
      La privatu' ala care produve ceva tartaguta, ca nu toti sunt vanzatori (ce ddracu -am vinde fara producetori), ala care produce ceva sa-ti intretina tie hoitul ala imbuibat de spagi, mita si peschesuri. La privatul ala care a avut curajul sa ia viata iun piept si sa faca ceva il loc sa urle, si sa-si dea foc in fata guvernului ca n-are ce manca, da parca guvernu la facut. Suntem ciudosi pentru locul vostru caldut asa este, findtca este incalzit din banii nostri si ne-am saturat sa tinem in spinare cateva sute de mi de capuse.
  • -1 (1 vot)    
    Stai ca n-am terminat! (Luni, 2 martie 2009, 21:25)

    Nea Merin [utilizator]

    Nu lucrez la privat mancati-as salariu' matale de merit, nici bugetar nu sunt si nici in tara nu lucrez, numa' ca ma enervez (si eu ma enervez decat cand nu pot sa ma enervez) cand vad atata prostie. "am salariu mic si sunt nemultumit de el, dar sunt mandru ca L U C R E Z fara ghilimele de rigoare pentru comunitatea mea, ca vin senin la munca, si imi fac treaba cu profesionalism". Stupid. Apoi iti dau un sfat coane iati buza de jos trageo peste cap si inghite. Daca muncesti ca sa fi mandru ce dracu mai ceri bani bre. Cand iti urla copii povestestele ce mandru esti tu pana adorm ca doar n-or plange o vesnicie. Am uitat sa-ti spun ca nu am studii superioare (cine-i prost sa invete SIC!), dar cu 4000 euro pe luna platesc salariile la zece colegi de-ai tai care, ca orice capuse, stau, si asta ma enerveaza iar. Si ma mai enervez cad vad ca unii nu-si dau seama ca sunt de fapt masa de manevra, ca cei pe care ii numiti lideri sunt de fapt oamenii lor nu ai vostri. Una dintre tainele succesului spune sa-ti tii prietenii aproape si dusmanii si mai aproape, asa ca dece sa las eu lider de sindicat cine stie ce nebun cand pot sa-mi pun omul meu. Il las sa ma injure sa ma scuipe, sa ma faca hot dar stiu ca asta-i tot. Latra dar nu musca. Asa si cu voi, veti merge inapoi la munca cu coada intre picioare spunindu-va "am incercat dar nu s-a putut". Evident pentru ca voi la stat nu ca intotdeauna exista o solutie, va retrageti in spatele hartiilor si asta e NU S-A PUTUT. Ba da batrane se poate dar pentru asta trebuie munca numai ca voua va lipseste cuvantul asta din vocabularul; ala plin cu cuvinte cum ar fi: mita spaga pesches, loc caldut, lene si secularul NU SE POATE.
    • -1 (1 vot)    
      Credeai c-am terminat? (Luni, 2 martie 2009, 22:24)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui Nea Merin

      Nu eminente mea alba. Zici ca aveti usile deschise la privat, Siiigur dar ca sa iesiti (asa cu tu ai facuto odata). Functionati pe low baterry micutule,si nustiu cat o sa va mai suporte oameni din tara, si pe voi si pe sefi aia mari ca si aia tot functionari sunt ( dar fiecare furati la nivelul vostru)Cand am plecat aveam cam 1000 euro net plu acele bonuri de masa de 300 mii, si ca orice om am ceru t mai mult pentru ca afara unul care face aceeasi munca primeste de 4 ori mai mult. m-am lovit de motto-ul vostru "NU SE POATE". Nu am mers in fata guvernului sa-mi dau foc la barba si sa ma tai pa burta ca nu am ce manca,pentru ca nu asta e solutia, mi-am pus MATERIA CENUSIE ca incercare si a scos ceva. Dar voi? NU SE POATE, evident findca la voi nu se poate nimic din ce implica munca. Auzi munca, ptiu piei drace, unde am invatat cuvantul asta, imi fac autocritica si ma remusc, promit sa nu-l mai folosesc. Evident ca nu se poate pentru ca nu aveti decat doi neuroni (de unde dracu sa va dea Boc daca nu are, ia-ti papat pa toti bani tatutule, sau furat ma rog) unul se ocupa cu functiile vitale iar celelalt e "overloaded" (si asta este limba engleza intelectualule, limba americana nu exista, poate doar engleza americana)
      Toate astea fiind zise smulgeti penele de pe spate, iati mandria, bagatile-n dos pe toate si puneti dracu' mana la munca daca vreti sa iesiti din rahat. Am mai spuso dar trebuie sa repet pentru voi: Atunci cand esti in rahat pana la gat nu e bine sa faci valuri. Profesorii au inteles pentru ca si ei au MATERIE CENUSIE.
      Te-am pupat pe mandrie!!!!

      P.S. Sper sa nu se supere cei doi functionari publici care mai si muncesc.
  • 0 (0 voturi)    
    nea merin (Luni, 2 martie 2009, 23:00)

    wasabi [utilizator]

    tu esti genul care cauta nod in papura si daca nu il gaseste il face, inca nu ai habar cine ce sindicat a facut greva si mai ales DE CE? presupui ..ca dej esti nea merin plecat de la tara ..dar scolit la oras..spargator de seminte pe un santier pe afara..scuteaste`ma cu abjectiile tale de mare `telectual ce esti, rup in rai, si mare filosofar da peste ocean mancatziash buletinul tau de american bengos ce esti. Nea Merine plecasi repede in strainate, nea merine, si incepusi sa scoti si tu capul decolo`sha, si venisi repede sa ne spui noua, ca ce bine ca castigai tu nea merine in romania, ca cand luai tu 1000 de ieuro noi eram chifla in burta. ca ce prosti este astia bugetarii, ca stalceste limba romana bre, si ca ca engleza nu e americana bre. mancasi litere la muica acasa bre, si ma facusi pe mine cu uou si cu otet ca nu stiui sa vorbesc pa romaneste ca ca sa intelegi si matale nea merine.
    • 0 (0 voturi)    
      AHAAAA! (Marţi, 3 martie 2009, 14:31)

      Nea Merin [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      Auzi bre a WASAWAWAWA sau te-o chema (apropo daca ta cheama de ce nu te duci?) uou la plural (plural e etunci cand e mai multe) vine oo? Daca e asa atunci te invit la mine in america pa santier aicea, ca de cand cu criza asta au trecut si americani la e nevoie da munca (aoleo iar am zis cuvantul ala care nu va place) mancatas diploma ta da peloponez. Du-te tata si te-mpusca altfel o sa mori chinuit.
      Te facui cu UOU si cu otet zici AA!!! Da' cine dracu incepu bre sa ne povestesca naoua cat de mandfru e el si cat da mult ii crapa copchii da foame. Si vad ca ai boala mare pa americanii astia. Hai sati dau o veste buna: si eu, asa ca nu lucrez acolo pupateas pa portofel.