Dinu Patriciu a obtinut castig de cauza in procesul intentat SRI

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2009, 14:52 Actualitate | Esenţial

Dinu Patriciu
Foto: AGERPRES
Curtea de Apel Bucuresti a mentinut, luni, decizia instantei inferioare in dosarul in care omul de afaceri Dinu Patriciu a cerut daune pentru interceptari nelegale ale Serviciului Roman de Informatii. Instanta a respins, luni, ca nefondate apelurile declarate in dosar, sentinta putand fi atacata la randul ei cu recurs la instanta suprema.

In 20 ianuarie, dezbaterile in acest proces s-au finalizat, avocatul Valeriu Stoica, reprezentantul SRI, cerand judecatorilor Curtii de Apel sa anuleze sentinta Tribunalului Bucuresti, din mai 2007, cand s-a stabilit ca lui Dinu Patriciu i-a fost incalcat dreptul la viata intima, motiv pentru care SRI a fost obligat la plata de daune morale de 50.000 de lei, relateaza Mediafax.

Valeriu Stoica - fost ministru al Justitiei - a sustinut ca nu s-a dovedit ca SRI se face vinovat de acuzatiile aduse de Patriciu si ca institutia nu a facut nicio fapta ilicita, fiind doar un organ care a aplicat ordinele superiorilor ierarhici. De partea cealalta, aparatorul lui Dinu Patriciu, Ovidiu Budusan, a depus noi probe la dosar si a replicat, aratand ca SRI nu a actionat in cazul interceptarilor ca un organ administrativ, ci institutia a fost cea care a cerut autorizarea interceptarilor de catre procuror.

Acest proces a fost suspendat timp de opt luni, pentru judecarea unor exceptii de neconstitutionalitate.

Procesul a inceput la jumatatea lunii februarie a anului 2006, cand avocatii lui Dinu Patriciu au depus la Tribunalul Bucuresti o plangere impotriva SRI cu privire la interceptarea timp de mai multi ani a convorbirilor telefonice purtate de omul de afaceri, acuzand ca ascultarea telefoanelor s-a facut cu incalcarea Codului de procedura penala si a Legii sigurantei nationale, si a cerut daune de un milion de dolari.

Dinu Patriciu a primit intr-o prima faza castig de cauza in proces, Tribunalul Bucuresti stabilind pe 11 mai 2007 ca  lui Dinu Patriciu i-a fost incalcat dreptul la viata initma, prevazut de articolul 8 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului, si obligand SRI sa-i plateasca daune morale de 50.000 de RON. SRI a facut recurs, motivand ca interceptarile au fost realizate cu mandat si cu informarea principalelor institutii ale statului, intre care Guvernul si Presedintia. Si omul de afaceri a facut recurs.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

ANIMATIE GRAFICA. Momentul in care un TIR intra pe contrasens si loveste doua masini. Trei morti: un barbat a ars de viu

Trei oameni au murit intr-un accident infricosator, produs langa Ramnicu Sarat. Masinile lor au luat foc, iar unul dintre soferi, care era in viata dupa impact, a ars de viu pentru ca nu a mai putut sa iasa.








1802 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    Bravo.....dle Patriciu (Luni, 9 februarie 2009, 15:17)

    calin [anonim]

    Si uite asa s-a demonstrat in justitie ca SRI face interceptari ilegale pentru anumite persoane.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum vrea banii :cash sau in barili de petrol ? (Luni, 9 februarie 2009, 18:46)

      Margelatu [anonim] i-a raspuns lui calin

      Din doua una :ori ,ori -in orice caz mai are si altele mos Costache ,un portofel furat ,o umbrela palmata ,cu ceva tot poate fi prins !
    • 0 (0 voturi)    
      sunt curioasa (Luni, 9 februarie 2009, 19:17)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui calin

      ... cine ti-o fi dat atatea minusuri - cine, adica, sunt cei atat de necajiti ca s-a dovedit ca SRI comite abuzuri >:)
  • +5 (11 voturi)    
    victoria justitiei sau a infrctorului? (Luni, 9 februarie 2009, 15:21)

    toni [anonim]

    Daca Patriciu ar fi un om oarecare, ar fi vorba de o mare victorie a justitiei. Dar Patriciu are bani multi cu care a putut sa cumpere si Justitia. Asa fost albit de faptele penale pe care le-a comis, si pe care a facut imprudenta sa le aranjeze prin telefon, sub marsavul pretext ca i s-a incalcat dreptul la intimitate. Parca tot telefonic a pus tziganul la cale lovitura bursiera, pentru care in State de care face atat caz, ajungea una-doua dupa gratii, din care s-au procopsit SRS, CPTariceanu, Camelia Voiculescu si Verestoy Attila.
    Altceva ar trebui insa observat: nu aranjamentele lui Patriciu, ci modul cum anchetele facute in cazul lui ( la fel si a lui Becali in cazul valiza, de pilda) transpira in presa de unde automat-potrivit legii- intreaga munca de adunare a probelor este compromisa. Ancheta cade pentru ca a intrata in gura lumii , inainte de a ajunge in sala tribunalului, iar infractorii exulta. Cine ii ajuta? Este exclusa lipsa de profesionalism. Dimpotriva, e vorba de inaltul profesionalism cu care sunt date peste cap cerectarile in cazurile de coruptie.Chiar nu pot fi gasiti "binevoitorii" din Procuratura si Justitie care fac jocul marilor infractori?
    • 0 (8 voturi)    
      asa crezi tu? (Luni, 9 februarie 2009, 15:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui toni

      ca in batalia dintre Basescu si Patriciu vreun judecator ar indrazni sa-l favorizeze, catusi de putin, pe petrolist? sentinta asta e bazata pe probe inatacabile, altfel nu iesea deloc asa cum a iesit! chiar ca esti naiv, amigo
      • 0 (0 voturi)    
        Re: asa crezi tu (Luni, 9 februarie 2009, 19:15)

        F. [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Pfui! Uite ce justitie incoruptibila exista in Romania! Acum ca am aflat nu sint sigur ce ar trebui sa fac .. poate sa dau o slujba de multumire la biserica!
    • +1 (7 voturi)    
      infractorul (Luni, 9 februarie 2009, 16:16)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui toni

      toni, ca sa fi infractor, trebuie sa comiti niste infractiuni, adica sa incalci niste legi.
      Pana nu s-a dovedit ca ai incalcat o lege, nu esti infractor. Asa cum Basescu nu este infractor in cazul flota, nici Patriciu nu este infractor in cazul....numeste-le tu ca tu le tii evidenta.
      In schimb, ascultarea telefoanelor fara decizie judecatoreasca, este o incalcare a legii.
      • -2 (2 voturi)    
        cat de orb sa fii sa nu vezi adevarul (Luni, 9 februarie 2009, 16:59)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

        cat de orb sa fii sa nu vezi adevarul, ci doar luciul banilor?
    • +5 (5 voturi)    
      transpira in presa? (Luni, 9 februarie 2009, 16:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui toni

      ca si in cazul caltabosilor! stii de ce?pt ca isi dau seama ca nu pot aduna probe solide si atunci incearca macar sa loveasca in imaginea pubica a acelor oameni; mi se pare inadmisibil ca, pe banii mei, un intreg DNA sa faca doar atat: servicii propagandistice!
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari pentru Dinu Patriciu si Justitie! (Luni, 9 februarie 2009, 17:36)

    Moesia [anonim]

    Felicitari Dinu Patriciu! Incercarile disperate ale lui Valerica&Talpes - doi securisti de marca nu au dat roade. Cei care tot incearca aici sa ne spuna ca nu ar fi o vitcorie pentru ca vezi Doamne ... ar fi vorba de bani, ar trebui sa se uite pete umarul lor la tatucul Basescu&Talpes. Asa ca este o victorie atat a Justitiei care nu s-a lasat manipulata *(decat cu termene peste termene) cat si a lui Dinu Patriciu. Este o victorie pentru Democratie. Si ar trebui si tu, si eu si el si noi, voi, ei sa il felicitam!
  • -1 (1 vot)    
    cu asa opinie publica, sa tot furi in tara asta (Luni, 9 februarie 2009, 18:29)

    iorgu de la sadagura [anonim]

    Nu prea e vorba de democratie, stimabile Moesia. Confunzi escrocherii facute la lumina zilei si rafuieli politice cu spiritul de dreptate. Nu e cazul lui Patriciu . V-ati ofuscat degeaba cativa corifei ai legalitatii si dreptatii: Toni are perfecta dreptate. Patriciu este un infractor in haine de businessman, iar faptul ca n-a fost poprit pana acum, e victoria INJUSTITIEI din Romania. Ati uitat de scandalul cu Bursa, musamalizat tot de o ancheta incompetenta. Ati uitat de transformarea datoriilor in actiuni, smecherie de o insolenta vecina cu marsavia. Ati uitat de biletelele pe care valetul lui , Tariceanu, le-a trimis lui Basescu ca sa opreasca justitia. Numai tampenia marinarului, combinat cu o matracuca fara credibilitate, i-a salvat pe Patriciu si Tariceanu de ceea ce meritau: un proces de anvergura.
    • 0 (0 voturi)    
      Bursa? (Luni, 9 februarie 2009, 19:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui iorgu de la sadagura

      e egala cu zero! cunosc eu un deputat PD-L de Cluj care si-a dublat averea intr-un singur an (intre 2005 si 2007, ciudat!) pe imobiliare; aia ce-o fi avand la temelie? munca onesta, idei geniale, mari servicii facute societatii sau escrocherie pe seama pozitiei publice?
      • 0 (0 voturi)    
        a vorbit si nea ion ca si el e om (Luni, 9 februarie 2009, 20:19)

        waldo [anonim] i-a raspuns lui srpc

        La un asemenea raspuns nu am decat o replica: du-te la culcare, omule! Habar n-ai ce e Bursa si cu ce se mananca. Somn usor!
    • 0 (0 voturi)    
      tampenia marinarului? (Luni, 9 februarie 2009, 19:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui iorgu de la sadagura

      aiurezi! Basescu are multe pacate, dar de tampenie chiar nu-l poti acuza!
  • 0 (0 voturi)    
    PATRICIU (Luni, 9 februarie 2009, 20:18)

    Nicolae [anonim]

    Firmele foste a lui Patriciu platesc 6 % din sumele "incasate" de bugetul de stat.
    Cu 20 de Patricii bugetul Romaniei ar fi cel putin dublu.
    Daca nu era Patriciu sa investeasca in modernizare Petromidia era taiata la fier vechi ca si Marsa,Hunedoara,Calan Calarasi etc si eram saraci si cinstiti ca Iliescu !
    Apropo Patriciu nu mi-e deloc simpatic mai ales ca are un ten care aduce a India !
  • 0 (0 voturi)    
    cine plateste? (Luni, 9 februarie 2009, 20:34)

    fraieru [anonim]

    Cine plateste? Idiotul care nu a avut aprobare de ascultare sau noi din impozite? Si cine este idiot pana la urma?
  • 0 (0 voturi)    
    ironia soartei... (Luni, 9 februarie 2009, 21:00)

    je [anonim]

    Dl Patriciu da in judecata SRI pentru interceptari ale telefoanelor sale si , culmea, castiga si primeste bani in 2009!
    Romanilor li se inregistreaza TOATE convorbirile si e-mailurile din ian 2009,si ...nu primesc nimic???!!!