Posibilul tâlc al dezvaluirii afacerii Sterling de catre Realitatea TV

Noul sef al Asociatiei Nationale pentru Resurse Minerale, un apropiat al lui Sorin Ovidiu Vantu

de Alina Neagu, M.P.     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2009, 22:13 Actualitate | Esenţial


Gelu Maracineanu, noul sef al Asociatiei Nationale pentru Resurse Minerale, este un apropiat al omului de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, arata un articol de arhiva al ziarului local Bihon.ro, accesat de HotNews.ro. Articolul il prezinta pe Maracineanu ca managerul unui proiect al Petromservice la mina Budureasa din Bihor. Petromservice (actuala PSV Company) este controlata de Elbahold Holding, o companie reprezentata de un alt om al lui Sorin Ovidiu Vantu.

Reamintim ca primul canal de televiziune care a relatat despre cazul Sterling (acum un motiv pentru demiterea sefului ANRM) a fost Realitatea TV, televiziune detinuta de Sorin Ovidiu Vantu. De interes public, subiectul a intrat imediat pe agenda tuturor celorlalte media, mai ales ca in aceeasi zi Curtea de la Haga pronuntase verdictul in disputa Romania - Ucraina.

Gelu Maracineanu a fost numit la conducerea ANRM in urma scandalului iscat de concesionarea resurselor din zona Insulei Serpilor firmei Sterling Resources.

Gelu Maracineanu a negat, intr-o declaratie pentru Antena 3, faptul ca ar avea vreo legatura cu Sorin Ovidiu Vantu, insa el a fost managerul proiectului Petromservice destinat exploatarii minei de la Budureasa, din judetul Bihor. Legatura dintre Liviu Luca, seful sindicatelor din Petrom, care au fondat Petromservice, si Sorin Ovidiu Vantu este binecunoscuta.

Potrivit publicatie Ghimpele de Bihor, compania Geoasset SRL a concesionat de la statul roman un zacaman de aproximativ 16 milioane de tone de calcar cu brucit, care potrivit evaluarilor facute de aceeasi publicatie ar valora peste un miliar de euro. In articolul initial publicat de Ghimpele de Bihor se mentioneaza ca Gelu Maracineanu actualul director al Agentie Nationale a Resurselor Minerale a fost managerul proiectului din comuna Budureasa

In 2007 Geoasset SRL concesionara zacamantului este preluata de catre compania PSV Company. Potrivit Registrului Comertului principali actionari ai PSV Company sunt Asociatia Salariatilor din SNP Petrom SA 25% si Elbahold Limited.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2379 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    !!!!!!!Canada vs. Canada !!!!!!!!!!1 (Joi, 5 februarie 2009, 22:53)

    mama mare [anonim]

    CANADA O DATA - STERLING RESOURCES - CANADA

    CANADA DE DOUA ORI - GABRIEL RESOURCES - CANADA

    O ECUATIE CU DOUA NECUNOSCUTE????

    AND Petromservice : LUCA? VANTU?
  • +1 (1 vot)    
    curios (Joi, 5 februarie 2009, 23:23)

    gimy [anonim]

    Ar fi bine de vazut cum au aparut baietii la Budureasa cu hartile exacte la ei ,cand acestea erau secrete.Nu cumva erau depozitate la Baia Mare? Vezi tragedia celor 5 jandarmi morti la Arhivele Statului in 2003 imediat dupa acordarea primei licente la Budureasa-Valea Mare
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Joi, 5 februarie 2009, 23:39)

    mihai [anonim]

    pleaca ai'nostri vin ai' nostri doar ca se bucura prostii. peste 9.000 km p asteapta ma mafia sa puna mana pe resurse . vine Vantu ? si pana acum a fost.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr curios (Vineri, 6 februarie 2009, 0:16)

    foarte tare [anonim]

    ANCHETE, DEZVALUIRI
    Gazeta de Muramures
    * S-a nascut o ipoteza halucinanta: nu Flaviu Pop, ci altcineva este autorul masacrului de la Baia Mare!?!

    Jandarmul ispasitor?





    In noaptea de duminica spre luni, cinci jandarmi care asigurau paza Arhivelor Nationale Maramures au murit impuscati. Conform declaratiilor anchetatorilor, unul dintre ei, Flaviu Pop, i-ar fi impuscat pe cei patru camarazi ai sai, dupa care s-a sinucis. Scenariul oferit de procurorul militar este subred. In aceste conditii se pune intrebarea: daca nu Flaviu Pop a comis aceasta crima multipla (cu premeditare), ci o alta persoana, care, la urma, l-a impuscat si pe “sinucigas”?



    GAZETA de Maramures si colegii nostri de la Cluj au confruntat datele oferite pana acum de catre cei care ancheteaza cazul cu analiza unui ofiter criminalist, care a preferat sa-si pastreze anonimatul. Analiza sa, precum si flagranta contradictie intre comportamentul cotidian al tanarului jandarm si presupusa psihoza de care suferea, trimit la posibilitatea ca altcineva sa fie adevaratul criminal.
    Sa vedem care a fost firul evenimentelor, cel depanat de oficiali. Un jandarm din corpul celor care asigurau paza sediului Arhivelor Nationale din Baia Mare si-a impuscat patru colegi, executandu-i cu foc automat, apoi s-a sinucis. Contrar celor aparute in presa centrala si in presa locala, nu Ioan Pal este cel care a anuntat Politia. Pal este paznic la un restaurant din apropiere si este martorul prezentat de televiziuni. Dar pe posturi nu s-a dat toata declaratia martorului. “Nu am anuntat eu Politia. Eu am auzit zgomotul unor focuri de arma. Rafale. M-am apropiat de cladire, moment cand a
  • -1 (1 vot)    
    un Budurean (Vineri, 6 februarie 2009, 0:54)

    vasile [anonim]

    Daca l-ati cunoaste pe domnul Gelu Maracineanu cred ca v-ati schimba parerea.Este un profesionist adevarat si sa nu uitam a fost luat de petromservice de la Bucuresti in acest proiect tocmai pentru asta .Acuma a plecat din nou acolo unde-i e locul .Despre Vintu..sa fie sanatos,noi la Budureasa speram sa puna un director cel putin la fel de bun ,iar proiectul sa demareze cit mai repede pt a oferi zonei inca 450-500 locuri de munca si un buget de vre-o 25 miliarde pe an (bani vechi) Primariei ,ca e criza frate.Cit despre ziare ,sa stiti ca au fost invitate la sedintele publice care au avut loc in legatura cu proiectul minier dar nu s-au deplasat pentru ca nu au bani de deplasari ...cred .E mai simplu sa arunci cu noroi in dreapta si instinga fara sa verifici ce scrii.Noi sa fim sanatosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Talcul (Vineri, 6 februarie 2009, 8:44)

    gimy [anonim]

    Talcul din supratitlu este foarte simplu.in 3 febr. 2009 a fost amanata o licitatie la Budureasa in urma interventiei fratilor Micula care nu sant de acord cu altii pe teritoriul lor.Vantu loveste in Patriciu ,seful liberalilor pentru a-si disciplina subalternii de partid.Cu Tariceanu nu are nimic.Vezi-http://www.gov.ro/nota-de-fundamentare-la-hg-nr-1412-04-11-2008__l1a103556.html
    • 0 (0 voturi)    
      pt gimy (Vineri, 6 februarie 2009, 13:59)

      mp [anonim] i-a raspuns lui gimy

      Puteti da detalii, va rog? spuneti ca in 3 febr. 2009 a fost amanata o licitatie la Budureasa. Dar de ce mai era nevoie de licitatie, daca HG-ul deja atribuise concesionarea?
  • 0 (0 voturi)    
    exact ce-i trebuie lu vantu (Vineri, 6 februarie 2009, 13:38)

    Ionescu Latul [anonim]

    O stiti p-aia cu Vantu are firma de extractie de uraniu in Apuseni. Nu se stie pentru ca "cica" era secret de stat amplasarea minei. Si totusi Vantu are voie sa extraga in folosul firmei lui. Exact acelasi lucru ca cel cu Marea Neagra.
  • 0 (0 voturi)    
    mina (Duminică, 8 februarie 2009, 22:57)

    vasile [anonim]

    Mina de fapt este o cariera de suprafata ,iar prin HG s-a dat de fapt dreptul de exploatare, iar la licitatia din 3 feb urma sa se concesioneze suprafata de teren unde e defapt zacamintul ,suprafata de 110 ha care este al primariei Budureasa.Cei care tot vorbesc de uraniu in zona ar trebui sa stie ca satul Budureasa este alimentat cu apa potabila din galeria 6 cea care face obiectul acestei discutii.Aceasta apa a fost verificata de mai multe ori in decursul a 21 de ani de cind exista reteaua si nu poate fi vorba de absolut nici o contaminare.Nu stiu de ce sint brusc asa interesate trustul impact (antenele si ziarul ghimpele)si TGIE (ziarele Bihoreanul si Crisana)ca e o tara libera iar sefii lor puteau si dinsii sa investeasca la Budureasa.Aceste ziare au fost invitate sa participe si la sedinta de duminica trecuta care a avut ca scop printre altele si promovarea proiectului minier ,dar nu au binevoit sa vina ,preferind sa publice scrisori anonime comandate .Si sa stiti fratilor ca este o onoare pentru noi ca am avut un om ca Gelu Maracineanu printre noi. .