Reactia presei de la Kiev: Ucraina a pierdut procesul in cazul Insulei Serpilor

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 13:41 Actualitate | Esenţial


Presa ucraineana deplinge, la unison, decizia Curtii Internationale de Justitie si sustine ca Ucraina a pierdut procesul sau a pierdut Insula Serpilor. Reactia presei electronice de la Kiev este unanima in acest sens: Insula Serpilor nu poate fi considerata parte a liniei de delimitare a Ucrainei in stabilirea liniei de delimitare a platoului continental si a zonelor economice exclusive, scrie agentia ucraineana From-UA.

Pe de alta parte, presa ucraineana preia un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe de la Kiev. "Curtea a recunoscut Insula Serpilor drept insula, si a stabilit linia de coasta a Ucrainei in zona delimitarii platoului continental si a zonelor economice exclusive din marea Neagra, care este de trei ori mai extinsa decat cea romaneasca", a anunat purtatorul de cuvant al MAE ucrainean, Vasili Kirilich, scrie Proua.

Ucraina este multumita de decizia Curtii de la Haga in problema delimitarii platoului continental, a declarat viceministrul ucrainean de externe, Aleksandr Kupchishin.

"E foarte important ca in relatiile ucraineano-romana a fost clarificata ultimul moment problematic", a spus el. "Linia este una de compromis, iar decizia curtii este obligatorie pentru ambele parti", a adaugat el. In opinia diplomatului, la fel de important este si faptul ca, in conformitate cu hotararea de azi, Insula Serpilor a fost recunoscuta insula cu ape teritoriale de 12 mile marine. Kupchishin a aratat ca nu poate furniza alte detalii, decat dupa ce juristii vor studia decizia Curtii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7197 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    hahaha (Marţi, 3 februarie 2009, 14:18)

    liviu_ [utilizator]

    teapa lor...
    macar au luat-o si astia-n bot

    acu ramene numai sa folosim resursele cum trebuie si sa nu ne batem joc de ele
    • -3 (5 voturi)    
      esti exact ceea ce urasti (Marţi, 3 februarie 2009, 15:32)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      esti exact ceea ce urasti - imi pare rau sa spun asta; Care "bot"? imaginar presupun. Nu stim sa castigam si sa pierdem;
  • -4 (6 voturi)    
    un semn pt ucraina ... (Marţi, 3 februarie 2009, 16:15)

    turistul [anonim]

    acesta e inceputul sfarsitului pentru statul artificial numit ucraina.
    • -1 (1 vot)    
      Hai sa ne bucuram! ... sau... nu?! (Marţi, 3 februarie 2009, 17:09)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Si crezi ca e mai bine cu Rusia in coasta?
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 18:37)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        amice, nu am spus ca ucraina va disparea ca stat, doar ca isi va reduce considerabil teritoriul. o parte va merge la polonezi, alta la romani, alta la slovaci, si alta, normal, la rusi. nu stiu daca vom avea granita comuna cu rusia ... eu simt rusia in coasta si acum ... asa ca nu s-ar schimba mare lucru. important ar fi sa avansam si sa ne dezvoltam cat mai mult, sa ne integram cat mai bine in ue ... si sa speram ca ue si nato vor dainui cat mai mult. ciao !
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Marţi, 3 februarie 2009, 20:18)

          toro [utilizator] i-a raspuns lui turistul

          Cine o sa mai schimbe granite in secolul XXI in Europa? Nici cu Moldova nu prea vrem unire. :)
        • 0 (0 voturi)    
          hmm (Miercuri, 4 februarie 2009, 1:02)

          alex [anonim] i-a raspuns lui turistul

          doamne ajuta :D
  • 0 (0 voturi)