ANAF: Incepand cu 15 decembrie, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state UE se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pana la 31 decembrie 2009

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 8:45 Actualitate | Esenţial


Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a venit cu precizari privind data de la care se aplica noua taxa auto, dupa ce in mai multe zone din tara au avut loc proteste ale celor care vroiau sa isi inmatriculeze masinile aduse din strainatate. Intr-un comunicat dat publicitatii, ANAF a precizat: "Conform O.U.G. 208/2008, incepand cu 15 decembrie 2008, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale UE se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pana la data de 31 decembrie 2009".

ANAF mai precizeaza ca "in data de 8 decembrie 2008, in Monitorul Oficial partea I nr. 825, a fost publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 208 pentru stabilirea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule. Ca urmare, administratiile financiare trebuie sa aplice, din momentul intrarii in vigoare a ordonantei, noile reglementari stipulate de aceasta".

Oficialii Administratiei Nationale de Administrate Fiscala afirma ca "potrivit art. 11 alin. (2) din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, „Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara".

Administratiile financiare au primit marti dimineata noul software-ul prin care este calculata taxa, precum si Monitorul Oficial in care este publicata ordonanta. Administratiile financiare vor recalcula taxa pe poluare auto din nou pentru dosarele analizate luni, dupa noua formula, pentru ca ordonanta a intrat in vigoare la data publicarii.

Administratiile financiare sunt obligate sa calculeze taxa pe poluare auto in termen de doua zile lucratoare de la depunerea dosarului cu actele masinii, iar plata se face ulterior la trezoreria de care apartine proprietarul autovehiculului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4981 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    protest (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:38)

    anti taxa [anonim]

    pe 13 decembrie in fata prefecturilor din toata tara,protest impotriva taxei auto. anuntati pe toti cei care sunt in situatia noastra sa protesteze impotriva
    taxei auto.atentie! realitatea tv nu prezinta adevarata fata a lucrurilor si ascunde multe adevaruri: miile de oameni programati la rar de luni de zile care vor ramane cu banii dati si masinile in garaj! jos taxa! jos taxa! jos taxa! jos taxa !
    • 0 (0 voturi)    
      PROTEST!!!! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:46)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui anti taxa

      Oamenii sunt liberi ... daca vor pot iesi in strada!!! Si eu sunt de acord!!! Vedeti pe site unde se organizeaza proteste din toata tara!!!! Sa facem ca in Grecia!!! ce dracu suntem chiar asa prosti??? http://taxa-auto.forumer.ro/
  • +2 (2 voturi)    
    Uite taxa, nu-i taxa (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:51)

    Eu [anonim]

    Atata ambiguitate si nehotarare ca pentru aceasta taxa nu am vazut...Era atat de greu de anticipat ce se va intampla atunci cand taxa pt masinile second va fi scoasa?
  • +2 (2 voturi)    
    iepurasu din palarie (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:51)

    ion [anonim]

    Problema apare chiar unde nimeni nu se gandeste . Taxa e facuta in asa fel incat sa distruga piata de autoutilitare noi din Romania si implicit sa sustina vanzarile de autoutilitare Dacia- Renault . Astfel dupa cum prevede noua taxa sunt scutite masinile pana la 2000 de cmc , dar toate autoutilitare noi gen Sprinter , Crafter , Boxer , Jumper , Ducato si chiar si Master au capacitati peste 2000 cmc . Astfel pentru acestia potrivit noilor reglementari taxa ar urca de la 1300 Euro cat este in prezent pentru un 2200 cmc Euro 4 pana undeva la 4000 Euro . Cel putin asta lasa sa se inteleaga din noile rezolutii . Aici cred eu ca este marele interes Dacia
    • +2 (2 voturi)    
      Dacia fa fi terminata (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:20)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Dacia fa fi terminata pt ca sunt scutite de taxa de poluare vehiculele noi euro 4 (pana in 2000cmc). UE se va sesiza ca de obicei ca sunt discriminate masinile euro4 SECOND hand. Adica o masina euro4 veche este la fel de putin poluanta ca u masina noua euro4!
      Mai ales ca exista sansa ca o masina second de 4 ani sa aiba ACELASI motor ca dacia din prezent!!! Motoarele DACIA sunt de mult folosite de Renault la modelele lor mai vechi... Unde dai si unde crapa. Guvernantii nostrii fara creier!
    • +1 (1 vot)    
      Cine sa gandeasca ?? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ion

      Cine sa gandeasca ? Cui ii pasa de taxa asta ? Uni sunt ocupati fie cu dormitul, fie cu ciolanul.
      Dar mai este si alta problema: Dupa o "masa copioasa" si un somn odihnitor trebuie sa "piscam" si noi ceva banuti. Micut, micut, asa cat de o viluta, masinuta si altele....
      Nu le mai ajunge.
  • +1 (1 vot)    
    noi suntem prosti (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:17)

    anti tariceanu [anonim]

    Mi-am luat o masina din Germania o masina Ford din 2003, cu o saptamana inainte de a se anunta triplarea taxei. Cand am cumparat-o, am calculat si taxa pe care o aveam de platit pentru un motor de 1,8.Normal ar fi ca ei sa anunte cu cel putin 2 luni inainte de orice schimbare. Daca as fi stiut ca taxa este tripla, poate nu o mai cumparam. La RAR sunt programat in ianuarie.Nu este normal ca eu sa platesc triplu, pentru ca la data la care am adus-o era o lege in vigoare care peste noapte s-a schimbat.
    Inainte de alegeri nu au avut curajul sa faca asa ceva, pentru ca nu ar mai fi vazut nici un vot.
    Noi suntem prosti, pentru ca i-am votat si nu avem curajul sa facem ceva. In Grecia oamenii au iesit in strada zilele acestea, in Ungaria la fel, cand i-a mintit prim-ministrul.Numai noi rabdam de 20 de ani ca prostii.
  • +2 (2 voturi)    
    purtatoarea de cuvand (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:30)

    sebi [anonim]

    Puhrtatoarea de cuvant a guvehrnului se face ca nu intelege UE zice sa scoate taxa si pentru masinile uzate euro 4 iar Camelia Spataru raspunde taxa este scoasa pentru masinile euro 4 Uitand desigur sa precizeze ca taxa e scoasa pentru masinile euro 4 aflate la prima inmatriculare in UE. Ceea ce nu se poate spune despre masinile uzate euro 4 la care face referire UE.
  • +1 (1 vot)    
    taxa asta (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:36)

    luci [anonim]

    cu, concurenta asta second-hand---- dacia (auto nou) ar trebui sa ii puna pe ganduri pe cei de la dacia .... daca o persoana mai bine cumpara o masina second-hand in loc de o dacie noua ... inseamna ca masina lor noua este mai rabla decat o masina second..... ptr cei de la dacia ___ faceti o masina care sa merite banii---- nu rable ........ logan 1.6 nou dupa 3 luni s-a ars blocul de lumini ...... asta da calitate a masinilor romanesti .
  • +1 (1 vot)    
    taxa (Miercuri, 10 decembrie 2008, 10:52)

    sebica [anonim]

    deci inca o chestie : Comisia Europeanu nu a aprobat triplarea taxei auto, ci scoaterea ei pentru maisnile euro 4 !!!
    televiziunile dezimformeaza ! acea ordonanta a fost trimisa la CE nu asta cu triplarea taxei !
  • +1 (1 vot)    
    taxe si iar taxeeeeeeeeeeeeeeeeeeee (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:14)

    ionut [anonim]

    asa e trebuie avut in vedere urmatorul fapt.daca ai progrmare la rar in februarie.ai masina din noiembrie cumparata pe legea veche.de ce nu poti plati taxa veche.oare posturile tv ar comenta mai mult daca sa r mari tva ul de maine de 3 ori.ar fi corect.sa dai ordonante fara sa fie dezbatute in parlament.ministrul mediului sa refuze sa semneze.
  • +1 (1 vot)    
    PENTRU CA MERITAM (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:43)

    Romeo B [anonim]

    de ce am ajuns stimati cititori aici ??? de ce s-a ajuns sa se tripleze taxa ??? foarte simplu.. pentru ca suntem un popor de prosti ... in loc sa ne unim.. si sa continuam protestul initial.. cel pe care f multa lume l-a facut atunci cand era in discutie scoaterea taxei in integralitatea ei.. acum cateva luni.. ce s-a rezolvat ???? absolut nimic.. putin scandal.. putina televiziune.. putine tergiversari.. si dupa 2-3 luni de zile .. ce sa vezi ??? taxa a scazut ... nu a fost scoasa.. dar a scazut suficient de mult ca romanul.. in loc sa-si ceara dreptul mai departe si sa isi sustina punctul de vedere ca este o taxa abuziva si ilegala... a tacut .. si a zis.. atat de romaneste.. "asta e.. bine si asa" .. si uite asa protestele au disparut.. taxa s-a micsorat.. banii se duc in continuare nu stie nimeni unde... doar "baietii destepti.." .. si toate sunt bune si frumoase...
    dar aici nu se opreste povestea.. pentru ca "baietii destepti" au dreptate.. daca a mers odata... o sa mearga si a doua si a treia si a noua oara.. drept urmare... acum maresc taxa.. cu .. hmm.. cat au ei chef... de ce ????? in principiu pentru ca asa au ei chef.... si de ce ei sunt siguri ca o sa le mearga ? din cauza lipsei noastre de luare de pozitie.... atat de caracteristica... asa ca ... daca vreti ca lucrurile vreodata .. sa se schimbe.. luati pozitie si opriti hotia legalizata !!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Raspunde cine apuca (Miercuri, 10 decembrie 2008, 11:47)

    imprumut luat de stat [anonim]

    Daca Justitia si-ar face treaba in Romania, nu s-ar mai da ordonante scrise pe genunchi in functie de interesele personale ale emitentilor, iar prim-ministrul ar stii ca va raspunde in instanta pentru reglementarile aprobate. Este evident ca aceasta noua ordonanta nu va trece de scrutinul UE si banii vor fi returnati. Ceea ce se intampla acum vizeaza doua directii: bugetul de stat ia cu imprumut sume consistente pentru cateva luni, pentru a acoperi gauri electorale. Acesti bani vor fi returnati, fie automat, datorita amendamentelor UE, fie prin instanta, celor care ataca ordonanta in justitie. A doua directie, mai nesimtita, este pofta unor importatori auto de a-si mari vanzarile pe spinarea statului si a contribuabililor. Cand platitorii de taxa isi vor lua banii inapoi, statul va ramane cu gaura la buget iar importatorii vor incasa profiturile. Frumoasa dedicatie, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    taxa lu' draq (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:41)

    Vasile [anonim]

    nu inteleg urmatoarele : Conform O.U.G. 208/2008, incepand cu 15 decembrie 2008, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale UE se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pana la data de 31 decembrie 2009". - cineva mai destept si cu mai mult timp poate sa explice asta? Ce inseamna :"care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania" , adica auto noi (logan) sau si sh de afara????
  • 0 (0 voturi)    
    un popor de cacao (Miercuri, 10 decembrie 2008, 16:46)

    ciprian [anonim]

    cine s-a dus la vot nu merita sa mai cracneasca nimic dupa 18 ani de hotie nu mai trebuia sa fim pacaliti asa ca ne meritam soarta...........parca doar taxa asta e abuziva restul de legi si ordonante???
  • 0 (0 voturi)    
    miting constanta (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:45)

    alin [anonim]

    Sambata 13 decembrie , CONSTANTA , intre orele 10-13 . MITING IMPOTRIVA TAXEI AUTO . ( intanlire parcare aqua magic mamaia ) brandyalin . id pt detalii !
  • 0 (0 voturi)    
    ceva mai bun (Vineri, 12 decembrie 2008, 0:18)

    cristi [anonim]

    Salut !
    In primul rand locul si data.
    Propun 15 decembrie 2008 la Palatul Parlamentului ora 10.
    De ce? Pentru ca pe data de 15 decembrie 2008 la ora 12 Presedintele Basescu (care e la cutite cu tariceanu ca Prim Ministru) a convocat Parlamentul.Puterea de a schimba ceva e la Parlament. Conform legii,o Ordonanta de Urgenta (problema noastra) daca este dezbatuta si neadoptata de Parlament in maxim 30 de zile ea este anulata.Daca Parlamentul nu o dezbate in termenul de 30 de zile ea devine lege. Degeaba se protesteaza la Guvern. Credeti ca-l doare undeva pe tariceanu? (cu litera mica). Posibilitatea legala de a schimba ceva e la Parlament.Acolo trebuie protestat.Daca se protesteaza sambata sau duminica,e adevarat ca se aduna mai multi-fiind liberi-dar in fata cui protestezi ? A cladirilor goale? In schimb,pe 15 decembrie la Palatul Parlamentului vor fi atat Presedintele Romaniei cat si totalitatea (in teorie) parlamentarilor acestia fiind convocati.In plus ,datorita evenimentului,va fi prezenta masiv si mass media.Totodata 15 decembrie mai are o insemnatate in plus: e data de la care intra noua taxa in vigoare.
    Ideal ar fi sa existe o autorizatie dar si un sprijin din partea unei asociatii (PRO DEMOCRATIA ?) sau si mai bine,din partea unui partid politic (lasam deoparte simpatiile politice,important e sa dam jos taxa).Aceasta ar putea organiza si sprijini financiar protestul.
    Sugerez sa se faca apel prin e-mail la Presedintia Romaniei-la Traian Basescu adresa fiind procetatean@presidency dar si intrand pe site-urile partidelor politice parlamentare,a televiziunilor,ziarelor,si nu in ultimul rand al Comisiei Europene in special al Comisarului European pentru Taxe,si trimitand e-mail-uri de protest.
    :
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Miercuri, 17 decembrie 2008, 14:05)

    ionut [anonim]

    am votat nijte fraieri care sasi umple buzunarele,,s ei isi bat ... de noi ca suntem si mai fraieri ca ei,o porcarie cu taxa lor,daca vor sa cumparam masina romaneasca so faca si ei sa merite si banii pe care ii dai pe ea,o masina veche adusa di afara e mai buna de zece ori ca loganul lor scos din fabrica...bag ceva in taxa lor