A murit  Paul Niculescu-Mizil

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:18 Actualitate | Esenţial

1986: Paul Niculescu Mizil, membru PCR
Foto: AGERPRES
Paul Niculescu-Mizil, demnitar in perioada comunista, a murit sambata dimineata intr-un azil de batrani. Niculescu Mizil avea 85 de ani si era internat in azilul privat din Bucurestii Noi, transmite Realitatea Tv.

Membru al Partidului Comunist inca din 1945, Paul Niculescu-Mizil a fost ministru de finante al Romaniei in perioada comunista. A fost rectorul Scolii Superioare de Partid "Stefan Gheorghiu" si director adjunct al Institutului de Istorie al PCR.

Intre 1956 si 1968 a fost seful sectiei de propaganda si agitatie a CC al PCR, ulterior fiind numit viceprim-ministru al Guvernului, ministru al educatiei si invatamantului, ministru al finantelor. La revolutia din 1989 detinea functia de presedinte al Centrocoop.

Nepoata fostului demnitar comunist, Oana Niculescu Mizil, a candidat la alegerile parlamentare din 30 noiembrie, si a obtinut un loc de deputat PSD in Parlament.






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








8674 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    Iadul sa-l manance! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:31)

    Dan [anonim]

    Iadul sa-l manance si sa le pregeteasca urgent cate un loc pt Vadim, Paunescu, Iliescu....
    • +1 (7 voturi)    
      amin (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:46)

      gogou [anonim] i-a raspuns lui Dan

      as sa fie
    • 0 (6 voturi)    
      tu chiar crezi in prostiile alea cu iadu si cu r (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:51)

      gb2 [anonim] i-a raspuns lui Dan

      tu chiar crezi in prostiile alea cu iadu, cu raiu si cu dzeu? :))
    • 0 (4 voturi)    
      Mare scofala ... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:10)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Lasa ca retarzii de romani au votat-o pe nepoata lui in parlament! Asa ca .. noi chiar nu invatam nimic din istorie :(.
      • 0 (4 voturi)    
        Morala de 2 bani (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:31)

        Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui alin

        Cu alte cuvinte, daca tatal tau a fost un nemernic, este clar ca si tu esti la fel, nu?
        Baiete, mai ai de invatat.
        • -1 (3 voturi)    
          Hai sa iti raspund cu un proverb (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:15)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Manole Buican

          "Aschia nu sare departe de trunchi" si inca unu "Capra sare masa, iada sare casa "
          Iar intre altele fie vorba, nu cred ca Oana Mizil ajungea in parlament daca nu avea "legaturile" lu' bunica-su si banii pe care i-a pus deoparte ca ministru !
          Asa ca nu te mai da rotund ca esti departe de adevar !
    • +1 (1 vot)    
      parere (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 8:27)

      george_edy77 [anonim] i-a raspuns lui Dan

      nu stiu citi ani ai dar nu e frumos sa vorbesti asa despre Mizil ca a fost un om cu demnitate si onoare pina a murit din pacate multi dintre noi nu mai stim sa fim demni.chiar daca despre ILIESCU nici eu nu am pareri bune ca a fost un tradator si un om care se schimba cum bate vintul tot nu pot spune sa-l manince iadul.caci atunci sintem toti la fel ca ei si procedam asa cum au procedat ei cu CEAUSESCU in decemrie si e rusinos rau de tot.eu inclin sa cred ca mai sint si romini adevarati si ca dupa lovitura de stat din decembrie nu au reusit sa ne spele creierele la toti.cu respect/
  • 0 (8 voturi)    
    ya ya (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:44)

    elena [anonim]

    nu am pierdut nimic.
    in loc sa fie condamnat la Haga stam si citim pe prima pagina a ziarelor si vedem la tv un comunist care-si da duhul dupa 45 de ani de crime.
    urmeaza tatal lor.
    si dupa aia cateii.....
    • -1 (9 voturi)    
      Dumnezeu sa il odihneasca (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:08)

      ZUZA [anonim] i-a raspuns lui elena

      ya ya nu cred ca est tu in masura sa comentezi ce a facut sau cum omul e menit sa greseasca depinde si cum se "reabiliteaza" nu esti nimic ca sa comentezi cine a murit toti avem randul nostru la judecata asa ca ciocu mic ca invidiosi se gasesc pe toate strazile.
  • +1 (5 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:00)

    amidona [anonim]

    un comunist cu 6 copii si 12 nepoti care nu au ratat nici o ocazie sa explice maselor nerecunoscatoare ce mare om a fost tatal si bunicul lor si cat umanism au invatat ei de la acesta, a murit la azilul de batrani din damaroaia ( sa nu uitam, iadul in care a fst exilat, in ultimii ani ai regimului alt stalp al comunismului romanesc, brucan ).
  • +1 (9 voturi)    
    nepoata (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:03)

    marius [anonim]

    a murit unu, am ramas cu nepoat-sa. Va dati seama ce greu a dus-o nepoata in timpul cind noi mincam salam cu soia? tara de idioti, cum au putut vota/uita asa repede?
  • +2 (10 voturi)    
    Trist (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:03)

    FLORIN [anonim]

    Cel mai trist e ca asta a murit fericit. Si-a vazut progenitura realizata in parlament. Radea cand a murit. Radea de noi.
    • -2 (2 voturi)    
      A MURIT DE RAS !!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:58)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      Cind a vazut ce prosti sint aia din Bucuresti care i-au votat nepoata . Nu ca ea ar avea vre-o vina !? Dar .... de ce nu stau comunistii astia deoparte . Cred ca de bucurie a murit . Dar ce cauta la azilul de batrini ?! Din 6 copii nici unul nu putea sa-l tina ? Si ce-l mai lauda nepoat-sa pe la TV .
  • 0 (8 voturi)    
    tovarasii!!!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:04)

    fero1914 [anonim]

    .....din pacate doar asa putem scapa de ei, asteptam si alte nume sonore comuniste...Dumnezeu sa nu i odihneasca ptr ce au facut poporului roman
  • +5 (11 voturi)    
    amin (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:04)

    mitica de la liga [anonim]

    cand am spus in 89 ca ar trebui sa ii starpim pe toti inclusiv familiile si progeniturile ati zis ca trebuie sa fim omenosi si ca genocidul nu e o solutie. Azi vedeti bine ca era singura solutie. noi cei multi suntem in rahat pana mai sus de nas, iar nepotzii lor sunt tot in parlament si guvern. Ne meritam soarta.
    • +3 (9 voturi)    
      Asa e! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:27)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui mitica de la liga

      Perfect de acord! Totii viermii astia trebuiau eliminati inca de pe atunci. Dar, hei, nici acum nu-i prea tarziu!
    • +1 (3 voturi)    
      Sunteti in rahat dincolo de nas deoarece (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:20)

      ROMANUL [anonim] i-a raspuns lui mitica de la liga

      dupa 22 dec.89, ati votat aprope 100% cu sefii comunisti in frunte cu ilici iliescu si cu feseneul noua denumire a pcreului .Deci ciocul mic si la lada de gunoi cu voi.Va amintiti, cum ii goneati cu pietre pe Ratiu si Coposu si urlati ca acestia nu au mancat salam de soia? Dar cand in extaz urlati ,iliescu apare soarele rasare?
    • -1 (3 voturi)    
      noi - cei multzi (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 23:15)

      aminus89 [anonim] i-a raspuns lui mitica de la liga

      domnu - esti debill / devil (cel putzin) :-)
      cum potzi crede ca "omorind" oameni (de orice fel) potzi face altceva decit ceea ce esti in stare - ar fi bine sa privesti la ceea ce estei acum. solutizia "finala" a mai fost probata o data acum 70 ani de nazisti. Nu vrei sa ajungi in streang, precum ei, nu???
      in dec 89 aveam 24 ani - nu sunt comunist - si m-am crucit de ce s-a intimplat pe strada . manipulare - si tu faci parte dinte "idiotzii" care "este"...:-)
      din "vestul Europei" - omul765
  • +7 (9 voturi)    
    da (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:22)

    andra [anonim]

    au murit si alti oameni...oameni care au vrut sa faca ceva sa scapam de comunisti.. spre exemplu ticu dumitrescu.
  • +4 (6 voturi)    
    amin (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:28)

    ShepteCai [anonim]

    Si uite asa tovarasii se duc unul cate unul la judecata dreapta. Sa aiba liniste dupa faptele si sufletul lui de comunist.
    Sa-l manance iadul pe el si pe comunistii care au distrus tara asta fara mila.
    • -1 (1 vot)    
      da astia cum sint.... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:01)

      florin [anonim] i-a raspuns lui ShepteCai

      Daca, comunistii au distrus fara mila,astia de 20 de ani vind si fura continuu da de unde?Comunistii nu au distrus din contra nu ne dadea si noua la cei multi,va aduceti aminte nici crengi din padure nu te lasa padurarii sa iei,si acum Verestoy a casapit citiva muntii si banii ia bagat numai el in buzunar si Petromul si altele si altele,si acum te intreb cine a distrus fara mila .....aia sau astia?
      • -1 (3 voturi)    
        Si astia cine sunt ? (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:23)

        alin [anonim] i-a raspuns lui florin

        nu nepoteii, copilasii, etc. a marilor comunisti ?
        Nastase cine e ? Nu e ginerele lui Miculescu ?
        Acum mor aia batrani si lasa "tinerele sperante" . Halal tara !
      • -1 (3 voturi)    
        Florine, sa nu te prefaci ca nu stii ca cei (Duminică, 7 decembrie 2008, 2:07)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui florin

        care au guvernat timp de peste 12 ani dupa 1989 ,au fost tot activistii comunisti ,care au asigurat continuitatea comunismului in Romania si pe care alegatorii romani i-au votat cu peste 80%.Nu te preface ca nu stii ca Iliescu-fsn, a protejat jaful si hotia dupa principiul :Noi fostii sefi comunisti trebuie sa fim capitalistii de frunte ai Romaniei.La penultimul congres al psdeului ,Ion Ilici Iliescu a spus:"PSDeul este apreciat de catre cetateni ca cel mai corupt partid din Romania .Ma fac vinovat ca nu am luat masuri legale si ferme impotriva coruptilor din partid".
      • +1 (3 voturi)    
        S-a distrus dupa 1989 deoarece (Duminică, 7 decembrie 2008, 8:20)

        DORINA [anonim] i-a raspuns lui florin

        consemnul secret dat de iliescu a fost :Furati si jefuiti ca voi sefii comunisti impreuna cu directorimea din intreprinderi sa deveniti baronii si capitalistii de frunte ai Romaniei.Asta a fost consemnul. Pentru a-l indeplini trebuia ca statul sa ramana in continuare propietar (dupa lozinca nu ne vindem tara) si ca sefii comunisti sa castige alegerile.Cu ajutorul votului dat pentru iliescu-fsn de peste 80% din alegatorii romani in 1990 si 1992 ambele conditii au fost realizate.De aici in colo jaf si hotie protejata de catre statul fesenist-comunist.La sfarsitul anului 1996 in visteria Romaniei mai erau numai 0,6 miliarde de dolari .Datoria externa se ridica la peste 9 miliarde dolari. Datoria interna a unitatilor economice, majoritatea de stat ,se ridica la echivalentul a peste 30 miliarde dolari.Datoria intre intreprinderi, avea valoarea de peste 2000 miliarde lei la cursul din 1996.La penultimul congres al psd iliescu recunoaste ca cel mai corupt partid din Romania este psd si isi cere scuze ca atunci cand a fost presedintele tarii a tolerat actele de coruptie si nu a luat masurile legale impotriva marilor corupti majoritatea din fsn-psd.
      • -1 (3 voturi)    
        florine (Duminică, 7 decembrie 2008, 10:06)

        Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui florin

        nu-i greu, astia sunt aia, iar relatia-i parentala
  • +1 (9 voturi)    
    Un loc SACRU ptr. un suflet NEMURITOR... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:32)

    brandy2ro [anonim]

    Un om care reuseste sa construiasca ceva prin SINCERITATE si PASIUNE are un CARACTER PUTERNIC, si vom putea spune ca acel om este intradevar PUTERNIC….iar tot ce construieste VA FI TRAINIC ..!!!!!

    Sufletul lui sa vegheze VESNIC asupra celor MULTI , NEMURITORI , ASUPRA TUTUROR celor SLABI , sa insoteasca TOATE STANCILE LUMII NOI !!!
    • 0 (6 voturi)    
      A fost cam tare brandy-ul ! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:32)

      cortez [anonim] i-a raspuns lui brandy2ro

      Hai, las-o mai moale, ca n-a venit Pastele!
  • 0 (6 voturi)    
    :| (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:35)

    radu [anonim]

    R.I.P. (Rot in pieces)
  • +1 (7 voturi)    
    a murit de inima rea (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 13:35)

    din cauza nepoatei [anonim]

    Cind a auzit-o pe nepoat'sa vaitindu-se pe toate drumurile cit de greu a dus-o ea, nu l-a mai rabdat inima si s-a dus.
    Ticalosii de ieri si ticalosii de azi, rude de singe.
  • +3 (9 voturi)    
    Chiar? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:06)

    razvan [anonim]

    nu mai pot eu ca a murit mizil. un mare comunist care a supt viata si spiritualitatea romaniei ca oricare altul.
  • +2 (8 voturi)    
    eah (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:41)

    the [anonim]

    A fost odata un biet demnitar
    care nu-si traise viata în zadar ...
    A avut copii, a avut nepoti
    i-a-ngrijit si i-a capatuit pe toti !
    Dupa ce îi puse si pe testament,
    o nepoata-ajunse chiar în parlament.
    Iar bunicul zise chiar când auzi :
    "am trait s-o vad si p-asta" ... si muri ...
  • -2 (6 voturi)    
    PENTRU CEI INVENINATI.... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 14:43)

    KANT [anonim]

    trebuie sa inteleaga ca, nu putem sterge din istorie comunismul (cu bune si rele), asa cum nu va fi sters nici prezentul ( cu rele si bune), in fond, oare este cineva atat de "CURAT' incat sa arunce cu piatra ?!.
    • +1 (7 voturi)    
      io-s curat, ca tocmai am facut dus (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:32)

      meh [anonim] i-a raspuns lui KANT

      si i-as fi dat o caramida in cap lu mizil.
      si tuturor progeniturilor lui care s-au aciuat pe la psd - ca doar comunistii batrini au grija de limbricii puiti de fostii lor tovarasi de joaca (jucau sirba pe oasele dizidentilor).

      sau o fi fo coincidenta ca mari scule prin psd sunt fix 2 fii de fosti generali de secu ? si ma refer la prostanac si la doftoras (care acum face pe independentu la primarie).
      • 0 (4 voturi)    
        FERICE.... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:05)

        KANT [anonim] i-a raspuns lui meh

        cei saraci cu duhul !..... de unde nu e nici Dumnezeu nu cere !...eu nici nu ma gandesc a cere.....
        • -2 (2 voturi)    
          parca comunistii nu credeau in dumnezeu ... (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:12)

          meh [anonim] i-a raspuns lui KANT

          to'arasu mizil, ca un bun comunist ce a fost, nu cred ca credea in dumnezeu. dar parca vad ca atunci cind il ingoapa o sa roiasca popii prin jurul lui.

          probabil aceiasi popi carora amicii lui mizil le-au dat o piine (mai alba) de mincat rotunjindu-le veniturile cu bonusuri acordate pt ciripit deosebit de melodios la urechea unchiului secu.

          asa ca tovarase, nu il mai baga pe dumnezeu la inaintare cind vrei sa speli un cadavru si un trecut de comunist.

          "despre morti numai de bine" e o timpenie sinistra. ce inseamna ? ca acum ca-s morti sa nu mai spunem despre hitler sau stalin ca au fost niste ucigasi nenorociti ???
          sau probabil astia sunt eroii tai ?
      • -1 (5 voturi)    
        si i-as fi dat o caramida in cap... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 22:04)

        monica ster [anonim] i-a raspuns lui meh

        Bine spus !
        • -1 (3 voturi)    
          inteligenta emotionala (Duminică, 7 decembrie 2008, 9:09)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui monica ster

          Bine ca nu ajung d-astia ca voi ( Monica si meh ) judecatori.. sau politisti ceva, ca probabil nu asteptati nici judecata.. va faceti dreptate singuri ca stiti voi mai bine cine e de vina si cum se restaureaza echilibrul balantei justitiei.
          • 0 (2 voturi)    
            Really? (Duminică, 7 decembrie 2008, 19:29)

            fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

            Adica mai bine judecatorii de acum care intorc dosare pe orice motiv numai sa nu dea vrerdict impotriva vrueunei jigodii pesediste, nu? Bai secu, lasa-ne cu morala ta de 2 si-un sfert
    • -1 (3 voturi)    
      miorita (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:56)

      liana [anonim] i-a raspuns lui KANT

      Kant,
      ia-ti miorita si ascunde-te in padure.
  • -1 (3 voturi)    
    Mici Precizari (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:31)

    Wikipedia [anonim]

    Paul Niculescu-Mizil (n. 25 noiembrie 1923 - 5 decembrie 2008) a fost ministru de finanţe al României în perioada comunistă.

    În 1945 a devenit membru a PCR. A fost rectorul Şcolii Superioare de Partid „Ştefan Gheorghiu” şi director adjunct al Institutului de istorie a PCR (1955). Între 1956 şi 1968 a fost şeful secţiei de propagandă şi agitaţie a CC al PCR, ulterior fiind numit viceprim-ministru al guvernului (1972-1981), ministru al Educaţiei şi Învăţământului (1972-1976), ministru al Finanţelor (1978-1981), preşedinte al Centrocoop (1981-1989). Totodată a fost membru al CC al PCR (1955-1989) şi al Comitetului Politic Executiv (1965-1989).

    În mai 1961 a fost decorat cu Medalia "A 40-a aniversare de la înfiinţarea Partidului Comunist din România".

    Sa vedem cine va veni la inmormantare de la
    PSD.
    • -1 (3 voturi)    
      TOTI. (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:05)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Wikipedia

      Si mai ales Iliescu,Nastase,Geoana , Bogdan Olteanu , si alti vechi si noi comunisti. Comunist nu e cuvint rau . RAU este ca ei au fost niste lepre si hoti asa cum sint si acum .
      • 0 (2 voturi)    
        Cela, daca l-ai fi citit pe Marx si Lenin (Duminică, 7 decembrie 2008, 2:31)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui Cela

        ai fi stiut ca, comunismul este din conceptie un sistem criminal si rau.De exemplu in Manifestul Partidului Comunist se spune:Comunism, inseamna partid unic;politie politica;desfintarea violenta a clasei explotatoare;munca fortata;desfiintarea propietatii private de productie si consum;desfiintarea concurentei;desfiintarea religiei si moralei ;crima este permisa daca este executata in numele si pentru interesul partidului comunist etc.Comunismul, a generat si genereaza lepre si hoti, deoarece oamenii in comunism pentru a trai si supravietui erau nevoiti sa fure si sa minta .Cei care conduc azi au fost crescuti si educati in timpul comunismului.Comunismul, nicaieri in lume nu a reusit sa asigure traiul zilnic decent si atunci oamenii au trebuit sa se "descurce".Un asistat social din occident a avut si are un venit mai mare decat un angajat activ din comunism.Din toate tarile comuniste, au plecat milioane de oameni in capitalism. Invers deloc sau foarte putini.Nu vad astazi niciun cetatean roman sa plece din Romania intr-o tara comunista daca in comunism ar fi mai bine decat in capitalism.
  • -4 (6 voturi)    
    raspunde la nepoata (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:41)

    antonia [anonim]

    acum nu mananci salam de soia????sau produse de soia??cum auzim ca este copilul sau nepot de un comunist sarim la "gatul lor"de ce nu vedem cum sunt acesti oamenii nu sunt neaparat comunisti ptr.ca au avut bunicii comunisti sau parinti comunisti.toti care ne-am nascut si am trait sub comunist atatia anii stim ca au fost si rai si buni.acum cum este ca nu avem comunistii la conducere asa zic eiPolitica are multe fete si fiecare trage focul la oala lui,asa este romanul chiar sicand este departe de casa.
    • 0 (6 voturi)    
      ce naste din pisica... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:55)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui antonia

      soareci mananca!
      Inteleg ca vrei sa ne arati cat de naiva esti tu cand ne descrii cum saracii care de mici au invatat cum sa fure si sa distruga tara sunt acum curati la suflet ca jesus fuckin christ.
      Da, au fost rai, insa unii au fost mai rai decat altii.

      Si esti chiar naiva daca nu realizezi ca AVEM comunisti la conducere FARA INTRERUPERE din 1947 incoace!!
      • -2 (2 voturi)    
        abuzul de folklor (Duminică, 7 decembrie 2008, 1:29)

        the [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Nea Hatmanix utilizator,
        faptul ca esti un imbecil detinator de caietel cu vocabular de limba engleza, nu te autorizeaza sa schimbi injuraturile de cristosi, invatate acasa la mama, cu unele traduse, de pe maidanele din america de sus.
        Proverbul cu care ai iesit pe piatza, li se servea si copiilor de chiaburi, mosieri, fabricanti, tarani necooperativizabili, intelectuali si alti capitalisti exploatatori, in anii de Sovromtractor ...
        Asa ca n-ai inventat nimic, baiete, iar matale esti exact cum spui ... mai rau decât altii, sper ca ai si dinti mai multi ... ca sa poti musca la o nevoie ...
        • 0 (2 voturi)    
          auz ba anonimule (Duminică, 7 decembrie 2008, 19:35)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui the

          Cand o sa-ti crape tie bunicul din cauza batailor de la secu sa vorbesti! Cand o sa vezi perchezitii la ora 2 noaptea, atunci sa vorbesti! Cand o sa-ti iei flegme in fata din cauza ca familia ta este cunoscuta ca anticomunista, de la progeniturile betivanilor care traiesc din somaj, atunci sa vorbesti!
          Vierme!
      • -1 (3 voturi)    
        ce se naste (Duminică, 7 decembrie 2008, 9:26)

        pop [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Sa vedem ce se naste din voi. Dupa tot ce se intampla in tara asta urmeaza o generatie de hoti, tradatori de tara, snobi, vor duce omenirea pe cele mai inalte culmi ale betiei, drogurilor si lipsei de cultura elementara. Urmeaza numai beizadele care habar nu au ce inseamna munca si bunul simt. Ve-ti vedea numai funduri goale de vedete inchipuite.Ce au dat vremurile astea noi? Vedeti cum dispar valorile? Acelea au fost promovate in comunism. Nu mai dati cu biciul ca sunteti in rahat pana la gat. Vremurile acelea au avut si parti bune. Au fost si oameni care au stiut sa tina echilibrul .SI nu ma refer la fasi dizidenti precum ticu dumitrescu. Un fost securist care afost mai destept decat voiculescu. Si-a fabricat un dosar pe cinste si pe ce adevrat l-a distrus.
        O sa va conduca curvele, drogatii, vanghelie- almanahe si alte inteligente rasunatoare. Vai de voi si de viitorul copiilor vostrii.
        • 0 (2 voturi)    
          iarba, prafuri (Duminică, 7 decembrie 2008, 19:38)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui pop

          Pai sa vedem tovarase prim, mai avem curaj sa facem copii in lumea pe care ati avut grija sa ne-o pregatiti?
          Ori nu pricepi ori joci teatru: VOI comunistii ati facut tot posibilul ca tara asta sa fie compusa din drogati si cocalari!!!! Si acum faci pe lupu moralist???
  • +1 (5 voturi)    
    S-a mai dus un putregai (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 15:47)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Il asteptam cu nerabdare si pe iubitorul de Scrovistea.
  • +2 (6 voturi)    
    comunistu (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:10)

    dan dan [anonim]

    sper sa-l ia dracu si sa se invarte in mormant in chinuri cum faceau si dumnealor cu crema intelectualilor din romania sa ajunga handicapati la conducere....si prosti cu 4 clase....cat despre fiica lui se pare ca stiut pe unde e oala cu ciolanu....si ca romanu tot prost ramane....
  • -2 (2 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:34)

    gigi [anonim]

    bai hotnews, faceti-va frate o sectiune NECROLOG ca ne-ati innebunit !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Doar o parere, pentru cine mai simte ceva (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:57)

    Doarcareferinta [anonim]

    http://thedoublecronicle.blogspot.com/
  • -1 (7 voturi)    
    Comentarii (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 17:16)

    PN Mizil [anonim]

    Citeve comentarii:

    1. Anuntul este de asa natura ca ne anunta numai ce functii a avut, dar nu se pomeneste nimic si despre ce realizari a avut

    2. Pentru noua generatie care refuza sa se documenteze asupra trecutului in mod obiectiv:

    - Ion Gheorghe Maurer si Paul Niculescu Mizil au fost mediatorii care au facut ca razboiul USA din Vietnam sa se termine cu un acord
    - Ion Gherghe Maurer si Paul Niculescu Mizil au fost artizanii stabilirii de relatii diplomatice dintre USA si China

    Realizari diplomatice in fata carora actuala diplomatie pare o gradinita de copii

    3. In perioada instaurarii cultului personalitatii, PN Mizil a fost printre primii care au fost retrasi din functii importante de familia Ceausescu tocmai pentru ca prin realizarile sale si recunoasterea internationala pe care o avea, era o provocare la cultul ce tocmai incepuse sa se promoveze

    4. PN Mizil a fost unul dintre putinii comunisti care nu a avut averi si a murit intr-un azil de batrini

    Sa ne respectem si putinul bun pe care tara asta l-a avut.
    • +1 (7 voturi)    
      Hai... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 18:05)

      Boby1904 [anonim] i-a raspuns lui PN Mizil

      Hai lasa-ne!... "Saracii" de ei... Marginalizatii... Si Iliescu, si Brucan au fost "retrasi", dar tot mari comunisti ordinari au ramas. Asa ca mai taie coada vulpii.
      • 0 (6 voturi)    
        Marginalizati cu sofer si masina (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:29)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui Boby1904

        la dispozitie.Halal marginalizare! Sa fi fost marginalizati la Aiud sau in alte penitenciare.Nu mai aparati nomenclatura comunista care a fost si este criminala.In dec.89, in sedinta CPEX ,cand Ceausescu a dispus represiunea armata "marginalizatul"Mizil ,nu a protestat si a votat pentru represiune.
    • 0 (6 voturi)    
      Adicalea asta facea treburi nobile? (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 18:18)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui PN Mizil

      A fost seful sectiei de propaganda si agitatie a CC al PCR. Asta sigur stia si a decis moartea a zeci si sute de mii de romani. Si hitler si-a iubit catelul. Asta il face un om bun? Prea putine fapte bune prea multe mizerii. Ma indoiesc ca a fost unom cu suflet bun...
      • -1 (3 voturi)    
        com (Duminică, 7 decembrie 2008, 10:12)

        ohm [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        ma Florine, mare tampit mai esti !
    • +2 (4 voturi)    
      ei bine! (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:28)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui PN Mizil

      dar spunene si noua daca tot stii atatea despre ce-au facut astia pe planul politic sua-china si vietnam,Romania si poporul roman ce-au avut de pe urma lor???
  • -1 (5 voturi)    
    a murit sarac, (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 18:30)

    ipse [anonim]

    intr-un azil de batrani... AZIL PRIVAT, dar care oare, ca singurul pe care il stiu in Bucurestii Noi e unul evreiesc, pe Jimbolia.
  • +2 (6 voturi)    
    ea (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 18:55)

    Bandy [anonim]

    Zicea Gigi ca nepoata lui Mizil o duce greu. Sotul ei este un arab si impreuna fac tot fel de afaceri mai mult in paguba. Sutesc si ei ce pot, excrocherii marunte. Acum s-a capatuit. A spalat subsoluri de bloc si atotputernicul Vanghelie a facut-o deputata, cu salariu si alte promisiuni de invarteli in dauna lui Gigi care a dormit pe el. Ce o fi zis Paul Niculescu cand mureau romanii la canal si in puscarii, cand mancam pe ratii de la cozi de cu noapte, frig, sechestrati in tara !? El a fost la congrese si a batut din palme. Si s-a lafait in bunatati in timp ce noi o duceam din greu. Halal sa-i fie. Lasa sa mai moara si dintr-ai lor ca de-ai nostri au murit destui. Dumnezeu sa ne aiba in paza pe noi ca tot pe mana lor am ramas.
  • -2 (4 voturi)    
    raspunde la fatmanx (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 19:11)

    ANTONIA [anonim]

    eu nusunt naiva asa cum zici am trait sub comunism si stiu ce inseamna cred ca tu esti mai tanar(a) decat mine.dar eu cred in a doua sansa ptr. ca asa este viata.Tu de exemplu crezi in a doua sansa?De ce judecam oameni care au provenit din familii comuniste se pot schimba teoriile de viata.tu spui ca de la 1947 suntem condusi de comunisti spune-mi tu cum poti schimba sa nu fie comunisti la conducere?la urmatoarele alegeri iti spun eu ca vor fi putini (cei ce cum au in sange "comunismul).pe tema asta se pot multe zice ce r i sa lasam lucrurile asa.
    • +1 (5 voturi)    
      iti spun eu! (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:43)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui ANTONIA

      cei care au avut tangente cu partidul comunist sa nu aiba drepturi la activitati politice,iar fostii comunisti activi la zdup.si inca ceva, ce poti crede despre cineva cu familie comunista care merge intr-un pardid neocomunist care a tinut tara ingenuncheata tot timpul asta de la revolutie incoace?
  • +1 (5 voturi)    
    generatia Haret (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 19:27)

    neverland [anonim]

    Habar nu aveti ce inseamna comunismul sau ce a insemnat. Pentru voi totul se rezuma la salamul de soia si la "adidasii de porc". Cati ani aveti stimabililor? Pun pariu ca aveti 18-20 de ani si ati crescut cu playstation, Guta si cu Coca Cola. Preamariti libertatea de a ucide, de a fura, de a te droga si de a lasa pe altul sa moara. Preamariti libertatea de a striga liber, democratic, ceea ce va trece prin cap, dar habar nu aveti ce inseamna sa traiesti bucurandu-te de salutul vecinilor tai, de o vorba buna spusa de un strain. Stimabililor, inainte de 89, oamenii din sat ii spuneam saru'mana invatatoarei. Acum spun saru'mana chelbosului basinos cu jeep. Ce sa mai spui cand sistematic invatamantul e distrus. Rezultatul e "emo-isti" ca voi care habar nu au ce inseamna viata, ce inseamna sa traiesti. Bravo Spiru Haret! Sa iasa pe banda rulanta marile valori ale Romaniei!
    • +1 (5 voturi)    
      unii dintre noi, avem alte amintiri (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:14)

      amidona [anonim] i-a raspuns lui neverland

      ce ciudata e viata. eu nu-mi amintesc deloc ce-ti amintesti dumneata stimata generatie haret.
      cred ca poti sa-ti retraiesti visul in coreea de nord. grabeste-te .
    • 0 (6 voturi)    
      raspund in numele celor pe care ii jignesti (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 22:27)

      asta din generatia actuala [anonim] i-a raspuns lui neverland

      stimabile si tu pui in aceeasi oala o generatie intreaga. intr-adevar eu, fiind destul de tanar, am trait doar 7 ani sub comunism. ce stiu despre el e doar din carti.
      realitatea insa e clara: Romania in anii 30 era o tara relativ bogata si dezvoltata si dupa 40 de ani de comunism a ajuns ultima la aproape toate domeniile din Europa. Aceste rezultate deosebite se datoreaza oamenilor buni si destepti creati de comunism.
      cat despre profesorul trandafir, oamenii saritori si buni te rog sa ne scutesti.
      • 0 (4 voturi)    
        Romania inainte de comunism era (Duminică, 7 decembrie 2008, 3:06)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui asta din generatia actuala

        o tara mediu dezvoltata si in urma Romaniei erau 7 tari europene.Din anii 60-70, sub comunism, Romania a coborat pe penultimul loc din Europa fiind intrecuta la principalii indicatori economico-financiari-sociali si de Bulgaria.Datele le gasesti publicate in anuarele statistice ale RPR-RSR pe perioada 1965-1989 la capitolul "Date Comparative intre Tari.Le mai gasesti in enciclopedia statelor lumii de la A la Z editiile 1981-1985.
      • -1 (3 voturi)    
        Cit de mult gresesti... (Duminică, 7 decembrie 2008, 4:49)

        copy carbon [anonim] i-a raspuns lui asta din generatia actuala

        Nu mi-a placut in Romania socialista din mai multe motive dar pentru obiectivitate trebuiesc spuse niste lucruri sa nu uitam de unde am plecat:
        romanii au trait in saracie in toata istoria lor. Bunastarea interbelica e un mit, peste 80% din populatia tarii traia in sate mizere, izolate, fara scoli, drumuri, electricitate, canalizare, etc. Povesteam cu un mos din satul lui Maniu, un sat din Ardeal relativ prosper, si imi spunea ca din tot satul doar doi (2!) oameni si-au permis sa-si trimita fiecare cite un copil (nu pe toti!) la scoala gimnaziala. Pentru ca costa prea mult! Daca asa era in satul lui Maniu imi imaginez usor situatia din satele mai prapadite ale Romaniei. In schimb in 1947 reforma scolara facuta de comunisti
        (gratuitatea invatamintului) a umplut scolile. Apoi ritmul de dezvoltare a Romaniei a devenit unul din cele mai mari din lume. Orice statistica onesta iti arata asta. Din tara inapoiata Romania ajunge tara industrializata care construieste nave maritime, avioane, centrale nucleare, etc. Sigur vine si decaderea din anii '80, dar asta e alta poveste si daca zici ca-ti place sa citesti vei descoperi ce s-a intimplat.
        • +1 (1 vot)    
          Copy Carbon,este adevarat ca viata (Luni, 8 decembrie 2008, 8:08)

          Mosul [anonim] i-a raspuns lui copy carbon

          oamenilor din perioada interbelica nu era la nivelul Angliei,Frantei,USA,Elvetiei etc.La aceasta stare a contribuit faptul ca pana in 1877 ,nu eram o tara independenta,ca Ardealul si Banatul si bogatiile acestora alte tari le luau ,ca Basarabia si Bucovina era la altii,ca in perioada 1877-1941 ,Romania a fost obligata de viata ,istorie si mersul lumii sa poarte 4 razboaie unde s-au pierdut sute de mii de romani si valori inestimabile etc,etc.Cu toate acestea la nivelul de civilizatie europeana din acea perioada ,comparativ cu tarile europene de nivelul nostru, in acea perioada 7 tari erau in urma noastra la principalii indicatori,economici-financiari-sociali.Dupa razboiul II mondial incepand din anii 60-70 ,toate aceste tarii in afara de Albania ne-au intrecut la aceiasi indicatori.Am trait si inainte de al II lea mondial si sa stii ca eram fiu de taran sarac si familia mea pentru a-si completa veniturile lucra in parte la boier(adica pe locul muncit primeau daca executau toate lucrarile de la arat la recoltat ,jumatate din recolta obtinuta).Te asigur domnule Copy Carbon, ca taranului gospodar si vrednic nu-i lipsea mancarea ,nu cumpara malai si paine pe cartela ,avea in beci vinul si tuica, iar la vatra carnatii si suncile .Numai in comunism dupa 40 de ani de pace, realizarili au fost atat de mari incat parintii mei si rudele ramase la tara din care si familia mea de la oras primea paine,malai,lapte etc pe cartela.Cei care lucrau la colectiv, de fapt pe pamantul lor nu primeau ca pe timpul boierilor numiti de catre comunisti exploatatori ,jumatate din recolta sau cel putin un sfert sau o zecime.Pentu a trai in raiul comunist de la taran la intelectual si personal tehnic era nevoit sa fure ,sa minta si sa duca plocoane la sefii pentru un post mai caldut.
      • 0 (2 voturi)    
        Nederland,inainte de comunism, (Duminică, 7 decembrie 2008, 9:20)

        RODICA [anonim] i-a raspuns lui asta din generatia actuala

        romanii erau respectuosi,cinstiti si muncitori.Comunismul, de la cioban la ministru a determinat omul pentru a supravietui si asi face un rost in viata, sa fie hot,chiulau,turnator si laudator al sefilor.Lozinca in comunism era :Ei se fac ca ne platesc si noi ne facem ca muncim.Referitor la invatamantul romanesc, sa ne amintim ca marii inventatori,poeti,scriitori etc au fost inainte de regimul comunist nu in comunism.Voi comunistii ati distrus elitele neamului si ati dat diplome de studii medii si universitare in functie de carnet de partid ,pile,cunostinte si relatii.Regimul comunist a fost asa de bun incat in perioada 1948-1989 au fugit din Romania peste un milion de romani, fara ca din capitalism sa vina in raiul comunist cineva.Au fugit de la tarani si muncitori pana la ingineri,doctori,maistri,ofiteri,activisti de partid etc.Sub comunisti dupa 40 de ani de pace, alimentele de baza au fost cartelate iar taranul nu avea faina si malai.
    • 0 (2 voturi)    
      habar nu ai (Duminică, 7 decembrie 2008, 1:03)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui neverland

      ca tot ce-ai enumarat e rezultatul indobitocirii, suprimarii drepturilor,culturi si ideologii false care au fost bagate pe git de marii cizmari,haiduci socialisti cu pumnii mari fosti puscariasi care sau declarat detinuti politici cu idealuri comuniste armatei rosii si-au fost saltati functii ca mari luptatori leninisti.ce crezi ca poti culege dupa ce bagi in puscarii si canale; bunul simt ,demnitatea intelectualitatea,credinta.ce crezi ca urmeaza?uitete in jur! iti vei da seama!
    • 0 (2 voturi)    
      Neverland ,comunismul a fost atat de bun (Duminică, 7 decembrie 2008, 2:57)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui neverland

      si oamenii au fost atat de respectati si se respectau, incat conducerea comunista in dec.89 cand cetatenii au demonstrat pentru drepturi economice-financiare-sociale-politice a hotarat in loc de dialog sa le dea gloante.Faptul ca astazi unii nu sunt politicosi ,ca preamaresc libertatea de a ucide,de a fura ,de a te droga si de a lasa pe altul sa moara nu are nicio legatura cu democratia si cu sistemul capitalist .Aceste metehne au legatura cu educatia din familie si cu bunul simt.Comunismul a determinat omul ca pentru a trai trebuia sa fure,sa minta ,sa chiuleasca si sa torne.Lozinca dupa care se calauzeau oamenii in comunism era:Ei se fac ca ne platesc si noi ne facem ca muncim!Mai era si lozinca:Cine-i fraier si munceste are pu.. mea, iar cine ii smecher si chiuleste are tot ce vrea! Nu uita ca oamenii maturi de azi au fost educati in comunism .Priveste in tarile democrate cu traditie ca legea il pedepseste si pe sarac si pe bogat si pe demnitar si pe simplu cetatean.Dupa 22 dec.89, la putere au ramas tot sefii comunisti in frunte cu iliescu-fsn si ei au gandit si pus in opera operatia jaful si hotia .Indicatia a fost ca stabarimea comunista prin orice metoda legala sau ilegala sa devina capitalistii de frunte ai Romaniei.Criminali,drogati,indisciplinati,batausi etc erau si pe timpul comunismului tau respectuos, dar nu se publica din motive politico-propagandistice.
    • -1 (3 voturi)    
      Unui fost MAI-st, sarutator de maini si ghete (Duminică, 7 decembrie 2008, 10:20)

      Soia Nutria [anonim] i-a raspuns lui neverland

      Daca esti din generatia multilateral desvoltata, fi linistit stimabile, te regasesti in curand cu nicolae, cu lenutza, cu teleaga, cu gogu si cu toata echipa care au plecat intr-o lume mai buna ce nu-i asemanatoare cu cea construita cu sange de ei, merci pentru explicatie stim ce este, si a fost comunismul.
  • +2 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 20:04)

    Tantza si Costel [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe robul sau Paul Niculescu Mizil.
  • -1 (5 voturi)    
    huo (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 20:28)

    ion [anonim]

    Tot ce pot sa spun e: sa ne pisham pe marmantul vostru, tovarasi! Ne-ati uratit vietile si ne-ati stirbit destinul. Ia-l si pe Iliescu cu tine.
  • -1 (5 voturi)    
    inca un impostor "comunist" (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 21:58)

    gsa [anonim]

    in anii cand asta urca in ierahia comunista adevaratii romanii erau bagati in puscarii si distrusa elita tarii.efectele se vad azi.
    Au trait prea bine pentru ce au oferit ei tarii si au scapat si fara pedeapsa meriata pentru imensul rau adus natiunii romane.

    Nu merita sa fie amintit aici !
  • -1 (5 voturi)    
    refulatii (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 22:02)

    freud [anonim]

    Citesc si ma minunez.Sub protectia anonimatului pe care il ofera internetul, majoritatea frustatilor, nerealizatilor, complexatilor si refulatilor isi revarsa zoaia din sufletul contorsionat dejectand tot felul de mizerii, care se potrivesc ca nuca in perete cu situatia ce determina luarea de pozitie respectiva.
    In fond este vorba de moartea unui om, idiferent de ceea ce a facut in timpul vietii sale.Iar intimplator Niculescu Mizil nu a fost cel mai ticalos din gasca de impostori care ne-au condus tara in timpul regimului trecut..De altfel nici cu gasca actuala nu o ducem prea bine.
    Anticomunismul o meserie la moda astazi.
    Dar atunci cand anticomunismul este practicat cu mijloace rudimentare el nu se deosebeste cu nimic de ceea ce au facut comunistii atunci cand a distrus elita politica a acestei tari, aia care era.!
    • -1 (3 voturi)    
      stai linistit (Duminică, 7 decembrie 2008, 1:20)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui freud

      "zoaia care se revarsa" ei au generato si-au colcait" bine mersi"in ea. iar ca ma bucur de moartea unui om care "intimplator"sa aflat in gasca de ticalosi impostori... e din cauza ca macar timpul ne va curata de ei.
    • 0 (2 voturi)    
      deci, adolf hitler (Duminică, 7 decembrie 2008, 2:31)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui freud

      Deci cand a binevoit si a crapat jupanu adolf a fost party fara numar in toata lumea si dracu sa te ia daca ciripesti ceva de genu d-zeu sa-l ierte .
      Ce ba, ala nu era si el saracu tot un om care a murit??
      Aaa, da' stai asea domn'e ca ala era hitler, e ok sa aruncam cu dejectii ca doar n-a fost tovarasul nostru de CC mult iubit si pupat in c** de toate leprele comuniste (care vad ca n-au crapat inca).
      Si cand o sa crape iliescu si voiculescu si nastase tot cu dejectii o sa aruncam in ei, fiindca sunt niste gunoaie si daca ar fi intr-adevar romani ar fi tradatori de tara!
      Avand in vedere ce cordeala ne-am luat de la clica asta de javre, sa fii rational si tolerant cu ei e deja o crima, asa ca scuteste-ne de analiza ta elitista!

      Si pacat ca anticomunismul nu a fost o moda prea raspandita si acum 20 de ani!
    • +1 (3 voturi)    
      freud nu am auzit ca azi anticomunistii (Duminică, 7 decembrie 2008, 3:30)

      Muncitorul [anonim] i-a raspuns lui freud

      sa bage activistii comunisti la puscarie sau sa-i execute, asa cum procedati voi cu taranistii,liberalii,social democratii etc.Nu au fost executati, nici cei care au aprobat hotararea lui Ceausescu secretarul general al pcr , de a se trage in demonstranti .Nu au fost executati, nici marii criminali comunisti, care au omorat ilegal mii de romani in lagare si inchisori.Nu au fost executati, nici comunistii care in dec.89,au ordonat sa se traga in demonstranti sau au tras in demonstranti;majoritatea nu au fost nici judecati si condamnati la privarea de libertate.Daca voi reuseati sa inabusiti demonstratiile din dec.89 si Ceausescu si regimul sau sa fi ramas la putere ,multi romani ar fi fost executati de sute de plutoane de executie.Romanii dupa 1989, v-au cerut un singur lucru. Sa recunoasteti crimele si gravele ilegalitati comise in numele socialism-comunismului si sa va cereti iertare! Nu ati facut nici acest simplu gest de omenie !Din contra ati sfidat pe toata lumea si beneficind de protectia salvatorului iliescu,fostul secretar al cc al pcr seful propagandei comuniste, ati comis noi crime si ati comis noi grave ilegalitati ca sa va deveniti noii capitalisti si baroni.Oamenii va cunosc foarte bine si cunosc tot atat de bine ce ati facut inainte de 1989 si dupa 1989.
  • -1 (3 voturi)    
    Odihneasca-se in pace ! (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 23:10)

    RVS [anonim]

    E un om care a facut pentru tara si oamenii ei mult mai mult decat toti cei care se defuleaza azi pe acest site. Si simplul fapt ca isi varsa otrava pe amintirea unui disparut arata ca intr-adevar e greu sa te reconciliezi, cu toata bunavointa. Si cei care scuipa azi venin sa ia aminte. S-ar putea sa le vina randul si nici macar anonimatul nu-i va mai scapa. S i nimeni nu le va profana mormantul cum vor ei sa o faca fiindca se va avea grija sa nu aiba parte nici de el ! A se lua aminte, golanime murdara !
    • 0 (2 voturi)    
      RVS ,Mizil a fost un bandit si criminal ca toti (Duminică, 7 decembrie 2008, 13:20)

      RODICA [anonim] i-a raspuns lui RVS

      activistii de partid de la comitetele de partid in sus.Numai faptul ca a votat pentru represiunea armata impotriva demonstrantilor din dec.1989 , ce actionau legal (vezi art 28 din constitutia RSR ) si fara arme, a aratat ce jigodie ordinara a fost acest Paul Niculescu-Mizil.Nici el si niciun alt membru al CPEX, nu a avut curajul sa-i spuna lui Ceausescu ca ordinul lui este ilegal si criminal.Toti acestia au votat pentru impuscarea demonstrantilor si cand Ceausescu a jucat scena demisiei, acesti membrii ai CPEX din care facea parte si Mizil l-au rugat in genunchi sa nu demisioneze ca ei sunt pana la moarte alaturi de el.
  • -1 (3 voturi)    
    Singura cale (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 23:37)

    Ion [anonim]

    Se pare ca singura cale sa scapam de comunisti e moartea provocata de batranete. Din pacate, acesti indivizi care au tradat Romania lasa in urma vlastare tinere si puternice in PSD si alte partide.
    Ca si crestin, Dumnezeu sa il odihneasca, ca si roman sper ca sufletul dansului sa primeasca rasplata care si-o merita pentru ceea ce a facut in viata.
  • -1 (3 voturi)    
    prioritati? (Duminică, 7 decembrie 2008, 0:07)

    SofiaR [utilizator]

    Cum puteti acorda acestui subiect atata importanta cand neglijati pierderea lui Ticu Dumitrescu?
    E anul 2008 si un articol despre acest odios nomenclaturist se afla mai sus in pagina decat articolul despre un erou.
    Ticu Dumitrescu a fost un model de moralitate si de verticalitate, in timp ce comunistii au impins tara asta spre dezatru.
    De ce mai trebuie inca mentionati? De ce inca atata slugarnicie?
  • -1 (1 vot)    
    Mizil (Duminică, 7 decembrie 2008, 2:26)

    DannyP [anonim]

    Nu stiu de unde scoateti voi mai sociologilor, antropologi si filozofi regula asta care zice ca toate rudele unui fost membru al mult hulitului Comitet Central din vechiul regim, trebuie sa fie bucatica rupta din acesta.
    Eu am fost coleg de liceu (Mihai Viteazul) cu Teta, nepoata cealalta a lui Paul Niculescu Mizil si pot sa va spun ca e o femeie absolut normala, fara figuri si fitze, care n-a scapat ciunga-n caraiman cit sa conduca acum Lamborghini si alte masini fitzoase ca dobitocii aia de fii ai unor mari ciorditori romani. Este profesoara de chimie la un liceu bucurestean si intr-o saptamina ma va vizita in Los Angeles unde salasluiesc de 25 de ani. Imi va face mare placere. Nu cred ca aceeasi placere mi-ar face vizita Oanei, dar aia este alta gisca in alta traista.
    Ca analogie, trebuie sa va spun ca Ron Reagan, fiul jegului ala de Ronald Reagan care a bagat economia americana in rahat atit de nasol ca nu stim pe unde sa scoatem camasa 30 de ani mai tirziu este un tip extraordinar, de factura democrata si un "real progressive guy".
    Asadar, nici in cazul proaspat decedatului Paul Niculescu Mizil nu li se pot imputa dupa 30 de ani rudelor, pacatele fostului nomenclaturist.
    • -1 (1 vot)    
      Si nea nelu (Duminică, 7 decembrie 2008, 19:46)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui DannyP

      Nea nelu,saracu de el, in particular e un om asa de dragut! Si atent cu toti din jurul sau si politicos, si zambitor! SI CU TQATE ASTEA E UN CRIMINAL! Mineriadele sunt deja o bagatela fata de palmaresul iliescian!
      Si daca tu esti securist in misiune in USA asta nu inseamna ca poti sa ne si vrajesti pe toti cu povestile alea puerile(v-a iesit pasenta, nu? comunism in america) .

      TOTI COMUNISTII MERITA GLONT IN CEAFA!
    • -1 (1 vot)    
      DannyP daca o duci asa rau (Luni, 8 decembrie 2008, 8:27)

      Comunistul [anonim] i-a raspuns lui DannyP

      DannyP,daca o duci asa rau in capitalismul american, te informez ca noi recrutam cetateni din toata lumea pentru a emigra in tarii comuniste.Cei mai multi pentru Coreea De Nord.Va invitam sa ne contactati la sediile noastre din USA sau din alte zone din lume.Va asteptam! Va informam ca in acea tara este o adevarata stare revolutionara si invatatura marxist-leninist-stalinista este aplicate ad literam.Daca fiul lui Regan are idei comuniste il invitam si pe el.Ar fi un mare suces de imagine pentru cauza noastra. Daca nu faci acest gest inseamna ca esti un fanfaron care injuri capra de la care zilnic sugi lapte;ca esti un bla,bla.
  • 0 (2 voturi)    
    meseria de roman anticomunisam (Duminică, 7 decembrie 2008, 8:57)

    amsterdamus [anonim]

    Anticomunismul ca meserie - oportunism, frustratzi,, incompetenti , businessmeni romani tip Bekali (smenari si speculantzi). Asta reiese din majoritatea comentariilor
    Ce mai vedem pe aici? Specii de cel mai jos nivel intelectual car au acces la internet... gata sa latre ssau sa se gudure functie de situatie (cine e la putere) si cine le arunca "osul zilnic".
  • -1 (3 voturi)    
    Paul Niculescu Mizul (Duminică, 7 decembrie 2008, 9:20)

    A. Rusu [anonim]

    Un gand de recunostinta pentru Paul Niculescu Mizil ! Prin intreaga sa activitate a slujit cu credinta Romania. Condoleante si mult respect familiei !
  • -1 (3 voturi)    
    vesti bune (Duminică, 7 decembrie 2008, 10:20)

    Stapanu [utilizator]

    De ce oare n-avem mai des vesti asemenea celei de fata, i.e. despre disparitia fizica a unor jigodii ale istoriei?
    Ma alatur celor care realizeaza ca Romania si Japonia (!) si-au inceput istoria moderna umar la umar in anii '70 ai sec XIX.
    Japonia n-a fost niciodata comunista, si a fost mereu in sfera de influenta a SUA.
    Romania a ajuns la sapa de lemn si inca se mai intreaba unde-a gresit in comunism, de-a ajuns asa.
    • 0 (2 voturi)    
      Sub comunism Romania a ajuns sub (Duminică, 7 decembrie 2008, 13:33)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Stapanu

      Bulgaria pe penultimul loc din Europa -la sapa de lemn- deoarece a fost condusa de comunisti imbecili, care nu au permis romanilor ce au permis incepand cu Yugoslavia condusa de Tito, toate celalte tari comuniste chiar si URSS din anul 1985 .Sefii comunisti romani nu au permis romanilor de a lucra in occident,de a detine valuta si de a detine propietati private de productie si consum.Daca Ceausescu permitea aceste libertati ,nu ar fi fost gonit de demonstranti si ar fi murit in patul sau.
  • 0 (2 voturi)    
    pe cand si ultimul de pe lista, Ion Iliescu (Duminică, 7 decembrie 2008, 17:32)

    Fabian [anonim]

    Dupa doua vesti proaste, disparitia Ancai Parghel si a lui Ticu Dumitrescu, in sfarsit una buna... Mai asteptam si alte vesti bune, Bunicuta, nepotul matusii Tamara, Motanul Felix, Tribunu Nebunu. Mizileee, cheama-i langa tine in cazanul cu zmoala!!!!
    • -1 (1 vot)    
      MIzil (Duminică, 7 decembrie 2008, 21:13)

      dragnea stelian [anonim] i-a raspuns lui Fabian

      Sunt mizilean. Merg des la cimitirul orasului. Exista acola si locul de veci al familiei raposatului. Un loc obisnuit, prea obisnuit, chiar saracacios. De ce familia si chiar domnul Paul nu au facut ceva macar in cimitir ?. De ce Serghei Mizil, Oana Mizil... ? . Renuntati la numele de Mizil. Ce va leaga de Cernica?. Dumnezeu sa-l odihneasca pe domnul Paul.
  • -1 (1 vot)    
    De vazut (Luni, 8 decembrie 2008, 1:03)

    Dan [anonim]

    Se gaseste un fim de refernita: Cainta, regizat de Cenghiz Abuladze.
    Acesti comunisti nu ar trebui sa aiba liniste nici dupa moarte, pana ce nu se caiesc, ei sau urmasii lor.
  • +1 (1 vot)    
    Nu vă bucuraţi (Luni, 8 decembrie 2008, 11:19)

    mircea [anonim]

    În primul rând, oricâte rele ar fi făcut un om, la moartea lui se zice un „odihnească-se în pace”, nu se varsă veninul. Dacă ai un pic de respect.

    Iar apoi, dacă comparaţi corect perioada lui de glorie (anii '60 şi '70) cu prezentul, veţi observa că prezentul nu sună chiar aşa bine. Da, putem critica regimul politic şi da, a crescut nivelul mediu de trai. Dar tot am reţineri în a-mi critica şeful la serviciu, creşterea nivelului de trai nu e nici pe departe pe măsura progresului tehnic, tupeiştii câştigă faţă de oamenii cinstiţi (apropo, ştiu despre membrii CC care au cerut mai puţine privilegii decât jmecherii de doi lei de azi), iar în ritmul în care consumăm prosteşte resursele naturale mă tem pentru viitorul copiilor mei.

    Nu acuzaţi toţi demnitarii PCR pentru crimele din anii '50 (sub ocupaţie sovietică, de care nişte demnitari PCR în frunte cu Gh. Gheorghiu-Dej şi, din câte ştiu, şi cu concursul lui Mizil ne-au scăpat) sau de mizeria anilor '80 (când au ajuns sus jmecheri ca cei de azi).g